Keresés

Részletes keresés

053744 Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42695

... előzmények olvasása ? ...

Előzmény: Fat old Sun (42694)
Fat old Sun Creative Commons License 2021.05.24 -1 0 42694

Mi köze a VLT-nek a Starlinkhez?

Előzmény: 053744 (42691)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42693

Jó lenne egy szupergyors kamerával készült felvétel, mint amivel a villámokat fényképezik...

Előzmény: Törölt nick (42692)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42692

Lassan kezdődik az érdemi munka.

Kiválasztom valamelyik síkot a fókusz előtt.

Három dolog történhet. A légörvényből képződött lencse mozoghat horizontálisan, vertikálisan, és el is fordulhat.

A változás folytonos, viszont lehet olyan gyors, hogy azt a lassabb ccd ugrásnak fogja teninteni.

Előzmény: kuyarashi (42689)
053744 Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42691

Ennek azért fussál neki még egyszer miután megnézted mi az a VLT és hol van ....

Előzmény: and0626 (42690)
and0626 Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42690

pontosan ott és akkor észlelte, amikor a Starlink-szarok vonultak. 

Előzmény: kuyarashi (42689)
kuyarashi Creative Commons License 2021.05.24 0 0 42689

Zsír. Várjuk az eredményeket.

 

oroszlánszívű_Zrínyi

Pontoson mikor és hol észlelted ezeket?

Előzmény: Törölt nick (42686)
Fat old Sun Creative Commons License 2021.05.23 -1 5 42688

Istenverte Elon istenverte Starlinkjei

Előzmény: oroszlánszívű_Zrínyi (42687)
oroszlánszívű_Zrínyi Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42687

hello. most láttam valami csillagvonulást(?) nyugat-keleti irányban. a többi látható cs. fehér fényességével megegyezően szabályos egyenes vonalban egymást követve 30-40 ojjektum. 

Tudja valaki, mi lehetett?

Törölt nick Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42686

A légkör zavarja a csillagászati megfigyeléseket, mert hunyorognak a csillagok.

 

Szerintem a NASA nem örülne, ha minden amatőr csillagász varázsolna egy mesterséges fénypontot az égre. Pedig ez könnyen bekövetkezhet a közeli jövőben.

https://www.csillagaszat.hu/hirek/tueles-felvetelek-az-eso-vlt-uj-adaptiv-optikajaval/

 

"Ennek érdekében az UT4 esetében négy ragyogó lézernyaláb világít meg narancs színben négy 30 cm átmérőjű levegőoszlopot, ami a felső légkör nátriumatomjait gerjesztve mesterséges lézeres vezetőcsillagokat hoz létre a látómezőben. Az adaptív optika ezeknek a mesterséges „csillagoknak” a fényét felhasználva állapítja meg a pillanatnyi légköri turbulenciát, amit másodpercenként több ezerszer mintavételezve folyamatosan korrigál. A fénynyaláb korrekciójához egy vékony deformálható segédtükröt torzít folyamatosan, számítógép által kiszámított módon a rendszer."

 

Megpróbálok összebarkácsolni egy olyan öntanuló adaptív algoritmust, ami vezetőcsillag nélkül is képes lehet kiszűrni a légköri zavarokat. Ehhez volt szükségem egy torz lencsére.

Előzmény: kuyarashi (42685)
kuyarashi Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42685

Pedig érdekes téma.

Előzmény: Törölt nick (42684)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.23 0 0 42684

A csillagász topikban -talán- örűlnének a munkádnak. Bár elég kevesen foglalkoznak optikai elemek tervezésével.

 

Át lettem tessékelve ide. (A lencse torzítása csak játék.) Szerintem itt sem fog érdekelni senkit.

Éppenséggel nem optikát tervezek. Az optika hibáját próbálom digitálisan kompenzálni.

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=158366376&t=9105440

Tegyük fel, hogy van egy ismert fornájú alakzat, aminek tudjuk a leképezési hibáját. Például légörvények miatt.

Megpróbálom a torzítást digitálisan kompenzálni, mivel a tükör deformálása macerás.

Most már tudom számolni a tényleges sugármeneteket. Nem a középiskolai fókusz képlettel.

Ezután az következik, hogy egy alakzat képét fogom kiszámolni...

