Keresés

Részletes keresés

Péter Torma Creative Commons License 2023.09.30 0 0 19995
Előzmény: bankoz (19985)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.09.29 0 0 19994

Messziről nézve elég baromságnak hangzik hogy nem engedi a gyártó a kikapcsolását a gépnek. Azt kell megkérdezni tőlük, hogy ekkor géphibától félnek-e.
Amennyiben nem géphibától félnek (ettől nagyon meglepődnék és sok más kérdést vetne fel), akkor max az lehet a probléma, hogy elkezd a házban feldúsulni a pára, ezért jelentkezhet a penészesedés. Viszont ha a lekapcsolt idősávban nincsenek nagy páratermelő folyamatok, akkor nem lehet gond.

Aktív szénre még nincs saját tapasztalatom, de az aktív szén egyértelműen működő megoldás (gázálarc, ipari szűrések, számtalan példa van). Az más kérdés hogyha a szellőztető gép ventilátora alapból le van terhelve, akkor csak nagy felületű aktív szenes szűrő fog megoldást adni, mert akkor csökken a nyomásesés és nem esik drasztikusan le a szállított térfogatáramod.
Egyértelműen egy külső egyedi szűrőházat kell készíttetni, amiben megfelelő vastagságú és felületű cserélhető betét van. A szénszűrőnek is kell egy adott vastagságúnak lennie, mivel van egy előírt kontakt idő a levegőre, vagyis hogy minimum mennyi idő alatt mehet át a szénrétegen a szűrni kívánt levegő. Ha ennél gyorsabban jut át, akkor egyszerűen nincs idő a szagok, káros anyagok eltávolítására. Pontosan ezért nem működnek hatékonyan az aktív szenes szűrőpaplanok és valószínűleg ezért vannak olyan vélemények mindenfelé hogy semmit sem ér. Persze hogy nem ér semmit, hiszen időben alig érintkezik vele a levegő.

Előzmény: bankoz (19985)
kjapp Creative Commons License 2023.09.27 0 0 19993

Ha le van szigetelve a ház, nincs nagy hőhíd, akkor nem penészedhet.
Másrészről persze a fürdések és egyéb nagy vízgőz felszabadulás után természetesen legalább egy órával kapcsolható.  

Előzmény: bankoz (19992)
bankoz Creative Commons License 2023.09.27 0 0 19992

Köszönöm, rá is néztem, de valóban megszűnt. Helyette Zehnder van, de ők ugyanúgy nem engedik a teljes lekapcsolást, mint a Wolf. Még a manual is kiemeli, hogy ilyen csak áramkör megszakítással lehetséges és nem ajánlott penészesedés veszélye miatt.:(

 

 

Előzmény: kjapp (19991)
kjapp Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19991

Paul Santos 370. Lehet hogy már megvette őket egy nagyobb cég, de még láttam nagyon így kinéző szellőztetőket, a nagyobb cég logójábal.

Ezek nagyon egyszerű eszközök, lényegében egy szigetelt házban kettő ventilátor meg egy hőcserélő van. A hőcserélőhöz nem kell áram, a ventilátorok meg akkor mennek, ha te akarod. 
 

Előzmény: bankoz (19990)
bankoz Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19990

Szia!

 

Köszönöm a választ. Milyen gép üzemel nálad, ami engedi a teljes lekapcsolást? Amiket néztem, egyiknél sem enged ilyet.:(

Előzmény: kjapp (19986)
peterch Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19989

Szia !

 

Semmi gond . Én csak segíteni akartam , hogy olcsón egy működő rendszert tudjanak megépíteni . :-) 

Előzmény: hariseldon67 (19988)
hariseldon67 Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19988

Nem tudják felfogni, hogy maga a cső a hőcserélő (benne van a csőben).

Előzmény: peterch (19981)
hariseldon67 Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19987

Egy szűrő fojtását legegyszerűbben csökkenteni a szűrőfelület növelésével lehet.

Egy szénszűrő hatékonyságát javítani a szénréteg vastagságával lehet.

 

Tehát nagy felületű és jóvastag szénréteg kell, mondjuk 0,5-1 m2 felület és 10-20 centi szén vastagság.

A gyári szellőzőgépekben (és konyhai szagelszívókban) lévő szénszűrők túl kis felületűek és vékonyak.

A szén ne por alakban legyen, hanem durva szemcsés granulátum szerintem (azon könnyeben megy át a levegő, mint a szénporon).

https://www.google.hu/search?q=akt%C3%ADv+sz%C3%A9n+granul%C3%A1tum&tbm=isch

Előzmény: kjapp (19986)
kjapp Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19986

12 éve működik a passzívházunkban a hővisszanyerős szellőzés.

 
Sajnos telente valamelyik szomszéd olykor szintén szeméttel tüzel. Kitapasztaltuk kb mikor tüzel így, és beállítottuk az időkapcsoló órát, 18-22:30 között le van kapcsolva a szellőzés. Semmi érezhető gond nincs. Fürdés természetesen 22:30 után, vagy ha előbb, akkor be van kapcsolva a szellőzés. 

