Keresés

Részletes keresés

ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 389
" "A finn nyelv magyar nyelvvel való rokonsága nem közelebbi, mint éldául a svédé és a pezsáé."

Eino Jutikkala, Kauko Pirinen: Finnország történelme 26. old

Sáfár István

Ők csak tudják"

*****


Bruháháháhá!!!!

Neked tényleg magyar szövegértési problémáid vannak.

a két finn szerző azt érzékelteti, hogy a magyar és a finn nyelv annyira távoli ROKON, mint a svéd a perzsának.

Ugyanis mindkettő indoeurópai nyelv, csak a svéd az európai ág germán nyelvei közé tartozik, mig a perzsa az indoárja ágba..
Előzmény: dzsaffar2 (377)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 388
nannaa: "Valami olyasmit hallottam az egyik ismerősömtől, hogy a finnek már nem tanitják ezt a rokonságot. Ti hallottatok erről valamit?

--------

dzsaffar: Ez igaz.

1958 óta.

Miután hosszabb ideig voltam finnországban van róla tapasztalatom."

******

nem igaz.

:-))

Mai napig a hivatalos finn tankönyvekben a finn-magyar NYELVrokonság benne van.

Előzmény: dzsaffar2 (376)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 387
"De most komolyan: egy halász-vadász-gyűjtögető népnek mekkora területen kellett belaknia, hogy fenntartsa magát? "

*****

a finnugor népek döntő többsége soha nem volt halász-vadász-gyűjtögető.

az orosz gyarmatosítók - a szintén finnugor komi kiszolgálóikkal együtt - elrabolták a földeket, textilárúikkal és fémedényeikkel tönkretették a háziipart és az embereket kivéltel nélkül súlyos szőrmeadó - tehát mindenkit vadászatra kötelztek, még ha földműves is volt !- beszolgáltatására kötelezték.

a gyarmatositás elöl menekültek be a tundrára, és lettek primitiv vadásznépekké - rénszarvaspásztorokká.


"Egy biznyos távolságban meg már elképzelhetetlen, hogy egyforma nyelvet beszéljenek akárcsak évszázadokig is."

******

A finnugor népeknél, ha nem beszélik az irodalmi nyelvet, még a nemzetségek közt is nehéz a kölcsönös megértés.

Pl. a manysiknál az önelnevezések variánsai: mons, mens, mós stb.
Előzmény: nannaa (378)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 386

kedves dzsaffar!

Te irod: 'kar' lat. IACERTUS, CORPUS

Ezzel szemben az online latin-magyar szótár szerint:

"iacertus " nincs találat!!!!!!!!!
(ellenben: kar lacertus, -i m kar, felsõkar - másolni tudni kéne :-))) )

"corpus" corpus, corporis n test, tetem, holttest; szerv, testület sing. nom.
sing. acc.


talán ennyit a szószedetedről :-)

-----------------

 

Rendben van elfogadom.

Ettől még lehet bizonyítani, hogy idegenből van átvéve.

 

és továbbra is várom a manys-er, magys-er etimológiai levezetését.

Esetleg megpróbálhatod a mogerij- mogerii és a görög Megyeri szóval is a hangtani megfelelőséget bizonyítani.

 

Safi

Előzmény: ftonyo2 (385)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 385
kedves dzsaffar!

Te irod: 'kar' lat. IACERTUS, CORPUS

Ezzel szemben az online latin-magyar szótár szerint:

"iacertus " nincs találat!!!!!!!!!
(ellenben: kar lacertus, -i m kar, felsõkar - másolni tudni kéne :-))) )

"corpus" corpus, corporis n test, tetem, holttest; szerv, testület sing. nom.
sing. acc.


talán ennyit a szószedetedről :-)

Ja, és még: bracchium, -i n kar, alsókar; láb, lábszár
Előzmény: dzsaffar2 (382)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 384
"Úgy tudtam, hogy a finnugor ősnép ősközösségben élt. "

***

ez az ősközösség is egy marxista humbug. Rég meghaladott tézis.

a "történelem előtti európa" népei főnökségekben éltek (pre-állami társadalmi forma)
Előzmény: nannaa (371)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 383

 

 

Bocsánat.

