1940-ben épűlt Bauhaus házban vettünk lakást. A bejárati ajtaját valamikor felfeszítették a betörők és nagyon tönkretették. A háromemeletes ház összes ajtaja eredet, jelegzetes a korhozhű. Nem szeretnénk kicserélni. Tud valaki egy jó öreg épületasztalost ajánlani, aki hajlandó lenne az ajtót és a tokot is megjavíttani kitoldani???
Ötletér címért telefonért nagyon hálás lennék. Jöhet mailben is, az itteni címem él.
Sziasztok, tud nekem valaki segíteni? Új lakásba költözünk és festetni kell, a lakás 2 éves, tehát a fala majdnem tökéletes, csak mi színeset szeretnénk a korábbi fehér helyett. Kértünk egy festőtől árajánlatot, ő úgy számolta, hogy 243 nm a festendő falfelület, ennek kb. a fele lenne fehér, a fele színes. Mi a reális ár egy ekkora munkára?
- lehet még esetleg olyan megoldás is, hogy nem köfalat készítesz hanem a betonra kővet ragasztol és kifugázod /süttői kővet nem ajánlom, pár évet bír csak kint, az beltérre való/
Igen, igazad van, a téglát nem kellene földbe rakni. Arra gondoltam, hogy a beton alapot viszem tovább a tervezett terepszintig, tehát bezsaluzom a föld feletti részt úgy öntöm ki, és csak a föld feletti részen építem esetleg téglából, vagy talán mediterrán típusú építőkőből. A kistégla azért lenne jó, mert a ház fala fehér, és sötétvörös a cserép. Ezért gondoltam a kanizsai téglára, mert az ugyanolyan színű mint a cserép.
Az akna megvan, 100 cm átmérőjű, előregyártott, műanyag akna, ezt rakta le a DRV amikor közművesítettek. Csak túl mélyre tették az aknát. És mivel magát az egész aknát megemelni nem lehet, illetve nem éri meg azzal szarakodni, hogy kiásom az egész majd két méter magas és egy méter átmérőjű aknát, amiben már benne van a vízóra, a leeresztő szelepek és a kerti csap csövei is, ezért kellene köré emelni falat olyan magasságig, hogy az aknát még használni lehessen, de a terepszintet meg lehessen emelni kb. 40 cm-t. Ez a fal az, amit aláalapozva téglából építenék meg. :)
a belépőjegy árán kívül tényleg nem kell pénzt vinned. Egyrészt az akciók ilyenkor ált. a hónap végéig tartanak, másrészt olyanoknál is, akik nincsenek kint a Construmán. A vásárban az a jó, h egy helyen össze tudsz gyűjteni rengeteg infot, címet, stb. Az első után mi egy hétig szortíroztuk a gyűjtött anyagokat.
Tapasztalatból még annyit mondanék, ha valamelyik céget esélyesnek látsz későbbiekre is (komolyabban), akkor a szórólapjukra jegyzetelj magadnak, h miért tetszett, v honnan fogsz emlékezni rájuk. Nekünk ez a nyílászárós ajánlatkéréskor nagyon jól jött.
Menjél ki mindenképpen, nekünk nagyon sok minden "onnét"vándorolt a házhoz. Valóban a vásár után még egy -két hétig élnek az akciók..... én most térburkolatot nézek,ott legalább egymás mellé sorekozva összelehet hasonlítani őket, árlistával a kezemben...
hohejka: kérdésedre hamar választ tud adni egy építész aki kiszámolja a fal hőátbocsájtási tényezőjét, de nem ettől fog csak függni hogy milyen lesz a házad hőszigetelése és majd a fűtés számlád, ezt nagyon sok dolog befolyásolja ezenkívűl.Egyébként is neki kell megtervezni a házat és neked meg kiszámolni hogy melyik verzió mennyibe kerül és megéri e a különbözetet ráfordítanod(van e rá kereted). Normális hőszigetelés a külső falon kivitelezéssel együtt olyan 3500-4000Ft körül van (felénk), a 30-as és 38-as tégla közötti m2 ár különbség ez alatt van azért bőven.
A pára megint más kérdés mivel: a falakon keresztül elenyésző a páracsere (3-4%-a az egész házénak) erről volt szó korábban a fórumon, keress rá. A párásodást a nem megfelelő építési technológia és a nem megfelelő légcsere okozza általában ( túl nagy nedvességtartalom a falakban, aljzatbetonban, festés nincs kiszáradva,stb... vagy egyszerűen nincs rendesen szellőztetve. Pl. könnyűszerkezetes házak párazáró(fékező) fóliával vannak gyakorlatilag körbezárva, mégsem penészednek ha rendesen el vannak készítve!
Fa ablak ezt a problémát nem fogja megoldani, mivel itt szinte csak a tokszerkezet más, az ablaküvegek ugyanolyan jól szigeteltek lehetnek mint egy műanyag vagy alumínium ablaknál. Fontos a jó szellőztető rendszer ami gondoskodik az állandó lécseréről és a megfelelő páratartalomról. Nálunk ezt felejtik ki általában az építkezők, nálunk fejlettebb országok házaiban ez alapból bele kerül a gépészet részeként, nem extraként! Ott nincs is ilyen gond.
Nem szigetelt, jó hőszigetelésű nyílászárókkal ellátott régi B30-as téglából épült házak is penészednek ha nincs megfelelően szellőztetve vagy szerkezeti hiba van, pedig itt a falak nincsenek szigetelve pluszban.
Rockwool pl. nagyon jó vakolható kőzetgyapotot gyárt, kicsit drágább mint a nikecell, de mindenképpen jobban szellőzik, persze kérdés hogy mi a külső burkolat!
En csak majdnem vasaroltam (cserepet), de ott pl. a vasaron csak annyi tortent, hogy leadtam a teto rajzat, es a kovetkezo heten utanam kuldtek egy mennyisegszamitast es egy arajanlatot. +1-2 hetig szokott elni az ajanlat, illetve eleve is a varosi boltokban is nem csak kint a vasar teruleten. Azt azert hozzatennem, hogy az a cserep nem volt surgos en is csak a vasari akcios arra mozdultam ra, szerencsemre nem jott ossze a dolog, utana meg 3x kaptam kedvezobb ajanlatot toluk (na jo, az elso vasar utani csak majdnem volt kedvezobb), es a vegen megvettem a Bricoban olcsobb brutto aron, mint amivel netto szamoltak nekem a vasari aron... (persze fizetni azt is csak bruttoban tudtam volna). De mondjuk kazant ugy vettunk a bnv utan, hogy a konkret tipust korbeneztem hol mennyi, es a vegen azt hiszem nem is vasari hanem masik arusnal talaltam meg vasari aron (es kozelebb is volt), meg pl. radeco radiatort is termeszetesen ok is az osszes viszonteladonal akcioba tettek a vasar alatt nem csak annal aki kint volt. De kihagyni mar csak azert sem erdemes a vasart, mert sokat lehet a valasztekbol meg az infokbol tanulni, az ar szerintem csak masodlagos, kiveve a tenyleg azonnal kello dolgokra. (Pontosabban, amit zonnal megrendelni kell, pl. ablakgyartas tipikus teljesitesi hatarido 6-8 het.)
A Construmán még én sem vásároltam, de úgy gondolom, hogy nem ott a helyszínen kell kifizetni pl. 200 m2-re való téglát. Szerintem ott csak megállapodás köttetik, esetleg valami előleget kell befizetni. Egyébként ilyen vásárok alkalmával sok helyen nem csak a vásár ideje alatt, hanem még utána is tart a vásári akció.
Remélem, nem tűnik reklámnak, de ha véletlenül sok kp.-re lenne szükséged, és ezen felül még OTP-s is vagy, van nyitvatartó fiókja a vásárváros területén az említett banknak (ennek biztos, de talán más pénzintézetnek is, valamint ATM-ek is vannak), tehát pénzt nem kell talicskázni a helyszínre.
Nem tudom szó volt e már a Construmáról, már mint a vásárról.
Úgy tervezem, a hétvégén elmegyek, mivel én is most szeretnék nekiállni egy 35 éves családi ház renoválásának, bővítésének.
Sosem voltam még a Construmán, ezért kérdezlek titeket: összességében milyen tapasztalatotok van vele?
Nálam most áll össze a kép az építőanyagokat illetően.
Korábban olyat hallottam, érdemes ott a vásáron vásárolni, mert nagyon sok minden kedvezőbb, még az akciósnál is akciósabb áron van mint a márkakereskedőknél.
És itt jön a kérdésem: Ha mondjuk a Construmán akarom megvenni a tetőcserepet, téglát, kazánt, ajtókatat, vagy bármi mást, akkor ez hogy működik? Vigyek egy talicska kézpénzt, vagy ott csak előjegyeznek, és ráérek később fizetni?
Jó volna tudnom, mert 200 km -re lakom Pesttől, és nem szeretnék árnyékra vetődni.
dec10-e óta lakunk benne, még nincs beszigetelve és a tető sincs még kész ( a szelement még nyitva) így volt a nagy hidegben 22e ft a számla (benn 24 fok volt)
Egy másik topikba már benéztem, de gondoltam itt is felteszem a következő kérdést:
Új építésű háznál páratechnológiai és szigetelési szempontból melyik a jobb megoldás?
1. 38-as égetett kerámia fal?
2. 30-as plusz dryvit.
A ház amerikai konyhás lesz ezért tartunk egy kicsit a páralecsapódástól. Állítólag erre a fa nyílászáró megoldást jelent(?).
Úgy tervezzük, hogy idén csak szerkezetkész állapotig építjük. Az egyik kivitelezőjelölt javasolta a 30-as tégla + tőzeggyapott megoldást. Ez szerintetek jó?
Igen, a szomszédunkban is pont ez történt, így idővel ki is kell cserélniük állítólag az aknát.
Én őszintén nem szeretném átépíteni az égészet, de valamilyen módon meg kell oldanom a kérdést, mert mielőbb szeretném a földmunkát megcsináltatni, és ez az egyetlen akadályozó tényező jelenleg.
Nem építkezek és nem is felújítok, de tanácsra lenne szükségem és remélem valaki tud nekem itt segíteni. Szeretnék megvásárolni egy kibővített házat de van egy-két bibi rajta.
Az eredeti 1 szobás padlásfeljárós (pincelejárat), hátsó fél szobás házhoz építettek hozzá egy fürdőt és egy konyhát (a padlásfeljáró és a fél szoba mellé). Mindez téglából.
Átrakták a tetőt, új cseréppel is ahol kellett, új az eresz, a tető kinyúlás (?) szépen fával van megcsinálva, kivülről szigetelték a falakat szépen bevakolták, az új és a régi részeknek az alapozás jónak tűnik. Új fa ablakok és ajtók.
Bibik: a hátsó fél szoba rá van építve a pincére, még nincs parketta lerakva, van szellőzés a pincéből ide (?). A pincelejárat a két szoba között van, ami egyben padlásfeljáró is. Felnéztem a padlása nincs leszigetelve a tető, csak a lécezést és a cserepet láttam. A pince tovább folytatódik a ház mögött egy kis domb formájában, szellőzőkkel. Az első (régi) szoba mennyezete nagyon alacsony, mindenhol gipszkarton szigetelés van a plafonon. Mindenhol, de legjobban a fürdőszobában penésedik a gipszkarton. Azzal magyarázták, hogy október óta (akkor készültek el) nem volt szellőztetve, fűtve a ház.
A nagymamának építették át a házat, de inkább a szoc. otthonba költözött és így október óta így áll.
Kérdésem az lenne, hogy a penészesedés nem attól van, mert a tető nincs szigetelve a ház meg teljesen és más hő-hatás érte télen, hideg-meleg és így kicsapódott a pára? Jöhet a le nem fedett pincéből? Sem a pincelejárat, sem a padlásfeljárat (ami egyébként egy helyen van) nincs lefedve jár a levegő.
Nem veszélyes egy régi pincére ráépíteni, így a házat? Betömíthetem a pincét?
Le kell szigetelnem a tetőt?
Valamit takargatni akarnak a gipszkartonos plafonborítással? Nem igazán értem miért nem sima vakolat van rajta.
Múltkor beszéltünk az ytong könyvespolcról. Mivel a szoba fesztávjához nem passzolt volna a 10-es fal, fektetve rakom a téglákat, így 20 széles. Így is kell bekötés a falba?
Szerintetek megoldható - és ha igen, milyen célszerszámmal és milyen eredménnyel - egy akrilkád pereméből levágni 2-3 centit?
Konkrétan az M-Acryl és a Vagnerplast 1-1 aszimmetrikus sarokkádja jöhetnének nálunk szóba, de még így is le kéne nyesni egy kis csíkot a rövidebbik oldal felől induló hajlatból.
Remélem van itt olyan jómunkásember, aki dekódolni tudja a laikus leírásomat a problémáról.
Nekünk is ugyanilyen gagyi műanyag aknát telepítettek, és az első mixerbetonos autónál, ami 1 méterre közelítette meg, az egész benyomódott. Azóta alig tudok "lemenni" a vízórához. Mi olyat szeretnénk, hogy a műanyag aknát félbevágnánk és a felső 80-90 cm-ert téglából kiraknánk. A megvalósítást nem tudom...
A kistéglára azért gondoltam, mert azt hiszem Kanizsai téglának hívják (legalábbis én ilyet láttam a legközelebbi építőanyag telepen) ami nagyon szép sötétvörös színű, így arra nem kerül már semmilyen réteg.
Sajnos itt maga az akna került túl mélyre, amiben a vízóra és a leeresztő szelepek vannak, tehát oda rendszeresen le kell mennem. Ezért is lényeges, hogy olyan módon legyen megemelve a fal körülötte, hogy azért még viszonylag kényelmesen le lehessen menni az egyébként is szűk lejáraton.
Gondolom azért is ilyen mélyre tették, mert ugye ebbe jön be a vezetékes víz. Az utcában végighozták a fő ágat, beálltak vele a telekre ugyanaban a szintben, és a telek kb. ott kezd emelkedni. Sajnos az nem igazán megoldás hogy meghagyjam az adott lejtését a terepnek, mert tényleg elég csúnya így.:(
A kérdés itt leginkább az, hogy ha telebetonozom az akna tetejét illetve körülötte legalább 60 cm mélyen a fal alapját, később lehetséges-e hogy hozzá kelljen nyúlni.
Pl. a szomszédban megsüllyedt az ugyanilyen akna és benyomódott az oldala. Azt mondják, pár év múlva be fog szakadni és akkor ugye ki kell cserélni az egész aknát.
Egyébként bárki látott már ilyen problémát, és erre megoldást? :)
sziasztok! Átfestenénk az újonnan vett házikónk szobáit. Nem tudunk dűlőre jutni abban, hogy kell-e alapozó festék a színek alá. Általában minden helyiség világosabb lesz egy-két árnyalattal a mostaninál. Elég rá a kétrétegű Dulux festék, vagy előbb jöjjön az alapozó?
A szakvéleményért a helyszínen nekem tavaly nem kértek pénzt, hanem az irodára kellett mennem, ott fizetni (asszem tán 9-10eFt) és kiadták a jegyzőkönyvet a megfelelésről.
Kibélelték a kéményünket, cső a csőben megoldással (SD zártégésterű kazábnt vettünk), be is lett füstcsövezve a kazán. Szerdán jön ki a pest megyei kéményseprő vállalattól a pofa szekvéleményt adni. Mennyibe fog ez nekem fájni? Gondolom kötözködni fog, ezt mennyivel szokás áthidalni?
Új parcellázású telken építkeztünk, a közművesítés az építkezés megkezdése előtt megtörtént. A vízaknát (100 cm (azt hiszem) átmérőjű műanyag akna) amikor behelyezték nem vették figyelembe, hogy a későbbiekben esetleg tereprendezés lesz a telek "dőlése" miatt. Így az aknafedél túl mélyen van, ha az előkertet szeretném rendezni, ha vízszintbe hozom a területet kb. 40 cm-rel van a leendő talajszint alatt.
Gondoltam emelek köré egy "falat" (persze úgy, hogy az aknafedél levehető legyen és az aknába le lehessen menni), pl. kistéglákból kirakva még akár esztétikus megoldás is lehet. Ebben az esetben viszont alá kellene alapozni a téglasort, és mivel ez külön mozogna az aknától, gondolom célszerű lenne az akna tetejét (tehát az akna lejárata körüli részt) is betonnal, kb. 5 cm vastagságban megönteni.
A kérdés igazából az lenne, hogy milyen egyéb megoldást javasolnátok a problémára, vagy ezt a körülfalazós megoldást hogyan lehetne szakszerűen megoldani.
Mi csak kulso falra raktunk uvegteglat, brico-st, igaz csak par honapja. Viszont dupla retegben (a fal kulso es belso sikjara is illeszkedik egy-egy uvegteglasor), igy a mellette kozepre rakott 1,4-es uvegu ablakon volt mar para, de az uvegteglan meg nem (bezzeg felette ahol kihagytak az athidalo szigeteleset...) Hatrany persze, hogy nem tudod kozte takaritani, tehat csak kevesbe szem elott levo helyen vagy nem tul kenyes haziasszonynal jo megoldas. Egyebkent utolag jutott eszembe, hogy lattam en valamelyik construman vagy bnv-n olyan uvegteglat, ami kinyithato volt egy keretbol, ha atellenes sarokba ilyet raknal az egyik (belso inkabb) retegbe, akkor tobbe-kevesbe takarithato is maradna, de leginkabb a pa'ra't ki lehet szelloztetni belole. Nalunk anelkul is jo...
Áthidaló berakásához tudtok valamilyen leírást? Régi ablak nagyobbra való cseréje miatt kellene egy nagyobb áthidaló és ehhez jó lenne egy tájékoztató. Nemrég valaki feltett egy linket az ytonggal kapcsolatban, na egy hasonló leírás tökéletes lenne:-) Persze jelenleg is rendelkezem tervvel a berakást illetően, de mivel "több szem többet lát" ezért kíváncsi vagyok és egyébként meg hátha elfelejtkeztem valamiről. Fa áthidalót kell berakni a régi ablak felett 40-50cm-re vályogfalba. Előre is köszi a lehetséges megoldásokat!
Több helyre üvegtéglát fogunk beépíteni. Lesz külső falon és belső falon is. A kiválasztásnál mire kell ügyelni, ha nem akarom pár éven belül cserélni a nem megfelelő minőség miatt? Van olyan gyártó, akinek a termékét érdemes választani,vagy messziről elkerülni? Hol érdemes körülnézni ezügyben? A Bricostoreban éppen akcióban adják vagy ilyen jellegű áruházakat jobb elkerülni? Létezik hőszigetelő üvegtégla (nem csillagászati áron) is vagy mindnek hasonló a k tényezője?
Csak ajánlani tudom a Holcim gyártmányú szlovák cementet.
A kőművesem szerint tökéletes minőségű és a 25kg-os kiszerelés miatt azért sem anyáztak a kiszállításkor amikor 2 magasba rakták a raklapokkal. Plussz le is van nylonozva az egész, tehát nem gond neki az esőben állás sem.
Csak hogy színesítsem a képet, én most csináltam szekrény falat 5-ös ytongból, a hátfalhoz mindkét oldalról hálóval erősítettem. Egyenlőre nagyon masszívnak mutatkozik!
szenyor lopez: nálam ugyaníyg van ez teljesen megoldva csak épített konyha a táma tárgya. Ráadásul fagerenda falról beszélünk, amihez másképpen köt a ragasztó. Minden második elemet rögzíts L alakú pánttal, akkor nem lehet gond. Bár elvileg enélkül sem lehet gondja, hiszen oldal irányból nem fog terhelést kapni a szerkezet. Polcokkal esetleg megoldható, hogy mikor a tartófát rakod fel akkor a polcokat hozzácsavarozod azokhoz és így nem tud modulni, egy szerkezetként viselkedik.
én mindenképpen bekötném. Már csak azért is, hogy méginkább együtt mozogjon. A festéket is inkább leszedném, mert sovány vigasz lesz, hogy a ragasztó frankón hozzákötött a festékhez, csak épp a festék vált el a faltól...
Elmondom pontosan, hogy hogy is gondolom: 10-es ytong válaszfaltéglát vettem. Ez 60x20x10-es. Félbevágom és a vágott felét nekirakom a falnak ragasztva. Aztán a következőt erre rá és így tovább egész fölig. Így lesz egy -a falhoz ragasztott- 10x30-as (280magas) fal. Ezt be kell kötnöm a főfalba?
