Keresés

Részletes keresés

acerola Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21907

Nemrég videókban reklámoztáka Greenway nevü bio szert, ami tulajdonképpen sós víznek hangzik. Csináltam egy kis kutatást és kiderült, hogy a sós víz engedélyezett a lisztharmat ellen az EU-ban. Az engedélyben a töménységet is leírják. Tehát úgy gondolom házilag is előállítható. Meg van pár más egyszerű anyag, ami használható szőlőben is például fűzfa főzet peronoszpórára. Ebbe a cikkbe kigyűjtöttem: https://szoloink.hu/posts/cikkek/az-eu-ban-engedelyezett-alternativ-novenyvedelmi-anyagok-konyhaso

Falusi1 Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21906

Én csak hivatkoztam -nem is biztos, hogy pontosan- a szerző egyik megállapítására.

Előzmény: szervezkedő (21903)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.05 -16 0 21905

Egy-két évtizede még a korábban érő fajta volt a nemesítési cél, most meg már a minél későbbi lenne jó. Gyerekkoromban az afüz ali az október közepi nagyszüretre még nem érett be soha, csak november közepére, amikor a szőlőt szoktuk ültetni. Ma már az a ritka, ha nem szeptemberben szüretelünk, az afüz ali meg szeptember közepére beérik, a hamburgi meg olyan édes, hogy manapság alkalmatlan kompótnak, pedig gyerekkoromban simán lehetett csinálni belőle, mert nem volt émelyítő.

Akkoriban a must olyan savas volt, hogy bármely CR elbújhatott mögötte hatékonyságban, küzködtünk is a fehértöréssel, amit a mustba került vas okozott. 

Előzmény: szervezkedő (21903)
Maci_P Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21904

Erre nagyon rátapintottál. A 2018-as évben, amikor minden gyorsan ment végbe, mert hamar virágzott, meleg volt, egyszerűen az aromák (a csemegékben ez halmozottan előjött) nem alakultak ki megfelelően, a sav már béka segge alá esett, amikor még fenológiailag a szőlő valahogy mégsem állt megfelelően...

Előzmény: szervezkedő (21903)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21903

Ha valóban valós az éghajlatváltozás, az ennél összetettebb. Nem feltétlen csak azt jelenti hogy hamarabb lehet szedni az adott fajtát.

A magasabb hőmérséklet, a több napsütésben nem úgy alakulnak a savak, más minőségű a termés.

Ez csemege szőlőknél nem annyira lényeg. Nagy legyen és mutatós,.ezt kéri a piac. 

Borszőlőnél szerintem nem feltétlenül minőség emelő tényező a mediterránum.

Előzmény: Falusi1 (21895)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.05 -16 0 21902

Élö ember tényleg nem sok lehet, de a dr. Bakonyi Károly hasonló kaliber volt, talán nem véletlen, hogy utóbbi 100. születésnapján az ünnepi ülésen elöbbi mondta az ünnepi megemlékezö beszédet.

Amikor az öreg egy-egy borversenyen azt találta mondani, hogy "én még ilyen bort életemben nem ittam", azzal a töle telhetö legnagyobb udvariassággal jelezte, hogy annak a bornak bizony a lefolyóban a helye, de a legtöbb gazda azt hitte, hogy most dicséretet kapott...

Előzmény: szervezkedő (21901)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21901

(A szerző, a szakma egy élő ikonja. Intelligenciája, stílusa, tudása, szerénysége, engem nagyon megfogott. Nem ismerek hozzá hasonló hiteles embert. Olyan módon tud beszélni a szőlészkedésről, úgy tud bort bírálni, ahogy kevesen!!!!!!)

Előzmény: laca5 (21899)
laca5 Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21900
laca5 Creative Commons License 2023.08.05 0 0 21899

https://agroforum.hu/szakcikkek/szolo-bor-szakcikkek/szolo-generativ-szervei-es-gazdasagi-hasznuk-1-rugyek-es-viragzat-fejlodese/

 

Érdekes állat a Google. Eddig szerintem ezt a Dr. Hajdú Edit cikket még nem is láttam. Gyönyörűen végigviszi a kérdéskört és választ is ad a madárkás és rugós fürt formákra. 