A japánt kihagytam, pedig van ismeretem a japánból és megfeledkeztem róla.

 

Két szó van rá: a-mu és ude

 

Sáfár István

Előzmény: dzsaffar2 (382)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 382

"kar, kar-ika, kar-ol, kar-ám, kar-zat, kar-ima, kar-aj, kar-éj, kar-csú

 


Kedves nannaa!

az nem zavar, hogy itt a legkülönfélébb nyelvekből származó szavakat hordasz össze, csak azon az alapon, mert mindegyikben bene van pl. a "kar"?
--------------

Kezdjük talán a 'kar' szóval. És nézzük meg sorban a szavakat utána, hogy honnan is származnak.

Tehát mindegyiket.

 

'kar' lat. iacertus, corpus; olasz: braccio, corpo, coro; portugál: braco, coro, corpo, docente; Span: brazo, coro, cuerpo; Holl: korps, koor; svéd: arm, kör, församling,

sumer: L.(376) kelta,ir:crobh, crág; ang.:arm, choir; ném.: r Arm, Korps, r Chor; dán:arm, korps; fran:bras, choeur, l'rdre, le corps; szlov:rameno, zbor, chor; orosz: ruká, hor; szer-horv: ruka, zbor, hor, kor; ukr: ruká, rádu, hór; lengy: ramie, roka, corpus, grono, chór; bolg: ruká, tjáló, hór?  finn: käsivarsi, kuoro; észt: käsivars, koor, tör: kol, koro; cseh: ramé,chor, sbor; görö: koro, , román: brat, corp, cor;

tibeti: lakpa   

 

Üdv.

 

Nos hasonló módon én is elvárom a többi szó bemutatsát ezeken a nyelveken.

 

 

Sáfár István

Előzmény: dzsaffar2 (379)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 381
 

Ez a finnugor ősnép, őshaza, ősnyelv - Te ezt el tudod képzelni?

 

Úgy értem, hogy szerintem ez csak azért honosodott meg nálunk, mert előálltak a finnugor nyelvi rokonsággal, és igyekeztek ennek megfelelően bemutatni a múltunknak ezt a homályos időszakát. De most komolyan: egy halász-vadász-gyűjtögető népnek mekkora területen kellett belaknia, hogy fenntartsa magát? Egy biznyos távolságban meg már elképzelhetetlen, hogy egyforma nyelvet beszéljenek akárcsak évszázadokig is.

Egyébként most épp hová teszik ezt az őshazát? 

---------------

Mese.

 

Nincs régészeti adat, nem tudják másfélszáv éve bizonytíni az őshazát, illetve a sokadik elképzelés van róla, amit ma "magyarnak" nevezünk arról adatok is vannak.

 

Egyébként csak kézbe kell venni Bereczki Gábor: A finnugor nyelv alapjai című egyetemi nyelvészeti szakkönyvet és tájékozódhatsz róla.

 

Sáfár István

Előzmény: nannaa (378)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 380
Erre én is kiváncsi lennék.
Előzmény: dzsaffar2 (379)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 379

"kar, kar-ika, kar-ol, kar-ám, kar-zat, kar-ima, kar-aj, kar-éj, kar-csú

kör, kör-é, kör-öz, kör-zet, kör-ül, kör-ülmény, kör-nyezet, kör-mönfont, kör-ítés, kör-et,

kor, kor-os, kor-lát, kor-ong, (talán még a kor-ona, kor-mány)

ker-ék, ker-ül, ker-t, ker-ít, ker-ítés, ker-ület, ker-get, ker-ing, ker-et, ker-etez, ker-esgél, ker-eplő, ker-ekedik, (talán a kér-eg is)

No meg még a gör-be...gurul... és igy tovább. "

***

Kedves nannaa!

az nem zavar, hogy itt a legkülönfélébb nyelvekből származó szavakat hordasz össze, csak azon az alapon, mert mindegyikben bene van pl. a "kar"?
--------------

 

Talán bizonyítani kellene szavanként!

Nem?

 

Sáfár István

 

Tehát várom az állítás bizonyításait.

Melyik honnan származik?

