Keresés

Részletes keresés

emp Creative Commons License 2004.08.28 0 0 1687
magnum! gyanús vagy te nekem :)
Előzmény: magnum56 (1680)
emp Creative Commons License 2004.08.28 0 0 1686
azt írta egyszer valaki itt(nem ebben a topikban), hogy az anyag folytonosan tölti ki a teret. nagyon nem értettem. most sem értem. talán majd eszembe jut a nick is. sokszor gondolok erre. éppen az ellenkezője annak, amit, gondolnék az anyagról. minél lejjebb megyünk a fölbontásban, annál inkább eltűnik. végül nem is marad semmi.
Előzmény: magnum56 (1641)
emp Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1685

na ezért is fölösleges, amit egy kicsit lejjebb írtam.

mindig leírja más is azt, amire gondolok. azért az egész specrellel kapcsolatban én is szeretnék itt kérdezni, ha egyszer lesz rá elég időm. nekem problémás :)

Előzmény: Dubois (1560)
fish12 Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1684

..... épp a halmazelméletrôl gondolkodtam:) --van egy kis közöm hozzá  :(

 A poén OK.

 

Előzmény: Simply Red (1681)
emp Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1683

azt írtam az előbb válaszul, hogy totális csőd, ennél már nem lehet lejjebb menni. azt hiszem nem ment el az a hsz. abban azért igazad van, hogy az "elmélet" körül vallásos érzelmek alakulnak. kérdés, hogy melyik oldalon?

 

Előzmény: magnum56 (1542)
emp Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1682
elhatároztam, hogy nem pofázok, amíg végig nem olvastam a topicot, de most nem tudom megállni. inerciarendszerről beszélsz.
Előzmény: mmonitor (1531)
Simply Red Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1681

Ezek szerint nem találkoztál még a "megszámlálhatóan végtelen" fogalommal. Pedig a matematikában van ilyen. A "megszámlálható" fogalmat végtelen halmazokra értik. A természetes számok épp ennyien vannak, sőt a racionális számok is. A valós számokból viszont még ezeknél is több van, azok nem megszámlálhatók.

 

A poénom a matematika és fizika kapcsolatára utalt.  Arra, hogy egy véges halmaz nem biztos, hogy kísérletileg eldönthető módon megkülönböztethető egy végtelentől, ha elég nagy.

Előzmény: fish12 (1679)
magnum56 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1680

"Ha jol emlekszem, elektromagnesesseggel akarta a gravitaciot leirni, nem?"

 

Nem egészen erről van szó. Einstein idősebb korában több irányban is megpróbálta továbbfejleszteni elméletét. Az egyik irány az volt, hogy olyan egyesített térelméletet akart kidolgozni, amely magában foglalta volna a gravitációs és az elektromágneses jelenségeket is.

 

Ez az igyekezete nem járt sikerrel.

 

Volt egy kevésbé ismert másik törekvése is, amelyben megpróbált egy újfajta 'étert' visszacsempészni a fizikába. Rájött ugyanis, hogy a fény, és az általa feltámasztani kívánt új 'éter', valamint a gravitáció szoros kapcsolatban vannak egymással.

 

Ez a törekvése is kudarcba fulladt.  Azért volt különösen nehéz vállalkozás ez, mert a saját korábbi elméletét kellett volna felülbírálni, hiszen időközben már elfogadottá vált, hogy semmiféle éter nem létezik. Amikor elkezdte az új étert emlegetni, a munkatársai szélhámossággal vádolták.

 

Erről így ír:

 

"A zsidóknak szent vagyok, az amerikaiaknak kiállítási tárgy, a kollégáimnak szélhámos." 

 

Ez az út sokkal igéretesebb volt, de sajnos nem tudta végigjárni  ezt sem.

Előzmény: dhcp (1677)
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1679

Melyik a több szerinted, a megszámlálhatóan végtelen, vagy a megszámlálhatatlanul véges? :-)

 

A v♪égtelen, az nem megszámlálható, de értem, amit kérdezel,

 

Egyrészt:

a megszámlálható véges > végtelen "semmi"

 

másrészt:

a megszámlálhatatlan végtelen > megszámlálható véges

 

 

 

 

Előzmény: Simply Red (1674)
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1678

Ehmm..Természetesen:)) a végtelen nem megszémlálható, amibôl kifolyólag a

a szinte megszámlálhatatlanul nagy mennyiségû véges az kevesebb, de csak nyelvtanilag:)

Előzmény: Simply Red (1674)
dhcp Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1677
Ha jol emlekszem, elektromagnesesseggel akarta a gravitaciot leirni, nem?
Előzmény: magnum56 (1675)
NevemTeve Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1676
Vagy forditva? Lehet hogy az elektromágneses tér az elsődleges, és a gravitonok ennek foglyai?
Előzmény: mmonitor (1671)
magnum56 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1675

Kedves mmonitor !

 

A gravitáció és a fény sokkal szorosabb kapcsolatban van egymással, mint ahogy ma hiszik. Erre rájött  Einstein is, idősebb korában. De ezeket a gondolatait általában nem ismerik, még a relativitáshívők sem. Ez ugyanis nem illeszkedik a fiatalkori elmélethez.

 

Gravitáció hiányában a fény nem végtelen sebességgel haladna, hanem egyáltalán nem haladna. Ez persze nehezen ellenőrizhető, mert nem ismerünk olyan helyet a világon, ahol ne lenne gravitáció.

