Keresés

Részletes keresés

vizus Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271208

És olyan 800 négyzetméternyi trágyázni való területem van.

Előzmény: vizus (271207)
vizus Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271207

Szerintem hat-nyolc tonna.

 

Előzmény: vadeger (271202)
vadeger Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271206

Málnánál mit értesz másodvetésen?

Előzmény: CBNora (271205)
CBNora Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271205

Veteményesben még nem mulcsoztam trágyával, de málnában igen, és nagyon jót tett a málnának.

Érett, szalmás trágyát használtam, de nem komposztált volt, teherautóval hozták. Különböző mértékben érett részek voltak benne, de nem friss lepények.

A málnánál más a helyzet, mint a veteményesben, azt ugye nem ássuk, akkor se, ha egyébként ásnánk, mert a talajt átszövi a málna gyökere, megsínylené a bolygatást. Viszont nagyon tápanyagigényes és gyomlálni meglehetősen kellemetlen közte. 

Mulcsnál még nem tapasztaltam, hogy hátrányosan hatott volna a növények fejlődésére, akkor sem, ha friss anyag volt. Beforgatva igen, szalmával próbáltam, a talajtakarás maradékát forgattam be a másodvetés alá, nem mentek semmire ott a növények.

Normális ágyásokban a kötött talaj is laza mard. Letaposottnál lehet, hogy más a helyzet, azt én egyszer meglazítanám mondjuk villával, és takarás után már lehetőleg nem taposnám. Érdemes állandó utakat és olyan széles ágyásokat készíteni, amit átérünk két oldalról, és nem kell soha taposni, sárosan meg aztán végképp nem lépünk bele.

Előzmény: taormina001 (271203)
taormina001 Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271204

Kedves Növénykedvelök,

 

Budapest xl. kerületében korlátlan mennyiségben átvehetök eperpalánták és Mirabilis jalapa répák!

taormina001 Creative Commons License 2023.11.09 0 0 271203

Ez a "trágyával mulcsozás" okoz még mindig nagy fejtörést és bizonytalanságot az új projektem kivitelezésében. Még mindig azon töprengek, lehetséges-e egyáltalán bármiféle trágyázás úgy, hogy az anyagot nem forgatjuk be a földbe. Másrészt még mindig nagyon ellentmondásosnak tünik az, hogy sokszor sokan fejezték ki aziránti aggodalmukat, hogy éretlen komposzt, vagy egyáltalán nem érett zöld anyag fölhasználásakor a lebomlás a talajtól inkább tápanyagot von el, mint hozzátesz.

 

Az is foglalkoztat, hogy az ily módon "megrakott" ágyásba hogyan lehet majd vetni/ültetni, hiszen tavaszig nyilvánvalóan nem fog lebomlani az anyag, nem is akarjuk, hiszen épp a szezon folyamán kell majd a takarás. És vajon mit találok alatta, ha most a teljesen letaposott, összetömörödött talajra ásás helyett egyszerüen ráhordom az anyagot. Mitöl fog az meglazulni?

 

És mi lesz jövöre? A most fölsö réteg tetejére egyszerüen rárakom majd az akkor alsót?

 

A zöldséges topicon már nem merek erröl faggatózni, mert félek, hogy lassan kiátkoznak az ott levök.

Előzmény: CBNora (271200)
vadeger Creative Commons License 2023.11.08 0 0 271202

Mennyi van egy pótkocsiban?

Előzmény: vizus (271199)
vizus Creative Commons License 2023.11.08 0 0 271201

A komposzt is ezek alatt a fák alatt volt, lesz. Idén már eleve a fák alá terítem a lomb egy részét, ennek a helyére jönne a trágya. Ha esetleg fóliát teszek alá, nem segít? Vagy akkor meg nem jut le a gyökerekhez a levegő?

Előzmény: CBNora (271200)
CBNora Creative Commons License 2023.11.08 0 0 271200

Nem tenném a fák alá. A fenyőhöz nem tudok hozzászólni, nekünk nincs. A ringó valószínűleg nem menne tönkre, de a sok nitrogén túlságosan megdobná, lehet, hogy termés helyett hatalmas ágai és lombja lenne. Bodzád nincs? Az szeretné.

