Lassan már túl leszünk a telekvásárláson...
A házépítés költségeit számítgatva természetesen különböző megoldások különböző (elég magas) eredményt adnak.
A minap az egyik kivitelező weboldalán bruttó 130 ezer/négyzetméter áron kínál kulcsrakész megoldást, míg egy magazinban a hagyományos építkezés költségeinél egy 100 négyzetméteres lakóterületre bruttó 35 millió jött ki.
Tudom, hogy a különböző anyagok nagyban befolyásolják az árat. Kíváncsi vagyok, hogy kinek mi a tapasztalata a kivitelezés költségeit (tervezett és tényleges) illetően. Valamint milyen problémákba ütköztetek a finanszírozás terén (hitel, számlagyűjtés stb.)
Előre is köszönöm, hogy megosztjátok a tapasztalaitokat!
A tervezőm azt mondta, hogy jövő év végéig próbáljam befejezni az építkezést, mivel 2020. január 1-től szigorodnak az előírások és megújulókat kell kötelezően betervezni új ház építésekor és felhasználni. Ami nálam egyébként lesz, csak napelemek villamos előkészítése, ha egyszer lesz.
Igaz ez? Azt mondja, hogy az akkor érvényben lévő jogszabályok alapján kell befejeznem a házat már, hiába kezdem el 2019. elején. Ha ez igaz és elcsúszik az építkezés, hiszen simán benne van, mivel szankcionálnak majd? A tervezőm nem tudja. Köszönöm a válaszokat előre is.
A tervezői művezetés vagy kötelező vagy nem. De rendkívüli mód ajánlatos, mert ő az egyetlen aki egyértelműen a megbízó oldalán áll, t.i. őt csukják be elsőnek és nem érdeke a kivitelező spórolása.
A tisztánlátás végett kérdezném, a tervezői művezetés nem kötelező, csak a műszaki ellenőr foglalkoztatása?
Nekem a tervezőm azt mondta, mindkettő kötelező, mert nem generálban építtetem a házamat, hanem alvállalkozókkal szerződök, akiknek felelős műszaki vezetője is lesz.
a faterom volt a műszaki ellenőr. kábé minden harmadnap kiment. szükség is volt rá: vagy 6db beton pillérem van a házban. 5 szép egyenes, az egyik sajnos kissé ferde lett. az utóbbinál nem volt kint..
nyilván ez szélsőséges, de kontroll az nagyon kell. sokszor elég a személyes jelenlét, hogy kicsit oda fókuszáljanak a mesterek. ilyenkor a tulajdonos is kimehet nézelődni. vagy ha kell, telefonálni, amikor máshol kószál a brigád..
400 eFt 15-20 alkalomra rendben is van. Bár a házat nem ismerve nem tudom, hogy kell-e ennyi tervezői művezetés. 10-12 azért átlag háznál a minimum. Lehet kevesebb is, de akkor nagyon nincs ellenőrizve a kivitelező. Összeg nélkül lehet sokallani egy tevékenységet, de a mai világban mindenki panaszkodik, hogy mások milyen sokat kérnek.
Elnézést, két belépőnévvel vagyok itt, AJAMA és ezzel, egy régi és egy új névvel. Más-más gépekről lépek be, ami belépéskor felkínálja hol az egyiket, hol a másik gépen a másikat. Elnézést, ha zavaró, figyelek majd rá legközelebb.
Nem gondoltam, hogy nekem fizetnek majd, nem írtam ilyet, segítségre van szükségem, nem gúnyolódásra. Egyébként 400e Forintot kért az említett munkákért, de azt nem tudta elmondani, hányszor menne ki, ha kimenne, igazán papírmunkákról beszélt. Mérnök is vagyok, tisztában vagyok valahogy az elvégzett mérnöki feladatok díjazásában, de ezt túlzónak találom. Lehet, hogy valakinek nem számít 400e Ft, nekem igen, ezért kérdeztem. Nálam nem alkalomra mondták a díjazást, hanem összesen a teljes építkezés időtartamában.
Ugyanazokkal az alvállalkozókkal építem egyébként most is a második házam, de akkoriban nem volt kötelező az ilyesmi, de mindenki becsülettel megépítette a házam, most is így lesz. Korábban is lehetett volna kérni ellenőrt, nem tettem, nem is lett károm belőle és nem lett drágább, mint ahogy itt írod.
