Keresés

Részletes keresés

pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2146
de formázzuk ezt kérdéssé. tud valaki ilyen helyet a világegyetemben? akár elméletileg?
Előzmény: pint (2145)
pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2145
különös tekintettel arra, hogy eddig úgy fest, talán sehol nincs is a létező világegyetemben olyan gravitációs gradiens, ami szét tudna tépni egy hidrogénmolekulát
Előzmény: Mungo (2144)
Mungo Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2144
A kockaüreges gömb feladatát kell megoldani. Benne az adott test. Azokkal az eszközökkel tudod csak ciprián problémáját megoldani, amit ő kitűzött.
 
Ez bizonyára egy nagyon izgalmas eredményt fog adni, különös tekintettel ciprian feladatára, amelyet a kedvedért idemásolok:
 
"...Most tegyünk a hidrogénatomunk köré még több hidrogénatomot, szimmetrikusan, gömbalakban. Mindegyik új hidrogénatom gravitáló ereje hozzáadódik a tér egy-egy pontjának gravitációjához. Az első hidrogénatomunk a középen van, ahol kijelöltük a nulla potenciálú helyet, ott a legnagyobb az összeg, a középponttól kifelé csökken. Tehát csökken a gravitációs potenciál. A gömb legszélén a legkisebb, mert a gömbön kívül nincsenek hidrogénatomok..."
 
Alapvetően ezt a tételét kellene igazolni :
 
"Ha a gravitációs vonzerőt növeljük olymódon, hogy a gömbhéjat vastagítjuk, akkor elérünk egy olyan gömbhéjvastagságot, amelynél a hidrogénmolekula szétszakad." (1438)
 
Szóva ha ennek a kocka alakú üregnek a megoldásából végre ki lehetne okumulálni, hogy a nagyobb gázbolygók belsejében mégiscsak szét tud tépni egy hidrogénmolekulát a gravitációs húzóerő, akkor végre nyugvópontra kerülhetne ez a kérdés is.
Viszont, ha a kocka alakú üreg nem hozna elég erős bizonyítékot a fenti tétel igazolására, javaslom, hogy vezesd le tetraéder alakúval esetleg egy paralelpipedonnal, hátha egyszercsak mégis sikerül Newton hülyeségeit végre világosan megcáfolni. Valóban dög unalom mindig fejethajtani az egekig feldícsért, de teljesen elavult nézeteket valló antik tudósocskák felfújt szösszenetei előtt.
Hajrá, lássuk a medvét!
Előzmény: Törölt nick (2142)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2142
A kockaüreges gömb feladatát kell megoldani. Benne az adott test. Azokkal az eszközökkel tudod csak ciprián problémáját megoldani, amit ő kitűzött.
Előzmény: mmormota (2139)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2141

Ennyire azért már ne legyél nagyképű. Oké!!!!

Ha hülye vagy hozzá kérdezzél. Szoktam válaszolni.

 

Előzmény: mmormota (2140)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2140
De mit jelent az a hosszú mondat? Nyelvtanilag se értem, meg azt se, hogy mi akart lenni.

Meg ezek a képletek hogy kerültek ide? Van valami közük a korábbi vitákhoz, ha igen, micsoda? Valahogy a logikai kapocs hiányzik, mintha találomra bemásoltál volna sorokat egy könyvből, mindegy miről van szó meg miből választottad a sorokat...
Előzmény: Törölt nick (2138)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2139
Newtoni mechanikában, bizonyítás a Principiában, belinkelve. Ugyanez részletesebben a Wikipediában, szintén belinkelve.
Előzmény: Törölt nick (2136)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2138

Elnézést. Hardverhiba volt.

 

Előzmény: mmormota (2135)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2137

Akkor egy ilyen térbe helyezett testre az erő mint térfogati erősürüség

q=(dU/dr)/V itt V a test térfogata. 

Ezt felbontom egy skalár és vektorpotenciál összegére. q=nablaU+nabla x W

itt W a vektorpotenciál. (Szokásos Helmholtz-féle felbontás)

U a skalárpotenciál. Elmozdulásvektort keresünk.

 Ezt is felbontom u = nabla B + nabla T

A mozgásegyenlet (egyensúlyi egyenlet):

laplace u+Cu nabla nabla+C1 (q-ro u")=0.  (Navier szerint itt C, C1anyagi állandók, ro sűrűség, " idő szerinti második derivált azaz u" gyorsulásvektor, mivel nincs más gyorsulás ez egyenlő a gravitációs gyorsulással. A test akkor van nyugalmban vagy egyenesvonalú egyenletes mozgást végez (merev test szerű) , ha u" nullvektor. 

