Keresés

Részletes keresés

Warlimont Creative Commons License 2024.01.03 0 0 56550

新年快乐!

Előzmény: ShaReRe (56549)
ShaReRe Creative Commons License 2024.01.03 0 3 56549

Héjhaló, boldog új évet minden kedves űrbuzinak!

Diótörő Creative Commons License 2023.12.31 0 0 56548

Vajon lesz-é egy tartalék rendszer, hacsak egy kötéllétra formájában is arra az esetre, ha nem akarna beindulni a lift felfelé az űrhajósokkal?

Anno az LM-re könnyű volt felmászni, de a SS-re ez nem fog menni.

Előzmény: szilvatövis (56547)
szilvatövis Creative Commons License 2023.12.30 0 0 56547

A lift már meg van, csak az űrhajót kell megépíteni. :-)

https://raketa.hu/tesztelik-a-liftet-amivel-urhajosok-ereszkednek-majd-a-holdra

szilvatövis Creative Commons License 2023.12.26 0 0 56546

Az is lehet, bár csak illusztrációnak szántam a videóhoz. :-)

Előzmény: Warlimont (56544)
Warlimont Creative Commons License 2023.12.26 0 0 56545
Warlimont Creative Commons License 2023.12.25 0 0 56544

Ez a Mikulás egy Energia rakéta oldalára szerelve? :)

 

Előzmény: szilvatövis (56543)
szilvatövis Creative Commons License 2023.12.24 0 0 56543
Előzmény: jee_c (56542)
jee_c Creative Commons License 2023.12.24 0 0 56542

Boldog karácsonyt kívánok én is minden kollégának! :)

Előzmény: Diótörő (56541)
Diótörő Creative Commons License 2023.12.24 0 0 56541

Boldog Karácsonyt minden űrbuzgernek !!

szilvatövis Creative Commons License 2023.12.23 0 0 56540
Warlimont Creative Commons License 2023.12.20 0 0 56539

"A bejegyzésben írják, hogy egy orbitális tankoláshoz kell 6db tanker küldetés"

.

Kerdes, ez a koncepcio mennyire eletkepes ilyen formaban, ennyi inditassal.Elsö negy sikeresen feler, de mondjuk az ötödikkel törtenik valami, es nem.

.

Az meg latvanyos lesz, amikor egy ilyen tanker, szo szerint az orra hegyeig tele uzemanyaggal, esetleg felrobban inditaskor.

Előzmény: Aws (56538)
Aws Creative Commons License 2023.12.20 0 0 56538

A bejegyzésben írják, hogy egy orbitális tankoláshoz kell 6db tanker küldetés. Mivel bizonyos idő kell az új rakéták indítóálláson felkészítéséhez, tankoláshoz, azért kell a 6db állás hogy ez a 6 indítás egyszerre történjen meg. Ha sikerülne tárolni az üzemanyagot odafent 2-3 napig komoly veszteségek nélkül, akkor lehet hogy a fele is elég lenne. BTW én sem hiszem, hogy 6 db-ot építenének a közeljövőben.

Előzmény: Warlimont (56537)
Warlimont Creative Commons License 2023.12.20 0 0 56537

"Nem egyet, hatot!"

.

.

Erdekes koncepcio, hogy jelenleg a raketa viszonylag ujrafelhasznalhato, a torony viszont kb egyszerhasznalatos. :)

Egy uj tornyot megmagyarazna, hogy az elsö tapasztalatok alapjan kell egy uj, erösebbet epiteni, de ha ennyit epitenek egyszerre, az is felmerulhet, hogy nem igazan biznak a raketaelkapos modszerben, es komolyan serult tornyokkal szamolnak

Előzmény: Aws (56535)
jee_c Creative Commons License 2023.12.19 0 2 56536

Tudom, hogy van már magyar nyelven Starship fejlemények a Spacejunkie-tól - és tök jók is, de ha valaki Félixre is kíváncsi, itt a link: https://youtu.be/JkaWtKZYFQ4?si=YPjIwiomS_Zc33Gq

 

Ami érdekes: felpakoltam egy angol feliratot hozzá (az automata helyett), és épp nézem, miközben benyomtam a feliratot. be volt állítva az angol-magyar fordítás, és most azt láttam, hogy már egészen szépen fordít a YouTube AI-ja. Szóval, ha valaki magyar felirattal szeretné nézni, gyakorlatilag megteheti. (persze a jó (magyar) fordításhoz kell egy pontos angol felirat, de arról gondoskodtam).

Aws Creative Commons License 2023.12.18 0 0 56535

Nem egyet, hatot!

 

"Az LC-49-et eleinte a NASA Artemis-programjához, ezen belül is az HLS (holdi Starship) kiszolgálásához használnák, és egész konkrétan HAT, azaz 6 indítótornyot, indítóállást és az ezekhez szükséges földi infrastrukturát is kiépítenék a területen! Ezeket 49A Pad 1, 2, 49B Pad 1, 2 és 49C Pad 1, 2-nek neveznék el. Mivel az Artemis-3-hoz is legalább 5-6 indítás lenne szükséges az orbitális pályán való feltankolás miatt, szüksége is lesz a SpaceX-nek ekkora infrastruktúrára"

 

Dec 3-i bejegyzés:

https://spacejunkie.hu/starship-hirfolyam-starbase-es-kennedy-urkozpont-2023-juliustol/

 

(Aztán hogy mennyi lesz belőle végül...)