Cement témához: fogyasztóvédelem honlapján megtalálhatóak a betiltott ukrán (és egyéb) cementek listája. Egyértelműen nem lehet kijelenteni hogy az ukrán vagy éppen szlovák cement rosszabb lenne mint a hazai, mivel rendelkeznek ÉME minősítéssel. Meg kell nézni a hazai cementgyártás termelési kapacitását és könnyen kiderül hogy a hazánkban árult cement mennyiségéből mennyi az ami valójában itthon készül és mennyi az amit annak csomagolnak! Nem véletlenül épül(?) nálunk a legkorszerűbb (és egyik legnagyobb) cementgyár, mivel képtelenek a piacot ellátni megfelelő mennyiséggel, hazánk az egyik legnagyobb fogyasztó a régióban, mivel építési/építkezési lázban él az ország:) Így jelenleg most jelentős importra szorul az ország.
Megbízhatóbb és jobb alternatíva lehet ukrán cement helyett a szlovák, ami javarészben szintén Holcim gyártmány, de olcsóbb mint nálunk és van kisebb kiszerelésben is (pl. 25kg-os). Természetesen ez viszont távolság függő, hogy valaki be tudja e szerezni onnan... Kompletten építkezési mennyiséghez érdemes már utána járni.
Félreértesz:) Van egy 4m-es falszakaszom, amihez hozzá akarok ragasztani 5 db ytong "falat" 30cm-est. Ezekbe kerül majd maga a polc fából. Tehát az ytongot mintegy bútorvázként használnám. Ha hozzáragad, akkor nekem úgy jó.
a festékhez hozzáragad, csak éppen a festék nem köt annyira a falhoz, hogy elbírja a könyvespolcot. Bár én az Ytong falhoz ragasztásában sem bíznék....
Elég nagy súlya van a könyveknek. Minimum be kellene fogatni a falba....
nekünk nem vált be, az építész sem ajánlotta, a kőműves sem, a statikus azt mondta, hogy teherhordó szerkezetnél maradjunk inkább a vácinál, és milyen furcsa kék színe van.....
Tudtommal van ilyen alapozó, Mapei vagy Murexin honlapján szvsz megtalálod.
Nekem van aljzatkiegyenlítő (előtte persze alapozva) linóleum felszedése után lerakva (annak nem jött fel a ragasztója, ami nem is tudom igazán hogy mi volt 30 éve).
Hat igen. A parketta ala megy habszivacs ugy 2mm, de ennel vastagabb a regi dzsuva maradvanyai (nehol ottmaradt teljesen, nehol meg a betont is feltepte)... szoval mindenkepp sikba kene dolgozni... mondjuk ajzatkiegyenlitovel... ahoz meg asszem tiszta betonfelulet kene, hogy ne valjon fel retegesen. Igaz?
Vagy van valami adalek, amivel a betont muagyanta szeru izehez is hozza tudom kotni?
Közben beszéltem két építésszel, mindkettő azt mondta, hogy kiszámíthatalan a minősége, majd felhívtam egy kőművest aki azt monta, hogy vakolatba nem az igazi, de betonba tökéletes, ...hát nem tudom.
sűrűn cserélem a kőműveseket, már 4 dolgozott nálam, és egyiknek sem volt gondja vele. a végeredmény is megtévesztően hasonlít a betonra. nem lehet, hogy a magyar cementgyártók terjesztenek valami rémhírt?
mit tekintünk szerelőbetonnak? ami a talajon fekszik? azt a talajt tömöríteni kell, és egy jó kis tömörítő nagyobb erőt fejt ki rá, mint 2 raklap tégla. Na jó, hasonlót. Persze le lehet úgy tenni azt a raklapot, hogy feltörjön a beton :)
A koszorút én se féltem, meg az alaptestes-szakaszokat se, hisz azokat statikailag úgy méretezték, hogy vígan kibirja a terhelést.. a szerelőbeton viszont statikailag nem erre a többszörös terhelésre van méretezve.
bár megette a fene, ha ennyi többlettől megreped az istenadta..
az E-gerendát nem kell túlemelni, mint a fert, pth gerendát, mivel az már előfeszített vb gerenda (ezért görbül a gerenda önmagában, hiszen a terhelés után veszi fel a végső alakját). alátámasztani is csak ott szokták, ahol pl. ytongra építkeznek, mert a födém elkészültéig nem egyenletes a súlyeloszlás.
Hát épp ez az.. ugye már a sima 10-es válaszfal alá is indokolt a megerősitett vasalás. És 2 méter magas 10-es tégla-oszlop súlya még sehol nincs a 2 méter magas (egymás tetejére rakott 2 raklap 38-as) tömegéhez képest. És ez a jóval nagyobb tömeg kerül az amúgy megerősítetlen vasalású (ahova nem kerül 10-es válaszfal majdan) szerelőbeton-részekre is...
Ha szerelőbeton lennék, azt hiszem, zokon venném.. :-)
A téglákat nem egy helyre, hanem szétszórtan teszik le, így nem egy helyen jelentkezik a nagy nyomás. A válaszfalakat is a szerelőbetonra húzzák fel, persze alattuk megerősített vasalással. Valóban, én is sok helyen láttam így, illetve a többszintes házaknál a felső szintre is pakolják a téglákat. Valahol (szakirodalomban) olvastam is, hogy megadott X idő elteltével elosztva lehet terhelni.
Amúgy is kell alá valami, ez meg simán jó erre a célra.
Másik ok, hogy idegbajba fogod kergetni az alattadlakót mert minden egyes léptedet hatványozott erősséggel hallani fogja. Menj át a Zavaró szomszédok topicba, majd ők megerősítenek ebben. Mi alatta hagytuk, nincs is gond vele.
Kérdés, hogy akkoriban történt-e írásbeli megállapodás. Ha igen, akkor ott le van írva, mit tehetsz, ill. kapott-e a nagymamád kedvezményt ezért. Ha nem, akkor lehet, hogy szóbeli megállapodásra is hivatkozhatnak, ennek nem tudom van-e rád nézve kötelező jellege. Esetleg még lehet szolgalmi joga a szolgáltatónak, ha ez így van, akkor be kell engedned. A szolgalmi jog tudomásom szerint a tulajdoni lapra is be van jegyezve.
"Vagy ha falazás előtt ráteszik a közepére a több ezer téglát, akkor kiderül minden."
Erről jut eszembe: az OKÉS, ha a daru a több tonnányi téglarakásokat rögtön az alapra-középre teszi le? A köműveseknek nyilván, hisz annál kevesebbet kell cipekedniük, mintha pl. az alap mellé daruzzák le.. de nem túl nagy terhelés ez a szerelőbetonnak? Elvileg ugye fő és tartófalak alá azért kerül a kb. 1 méter mély beton alaptestet, hogy bírja a nagyobb terhelést, míg ahol nincs alaptest, csak a feltöltés meg a 10-12 cm. szerelőbeton, ott jobb esetben leginkább a majdani bútorokat kell csak bírnia. Namost ehhez képest ha több tonnányi téglát bedaruznak oda, ahol nincs a méternyi alaptest, nem tesz be az a - mégha időleges - extra tömeg a szerelőbetonnak?
Csak laikus építettő vagyok, de itt a könyrékünkön sokan az alapra pakoltatják rögtön a tégla-raklapokat. Mondjuk az nem igazán jó kiindulópont, hogy a "környéken mások is gy csinálják", mivel épp a minap láttam, hogy szintén pár helyi szaki az E-gerendák alól is kihagyta az alátámasztásos-túlemelést...
Szóval nem gond, ha az alapra paolják a több tonnnyi tégla-cuccot? (pár hét múlva én is "daruztatok" :-) Vagy inkább álljak a sarkamra, tegyék inkább csak mellé és a köművesek meg legfeljebb 5 méterrel többet cipelik..
az interneten csak érdeklődöm :) A tüneteket már általában kérdeztem a megázott betonra vonatkozóan, nem erre a konkrét esetre. A végső szót úgyis szakember mondja ki, illetve a gyakorlati tapasztalat.
Van egy panelhaz, amiben a kb 20eve lerakott padloszonyeget nagy nehezen sikerult feltepkedni. Most szeretnenk laminaltpadlot letenni. De a regi szonyeg alap-szivacsabol egy csomo elporladt, megkemenyedett resz van ravulkanizalodva a padlo betonjara. Megprobaltam spaknival felvakargatni (kb 0.2m2/h-sebesseggel). :-(
Gondlom ajzatkigyenlitot ne is probaljak ratenni meg az ugyahogy megtisztitott padlora se. Teljesen tiszta betonnak kell lennie amire raontom, igaz?
Mivel lehetne esetleg felszedni a dzsuvat? Marad a kezi felvakaras, majd ha drotkefevel megprobalom felsurolni a maradekot az jo lehet?
Vagy inkabb probaljak meg vesovel sik feluletet faragni a betonbol, es arra rakni a padlot?
Nagymamám idejében a kábeltévés társaság keresztülhúzta a kábelét a kert felett meg a padláson. Most attól eltekintve hogy a padlásra bemenő vezeték mellett beázott a padlás (...), szerintetek ha simán megkérem őket, hogy vigyék innen a rákba a cuccukat akkor elviszik?
Ha meg nem és mondjuk egyszer csak valami baja lesz a vezetéknek a padlásomon, a szerelőket meg nem engedem be, akkor mi lesz?
megbízol egy ismeretlen válaszában az interneten? szerintem fog még arra járni szakember, ha idegeskedni akarsz, akkor meg ráérsz akkor, ha majd fel kell törni...
ha jól elázott, akkor fehér (mint a sóder szárazon), könnyen törik és látszik, hogy lemosott belőle az eső. Egyéb állapotot nem tudsz otthon mérni, bár saját örömedre foghatsz vésőt és kalapácsot, és összevethed egy nem elázott c12-es betonnal.
Vagy mutasd meg olyannak, akiben megbízol/felelős.
Vagy ha falazás előtt ráteszik a közepére a több ezer téglát, akkor kiderül minden.
Szerencsére olyan sok eső nem volt, hogy a víz vájatot mosson. Miután elállt, a beton teteje sima volt, illetve néhány helyen megállt rajta a víz. Mik a tünetei, ha ilyen okból nem jó a beton? Lyukacsos lehet vagy jobban porlik a teteje? Esetleg más a színe?
Vakolás előtt állok, E gerenda+beton béléstest födémre érdemes-e valamilyen hálót rögzíteni, hogy meggátoljam a repedéseket? Ha igen, akkor milyet, és hogyan?
utána viszont jó, mert nem kell locsolni. A beton minőségét főleg a víz-cement aránya határozza meg. Ha túl sok a víz (főleg ha az eső vájatot mos magának), akkor ezek a víz miatti zárványok gyengítik a betont, valamint az ide felszívódó víz megfagyhat.
(100 m2 takarófólia kb. 3000 Ft.)
egyébként a felázott földre sem célszerű betonozni
Csokis: én úgy tudom hogy ezt nem a földmérő határozza meg, hanem fix ára van amit a földhivatal díjszabása határoz meg, de lehet hogy téves az infóm ( mi is most érkeztünk el ide).
Igen, ez az oka hogy nem olyan bátran merek belevágni. A lakás bővítésére meg van jogerős építési engedélyem. Az engedélyezés 270 e ft ba került. Azóta még ráfordítottam a lakásra 800eft-ot (fűtéskorszerűsítés. Két éve vajudok hogy belevágjak e a hitelbe. Közbe asszony is vajúdott kétszer így négyen már nem férünk el. Megoldásnak kell születni. :)
Inkább nem alápincézett... 12-őt pedig ne számolj. Mégha közművesített akkor is lesz mellék költséged: tervezés, FeMü, térképmásolat, tulajdoni lap, építési engedély, közműnyilatkozat és sok minden egyéb pedig lehet, kérdés mennyire alaposan készíted elő ( kiviteli tervek, gépészeti- és elektromos tervek, talajmchanikai, költségvetés készíttetése, statikai tervek,...).
Ha a kinézett telek közmű nélküli, akkor kapásból levonhatsz 1,5 körül és marad 10 a házra. Abból nem tudsz alápincézettet kihozni, csak sima sávalappal SZERINTEM !
A rendelkezésemre álló pénz a lakás ára plusz szocpol plusz tervezett hitel kb 16.5 Mft. Telek a fővárostól kb 25 km re viszonylag jó helyen 1000nm 4,5m ft. Számításaim szerint 12 ből összerakok egy 90nm alápincézett (vagy nem??)házat.
Szerintem kezdjed azzal hogy mennyi az a pénz amit az építkezésbe tudnál fektetni. Abból vond le a vásárolandó telek árát és a szükséges mellék költségeket ( lejjebb leírtam pontosan hogy pl. nálunk ez mennyi volt). Ami maradt pénzed abból tegyél félre 8-10%-ot a nem várható kiadásokra. A megmaradt 90-92%-ból pedig betervezheted hogy mekkora házra futja a pénztárcátokból. Ha ebből megvasítható a nektek megfelelő ház, méret-funkció-technológia és minden egyéb szempontjából akkor állja csak neki. Persze kalkuláld bele azt is hogy az építkezés ideje alatt valahol laknotok kell és ez is komoly költséget vet fel, ezt tudjátok e fizetni az építkezés költségei mellett.
Magam részéről biztosan elköltöznék egy közös udvarból, de ez tényleg csak szigorúan magánvélemény! Sokan élnek így, van pár ismerősöm is. Én nem tudnék így élni és szerencsére nem is kell, van akinek ez megfelel, van akinek ez kényszermegoldás...
Csak nálunk a vízművek telepítette a műanyag vízóra aknát (nehogy elvágjam a víznyomócsövet, mert akkor hű, de nagy baj, így engedtem a feketézésüknek).
Nem az aknával volt a bajom, hanem a kerti csap ürítős csapja a föld alatt volt és az mondta be az unalmast. Jó sok m3 víz elszivárgott a talajba és élmény volt a sz@rrá ázott agyagos talajt kiásni.
Szóval én is fogtam a 15-ös zsalukövet, vettem fedlapot, zsaluzgattam a födémnek, beletettem az építkezésről megmaradt vasakat 'oszt megcsináltam.
Két lehetőségem van. Egyik, hogy eladom a lakást (közös tulajdon,közös udvar közös ló túrós háttal :) és belevágok egy építkezésbe, szocpol hitel stb, a másik pedig hogy beépítem a lakás tetőterét és lakok továbbá is a közösben. Ezt kb 3,5 mFt + a félszocpolból megoldanám. Az udvar most még jó, de kérdés hogy mi lessz a jövőben!
Ez a nagy dilemmám. :( Ha valakinek van hozzáfűznivalója meghalgatnám.
Hát igen, egy következő építkezés bizonyára másképpen működne és egészen más költségek jönnének ki.
Én saját részről azt tudom mondani, hogy nagyon-nagyon sok gürizés és meló kell ahhoz hogy el lehessen érni egy olcsóbb szintet.
150-es árral számolva nálunk 20 feletti összeg jönne ki, azt már nem tudtuk volna finanszírozni, igaz annyiért csak néznem kellett volna hogy hogyan készül el a ház.
Laikusként tény hogy nehéz megbecsülni egy ház építési költségeit, főleg úgy hogy előtte nem volt benne tapasztalat. "Tökéletes" költségvetésért pedig kemény pénzeket kell fizetni, de szerintem megtérül, mert tudható hogy mire számíthat az építtető.
Amiben (is) teljesen igazad van hogy ideális körülmények kellenek hozzá, a telek rossz adottságai drámaian emelhetik a költségeket. Na meg persze a ház nem megfelelő formai és technológiai kialakítása...
OK, akkor legyen! Remelem sok embernek sikerul igy es ennyibol tenyleg az elkepzeleseinek megfelelo hazat epiteni, es sokaig megelegedessel hasznalni. Komolyan! Egyebkent a ktgvetes tullepese szerintem nagyban fugg a ktgvetes minosegetol... ahol minosegen ertem azt is, hogy mennyire tudja atlagosan megbecsulni az elore nem lathato koltsegek volumenet. A kovetkezonel bar biztosan mi is okosabbak lennenk, laikuskent is!
Véleményem szerint ki lehet hozni ennyiből, mivel mi is kihoztuk és lejjebb látható hogy nem Tesco-s és Obi-s anyagokkal építettük fel a házunkat.
Villanyszerelés szempontjából pedig nyugodtan elmondhatom hogy kevés ház van ahol ennyi vezeték megy és 33 külön kört építenek csak az alsó szintre. Konyhánkban 9 db konnektor van pl. , nappaliban is 8( igaz ezt keveslem így lehet hogy bővítve lesz (szerencsére nálunk ez aránylag könnyen megoldható).
Rengeteg saját meló kell bele és nagyon sok utánajárás és akkor megoldható.
A 13,5-as terv helyett már 15-nél járunk, tehát a 10% eltérést már túlléptük. Igaz ez nemcsak előre nem tervezett dolgok miatt lett így, hanem néhol változtattunk a beépítésre kerülő dolgon.
Ami sokat dob a költségeken az a telefonszámla pl. és az autózgatás. Szerencsére nálunk ez nem nagyon terhelte a pénztárcát.
Ha újra kezdeném akkor vonóhorog az autóra és egy utánfutó, az rengeteget hozna vissza...
- én árajánlat készítéskor 15-20%-ot ráteszek (ezt hozzá adom a tételekhez, hogy a megrendelő ne tudjon róla) még előre nem látható, tervezhető dolgokra
- ha a jó sok munkánál szakmunkákra gondolsz melyekben fizikailag is részt veszel akkor, igen a válaszom
(A bankok egyebkent - nyilvan hivatalbol afasan - 150e/hasznos nm also arral dolgoznak pl. szocpol-kerelemhez. A 100 kevesnek tunik, vagy legalabbis olyat ne akarj epiteni ami tenylegesen kijon abbol... bar szoktak ilyen netto aron hirdetni, de az tokeletes terepen es szabad beepitessel es kedvezo tervre es olcso anyagokra es minimalis felszereltsegre es ... sorolhatnam hogyan vonatkoznak.)
Attol is fugg, mennyire kulcsrakeszre erted. Ha eredetileg (ez 100e-nel tuti nem lesz) ugy szamoltad, hogy konyhabutor-redony stb., a vegen meg majdnemmindegyhogyan csak bekoltozni akarsz, akkor vszinu nem lesz nagy elteres. Ha minimumot szamoltal (pl. szobankent 1 konnektor 1 kapcsolo), amit persze kozben rajossz, hogy nem eri meg, akkor a tenyleges kulcsrakesz bekoltozes a duplajaig is felmehet. Csak egy nagyon tipikus hiba: a cserepet alapcserep*nm szamolni (hibaforrasok: a spec. cserepek - gerincre, oszto stb. - meg a vapa a draga sokszorosan, vagasok miatti hulladek foleg kontyolasnal, es a tetotullogas lefelejtese). A teto igy minimum a duplaja mire kesz... es akkor ez csak egy tetel a sok kozul, ami nekem eszembe jutott.
Lehet e számszerűsíteni a külömbséget egy építkezés tervezett és valós költségében? Ha valaki azt mondja hogy biztos megáll 10-15%- azonnal eladom a lakást, veszem a telket és építkezem! Lehet e építkezni 100.000,- Ft/nm? természetessen jó sok saját munkaával?
Én már átestem a holtponton, 80% körül járok, de többet nem valószínű hogy építkezek pedig még csak 28 éves vagyok.:) Ez a mondás is teljesen igaz: Az első házat az ellenségednek építed, a másodikat a felebarátodnak, talán a harmadiknak már örülni is tudsz..:))
... es megfogadod, hogy soha a budos eletben nem kezdesz neki egy epitkezesnek meg1x. :o) Aztan par ev alatt elhalvanyulnak az emlekek, foleg a rosszak, es mar csak az epitkezes szep reszere emlexik az ember, es belefog ujra, ha valamiert ugy adodik. Aztan kezdodik megint elolrol...
"Izgi dolog egy házat felépíteni a nulláról..." Az elején még izgi, félúton felakasztanád magad, a célegyenesben meg már minden mind1 csak kész legyen...:DDD
Én is onnan vettem egy ilyen 1 m3-es tartályt, házhoz szállítva 10e Ft volt. Ebben valami szemcsés betonadalék volt, ez jól kimosható belőle. Általában Ausztriából hozzák be és terítik az országban. Én félnék földbe leásni, nem túl erős anyagú, esetleg a földnyomás összenyomhatja amikor üres. Jelenleg a kútból szivattyúzok vizet bele, az áramon kívül ennyi az összes közmű a telkemen.
Köszi a válaszokat az esövízeltüntetés ügyben. A Bazár az micsoda?