 

A táblázatot és a fürtbotrítiszes fotót ajánlom mindenki figyelmébe!

 

A virágmennyiségre / fénymennyiségre tett állítás is sok mindent megmagyaráz.

 

A fentieket már mind megfigyeltem és szóról szóra igaz amit ír.

 

Előzmény: van_Persil (21897)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.05 -16 0 21898

Azon én is gondolkodtam, hogy mi lenne, ha a csabagyöngye hajtását fürtmegnyúláskor két-három rügyre visszavágnám, viszont termelésben az ilyen módszer nem kivitelezhető, mert ott az egyszerre érés alapkövetelmény, az egyszerre visszavágás viszont egy nagy táblában gyak. nem kivitelezhető.

Én a “szentmártoniakat” (mert hivják így ezeket a fürtöket, legfeljebb Szent Márton nevenapjara érnek be, előbb nem) a borszőlőkről le szoktam szedni, a csemegéken viszont legtöbbször rajta hagyom, mivel savtalan, jellegtelen az ízük borszőlőként, a savtalanság viszont a csemegéknél általában előny.

Előzmény: Falusi1 (21895)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.05 -16 0 21897

ahol nincs mag az ilyen fürtök egyes bogyóiban, ott nem sikerült rendesen a kettős megtermékenyítés, ill. nem akarok h.lyeséget írni, nem tudom, nem önbeporzás történt-e. Ez nem összetévesztendő a magnélküli fajtákkal, mert valójában ott is van mag, csak nem (minden esetben) érzékelhető a jelenléte. de erről az egész beporzási témáról a Pjotr tudna bővebben, helyesebben és pontosabban mesélni.

A “madárkás” csak azt jelenti, hogy valamiért nem jól zajlott le a virágzás/kötődés, ezért a normál fürthöz képest kevesebb bogyó, többféle bogyómérettel látható a fürtön, aminek többféle oka lehet: rossz időjárás viragzás/kötődés környékén, nem megfelelő tápanyagellátottság (bórhiány), a hormonháztartás felborulása (“átment vegetatívba”, ilyenkor a fürt kinevelése helyett csak növekedni akar a tőke, vastag hajtasokat hozva, mélyzöld, erős levelekkel)

 

Előzmény: laca5 (21896)
laca5 Creative Commons License 2023.08.04 0 0 21896

Mit jelent pontosan a "madárkás"?

Én eddig 3 különféle anomáliát figyeltem meg:

1. Hiányos fürt de normál bogyók csak ritkán.

2. Normál méretű, egyenletes bogyók, de köztük apró zöld soha be nem érő bogyókezdemények

3. A normál méretű bogyók mellett az egészen kicsi zöldtől kezdve a teljes méretpaletta jelen van. Ami azt jelenti, hogy van kisebb bogyó a fürtön ami mondjuk a fele a normálnak, beérik később vagy előbb mint a normál, a kicsiknek jellemzően nincs magja. 

Ez utóbbi kettő lehet, hogy ugyan az a folyamat, csak fajtától függ a megjelenési forma.

 

Köszönöm!

Előzmény: van_Persil (21890)
Falusi1 Creative Commons License 2023.08.04 0 0 21895

Nálam az időjárás miatti rossz kötődés olyan következményekkel jár, hogy rengeteg másod, sőt még harmadtermés is van a tőkéken, szinte minden évben. Alig győzöm leszedni őket, viszont ezek a fürtök szinte hibátlanul kötődnek, egyáltalán nem madárkásak. Meg is hagynék néhányat belőlük, de a caberné fajták aligha érnének meg októberre.

 

 Viszont olvastam egy szőlész cikkét -a nevére nem emlékszem, egyébként hölgy volt az illető-, aki azt írta, hogy a kontinentális éghajlatunk lassan mediterránra vált, amit a magyar bortermelőknek figyelnie kell. Az október eleji érésű borszőlők szüretelését lehet, hogy előbbre kell hozni, ha azt a minőséget szeretnénk tartani, amit megszoktunk.