A málna évente is elbírja, ha trágyával van mulcsozva, az elég sokat felvehet.

Úgy rémlik, rengeteg lombot és komposzt alapanyagot szoktál felhalmozni, azon a területen nem fér el? Komposztálhatod is.

Előzmény: vizus (271199)
vizus Creative Commons License 2023.11.08 0 0 271199

Gondban vagyok. 30 000 ft-ért hoznának egy pótkocsi érett marhatrágyát. Nekem viszont most csak mondjuk a harmada kellene. Tavaly trágyáztam, azt olvasom, hogy ez 2-3 évre elég, tehát csak az új telepítésű málna, eper alá kellene, meg a dinnye-sütőtök alá. A többit le kellene tárolnom, de csak úgy tudnám, hogy a halom rákerülne egy ringlószilva, vagy a fenyőfák gyökérzetének a felére. Nem fog megártani nekik? A halmot takarjam le fóliával, locsolgassam időnként? Hány évig tartható el így a trágya? A dinnyét, tököt eddig mindig új helyre tettem, de gondolom a dinnyések mindig ugyanott termelik. Lehet, hogy nekem is érdemesebb lenne a tavalyi ültetőgödröket használni?

CBNora Creative Commons License 2023.11.06 0 0 271198

Az építészirodájuk (MDS Építésziroda) úgy tűnik, megvan, ott van elérhetőség is. Egy darabig Angliában éltek, most nem tudom, hol vannak.

Én is gondoltam rá, hogy írni kellene neki, de ennyi idő után nehezen szánom rá magam.

Nálunk többször is járt, egyszer mi is voltunk náluk, nekem is van növényem tőle.

Előzmény: taormina001 (271197)
taormina001 Creative Commons License 2023.11.06 0 0 271197

Nem tudni valamit Ágiczáról? Máig örzök töle szép Choysea (vagy mi?) bokrot az elökertben, közvetlenül a te Hortenziád mellett, aki szintén jó egészségnek örvend. Mindig gondolok rá, ha metszem. Egyszer járt itt.

Előzmény: CBNora (271154)
taormina001 Creative Commons License 2023.11.06 0 0 271196

Keress vissza itt, néhány hónapja írtam ill. kérdeztem itt erröl a problémáról; akkor senki se akart tudni róla. A környékünkön idöközben az összes nagy fenyö elpusztult. Borzasztó látvány; szerencse, hogy én nem tartok ilyeneket, de van aki CSAK ezt tartja a kertben.

Előzmény: Bofied (271185)
taormina001 Creative Commons License 2023.11.06 0 0 271195

Nekem megvan (konkrétan, fizikailag, egyszer édesanyámnak ezt ajándékoztam;-), ha akarod elviheted egy idöre.

Előzmény: tucsok13 (271192)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271194

Igen, a liba szenvedi a tömést, a tyúk, ha ketrecben tartják, a disznó, ha ólban éli le életét, a kutya, ha láncra verik, a madár a kalitkában. Ez igaz, másrészt meg ott a másik csoport, amelyek el vannak kényeztetve. A macska elszökhet pl., ahol nem jó neki. Ismerek embert, akinél egy macska sem marad meg tartósan.

Előzmény: Didergő Király (271193)
Didergő Király Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271193

szerintem a háziállatok nagy része szenved. én minimum valamilyen vizsgához kötném a tartásukat.

azzal sem értek egyet, hogy a hajléktalanok 99%-a saját hibájából él az utcán. sok ilyen is van, de a többség elesett ember, aki saját erejéből nem képes felállni egy ilyen helyzetből, mert pl. mentális problémái vannak, ezért nem alkalmas arra, hogy dolgozzon.

Előzmény: sza_attila (271180)
tucsok13 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271192

De jó, ezt megnézem, köszönöm! :-) Imádom Isztambult, nagy szerelem nekem már sok-sok éve.. 

Előzmény: taormina001 (271191)
taormina001 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271191

Isztambul macskáiról egy bájos dokumentumfilmet is forgattak: https://port.hu/adatlap/film/tv/kedi-isztambul-macskai-kedi/movie-191268, nagyon ajánlom mindenkinek.