Még egy kérdés: mivel csak ösz óta lakunk kertes házban nem nagyon tudom, hogy az ember mennyit locsol el havonta. Nyilván változó, valakinek pl. egész éjszaka megy a locsolórendszer. Én arra a megoldásra gondoltam, hogy az ember esténként locsol olyan 20-30 percet, amikor szárazság van.
"Szerintem nálunk a műanyag aknát el sem fogadják,"
Eléggé furcsának tartom, hogy ugyanabban az országban, ugyanazon jogszabályok és szabványok érvényessége mellett az egyik területen elfogadják, a másik területen nem fogadják el a műanyag vízóra aknát. (Nálunk sem fogadják el) Valahol megfelel ugyanazon előírásoknak, van ahol nem? Mitől függ ez? Csak nem jó magyar szokás szerint valakinek az érdekeitől? :(
Mint mondtam, egy sz@ros aknára nem akarok közbeszerzést kiírni, gondoltam megkérdezem azt a kőművest, aki már korábban is dolgozott nekem. Legfeljebb egy kicsit többe kerül, mint amire gondoltam, egye fene, de legalább megvan, nincs vele több gond.
Hát ehhez képest 2x annyi lett az ár. Igazából megcsinálnám magam is szívesen, lenne is hozzá kedvem, csak időm és segítségem nincs semmi. De ha nagyon felhűzom magam, lehet, hogy nekiugrok.
Szerintem nálunk a műanyag aknát el sem fogadják, majd megkérdezem. Kaptam a vízművektől egy rajzot, ahol 15 cm-es zsalukőből gondolták az oldalát, alulra kavicságy, 3 fokos fellépő, tetején 60x60 centis fedél.
Mi vettünk 20000 Ft-ért műanyag vízóra aknát. Tegnap próbáltuk megkeresni a vízcsonk helyét, nem sikerült (vízműs térkép volt). Kijött egyeztetni az áramos srác, és láss csodát, ismerősétől kért geodéta térképet, meg holnap egy kis zséért (2000 Ft) kiásatja a gépével. Kihívjuk a vízszerelőket, akik szintén 2000 ért zsebbe az aknán túl csinálnak egy ideiglenes vízvevő helyet. Csak azért írom, mert vannak segítőkész vállalkozók is.
kérj sok cégtől árajánlatot, nézd meg mennyit kérnek és mit kapsz azért, a legolcsobb és a legdrágább ajánlatokat dobd ki, és alkudj le 10-20 %-ot min a maradék ajánlatokból, 10-20%-ot mindig le lehet alkudi
Lacivill: szerintem nagyon relatív dolog ez: "...ha vállalkozó akkor nem olyan sok..."
Ténylegesen egy kisteherautó kihozza az anyagot egyben bármelyik tüzépről, mégha 30km-re is van a tüzép, akkor is max. 10.000 a fuvar. Számlával kb. 160-200Ft/km-ért fuvaroznak. A munka ténylegesen 3-4 óra 2 embernek, mi is így csináltuk, ráadásul én nem is vagyok kőműves. Egy 110x130-as aknát felfalazni nem nagy kunszt senkinek sem, aki gyakorlott ebben annak szerintem max. 2 óra. És akkor marad még 2 órája lehúzni az alját ami kicsit több mint egy m2 és kiönteni egy ennél kicsit nagyobb fedelet. Legyen ez zsaluzott, OSB lap és csavarok ára kb. 5.000Ft. Kopik a szerszám és az autó amivel kijönnek, ennek még költsége is van. Legyen 20.000Ft erre és akkor minden munkához új kanalt vehet kb.. Akkor is csak 35.000Ft-nál vagyunk. Ha 2 ember dolgozik ezen akkor 65.000Ft/ 4óra / 2 fő, az annyi mint 8.125 Ft óránként bruttóban természetesen. Úgy gondolom hogy ekkora órabér irreálisan magas akármiről is beszélünk.
(Ha a villanyszerelő iparágat nézzük, amiben Te otthon vagy, ott sem nagyon találsz olyat aki 4 órára minden további nélkül el tud kérni 50.000Ft-ot csak munkadíjra)
Lehet hogy én látom rosszul, de ez a tipikus lenyúlás esete, ha valaki ezt kifizeti akkor életképes is marad ez a vállalkozó, aki pedig lenyúlva érzi magát ezek után az meg is érdemli.
Szerintem a vállalkozó szó nem azt jelenti hogy mindent csak baromi drágán lehet megcsinálni.
Félre ne értsd, ez nem ellened szólt! Csak furcsállom hogy ilyen lehetséges. Ezért van hogy a házak m2 ára akár 50-60.000Ft-os szórást is jelent ugyanolyan technológia és minőség esetén, csak a kivitelező más... A mi házunkra is jött 17 és 22M-os ajánlat, érthető hogy nem az utóbbit választottam és nem is bántam meg.
zsuri: Bazárban rengeteget hirdetnek 8-12.000Ft-os áron, ezek 1m3-esek és fém raklapon állnak, műanyag maga a konténer és fémrács merevíti körben.
Ha esetleg körbe kérdezel ismerősök között, lehet hogy tudnak is "szerezni" ilyet , mivel sokszor selejteznek ilyet cégek. Ismerősöm ilyet ásott le 3 db-ot, ebből locsol. Neki bevált.
kiásol egy nagy aknát beleteszel egy műanyag hordót amit flexel, vagy egyébbel jól kivágsz, hordó kőré nagy kavicsok, majd esőcsati belekőt, és visszatemetés.
Gpeti:tudsz venni kész beton vízóraaknát, kb. 40.000Ft. Érdeklődj a tüzépekne, sok helyen árulnak. Azt csak fel kell állítani és a csatlakozásoknál kell ragasztani. Az általad kapott árat köszönd meg és kész.
(Mi egyébként az általad leírt módszerrel csináltuk meg, nem került 20.000Ft-ba az anyag, a zsaludeszkát nem is igazán értem mire kell. Mi egy 4-es vaslemezre tettük, kapott szögvasból egy keretet kívűlre és egyet az ajtónak belülre. Közötte ki lett öntve betonnal és egy léccel lesimítva, és ezt már a végleges helyén lehet csinálni. Kb. 3-4 órás meló volt mindenestől. Ha bombabiztosra akarod, akkor a zsalukőbe dübelezd bele a vaslemezt még a beöntés előtt.)
Áruljátok el nekem lécci, mi a reális ára egy vízóra aknának?
Én csak az akna elkészítésére (gödörásás, zsalutéglázás, fedlap öntés, fuvardíjak, anyagbeszerzés, zsaludeszka), tehát minden anyagköltségtől mentesen kerek 100e Ft-os árat kaptam. Tehát ebbe nincs bent az anyag, a gödör a főnyomócsőig, és a vízműnek fizetendő dolgok.
Nem akarok erre versenytárgyalást kiírni, de azért jó lenne egy megerősítés, hogy ez reális? Én kicsit soknak érzem...
Az esövízröl jut eszembe: nem tudjátok, hol lehet kedvezöen 1-3m3-es tartályokhoz jutni, amit be lehet tenni a földbe esövíz tárolására? Elméletileg lehet fém és müanyag is, bár az utóbbi talán jobb lenne.
Valaki kiszámolta már egyébként, hogy megéri-e egy ilyen - hasra ütve, földmunkával - 200-300e Ft körüli beruházás? Igazából nem tudom, mennyi esövíz gyülne össze úgy általában, de normál vizet locsolva azért kell egy kis idö, hogy behozzam a 200-300e forint kezdeti beruházást. Persze azért teljesen ez sem igaz, mert szikkasztó meg mindenképpen kellene, mivel az utcánkban nincs lehetöség az esövíz csatornába vagy árokba vezetésére.
az esőcsatornát kivezette a barom a hátsókert fele ( az utca fele már nem lehet elvezetni, mert mindkét oldalon házak vannak ráépülve) a hátsókert viszont a ház fele lejt egy picit és nagyobb esónél a csatornából kiömlő víz hjalastavat fog alkotni a ház tövében.
Fogyasztóvédelem, vízművek vagy levonom a vételárból, ami még nincs kifizetve.
Vagy árkot csinálok, amit kaviccsal feltöltök, folyon oda?
Ha a külső falat megkopogtatom, akkor olyan hangja van mintha hungarocell lenne, de mögötte üres volna. Építő szerint porothermet használt. Ezek szerint rakott hungarocellt is?
>Ez a nem kell hőszigetelés úgy értendő, hogy a mai előírások szerint megfelel a hőszigetelő képessége (k) a követelményeknek. Papíron ez igaz, de a valóság mindig más.
Új építésű háznál is elég hamar behozza az árát, ha hőszigetelést alkalmaznak, az, hogy megfelel egy tégla a szabványnak az nem jelent semmit.
Nálunk 30 cm-es korszerű tégla, és 4 cm-es hungarocell van.
Többet ér ,mintha 44 cm-es szuper tégla lenne. azonkivül 45 méter főfal szakaszon nyertem kb 6 négyzetmétert, azonkivül kisebb radiátor kellett, szóval mindent összeadva nem biztos, hogy drágább..........
Ez a nem kell hőszigetelés úgy értendő, hogy a mai előírások szerint megfelel a hőszigetelő képessége (k) a követelményeknek. Ha jól emlékszem valahol a 37,5-es Ytong k-ja körül van. Persze mindenre lehet még plusz hőszigetelést tenni, ami csökkenti a hőátbocsátást, kérdés, hogy mennyi idő alatt térül meg, illetve az építkezéskor fizeted ki egy összegben az árát vagy évek alatt a fűtésszámlában. Van aki a 30-as PTH-ra sem tervez külön hőszigetelést...
ez is NF, csak a sejtelosztása más, állítólag olyan 10-15%-kal jobbak a hőtechnikai paraméterei emmiatt.
tudomásom szerint a sima NF-eshez képest nagyjából 12%-kal lesz drágább, de az első időszakban ebből adnak néhány % kedvezményt, olyan bevezető ár, vagy mi a szösz...
Lassan gondolnunk kell a téglák beszerzésére. A ház PTH N+F téglából lett tervezve, de a tervezőnk figyelmünkbe ajánlotta az új, mostanában megjelenő Porotherm HS téglákat. Előnye a jobb hőszigetelés (nem kell plusz szigetelés a falakra). Tud valaki esetleg többet erről a tégláról? Várható előnyök, hátrányok? Ár? Vajon érdemes-e NF helyett ebből építeni?
Minden további nélkül, de csak a saját területeden, nem lóghat át az Ő területére, így azonban a saját telkedből fogsz területet veszteni. És attól nem ment meg hogy az Ő építkezése során ezt lebontsa, mert nem fér hozzá ( persze majd az építkezés véegztével helyreállítja). Az Ő háza helyére tegyél ideiglenes kerítést, a lentebb is javasolt módszerrel csak oszlop és drót. Azt könnyű elszedni ha kell.
>1 m elhagyhattak volna, de nem tették, és ezt avval indokolták, hogy csak így engedélyezték. Na most mi utánajártunk, és ez nem felet meg a valóságnak. A tetőt is 50 cm-re belógatják a telkünkre...
Hol jartatok utana? Errefele pl. pont ugy vannak a szabalyok ahogy a szomszed mondja, lehet epiteni a hatarra vagy attol 3 meterre es kozte semmi. A hatarra epitesnel a teto beloghat valamennyit X magassag felett viszont a csakadekvizet meg kell fogni es visszavezetni a sajat telekre...
>Attól félek, hogy mikor 1 hétig nem vagyok kinn a telken, az a kép fogad, hogy a mi területünkön építkeznek, mondván félre markolt az alapásó...
Az en szomszedom epitkezne, akkor en kifejezetten megegyeznek vele hogy az epites idejere kap par meternyi teruletet a telken, hogy rendesen hozzaferhessen az epitendo dolgokhoz, cserebe letesit azon a szakaszon ideiglenes drotkeritest es X hataridovel mindent precizen helyreallit az eredeti allapotra. (ill. ha vannak ott speci novenyek, tereptargyak, azokra kifejezetten vigyaz.
Es akkor neki kenyelmes, nekem meg nem kell cidrizni hogy mi es mikor szurodik el.
Visszatérve a kerítés építésére. Mondjuk a szomszéd csak jövőre akar kezdeni építeni. Addig ő nem is akarja körbe keríteni. Én megépíthetem a kerítést azon az oldalon is ami elvileg az ő kötelessége?
Rövid megjegyzés:ez beépítési kötelezettség függő! Ha bal oldalon csatlakozik a házad építési helye, akkor a bal oldalo lesz a Te költelességed, nem pedig a jobb...
Erről ment az eszmecsere lejjebb, ott a rendelet. Nem lehet általánosítani ebben a kérdésben(sem).
Ha az ő kerítése, akkor neki kell megépítenie, ez az ő kötelessége, de joga is, tehát maga dönt arról, hogy nézzen ki. A 30 cm-es tűréshatárról még nem hallottam, de ha elvesznek mondjuk 50*0,3=15m2-t valakinek a telkéből, akkor az már nem egyszerűen tűréshatár kérdése, hanem birtokháborítás, jogellenes károkozás, amiért lehet perelni.
Egyébként a ti házatok és a szomszéd háza között mekkora lesz a távolság?
Tűzvédelmi szempontból lényeges kérdés, tehát ebbe az irányba is el lehet menni, márpedig ha egy hatóság - kéményseprők, tűzoltók közül valamelyik, szerintem - azt mondja, hogy nem elfogadható, akkor az ép.ügyi hatóság sem adhatna ki rá engedélyt, még jogerős építési engedélyt is felül kéne vizsgálnia.
Szerintem ha a kituzes pontossagatol felsz, akkor probalj az onkorival egyeztetni, mert nekik be kell jelenteni az epitkezes megkezdeset azaz a kituzes napjat a szomszedodnak, es ha normalis es jelzed neki hogy van egy ilyen felelmed hogy atnyulnak hozzad, akkor esetleg kijon es ellenorzi, hogy az engedley szerint van-e kituzve. Vagy ha nem, akkor rogton a kituzes utan, ha az rossz akkor jelentsd, akkor meg nem bontas meg ertekarany.
Nézd, ha oldalhatáros beépítést ír elő a területi rendezési terv, akkor nem lehet 1 méter sem, ez van.
A kerítést az építi, akit erre köteleznek, tehát ha szemben állsz a kerteddel- mögötted az utca-, akkor a baloldali a szomszédé, a jobboldali a tied. amelyik hozzád tartozik, azzal nem mehetsz át a szomszéd telkére, tehát a kerítésed külső síkja lehet a telekhatáron.
Sajnos jogilag megteheti. Nem érinti a fényviszonyokat. Most az a kérdés, hogy én mit tehetek meg jogilag? Nem tudom mikor kezdenek bele az építkezésbe, viszont mi már lépnénk. Ismerősöméket most szivatta meg a szomszédja. 25 cm-t átment a telkére, és hiába megy el a jó istenhez is nem foglalkoznak vele, mondván 30 cm a tűrés, ill van valami olyan szabály, hogy az ő építménye nagyobb értéket képvisel mint a 25 cm-es telekrész, így ő elsőbbséget élvez és nem bontatják le.
Emi2: a telekhatárt gondolom jelöli karó, amivel kimérték a telekhatárt. Ha ezen túl építkezik akkor minden további nélkül kérhetsz birtokvédelmet és az illetékes építésügyi osztályhoz fordulhatsz, akik leálílthatják az építkezést. Nálunk is telekhatáros építkezés van előírva és semmi gond nincs ebből. A szomszéd házáig ér az oldal kerítésünk, majd a ház elejénél ismét kezdődik az utca frontig.
Ha minden képpen akarsz majd kerítést a ház mellé azzal a saját dolgodat fogod megnehezíteni : törvény írja elő hogy köteles vagy beengedni a telkedre a szomszédot, ha Ő a házát akarja karban tartani. Persze az így okozott kárt neki kell kijavítani,de gondolj bele egy szép kertbe amit véd a kerítésed a háza mellett és Ő majd elbontja onnan a kerítéseteket hogy pl. pucolni tudja a házát...soha nem lesz olyan mint az eredeti állapot. Technológiailag lehet hogy sikerül helyre állítani, de esztétikailag majd megitn sok év kell mire ott minden visszanő. Ezért érdemes ezt a területet olyan módszerrel elhatárolni, amit könnyű javítani. Pl. alakítsatok ki ide füves részt, azt könnyen pótolhatja gyeptéglával ha szükséges, mert az előzőt kigyúrta.
A tetővel nem tudsz mit csinálni, azt kikötheted hogy a csapadékvízet vezesse le onnan és ne hozzátok csurogjon le, de ezt minden normális szomszédod alapból meg fogja tenni amúgy is.
Az értékmegőrzés szempontból pedig: a kerítés semmit nem ér ez sajnos tény.
Ha mindenképpen kerítést akarsz az építkezés idejére akkor pedig jön az ideiglenes megoldás, ahogy azt a többiek már javasolták.
A másik ami érdekes lehet: "9) Oldalhatáron álló beépítésű területen kerítés létesítésének elrendelése esetén a tulajdonos (kezelő, használó) az oldalkerítés azon a telekhatáron köteles megépíteni és fenntartani, amelyhez az építési hely csatlakozik" ez idézet a rendeletből. Én értelmezésem szerint azt a kerítést a szomszédnak kell megépítenie, nem is nektek, mivel az építési hely a Ti telketekkel csatlakozik...
Szia! A telek határral nem párhuzamossan fut a házunk, így az első felén 11 méter, a hátsó felén 8 méter. Mégegyszer senkit nem akarok megszivatni, csak hát mindennek van határa... :)))
Szia! A szomszéd igéretet tett arra (egy éve, amikor még nem volt tervük), hogy a házukat úgy építik, hogy az nem nyúlik át a telkünkre.1 m elhagyhattak volna, de nem tették, és ezt avval indokolták, hogy csak így engedélyezték. Na most mi utánajártunk, és ez nem felet meg a valóságnak. A tetőt is 50 cm-re belógatják a telkünkre... Sajnos ilyen hülye az építési szabályzat, ez ellen nem lehet mit tenni, de akkor ezt meg lehetne mondani az ember szemébe, és nem ködösíteni. Mi senkit nem akarunk megfingatni, és értelmes embernek is gondolom magunkat! Mi csak a magunk területét akarjuk megvédeni!! Attól félek, hogy mikor 1 hétig nem vagyok kinn a telken, az a kép fogad, hogy a mi területünkön építkeznek, mondván félre markolt az alapásó... Ezt nem szeretnénk, minden bunkóság nélkül...
Konfliktuskérdésben teljesen egyetértek, a rossz szomszéd ha akarja, teljesen ellehetlenítheti az ottlakásotokat! Egy kerítés miatt meg igazán nem érdemes költözni...
A szomszéd a helyi rendelet szerint építhet a telekhatárra? Vagy ez csak akkor lehetséges, ha a szomszéd hozzájárul? Vagy akkor sem. (Ez a 3 eset lehetséges. Érdemes az önkorminál érdeklődni.)
A kerítés tengelyét szokás a telekhatárra tenni. Persze akkor a szomszéd háza lesz 10 cm-vel odébb...
Áthidaló megoldásként nem lehetne azt megcsinálni (ha az önkormi a szomszéd telekhatárra építési igényét helybenhagyja), hogy tényleg kihagyod a szomszéd házát és oda csak leásott facölöpök és dróthálóból lesz az ideiglenes kerítés. (Persze a szomszéd költségére és elbontása is az ő feladata.)
Nem célszerű a szomszéddal már az elején összeveszni....
A kerítés építésre vonatkozó szabályokat nem sokkal ezelőtt idézték, abból próbálj valamit csemegézni!
A te esetedben max ideiglenes kerítést csinálnék(oszlop lever földbe, drót kihúz), mert gondolom a fent említett 1.5-2m es szakaszt nem akarod elveszíteni a telkedből, ha meg közelebb teszed az le lesz amortizálva!
Tisztelettel:
Pilbi
P.s.: Arra készülj fel, hogy lopás ellen a kerítés sem véd szinte semmit, kivéve ha van mögötte egy csúnya kinézetű nagy termetű kutya!:)
Most mi tonkeppen a celod az egesszel? Megfingatni a szomszedot? Ha a telekhatarra akar epiteni es szabalyosan megteheti, akkor ugyis megteszi. (Kulonben vesztene 3 metert a telkebol, ami a szokasos mereteknel hatalmas ervegas.)
Mi a turonak kerites oda, ahol amugy hazfal van?
Es epitkezes kozben bizony benne van a pakliban hogy a korben levo dolgok megserulnek a legnagyobb gondossag mellett is, ezeket majt utolag helyreallitja. De ertelmes ember inkabb egyuttmukodne a szomszedjaval ha ez lehetseges, es inkabb megelozne a konfliktusokat.