Lehet, hogy idő kérdése és változik a helyzet, a másodikokból lesznek az elsők? (-:

Előzmény: van_Persil (21890)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.04 -16 0 21894

Általában nálunk is az van, hogy az esőfelhők megállnak a hegy előtt, vagy amint "meglátják", hogy az útjukban van, szépen kikerülik (nem vicc, rendszeresen látom a met.hu radarképén, hogy jön nagy dérrel-dúrral az eső, aztán mindenfelé esik, csak pont nálunk nem, a szomszéd faluban simán esik 20 mm, amikor nálunk csak a szúnyogok h.ggyoznak).

Viszont, ha jön a genovai ciklon, akkor kapunk rendesen belőle, pláne ilyenkor, amikor dél-nyugat-észak-keleti az áramlás is és a felhők haladási iránya is, ami miatt az esőfelhők végig ugyanabban a sávban mozognak, ahelyett, hogy szép lassan arrébb csússzanak.

Előzmény: Maci_P (21893)
Maci_P Creative Commons License 2023.08.04 0 0 21893

Azzal már évek óta. Nálam az első olyan év, amikor a telepítések/pótlások jó része megmaradt, sőt, az őszí darabok jobban állnak, mint a tavasziak, pedig olyan évet is kifogtam már, ahol az őszi darabok tavaszra kiszáradtak... na mindegy, ez egy másik történet, a területünket mindig is kevéssé áztatta az eső, valahogy elkerültek a felhők (talán a légáramlatok lehetnek az okai ennek: a hőlégballonosok, vitorlázósok nemritkán a környékünkön szoktak nem egészen direkt földet érni...)
De az utóbbi években ez a fajta elkerülés már komoly probléma tud lenni...

Előzmény: van_Persil (21892)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.04 -16 0 21892

Az összmennyiséggel nincs gond, csak az éves eloszlással, de azzal nagyon...

Előzmény: Maci_P (21891)
Maci_P Creative Commons License 2023.08.04 0 1 21891

Panaszkodtok itt a sok esőre, nálam meg a mostani 37mm talán elég lesz arra, hogy a (met.hu szerinti) közepesen aszályos területről ellépjünk a nincs aszály irányába...
Persze azért idén nincs katasztrófa, mint tavaly, de nálam hiányzott már a csapadék nagyon...

Előzmény: van_Persil (21885)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.04 -16 0 21890

Én a fürtválogatáskor azt figyeltem meg, hogy az alsó fürtök nagyobb eséllyel madárkásak, a másodikak kevésbé, a harmadik-negyedikek meg már egyáltalán nem. Mivel a sorban legelőbb az alsó fürtök virágoztak, ez is mutatja, hogy elsősorban az időjárás okolható a rossz kötődés miatt, nem a tápanyaggond (különben a később virágzó fürtök is madárkásak lennének).

Néha aztán vakarhattam a fejem, hogy mit hagyjak meg a 4 fürt közül (egy hajtáson legfeljebb 2 fürtöt hagyok, akármi is van a többi hajtáson, elsősorban azokat ledobálva, amik az alsó segéddrótpár fölött vannak, mert a szüretelők ezeket rendszerint rajta szokták hagyni, másodsorban azokat, amik össze vannak nőve másik fürtökkel, mert ezek összerohadhatnak, harmadsorban azokat, amik madárkásak.)

Előzmény: szervezkedő (21888)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.04 -16 0 21889

Kösz, kecske nem kell, vannak idomított nyulak, őzek és szarvasok, amik csak a zöldbabot, paprikát és a szőlő hajtását eszik, valamint a cseresznye- és szilvafa kérgét vakarják, gondolom, ha meglátják, hogy vetve van, a rizsre is rátalálnak. A kukoricát csak azért nem eszik, mert már rég nem ültetek...

Előzmény: szervezkedő (21887)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.04 0 0 21888

Én úgy látom ha nem június 15én permetezek először, gigantikus mennyiségű szőlőm lett volna.

