Keresés

Részletes keresés

XRive Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2119
És: nem ébred. 'Feszültség ébredéséhez' ugyanis az kell, hogy a test különböző pontjaiban más-más legyen az erők eredője.

Gömbhéj belsejében bármely pontban a gömbhéj gravitációs erőinek eredője zérus. Feszültség nincs.
Előzmény: cíprian (2116)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2118
Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban. A középpont és a felszín között g értékének maximuma van.


Azért bizonyos szinten irigyellek, cyprian. Nekem nagyon össze kellene szednem magam ahhoz, hogy ilyen kis helyen ekkora baromságot írjak.
Belőled meg könnyedén dőlnek az ehhez hasonló ökörségek.
Előzmény: cíprian (2116)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2117
"És természetesen húzóerő ébred a belehelyezett gömbben is, másképp nem is lehet."

De bizony lehet. Csak mivel eleve elhatárolódsz a matematikától, ezt nem vagy képes megérteni... :-)

Előzmény: cíprian (2116)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2116

Kedves Privatti.

 

Nagyon jól gondolkodol.

Ha gömbhéjba teszünk egy gömböt, akkor húzóerő ébred a gömbhéjban. És természetesen húzóerő ébred a belehelyezett gömbben is, másképp nem is lehet.

A hozzászólások alapján már látni, hogy felismerték a topiktársak: feszültség keletkezik a testekben annak ellenére, hogy a gömbhéj középpontjában az erők kiegyenlítik egymást.

 

Azzal keverik meg magukat a topiktársak, hogy a gömbhéj centrumában a g gyorsulás valóban nulla értékű. De ez nem ugyanaz, mint amiről vitatkozunk.

Jól látod azt is, hogy egy tömör égitest belsejében g gyorsulás van. Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban.  A középpont és a felszín között g értékének maximuma van.

Azonban nem g értéke a vitánk tárgya, hanem ébred-e feszültség a gömbön belüli testben.

Előzmény: Törölt nick (2113)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2115
"tapasztalat sugalta: Egyszerre több irányból ható húzóerők feszültséget szoktak kelteni tárgyakban"

Salamon király krétaköre nem jól modellezi a gömbhéjat... :-)
Előzmény: Törölt nick (2111)
Mungo Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2114
Kedves Privatti!
 
Érdemes egy kicsit visszalapozni a hozzászólásokban, hogy érthetővé váljon mi a fenéért került elő a belül üreges gömbhéj problémája. Nemes egyszerűséggel azért, mert szerettük volna levezetni, hogy egy akármekkora gömbszimmetrikus bolygó, vagy csillag középpontjában a saját gravitációs ereje nulla. Ezért és csakis ezért boncoltuk szét a gömböt gömbhéjakra, amely gömbhéjakról be lehet látni számításokkal, hogy a belsejükben nulla a gravitációs erejük, tehát a gömb középpontja felé haladva csak a "talpunk" alatt lévő kisebb gömb gravitációját kell figyelembe venni, ez lényegesen egyszerűbbé teszi a számítást.
Ehhez képest kissé túldimenzionált a körülötte kialakult mélyfizikai elmélkedés.
Amit a bolygó, vagy csillag középpontjában ébredő "húzó" feszültségről vizionálnak itt egyesek, az szimpla marhaság, csak sajnos akik ezt vizionálják, még alapszinten sem ismerik az idevágó matematikát, ezért azután gyakorlatilag meggyőzhetetlenek, legalább annyira mintha egy süketnémát szeretnénk megismertetni mondjuk Csajkovszkij okozta gyönyörűségekkel.
Előzmény: Törölt nick (2113)
pint Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2112
hogy lehettek annyira eltávolodva a valóságtól, hogy egy roppant tömegű test közepébe húzóerőt képzeltek??? tényleg nem szól a fejedben ilyenkor egy kis vészcsengő, hogy valami nincs rendben??
Előzmény: Törölt nick (2111)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2110
Nana!

Örökmozgónak csak azokat a dolgokat lehet nevezni, amelyek valamilyen hatás ELLENÉBEN mozognak örökké. A világ szép csendes csordogálásával tökéletesen egyetértő atomok nem nevezhetőek örökmozgónak...
Előzmény: Astrojan (2109)
Astrojan Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2109

..az örökmozgó feltalálójával szemben milyen szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye.