Szia! Mindenképp kerítést csinálunk. Nagyon sok dolgot elloptak már a telekről és talán evvel egy kicsit akadályozva lesznek. Meg különben is szerkezetkészek vagyunk, tehát már nagy munkagépekkel nem kell evickélni a telken. És az sem egy utolsó szempont, hogy a utca suhanc gyerekei ne a mi házunkat használják bújócskának. Tehát a kerítés építés már eldöntött tény! Én inkább azt kérdezném, hogy jogilag meg tehetem-e, hogy felhúzom a kerítésem a telekhatárra, vagy a saját telkemre?
Amíg nincs meg a ház addíg semmiképp ne csinálj kerítést, kivéve ha min 1.5-2 métert ki akarsz hagyni!(köművészeknek kell a hely falazásnál, vakolásnál, ...)
Sziasztok! Kerítés témában egy rövid kérdésem lenne. Kis vitában állok a szomszéddal, ami röviden annyi, hogy Ő közvetlen a telek határra építkezne (aminek mi baromira nem örülünk), mi meg szeretnénk kerítést felhúzni a telkünk körül. A szomszéd azt akarja, hogy ahol a házuk fala húzódik ott hadjam ki a kerítést, hogy építkezni tudjon. Mi ezt persze nem akarjuk, mert akkor minek a kerítés? Azt gondoltam, hogy nem a telek határra húzom a kerítést, hanem a határtól mondjuk elhagyok 5-10 cm-ert és, akkor nem köthet bele. De mi van ha szétbarmolja az alapásásnál? Mi lehet a mególdás?
Hat nalunk ment tobb mint 1 honapot, igaz bent lakunk es foztem-teregettem, es nem valodi paratlanito hanem egy helyisegben a klima kulteri-belteri, es egy ido utan valoban egyre kevesebbet hasznaltuk, de meg mindig visszajon a viz (es utana a penesz is idovel). Remelem gyorsan kiderul mi baja es hasznalni tudjuk... Egyebkent amit en lattam azt is valahol 4e kornyeken kolcsonoztek, de 70e korul volt az ara. Az mar mind1 hogy 17 vagy 20 nap...
Mikor a tiédhez hasonló döntés előtt álltam, a következő szempontokat vettem figyelembe, (így lett monolit födém):
- gerendás födém esetén teherhordó belső falak is kellenek (kivéve miniatűr ház, kicsi fesztávval), míg monolit esetén elég a 10 cm-es válaszfal tégla => vastagabb fal, drágább tégla
- a teherhordó fal alá alapot kell készíteni, míg monolit esetén elég néhány tartóoszlop a házon belül (nálunk pl. 2 db) => az alap kiásás, betonozás, vasalás költségét is nézd
- a sima válaszfalnál vastagabb teherhordó fal a lakótérből is elvesz, vagyis spórolsz a födémen, de cserébe kisebb lesz a nettó területed, vagy ha azonos nettó területet akarsz, akkor nagyobb bruttó méret kell hozzá, ennek pedig már hatása van a tető, a födém és még 1001 dolog költségére (igaz, hogy a nettó terület veszteség lehet, hogy csak 1-2 nm, de lehet, hogy beköltözéskor vagy később nagyon örülnél a plusz 1-2 nm-nek)
Ha figyelembe veszem, hogy osb lapokat vettünk, amiket utána el tudtunk adni, akkor talán még olcsóbb is volt a monolit (ok, szerencsénk volt, mikor megvettük a lapokat, még nem tudtuk, hogy lesz rá vevő).
Régóta olvasom a topicot, mert én is felújítás elött állok, és sok érdekes dolgot megbeszéltek itt. Nemrég téma volt a sittlerakás kis tételben. A Humusztól kaptam az alábbi címeket, gondoltam mást is érdekelhet.
Pusztazámor 1150 Ft/ tonna Tel: 23-560-500 H-P: 6-16
SAHO Kft Alsógödi vasúti átjárónál Tel: 27-546-390 H-P: 7-15.30
44. § (1) A telek határvonalain - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - kerítés létesíthető.
(2) Az építésügyi hatóság - településrendezési, közbiztonsági, köztisztasági, továbbá más közérdekből vagy a használat módja miatt - a telek határain kerítés építését elrendelheti vagy megtilthatja.
(3) A kerítésnek teljes egészében a saját telken kell állnia. Ha a kerítést a telek hátsó határvonalán az arra kötelezettek közösen létesítik, ettől eltérően is megállapodhatnak.
(4) A kerítés kapuja a közterületre (kifelé) nem nyílhat.
(5) A telek homlokvonalán álló kerítésen a közterület használatát veszélyeztető megoldást (pl. szögesdrótot) csak a gyalogjáró szintje felett legalább 2,00 m magasságban és a kerítés belső oldalán szabad alkalmazni.
(6) A telek határvonalain létesíthető kerítés kialakítását - a helyi sajátosságokra is figyelemmel - a helyi építési szabályzat meghatározhatja. Ennek hiányában tömör kerítés csak legfeljebb 2,50 m magassággal létesíthető. Amennyiben a telek határvonalán támfal építése is szükséges, a kerítés magasságát a támfalhoz csatlakozó magasabb terepszinttől kell mérni.
(7) Kerítés létesítésének elrendelése esetén a telek tulajdonosa (kezelője, használója) a telek homlokvonalán, továbbá - eltérő jogszabályi rendelkezés hiányában - az útról nézve a jobb oldali telekhatáron és a hátsó telekhatárnak ettől az oldaltól mért fele hosszán köteles megépíteni és fenntartani (3. ábra).
(8) Két út között fekvő telket a jobb oldal meghatározása szempontjából olyannak kell tekinteni, mintha az a két út között - a szomszédos telek mélységének megfelelően, illetőleg a szomszédos telek megosztása hiányában, az oldalhatárok felezőpontjainál - meg volna osztva (3. ábra).
3. ábra
(9) Oldalhatáron álló beépítésű területen kerítés létesítésének elrendelése esetén a tulajdonos (kezelő, használó) az oldalkerítés azon a telekhatáron köteles megépíteni és fenntartani, amelyhez az építési hely csatlakozik. Már kialakult beépítés esetén - a helyi szokásoknak megfelelően - az oldalkerítés megépítésének és fenntartásának kötelezettségét a helyi építési szabályzat ettől eltérően is meghatározhatja.
(10) Saroktelek esetében a telek homlokvonalaival szemben fekvő mindegyik telekhatár oldalhatárnak számít (3. ábra).
(11) Ha a telek oldalhatára a szomszédos teleknek egyúttal hátsó határa, arra a hátsó telekhatár szabályait kell alkalmazni.
(12) Nyúlványos telek esetében a nyúlványos telek és a visszamaradó telek közötti - az utcafrontival egyező irányú - közös telekhatáron álló kerítés megépítésének és fenntartásának a kötelezettsége a visszamaradó telek tulajdonosát (kezelőjét, használóját) terheli (3. ábra).
(13) Üdülőterületen - ha a helyi építési szabályzat másként nem rendelkezik - csak nem tömör kerítés vagy élősövény létesíthető.
(14) A telken belül az egyes külön használatú telekrészeket csak nem tömör kerítéssel vagy élősövénnyel szabad elválasztani.
(15) Elrendelés nélkül létesített kerítést annak tulajdonosa bármikor elbonthatja.
Ahogy láttam, a monolit ott drága, ahol a gerendás egyszerűen kivitelezhető, stb. Ha már sokat kell szrakozni a gerendással, akkor a monolit nem is annyira kerül sokba. Egyébként tényleg a zsalzás növeli meg a ktg-eket, de biztos vannak olyan kivitelezők, akik erre szakosodtak, és vállalható árért megcsinálják.
Nálunk E gerendás és beton béléstestes födém lesz. Monolit csak ott, ahol a méretek miatt nem lehet béléstesttel megoldani. Ha jól tudom, ez a PTH rendszerfödémnél valamivel olcsóbb, a monolit viszont a legdrágább.
Tudna valaki mondani árkülönbségre vonatkozó infókat a porotherm rendszerű födém és a monolit között? Azt hallottam hogy a monolit kivitelezése sokkal drágább... Na de mennyivel kb? (arányait tekintve...) Illetve megéri-e esetleg vegyes födémet építeni egy szinten belül? Előre is köszi a válaszokat!
Biztosan van olyan szakember, aki egy használt lakás vétele előtt eljön velem laikussal, megnézi, átvizsgálja a kérót és észreveszi, ha be fog ázni a mennyezet, mert szar a tető szigetelése, salétromos a fal, baj van a kéménnyel, statikailag ramagy az épület és így tovább és még azt is meg tudja mondani, hogy mi kell a bajok elhárításához és az mennyibe kerül.
elméletileg ha szemben állsz a telekkel az utcán, az utcafronti és a jobb kezed felé eső kerítés a tiéd, az utcafrontival párhuzamos az közös, a balkezed felé eső az övé
Üdv!
A kerítést kinek kell megcsinálni ha nincs?
Nem utcafronti. Ahhoz is kell engedély szabály szerint vagy elég ha szomszéddal meg tudok egyezni milyen legyen?
Megvettünk egy új építésű házat, de csakis azért, mert mi választhattuk ki a burkolatokat és nem a kivitelező. Az első dolog, amit kivállasztottunk az a parketta volt, mindent leírtiunk neki, hogy mit hova (még a vonalkódot is ráragasztottuk a papírra), szegélyeket, eladó nevét, akivel meg van beszélve. stb. A nappaliba 8 mmes 220 mm hosszú valódi parketta, az emeleti három szobába pattintós laminált padló lett kivállasztva.
Agyvérzés kerülgetett, amikor lementünk hétvégén és megláttuk az eredményt: a nappaliba a föntre kinézett laminált padló, fent, két szobában egy fajta, a harmadik szobában egy teljesen más (mondván a másik ekfogyott) laminált padló!
Nem kis veszekedés után abban egyeztünk meg, hogy lent kicseréli arra a parkettára, amit kértünk, de fent maradhat a másfajta a harmadik szobában.
Következő hétvégén ért az újabb sokk: A lerakott parketta hullámzik, ahogy rálépek (ezt azzal magyarázza ki, hogy rosszul volt tárolva és el fog helyezkedni, persze én tudom, hogy nem rakott alá semmilyen kiegyenlítőt), nagyon nagy a lépészaj, a szegélyeket fektetve (!) rakta le, hogy a szekrényt nem tudom a falig tolni, mert 3 cm-re belóg a szegély és rászegezte a szegélyt a méregdrága parkettára, amit, ha fel is szedek, a lyukak ott maradnak. Egy komplett agyrém, a legszivesebben elküldeném a p*csába, hogy ne nyúljon semmihez, én magam sokkal jobban meg tudnám csinálni, de neki kell befejezni a házat, ami még nem lett átadva, de előlegezve van, stb. visszalépni nem tudok, mert eladtam a fejem fölül a mostanit és be kell költöznünk hó végéig. Ha azt mondom javítsa ki, azzal jön, hogy Ő minden házát így csinálta, nem egyedi igényre, nem volt panasz egyikre sem, ez így jól van. Képzelem milyen a szigetelés és az összes többi dolog a házban. :(
Kérdés: utólag lehet kiegyenlítőt rakni? egyben fel lehet szedni/kitámasztani a padlót egyben, anélkül, hogy összetörne stb? ilyenekben filózom :((
Beraktam a parkettás topikba is, de ott nem pörög az élet..
azt hittem, hogy ezeket az elszívókat csak télen érdemes használni, amikor nincs lehetősége az embernek hosszabb távú szellőztetésre, de majd utána nézek...
valószínűleg tényleg érdemesebb megvenni (esetleg hasuználtan) majd továbbadni, mint bérelni
Tudom, hogy a laminált sem bírja a vizet, de szvsz inkább az 1000 ft-os laminált menjen tönkre, mint a 8000 ft-os csaphornyos. Hallottam a mérésről, és a 2%-os határról, de legalább egy szobát jó lenne mindenképpen befejezni. A bútorokkal nem lesz gond, esetleg a konyhabútorral, de annak is csak az alsó részét csináltatjuk most meg.
páraelszívót javaslok, kb. 5000 forint egy napra, azt nem tudom mennyi a kaució rá, ja és kb 6-8 óránként ajánlatos üriteni a tartályát amibe össze gyüjti a párát
a konyhai elszívót én tetőn kivülre vezetném, ott senkit se zavarnának az ételszagok
21 m hosszon 5 m 28 m-en 4 m 8 m-en 3 m-es magasság van.
Egyelőre tényleg semmi hőszig. Lakhatásit kell kapnunk és - igaz, hogy nem feltétele a külső vakolat de - viszonylag rövid határidő van a hiányok pótlására. Nekünk meg idén és jövőre nem lesz pénzünk a kívánt höszigetelő rendszer felszerelésére.
Laminát parketta legalább olyan veszélyes mint a hagyományos !
Létezik egy CM-mérés, pár ezer Ft, ezt érdemes megcsinálni padlófektetés előtt (de kukkolj be az említett topicra, van ott szakember).
Azt amíg kiszárad a fal nem tudjátok megvárni, reménykedjetek a jó időben és szellőztessetek sokat, az első télen előfordulhat penész így is (kérdés az is mennyi hőhid van az épületben). Bútorokat nem tolnám közel a falhoz...
Srácok, pls. mondjatok nekem egy reálisnak tekinthető árat Budapest területére a következő munkákra! Milyen árat próbáljak elérni a mestereknél, ha számla is kell?
Új épület külső vakolása hagyományos meszes vakolattal - gondolom min 1,5 cm, bár nekem k2,5 cm-eket mondanak kívülre - valamint festés valamilyen használható homlokzatfestékkel. Össz 290 négyzetméter.
Előre is köszönöm, ha tud valaki konkrét adatot mondani!
Mi kb. 2 hete szedtük fel a PVC padlót. Nem volt könnyű, ketten rángattuk, illetve az a taktika bejött, hogy 1 valaki húzta, a másik meg pajszerrel feszegette. Szép lassan és nehezen jött fel, utána meg annyira ragadt az aljzat, hogy lépni alig lehetett. Néhol foltokban ez fel is jött. Az aljzatkiegyenlítő emiatt fel is lett verve, nem mertünk erre járólapot fektetni.
Igen, ez a szomszéd kérdés jó kérdés, ezért is gondolkodom. Az viszont az érem másik oldala, hogy elszívó hiányában (vagy akár mellett) ablakot nyitok, amin szintén ugyanoda távozik az illat, és ez fordítva is fennáll, ha ő nyit ablakot. Lehet, hogy ezen csak azért problémázom, mert nem laktam még ikerházban, és ez egyébként így természetes?
Bevallom, ventillátor nem jutott eszembe, de jó ötletnek tűnik. Na igen, parkettáról - részben ilyen okból - folyamatosan lebeszéljük magunkat, a 22 mm-es csaphornyostól a szalagparkettán át eljutottunk a legolcsóbb lamináltig.
Nagy kérdés még a konyhabútor, amit ugye falhoz kell rögzíteni, tehát ott szellőzni már nem fog.
Azért jó lenne tudni, hogy mennyi idő általában, amíg úgy kiszárad egy lakás, hogy biztonsággal be lehessen költözni.
A szomszéd mit szólna egy ilyen kivezetéshez ? Vagy inkább úgy kérdem, Te mit szólnál az ő helyében ?
A másik két esetben födémáttörés kell, ha jól sejtem...
Kiszárítás: inkább a levegőt kellene mozgatni, mert a zárt térben a levegő csak egy bizonyos páratartalmat 'tud felvenni', szóval fűtés + egy-két ventillátor megfelelő teljesítménnyel persze. Nálunk a festők használtak ilyet a nyáron, hogy gyorsabban száradjon a fal (két kenés közt).
A beton viszont nem fog egy hónap alatt kiszáradni (de a fal sem tisztességen), arra a burkolat típusától függően szabad csak rádolgozni. Parkettát pl életveszély lerakni ! Többet a Ha már 1x parkettázik topicban.
Száradással/szárítással kapcsolatban lenne kérdésem, próbáltam visszaolvasni, de konkrétumot nem találtam.
3-4 hete készült el a belső vakolás és az aljzatbeton, akkor azt ígérte az építésvezető, hogy hamarosan elkezdenek fűteni, hogy száradjon. Most meggondolták magukat, nem fűtenek, de megengedik, hogy mi fűtsünk, ha akarunk. Kb. egy hónapig tudnánk még húzni az időt, akkor mindenképpen el kell kezdeni a festést, stb. Kérdés, hogy fűtés nélkül mennyire tud kiszáradni ennyi idő alatt, vagy érdemes inkább fűteni, és ha igen, akkor hogyan. Folyamatos fűtés nyitott ablak mellett, vagy felváltva fűtés-szellőztetés, és persze mennyi ideig.
Másik (kevésbé fontos) kérdésem a konyhai elszívóval kapcsolatos, hogy hova érdemes kivezetni. Opciók: falon kívül (terasz, és mivel ikerház, a szomszéd terasza mellett), padlástér, esetleg tetőn kívülre.
Amúgy tipikusan a tetején levő megszilárdul cementtejet járja ki az utó, amitől aztán a tetején levő apró kavicsok is elszabadulnak.
Nekem egyszer hoztak agyagos sódert. Hát ne tudd meg. A megkötött betonból slaggal ki lehetett után mosni a cementes agyagot, aztán lehetett befoltozni csemperagasztóval.
Ja, megtaláltam a M@pei levelét (az árak már valószínűleg nem jók). Én a Primer G, Ultraplan (nem egy emberes, mert rohadt gyorsan húz) és MapeCoat W-t használtam.
A felület porszívós tisztítása után a Primer G alapozó és víz 1:2 arányú keverékével kell átkenni, majd az Ultraplan gyorskötő, magas nyomószilárdságú kiegyenlítő anyagot hordjuk fel min. 3 mm vastagságban. A kiegyenlítő anyagot 12 óra múlva lehet műgyantával bevonni az alábbi módon:
Vizes bázisú, vékony rétegű padló Kis terhelésű műhelyek, garázsok, illetve minden olyan felület, ahol nincs nagy terhelés, de fontos a takaríthatóság. Mivel páraáteresztő, ezért alulról szigeteletlen aljzatokra is felhordható (pl. mélygarázsok alsó szintje.) Az aljzat egyenetlenségeit mutatja. Vastagság: kb. 0,3 mm
Ssz
Anyag megnevezése
Anyagmennyiség
Felhordás módja
Behintés
1
MAPECOAT W
0,2-0,3 kg/m2
Teddyvel
-
2
MAPECOAT W
0,2-0,3 kg/m2
Teddyvel
-
Vizes bázisú, csúszásmentes, vékony rétegű padló Kis terhelésű műhelyek, garázsok, kereskedelmi létesítmények. Mivel páraáteresztő, ezért alulról szigeteletlen aljzatokra is felhordható (pl. mélygarázsok alsó szintje.) Egységesen érdes, csúszásmentes felületet eredményez. Vastagság: kb. 0,7 mm
Ssz
Anyag megnevezése
Anyagmennyiség
Felhordás módja
Behintés
1
MAPEFLOOR H02
0,3-0,5 kg/m2
Teddyvel
1 kg, 0,1-0,6 mm kvarchomok
2
MAPECOAT W
0,2-0,3 kg/m2
Teddyvel
-
3
MAPECOAT W
0,2-0,3 kg/m2
Teddyvel
-
Primer G
Oldószermentes alapozó gipsztartalmú aljzatokhoz és vakolatok felületének rögzítésére. Anyagigény: 100-200 g/m2
600
25
kg
102825700
660
10
kg
109710970
640
5
kg
11675835
324
1
kg
18881888
Ultraplan
Gyorskötő, önterülő kiegyenlítő anyag, 1-10 mm rétegvastagságig. Nagy mechanikai terhelhetőségű. Padlófűtésre és görgőszékek alá is megfelel. Anyagigény: 1,4 kg/m2/1 mm
1150
23
kg
1994577
Mapecoat W
Kétkomponensű, vizes bázisú epoxigyanta bevonat betonfelületek védelmére. Keverési arány: A:B = 1:3 Anyagigény: 0,25-0,3 kg/m2/réteg
fehér
A:495
20
kg
231446280
B:165
A:390
10
kg
231423140
B:130
manhattan
20
kg
231446280cementszürke
20
kg
231446280
Mapefloor H 02
Általános epoxi alapozó, műgyanta burkolatokhoz, illetve epoxi habarcs készítéséhez.
25
kg
241560375
200
kg
2258451600
Kvarchomok
Mosott, tüziszárított (0,1-0,6 mm-es szemcseméretű).