Napközben sem megy folyamatosan, pláne ha nem vagyunk otthon. Ezt szintén az időkapcsoló óra szabályozza.

Az említett porszűrőbe elhelyezett aktívszén jóformán semmire sem jó. Vastagabb rétegben kellene az aktívszén de azt meg a szellőztető rendszer ventilátorai nem bírnák átszívni, mert nem erre lettek tervezve. 

Előzmény: bankoz (19985)
bankoz Creative Commons License 2023.09.25 0 0 19985

Sziasztok!

 

Nagyon gondolkozunk hővisszanyerős szellőző beépítésén a házunkba, viszont sajnos télen elég erősen füstölnek a településünkön (fűtenek mindennel ami ég) és este ablakinyitás felér néha egy mérgezéssel.

 

Nem szeretném, ha a szellőző ezt a füstöt ezt behozná a lakásba, de a forgalmazókkal beszélgetve kiderült, hogy gyakorlatilag nincs gyártó, aki ajánlaná a készüléke lekapcsolását napi 5-6 órára a problémás esti időszakban, sok gyártónál erre nincs is lehetőség, csak az áramellátás megszakításával.

 

A gyártók inkább az aktív szenes szűrőket ajánlják, viszont nem tudom, hogy ez elég lenne-e. Akinek van ilyennel tapasztalata füstös környékén, tudna válaszolni, hogy mennyire akadályozza meg a szagok bejutását a szűrő?

sylvanus67 Creative Commons License 2023.09.21 0 0 19984

Az elsőben.

Előzmény: CILAxxx (19983)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.19 0 0 19983

Melyik csőben tapasztaltál páralecsapodást? Az elszívási pont és az elszívó osztó között (én itt gyanakszok) vagy a gép és a külvilág közötti szakaszon?

Előzmény: sylvanus67 (19982)
sylvanus67 Creative Commons License 2023.09.18 0 0 19982

pára lesz benne, tapasztalat

Előzmény: CILAxxx (19968)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19981

" Ha jól értem te a külvilág és a gép között használtál csőben cső vezetéket? "

 

Nem .

A doboz után - elszívás ,   előtt befújás , majd a 21 méteres csövek . Tehát nincs külön gép meg cső a csőben . Doboz , ventilátor , cső a csőben .

Előzmény: CILAxxx (19979)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19980

Magában a cső a csőben a hőcserélő és a beszívási-kifújási pont is egyben a külvilág felé . Ehhez csatlakozik az egyik doboz , ami az elszívott levegőt gyűjti egy pontba a házból és egy csővel kötődik össze a belső csővel ( kifújó ág ) . A másik doboz kötődik a külső csővel , ami a házba juttatja a friss levegőt .

Előzmény: CILAxxx (19979)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19979

Na, akkor azt tisztázzuk először, hogy a csőben cső vezetéked melyik szakaszon van a folyamatban. Három szakasz van. Külvilág - hővisszanyerő gép. Hővisszanyerős gép - két elosztódoboz. Elosztódobozok - szoba befújási ill. elszívási pontok. Ha jól értem te a külvilág és a gép között használtál csőben cső vezetéket?

Előzmény: peterch (19978)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19978

Ezt most nem értem !

 

Van két dobozod az egyik kötődik a belső csőhöz , azon áramlik kifelé az elhasznált levegő , a másik doboz kötődik a külső csőhöz , azon áramlik befelé a friss levegő . A kifújási ponton az elhasznált levegő csöve nálam 30cm-el hosszabb mint a friss levegőé, hogy ne szívja vissza az elhasznált levegőt még véletlenül sem , valamint ez egy 90°-os könyökkel a föld felé van irányítva , így nincs ráhatása a kinti széliránynak .

Előzmény: CILAxxx (19976)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19977

Szia !

 

Mindkét név használatos .  Írd be a keresőbe és meglátod a találatokat . :-)

Például : https://ryng.hu/termekeink/kor-keresztmetszetu-csovek/spirocsovek/

            https://legtechnikai-anyagok.info/spiralkorcolt-csovek/

Előzmény: 1 valaki (19975)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19976

Csak azt nem értem, hogy a befújási pontnál nincs elszívas. Ott mi van a külső csőben? 

Előzmény: peterch (19973)
1 valaki Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19975

Egy kis pontosítás:

Nem spiro, hanem spiko, mert spirál korcolt.

Előzmény: peterch (19973)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19974

Nálam 21méter hosszú a dupla cső . A házad alaprajza alapján kell eldöntened , hogy hol lenne jó az osztó és gyűjtő elhelyezése . Ha megoldható hogy egymáshoz közel legyenek , akkor onnan akár flexibilis csővel is csatlakozhatsz a gerincre . A gerincet oda akasztod , ahová neked megfelel , mert azt írtad , nagy a padlás . :-)    Nálam kicsi , ezért J alakban szereltem össze .