 

Kicsit madárkásak nálam is a fürtök, de legalább októberig van helye hízni a bogyóknak.

:-))))

Előzmény: öreg_néne_b (21886)
szervezkedő Creative Commons License 2023.08.04 0 0 21887

Nekem ne mond!

Én küldtem vissza neked!

:-))))))

 

9szer nyírtam eddig a füvet.

 

Nekem most kellett volna permeteznem, de ide is mutatják hétvégére a zuhit. Szerda óta gyomirtózok és közben azon gondolkozok, lehet le kell csonkázni újra a szőlőt, olyan intenzív a növekedés. Lassan kezdem unni az idei szezont.

 

(Rizst műtrágyaszóróval dobd ki egyszerűen. Szarvason a kutatoban ajanlanak olyan fajtat ami jó nalatok. Nem baj ha nem érik már be idén. Hozok neked ősszel pár kecskét a hegyekből, azok elcsipegetik,)

Előzmény: van_Persil (21885)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.08.04 0 0 21886

Tegnap még öntöztem, éjszaka esett 19 mm. Itt jellemzően annyi esik, ami csak a gombabetegségeknek elég :(

Előzmény: szervezkedő (21883)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.04 -16 0 21885

Én már azon töröm a fejem, hogy hol tudnék basmati rizs palántákat venni, (a mikroteraszok megvannak hozzá), annyi eső esett: vasárnap óta 68 mm úgy, hogy már a múlt héten is több, mint 30 mm esett.

Előzmény: szervezkedő (21883)
acerola Creative Commons License 2023.08.04 0 3 21884

Egy hatalmas új fejlesztéssel lettem kész a szoloink.hweboldalon. Mint láthatjátok megjelent egy Cikkek menüpont. Ez nem csak azt jelenti, hogy mostantól itt tudom az oldallal kapcsolatos híreket leírni, de lehetősége lesz minden regisztrált felhasználónak a cikk írásra. A további információkat olvassátok el az oldalon

 

 

https://szoloink.hu/posts/cikkek/irj-te-is-cikket-az-oldalra

szervezkedő Creative Commons License 2023.08.01 0 0 21883

 

Gyűlnek a fellegek....

 

Már ide sem hiányzik!

Előzmény: van_Persil (21878)
laca5 Creative Commons License 2023.08.01 0 0 21882

Július 30-tól van érési sorom. Így számolom az ÉVI-t. Utána már csak Thiovit, ha valami nagyon kéri. A késői érzékenyebbek még kaphatnak szelektíven fürtre kézi nyomáspermetezővel rothadás ellen is. Szóródás nélkül ki tudom juttatni. A beteg leveleket eltávolítom, az is sokat segít.

Előzmény: zoli1437 (21880)
laca5 Creative Commons License 2023.08.01 0 0 21881

Igen, zsákolom. Már minden be van zsákolva ami a következő 2 hétben érni fog. A sötétek hiába rezisztensek a foltosszárnyú megtalálja. Tavaly a Moldovámat lenullázta. 

A többit meg a darázs ellen. Ami nem metál zöld azt kirágják. Tegnap néztem át, Irsai, Jupiter, Kozma Pálné már mind darázscélpont. Éhesek, szomjasak.

Előzmény: zoli1437 (21879)
zoli1437 Creative Commons License 2023.08.01 0 0 21880

Én augusztus 20-ra állítom be az ÉVI lejáratát. A korábbiak addig kitartanak. A későbbiek meg növényvédelem nélkül is bírni szokták.

Előzmény: laca5 (21877)
zoli1437 Creative Commons License 2023.08.01 0 0 21879

A Palatínát is hálózod? Mert nálam augusztus végén még jó, de utána minden megtalálja. Nem lehet tovább tőkén hagyni. Én a rovaroknak tudtam be a dolgot.

Előzmény: laca5 (21860)
van_Persil Creative Commons License 2023.08.01 -16 0 21878

Küldök nektek egy kis esöt, nálunk már elég esett, a ti talajotok meg mint a szivacs...

Előzmény: szervezkedő (21868)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!