1000
20
kg
28560
igen, de az csak tökéletes betonra jó. Ha meg valamilyen műgyantás cuccal meg kell fogni a porzó betont, akkor az már nem jó, mert csak betonra mehet. (Tökéletes betonra a Reokorr is gyárt festéket.)
1600-1800Ft/m2 a munkadíj. Ehhez veszel még 7-8mm-es gres lapot, meg flex ragasztót, meg fugát. Ált. 5kg/m2-rel lehet számolni a ragasztót.
Viszont jó ha tudod: a fuga örökké koszos lesz. Ha nem fűtött a garázsod, akkor télen korcsolyapálya lesz benne. (kocsiról leolvad a hólé, majd szépen ráfagy a padlólapra)
Alternatívaként javaslom, hogy konzultálj a M@pei-jel. Nekem is megírták a technológiát a műgyantás aljzatra. Azóta slaggal lehet takarítani, nincsenek fugák és társai. Kb. 4000Ft/m2-re jött ki az anyagköltség és magam csináltam az egészet. 2-3 nap alatt megvagy vele, az is csak azért, mert az egyes rétegnek annyi a technológiai kötési idejük.
Szerintem a gres lappal is ugyanennyi, ha nem több a porzó beton miatt. (nekem is porzott a beton, mindig fel lehetett söpörni a felső rétegből valamennyit)
Itt is megérdeklődném, hogy mi az aktuális burkolási ár. A garázst szeretnénk leburkolni, jelenleg beton és igen mód porzik. Semmi extra nem kell, csak a lerakás.
Sziasztok!
Használt házat vettem és van egy ablak amit ki szeretnék cserélni. Most jelenleg kb 25cmx35cm amin kiláthatok és szeretnék legalább 2-szer 3-szor ekkora ablakot. Szomszédra néző ablakról van szó.
Kell ilyen esetben bármiféle engedély?
Ahogy nézegettem 15-20ezer Ft-ból lenne meg az új ablak(fa), annak még kell áthidaló meg pár apróság.
Egyedül csinálom majd ezért tanácsokat is elfogadnék hogy fogjak hozzá mire figyeljek stb.
50cm-es Vályogfalról van szó.
Előre is köszi!
én sem értek egyet a boríték intézményével, csak én sem vagyok a saját pénztárcám ellensége. Lehetnék Robin Hood, ha Rotschild lennék....(jó kis képzavar)
Egyetértek azzal amit írtál, de ennek ellenére vannak olyan kivitelezők, akik 2 hónap alatt kulcsrakész átadást vállalnak. A volt páromnak is azt ígérte a kivitelező, hogy májusban elkezdi és őszre beköltözhet. Igaz nem nagy a ház. 52 m2. Szerintem a hibák pedig utánna jönnek elő a be nem tartott techn. idők miatt.
illetve én több száz lakásos projekteken dolgozom és ott másképpen müködik, illetve a bank is készültségi fokra utal ami általában a minőség róvására megy, mert nem tartják be a technológiai sorrendet
(Papiron biztos, nalunk nem volt nagyon csak leteritett mupadlo a tobbi helyisegben az sem, es megis megkaptuk, boritek nelkul. Meg dryvit sincs es a pth30nf onmagaban keves. De az ugyintezonek az szamitott, hogy ezt mar nem fogjuk felbehagyni, igaz azt tudta, hogy a 2005-os adokedvezmenyunk nem kis osszege miatt akarjuk hamar a papirt. Szoval onkorifuggo eleg rendesen...)
Szerintem mérlegelni kellene hogy mennyi címeres tégla van az épületben, és adott esetben úgy elbontani hogy minnél több épen maradjon. Ezt azért javasolom mert egyrészt mostanában nagyon divatos akár belső terekben, akár kerítésben a bontott téglák használata, másrészt lévén hogy én gyűjtöm őket sajnálnám ha törmeléklerakón végezné az összes. Nem utolsó sorban pl. a nemsitt.hu-n meg lehet nézni, hogy néhol mi pénzt elkérnek egy-egy ilyen tégláért.
Persze aztán Te döntöd el, hogy mi lesz a sorsa, én csak felvetettem ezt a lehetőséget.
Lege artis parkettarakashoz hagyni kell normal allapotra szaradni a helyisegeket, a parkettat meg ott tartani honapokig, hogy a megfelelo allapotura duzzadjon/szaradjon. Ha nem ugy csinaljak par ev alatt tele lesz olyan resekkel hogy ihaj.
A kulso vakolas tenyleg erdektelen, az se tragedia ha akar atcsuszik egy masik evre. Bar a legjobb szezonja a szinezesnek az osz kozepe amikor olyan logazesolaba jellegu idojaras van.
Nem muszaj ovakodni tole, ha a kivitelezo annyira biztos a dolgaban, gondolom hajlando alairni komoly osszegu kobert, pl. miller/nap mertekben. :) Ha elkezd habogni meg kihatralni, kerj tole olyan hataridot amit tenyleg be is akar tartani.
Beköltözés után 2 hónappal meg újra parkettázás,, meg újrafestése a penészes falaknak, olvass vissza mennyi embernek okozott gondot a párásodás lecsapodása.
Papíron megcsinálható akár minőségi munkával is de a vízzel nem tudsz mit kezdeni........
Ha olyan jó a vétel akkor pár hónapra albérletbe kell menni.
Lancerdome: csak egy javaslat:a szerződést nézessék át saját ügyvédjükkel és a kötbér fogalma legyen letisztázva! Én 1 hete végeztem egy nagyon nehéz elszámolással 7(!) hónap csúszás után. Nem kívánom senkinek ezt a procedúrát...
A kötbér összegét arányosítani kell az ingatlan értékéhez viszonyítva, mivel nem lehet bármekkora összeget beletenni. Ha perre kerülne a sor akkor a bíroság úgyis arányosítani fogja .Pl. ha 6-8 milliós kötbér jönne össze egy 12 milliós házra, azt nem lenne könnyű behajtani,sőt...nagy valószínűséggel csak egy részét ítélnék meg(2-2,5 millió). A kifizetett részből már nehéz lenne visszakövetelni, ezért a végére amennyit csak lehet vissza kell tartani a végső kifizetés összegére, amiből már Ti tudtok fogni, ha a kötbért le kell vonni.Legjobb ha a munka ütemében fizettek és ahogy Axióma is javasolta legyen valamihez kötve az átadási határidő, legjobb a lakhatási generál esetén.
A 2 hónap szerintem nagyon necces, mivel vannak technlógiai idők, amiket ki kell várni, különben baj lesz. Hiába a padlófűtés, a falakban, koszorúban, szerelőbetonban felhalmozódó nedvességnek is távozni kellene.
Ennyi időre még ksz házakat sem vállalnak kulcsrakészre, ami talán nem véletlen, ha a realitásokat nézzük. Nekünk gerendaházunk lett,ahová a gerendák készen érkeztek, impregnálva és festve, méretre szabva. Mégis több mint egy hónap volt csak a falak felállítása és a tető komplett elkészítése és ekkor kb.35%-os készültségben voltunk.
Pl. festés: egy tapasztalt festőbrigádnak(2-3 fő) átlagosan 2 heti munka legalább a festés gletteléssel, csiszolással és többszöri kenéssel.
Nem tudom, mi apr.-ban kezdtuk, igaz lejtos terep, felpince + tetoter elvi beepithetore hagyva, porotherm, es egyeb nehezitesek (pl. honapokig nagyreszt esett az eso igy az alapasast kezzel csinaltak lassabban es dragabban mintha kiemelte volna 2 nap alatt a foldmunkagep mert az nem mert ramenni a terepre); de decemberben tudtunk csak bekoltozni. Mondjuk igy is felig ideiglenes megoldasokkal.
Hat kossetek ki napi 50e Ft kotbert, ha ugy is alairja, akkor nem lesz gond a csuszas alatt a plusz koltoztetest es az alberleti dijat kifizetni! De en elore megkeresnem azt az alberletet... A hataridot ugy hatarozzatok meg, hogy lakhatasi engedelyt o adja be es amivel kesobb mint a hatarido azokra a napokra jar. Az onkori ha rugalmas akkor 1-2 napon belul szemlez (mi pl. kivittuk kocsival egy szabad felorajaban a telekhez, nem zsebreboritek modszerrel csak tenyleg a gyorsitas/egyszerusites miatt). A lakhatasinak - legalabbis tapasztalat szerint - nem feltetele a kulso vakolas, de belul lakhato kell legyen (mondjuk burkolatok nem biztos hogy nagy gondot jelentenek de ezt nem kotod a kivitelezo orrara csak amit hivatalosan mond az onkori).
A kivitelező ígérete szerint, belülről teljesen kész lenne (belső vakolás+festés+parketta+ járolap+...stb.), csak a külső vakolás lenne hátra, amit a beköltözés után fejezne be...!
A barátnőmék eladták a mostani lakásukat (záros kiköltözési határidővel), és nemsokára írnák alá a szerződést egy két hónap alatt elkészülő házra a kivitelezővel....!
Én óvekodok tőle, de ezzel egyedül vagyok, no meg a tapasztalatom is kevesebb.
Ezért is kérdezlek Titeket!
Szerintem ez nem "készház" lenne, mivel az aljzatbetontól ytonggal mennének tovább. Ja, és szerintem nincs födém (márha az a plafon), mivel egy megmutatott hasonló épületben is látszódott (belülről) a tető V íve, ahol az egyik felében galériás jelleggel, de szobák voltak kialakítva. Az földszinten egyébként padlófűtés lenne, ami talán segítheti a száradást, ha nem kellene kivárni, mire az aljzatbeton teljesen kiszáradna.... (na ezekhez nem értek)
Ha tuti hoyg hibasan ertelmezi a rendeletet en bizony mennek a felugyelo szervhez meg hajtanam a karteritest allamigazgatasi jogkorben elkovetett akarmiert. Kis szerencsevel magaval az ugyintezovel fizettetik ki a kart es a koltsegeket is. Nem tudom miert arra jatszik mindenki hogy TAPLALJA az ilyen TETVEKET. Es ugy nem csoda ha a balkant epitjuk a boritekokkal fiaink es unokaink szamara.
kezdd el összeírni a lépéseket és a szükséges kötési időket.
A födém betonja sok időt igényel.
Persze lehet "készházat" is építtetni. Ott az alaptól már "száraz" technológiával dolgoznak az aljzatbetont leszámítva.
Miért ilyen sürgős?
(csak egy mester csesszen el valamit, aztán borul minden. Az meg különösen drágító tényező, hogy minden mesternek adott napon kell jönnie és adott napra befejeznie.)
Bontás anyagárban témában próbáld meg őket. Soroksári brigád, még közel is van. Ami fontos, hogy úgy egyezz meg velük, hogy a sittet szállitsák el konténerrel. Én úgy jártam hogy szépen elterítették, megemelve ezzel a terepszintet... Tel: 30/2663780
Nalunk a kemenyengedelyezes (nem terv hanem a kemeny) - gazengedely - gazbekotes - gazatvetel - gazorafelszereles - kazanbeuzemeles maga tartott vagy 1-1,5 honapig (mindegyik hivatalos szemely tobb hetes hataridovel jott ki, a kazanosok talan nem annyira). Persze lehet, hogy turbosnal egyszerubb... En nem biznek a helyedben hgoy olyan gyorsan meglesz, ha lenne fatartalmu burkolatod akkor plane nem (parkettas csak x% betonnedvesseg alatt all neki a munkanak). Sot, nem biznek benne hogy ha elkeszulnek akkor az jo is lesz... (az ytong ha nincs szepen rakva akkor kell vakolni ami egy csomo penz+vizt visz be, de a jo munkahoz meg ugye mi kelletik...).
Az alptól kezdve 2 hónap alatt fel lehet építeni egy pince nélküli, ytong-ból készült földszintes családi házat úgy, hogy minden előírást (száradás,...stb.) betartanak?
Lassan (remélem) megjön a tavasz, elkezdődnek az építkezések. Mi is mostanában kezdünk. Kérdésem, hogy érdemes-e, szükséges-e az építkezés idejére valamilyen biztosítást kötni? Pl elemi kárra, lopáskárra , bár a zárt helyiség eleinte elég nehezen megoldható. Célszerű-e felelősségbiztosítást kötni vagy igazából a kivitelező a felelős egy esetleges balesetért?
Ha nincs viz villany gáz, akkor tök mindegy, hogy van tartalék tűzhelyed vagy nincs. Azon múlik a fűtés, hogy honnan lopsz fát, miután a parkettát eltüzelted.
Az viszont rendben van szerinted, hogy egy több gyerekes családot ezzel szivassanak és nem költözhetnek be?
Ilyen alapon atombunkerről és több raklap konzervről is kérjenek papírt, ha ennyire aggódnak. Az egész fölösleges szivatás.
Az előző hsz-omból kimaradt: Nem nekik, hanem neked nem mindegy, hogy mivel fűtesz, ha nincs villany, gáz stb. Megnéznélek mondjuk -20C-ban, fűtetlen lakásban, ugyanis az emberek addig nem ugrálnak, amíg a baj be nem következik.......
Nem mindegy nekik, hogy mivel fűtök, ha már világvége, anarhia van? És ha van egy kandallóm a cirkón kívül, akkor kérnek papírt a tartalék fáról és, ha az is van, akkor papírt a fa eredetéről, stb. Ezt az országot. Az eszem megáll.
Mert ha ő váltotta ki, akkor egy lakóházat vettél, amiért neki, mint építtetőnek valamennyire viselnie kell a következményeket. Ha te, akkor egy építési telket vettél, és az épületért minden felelősség a tiéd.
Szerintem tipikus a hozzáállás. Egy "borítékos sorsjegy" javítaná a rendelet értelmezési képességeiket. Én is utálom, de olcsóbb, mint megfelelni az "előírásaiknak" vagy felügyeleti szervhez fotdulni.
Köszi a választ, a szerződésben ilyen kitétel nem volt, az ügyvédet mi vittük.
Okulásként röviden elmondom a történetet:
Kinéztük az ingatlant (30m), megállapodtunk, majd 4 hónapos kiköltözési határidőt engedve folyamatosan fizettük a részleteket.
(Ez kamatban kifejezve több 100e Ft jelentett, és arra is futotta, hogy elmenjenek egy 3-4 hetes kirándulásra külföldre.)
Adott napon -péntek- megjelenek az uccsó zsével (3m), de még nem költöztek ki, jó akkor menjünk el a kocsimmal és intézzük el az átírásokat, a kiköltözést meg oldják meg vasárnapig (de rendes vagyok - mondták).
Vasárnap odamegyünk - pénz ismét nálunk, asszony díszmagyarban - és azt láttuk, hogy a mai nap biztosan nem költöznek ki. Holnap - mondták, és az ottmaradt szemetet a pincéből a jövő hónapban elvitetjük.
Az asszony a visszafelé úton egy dugóban elsírta magát, hazaérve bedurrantam és felhívtam őket: amennyiben holnapra az összes cucc nem lesz kitakarítva, akkor ne is hívjanak és a kötbérhez (10e/nap) péntektől ragaszkodom (ha vasárnap elhúznak ez sem érdekel).
Másnap kitakarítva, elpakolva: utolsó rohadt szemét vagyok, hogy ragaszkodom a kötbérhez (tartalmilag kb hasonló) és hogy ők végig milyen rendesek voltak velem (az asszonyt, nem az enyémet, kedvem lett volna felpofozni).
Azóta megcsináltattuk az "ismert" hibák egy részét (ereszcsatorna rendszer) és nekifogtunk a "nem ismertekhez" is (gépkocsi leálló dőlésszög javítás). Ez utóbbi javításakor derült ki, hogy talán a födém nincs normálisan leszigetelve (illetve a garázs mennyezete alul fel van nikecellezve, hogy "még jobban szigeteljen")
Ami hibát még elkövettünk: a szomszédokkal nem beszéltünk, mert megkértek rá, és nem azonnal, de félig-meddig elmondták, hogy tudták, hogy abból (is) élnek, hogy 4-5 évente mennek tovább, építve egy másikat.
A tanulópénz így elég drágára sikeredett, remélem más esetleg tanul belőle.
A födém - ha jól látom - csak 2-3 centi betont kapott max + rá a burkolat. Az átadott terven szerepel még polifoam, nikecell és újabb réteg aljzatbeton. Mivel ezek nincsenek meg, így a pince fűtésével lehet valamennyire erre a dologra rásegíteni.
Ezek után szerinted mi lehet/érdemes csinálni?
(egy szakértővel meg szeretném véleményeztetni hivatalosan - ha tudja valaki, hogy ez kb milyen nagyságrendű összeg, leírhatná)
Segítsetek, gondban vagyok. Vettem egy kis parasztházat vidéken, de korszerűsíteni, felújítani kell. Egy hetem van, hogy egy költségvetést prezentáljak. Aki el tudná készíteni, az terveket kér, de két hete nem érem el a tervezőt, akivel szóban megegyeztem, de a terveknek neki sem kezdett. Nem fontos, hogy szakember készítse a költségvetést, az is jó, ha én megcsinálom. Valaki küldhetne nekem egy mintát.
Tartalékfűtés témában kérném a véleményeteket és a tapasztalataitokat. Ugyanis a következő az problémám:
Ugyebár új lakás használatbavételéhez gondoskodni kell tartalékfűtés lehetőségéről. Ez lehet szilárd tüzelőanyaggal üzemeltethető tüzelőberendezés céljára alkalmas kémény vagy egyidejűleg és folyamatosan igénybe vehető többlet villamos energia. Így szól a rendelet. Nálunk a villamos energiát nem fogadják el tartalékfűtésként (hiába adott ki az ELMŰ olyan nyilatkozatot, hogy a többletteljesítmény rendelkezésre áll a fűtéshez), mondván, hogy az áramszolgáltatás nem folyamatos szolgáltatás. Mert az áramszolgáltató a folyamatosságot csak pl. a kórházakban biztosítja, lakóházakban nem. (Szerintem összekeverik a folyamatosságot a szünetmentességgel.) A tartalékfűtés lényege pedig, hogy "természeti katasztrófa, háború, rendkívüli üzemzavar stb. esetén is rendelkezésre álljon". Ezeket nem én találtam ki, hanem az egyik megyei Közig. Hivatal "okos" munkatársa, aki fenti OTÉK rendeletet véleményezi! és saját véleménye szerint alkalmaztatja az alárendelt építéshatóságokkal.
Szerintem egyébként a folyamatos áramszolgáltatásba belefér a rövid idejű üzemzavar, hiszen az nem szünetmentességet jelent. Különben a villamos energia közüzemi szabályzatban, az OTÉK-kal analóg folyamatos áramszolgáltatás szerepel, mint ált. szerződési feltétel.
Tehát az egésznek a lényege, hogy legyen egy használható kéményed, amit ugyan nem használsz, de évente fizess a kéményseprőnek kétezret, amiért ránéz. És mivan akkor, ha nem is akarsz kéményt, mert mondjuk geotermikus energiával akarsz fűteni? Vagy más alternatív energiaforrással? Kémény akkor is kötelező!!!??
Még tudnám ragozni a témát, de nem akarom túl hosszúra nyújtani. Várom véleményeiteket.
A Méhes Renoszig-ről kérdeznélek. LÁtom, hogy te "ismered" őket. Nagyságrendileg mit jelent az, hogy drágák? Annyi cég van most kint, és mind más árakon dolgozik, más felszereléssel. Én is őket néztem ki magamnak, de nem tudom mégis milyen kategóriával számolhatok. Tudnál segíteni? Nálad mit csináltak, és milyen összeg körül mozgott a kivitelezés?
Nagyon sokat segítenél nekem ezzel!! Előre is köszönöm! Agreis
Laikuskent azt gondolnam, hogy ha a FeMu nem jelezte ezt az elterest a haszn.vetelinel, es ki tudod deriteni hogy ha jelzi akkor a haz nem teljesiti az eloirasokat (hotechnika), akkor ot is meg lehetne fogni, nem? De csak vaktaban tippelek!
ha ő eladásra építette Neked a házat akkor valóban felel érte, de ha csak építetett egy házat, vagy épített, és te csak megvetted tőle, mint következő tulajdonos,akkor nem felel érte. Hivatkozhat arra, hogy átadáskor megnézted mit vettél..
hát a helyzet azért érdekes, mert ha jól tudom, akkor ő építette a házat (+ az apja, aki kőműves volt), de ha nem ők építették, akkor meg nem köteles a számlákat megőrizni (?).
A rejtett hibáról azt olvastam valahol, hogy ha nem tud róla az eladó, akkor is felel érte.
