Keresés

Részletes keresés

magnum56 Creative Commons License 2004.09.09 0 0 1703

Kedves emp !

 

"...az idődilatáció most már tiszta."

 

A dilatáció azt jelenti, hogy egy test térfogata hőmérsékletváltozás hatására megváltozik.

 

Az idődilatáció nyilván az, amikor az időt felmelegítjük, és kitágul. Ez világos. Ha lehűtjük, akkor meg összemegy.

 

Vagy nem így van?

Előzmény: emp (1702)
emp Creative Commons License 2004.09.09 0 0 1702

pillanatnyilag csak az Einstein könyv van meg. most majd nekifutok xedszer. éppen azért kellett mát többször is, mert amíg nem tudok teljes mértékig elfogadni egy állítást, addig képtelen vagyok továbbhaladni. az idődilatáció most már tiszta.

 

Előzmény: magnum56 (1699)
A Tudomány maga Creative Commons License 2004.09.09 0 0 1701

Azoktól pedig különösképpen óvakodjunk, akik nagy pofával bejelentik, hogy hibát találtak a kísérletek értelmezésében, de nem tudják, hogyan sunyítsanak, ha valaki megkérdezi őket, hogy mi is lenne ez a hiba?

 

A mai napig nem válaszoltál erre, amatőr fizikus uram, csak okádod a nagyképű baromságaidat.

 

Szóval ne pofázz te hittérítésről, ha te magad csupán kinyilatkoztatásokat teszel, a kérdések elől pedig visítva menekülsz.

Előzmény: magnum56 (1699)
Simply Red Creative Commons License 2004.09.09 0 0 1700

Nos, én azt kérem tőled, hogy ne higyj el semmit, viszont gondolkodj!

 

Gondold át, hány óra is kell a kölcsönös időlassulás kimutatásához. Keress hibát a "Mi az idő definíciója" (2685)-ös számolásában. Ha találsz, írd meg. Ha nem érted, azt írd meg, hogy pontosan mit (melyik az első sor, amit nem értesz).  Ha továbbra sem értesz egyet, megírhatod a saját verzódat is, és akkor én keresem a hibát abban .

 

Ha viszont megérted, és nem találsz hibát, akkor végre sikerült egy dolgot megértetni veled, amit eddig félreértettél. Akkor jöhet a következő lépés. Nem a hittérítésben, hanem a megértetésben.

 

A lényeg: ne bújj ki a vita alól, ne zárkózz el a megértés elől!

 

Előzmény: magnum56 (1699)
magnum56 Creative Commons License 2004.09.09 0 0 1699

Kedves emp !

 

Ha elfogadsz tőlem egy jó tanácsot, akkor azt tudom mondani, hogy óvakodj az olyan szakértőktől, akik ilyeneket írnak:

 

  - ezen ne vitatkozzunk

  - a kísérletet nem írom le csak az eredményt

  - megmérték és kész

 

Azért mondom ezt, mert elolvastam Horvát Pista honlapját. Ebből egészen biztosan nem fogod megérteni a relativitáselméletet.

 

A tudományos fejlődést a kételkedés, a gondolkodás, a vita viszi előre. Horvát Pista arra akar rábeszélni, hogy ne kételkedj, ne gondolkod, ne vitatkozz. Eszerűen hidd el amit ír.

 

Ő inkább hittérítő, nem pedig szakember.

 

Ha mindenképpen magát az elméletet akarod előbb megismerni, akkor inkább Einstein könyveivel kezdjél. De az én tapasztalatom szerint, magát ez elméletet sem lehet megérteni, ha egyúttal nem gondolkodsz el a logikai problémákon is.

 

Ez persze negyon nehéz és hosszadalmas dolog. Látszólag könnyebb az az út, ahogyan te gondolod. Előbb megértem az elméletet, és majd később foglalkozom a kritikákkal.

 

Ez egyszerűbb, de nem vezet eredményre. Ha eredményt akarsz, akkor Einstein könyvei után olvasd el Jánossy Lajos írásait. Jánossy csodálatos érzékkel mutatja meg a relativitáselmélet dilemmáit.

 

Igaz,  Jánossy nem tudott jobb elméletet alkotni, mint Einstein. Ettől még a kritikai észrevételei helytállóak.

Előzmény: emp (1697)
emp Creative Commons License 2004.09.08 0 0 1698

neked is köszönöm, egyszer megvolt már ez a link, vmelyik reles topicból. akkor eltettem "jobb" időkre, csak gépcsere volt közben, és elveszett pár dolog. vajon az ajánlott irodalom mennyire érhető el?