 

Ha már feltaláltad az örökmozgót akkor ellene pontosan egy szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye.

 

Az energiamegmaradás törvényét ebben az esetben úgy kell beépíteni a magyarázatba, hogy figyelembe vegye azt az energiát ami hajtja a szerkezetet. A vákuum tele van energiával, pl sötét energia. Ha ezt fel tudja valaki használni egy gép működtetésére, akkor az értelemszerűen egy örökmozgó. Eddig embereknek nem sikerült, talán, de ez sem bizonyos.

 

Örökmozgó amúgy létezik. Az atomok örökké mozognak. Legalábbis a bennüklévő elektronok, protonok, neutronok. Mi hajtja őket ? Az örökmozgót is hajtja valami, hiszen éppen ezt állítod az energiamegmaradással.

 

Előzmény: Mungo (2098)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2108
Sőt, a tömeg koncentráltsága miatt még az is elképzelhető, hogy a mag felé haladva egy darabig még tovább nő a grav.
Előzmény: _vs120_ (2106)
mmormota Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2107
Kevered a dolgokat. A héj eredő ereje egy belső tömegpontra éppen nulla. Ez azonban természetesen nem jelenti azt, hogy egy belső tömegpont ne gyakorolna erőt a héj elemeire.
Előzmény: Bign (2104)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2106
Senki nem mondta, hogy NINCS gravitáció. A gravitáció egyenletesen csökken a (homogén) gömbhéjon belül. Nem homogén esetben is csökken, de akkor csak szig. mon., nem egyenletesen.

A nyomás nem egyenlő a gravitációval. A nyomás a ránk nehezedő testek súlyával egyenlő.

Annak aki úgy gondolja, hogy a föld közepén végtelen nagy a grav, az gondolkodjon el azon, hogy ebben az esetben a föld közepén egy fekete lyuknak kellene lennie. Utána gondolkodjon el azon, hogy a fekete lyuk mit csinálna a földdel...

Előzmény: Bign (2104)
mmormota Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2105
A gömbhéj minden elemét vonzza a belé helyezett tömeg. Mechanikus feszültség keletkezik benne, hogy ettől aztán töpörödik-e, az a szilárdságától függ.
Előzmény: Törölt nick (2101)
Bign Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2104
Amint látom cáfolhatatlan bizonyítékotok van arra, hogy egy gömbhéjon belül nincs gravitációs tér. Jó.

Akkor áruljátok el, miért nő a nyomás a Föld (vagy más égitest) közepe felé haladva?

Hiszen ha nincs a héjon belül gravitáció, akkor a külső héj nem nehezedik a belsőre és ezért nem is nyomja.
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2103
látom, azóta se tisztázta. lehet, hogy komoly?
Előzmény: _vs120_ (2102)
_vs120_ Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2102
Pint! ezt vedd dícséretnek. Hiszen ciprian csak a "gyenge tudásúakkal" ért egyet ! :)) - néha.
Szóval most már akár az is elképzelhető, hogy okos vagy.
Előzmény: pint (2100)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2100
végül is én se értem, hogy mit erőlködök. ha lenne esze megérteni, akkor eleve nem állt volna elő ilyen hülyeséggel. miért pont az én kedvemért térne át az értelem útjára, ha a maga kedvéért nem tette?
Előzmény: Mungo (2098)
astronom Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2099
az örökmozgó feltalálójával szemben milyen szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye?


:O)))
Előzmény: Mungo (2098)
Mungo Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2098

Azt hiszem most a gyakorlatban is megtapasztalhattam az elméleti villanytan professzorom egyik mondásának lényegét:

 
" Eltudják képzelni kedves kollégák, hogy az örökmozgó feltalálójával szemben milyen szánalmasan gyenge érv az energiamegmaradás törvénye?"
 

Szóval lehet levezetni, bizonyítani az üreges gömb belsejében a gravitációt, ha valaki intuitíve nem fogadja el. Még ráadásul ő lesz aki kioktat.

