Keresés

Részletes keresés

Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8464

:)

Előzmény: Kvász Ivor (8463)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8463

Különben a hodorog elvonással lett a hodorogi 'zörög' igéből, ami meg a hodorog, köznyelvi hădărag 'cséphadaró' szóból képződött, amely magyar eredetű (< hadaró).

 

A Gidó-nak nincs köze a Zsidó-hoz. Gidófalvá-ban is személynév rejtőzik, amely a földrajzi nevek etimológiai szótára valószerűbben a Guido névnek felel meg, bár megemlíti a Gedeon-t is. Akkor mondjuk első lehetőségnek mégis a Guidót, bár a Gedeon Gidó becézése szintén problémátlan.

 

Igen, a Pakó is valamilyen becézett személynév lesz (néhány hasonló -s családnév megfigyelésem szerint speciálisan székelyföldi, ill. erdélyi elterjedésű), talán a Pálé (?). De ha szerencsénk van, LvT meg tudja magyarázni.

Előzmény: Jeftelánya (8461)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8462

Pakó: A régi magyar Pak ~ Pák személynév m. kicsinyítő képzős származéka. A Pak ~ Pák szn.-t Kiss Lajos cseh eredetűnek mondja. Nem lehet azonban kizárni, hogy ez a m. Pál szn. -k kicsinyítő képzős alakja (bár ilyen konstellációban a m. Pál általában ó-s alakokat ad, pl. Póka)

Előzmény: Jeftelánya (8457)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8461

Valóban,egy csángó néniről van szó és ő a Hodorog.

Gidó:nekem ezt  úgy mondták,hogy ez a "zsidó" szó régies írásmóddal (magyarul is van "Zsidó" vezetéknév)

De nem messze a hölgy származási helétől,Erdélyben,van egy Gidófalva település is.

Pakóról csak annyit tudok,hogy Erdélyben nagyon gyakori.

Előzmény: Kvász Ivor (8458)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8460

Kanyok: Szerintem régi magyar személynévből keletkezett. Ez utóbbi -k kicsinyítő képzővel keletkezhetett egy *Kan(y) alapnévből. Az alapnév általam lehetségesnek vélt etimológiái: (1) a kán méltóságnévből lett személynév; (2) a kan állatnévből lett szn.; (3) a kanyó ’faragatlan, neveletlen’ jellemnév, ill. a belőle lett szn.

Előzmény: Jeftelánya (8445)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8459

> Gondolom, Kotroczó személynév mint < Kotrusov is magyar névadású. (?)

 

Én már vezetéknév-jellegű szláv Kutrusov átvételére gondoltam.

Előzmény: Kvász Ivor (8448)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8458

Gidó a Gedeon szn. becézése, esetleg a gidó 'kecskegida' szóból (?). Hodorog családnévvel létezik egy híres és általam igen kedvelt moldvai csángó furulyás. A név a román hodorog 'vén trotty' szóból való. Ha a te Hodorogod nem moldvai, de még csak nem is romániai, akkor az etimológia nem biztos.

Előzmény: Jeftelánya (8457)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.01 0 1 8457

Értem.

Hodorog,Pakó,Gidó?

 

Előzmény: Kvász Ivor (8451)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8456

Látom tetszik az h szarmata. A lengyel nemesség valóban igen jeles szarmata volt, persze csak a nemesség, ahogy a francia meg frank (korábban pedig trójai).

Előzmény: baloch (8455)
baloch Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8455

Kedves Kvász Ivor!

Te már tudsz valamit!

Ismeretlenül is úgy érzem, többet írsz rövid megjegyzéseddel, mint mások többször annyival.

Előzmény: Kvász Ivor (8454)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8454

"a lengyelek meg rómaiaknak"

de legfőképp (a választott királyság korában) szarmatáknak

Előzmény: LvT (8453)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8453

Engem „genetikai” fantazmákkal nem lehet megvezetni, merthogy pro primo biológus vagyok. Raskóék a szomszédban dolgoznak: nos ők azok, akik autentikusan foglalkoznak a „magyarok” genetikájával. Tegyük már Tomory Zsuzsa citációs indexét Raskó Istváné mellé…

 

Továbbá a rómaiak trójainak mondták magukat, a lengyelek meg rómaiaknak, oly annyira, hogy minden rendes lengyel nemesi családfa egy római patríciussal kezdődik. Ezért hát fel tudom mérni mennyit ér, ha a dunai bolgár királylista hunokkal kezdődik.

 

Ezt azért tedd meg itt, ezen a fórumon, hogy leragadsz „a mai földhözragadt dogmáknál”, mert amit te így leminősítenél, azt hívják tudománynak. És itt tudománnyal foglalkozunk, a Magyarulez fórum mottója alapján „Simonyi Zsigmond, Gombocz Zoltán, Pais Dezső, Antal László, Papp Ferenc nyomdokain”.