 

Peremfeltételek:

A test felszinére p felületen megoszló nyomás hat. Konstans gravitációjú térben ez csak konstans lehet. Egy állandó nyomású térben ez egy hidrosztatikai feszültségi állapottal egyenlő egyenlő. Ez a dinamikai peremfeltétel el is hagyható.

Kezdetben az elmozdulásmező a test minden felületi pontjában nulla.

 

Legyen ra test r pedig a tér tetszőleges pontja. r=abs(r-rq)

A differenciálások az  rq szerint.

Szerintem ezt kell megoldani.

 

Kezdeti feltétel: a V tartomány helye t=0-ban adott. 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (2134)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2135
Van itt valaki, aki érti a 2133-at? Meg hogy a 2134 mit javít rajta? O-:
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2134

Akkor egy ilyen térbe helyezett testre a kinetikai vektor

IntV

Előzmény: Törölt nick (2133)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2133

Igaz.

Ezt egy kicsit továbbgondolva, akkor bármely a kocka üreges gömb, gömbbel koncentrikus gömbfelületein is állandó a potenciál, ha ott nincs anyag akkor ugyanaz a konstans,  ha van anyag, akkor is csak az origótól való távolságtól (sugártól) függ, vagyis ilyen gömbfelületek mentén csak sugártól függő állandó.

Akkor egy ilyen térbe helyezett testre a kinetikai vektor IntV

Előzmény: Gergo73 (2131)
Vilag Mokusai Egyesuljetek! Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2132
Azt hiszem akkor nem mondtam, de köszi, én akkor láttam először. Szerintem nehéz lenne ennél egyszerűbb és szemléletesebb bizonyítást adni.
Előzmény: Gergo73 (2131)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2131
Newton számolta ki a Principiában. Még a linket is megadtam az eredeti szöveghez.
Előzmény: Törölt nick (2129)
pint Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2130
azt akartam mondani, hogy az utóbbi időben egyre nagyobb zöldségeket beszélsz

de aztán megnéztem ellenőrzésképpen, hogy miket mondtál régebben, és arra jöttem rá, hogy pl ilyeneket:

"Egy apró félreértést szeretnék eloszlatni, két űrhajó összekapcsolásánál nem a hátsó, hanem az első rakétáit indítják be, hogy találkozzanak. A Hubble-teleszkóp megjavításához a manőverezés már egy kicsit bonyolultabb. A teleszkóp fölé kell kerülni egy lassúbb pályán, majd ki kell várni, hogy az alább keingő, de gyorsabb teleszkóp a következő mögénk kerüljön. Ekkor ha bekapcsoljuk a hajtóművünket gyorsabbak leszünk és lejjebb ereszkedünk."
Előzmény: cíprian (2125)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2129

Deus ex machina:)

Végre valaki ki tudta számolni a potenciált.

Előzmény: Jo Tunder (2120)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2128
Tudom, hogy unalmas, de csak hogy feledésbe ne merüljön:

Bármit is hazudik cyprian, az ő eredeti állítása az volt, hogy

Most tegyünk a hidrogénatomunk köré még több hidrogénatomot, szimmetrikusan, gömbalakban. Mindegyik új hidrogénatom gravitáló ereje hozzáadódik a tér egy-egy pontjának gravitációjához. Az első hidrogénatomunk a középen van, ahol kijelöltük a nulla potenciálú helyet, ott a legnagyobb az összeg, a középponttól kifelé csökken. Tehát csökken a gravitációs potenciál. A gömb legszélén a legkisebb, mert a gömbön kívül nincsenek hidrogénatomok.
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2127
Nem kértem, hogy írj képleteket. A beidézett bizonyításokat Newtontól a Wikipediáig kellene megértened.
Eleinte csak nevetséges volt, de most már inkább szomorú, hogy világos matematikai bizonyítás ellenében kapálódzol kitartóan.
Előzmény: cíprian (2121)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2126
Nem a Földről beszéltél, tökfej, hanem "egy tömör égitest belsejéről", arról jelentettél ki ex cathedra hülyeséget, most persze szokásod szerint azonnal másról kezdesz hablatyolni.
A mocskolódásod pedig már sokszor mondtam, hogy nem érdekel, úgyhogy ne túráztasd magad fölöslegesen.


Előzmény: cíprian (2125)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2125

Csodálkozom, hogy egy csillagász nem tudja, hogy a Föld belsejében nagyobb a g értéke, mint a felszínen. A felszínen g=9,8m/s2 majd R=2880 km-nél g=10,3m/s2, majd a középpontban g=0.

 

Astronom, nem látok tőled komoly csillagászhoz méltó véleményt, a kevés megnyilvánulásodból pedig arra következtetek, hogy távol vagy ettől a szakmától.

Engem nem zavar, hogy nem vagy csillagász, hiszen én sem vagyok az, de jó lenne ha nem adnád ki magad annak.