Előzmény: atherton_ (56534)
atherton_ Creative Commons License 2023.12.18 0 0 56534

amúgy tényleg építeni akarnak most még egy tornyot boca chicán? indokolt ez évi alig néhány indításhoz, amikor a jóval gyakoribb falconokkal is elbír ~1 (vagy mennyi) indítóállás? netalán sejtik hogy a jelenlegi olm-nek még most sem elég erős az alapozása x db starthoz? (valahogy jobban szeretném már látni hogy floridába helyeződik át végre a fejlesztés súlypontja, annak ellenére hogy még mindig erősen kísérletijellegű ez az egész starship vállalkozás.)

ShaReRe Creative Commons License 2023.12.18 0 0 56533

Vitáztam még néhány éve (nem emléxel?). Etettem az Elon-trollt. Most csak a topiktársak reakcióit látva próbálom inteni őket. Felesleges energiát, időt pazarolni rá.

Előzmény: Warlimont (56518)
jee_c Creative Commons License 2023.12.18 0 0 56532

Lézer-pellet meghajtás:

https://www.nextbigfuture.com/2023/11/ten-times-faster-solar-system-exploration-with-laser-accelerated-micro-pellets.html#more-189152

 

"... A ten megawatt laser system in geosynchronous could accelerate a mission in 2 hours up to over 10 AU per year speed. Having multiple systems could more than triple the speed to over 30 AU per year. The NASA New Horizons travelled at about 3 AU per year. ..."

antiplaton Creative Commons License 2023.12.17 0 0 56531

Csak nem megdőlni látszik Platon "kokszosodik" vesszőparipája?

 

Tom Mueller: We never saw coking on Merlin, I believe because the modern formulation of RP-1 has such low sulfur content.

https://twitter.com/lrocket/status/1736130312957198536

Diótörő Creative Commons License 2023.12.17 0 0 56530

Ezek ha találnak valahol a világegyetemben pl. foszfort, akkor az tuti, hogy egy távoli csirkefarmról származik, vagyis szerves eredetű.

Nem lenne jobb, ha átértékelnének bizonyos eddigi nézeteket?

 Amúgy már kinyitották a Bennu tartályát? Erről semmit sem olvastam eddig.

Előzmény: szilvatövis (56528)
Warlimont Creative Commons License 2023.12.16 0 0 56529
szilvatövis Creative Commons License 2023.12.15 0 0 56528

A NASA OSIRIS-REx küldetése, amelyet a Földre potenciálisan veszélyes Bennu aszteroida kutatása céljából indítottak, hidratált, szerves anyagokban gazdag maradványokat tárt fel a korai Naprendszer idejéből, valamint egy azonosítatlan anyagot is, amely a magnézium, a nátrium és a foszfor szokatlan kombinációját tartalmazza.

...

Dante Lauretta, a küldetés vezető kutatója az Amerikai Geofizikai Unió konferenciáján jelentette be, hogy a 3 milliárd éves aszteroida mintáiban a korai Naprendszer hidratált, szerves anyagokban gazdag maradványai fedezhetőek fel. 

https://raketa.hu/olyan-anyagot-talaltak-a-bennu-mintaiban-hogy-fogalma-sincs-senkinek-mi-lehet

 

Nem kétséges, hogy az élet még a Naprendszer kialakulása előtt, annak protocsillag állapotában keletkezhetett, az összehúzódó felhőnek abban a térrészében, ahol a hőmérséklet lehetővé tette folyékony víz jelenlétét.

Ring of Life.

szilvatövis Creative Commons License 2023.12.14 0 0 56527

NRO inditások ára is hasonló okokkal volt annyi, amennyi.

Bizony... én nem is szóltam az ULA-ra egy rossz szót sem. Igaz, hogy a SpaceX megjelenésével jócskán leolvadt a felére az indítási költség, de óvakodnék minősíteni a számokat. Persze ha ezek az indítások sem vethetők össze, akkor hogy lehetne összevetni a kereskedelmi indításokkal, amik teljesen más követelményrendszer szerint történnek.

The announcement drew some reaction on social media, mostly from space industry watchers who know that Delta 4 Heavy launches in recent years have commanded a price tag of about $350 million. To observers, the $149 million price for one mission or $467.5 million for three Delta 4 Heavy missions did not make any sense. For perspective, the Air Force in June awarded SpaceX a $130 million contract for a Falcon Heavy launch in 2020 of the Air Force Space Command-52 spacecraft (AFSPC-52).