Előzmény: lesi fotós (42681)
syrius Creative Commons License 2021.05.16 0 0 42683

Bocs az esetleges off-ért, de a Celestia (ami nem off) progi kapcsán futottam ebe bele és érdekelne, hogy érdemes-e vele közelebbi kapcsolatba kerülni, vagy ez inkább játék.
Space Engine – the universe simulator

 

wizardry8 Creative Commons License 2021.05.16 0 0 42682

Tudjuk nagy pontossággal hol van az Univerzum középpontja?

Mert időutazáshoz a térben is kellene mozogni. 

Értitek, ha 100 évet előre megyek az időben akkor tudnom kell azt is hol fog a Föld elhelyezkedni pontosan 100 év múlva.

Mert különben kiesek az űrbe.

lesi fotós Creative Commons License 2021.05.12 0 0 42681

Ezen az oldalon találsz néhány kézi rajzot néhány mélyég objektumról: https://www.cloudynights.com/gallery/image/4032-m63/

Jó összehasonlítási alapnal,mert mind vizuális észlelés alapján készült, egy 150 mm-es távcsővel. Valami ilyesmit kellene Neked is látnod.

Előzmény: pakli2005 (42680)
pakli2005 Creative Commons License 2021.05.11 0 0 42680

Sziasztok, elkelne egy kis segítség. Ősszel vásároltam egy 15cm-es Newton távcsövet goto mechanikával. Nem sok alkalmam nyílt eddig, hogy komolyabb objektumokat is megnézzek vele. Maradt a Nap és a Hold. Szerencsére tegnapelőtt a tiszta levegőben előtűnt pár napfolt is, melynek nagyon örültem. Gondoltam, mivel a Göncöl este 10 körül pont a fejünk felett látszik, belevágok a mélyégbe és megnézem a körülötte lévő galaxisokat. M81, M82, M51, stb. Van vagy tíz, amit lehet ott látni. Úgy szoktam beállítani a távcsövet, hogy a kis nézőkével ráállok a Sarkcsillagra, majd vízszintbe teszem a csövet. A következő csillag a Sarkcsillag és még valami fényesebb. A Beállítás pontosra sikerült, mert oda vissza a két csillag pontosan a látómező középpontjába került. Na akkor gyerünk.... Mélyég M82. Oda teker a mechanika. Megáll, pontosít... Aztán kukkolás és semmi. Pár halványabb csillagot látok csak. Na, menjünk tovább. M51..... Semmi, szinte üres a látómező. 

Szóval két dolog érdekelne. 1. Mit is kellene látnom a galaxisok esetében (még nem láttam soha), Illetve mivel nem sikerült rendesen lefotóznom a napfoltot, arra valami okos technika. Az okulárral éles volt a nap és a napfolt is, de a fényképezőt nem tudtam fókuszba állítani. Szóval azt hogyan lehetne eszközölni? Tudom, minden kezdet nehéz, ezért írtam, hátha tud valaki segíteni. Talán még ma is jók lesznek a fényviszonyok.

kuyarashi Creative Commons License 2021.05.09 0 0 42679

nem

Előzmény: kuyarashi (42678)
kuyarashi Creative Commons License 2021.05.09 0 0 42678

Köszönöm az intelligens javítást. Szerencsére ilyen is van. :)

 

A CO2 lézergépeknél az infravörös lézert előállító üvegcsövet vízzel hűtjük egy zárt rendszerben, erre fejlesztett berendezéssel. Optimális esetben a hűtőközeg sok elvárásnak kell, hogy eleget tegyen. Az egyik az, hogy minél alacsonyabbnak kell lennie az elektromos vezetőképességének, mert ha áramlás közben magas, simán félre tudja "húzni" a lézernyalábot a cső belsejében. Az ioncserélt víz viszont képes idővel visszanyerni ezt a vezetőképességét, ami nem kívánatos. Erre írtam én, hogy "visszaionizálódik" -helytelenül. Ezek szerint anno rosszul fordítottam, így maradt meg a fejemben.

Az írásodból még az is kiderül, hogy nem nem biztos, hogy visszanyeri a vezetőképességet. Talán csak minőségbeli eltérések lehetnek ioncserélt víz és ioncserélt víz között. Így is úgy is a desztillált a biztonságosabb.