 

 

Előzmény: mmonitor (1671)
Simply Red Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1674
Melyik a több szerinted, a megszámlálhatóan végtelen, vagy a megszámlálhatatlanul véges? :-)
Előzmény: fish12 (1673)
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1673
Pontosabban, azt el tudom kepzelni:))), hogy maga a vilagur vegtelen, de a benne levo objecktek megszamlalhatoak szerintem...
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1672

 Szerintem gravitáció hiányában a fény végtelen sebességgel haladhatna.

Szerintem is ebben van igazsag, de szerintem a feny nem vegtelenul haladna !

Egyaltalan, a vegtelen fogalmat is megkerdojeleznem fizikai kozegben.

Persze a szamok vegtelenek, nincs legnagyobb szám,  meg Isten szeretete is vegtelen:) Meg az ido is vegtelennek mondhato.

De amugy a "vilagon", a vilagurben minden countable, megszamolhato, merheto.

 

Előzmény: mmonitor (1671)
mmonitor Creative Commons License 2004.08.25 0 0 1671
Én meg arra gondolok, hogy minden sebesség határa a gravitáció terjedésének a sebessége, ebből a c az amit érzékelni tudunk, a fény sem tudja átlépni a gravitáció sebességét. Mi történne ha utolérnénk a gravitációs hullámot? Talán olyan lenne, mint egy fekete lyuk eseményhorizontja? Vagy talán átlépnénk egy gravitációs robbanás kiséretében, mint a hangrobbanás a repülőknél? Szerintem gravitáció hiányában a fény végtelen sebességgel haladhatna. Lehet hogy itt kéne keresgélni. Lehet, hogy a fény csak a gravitáció fogja, mint minden más?
muallim Creative Commons License 2004.08.22 0 0 1670

Igaz.

 

Én arra gondolok, hogy mivel minden hatás, információ közvetítő "közege", a négy (?) kölcsönhatás, fénysebességgel terjed, ezért bármilyen objektum az univerzumban fénysebességgel terjed, hiszen az őt közvetítő kölcsönhatások fénysebességgel terjednek. A négy kölcsönhatáson keresztül észleljük az univerzumot, ezek terjedési sebessége pedig c. Az, hogy egy objektum látszólag lassabban megy c-nél, az azért van mert nem egyenes, hanem cikk-cakk, előre-hátra ( pl. a Brown-mozgás ) vonalban mozog.

 

Ezért gondolom, hogy a c-t nem kell definiálni, hiszen más nem lehet, ha az inerciarenszerek egyenértékűek és a természeti törvények azonosak mindenikben.

Előzmény: vrobee (1668)
vrobee Creative Commons License 2004.08.21 0 0 1669
Itt negy posztulatum van :-)
ezek kozul magatol ertetodonek szoktak venni kettot, pedig nem feltetlenul az.
Előzmény: muallim (1667)
vrobee Creative Commons License 2004.08.21 0 0 1668
Egyébiránt ez az egy axioma is elegendő a spec.relhez, mivel, ha a fény sebessége c pl. egy Ki-ben, akkor egy Kj-ben is annak kell lenni, hiszen az egyenértékűség ezt is jelenti.

Nem, ez nem igaz. Helyettesits be a 'feny' szo helyere 'potos IFA'-t, es egybol rajossz, hogy miert nem. A fenynek kituntetett szerepe van, es ezt le kell szogezni, az egyenertekuseg nem generalja le magatol. Legalabb azt ki kell mondani, hogy az egyik inerciarendszerben mindig c-nek merem, a tobbi mar tenyleg kovetkezik belole.
Előzmény: muallim (1667)
muallim Creative Commons License 2004.08.21 0 0 1667
Szerintem a koordinátarendszerek egyenértékűsége, ami a megkülönböztethetetlenségüket is jelenti egyben. Egyébiránt ez az egy axioma is elegendő a spec.relhez, mivel, ha a fény sebessége c pl. egy Ki-ben, akkor egy Kj-ben is annak kell lenni, hiszen az egyenértékűség ezt is jelenti.
Előzmény: fish12 (1666)
fish12 Creative Commons License 2004.08.20 0 0 1666

az elsô?

(A fényseb. bmely megfigyelônek egyformán rel-nak tûnik--függetlenül a megfigyelô mozgásától.)

Előzmény: muallim (1665)
muallim Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1665
A speciális rel. két axiómája közül melyik az , ami közelebb áll a tényekhez?
muallim Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1664
nem
Előzmény: Dulifuli (1651)
vrobee Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1663
Akkor kaphatunk c-t a második esetben, ha nem helyesen mérünk.
Ez legalabb egy ellenorizheto allitas, csak kicsit sok kiserletet kellene cafolnod a bebizonyitasahoz...
(1447)-ben felsoroltam nehany (messze nem az osszes) kerdest, amit meg kellene valaszolni ahhoz, hogy a fenti allitast igazoljuk.
Kulon neked voltak felteve a kerdesek...
Előzmény: Dulifuli (1660)
Szindbad76 Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1662
Na es? Minek mond ellent konkretan?
Előzmény: Dulifuli (1661)
Dulifuli Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1661
Szerintem a sebességről volt szó. Szerinted nem?
De most már tényleg lelépek.
Előzmény: Szindbad76 (1659)
Dulifuli Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1660
Szerintem nincs eltérés, csak helyes és helytelen mérés van. Akkor kaphatunk c-t a második esetben, ha nem helyesen mérünk.
Mindenesetre kösz az infót, majd megnézem a hozzászólásaidat, de most elpályázok hazafelé.
Előzmény: mmormota (1657)
Szindbad76 Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1659
Melyiknek?
Előzmény: Dulifuli (1658)
Dulifuli Creative Commons License 2004.08.18 0 0 1658
Nem elképzelhetetlen, de nem felel meg az általam említett definíciónak.
Előzmény: Szindbad76 (1656)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!