 

Előzmény: mmormota (1696)
emp Creative Commons License 2004.09.08 0 0 1697

köszi szépen. egyelőre a megértésen van a hangsúly, a cáfolattal majd csak utána foglalkozom :)

 

(megint gyengélkedik az Index, lehet, hogy többször megy el)

Előzmény: magnum56 (1695)
mmormota Creative Commons License 2004.09.08 0 0 1696

tud valaki ajánlani egy tuti könyvet?

 

Ajánlom Horváth Pista előadásait, elérhető a neten:

http://www.bjkmf.hu/tanszekek/matek/rel.html

Előzmény: emp (1694)
magnum56 Creative Commons License 2004.09.08 0 0 1695

Kedves emp !

 

Örülök, hogy úgy érzed, megértettél valamit a relativitáselméletből. Amikor én kezdtem ezzel foglalkozni, először én is így éreztem. Később rájöttem, hogy inkább csak elfogadtam a fogalmakat, mintsem megértettem volna.  Ahogyan egyre mélyebben tanulmányoztam az elméletet egyre több kétség merült föl bennem.

 

Tuti könyv nincs. Azt ajánlom, hogy olvasd el azokat a könyveket, amelyek a relativitáselméletet magyarázzák, és azokat is amelyek kritizálják. Vesd össze a két oldalt, és így alakítsd ki a véleményedet.

 

Azt fogod tapasztalni, hogy ahány író, annyiféle értelmezés. És mind úgy gondolja, hogy őnála az igazság. Jó olvasgatást kívánok.

Előzmény: emp (1694)
emp Creative Commons License 2004.09.07 0 0 1694

én nem vagyok szakértő, nem is akarok annak látszani. azért leírom, hogy számomra most lett teljesen elfogadható pl. az egyidejűség relatív volta. annyit gyűrtétek oda-vissza ezt a dolgot több topicban is, hogy azokat elolvasva sikerült "megértenem". ami fontosabb, ráéreznem. biztos, hogy nem ez a lényege az elméletnek(írta is valaki), de én többször eldobtam a kanalat az Einstein könyv eme, bevezető részénél. most, hogy túlvagyok ezen a problémán, elkezdhetek koncentrálni a folytatásra. így utólag csak csóválom a fejem, nem értem, mi akadályozott meg abban, hogy kapásból felfogjam a dolgot. azt hiszem, AE jobb fizikus volt, mint ismeretterjesztő.

 

tud valaki ajánlani egy tuti könyvet?

Előzmény: magnum56 (1692)
A Tudomány maga Creative Commons License 2004.09.07 0 0 1693

Hogy visszatérjünk a kérdésre, amit néhány héttel ezelőtt kaptál:

 

Mikor óhajtasz végre válaszolni, sunnyogi uram?

Előzmény: magnum56 (1692)
magnum56 Creative Commons License 2004.09.07 0 0 1692

Kedves emp !

 

Hogy visszatérjünk az eredeti kérdésre, szerinted mi a relativitáselmélet lényege?

Előzmény: emp (1691)
emp Creative Commons License 2004.09.06 0 0 1691
bocs! miután sikerült végigolvasni a mi az idő definíciója topicot, már nem vagy gyanús :)
Előzmény: magnum56 (1690)
magnum56 Creative Commons License 2004.09.04 0 0 1690

"magnum! gyanús vagy te nekem :)"

 

Légyszives egy kicsit bővebben fejtsd ki, mi a gyanús bennem.

Előzmény: emp (1687)
vrobee Creative Commons License 2004.09.03 0 0 1689
Udv!
Nohat, itt mindenfelek tortentek azota, nekem meg meg miondig a mikrobi hsz-at jelzi ki az index...
Igerem, valaszolok majd, ha lesz idom. Most sajnos (ennyi) nincs :-)
vrobee
emp Creative Commons License 2004.08.28 0 0 1687
magnum! gyanús vagy te nekem :)
Előzmény: magnum56 (1680)
emp Creative Commons License 2004.08.28 0 0 1686
azt írta egyszer valaki itt(nem ebben a topikban), hogy az anyag folytonosan tölti ki a teret. nagyon nem értettem. most sem értem. talán majd eszembe jut a nick is. sokszor gondolok erre. éppen az ellenkezője annak, amit, gondolnék az anyagról. minél lejjebb megyünk a fölbontásban, annál inkább eltűnik. végül nem is marad semmi.
Előzmény: magnum56 (1641)
emp Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1685

na ezért is fölösleges, amit egy kicsit lejjebb írtam.

mindig leírja más is azt, amire gondolok. azért az egész specrellel kapcsolatban én is szeretnék itt kérdezni, ha egyszer lesz rá elég időm. nekem problémás :)

Előzmény: Dubois (1560)
fish12 Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1684

..... épp a halmazelméletrôl gondolkodtam:) --van egy kis közöm hozzá  :(

 A poén OK.