The explanation is that there is more to the story. The Air Force’s $467.5 million contract for three Delta 4 Heavy launches is one portion of what the government would actually pay to launch the NRO missions — launches that are funded through multiple contracting vehicles. Although the Air Force says the cost of Delta 4 Heavy launches has come down, it certainly has not dropped by half.

https://spacenews.com/cost-of-delta-4-heavy-launches-is-down-but-the-real-price-is-a-secret/

 

That battle was center stage Wednesday when the Air Force awarded SpaceX a $290 million contract to launch three Global Positioning System navigation satellites atop Falcon 9 rockets in late 2019 and 2020.

At the same time, ULA won a $351 million contract to launch two Space Situational Awareness Program satellites using an Atlas 5 rocket in 2020, along with a second flight to launch another pair of military payloads.

...

Not so fast, says Bruno.

“Delta Heavy was really designed around the national security, primarily NRO (National Reconnaissance Office) mission set, which has complicated orbits, and it’s optimized for that,” he said. “It goes for about $350 million. It’s a military mission only, I don’t offer it commercially, at least today, there’s no commercial market for a Heavy.”

https://spaceflightnow.com/2018/03/20/ula-touts-new-vulcan-rocket-in-competition-with-spacex/

 

Tory Bruno szavai és az utóbbi állami megrendelések megerősítik azt, hogy egy meglehetősen éles versenyben csökkentek az árak az ULA által még elfogadható szintre. 

Előzmény: Warlimont (56526)
Warlimont Creative Commons License 2023.12.14 0 0 56526

Namost ugyanilyen alapon lehet, az ULA részéről is az NRO inditások ára is hasonló okokkal volt annyi, amennyi.

Előzmény: szilvatövis (56524)
Warlimont Creative Commons License 2023.12.13 0 0 56525

Közben a teljesen önálló kinai űripar pont most lőtte fel a teljesen önállóen kifejlesztett, bár az amerikai X-37-re teljesen véletlenül megszólalásig hasonlitó Experimental Spaceplane CSSHQ nevű szarjukat 

szilvatövis Creative Commons License 2023.12.13 0 0 56524

Jogos az észrevétel. Volt egy darab 316 millió $-os szerződés is, (ismeretlen indítási követelmények mellett) számítsuk bele azt is az átlagárba!

Hoztam hirtelenjében harmincegynéhány állami megrendelést, de kereshetünk még.

Pl:

Három indítás összesen 297 millió $.

Its launch was one of three awarded by the Air Force to SpaceX in 2019 for a combined fixed price of $297 million.

 

Egyébként idézet a cikkből:

SpaceX won from NASA, for example, was $117 million. In the first Phase 2 award,..

Átlagba ezek is számítanak.

 

Előzmény: Warlimont (56523)
Warlimont Creative Commons License 2023.12.13 0 0 56523

Csúsztatgatsz össze-vissza, kevered a civil inditást és az NRO-t..... 

.

Az erősen titkos NRO inditásokat drágát, és hoppá, ilyet a SpaceX is bőven 300 millió feletti árért inditott. Éppen itt magyarázzák is, hogy miért ennyi az NRO-s számla.

 

https://spacenews.com/spacex-explains-why-the-u-s-space-force-is-paying-316-million-for-a-single-launch/

Előzmény: szilvatövis (56522)
szilvatövis Creative Commons License 2023.12.12 0 0 56522

Hozzáteszem, hogy amíg az ULA versenytárs nélkül volt, az évi 1 milliárd dolláros készenléti díj mellett 350 millió dollárért vitte föl darabonként az NRO műholdakat.

Előzmény: szilvatövis (56521)
szilvatövis Creative Commons License 2023.12.11 0 0 56521

A három CRS indítás árát tudjuk darabja 193 millió. A maradékre én nem találtam 157 milliónál olcsóbb állami indítást, de legyünk nagyvonalúak és számoljuk átlagosan 160 millióval. Ami persze nemhogy átlag de a valóságban épphogy a minimumot éri el, de ebbe köss bele ha tudsz.

 

The final batch of assignments were split almost evenly, according to Col. Doug Pentecost, the deputy program executive officer of the Space Force’s Space Systems Command. ULA received 11 missions, valued at $1.3 billion, and SpaceX received 10 missions, valued at $1.23 billion.

 

ULA, a joint venture of Boeing and Lockheed Martin, will use its soon-to-debut Vulcan rocket for the 11 missions, while SpaceX will fly seven missions with its Falcon 9 rocket and three missions with its Falcon Heavy rocket.

https://www.cnbc.com/2023/11/01/space-force-awards-spacex-ula-with-2point5-billion-for-21-launches.html

 

 

Átlagosan 123 millió $

 

In total, Space Force assigned United Launch Alliance (ULA) with 26 missions worth $3.1 billion, while SpaceX got 22 missions worth $2.5 billion.

https://www.cnbc.com/2023/11/09/investing-in-space-the-military-doled-out-6-billion-for-rocket-launches.html

 

Átlagosan 114 millió $

 

Mint írtam a Psychet a Falcon Heavy-vel 112.7 millió dollárért vitték fel.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=165876246&t=9009306

 

Azért jó így beszélgetni a témáról, mert szép lassan oszlik a köd. :-)

 

 

Előzmény: Platon (56457)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!