Előzmény: pint (2097)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2097
nem szükséges cáfolni a szedett-vedett hülyeségeidet, amikben még matematika sincsen. a cáfolat az, hogy a végeredmény rossz, mert a helyes levezetés az, amit mondtunk neked százszor, és elolvashattad, megérthetted volna már mostanra.
Előzmény: cíprian (2096)
cíprian Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2096

A 1749.-ben leírtam, a 1259.-ben az okát is kifejtettem.

Semmi értelmes cáfolatot nem láttam ezekre.

Előzmény: pint (2095)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2095
a kettőnek semmi köze egymáshoz. a mi példánkban nincsen folyadék. ne kaparj elő mindneféle mellékszálat, hogy mentsd a bőröd, mert szánalmas.

gömbhéj üregében testre sem hat semmilyen erő.
Előzmény: cíprian (2093)
cíprian Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2094
Mégegyszer, egy erőtérben minden pont egyensúlyban lehet, ugyanabban az erőtérben elhelyezett test viszont elmozdulhat. Lásd pl. folyadékban úszó test, vagy  egy próbadarab szétszakítása. (Ez két különböző eset, nem szabad összekeverni)
Előzmény: astronom (2091)
cíprian Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2093

Ha behelyezel folyadékba egy testet, az felúszik

 

Ha behelyezel egy folyadékba egy pontot, az a helyén maradt.

 

Bement nálad?

Előzmény: pint (2089)
astronom Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2092
Azért látom hibásnak, mert a vektorokat nem úgy kell összeadni, hogy a nagyságukat összeadod.
Ha valaki nem egészen értelmi fogyatékos, ezt már akkor megérti, amikor először mondják neki, te viszont küzdesz itt, mint a malac a jégen.
Előzmény: cíprian (2090)
astronom Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2091

Ugyanígy van egy üreg belsejében is a gravitációs erőtérben.

 

Nem ugyanígy van. Egy gömbhéj belsejében a gravitációs térerősség minden pontban azonosan nulla. Hogy te ennyit képtelen vagy megérteni, azon én pl. nem csodálkozom, mert tudom, hogy neked a vektorok összeadása is komoly szellemi kihívást jelent.

Csak a pofád nagy, de azzal meg nem hatsz meg itt senkit.

Úgyhogy coki.

Előzmény: cíprian (2088)
cíprian Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2090

Ne emgem idézgess folyton, hanem írd le miért látod hibásnak.

 

Szedd össze magad, ne légy már olyan gyáva az okfejtéshez. Legfeljebb kiderül, hogy a nulla ismeredetedre vagy felfuvalkodott. Ezt én már rég tudtam a gyávaságod alapján, semmit nem vesztesz már.

 

Előzmény: astronom (2085)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2089
mondom, minden testre nulla erő hat
minden
testre
minden
testre
minden
testre
nulla
nulla
nulla
erő
hat

bement?
Előzmény: cíprian (2088)
cíprian Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2088

Gondolkozz el már azon, hogy mi a különbség, ha egy testre hat erő vagy egy pontra.

 

Ha egy erőtér minden pontjában erőegyensúly van, az odahelyezett tesre még erő hathat.

Pl. egy folyadéktér minden pontjában erőegyensúly van, azonban a folyadéktérbe behelyezett tárgyra erő hat, és a tárgy elmozdul a folyadékfelszín irányába.

 

Ugyanígy van egy üreg belsejében is a gravitációs erőtérben. Gergő73 látóköre csak odáig terjed, hogy a gravitációs erőtér minden pontjában erőegyensúly van.

 

Nem csodálkozom azon, ha egy matematikus műszaki érzéke nem is létezik, de rajtad viszont csodálkozom, hogyan mehetsz Gergő73 után, hiszen neked műszaki előképzettséged van.

Előzmény: pint (2084)
pint Creative Commons License 2007.11.26 0 0 2087
és azt is el tudom mondani, hogy mi jön most.

ciprián: szerinted + átfogalmazott állítás + két kérdőjel
én: igen
ciprián: szerinted + átfogalmazott állítás + három kérdőjel
én: igen
ciprián: nos, ez a te véleményed. ki gondolja még így?

másik forgatókönyv:

ciprián: akkor szerinted + félremagyarázott állítás + negyed órányi levezetés az erdő irányába
Előzmény: pint (2084)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!