 

Előzmény: Simply Red (1681)
emp Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1683

azt írtam az előbb válaszul, hogy totális csőd, ennél már nem lehet lejjebb menni. azt hiszem nem ment el az a hsz. abban azért igazad van, hogy az "elmélet" körül vallásos érzelmek alakulnak. kérdés, hogy melyik oldalon?

 

Előzmény: magnum56 (1542)
emp Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1682
elhatároztam, hogy nem pofázok, amíg végig nem olvastam a topicot, de most nem tudom megállni. inerciarendszerről beszélsz.
Előzmény: mmonitor (1531)
Simply Red Creative Commons License 2004.08.27 0 0 1681

Ezek szerint nem találkoztál még a "megszámlálhatóan végtelen" fogalommal. Pedig a matematikában van ilyen. A "megszámlálható" fogalmat végtelen halmazokra értik. A természetes számok épp ennyien vannak, sőt a racionális számok is. A valós számokból viszont még ezeknél is több van, azok nem megszámlálhatók.

 

A poénom a matematika és fizika kapcsolatára utalt.  Arra, hogy egy véges halmaz nem biztos, hogy kísérletileg eldönthető módon megkülönböztethető egy végtelentől, ha elég nagy.

Előzmény: fish12 (1679)
magnum56 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1680

"Ha jol emlekszem, elektromagnesesseggel akarta a gravitaciot leirni, nem?"

 

Nem egészen erről van szó. Einstein idősebb korában több irányban is megpróbálta továbbfejleszteni elméletét. Az egyik irány az volt, hogy olyan egyesített térelméletet akart kidolgozni, amely magában foglalta volna a gravitációs és az elektromágneses jelenségeket is.

 

Ez az igyekezete nem járt sikerrel.

 

Volt egy kevésbé ismert másik törekvése is, amelyben megpróbált egy újfajta 'étert' visszacsempészni a fizikába. Rájött ugyanis, hogy a fény, és az általa feltámasztani kívánt új 'éter', valamint a gravitáció szoros kapcsolatban vannak egymással.

 

Ez a törekvése is kudarcba fulladt.  Azért volt különösen nehéz vállalkozás ez, mert a saját korábbi elméletét kellett volna felülbírálni, hiszen időközben már elfogadottá vált, hogy semmiféle éter nem létezik. Amikor elkezdte az új étert emlegetni, a munkatársai szélhámossággal vádolták.

 

Erről így ír:

 

"A zsidóknak szent vagyok, az amerikaiaknak kiállítási tárgy, a kollégáimnak szélhámos." 

 

Ez az út sokkal igéretesebb volt, de sajnos nem tudta végigjárni  ezt sem.

Előzmény: dhcp (1677)
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1679

Melyik a több szerinted, a megszámlálhatóan végtelen, vagy a megszámlálhatatlanul véges? :-)

 

A v♪égtelen, az nem megszámlálható, de értem, amit kérdezel,

 

Egyrészt:

a megszámlálható véges > végtelen "semmi"

 

másrészt:

a megszámlálhatatlan végtelen > megszámlálható véges

 

 

 

 

Előzmény: Simply Red (1674)
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1678

Ehmm..Természetesen:)) a végtelen nem megszémlálható, amibôl kifolyólag a

a szinte megszámlálhatatlanul nagy mennyiségû véges az kevesebb, de csak nyelvtanilag:)

Előzmény: Simply Red (1674)
dhcp Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1677
Ha jol emlekszem, elektromagnesesseggel akarta a gravitaciot leirni, nem?
Előzmény: magnum56 (1675)
NevemTeve Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1676
Vagy forditva? Lehet hogy az elektromágneses tér az elsődleges, és a gravitonok ennek foglyai?
Előzmény: mmonitor (1671)
magnum56 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1675

Kedves mmonitor !

 

A gravitáció és a fény sokkal szorosabb kapcsolatban van egymással, mint ahogy ma hiszik. Erre rájött  Einstein is, idősebb korában. De ezeket a gondolatait általában nem ismerik, még a relativitáshívők sem. Ez ugyanis nem illeszkedik a fiatalkori elmélethez.

 

Gravitáció hiányában a fény nem végtelen sebességgel haladna, hanem egyáltalán nem haladna. Ez persze nehezen ellenőrizhető, mert nem ismerünk olyan helyet a világon, ahol ne lenne gravitáció.

 

 

Előzmény: mmonitor (1671)
Simply Red Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1674
Melyik a több szerinted, a megszámlálhatóan végtelen, vagy a megszámlálhatatlanul véges? :-)
Előzmény: fish12 (1673)
fish12 Creative Commons License 2004.08.26 0 0 1673
Pontosabban, azt el tudom kepzelni:))), hogy maga a vilagur vegtelen, de a benne levo objecktek megszamlalhatoak szerintem...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!