Nme egyszerüen kóbor állatokról van szó; az ápolásuk a helyi kultúra szerves részét képezi.

Előzmény: tucsok13 (271190)
tucsok13 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271190

Isztambulban az önkormányzat eteti az utcán az ivartalanított állatokat. https://www.washingtonpost.com/travel/2021/03/18/istanbul-turkey-dogs-stray-documentary/

Előzmény: 55judit (271186)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271189

A fenyőtök már nem él, ki lehet vágni. A nem megfelelő klíma vitte el. 

Előzmény: Bofied (271185)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271188

A mi kandúrunk füle is csípett, de nem az ivartalanítást jelöli. :))

Annak ellenére, hogy csak VOLT kandúr keveredik néha balhéba. :)

Előzmény: CBNora (271187)
CBNora Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271187

Már nem emlékszem, melyik ország ez, az ismerősöm járt ott, akinek a macskáját távollétében etetni szoktam. Ott a macskákkal csinálják hasonlóképpen, ki van csípve az ivartalanított majd szabadon engedett macska füléből egy darab.

De úgy rémlik, mintha nálunk is lenne hasonló akció itt-ott, talán kórházkertekben.

Előzmény: taormina001 (271184)
55judit Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271186

A kanári szigeteken, Fuerteventurán macskából van rengeteg. Az utcákon tálkák vannak kitéve, aki akarja, eteti őket. Nincs olyan hogy felelős állattartás. Illetve a tartásnak szigorú feltételei vannak. A sziget legnagyobb részén tilos háziállatot tartani, főleg kutyát. Túristák is csak akkor vihetnek oda kutyát magukkal, ha olyan szállodában foglalnak, aminek van kutyafuttatója. Ott nem lehet utcán húzgálni a kutyákat és ugattatni se lehet csak a kijelölt szállodákban.

Előzmény: taormina001 (271184)
Bofied Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271185

Sziasztok!

Van egy Nordmann (?) fenyő a kertünkben, mi 8. éve lakunk itt, akkor még kis fa volt, valószínű karácsonyfa volt és az előző tulaj kiültette. Azóta szép nagyra nőtt, idén viszont elkezdte hullatni a leveleit, először a csúcsán és néhány ágán, mostanra pedig nagyjából a fele le is hullott, szinte csupasz a fa..

Mi lehet a baja? Meleg és szárazsság (Dél-Alföld..)? Bár tavaly szárazabb volt a nyár, akkor mégsem volt baja..

taormina001 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271184

Grúzia tele van kóbor kutyákkal, ám macskát alig látni az utcán.

Arra lettem figyelmes, hogy a legtöbb kóbor kutya fülében valami fülbevaló szerü "bélyeg" lóg, aztán rájöttünk, hogy keletkezik ez: összefogdossák és ivartalanítják öket, de olyan sokan vannak, hogy menhelyi ellátásuk lehetetlen lenne, ezért utána megbélyegzik és ismét szélnek eresztik öket. Gondolom abban a reményben, hogy ilymódon idövel csökkenni fog a számuk.

CBNora Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271183

Mondjuk az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy gyerekkorom óta vágytam egy fekete teknőc macskára, de mindig másmilyen vetődött hozzánk. Persze nagyon szerettük őket, de mikor megláttam a fáskamrában a pici teknőc macskát, nagyon elfogott a vágyakozás. A férjem meg a vörös kandúrkát nézte ki magának, így az hamar eldőlt, hogy az a kettő marad.

A következő alomban pedig volt egy vörös kandúr és 3 fekete teknőc nőstény. Az anyjuk kék teknőc, ő is nagyon szép.

Ez egy kicsit már sok a jóból, de mindet nagyon szeretjük. A színük nagyon hasonló, de az alkata, arca, természete mindnek egész más. 

Előzmény: CBNora (271182)
CBNora Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271182

Vannak is most már ivartalanítási akciók, az egyik szomszédunk is így ivartalaníttatta ingyen a macskáját. Szóval valamit javult a helyzet, csak hát mindig marad mindenütt néhány ivaros példány, és azok ontják a gazdátlan állatokat.