Előzmény: CILAxxx (19972)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19973

Egyszerű .:-)

 

Két Spiro cső ( légtechnikai cső ) egymásba tolva , a kívánt légcsere szerinti átmérő használata fontos . A légsebesség minél alacsonyabb legyen a jó hőátadás és a zaj végett ! A két csövet egymástól 120°-ként szerelt csavarok tartják el a toldásoknál , ezek a csavarok a belsőcsőben vannak szerelve , így könnyű egymásba tolni a csöveket . Hőszigetelés csak a külső csőre kell !

https://legtechnikai-anyagok.info/spiralkorcolt-csovek/

Előzmény: CILAxxx (19970)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19972

Értem. Mettől meddig halad a csőben cső vezeték? A befújási és az elszívási pont térben elkülönül. Hol egyesíted a két vezetéket? Kösz az eddigi válaszokat is.

Előzmény: peterch (19971)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19971

" A sógorom aki jobban ért ehhez, szerinte hővisszanyerős szellőztetést csináljunk. "

 

Az enyém is az . :-)      Dupla cső , a bentiben kifelé halad az elhasznált levegő , a külsőben a friss befelé . Minden helyiségben elszívó és befúvónyílás sem gond , csak a két szemben lévő sarokban elhelyezni . Az osztó-gyűjtőket gondolom a födémre helyezitek , tehát az összes oda vezető csövet  lefogjátok hőszigetelni . A gerinc ( hőcserélő, ami nálam a koaxiális cső )  mehet felfelé haladva , mint írtam , a kondenzvíz az aljánál kialakított helyen van gyűjtve és onnan elvezetve .

Előzmény: CILAxxx (19968)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19970

A csőben cső mit jelent? Meg tudod adni a két cső típusát? A külső cső és a belső cső között mi van?

Én is úgy érzem, hogy nem tudom leszigetelni.

Előzmény: 1 valaki (19969)
1 valaki Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19969

A fizikát nem tudod te sem meghágni.

Ha nem cső a csőben rendszer, és nem megy 24órában a ventillátor, akkor le fog csapódni a pára. Nem tudod ez ellen leszigetelni.

Pont.

Előzmény: peterch (19967)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19968

Szia!

 

Fagerendás padlás van. A gerendák között 15cm-es kőzetgyapot szigetelés van. Rajta páraáteresztő fólia. Rajta 2.5cm-es deszka. Ezen már nem lesz szigetelés, így a csövek a szigetelt burkon kívűl lesz. A padláson nincsen fagy, a tetőgerendák alatt szigetelés van, de egy nyílás mindig nyitva van. Így 7 fok tavaly az alja. A kondenzvízet még nem tudom, hogy lesz elvezetve. A sógorom aki jobban ért ehhez, szerinte hővisszanyerős szellőztetést csináljunk. Ő nem aggódik a pára miatt, a szigetelt csőben hisz. Illetve ma reggel azt mondta, ő minden szobába tenne befújást és elszívást is. Az ajtó alatti rések felesleges fojtások.

Előzmény: peterch (19967)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19967

Szia !

 

Ha van nagy padlás , akkor elsőre úgy is a padlástér hőszigetelése lesz a fontos lépés . Nálam a cső a csőben szellőztetőrendszer van , ami 21 méter hosszú. A kondenzvíztől nem kell tartani , amennyiben az osztó-gyűjtőket a hőszigetelés alá rejtitek , majd a kifelé emelkedéssel megépített csőrendszerben kialakuló kondenzvíz az visszafolyik a gyűjtő felé , de mielőtt oda befolyhatna , csináltam a csőben egy kis bemélyedést és onnan elvezettem a kondenzvizet a beltér felé , hogy ne tudjon megfagyni ( egy nem használatos kéményen keresztül egészen le a pincébe ) . A 21 méteres csövet 10cm-es gyapottal hőszigeteltem , amit párazáró fóliával le kell zárni , hogy a pára ne juthasson a gyapotba .

Előzmény: CILAxxx (19966)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19966

Sziasztok.

Szeretném a tanácsotokat kérni.

Tavaly télen vettünk egy 1950-es években épült házat. Részben hőszigetelt.

A tél során azt tapasztaltuk, hogy a konyhában (mely nem szigetelt) a padlón időnként viz tócsa jelenik meg. A ház téglafala alulról vízszigetelve van. A vakolatot az alsó 1m-ben kicseréltük. A konyha fel lett újítva. A víztócsa a magas páratartalom és a hideg padló miatt van. Most jön a szellőztetés. Emiatt a szellőztetést is szeretnénk megoldani. De ha már kiaalakítjuk a szellőztetést, akkor már az egész ház szellőztetését megakarjuk oldani. A co2 1500ppm-re felmegy éjszaka zárt ablak mellett. Padlásunk nagyon nagy, ott van hely mindennek. A légbevezetéssel vannak a gondjaim. Mivel zajos helyen lakunk, így az ablakon keresztüli légbevezetés nem jó. Ha a padláson keresztül ventilátorral fújnám be a levegőt, akkor tartok attól, hogy amikor nem megy a ventilátor akkor a szobákból felszálló meleg levegő párája télen lecsapódik a padlásban lévő csővezetékben, még akkor is ha szigetelve lesz a cső. Tavaly télen 7 fok volt a padláson. Először kipróbálnám a hővisszanyerés nélküli szellőztetést. Van erre valamilyen tapasztalat?

Segítségeteket előre is köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!