Igazából arra lennék kíváncsi, hogy van-e valakinek hasonló tapasztalata?
+ ez nem tudom, hogy mennyire igaz?
"Rejtett hiba persze mindenhol előfordulhat és ezért akkor is felel az eladó, ha maga sem tudott a hibáról. Ez azzal indokolható, hogy a szavatossági felelősség az egy úgynevezett objektív felelősség, tehát a felróhatóság, jóhiszeműség, rosszhiszeműség nem számít.
.
.
.
A rejtett hiba miatti igényekkel hat hónapon belül kell jelentkezni, de ha ez olyan hiba, amit hat hónapon belül nem lehet felismerni, abban az esetben a szavatossági jogok érvényesítésére egy év, ház esetében pedig három év áll a vevő rendelkezésére."
szerintem ez zsákutca.... az előző tulaj állíthatja, hogy ő jóhiszemű volt, kihagyta a szaki.... készült szerződés, vagy felmérés azátadáskori állapotról, vagy felelősség vállalásról? Ha nem, akkor kátyú...
Tudom, hogy ez nem a jogi fórum, de a jogi válaszok mellett érdekelne a Ti tapasztalataitok is a témával kapcsolatban:
Kb 1,5 éve vásároltunk egy ingatlant Budapesten. A ház egy kétszintes családi ház, amely alatt pincerész/kocsibeálló található. A földszintet főleg hidegborkulattal fedték és egy nemrégiben történt munka során kiderült (?), hogy a metlaki és a födém közül az előző tulaj kihagyta a rétegrendet (fólia, aljzatbeton, nikecell, stb) amely főleg a hőszigetelés célját szolgálja.
Az a kérdésem, hogy rejtett hiba címen perelhető-e az előző tulajdonos, és ha igen, akkor mi szokott lenni a hasonló perek menete/kimenete. Azt hogy mit kellett volna a hidegborkulat alá rakni egy a tulajdonostól (aki egyben az építő/építettő is) kapott tervrajz tartalmazza. Az ingatlan kora kb 4-5 év...
(Tavaly télen is gyanús volt ez a dolog, de a bizonyosság csak most télen derült ki egy másik meglévő hiba javítása során.)
Egy idősebb kőműves mester szerint ha az önkorinál elfogadott terven szintén az a rétegrend szerepel, mint amit a tulajtól kaptam (99.9999%), akkor a dolog - egy szakértői vélemény után - perelhető, és nagy valószínűséggel megáll.
Igazából azért ment fel bennem most a pumpa, mert a házra már ráköltöttünk kb 600-700 e-t különböző hibák javítására (nem a tisztasági festésre gondolok), és semmi kedvem újabb (saját) pénzt beleölni olyasvalamibe, amit láthatólag eladásra építettek.
Egy kérdés: Anyós konyháját burkolnám újra. A régi metlahit azonban nem szeretné felszedni, arra kéne az új járólapot tenni. De az annyira szarul van letéve, hogy ki kéne vízszintezni rendesen. A padlopon megtapad vajon rajta? Érdemes 2cm nagyobb szintkülönbséget padloponozni?
Én 2005-ben csinaltam egy teraszt. Persze nem ekkorát Teljesen zárt alapnak kell annak is lennie tehat a haz es a terasz alap szorosan egymas mellet kell futnia. Az a legjobb ha egyenlő mélységben illetve 12 vagy 14 betonvassal összekötve a kettő .
HHHHHTTTTT
H HT T
H HT T
H HT T
HHHHHTTTTT
Ilyen stilusban mint Ház és Terasz. Lehetőség szerint ahol HT csatlakozás van mindenhol betolvassa tüskével illetve kezdetnél es a vegnél hosszúval kötni kell a csatlakozast. Nekem elmozgott azert kellett ujracsinalni.
Sziasztok Berci vagyok,tavasszal szeretnék neki fogni egy ingatlan rehabilitácios,felújitási munkához.Az épületről tudni kell,hogy egy lerobbant kinézetű de szerkezetileg ép házról van szó.Szeretném "babaházzá"átvarázsolni.Lépésről lépésre meg akarom mutatni a munkálatokat fényképekkel.Hol kezdjem mik az első lépések kiváncsi vagyok minden hasznos vélkeményre!
Az üveges teraszt szokták télikertnek is hívni, és ezen a néven elég szép szakirodalma van. Szerintem előre nézzél körül, mert nagyon jó dolgokat lehet kihozni belőle, ha okosan csinálja az ember.
60 centi nem sok, de alért lehet alatta valami tárolási lehetőséget is kialakítani, és akkor egy födémet kell csinálnod, amit naná, hogy egybe kell kiönteni, de legalábbis a koszorút, és jól bekötni az eredeti épületbe. Építésszel vélhetően mindenképpen kell találkoznod, mert szerintem ez engedélyköteles...
Nálunk most festés, mázolás, parkettázás zajlik. Jövő hétvégén tervezzük a költözést. Ma azt mondta egy eladó, hogy csak vizes bázisú lakkot vegyek, két hétig még ne aludjunk ott, miután felkentük, mert párolog. A csavar a dologban, hogy 36 hetes terhes vagyok. Szóval szerintetek mennyi az az idő, aminek el kell telnie, hogy ne ártsak a babának ? (akár kívül van, akár belül)Köszi előre a választ!
Május-Június környékén kezdek építkezni Pusztazámoron. Kivitelezőket keresek a különböző munkafolyamatokra, de a generálos (szerkezetkészig) is érdekel. Ha valaki tudna címeket, telefonszámokat adni nekem, hálás lennék. Ha beindul az építkezés, biztos, hogy többet fellelhető leszek a topikban. Köszönöm.
A házam végéhez egy külső teraszt szeretnék csinálni a nyáron. Kb 4x8m-es lenne az alapterülete. Lehet, hogy idővel zárt, üveges terasz lesz belőle. A ház alapmagassága kb 60cm. Erre a magasságra tervezzük megépíteni a teraszt is.
Kérdésem, mire kell odafigyelnünk az építésénél? Milyen anyagokat célszerű használni? Rétegszerkezet, szigetelés, dilatáció stb ilyenekre gondoltam. Lebetenozhatom-e egybe a 4x8m-es palccot?
Nem reklám, de ha nem írom ide, akkor nem tudod meg:
A Platform-ban átvesznek bármilyen kis mennyiségű sittet, kb. másfélszer annyiba kerül, mintha konténert rendelnél, de azt a tepsi teljes térfogatában kell kifizetned, ha félig üres is, itt viszont a ténylegeset.
Szóval tök normálisak ( most nekem sincs konténerem sehol, holnap én is oda viszek 4 vödörnyi sittet a saját házunkból)
Az Üllői út-Ceglédi út sarkán van, szemben az Ecseri úti Szent Kereszt templommal.3
Ha agyagos a talaj, akkor az ~agyagos talaj vastagságáig bele fog "tömörödni" és mindig lesz agyagos rész a tetején. Ráadásul a vizes agyag nem fogja meg a köveket, hanem "elúszik" benne, mint amikor iszapba lépsz...
A 8cm nem elírás. Persze nem 8cm átmérűjű gömbként kell elképzelni, hanem lehet akár lapos, hosszúkás is, a lényeg, hogy minél nagyobb a kő, annál jobb. A szögletesség is előny.
Ha geotextilt teszel alá, akkor ráadásul a víz leszivárog a kövek közt és nem csinál "kőiszapot", mint azt tenné a murvából.
Figyelem: a murva alatt mindenki mást ért! (felénk a murva sárgásbarna, málékony apró kőzet, de az egyik szomszédom a fehér zúzott kavicsot hívja annak) Szóval megrendelés előtt tessék kiválasztani!
Köszi ismét. A talajt azért szvsz csak tudom telíteni, mert gondolom a dagonya nem tart a Föld középpontjáig, hanem kb. max. 20 centi mélyen véget ér. A dágvány felszedése kövekkel együtt biztos nem egyszerű, de úgyse én csinálom... ha meg megfizetek valakit, hogy csinálja meg, akkor az majd nyilván belekalkulálja ezt az árba...
Mi az a 8cm-es frakcióméret??? nem lehet, hogy 8mm-es méretre gondoltál?
a kövek földbe járásával az a probléma, hogy gyakorlatilag soha nem telítődik a talaj. Folyamatosan töltheted rá. Ha meg egyszer fel akarod szedni a dágványt, akkor ott fogsz anyázni a sok kő miatt.
Nálunk a betontelepen volt "fehér" zúzott kő. 8cm+ -os frakcióméret javasolt.
De bármely sóderszállítót megkérdezed, tuti tud legalább 5 kőbányából hozni anyagot.
kövezzenek meg a konténer-bérlők, de a helyedben 3 részletben (3 talicska) elhelyezném egy-egy kósza konténerben, a kádat pedig kiraknám lomtalanításkor, akkor úgyis elviszik a fémgyűjtők 5 percen belül...
Mi megprobaltuk atvinni a kozeli XVII. keruleti lerakoba utanfuton. Elhajtottak: hivatalosan epitesi tormeleket Bphez legkozelebb a Foti lerakoba lehet vinni... :o/
Szia, köszi, igen, érdekel. Mondjuk nem tudom, hogy az üzlet megkötéséhez el kell-e zarándokolnom oda, vagy elég egy telefon, hozzák a cuccot, leborítják, aztán fizetek. Nem mindegy...
Asszem nem szórakozunk, most leborítják a cuccot, nem baj, ha belemegy a sárba, legalább tömöríti rendesen.
nekünk is ilyen talajunk van, mi tavaly felszórattuk a feljárót, alul nagy szemcsés zúzalék, olyan 10 cm vastagságban, erre jött még aprószemű. Viszont leteríteni csak száradás után lehet, így viszont tökéletes lett. A mixerek sem tudták széttúrni. Biáról tudok adni kontaktot, ha kell.
A nagy bajom az, hogy a tüzépek, legalábbis errefelé, NEM foglalkoznak ilyesmivel, tehát nem azt mondták, hogy "tudnak szerezni drágáért", hanem hogy "NINCS".
Nos, ha bemész valamelyik tüzépre akkor ők tudnak neked ebben segíteni viszont akkor ők ráteszik a saját hasznukat. A javaslatom, hogy hívj fel telefonon egy építési fuvarozót és kérdezd meg őt. ;-)
Köszi mindenkinek a segítséget, ezek szerint zúzott bazaltra lesz szükségem.
Már csak az a kérdés, hol tudok venni - tüzéptelepeken, barkácsáruházban nem kapható. Elsősorban az északnyugati agglomeráció területén keresek: Bp. II. és III. ker, Solymár, Nagykovácsi, Pilisvörösvár, stb. Van valakinek valami tippje?
Sziasztok kőműves mesteri végzetségem van és most először járok ebben a topikban így üdvözlök mindenkit. A murva valóban szívja a vizet mert mészkő örlemény azért fehér a színe is. Ami nem szívja a vizet az a bazalt őrlemény ami sötét szürke színű és igencsak éles felülettel bír. Amennyiben viakolorozni akarsz a későbbiekben mondanám neked, hogy a fehér murvát hozd rá de azt is legalább 10-cm vtg-ban a laza föld réteg eltávolítása után mert egyébbként csak eltemetni lesz jó és semmi célt nem fog szolgálni. A viakolort is megtudod csinálni házilag nem nagy dolog de annak 30-35-cm mélyen kell kiszedni a talajt. Amennyiben lenne még kérdésed akkor írhartsz erre a email címre: vereslak@hotmail.com
köszi a segítséget. mondjuk azt nem értem, hogy a murva szemcseformája miért lenne kerek, eddig abban a hitben voltam, hogy az zúzott kő, tehát éles... nem?
És mondd csak, az miért baj, ha a kő (egy része) beledagonyázódik a sárba? laikusként azt gondolnám, az jó, mert azzal is tömörödik a talaj - ahol eddig föld+víz volt (=sár), ott lesz föld+víz+kő (=tömörebb talaj).
A geotextillel az a bajom, hogy ott már komolyabb előkészítés kellene - a jelenlegi dagonyát kemény munkával meg kéne szüntetni (kb. egy ásónyomnyi mélységben kiásni a sarat), arra mehetne a geotextil meg a murva. Ez meg nekem kicsit túl sok meló.
Nem vagyok szakértő, csak gyakorló építkező, házfelújító.A murva nekem nem jött be, hasonló volt a gondom az udvarral, mint neked.Először a homokszerűen apró részei miatt inkább iszapra emlékeztetett az első eső után.Aztán locsolgatás után, amikor az apró részek kimosódtak, akkor azért beállt.Csak egy idő után a kosztól, sártól érdekes lett a színe.Aztán okulva az előzőből, a másik házhoz bazaltzuzalékot hozattam ,ami remekül tömörödött, és a kosz sem látszott meg rajta.A lényeg, a kerek szemcseforma nem tömörödik normálisan, terheléskor elcsúsznak egymáson a szemek, míg a szögletes,sarkos szemcsék jól összeállnak.Ha később tervezitek a térburkolást, a,, tükör"kialakítása után újra fel is használhatod a zuzalékot.
Dagonyázós kocsibeállómat szeretném ideiglenesen, viszont gyorsan dagonyamentesíteni (perpill bokáig ér a sár). Murvát akartam rá hozatni (vagy 2 köbmétert), gondolván, az a saját súlyánál fogva is belemegy a sárba, és tömöríti az altalajt, a maradékot meg elterítem a tetején, esetleg néhány pázsitrácskővel súlyosbítva.
Most le akarnak beszélni erről, mert állítólag "a piliscsabai murva beszívja a vizet", inkább "sóder a tuti". Nomármost, én nem vagyok se építész, se kőműves, de ez szerintem baromság, a kő (a mészkő kivételével) sztem nem szív vizet - a sóder viszont apró szemcséi miatt gyakorlatilag úgy viselkedik, mint a sár. Mi az igazság? Jó ötlet a murva?
(Tudom, tudom, a jó megoldás a viacolor vagy a beton lenne, de egyrészt még fagy, másrészt meg csatornázás miatt úgyis fel lesz minden túrva pár hónap múlva, minek ruházzak addig be?)
Ha a régi tölcséres módszerrel injektálsz akkor nem szabad a furatokat lezárni, kell meki időt adni a kiszellőzésre. Javaslom a pakkeros megoldást. A pakker az olyan mint egy zsirzógombos dübel. A furatba be kell rakni, és meg kell rajta húzni a csavart. És a végén a zsírzógombnál rá kell csatlakoztatni a kompreszor csővét és fel kell nyomni a furattot. Szerintem ez a módszer most a legjobb.
Kivülre tudok ajánlani szép klinkertégla burkolatot, persze mögötte légréssel.
A nádat pedig ki lehet cserélni, és újra lehet vakolni.
Ha jól tudom jogszabályilag valahogy úgy van hogy magyarországon csak bevizsgált, és a magyar szabványoknak megfelelő anyagot lehet beépíteni Ez az elmélet, és a gyakorlat ....... :).
Sziasztok! Kérdésem lenne, hogy hozhatok e a határon át építőanyagot utánfutóval? Horvátországból lehet tudnék szerezni anyagot jó áron, de mi van a hazahozatallal? Tud valaki erről infót?
30-as években épült házunk felújításához kérnék a hozzáértőktől tanácsokat. A falak és a vakolat elég repedezettek, de stabilak. Anélkül, hogy összes vakolatot levernénk (nekiestem, de régen jól megcsinálhatták: nem igen akar lejönni a téglafalról...) ki lehet javítani? Gondolok itt pl. gipszkarton-gipszrost lemez ráragasztására, eléépítésére. (Esetleg két rétegben, fedésben egymással, hogy az illesztéseknél ne repedezzen tovább?). Vagy bármi más módon? A födémen rosszabb a helyzet, valószínüleg a behelyezett nád elrohadt, hullik a festék, és vékony rétegben a vakolat is.
Másik kérdés: A falak a talaj felől enyhén nedvesek. Tavasszal tervezzük a vízszigetelés megoldását injektálós módszerrel. Ezek után még az idén megcsináltathatjuk-e a külső hőszigetelést, vagy csak bedunsztoljuk vele a házat?
merugye ha szarul van bekötve a gázkészülék, akkor első éjjel meghalnak, nem? Vagy igen, vagy nem. Azért nem jellemző ez, mert a rossz bekötésnél jellemzően a beüzemelő szaki is észreveszi, hogy valami nem kóser, és tud javítani.
vagy egyszer csak elromlik a cirkó/eltömődik a kémény? Van olyan, hogy ha sokáig nem takarítod pl. a régi FÉG kazánt, és telemegy porral a cucc (tipikus eset erre a lakásfelújítás, amikor nem takarják le a kazánt), akkor az égéstermék már nem tud felfelé közvetlenül távozni, és a láng inkább "megkerüli" az egészet, ilyenkor tökéletlen az égés is, és jóval több CO keletkezik. Ami vagy el tud távozni az égéstér mellett felfelé, vagy nem... Aztán van olyan is, hogy a madár rászáll a kéményre, onnan meg beleesik a lukba. Magától többet ki nem mászik, inkább szépen meggebed. Ez jelentősen tudja csökkenteni a hasznos keresztmetszetet :) De olyanra is volt példa a történelemben, hogy a tetőn dolgozó munkásoknak nem volt kedvük a törmeléket lehordani, inkább beleborították a kéményekbe.
vagy ennyit jelent az időjárás, kicsit erősebb szél van és visszafújja? Az időjárás is nagyon sokat számít (hőmérsékleti és nyomásviszonyok), bár az erősebb szél inkább jó dolog (nagyobb a kéményhatás). A gond a szélcsenddel van, meg amikor olyan irányú a szél, hogy a környező házak, fák akadályozzák.
Hát ha igaz, hogy amikor bement a gyerek akkor érezte a 'szagot', akkor az nem CO volt, mert az pont szagtalan, ez a legnagyobb veszélye észlelés szempontjából !
Ezúton keresek tapasztalatcsere miatt olyan segítőkész fórumozókat, akiknek a Baltavari Kft. B-Rekord redőnyszekrényes áthidalója van beépítve a kérójába.
kérem dobjon egy mailt a hari@boly.hu -ra
Köszönettel:
hondavti
u.i.: ha be van szerelve a redőny + a szúnyogháló, az maga lenne a megtestesült álom...
hogy van az hogy szénmonoxidmérgezésben meghalnak emberek? merugye ha szarul van bekötve a gázkészülék, akkor első éjjel meghalnak, nem? vagy egyszer csak elromlik a cirkó/eltömődik a kémény? vagy ennyit jelent az időjárás, kicsit erősebb szél van és visszafújja?
turbós cirkó nem tud úgy elromlani, hogy ilyen gond legyen belőle, ugye?
Hümm. Erre így látatlanba nem merek most semmit mondani, távgyógyászatban nem vagyok erős...
Páralecsapódás lehet a vékony, gyorsan hűlő külső falak, és a hagyományos pl. cserépkályhás vagy rendszertelen fűtés miatt is. Főleg sarkokban, szekrények mögött fordulhat elő ilyenkor penészesedés.
Elvileg a falban kívül meg lehet találni a vízszigetelést, ha van benne: egy vízszintes, kátrányos csík a téglák között. Mivel a házak padlószintje általában az udvar szintjétől feljebb van, valahol a lábazat teteje környékén kell keresni. Ha nagyon rossz állapotban van, vagy nem is volt - és most már kellene - akkor a legbiztosabb megoldás az alap kívülről történő körbeásása, szivárgócsövek lerakása, szivárgó víz elvezetése, utólagos lábazati vízszigetelés, a kitermelt föld helyére kavicsfeltöltés... elég goromba összeg, és nem is minden esetben van szükség rá. Sokszor elegendő a vizet elvezetni a faltól, vagy éppen körülnézni az erecsatornák környékén, nem lukas-e valamelyik, és attól ázik a fal...
Nem ijesztgetésnek szántam a leírtakat. Lényeg, hogy annak nézz utána, hőszigetelés hiánya, vagy vizesedés miatt penészedik a fal. Aljzatbeton meg - az általam lentebb leírt rétegrendben, téglaházba - mehet.
Ha rokon az illető akkor érthető, vállalkozó ennyiért nem fog bele.
