Tedd, amit mind the gap tanácsolt. Egyébként én azt tapasztaltam hogy a téli hidegre egyáltalán nem annyira érzékeny, mint amennyire a leírások alapján az ember számítana. Nálunk úgy emlékszem 4. éve van kiültetve (Mátra É-i oldal, fagyzugos völgy) a leghidegebb -24,5 fok volt, amit mértünk. Viszont mielőtt kiültettük, a talajt, ami nagyon kötött, agyagos egy 1,5 m2-es területen jó vízáteresztő, homokos, humuszos keverékre cseréltem, és eddig mindig kapott csapadékvédelmet. Legkisebb sérülés nélkül bírta.
Tavasszal megpróbálkozhatsz a kiültetéssel, akkor lesz ideje a növénynek télire megerősödni. Nálunk így nézett ki áprilisban.
Bombabiztossá teszed. Helyzeti előnyöd van, bármikor szükség szerint tudod majd felállítani. Sajnos nekem erre nem lesz lehetőségem, ezért már most elkészítem a takarásokat, viszont nyitva lesz, amivel elejét veszem a gombás fertőzéseknek. Idén új módszer is be lesz vetve, X-struktúrás polikarbonát ház mindegyiknek, aminek a teteje nyitható és vészfűtés is lesz 3,5 m-es terráriumi fűtőszál thermosztáttal. Már elég nagyok ahhoz, hogy sajnáljam, ha elpusztulnak. A véletlenre nem bíznám...
Érdeklődnék, hogy van-e itt valaki, akinek van Araukária fája cserépben. Tavasszal vettünk egyet, nem ültettük ki. Kb. 60-70 cm magas. Most, hogy jön a tél egyre jobban aggódok, hogy mi lesz vele... Bevigyem, kint hagyjam vagy mit csináljak, hogy túlélje?!
Szerintem még korai a takarások elkészítése, hiszen a kenderpálma -15 fokig, az európai pálmák is -10 fokig megbízhatóan télállóak takarás nélkül is. A cél az, hogy minél kevesebb időt töltsenek el takarás alatt, csökkentve így a gombásodás veszélyét is. Ha nem köszönt be idejekorán egy tartós zimankó, akkor én csak decemberben akarom betakarni a wagneriánust wieder módszerével. Az európai pálmáknak viszont komoly takarást eszkábáltam. Elbontottam Gádoroson a polikarbonát kaktuszházat, s annak az anyagából készítettem egy szétszedhető kunyhót a három európai pálmára, amik idén először fognak kint telelni. Vészfűtés is lesz benne egy 20 méter hosszú karácsonyi fényfüzér formájában, de azt tényleg csak a leghidegebb napokon fogom bekapcsolni. A kunyhó készen van, össze is szereltem a tetthelyen, majd elbontottam, s csak decemberben állítom fel újra.
Nálam 2 éve köszönt el egy 160 cm magas törzsű pálma a nem kellő takarás miatt. Ez mindig az adott hőmérséklet függvénye. Ha -20 fok lesz, ahogy írtad, annál valószínűnek tartom a pálma pusztulását. Ha a tél olyan kegyes lesz, mint tavaly, akkor elegendő a védelem, amit írtál. Én mindenesetre azóta a többivel biztosra megyek, mivel nem tudok ott lenni, ha a hideg hirtelen bejön. Amit javaslok, nádszövettel körbetekerni majd, ha tartósan lehűl, azalatt szellőzik, ugyanakkor elég stabilan védi a növényt. Én nagy hidegben azt még kartonpapírral több rétegben takarom, és ezzel a legnagyobb hidegben-nálunk -24 volt- is áttelelt, még a wagnerianus is kisebb levélsérülésekkel.
Nagyon szépek a növényeid és a kerted Laci! Látszik az igényesség és a befektetett munka. Gratulálok! Remélem a pálmákra kegyes lesz a tél, mint a tavalyi.
Tényleg nagyon szépek! Ez a túlságosan is csapadékos időjárás kimondottan jót tett nekik a képek alapján.