Előzmény: baloch (8443)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8452

sztem inkább a kónya melléknévből, és persze a kónyából lett a konyul is

 

szép, szépül

setét, setétül

buta, butul

kónya, konyul

stb.

Előzmény: Jeftelánya (8449)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8451

fordítva!

Előzmény: Jeftelánya (8449)
Mezőbándi Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8450

Természetesen sokkal izgalmasabb dolog zsombékról zsombékra szökkenni a mocsárban, mint bottal tapogatni a biztos utat. Egészen a csobbanásig.

 

Amiket itt írsz, az szép és lelkes dolog, de nem jutsz vele valós eredményre. Már amennyiben a neved tényleges eredetét kutatod, és nem egy személyes eredetmondát akarsz kreálni magadnak. Ez utóbbi is lehet kielégítő eredmény - ha éppen erre vágysz -, de nem hiszem, hogy ez a fórum a legmegfelelőbb terep eme célkitűzéshez.

 

Én tényleg teljesen laikus vagyok és - talán ezért - egyetértek abban, hogy néha még a tudományos axiómákat is meg kell kérdőjelezni, de azért a józan paraszti logikát se dobjuk ki az ablakon. Szép dolog, hogy kraxtu nyelven a gőzekét a ghezeekei névvel illetik, de következik ebből bármi is a gőzekére nézvést? Hogy a bánatban jutott vajon el a(z amúgy ma már ismeretlen jelentésű) baludzs szó addig, hogy balog legyen belőle? Hogyan maradt fenn az ősmagyaroktól fogva egészen addig, hogy hirtelen egy csomó embernek a családneve lett? Én mindig azt hiányolom ezekből az agymenésekből (elnézést, semmi személyes), hogy az A-tól B-ig való levezetés sehol nincs.

 

Érted ugye, hogy mit akarok mondani. Szerintem elég egyértelmű, hogy a baracklekvár a barackból származik. Barack - főzés - lekvár. Persze a fos is folyékony és barnás, de mégsem jutna eszembe, hogy abból származtassam, főleg amikor a fenti származás simán levezethető. Nem hiszem, hogy ettől különösebben dogmatikus lennék persze, csak hát... szóval érted...

 

Szóval, szerintem felesleges a misztikus lila ködöt fújni. Az emberek többsége régen is jobbkezes volt, a balkezesség viszonylag szembeötlő megkülönböztető jegy volt. Ettől még lehettek balra nyilazó szittya őseid, párthus herceg felmenőid, tót ősanyáid, germán ősapáid, hun, kun, avar, római, illír, makedón, albán, török, jász, oláh, székely, stb.  elődeid,  - sőt, egészen biztosan rengeteg érdekes irányba vezet a családfád felderítetlen-felderíthetetlen része is, mint ahogyan mindenki másé is, akinek a génkészletét ebben a medencében lögybölték össze. Csak éppen a családneved aligha jelent kulcsot ezeknek az évezredes mélységeknek a megismeréséhez.

 

Persze, ha már felderítetted a családfád összes felderíthető nemzedékét, akkor megértem, hogy elfogytak az intellektuális kihívások ezen a téren és messzebre tekintesz. De ha nem, akkor mindenképpen érdemes nekiugorni a kutatható részek kutatásának. Pár évtizedre le fog kötni a téma, ebben biztos lehetsz.

Előzmény: baloch (8443)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8449

lekonyul igéből pl?

Előzmény: Kvász Ivor (8446)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8448

Gondolom, Kotroczó személynév mint < Kotrusov is magyar névadású. (?)

Előzmény: Kvász Ivor (8447)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8447

Kotroczó:

"Összetartozik a Kutrucz vezetéknévvel. Az utóbbi egy szláv Kotrus név átvétele, az előbbi pedig vagy egy szláv Kotrusov 'Kotrus fia' alakra megy vissza, vagy a megmagyarosodott Kutruc ~ Kotroc személynévhez képzett magyar becéző alak."

(LvT, 610)

Előzmény: Jeftelánya (8445)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8446

Kónya - 'meghajlott, görbe' jelentésű melléknévből

Előzmény: Jeftelánya (8445)
Jeftelánya Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8445

Kónya,Kanyok,Kotroczó?

Előzmény: baloch (8430)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8444

Jól van, de itt fórumban vannak más topikcsoportok is, ahol mindenki gond nélkül rokoníthatja magát az egész világgal (de különösen a szkítákkal, hunokkal és pártusokkal) a családneve vagy akár az irányítószáma alapján, és nem ütközik abba a veszélybe, hogy komolyan próbálják venni:-(

Előzmény: baloch (8443)
baloch Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8443

Szia!