 

:-)))

Előzmény: ftonyo2 (361)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 378

Ez a finnugor ősnép, őshaza, ősnyelv - Te ezt el tudod képzelni?

 

Úgy értem, hogy szerintem ez csak azért honosodott meg nálunk, mert előálltak a finnugor nyelvi rokonsággal, és igyekeztek ennek megfelelően bemutatni a múltunknak ezt a homályos időszakát. De most komolyan: egy halász-vadász-gyűjtögető népnek mekkora területen kellett belaknia, hogy fenntartsa magát? Egy biznyos távolságban meg már elképzelhetetlen, hogy egyforma nyelvet beszéljenek akárcsak évszázadokig is.

Egyébként most épp hová teszik ezt az őshazát? 

Előzmény: dzsaffar2 (376)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 377

 

"A finn nyelv  magyar nyelvvel való rokonsága nem közelebbi, mint éldául a svédé és a pezsáé."

 

Eino Jutikkala, Kauko Pirinen: Finnország történelme 26. old 

Sáfár István

 

Ők csak tudják

Előzmény: dzsaffar2 (376)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 376

Valami olyasmit hallottam az egyik ismerősömtől, hogy a finnek már nem tanitják ezt a rokonságot. Ti hallottatok erről valamit?

--------

Ez igaz.

1958 óta.

 

Miután hosszabb ideig voltam finnországban van róla tapasztalatom.

 

Sáfár István

 

 

Előzmény: nannaa (375)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 375
Valami olyasmit hallottam az egyik ismerősömtől, hogy a finnek már nem tanitják ezt a rokonságot. Ti hallottatok erről valamit?
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 374

Én tudom, hogy nincs, azt nem tudom, hogy Ftonyo2 honnan veszi azt, hogy bizonyitva van az ötezer évvel ez előtti finnugor rokonság genetikailag?

Mert én úgy vettem ki a szavaiból, hogy ez azzal van bizonyitva, hogy van ez a finnugor nyelvi rokonság.

Előzmény: dzsaffar2 (373)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 373

A genetikai rokonságot abból állapitják meg, hogy van egy feltételezett ősnyelv, amire felfűzhetőek a mai FU nyelvek?  

--------------

 

Nincs genetikai rokonság egyik "finnugor" rokonnal sem.

 

Sáfár istván

 

Előzmény: nannaa (366)
dzsaffar2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 372


dzsaffar, te egyre röhejesebb vagy. :-)

Ahá. Szóval a másik hat törzs nem volt a magyarság része .. érdekes...

folytasd épületes elméleted kifejtését :-)

---------------

 

A röhejességről.

Mióta is várom a manysi-er, magys-er levezetésed?

 

Az idézett időben hogyan is hívták a Kárpát- medencében élő népet és országot?

 

 

Talán le kellene vezetned a "magyar" elnevezés etimologiáját és bizonyítanod is forrásokkal.

 

Sáfár István.

Előzmény: ftonyo2 (357)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 371
És még egy kérdés. Úgy tudtam, hogy a finnugor ősnép ősközösségben élt. Ha a házukat körül keritették, akkor ezek szerint már létezett magán tulajdon ebben az ősközösségben?
Előzmény: ftonyo2 (365)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 370

Ja, és ha jól tudom finnugor néptől való elvállási útvonalat sem tudnak semmilyen lelettel sem alátámasztani. Ugyanis a leletek nem mutatnak ilyen irányú vándorlást.

Előzmény: ftonyo2 (362)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 369

Tudtommal a régészet sem tud fellelni közös őshazát, meg ősnépet. És úgy rémlik, hogy az elmúlt időszakban, a finnugor őshazát már vagy három helyre is rakták, mert mindenhol bebizonyosodott, hogy ott nem lehetett. Most nem is tudom, talán épp Szibériában járunk?

Előzmény: ftonyo2 (362)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 368
Úgy tudtam, hogy az állattartást már a török népektől vettük át. Hogy legeltethettünk a finnugor korban?
Előzmény: ftonyo2 (365)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 367
azt is, amit a törökből, meg a szlávból vettünk át?
Előzmény: ftonyo2 (365)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 366

"Azu ötezer évvel ezeklőtti ŐSÖK esetében viszont GENETIKAI ROKONSÁGOT IS megállapít. Van ui. egy ősnyelv, amire felfűzhetők a mai FU nyelvek. Márpedig egy nyelvet beszélni kellett vmilyen népnek is."