Mindenesetre, már kellett ilyen rokon után szerelnem::)
A villanyszerelésben ma már a gyengeáram is beletartozik, telefon, antenna számitógép, kaputelefon riasztó alapcsövezések, ezek sokszor többe vannak mint a villany.
bocs, tényleg.. házat építtetnénk, az alap és a lábazat már kész van, ezt kellene folytatni vkinek, sajnos a kőművesünk kórházba került (tőlünk független okok miatt természetesen :-) festő és burkoló van a családban, de a többi melóra szívesen néznék kivitelezőket/árajánlatokat, akár generálkivitelező is lehet ha jók az árai
lehet tudni, h milyen nagyságrendű összegről van szó? csak mert manapság egy hamburger sem olcsó... szl százezres, milliós, esetleg több milliós nagyságrend? a ház 100m2 alapterületű.
még megoldás lehet esetleg az utólagos vízszigetelés (de ez nem olcsó), tudom javasolni a Méhes Renoszig Kft-t nem olcsók de ők a legjobbak az ismeretségi körömből, készítenek feltárást is, és adnak technológiai leírást is a kivitelezésre, és meg is csinálják ha megrendeled
na, a rétegrendet fogalmát tekintve vmi hasonlóra jutottam, de a sorrendet nem tudom/tudtam. kő hülye vagyok az ilyen dolgokhoz... :(
nálunk mindkét jel megtalálható, vakolat is lejött egy helyen picit, és a szoba leghidegebb sarka picit (?) penészedik is... őszintén szólva nem tudom, hogy ez attól van-e, h lebetonozták a szoba alját, s így a falon kúszik fel a nedvesség, vagy csak attól, hogy jelenleg a szobában két akvárium is van, amiből elég nagy mennyiségű víz párolog, ugye, a fűtés miatt is... ha a betonozás miatt van, akkor kétséges, hogy a többi szobában is lebetonoztatom, hisz nem akarom minden egyes helyiségben ugyanazt a problémát előidézni.
őszintén szólva, gőzöm sincs, hogy a falak le vannak-e vízszigetelve bárhogy is... nem vagyok benne biztos. sajnos Nagypapám, aki a házat építette, már nincs köztünk, így megkérdezni nem tudom. max, megnézem, mikor szétszedték a szobák alját...
a szerelőbeton fogalma beugrott, olyat tettek le, bár alá nem hiszem, h került sóder.
ha jól emlékszem, erre tettek vmi hungarocel(l?) (az ua. mint amit Te írtál, a nikecell? :pp, bocs, ha hülye a kérdés), aztán - most már emlékszem - arra jött a fólia (ez az Általad említett PE fólia?), s arra az újabb réteg beton.
szóval, ha a falak esetleg nincsenek leszigetelve, akkor nagyon kiszúrok magammal, ha lebetonoztatom a cuccot? v akkor inkább maradjon döngi-föld és parketta? azért jobban örülnék, ha le lehetne betonozni anélkül, hogy előreláthatólag 6-7 éven belül ember magasságú penész-szörnyek jöjjenek elő a falakon...
Rétegrend az a sorrend, ahogyan a kérdéses szerkezet összetevői egymás után következnek alulról felfelé vagy belülről kifelé, vagy fordítva. :-)
Ha a fal is vizesedik, annak elég sok jele lehet: mállik, hullik a vakolat, penészedik a szoba sarka, stb. Amúgy elvileg a falak alatt kellene, hogy legyen vízszigetelés, pl. bitumenes lemez.
"még egy kérdésem van: előzőleg az egyik szoba "alját" már lebetonozták, oda tettek le fóliát, s arra ment a beton (asszem volt még vmi hungarocel is vhol...).
ez ugye leszigeteli a nedvességtől az aljzatbetont, de így a nedvesség nem jön fel a falakon?"
aljzatbeton alá illik kb. 15 cm vastagon kavicsot teríteni. Erre jöhet egy vékonyabb, 5-6 centis beton réteg, úgynevezett szerelőbeton, amire a talajnedvesség vagy talajpára elleni szigetelést helyezik, és összedolgozzák a fal alatt húzódó szigeteléssel - ez nagyon fontos! Utána jöhet a hőszigetelés (5 cm Nikecell, pl.), amire egy PE fóliát szokás tenni technológiai szigetelés gyanánt. Erre kerülhet az igazi aljzatbeton, kb. 6 cm vastagságban, majd némi aljzatkiegyenlítő, és végül a felső burkolat.
őszintén szólva, gőzöm sincs, mi az a rétegrend... illetve gondolom mi az, de pontosan nem t'om. nem baj, majd visszaolvasom a fórumot.
a talaj nem vizes, bár az utca legmélyebb pontján vagyunk. hőszig azért kéne.
még egy kérdésem van: előzőleg az egyik szoba "alját" már lebetonozták, oda tettek le fóliát, s arra ment a beton (asszem volt még vmi hungarocel is vhol...).
ez ugye leszigeteli a nedvességtől az aljzatbetont, de így a nedvesség nem jön fel a falakon?
Miből épült ez a ház? Ha esetleg vályogból - a földpadló miatt gondolom -, akkor mielőtt betonozni kezdenél, nézz rá erre az oldalra: http://valyog.uw.hu
Tégla épület esetén kavics feltöltésre mehet az aljzatbeton. Persze itt is van rétegrend, bár szvsz ide is beírták már sokan. Függ azonban attól, mennyire vizes a talaj és akarsz-e külön hőszigetelést is.
Amúgy. Milyen vastag körítőfalaid vannak? 2 cm Nikecell nem biztos, hogy érdemes... lehet, hogy kicsit vastagabb kellene. Ezzel együtt alaposan át kellene nézni hol milyen hőszigetelés lett eddig beépítve. Ha csak szimplán kívülről bepucolták, ott még egyéb disznóság is lehet... Ajtók, ablakok áthidalóin, koszorúknál sincs hőszigetelés? Kutasd meg mindenképpen, nehogy akkor érjenek meglepetések, amikor beköltöztök, és elkezditek fűteni az épületet...
Adott egy ház, ami kb 50 éve épült. Két szoba, és az előszoba - ami egy belső folyosó - újraburkolása lenne az - egyik - cél. Jelenleg döngölt föld + parketta van, de már eléggé megsüppedt egy-két helyen. A kérdésem az, hogy jó ötlet-e lebetonozni, s ha igen, van-e vmi, amire nagyon fontos, h figyeljünk?
A tippeket köszönöm előre is.
Lesz még ezen kívül belső ajtók cseréje, ablakok cseréje, radiátorok cseréje, illetve egy kis kábelezés is, ha minden igaz. Ha ezekhez is van bármi tipp, szívesen veszem.
nekem van egy konyha-nappali, 1 előszoba, 1 fürdő és 1 háló meg egy folyosó kinn. A nappaliban 3 falon összesen 11 dugalj, a konyhában 3x3 dugalj a pult fölött + a hűtőnek, sütőnek, mosogatógépnek, páraelszívónak külön. Fürdőben 2 dugalj, +1 külön biztosítóval a cirkónak, előszobában 1, hálóban minden falon 2x2 hogy a franciaágyat akárhogy rakom, mindenhogyan lesz a 2 oldalán 2-2 konnektor. Kb ennyi. Kapcsoló mindenhol 1 db, kivéve a folyosón, ott 2x2 váltókapcsoló. Tv a hálóban meg a nappaliban, telefon a nappaliban, de nincs vezetékes telefonunk... Ezzel a felállással a dugaljak felét használjuk kb.
Sziasztok! Egy 100 m2-es alapterületű, tetőtérbeépítéses galériás új házat építünk. Szeretném a tanácsotokat kérni. Jelenleg úgy áll, hogy kivülről teljesen kész van (be van vakolva, de nem lett leszigetelve - így vettük), de belülről még a csupasz téglafalak vannak. Két lehetőség között gondolkozunk a belső kialakításnál, besimíttatjuk, vagy felteszek 2 cm vastag cell-t plusz rá gipszkartont. Melyik lenne a jobb? Árban nagy különbség lenne? Ha a gipszkartonost választjuk, akkor arra tudunk rendesen polcokat felfogatni (alatta van a téglafal); melegebb lesz; mire kell felfogatni (a cellen keresztül közvetlen a falra, vagy kell párnafa - ha kell akkor nem lesznek hőhidak?); maradhat e tégla csupaszon a cell alatt? Minden tanácsra kíváncsi vagyok, előre is köszi a segítséget!
Teljesen igazad van, mi is így terveztük. Pl. az érintésvédelmi relé már megmentette a gyereket, aki egy ideiglenes hosszabítóban kotorászott vasszöggel. A relé érzékeny volt, és a gyereknek az ijedtségen kívül más baja nem lett (beledugta, összes villany elment, éjjel volt, szóval megijedt rendesen....).
Egyébként mindig ott szívunk, ahová valami miatt nem került dugalj: egy falfelületen arrébb tettük a radiátort, dugalj mögé ment, lustaságból ott is maradt, most meg hiányzik. a váltókapcsolók két helyről lemradtak, merthogy alig 1,5 méterre lettek volna egymástól, most mindkettő hiányzik.
hát érdekesen építkeztek. Nekünk az emelet kb90-100nm. 3 szoba 1 fürdő 1 wc,1 közlekedő. a három szobában tervezett helyen egymás mellé sorolva 5 dugalj, tel, tv csatl lehetőség, az internet, szgép miatt. Minden oldalon+2 dugalj. Szobán belül két kapcsoló,egy az ajtó, egy az ágy mellett. A közlekedőben, minden ajtó mellett villanykapcsolási lehetőség(6 váltókapcsoló), a gyerekek miatt, ne kelljen botorkálni a sötétben+ dugaljak(tel, kaputel, poszívó miatt), a fürdőben 4 dugalj(duplamosdó)a hajszárító, elektromos fogkefe, rádió, borotva miatt, életvédelmi relé a hydrónak, a kád motorjának áram ellátás. Gardróbban 2dugalj, vasaló, rádiónak.És akkor még nem beszéltem a termosztátról, klímáról, riasztóról.
most bogarászom a táblázatomat, 4.929.000 a beköltözésig... kívülről még csupasz tégla, tető maradt a régi... mondjuk belül is a csupasz tégláig lement minden.
nekem a 76nm-re volt 330ezer a villany nulláról indulva (a régi hálózatot teljesen megszüntettük), munka+anyag együtt és semmi extra nincs benne csak konnektorok, kapcsolók.
hát, nem tudom, most azt mondod nem kell, de fejlődik a világ, kitudjA, és hidd el aKKOR nagyon szidni fogod magad, hogy nem gondolkoztatok előre.. Legalább egy plusz csövet rakjon be, azzal már lehet mit kezdeni tovább...és viszonylagosan alacsony a ktge.
villanyóraszekrény , kismegszakítók, kábelek, relék, stb? Akkor is nagyon alulkalkulált, vagy nagyon mininmalizálva lett az igény...
Riasztó ekkora házba mininmum 200000eft, klíma, tel, tv vez sem olcsójáték. hány helyiség lesz, milyen funkcióval?
Kizártnak tartom azt az árat.... ennyi nm-en a kapcsolóknak, dugaljaknak kellene min. ennyibe kerülnie és akkor nem vmi designosat vettetek... Nem gondol a villanyreszelő arra, hogy egyszer talán klíma, riasztó, szgép, stb kerül abba a kéróba, annak se ártana bevezetékezni.....
Szia! Pont 100 m2 a hasznos területe. A végén szeretnénk megálni 12.5 milliónál. Nincs kivitelező, mi magunk intézünk mindent, habár a gépészetre összeszedni a szakembereket nem könnyű. Tényleg ha jól tudom Te villanyászatilag otthon vagy, most kaptuk meg az árajánlatot villanyszerelésre, és szerintem baromi jó ár. munkadíj 144.000 +ÁFA anyagdíj 83.000+ÁFA és ebben a betáp is benne van. (1 fázisra szól , de 3 lesz) Szerinted is jó ár?
Mintha egy kicsit vastagabb falú sátorban laknál. Az eset, amiről beszéltem a testvéremet érinti. A válaszfalak max. 6-osak szerintem. Most elindulok, felhajtom a műszaki terveket, az engedélyezési papirokat, és a használatba vételi engedély körülményeit. Biztos vagyok benne, hogy ezt igy nem engedélyezhették.
Az elég nagy gáz, ha ez megtörténhet nálunk családi házban egy 10 cm-es válaszfalon már nem érthető egy normál beszéd. Biztos, hogy le van írva erre egy szabvány, és az mérhető. Ha az orrfuvás, ezen belül van akkor az épittető terhére nemsok minden csinálhatsz. Fődém felől milyen az áthallás?
Valahol itt van egy hangszigeteles, zajszigeteles topic, nalam abbol az csapodott le, hogy a normal hangu beszelgetest hallhatod de nem ertheted. Legalabbis akkor ennek megfelelo volt a szabvany - sajnos, mert edeskeves. Ettol fuggetlenul ezt se mindig tartjak be, meg azota valtozhatott, de probald azt a topicot megkeresni hatha van hivatkozas is benne.
Azt szeretném tudni, hogy milyen előírás vonatkozik az új társasházi lakások építésénél a lakásokat elválasztó közfalak hangszigetelésére vonatkozóan.
Előfordulhat -e az, hogy hangszigetelés szempontjából megfelel az előírásnak az a két lakás, ahol még egy orrfúvás (nem trombitálás! :) ) is áthallatszik a másik lakásból.
A véleményekre is kíváncsi vagyok, de ha valaki konkrét jogszabályi helyet is tudna mondani, ahol ez le van szabályozva, azt megköszönném.
Kedves szakik, a segítségeteket kérem. Arról nincs fogalmam sem, hogy milyen technikával lehet olyasmi felfestést előállítani ami antikolt arany felületet képez. Van valami ötletetek / tapasztalatotok ebben? Előre is köszi, ha van ötlet vagy egy jó link valahol!!
Csodálkozom, épületgépész nem méretezte a kémény ?! Mert ha igen akkor miért nem adta meg az adatokat, ha meg nem akkor mégnagyobb a baj !
Ha turbós a készülék, akkor gondolom zárt égésterű is (azaz az égéshez szükséges levegőt nem a helyiségből veszi). Ilyen esetben koncentrikus cső vagy két cső egymás mellett az elhelyezés.
De méretezni kell, a kémény nem lehet akármilyen hosszú illetve nem lehet benn akárhány könyök, kanyar. Van egy összpontszám aminél a rendszer nem lehet több, azaz 1m cső mondjuk 0.5 pont, egy 45 fokos könyök 0.5 pont, de egy 90 fokos könyök 1 pont és az egész nem lehet több 9 pontnál - ezek most hasraütütt adatok, de így működik, minden gyártónak van erre adatsora. De ezt épületgépésznek kell számolni, nem is neked...
Egyébként úgy tudom, minden gyártó ragszkodik a saját szerelési cuccaihoz.
Folyékony fóliát kell kenni mind a csempe, mind a járólap alá ! Jó minőségű fugázó anyagot és ragasztót kell használni (Mapei-t mondjuk, ne az olcsó praktikerest).
Ne te akard kitalálni. Arra ott a forgalmazó/kivitelező. Te csak mérd meg a kazán tetejétől a tető síkjáig a távolságot és írd össze, hogy kell-e esetleg kanyar bele. Ezekkel ballagj el nevezettekhez.
(Amúgy nem kell a "turbós" kéményhez falazott kémény, ami azért nem 2 Ft....
Sok helyen láttam már ezt a megoldást. Nincs vele semmi gond, de a vízszigetelésre mindenképpen ügyeljetek, hogy rendesen be legyen építve. Csempe alá a legegyszerűbb kenhető szigetelést választani.
Proschorn, acél szerelt kéményeket gyárt pl. és a kéményseprőkkel egy épületben vannak. A kéményesek az engedélyezésnél mosolyogva pecsételték a papírjainkat, mondván, ha ilyet építünk, az nekik tökéletes.
Elérkeztünk a kéménybéleléshez, találtam is kivitelezőt. Sajna, elég hűzós lesz (zárt égésterű SD kazánunk lesz), 8 folyóméter 125/80-as cső kell.... Na, pontosan mi kell a szereléshez?
Kell egy függőleges indítóidom, van benne mérőhely, kondezszifon, kondenzvíz-elvezető etc. Utána javasolják egy ellenörző elem betételét, amin lehet csekkolni a csövek állapotát. Hmmm....A kazán falon lesz, ugye felül van a cső csatlakozás, így kell egy könyök mindenképpen, ami a kémény felé "irányítja" az elvezetést. Ezt az ellenőrző elemet az inditó elem után kell szerelni, vagy a könyök után? Bocs a laikus kérdésekért....de tényleg fingom sincs az egészről...
Nekunk ilyen. A csempe meg a fuga is hagyomanyos, annyi az extra, hogy a padlot jarolapoztak eloszor, arra ment a zuhanytalca, es utana csempeztek oldalt, hogy a legalso sor csempe ralogjon a zuhanytalcara, mert igy nem folyik ala a viz. Amugy semmi extra.
Sziasztok! Erre a zuhanytálca dologhoz szeretnék én is egy kérdést feltenni. Mi olyan megoldásban gondolkodunk, hogy csak csempézve lenne a zuhanyfülke, és egy üveg ajtó lenne a "bejárat". Ilyen esetben a csempézés kíván e valamilyen speciális megoldást?
Olyasmiről mi a véleményetek, hogy - zuhanytálca helyett padlóösszefolyó, megfelelő lejtéssel, szigetelésse, szépen kivitelezve - mozgó ajtók helyett egy fix edzettüveg fal (esetleg kicsit íves, bár még nem láttam boltban)
Itt nem lehet gond a mozgó ajtóval, nem kell szilózni, talán kisebb az esélye a penésznek, és szerintem könyebb takarítani is. Ellenvélemény?
A mi noname zuhanytalcank se tokeletes, eleinte idegesitett, most mar megszoktam, hogy nem merev, es detto hiaba lett alapurhabozva, kozepen mozog, es nyikorog. |Mint a fene. Igaz, legalabb nem tapicskol bent sokaig az ember... :o) Vegulis csak zavaro, a viz nem folyik ala, a perem jo... asszem... de mi az a RAVAK ize? Az egyik saroknal kicsit kifolyik a viz, a sarokban nem tokeletes a szilo...
Nekünk Sanotechnika zuhanykabinunk van. Negyed köríves.
Szép volt az áruházban.
Aztán beépítve is szép volt. Amíg el nem kezdtük használni.
Elfuserált konstrukció. (Annó valamelyik építkezős topic-ban meg is írtam.)
A lényeg: a zuhanytálca széle nincs rendesen kimerevítve, ergo mozog, ahogy zuhanyzol. A csempe alá ültethető kádszegély hiába volt sziloplasztba ültetve, a sziló nem bírta az ekkor mozgást. Eredmény: víz befolyt a szegélynél. Zuhanytálca felszed, 1 hónapig szárítottuk a falakat és az aljzatbetont.
Utána folyékony fóliával lekenve a fal és a beton. Szegély, alsó sor csempe leszed, helyére padlóig csempe, és RAVAK SZEGÉLY (mindenkinek kötelező jelleggel ajánlom! ez ki van találva!).
Zuhanytálca alá PUR hab merevítésnek. (nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, mert igaz, hogy a PUR hab megszilárdulásáig le volt terhelve a tálca, viszont a peremnél pont annyit emelt, hogy a fal fele lejt...Ja, a közepén meg a PUR hab a rendszeres használattól megrogyott...)
További elfuserálmánya a Sanotechniknek (lehet, hogy másoknak is), hogy az alsó sínből ha helyesen építed be, nem tud kifolyni a víz, ugyanis a sín tetején van a sín síkjáig érő kivágás, az alján perem van. (Szóval itt meg kellett reszelni és fúrkálni a sínt, hogy kifolyjon a víz: penész, alsó görgők csapágya rozsdásodik, majd beáll....)
Persze tovább tudnám finomíttatni a sín kiképzését, mert praktikus lenne, ha a sínek falnál levő végeinél a sín mélysége szépen lecsökkenne, azaz egy "emelkedővel" lenne lezárva, így nem tudna odafolyni a víz. A szilóval való "dugózás" nem jó, mert sajnos a penész megtelepszik benne.
Summa summarum:
lehet, hogy nem csak a Sanotechnik készít sz@rt. Mindenesetre nézzétek meg alaposan a zuhanytálca merevségét, főleg a peremnél, mert a víz meg fogja találni a rést. Most már biztos, hogy Ravaknál nézelődnék, mert a szegélyén látszik, hogy végig gondolt konstrukció. Sőt, tovább megyek, olyat vennék, aminek az előlapja levehető, mert akkor be lehet kukkantani alá, hogy minden rendben van-e?
Tudja valaki, hogy hol lehet falsíkra szerelhető zuhanykabinokat kapni?
idáig két fajtát találtam a
http://www.sanotechnik.hu/belso.php?mkid=8&fkid=7&skid=12#s12
és a
http://www.sanimix.hu/index_elemei/Page1667.htm
az első 110K
a másodiknak nem tudja valaki az árát?