Előzmény: astronom (2118)
XRive Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2124
Minő szerencse, hogy nem lehet módosítani a hozzászólásokat. Úgyhogy bárki betévedő megest elsőre láthatja, ki is próbál it csuszázni.
Előzmény: cíprian (2122)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2123
ha a szöveg alapján nem ismeri fel, miről beszélek.

Én például a szöveg alapján azonnal felismertem, hogy sűrű hülyeségeket beszéltél megint.
Előzmény: cíprian (2121)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2122

 

Ezt írtam:

 

"Jól látod azt is, hogy egy tömör égitest belsejében g gyorsulás van. Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban.  A középpont és a felszín között g értékének maximuma van."

 

Bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy tömör égitestről beszéltem.

 

Egyébként már hetek óta pusztán csúsztatásnak használják egyesek a vastagság nélküli gömbhéjat akkor, amikor én tömör égitestről beszélek.

 

A vita kezdetén is a Nap belsejében a középponttól 0,3R távolságában levő erőkről beszéltem. A vitaellenfeleim hozzák fel ellenérvként a nulla vastagságú gömbhéjt. Gyanítom, sokan belátták már, hogy a gömbhéj nem ide illő ellenérv, amikor a Nap belsejéről vitatkozunk.

Előzmény: Jo Tunder (2120)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2121

A fórum nem arra való, hogy matematikai képleteket írogassunk. Nézd meg hányan írnak ide képleteket. Tőled is ritkán látni. Nehézkes ide képleteket farigcsálni.

Annyit követeljetek meg tőlem, amire ti magatok is hajlandók vagytok. Én sem vagyok hajlandó azzal tölteni a drága időmet, hogy  fórum nehézkes szövegszerkesztőjével képleteket írjak. Aki nem elégszik meg a szöveges magyarázattal, nézzen utána szakkönyvben, ha a szöveg alapján nem ismeri fel, miről beszélek.

Előzmény: mmormota (2117)
Jo Tunder Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2120

ciprian,

A gombhejon belul a gravitacios potencial konstans. Erted ? Ebbol kovetkezoen a gradiense nulla. A gombhejon belul tehat
egyaltalan nem lehet azt tudni, hogy kivul van egy test. Te beleszerettel egy kozepiskolai
modellbe mindenfele erokkel, amelyek kioltjak egymast, a fizikus kollegak ezert masznak falra. Csak ugy mondom.
Előzmény: cíprian (2116)
XRive Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2119
És: nem ébred. 'Feszültség ébredéséhez' ugyanis az kell, hogy a test különböző pontjaiban más-más legyen az erők eredője.

Gömbhéj belsejében bármely pontban a gömbhéj gravitációs erőinek eredője zérus. Feszültség nincs.
Előzmény: cíprian (2116)
astronom Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2118
Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban. A középpont és a felszín között g értékének maximuma van.


Azért bizonyos szinten irigyellek, cyprian. Nekem nagyon össze kellene szednem magam ahhoz, hogy ilyen kis helyen ekkora baromságot írjak.
Belőled meg könnyedén dőlnek az ehhez hasonló ökörségek.
Előzmény: cíprian (2116)
mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2117
"És természetesen húzóerő ébred a belehelyezett gömbben is, másképp nem is lehet."

De bizony lehet. Csak mivel eleve elhatárolódsz a matematikától, ezt nem vagy képes megérteni... :-)

Előzmény: cíprian (2116)
cíprian Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2116

Kedves Privatti.

 

Nagyon jól gondolkodol.

Ha gömbhéjba teszünk egy gömböt, akkor húzóerő ébred a gömbhéjban. És természetesen húzóerő ébred a belehelyezett gömbben is, másképp nem is lehet.

A hozzászólások alapján már látni, hogy felismerték a topiktársak: feszültség keletkezik a testekben annak ellenére, hogy a gömbhéj középpontjában az erők kiegyenlítik egymást.

 

Azzal keverik meg magukat a topiktársak, hogy a gömbhéj centrumában a g gyorsulás valóban nulla értékű. De ez nem ugyanaz, mint amiről vitatkozunk.

Jól látod azt is, hogy egy tömör égitest belsejében g gyorsulás van. Az égitest középpontjában g=0, de a felszínhez képest g értéke egyre nagyobb ahogy közeledünk a középpont felé, eléri a maximumot, majd a nullára csökken a középpontban.  A középpont és a felszín között g értékének maximuma van.

Azonban nem g értéke a vitánk tárgya, hanem ébred-e feszültség a gömbön belüli testben.

mmormota Creative Commons License 2007.11.27 0 0 2115
"tapasztalat sugalta: Egyszerre több irányból ható húzóerők feszültséget szoktak kelteni tárgyakban"

Salamon király krétaköre nem jól modellezi a gömbhéjat... :-)
Előzmény: Törölt nick (2111)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!