 

"A genetikai rokonság azonban mára eltűnt, igy felettébb tudománytalan, amikor Marcantonio prof asszony, azzal cáfolja a FU rokonságot, h egymás mellé teszi egy MAI magyar és egy MAI manysi portréját (ráadásul a manysit direkbe a por frátriából, a legmongolosabb manysik közül választja ki. Objektivitás zérónulla...)"

 

És ezeknél az ötezer éves ősöknél, kiket vizsgáltak meg?

 

A genetikai rokonságot abból állapitják meg, hogy van egy feltételezett ősnyelv, amire felfűzhetőek a mai FU nyelvek?  

 

 

Előzmény: ftonyo2 (362)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 365
"A kert kifejezetten ősi finnugor, és a keritett hely röviditéséből jött létre. És mit keritgettek abban az időben a finnugorok?"

***-

pl. a házukat körbe, a legelőt stb.


"de én arról beszéltem, hogy egy fogalom körbe tartoznak, amik szemlátomást egymással kapcsolatban állnak."

***

én meg azt mondtam, h azért állnak egy fogalmi csoportban, mert direktre ilyen nyelvészi koncepció alapján alkották meg e szavakat.....

Előzmény: nannaa (364)
nannaa Creative Commons License 2007.05.14 0 0 364

De, zavar, hogy a legkülönfélébb nyelvekből származó szavakat "hordtam" itt össze. Mivel nem értem, hogy miért származtatják ezeket legkülönféle nyelvekből.   

 

Sejtelmem sincs, hogy mi a vargacsabás örület.

 

Elhiszem, hogy egy Kazinczy nevű jóember a "kör" szóra felépitve alkotta MESTERSÉGESEN ezeket a szavakat, de én arról beszéltem, hogy egy fogalom körbe tartoznak, amik szemlátomást egymással kapcsolatban állnak.

 

A körmönfon-köröm szóval kapcsolatba csak annyit, hogy akár a köröm is tartozhat ide. Arról beszéltem ezeknél a szavaknál, hogy egy fogalomkörbe tartoznak.

 

A koronát pedig mint lehetséges, de nem biztos dolgot irtam a többi közé. Sejtelmem sincs, hogy mióta használják a magyarok a korona szót. Valami olyasmit hallottam, hogy már akkor volt valamilyen korona náluk használatban, amikor még nem kerültek komolyabb kapcsolatba a latin nyelvvel. De igy, ha elgondolkozom rajta, ez amolyan "nemzetközi szó" lehetett annak idején.

 

A kert kifejezetten ősi finnugor, és a keritett hely röviditéséből jött létre. És mit keritgettek abban az időben a finnugorok?

Előzmény: ftonyo2 (361)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 363
"az nem zavar, hogy itt a legkülönfélébb nyelvekből származó szavakat hordasz össze, csak azon az alapon, mert mindegyikben bene van pl. a "kar"?"

***

nannaa!

a Te logikád nyomán biztos magyar eredetű

a francia car-touche,
a német Kar-l,
az olasz car-abinieri,
a spanyol car-ramba,
a spanyol Car-tagena
a pun Kar-thágó

....

:-)))

Már megbocsáss, de ez már a "Borneó és Celebesz, magyar volt, és magyar lesz!" szintje, a TAMANÁ-zás.
Előzmény: ftonyo2 (361)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 362
"Ha pedig nem értesz velem egyet, akkor magyarázd el nekem, hogy mit jelent az a nyelvi rokonság, ami CSAK nyelvi rokonságot jelent. "

****

Kissé hosszúra nyúlt eszmefuttatásodra röviden.

A tudomány a MA ÉLŐ finnugor népek között CSAK NYELVI rokonságot mond ki,. GENETIKAIT NEM.

De.