Előzmény: XLI Lajos (42676)
rossmy Creative Commons License 2021.05.08 0 1 42677

Én meg nem ragozom tovább.

 

Tükör ázott egy órát mosogatószeres vízben ... a legvégén alkohollal leöblítettem. A segédtükörről alkohollal a helyén mostam le azt a minimális port, ami rajta volt.

 

Épp keserűlikőr gyártásnak álltam neki, beáldoztam 6 ml alkoholt. A deszt. vízért utazni kellett volna.

 

Távcső összeszerelve, egy messzi fával keresők beállítva, éjszaka próba. 

Előzmény: XLI Lajos (42676)
XLI Lajos Creative Commons License 2021.05.07 0 1 42676

Ragozzuk még:

 

trójai fal: "Nekem azt mondta a laboráns, hogy a lombikokat acetonnal mossák el."

 

Igen, de azzal már a lombik üveganyagához kötődött maradék vizet (párát, stb.) távolítják el, ha ne adj isten még az is befolyásolná a vizsgálatot (van ilyen eset).

 

kuyarashi: "Idővel képes ionizálódni, de ennek itt nincs akkora jelentősége."

Nem, nem képes.

A víz H2O alapból H+ és OH- ionokból áll, folyékony halmazállapotában, ahogyan a benne oldott szennyezőanyagok is X+és Y- ionokból. A jó ioncserés technológia az X+ szennyezőket H+ ionra, az Y- ionokat OH--ra cseréli, azaz a szemetet vízre. A nem annyira jó techn. a H+ helyett pl. Na+, az OH- helyett Cl- használ, ilyenkor az ioncserélt vizünk a mindenféle szemét helyett enyhén sós lesz. Ettől pl. a vezetőképessége jelentősen nőhet az eredeti csapvízhez képest is. Ám a lerakódó "vízkövet" a vasalóból simán vízzel kiöblíthetjük.

Ez már tényleg "rocket sience", tökéletesen foltmentes lesz kevés, folyékony mosogatószerrel és csapvízzel is mint régen a fotó előhívók idejében, ahogy lesi is írta.

Bocs.

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (42675)
Törölt nick Creative Commons License 2021.05.07 0 0 42675

(Nekem azt mondta a laboráns, hogy a lombikokat acetonnal mossák el.)

Előzmény: lesi fotós (42674)
lesi fotós Creative Commons License 2021.05.07 0 0 42674

Háááát.Ha Te vagy a fény az éjszakában,akkor gyorsan le kell kapcsolni a villanykapcsolót.Nem tudod merre van?

Előzmény: 12Tél57z (42673)
12Tél57z Creative Commons License 2021.05.07 0 0 42673

Végigolvastam ezt a vízről szóló többmenetes ömlengést....
Emberek....húúú de kurva nagy e tekintetben a setétség....
"Az ioncserélt is megfelelő lehet. Idővel képes ionizálódni, de ennek itt nincs akkora jelentősége."
Ionizálódni...persze...majd a Paksi atomerőmű primer vízkörében ESETLEG ....
Anyám borogass !!
Nem az a baj, ha valaki nem ért valamihez,....aza baj, ha hülye révén még terjeszti is...

Egy retkes tükörnél vagy egy összetapicskolt lencsénél esetleg egy zsíros okulárnál  azon agyalni hogy desztillált vagy ioncserélt vízzel kell-e tisztítani, az idiótaság netovábbja.

A koszt kell eltávolítani, ÚGY, HOGY AZ OPTIKAI FELÜLET NE SÉRÜLJÖN...
Nem a használt víztől fog sérülni, még a legkeményebbtől sem. !!
A végső foltmentességet pedig a legegyszerűbben némi alkohol használatával lehet biztosítani...

 

 

Előzmény: kuyarashi (42672)
kuyarashi Creative Commons License 2021.05.06 0 0 42672

Most komolyan le kell írni? :D

A csapvíz és társai például vízkövesek lehetnek és nyomot hagyhatnak. Aki biztosra szeretne menni, desztillált vizet használ optikájának öblítésére. Döntés kérdése. Ha 5.000 Ft volna litere, az indokolná, hogy ennyit beszéljünk itt róla. :D

Az ioncserélt is megfelelő lehet. Idővel képes ionizálódni, de ennek itt nincs akkora jelentősége.

rossmy Creative Commons License 2021.05.06 0 0 42671

A tavcso.hu is így írja. Ők írták a deszt. vizes öblítést is.