A mi cicáinknak szerencséjük volt, hogy az anyjuk hozzánk szülte illetve idehozta őket, de volt korábbi alom is, őket csak néha láttuk. Felnőttek, de már régóta nem látom őket. Az a szomszéd, akit sokáig az anyamacska gazdájának hittünk (ő aztán azt mondta, hogy a macska nem az övék, csak néha adnak neki enni), úgy oldotta meg a szaporult kérdését, hogy a kiscicákat kirakta a lakótelepen, mondván, hogy ott majd úgyis befogadja őket valaki. Ő nagyon elégedett volt ezzel a módszerrel.

A macskáinknak a pandémia is jól jött, a férjem itthonról dolgozott, és be tudta úgy osztani az idejét, hogy a rengeteg macskát orvoshoz hordhassuk. Egyedül, gyalogosan nem tudom, hogy oldottam volna meg. Taxival egy vagyon. 7 macska ivartalanítása nemcsak sok pénz, hanem idő is, délben kell leadni őket. Aztán a 2 oltás, ha betegek, akkor is vinni kell őket. Persze nem akartuk mindet megtartani, de nem lett rájuk jelentkező. A mieinkből 5 nőstény, ha ezek még tovább szaporodtak volna, az mennyi gazdátlan kiscica...

A menhelyi macskákkal még az is gond, hogy összezsúfolva nagy valószínűséggel kapnak fertőző betegségeket. Aids és FIP ellen nincs hatékony oltás. Úgy tudom, a kutyáknál ez kevésbé probléma.

Előzmény: Capt.IQ229 (271181)
Capt.IQ229 Creative Commons License 2023.11.05 0 0 271181

Az ivartalanítás fő oka a menhelyeken keresendő. Dugig vannak macskákkal.....kutyákkal.

Menhelyeken szokás "kötelezni" az örökbefogadót. Vgay már meg van csinálva, vagy ki kell fizetni és ha kész akkor lehet elvinni a pácienset.

Nekünk a kutyáink vannak menhelyről soksok éve. Pokoli körülmények vannak ott. És ez még mindnek a jobb, egy újabb esély.

Vadgazdálkodásban a vadászat ami a minőségi életteret szabályozza az állatoknak, háztájiban pedig az ivartalanítás.

Kötelezni központilag nem lehet. Én a támogatását szorgalmaznám, mind tájékoztatás, mind a műtétek dotálásával.

Előzmény: CBNora (271176)
sza_attila Creative Commons License 2023.11.04 0 0 271180

A háziállat tartás, ha helyesen csinálod, nem önzés. 

Attól, hogy neked van 10 macskád, törődsz velük, egészségesek, nem a hajléktalanoktól veszed el az ennivalót vagy az életteret.

Alapfogalom, hogy a hajléktalanok 99%-a saját hibájából került abba a helyzetbe, amelyikben van. Valamilyen hibát csinált emberi gyengeségből, léhaságból, hanyagságból, a rossz családi körülmények miatt, stb. A hajléktalanok 99%-a képes lenne változtatni sorsán, de nem akarnak, gyengék és inkább a könnyebb utat választják, sodródnak az árral. Soha nem adtam pénzt hajléktalannak, mert én sem kaptam senkitől ingyen. Munkát viszont nem egyszer kináltam nekik. Azóta 1x sem láttam őket :)

Előzmény: Didergő Király (271179)
Didergő Király Creative Commons License 2023.11.04 0 0 271179

muterom vett a nyáron egy toy dog-ot, valamilyen uszkár, az angol neve tökéletesen leírja, pont olyan, mint egy plüss játékkutya. tejben vajban van fürösztve, olyan jó dolga van, hogy néha elszégyellem magamat, mert folyton a városban, az utcán élő hajléktalanok jutnak az eszembe. háziállatokat tenyésztünk önző módon, hogy aki teheti, az tartson és ettől még jobban érezze magát, közben meg más emberek az utcán élnek, kukából esznek stb.

 

nekem gyerekkoromban mindig volt kutyám, szerettem is őket nagyon, de felnőttként már másképpen látom a háziállat tartást. az is igaz, hogy utólag rájöttem, hogy gazdiként milyen hibákat követtem el, jobban érzem már a felelősséget, szóval ezért sem.

Előzmény: sza_attila (271177)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!