Mint a felsorolás elején megjegyeztem, ötletekről van szó, minősítések nélkül. Néhány helyen biztos pontatlan voltam, elnézést, fejből írtam. Mivel a tudomány mai állása korántsem áll közel a történelmünk pontos felállításához, hadd szabadjon megjegyeznem, hogy a genetikai vizsgálat olyan kapcsolatokat tárt fel számomra, melyekről se nem tanultam, se nem álmodtam, s a tudomány mai állása szerint vakmerő az, aki idejekorán minősít, vagy kizár. Tomory Zsuzsa egyes anyagait szintén csak "Gizikének" tartanám a te szakkifejezéseddel élve, ám a genetika őt igazolja számomra. Ledöbbenek időnként, hogy a történelem tudománya milyen gyerekcipőben jár még! Sokkal több összefüggést fognak majd találni kis idő múlva, mint amiről eddig az iskolázott emberek tudnak. Ezért nem ragadnék le a mai földhözragadt dogmáknál, s nem javaslom másnak se. Tehát mondom még egyszer, nehogy a beludzs hangalakot tagadó társunk sorsára jussunk: a kizáró minősítések szerintem koraiak. Megjegyzem még, hogy a bulgáriai bolgárok egy része hunnak tartja népüket, mondta egy bolgár.

Előzmény: LvT (8441)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8442

(A Balog nemzetség eredetmondáját Kézai jegyezte föl, a nemzetség először 1209-ben jelenik meg, következésképp 13. sz.-i. Utódaik nem viselték a Balog nevet, a legnevezetesebb Szécsi család 1685-ben halt ki.)

Előzmény: LvT (8441)
LvT Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8441
  • Az alapetimológia az 1.
  • Lehetséges még a 3.: a legvégén azonban a folyónév eredete is az 1. (Mellesleg, ha nem tudod, hogy XI. sz.-i nemesi famílíába tartozol, akkor igen kevéssé valószínű, hogy odatartozol.)
  • A 6.-beli Balog Csehországban élő magyar, a többi nem tartozik ide.
  • A 2., 4., 6., 7. a „Gizike” magyarázata nem a „gőzeké”-é.

 

Ui. A bolgár NEM hun testvérnép. Török testvérnép esetleg. Erről nem akarok flémet, de a Magyarulezen ez az axióma.

Előzmény: baloch (8430)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8440

"A szkíta hadtestben az egyik nyilazó hadosztály (tán amelyik balról tud jobban nyilazni)."

ez tetszik:))

Előzmény: baloch (8439)
baloch Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8439

Köszönöm!

És itt egy fordító-link, aki kíváncsi néhány beludzs szóra:

http://www.ijunoon.com/balochi/dictionary.aspx?word=

 

pl a box szóra kijön a doboz értelmű pitli szavunkhoz hasonló szó.

 

Érdekes példák a sokból:

 

dog (kutya), here (ide), there (oda), move (sürög), home, house (lak), meat (hús), chicken (csipog), boy (pacák)

 

Nem azt állítom, hogy közvetlen tőlük jött, de valamilyen kapcsolat volt nyelveink közt régen. Baktria pl őseink egy részének egyik feltételezett helye. De vannak a beludzsban szláv és germán jellegű szavak is.

Előzmény: Kvász Ivor (8438)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8438
Előzmény: scasc (8437)
scasc Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8437

Nem tudom mi alapján lenne -dzs az iráni چ. De hogy Balogh nem lesz, az biztos :-)

Előzmény: baloch (8435)
Kvász Ivor Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8436

A Károlyi-fordítást Szász Károly modernizálta ("revideálta"), az új változat 1908-ban jelent meg és vált hivatalossá a református egyházban. (Ami érdekes, hogy Szász Károly ekkor már halott volt, emiatt gyanakodni kezdtem, hogy esetleg azonos nevű fiáról van szó, de nem.)

Előzmény: rumci (8434)
baloch Creative Commons License 2011.09.01 0 0 8435

...és a mai magyarban beludzs. Számtalan példa van azonban arra, hogy egy adott nyelvben lévő szó egy más nyelvi közegben néhány száz év alatt gyökeres változást szenved. Az arabban pl torokhangokkal lesz tele. A bibliai nevek átváltozásai ékes példák rá: Balthasar-Boldizsár, de a népnevek ugyanígy: mire egy másik nép kimondja, egész más lesz a hangalakja. Ez még természetesen nem bizonyít semmit, csupán lehetőséget ad szabadabban kapcsolatokat keresni dolgok közt.

Előzmény: scasc (8433)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!