Azu ötezer évvel ezeklőtti ŐSÖK esetében viszont GENETIKAI ROKONSÁGOT IS megállapít. Van ui. egy ősnyelv, amire felfűzhetők a mai FU nyelvek. Márpedig egy nyelvet beszélni kellett vmilyen népnek is.

A genetikai rokonság azonban mára eltűnt, mert a FU népek elvándoroltak, lés más népoekkel keveredtek - legjob példaerre a magyarság, vagy az öshaza térségében maradtak, őket viszont az orosz hóditók beszoritották a szibériai ősnépek közé, akik a legrandább mongoloid népek.
Pl. a szegény manysik ezért ferdeszeműek - szőke hajjal (atavizmus)

A genetikai rokonság azonban mára eltűnt, igy felettébb tudománytalan, amikor Marcantonio prof asszony, azzal cáfolja a FU rokonságot, h egymás mellé teszi egy MAI magyar és egy MAI manysi portréját (ráadásul a manysit direkbe a por frátriából, a legmongolosabb manysik közül választja ki. Objektivitás zérónulla...)

Most akkor én objektiv volnék akkor, ha az indoeurópai nyelvrokonságot úgy kezdeném tagadni, hogy Marcantonio prof asszony arcképe mellé betenném egy szurtos pastu asszony portréját?!

Mert az olasz Marcantonio UGYANÚGY indoeurópai nyelvcsaládba tartozó nyelven beszél, mint egy koszos pakisztáni pastu vénasszony!!!!!!!!!!!!!!!!

Mégis, TELJESEN MÁS antropológiai tipusba taRToznak!!!
Előzmény: nannaa (353)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 361
"kar, kar-ika, kar-ol, kar-ám, kar-zat, kar-ima, kar-aj, kar-éj, kar-csú

kör, kör-é, kör-öz, kör-zet, kör-ül, kör-ülmény, kör-nyezet, kör-mönfont, kör-ítés, kör-et,

kor, kor-os, kor-lát, kor-ong, (talán még a kor-ona, kor-mány)

ker-ék, ker-ül, ker-t, ker-ít, ker-ítés, ker-ület, ker-get, ker-ing, ker-et, ker-etez, ker-esgél, ker-eplő, ker-ekedik, (talán a kér-eg is)

No meg még a gör-be...gurul... és igy tovább. "

***

Kedves nannaa!

az nem zavar, hogy itt a legkülönfélébb nyelvekből származó szavakat hordasz össze, csak azon az alapon, mert mindegyikben bene van pl. a "kar"?

És ami legviccesebb: ráadásul egyrakás NYELVÚJITÁSKORI, mesterségesen csinált szóval?

Istenem, te is ezt a vargacsabás örületet nyomatod?

Nannaa!

Tudod miért van pl. a "kör" a környezet, körzet, köröz, köret szavakban? Mert egy Kazinczy nevű jóember a "kör" szóra felépitve alkotta MESTERSÉGESEN ezeket a szavakat!

kor-ona... istenem... kedves nannaa! a Korona szó LATIN. eredeti alakja : corona, -ae f., jelentése KOSZORÚ.

ker-t, ker-ít, ker-ítés - ez kifejezetten mulatságos, mert a kert szó ősi FU eredetű, és a "keritett hely" röviditésével jött létre.

kör-mönfont - no itt hogy tudtad a "köröm" tő helyett a kör-t szótőnek megtalálni :-)
Előzmény: nannaa (352)
ftonyo2 Creative Commons License 2007.05.14 0 0 360
dzsaffar: Nyelvészeink sértő és megalázó módon azt tanítják nekünk és gyermekeinknek, hogy amerre a magyar nép történelme során vándorolt, ott mindenütt felvett egy-egy tárgy vagy fogalom nevet s ezt az ily módon szedett -vedett nyelvet nevezzük ma magyar nyelvnek."

kisharsány: Én ezt szellemmérgezésnek hívom, s e cselekedetet büntetőjogi tényállássá tenném, ha rajtam múlna, méghozzá hivatalból üldözendőnek."

********


Ez jó.

A világ MINDEN nyelve szedett-vedett.

Büntessétek hát meg a világot, hivatalból üldözendően.

:-)))

Előzmény: kisharsány (354)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!