Nálam vegyes a kép. A pálmák, pampafüvek eszméletlenül jól érezték magukat, nőttek mint a gomba. A citrusoknak sok volt a csapadék, sajnos az óriáscitromom haldoklik, tönkrement a gyökere. A kaktuszokat sikerült eső ellen védett helyen tartani, azoknak nem lett bajuk. Viszont most szedtem fel a kiültetett agávékat, egynek sincs gyökere.Most tiszta homokban vannak, remélem regenerálódni fognak. Érdekes, hogy magukon a növényeken nem látszik semmi, pedig a gyökérzetük teljesen megsemmisült. A leandereket, kefevirágot, washingtóniát is felszedtem, de egyelőre déli fal tövében a szabadban maradnak a komolyabb fagyok beálltáig. A három európai pálmát, valamint a wagneriánust a helyén hagytam, azok ott fognak kitelelni takarás alatt, amit viszont csak decemberben szándékozok elkészíteni. A sziklakert még virul, a tó környéke is az ősz színeiben pompázik.
Fogja bírni. Én egész szorosan összeszoktam kötni őket, nem kell sajnáni, nem fog megtörödni. Utána könnyebb körbetekerni nádszövettel. Majd teszek fel képet. Egyébként az egyik alsó levélnyélhez odakötöm bálázómadzagot, majd szorosan elkezdem körbetekerni és haladok felfelé a tetejéig. Gyakorlatilag gúzsba kötöm.
Köszi az ötletet. Nézegettem én a pálmáimat, hogyan tudnám összekötni a leveleit, mert mint a képen is látszik elég sok levele van és most nagyon megnyúltak és lehajlottak lettek az alsó levelei, elég merevek a levélnyelek, nem tudom, hogy fogja bírni ha arra kényszerítem őket, hogy felfelé álljanak. Még zöldek, levágni nem lehet, csak azt tudom amik már barnulnak. Akkor valszeg a nádas megoldás marad... valahogy:)
Nekem sokkal egyszerűbb módszerem van, már 5 éve kiültetett 2 db. kínai kenderpálmáimnak. Amikor havat jósolnak, (mert száraz fagyos időben még nem szoktam elkezdeni a takarást) Először is a leveleket szorosan összekötöm, majd dekor náddal (mert ezek jó szorosan állnak egymás mellett) 2-3 rétegben körbekerítem. Ezt követően a tetejébe húzok egy nagyobb nejlont, a csapadék védelem miatt, de ez tényleg csak a felső 30 cm-en van. Így nem fülled be, ami az egyik legnagyobb ellensége a takart növényeknek. Ezek a vékony fátyolfoliák nem sokat érnek szerintem, nincs hőszigetelő képességük. Míg az üreges nádak jól szigetelnek. Valamint, mivel gúla formájú a takarás, a föld hője, pont annyit melegít a takarás alatt, hogy akár a -20 fokos kinti hideget is, kb -12 re mérsékelje, így fagysérülés nélkül kitelelnek, még nálam is a délalföldön.
Ebben a sötétben állnak van, hogy 3 hónapig is megszakítás nélkül, és még sincs semmi bajuk. Viszont, ha száraz időt jósolnak több napig és nem jósolnak -10 nál nagyobb hideget, van hogy napokra kitakartam, még januárban is, ami 1-2 percet vett igénybe. Fűteni, soha nem fűtöttem alájuk.
Ez utóbbit gondoltam 2 rétegben, de azt írják, hogy átengedi a nedvességet meg a permetszert. Akkor lehet, hogy mégsem felelne meg a célnak, mivel pont a csapadéktól kell megóvni a csúcsrügynél. De akkor az első sem lesz e szempontból megfelelő. Jól gondolom? Felhívom, megkérdezem őket, hogy miből van a kész takaró, de tartok tőle, h vagy azt mondják, hogy "áááá nem engedi be a vizet" , és ha mégis, akkor feleslegesen veszem meg, ha meg azt, hogy igen be fog folyni a csapadék, akkor meg ott leszek, ahol a part szakad, muszáj lesz vhogy építeni mégis.
Ismeri vagy használja valaki közületek? T. fortuneiknek lenne, amik kb 150-170 magasak, bő méteres koronával egészen a földig érnek a levelek és 4-en vannak kiültetve.