(Boldogult vegyész koromban a mosogatás utolsó fázisa általában a deszt. vizes öblítés volt. Igaz, nem a foltmentesség miatt.)

 

Előzmény: lesi fotós (42670)
lesi fotós Creative Commons License 2021.05.06 0 1 42670

Főleg,ha ilyen szutykos akkor nem a víz a veszélyes,hanem a szutyok.A desztvízzel is ugyan úgy fel lehet karcolni a porszemcsékkel,mita csap vízzel.Először szépen, türelmesen,némi konyhai mosogatószeres  (speciel nem Ultrával!) lancsos fürdőben hagyni kell ,hogy tegye a dolgát az oldózer:lazítsa fel a rátapadt szutyit. Azután folyóvízzel (csapvíz) leöblíteni.Lehet,hogy azt többször meg kell ismételni,de a lényeg:amíg szemmel láthatóan koszos,semmiképpen nem szabad semmivel dörzsölni a foncsorozott részt! Ha már letisztult,akkor lehet szintén folyóvíz alatt, pl. vattával cirógatni óvatosan.Szépen ki fog fényesedni (ha van egy kis szerencséd és a szutyokban nem volt olyan anyag,ami felmarta volna a védőréteget). A legvégén aztán mosogathatod desztvízzel is,de felesleges. A Jahr vagy bármilyen csepp mentes mosogatószer után leöblítve,élére állítva szárítva,nem lesz rajta semmi homály. Türelem és egy kis ügyesség,hogy el ne törd a művelet közben! :-)

Előzmény: rossmy (42668)
XLI Lajos Creative Commons License 2021.05.06 0 0 42669

Üdvözletem!

 

Én réges-régen vegyészként (laboráns) dolgoztam kutatóintézetben. A deszt-vizet mi magunk készítettük. Volt egy Simax 2x desztillálónk, napi kb. 50l deszt-víz mellett 10l 2x deszt. kapacitással. A 2x deszt-et még egy ioncserélőn vezettük át a megfelelő vezetőképesség (képtelenség) eléréséhez, az igazán érzékeny vizsgálatokhoz.

 

Ioncserés és "ioncserés" technológiák között nagy a különbség, de vezetőképesség mérő nélkül is meg lehet állapítani, hogy egy ioncserélt víz megfelelő-e. A vegyészek óraüveg tesztet végeztek akkoriban. A lényeg, hogy pár csepp vizet üveglapon (akár mikroszkóp tárgylemez) óvatosan gázégő (öngyújtó) felett melegítve teljesen elpárologtatunk és megnézzük, hogy hagy-e foltot. A végeredményt már ti is kikövetkeztethetitek, akár mikroszkóppal is.

 

Üdv Loui.

 

Előzmény: 5bdc (42665)
rossmy Creative Commons License 2021.05.06 0 0 42668

Életemben nem pucoltam még távcsövet, úgyhogy gugli. Ott írták, hogy mosás után deszt. vízzel kell leöblíteni a tükröt. 

Amúgy szegény távcsövet éveken keresztül elég mostoha körülmények között tárolták, a tükör kicsivel kevésbé poros.

Előzmény: 5bdc (42665)
kuyarashi Creative Commons License 2021.05.06 0 0 42667

Időnként megesik az a hihetetlen jelenség, hogy az OMW kutakon bele-belefutok desztillált vízbe. (Kimondottan desztilláltba - én is ezt keresem. Ilyenkor van, hogy előre gondolkodok és vásárolok pár palackkal.) Gondoltam megosztom az információt, ha már ez volt a kérdés.

Előzmény: 5bdc (42662)
lesi fotós Creative Commons License 2021.05.06 0 0 42666

Értem.Akkor megsúgom,hogy nekem is van némi tapasztalatom a vizekkel.A Tescós vizet még a hisztis sterilizátorok is jónak mérik. A többi locsolni jó (még a vasalóba se önteném..).

Előzmény: 5bdc (42665)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!