Véletlenül nem maradt valakinek néhány (2-3) négyzetméter bármilyen (szalonképes) csempéje, amitől megválna? Kazánhelyiségben csempéznék egy kevés felületet, elsősorban persze a "legolcsóbb" obis, illetve baumaxos csempe a megcélzott.
Kéne nekem pár négyzetméter a Zalakerámia Malorcca csempe-családjából, mályva színben. (fürdőszoba, wc pótlás) Elmentem a mintaboltjukba(Bp. József körút), remélvén, hogy hátha van még raktáron, de nincs.
Szerintetek hol ptóbálkozzak? Itt a neten? Hirdetnek ilyesmit bontásból? Vagy adjam fel? Segítsetek!
Nemrég kaptam egy ilyet reklámozó mailt-t. Sajnos már töröltem, mint a reklámokat mindíg. Arra viszont emlékszem, hogy kiszállási díjal együtt kb. 35.000,-HUF egy családi ház kiértékelése kamerával.
Meg tudná valaki mondani, hogyan lehetne viszonylag profin megállapítani, hol és milyen mennyiségű hő távozik a régi építésű házamon. A megfelelő hőszigetelés kiválasztásához lenne szükségem ilyen infóra.
Hallottam valami infrás fényképekről. Ilyennel ki foglalkozik és mennyit kostál? Esetleg ismertek házilag kivitelezhető megoldást is.
"azt jelenti, hogy a pincefal mellé öntöttetek egy max 30 cm falat, amiből kb. 5 cm vízzáró betonból készült?"
Nem, rosszul írtam le.
10-30 cm víz állt a pincében.
Mivel láttam, hogy hol szivárog be a víz, így a meglévő fal mellé húztunk egy kis vízzáró betont kb. 3-5 cm-t.
Próbálok képet feltenni, hogy érthetőbb legyen.
"A vízzáró betont, hogyan csináltad? Azaz milyen cementből, illetve adalék hozzáadásával?"
Vízzáró beton adalék a neve, ha jól emlékszem. Úgy néz ki, mint a cement, csak 20 vagy 25 kg/zsák.
A beszerzése nekem nem jelentett gondot, mert aki ajánlotta, ő mondta, hogy a XVI. kerület melyik Tüzép telepén lehet kapni. (Mátyásföldön, a Veres Péter út mellett a sínek túloldalán van, kb ahol a térkép jelöli.)
Ha joltudom azert gaz a Purhab, mert a hajtogaza egheto (talan PB?), egyszer lattam egy haveromat megegve miert furdoben nyomkodta a purhabot valamihez, kozben meg cigizett. :-(
Menjetek le setalni mig megkot (max 1 ora) addig ugyse teszik fel az ablakszarnyakat, mert az elhuzhatja a tokot. (legalabbis nalunk ez volt).
Ismertek olyan tömítőanyagot, ami PUR hab helyett használható és nem egészségtelen? Ablak-ajtó cseréhez kellene, PUR-habbal nem jajánlatos egy légtérben lenni, amíg meg nem köt, mi meg itthon lennénk három gyerekkel, és még elég hideg van több órás szellőztetéshez.
1. Építési törmelék nagy mennyiségnél: markolós kihív, gödröt ás, sitt bele, humusztakarás vissza. És nyertél egy rakás földet.
2. Kis mennyiség: aszfaltút hiányában "útalapba", egyéb esetben apránként a kukába (hogy a kukás is elbírja....)
A "legszebb", hogy az első módszert "előszeretettel alkalmazzák" a nagy cégek is. Persze mint tudjuk, a konténeres szívesen elviszi némi fuvardíj és m3 díj ellenében a sittet. Aztán eladja az autópálya építésekhez a töltésbe. Ugyanez a töltésfölddel is. Ha veszel, fizetsz, ha eladsz fizetsz az anyagért...
Emlékszem még a 90-es években a robogóból leengedtem az olajat. Nagy lelkesedéssel vittem a benzinkúthoz a következő tankolás alkalmával, hogy akkor én ezt itt most hoztam leadni. Néztek rám és mondták, hogy tegyem a kukába....
A gyakorlat szerint zárt edényben bele a kukába....Aztán lehet bízni a szemétégető katalizátorában...
Azt is érdemes számításba venni, hogy ha az autóddal elpöfékelsz a veszélyes hulladék lerakóig, mennyit szennyezel a környezeteden. Persze itt jön a képbe, hogy lehet, hogy ugyanannyit, csak épp nem nálad szennyezel, hanem a közösben....
Vannak persze veszélyesebbek, arra vannak a lerakó udvarok --
OK, de a gyakorlatban ez kb. úgy néz ki hogy:
1. Sehol nincs leírva hogy ilyen hol van (ugye a festékes dobozon is csak az van rajta hogy hova NE). Aztán a user meg oldja meg ahogy tudja...
2. Ha mondjuk festek és marad 2dl extramérgező alapozó, akkor azzal most másszak el egy lerakóhelyre?
3. Minden festés után kimosom az edényeket, szerszámokat, ecseteket. Ehhez eleve kell valamilyen oldószer, ebből keletkezik kb. fél/1liter dzsuva. Ezzel minden este, a munka végeztével elmennek a mesterek a lerakóhelyre?
Az rendben van, hogy mittomén egy fél hordó Toluolt hogyan kell kezelni, de ezeket az építéshez használt pár decis szarokat??-...??
Mi a fenét lehet kezdeni a munka után megmaradt vegyszerekkel, mint pl. a kimosott vödrökből, ecsetekből visszamaradt festék, alapozó, ragasztó. Most is rajtam maradt egy fél vödör bekevert tapétaragasztó, és egyszerűen nem tudok vele mit kezdeni.
Ugye csatornába nem önthetem, a kertembe se, az utcára se, ezek egyértelmű dolgok. No de akkor hova? Kijelölt lerakó sehol sincs. Azt szabályozzák, hogy hova NE, de senki nem tudja, hogy akkor HOVA! A szomszédom festő. Megkérdeztem őt is, azt mondta öntsem a csatornába, ő is azt szokta. Hát gratulálok. Én ezt mellőzném. De akkor mi a jó fenét lehet kezdeni ezekkel a mérgekkel? Fél liter maradék miatt nem fogok elmászni a 100km-re lévő veszélyeshulladéklerakóig, ráadásul ha mittomén egy hétig minden nap festek, akkor minden este marad vissza valami dzsuva amit ki kellene tisztítani és eltüntetni, de lehetőleg valami olyan formában, ami nem mérgezi meg a környezetemet.
Nos, ti mit csináltok ezzel a sok munkából visszamaradt méreggel?
Én sót semmiképpen nem használnék, megmarja a betont. Viszont a kialakult jeget nagyszerűen fel tudod olvasztani pétisó-val, csak szórd rá. Mivel ez gyakorlatilag műtrágya, nem roncsol semmit.
Én télen mindig ezt használom a járda sikosságmentesítésére.
Nem szabad sózni, a későbbiek során a vasbetétek is tönkremehetnek, nem csak a betonfelület. Fárasztó, de fel kell verni a jeget, esetleg kis fórróvíz.
Köszönöm! :-))) Ha ment volna csákánnyal, lapáttal és egyéb hasonlóval, akkor talán megoldottam volna. De nem ment. Kő keménnyé fagyott. Ezért gondoltunk a sóra. És én még ebben is kételkedem hogy sikerül-e felmarnia. Csak hát féltjük a betont. Vagy ez hülyeség, nem kell annyira félteni?
Tudnátok segíteni? Most készült el a tetőnk, és hamarosan szeretnék a válaszfalakat elkészíteni. DE: ami eddig leset hó, az mind ott van a házon belül összetömörödve és jéggé fagyva. Tekintettel arra, hogy a tető miatt most már a nap sem tudja felolvasztani, valamit nekünk kell tenni hogy lehessen a téglákat rakni. Laikusként leszórnám sóval, de vajon ez nem fogja roncsolni a betont? Gondoltam arra is, hogy pörzsölővel nekiállunk, de a jégbe bele van fagyva egy csomó forgács.
És májusig azért nem várnék a válaszfalazással hogy tutira felolvadjon a jég.
Akkor ti mást, máshol nézegettetek. Én Fót, Dunakeszi, Gödöllő (M3 vonal) környékén néztem, ott 15000/m2 árak vannak (nem puszta közepén, csak villany és fúrt kút természetesen). És ugyan elég lett volna kicsi telek is, de valamiért minden önkormányzat 1000 m2-ben minimalizálta a telekméretet. Láttam én is 10-ért telket, de az üdülőterület, lakóépületet nem engedélyeznek.
4-5-6 millióért most Kakucson parcelláznak (Inárcs, kb 40 km pesttől), nekem az messze van.
Igazad lehet, sőt nagy valszeggel van is! Azonban ha a munkám Budapesthez fog kötni, akkor mindenképpen itt kell valamit építsek. Hogy most belső kerületből érek be reggel egy óra alatt, vagy a szomszédos kis városkából egy óra alatt, sztem mindegy!
De Dunakeszi, pomáz, Erdőkertes részleg lenne közelebb nekem, meg még nem tudom milyen kis városkák vannak arrafele. Én ha megépítem, akkor szeretném is ott leélni az életem. Nem vagyok egy nagy költözőmadár! :)
Igazan nem is a telek ertekenek romlasaval van baj, az belefer, meg az talan kevesbe egyenetlen es kevesbe nagy penz. A problema a ra epitett hazzal van, ami 2-3x tobb penz, megepiteni mindenhol majdnem ugyanannyi, de a keszerteket nem a befektetett penz, hanem a telek ara befolyasolja (marmint nyilvan csak korrelacio es mindketto az elhelyezkedes fuggvenye, de a vegeredmeny ugyanaz). Ket "azonos" ep.eng.-bol ugyanaz a vallalkozo felepit egymastol 50 km-re ket hazat es az ertekuk megis tok kulonbozo lesz, hiaba kerul ugyanannyiba. Csak abbol adodik, hogy mashol van.
Ahogyan én is nézegettem, 5-8 mFt körül vannak a telkek! Pomáz az nagyon Drága helyecske, ami azt illeti. DUnakeszi is sztem :( Pedig ott tény, hogy nem romlik úgy a telek értéke...
A mérete nem számít számomra, nem célom a nagy kert, annyi ződ maradjon, hogy egy grillező helyiség még elféljen rá, és semmi több nem kell nekem! :)
Nono, ez eleg eros tulzas, fugg az iranytol nagyon. Igaz, hogy mar kb. 1 eves adat, de Gyal kornyeken 100nm-es ikerhazfel (epiteszetileg az, de kulon ingatlankent kulon telekkel) mar 22-24M korul megkaphato volt. Ebbol nem lehet 15 a telek, arrafele inkabb 5 korul foleg a kisebbek. Azota nem neztem, de ingatlan.com pest megye, telek, 5M hatar bejelolesek, aztan hajra. (Egyebkent szerintem a Csepel-szigeten is eselyes ilyesmi, meg Godollotol kicsit meg kifele.) Szemely szerint kicsit mazlisan hoztam ossze, de tuti hogy nagyon olcso telekre nem epitenek 16M-s hazat mert 1 ev mulva hasznaltkent 15-ot is nehezen adnak a kettoert egyutt... nekem kicsi telek Pomazon igy ugyan 8,8 de a befektetett penz nem romlik amint beepitem. Nyilvan en se eladni akarom, hanem jo sokaig benne elni es mar a haszn. ertek is nagyon sokat szamit, sot igazan a tesomekkal egy utcaba koltoztunk az volt fontosabb, de olcso teruleten inkabb csak keszet vettunk volna, azert is tudom meg most is az adatokat.
icipici kézügyességgel nincs gond, nem egyszer csinltam már ilyet, aját lakásoknál házaknál... :) De mivel mostmár dolgozom, ezért nekem sem időm, sem energiám nem lesz napi 10 óra meló után még pöpecre, ÉJSZAKA kimeszelni/tapétázni az egész házikót... :( Annak meg nem sok értelme van, hogy 1 órákat szenvedjek, és másnap folytassam, csíkozzon, ésatöbbi ésatöbbi, hónapokig retek legyen! :)
tudom, nem ez a kérdés, de ha van egy icipici kézügyességed, akkor ennyit simán megcsinálsz te magad is. Én életemben nem láttam ezelőtt ecsetet, aztán a házfelújításból teljesen kimaradt a festő, mindent megcsináltunk magunk, egyedül a gipszkarton felszerelésénél volt itt még 2 haver.
Én megmondom őszintén telekkel együtt olyan 20 mFt-ra gondoltam. Sajnos azt nem tudom, azzal nem vagyok tisztában, hogy a Budapesti és környéki munkások mennyiért dolgoznak...
Pl.: A mostani 50nm-es, 3,70m belmagasságú lakást mennyiért festenének ki? Anyagköltség nélkül? Semmi extra nem kelle, fehér falak (pl diszperzit), fehér ajtó/ablakeretek, barna tokok, haloványsárga konyha. Ez kb mennyi lenne? Kíváncsi vagyok, mert a célom az, hogy összehasonlítsam egy vidéki mesterúr által elkérendő összeggel!
Új vagyok ebben a topicban még. :) Azért vagyok itt, mert idejét érzem elkezdeni egy kis puhatolódzásnak, hogy kb. mennyibe is kerülhetne egy saját házat a semmiből felhúzni! Se telek, se terv, se semmi... TErmészetesen csak infó jelleggel, hogy mnire számítsak 2-3 év múlva, esetleg elkezdjem-e most lesni az üres telkeket, vagy hogy mennyi pénzet is gyűjtsek... :)
Kis alapterületű, tetőtér beépítéses házikkót szeretnék majd építeni. A Neten már néztem ezeket a cégeket, akik kulcsrakészen építenek, de azokban nem igazán bíznék meg, mert utána lehetne életem végéig javítgatni a hibákat, és sokszorosába lenne a házikóm végeredményül.
Egy 60nm2-es házikó (tetőteres) mennyibe fájik most kulcsrakészen? Mondjuk feltételezve azt, hogy a telek megvan, és közművesítve van (víz, gáz, villany, csatorna) és a kellő nm2 ráéíthető!
Van aki most kezd ilyenbe? Természetesen saját erőből nem fog menni, mindenképpen hitelre lesz szükségem, de addig szeretnék egy 5-8 misit összerakni, a többit hitelezni!
2 alsó sarokban nekem is volt penészedés, de 1x1 cm-s területen, azóta az sincs. Kérdés, hogy ha nyáron rájön kívülről a 8centis EPS, akkor mi lesz a páratartalmammal...
Nekünk annó nem volt ekkora szerencsénk, mert ugyanekkora páratartalom mellett (pedig már június-júliustól száradt a ház) akkor baromi kemény tél volt -20 fokokkal.
Páratartalom... Tavaly ősszel sokat szenvedtem vele, 70-80% volt, belül frissen vakolt falakkal. Aztán elkezdtünk fűteni, amikor a nagy hidegek voltak, lemet 45% körülire. Most viszont újra itt a jóidő és újra 65% körül van. A fűtés ugyanaz, fürdés, teregetés, főzés kb ugyanaz. Ennyit jelent a kinti időjárás?
profik, megbízhatók, teljeskörű szolgátatást, és tájékoztatást adnak. Hívd fel őket küldenek árlistát. Nekünk most cseréltek két ablakot, gyorsan és tökéletesen.
Nem olcsók, de a minőség az minőség.
Szia, ez az én kérdésemre adott válaszra válasz, úgyhogy köszönöm!
Nem vagyok biztos benne hogy ez hanyag munka, itt a házunkban pl mindenhol 15-16 centi a fal (belső falak-válaszfalak), tehát ebből következően mindenhol 2-3 cm a vakolat. Mindehol ugyanannyi lett volna a ferdeség?
Köszönöm!
Azt hittem itt szerepelt korabban, akkor megsem, szoval a fa alatt tomorfat ertesz? Mert a laminaltak barmelyik barkacsaruhazban szinten kulfoldiek, din-esek.
Kulfoldi (ny-eur) gyartotol meg valoszinuleg csak olyat kapsz (2000/2125 x 875 van csak a szabvany 90-es ajto helyere), ahol DIN meretezes szerintiek. Mondjuk arrol gozom sincs, hogy kijohet-e ez olcsobban mint egy itthoni meretre gyartas... Mennyire surgos, a Construman kene szetnezned ott eleg koncentralt a kinalat nyilaszarobol, csak majd aprilis elejen lesz.
Nem tudtok véletlenül olyan céget, amelyik 200 cm magas beltéri faajtót gyárt? Alacsony a belmagasság a most megvett lakásunkban és ha lehet, szeretnénk megspórolni az egyedi készíttetés költségeit, de mindenütt csak 210 cm magas ajtókat látok...
Igen,a vezeték útban lesz.Eleve az óraszekrényt máshová szeretnénk,mert a hozzáépítés miatt a ház belsejébe kerülne,amit,úgy tudom,nem szabad.
Az építész mondta,hogy mennyi idő kb az ilyen engedélyeztetési procedúra,mert már egy picit puhatolóztam nála.A héten kiderül,megkaptuk-e a hitelt,és akkor felpöröghetnek a dolgok végre.
Sziasztok! Keresek használt, vagy megmaradt új gyeprácsot vagy gyepkövet. Kb 40m2-nyi kellene. Bocs, hogy ilyen adok-veszek jellegel irok, de hátha tud itt valaki segíteni. Kösz.
Természetesen építészhez fordulok,csak előtte szeretnék egy kicsit tájékozódni,mi-merre-hány méter,hogy ne úgy álljak előtte,mint a birka,ha valamit mond vagy kérdez.
Ytong födémpallóról én is lemondtam, az ára nagyon sok jelenleg,a 15 centi vastag kezdődik 8-9ezer ft/m2-től.
Olvass pár sort, mielőtt kérdezel, a PTH szigeteléséről nagyon sok infót találsz, konkrét adatokat arra nézve hogy x cm PTH+y cm hőszig milyen hőátbocsátással rendelkezik.
egyébként minden bővítés engedélyköteles, ahhoz kell engedélyezési terv építésztől, ő majd megmondja, hogy adott helyen milyen alap indokolt. általában igaz, hogy legalább 80 cm mélységig (fagyhatár alá), vasalva (egyesek szerint enélkül is ok, de később, ha mégsem, akkor nehéz javítani....), stb, de jönnek a specifikus kérdések, hogy van-e talajvíz, mennyire agresszív, milyen beton, elég-e a sávalap, vagy komplett lemez szükséges, hogy kötöd a két épületrészt egymáshoz, stb. Ezekre csak konkrét épülettel kapcsolatban, helyszíni felmérés alapján tud mondani valamit egy építész.
Aki mást mond, az nem a javadat akarja, max a javaidat....
Ytong födémet én is néztem egy éve, de akkor nem gyártották nálunk, csak megrendelésre hozták volna méregdrágán, és még akkor is van egy csomó egyedi előírás beépítésre, amit szvsz 8-10 gyakorló szakember képes tisztességesen megcsinálni az országban....
A tetőpalló érdekes (amit a cserép alá lehet tenni), talán jó alternatívája lenne egy vb-koporsós padlásfödémnek a sima tetőtér beépítés helyett, de végül ezt is elvetettük az ára miatt.
Födémcsere és tetőtérbeépítés is lesz a nyáron.Nézegettem a különböző födémrendszereket,és nagyon megtetszett az Ytong előregyártott födéme.Ezzel kapcsolatban van valakinek tapasztalata?Ára a többihez képest,házilagosan kivitelezhető-e,szabni ugyanúgy lehet,mint a sima blokkjait?
Konyhabővítésünk lesz,44-es porotherm falat húzunk fel.Az lenne a kérdésem,hogy milyen mély legyen a betonalap,és hogyan szigeteljem megfelelően a falazatot?
hőszigetelésben mindenképpen megéri. olyan, mintha ytong 37,5-est használnál. a 38-as PTH ma már önmagában kevés, mindenképpen kell rá hőszigetelés (nem vakolat...), a 44-esre nem kell, elég egy normál vakolat.
Egy elég naiv kérdésem van. Egy rokonomnak van egy eladó lakása, kb. 150 nm alapterületű, amely állapotát tekintve felújításra szorul. Azt szeretné megtudni, hogy mibe kerülne a felújítás. Tudna-e valaki közelító árakat mondani elektromos hálózat cserére, parketta-cserére (fel kell szedni, esetleg szigetelni, és újat letenni, kb. 50 nm-t), egy 6 nm-es fürdőszoba felújítására, nyílászárók cseréjére - kb. 20 db? (A festés-mázolást nem mondom, mert azt így is úgy is kell.) Köszi ;)