2016. májusa, vagy júliusa óta kötelező, vagy rosszul tudom? Vagy a "mennyivel drágább" a büntetés lenne? Ha nem, akkor lehet semmivel, és lehet, hogy nagyon. Kérdés a kivitelező és a tervező hozzáállása, "szaktudása". Amúgy nem tudjuk milyen díjat kapott, lehet 50.000 Ft/alkalom mondjuk.
Ez kb reális az ismeretem szerint. 20e Ft, a terv. művez, és plusz utiköltség (ideértve az utazásra fordított időt is). Nem tudom, hogy a kérdező mire számított, hogy neki fizetnek? Egyébként nem kötelező a terv. művez. majd meglátja, hogy mennyivel drágább, ha nem veszi igénybe.
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy hamarosan kezdődő építkezésemhez kapcsolódóan műszaki ellenőrzésre + tervezői művezetésre milyen ár a reális? A házam tervezője vállalná, de nekem nagyon irreálisnak tűnik, amit mondott, majdnem hanyatt vágódtam. Kisváros, dél-nyugat Dunántúl, az építészem irodája és az építkezés helye közti távolság kocsival 5-10 perc. Köszönöm.
Igen, ajanlottak, es referenciat is mutatott meg ev elejen. Most is epit 3 hazat. A cege rendben van, mar néztük korabban es eleg regi a ceg. Lehet nem fizet eleg bert a dolgozoinak, nem tudom. lehet erdelyiekkel v ukranokkal dolgozik, ha jol emlekszem.
Közben látom a másik hozzászólást. Ez 2015-ös ár fura. Azért a legtöbb vállalkozó alvállalkozókkal építettet és egyszerűen muszáj azoknak nagyobb bért adni mert különben elmennek. Nekünk aki építette srác mondta, hogy - az amúgy tök jó - burkolóját le kellett váltania mert soha nem ér rá. Nyilván itt is a lóvé volt a kérdés.
Szóval nekem ennek szaga van. Nézz azért utána a cégnek akivel szerződsz. Mekkora éves árbevétele volt (házad ára x 2 de jobb ha 3) az előző években. Nincs-e rajta valami NAV tartozók listáján, esetleg a tulajnak nincs-e előzőleg bedöntött cége. Egyáltalán ajánlotta neked valaki?
Üröm meg Budakeszi között 18 km van. A Budakeszi mester eljönne Ürömre plusz 35 millióért ezért gondolom, hogy az túl olcsó. Ha azt mondtad volna, hogy ez Fehérgyarmat akkor hihető lenne.
Annyit tudok elképzelni, hogy ez a 225e az bruttó házterületre vonatkozik és nem nettóra mint ahogy a legtöbb kivitelező számol de még azzal a +20%-al és nagyon minimál a műszaki tartalom jönne ki (esetleg átverés az egész).
A szerzodest is mi csináltattuk, pénzért. Az ove nem sok mindent fedett, csak a 225e-t. De elegge iq fighter a csako egyebkent, es alairta.
A 225 szerintem is olcso, mondta o is, hogy ezek 2015os arak, es most is ezen dolgozik. Nem tudom hogyan. Meg kicsit lenne tobb, de ne problemazna ennyit. 225e cirkos hazra vonatkozik, kozepkategorias anyagokkal. Mi hoszivattyut szeretnenk, ez dragabb.
Az lehet, hogy a vállalkozó követelőzik, de mi van, ha két hét múlva meggondolja magát, hogy mégis megcsinálja előleg nélkül? És közben az építtető megállapodott egy másik csapattal?
Ezért jobb tisztába tenni a dolgokat. Az ezzel eltöltött időt meg le kell írni veszteségbe. Ennyi.
Hát, én azt nem tudom, hogy te miről beszélsz, de a vállalkozó a szerződésben nem kért előleget. Most meg kér. Szerinted, elmész a bíróságra és majd kéred, hogy kötelezze a vállalkozót a ház megépítésére előleg nélkül? Megítélik. Gondolod, hogy ez vezet valahova? Ezer dolgot fog a vállalkozó kitalálni, hogy megkeserítse az építtető életét. És közben eltelik mondjuk 3...5 év. És sehol a ház...
225e? Ez mikori ár? Én tavaly ennél többért építettem. Itt Ürömön a szomszéd kért ajánlatot és 330e volt nettó az átlag egy 340 m2-es ikerházra. Szóval még volumen is.