Keresés

Részletes keresés

Fido Dido Creative Commons License 2007.12.23 0 0 208
Természetesen lehet. Alternatív kapcsolóval oldhatod meg, tehát ez nem a lámpától, hanem a kapcsolótól függ.
Előzmény: harczoss (207)
harczoss Creative Commons License 2007.12.22 0 0 207
Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem, hogy egy fénycső armatúrához lehet-e kettő kapcsolót kötni? Példaként adott egy folyosó, aminek nem akarok elmenni a végére, hogy felkapcsoljam a lámpát. Egy kisebb folyosóra kell gondolni, ahol csak egy armatúrát akarok elhelyezni!
lgnis Creative Commons License 2007.12.16 0 0 206

Na erre még nem mondtam semmit...  ld. #200

Előzmény: lecsóóó (202)
lgnis Creative Commons License 2007.12.16 0 0 205
Egyszerű példa:

Egy 100-as izzót kicserélhetünk egy 23W-os 15000 h élettartamú kompakt fénycsőre, ami a Tungsramnál 2000 Ft. A 100-as égő 29 vagy 39 Ft, attól függően, hol veszi az ember. 1000h élettartamú, ezért 15 db-ra volna szükség, minimum 435 Ft.

 

15000 h alatt az izzók megesznek 15000*100=1 500 000 Wh-t

vagyis 1500 kWh-t.

1 kWh 39 Ft-ba kerül, vagyis 58 500 Ft

 

A 15000 h alatt a fénycső megeszik 15000*23=345000 Wh-t

ami 345 kWh  Összesen 13500 Ft

lgnis Creative Commons License 2007.12.16 0 0 204
Mindemellett nem lebeszélni akarlak róla. Ha nem 10-12 db-bal, hanem 40-50-nel vagy is ugyanott, mint a 600 W halogénnel, akkor is valószínűleg megtérül, a fenti hátrányok ismerete mellett.

Előzmény: lgnis (203)
lgnis Creative Commons License 2007.12.16 0 0 203
Azért ráztam a fejem, mert 3-4 W-ból általában nem csiholnak ki 300 lm-nél több fényt, csak már így is késésben voltam. Jó esetben egy 25W-ös izzó fényét tudja ez a LED, de inkább abban érdemes gondolkodni, hogy 4×-es szorzó van az izzó, meg az energiatakarékos fényforrások között. Ezek a meleg sárgás árnyalatok még kevesebbet tudnak, mert a félvezető kék sugárzásának nagyobb hányadát kell foszforral sárgává alakítani (ami veszteséges)

 

858000 mcd ez tudja valaki, micsoda?

 

Ez 858 candela, millicandelában kifejezve. Szép nagy szám. Nem kell bedőlni... 858 cd az csak az optikai tengelyre van megadva.

Nem tudom, hogy az abstrahl és az ausstrahl között van-e különbség, de a 90 fokos szög csak annyit jelent, hogy ott még világít egy picit.

Meleg fehér, az LED-ek esetén azt jelenti, hogy úgy általában Ra=70, ezt mindig le szokták felejteni.

Előzmény: Bandimacs (198)
lecsóóó Creative Commons License 2007.12.16 0 0 202
A 628. eladó mondott egy olyat, hogy a 12 V-os lámparendszer ott hozza be a trafó árát, hogy a fényereje kétszer akkora mint a 230-asé. Azaz a 35 W-os izzó úgy világít mint kb. egy 70-es (ha létezne). A 230-as halogénra sokan panaszkodnak, mert idő előtt kiégnek, talán a feszültségingadozás miatt.
Bandimacs Creative Commons License 2007.12.15 0 0 201
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=160189125512

pld. erre gondoltam

Előzmény: 521478963 (199)
lgnis Creative Commons License 2007.12.15 0 0 200
Hm... hm.
Előzmény: Bandimacs (198)
521478963 Creative Commons License 2007.12.15 0 0 199
Egy linket betehetnél, hogy lássuk mi is miről van szó.
Előzmény: Bandimacs (198)
Bandimacs Creative Commons License 2007.12.13 0 0 198
Modern nappaliban - hálóban stb. levő halogén világitást szeretném energiatakarékosabbá (és olcsóbbá) tenni. A világítótestekben levő izzók foglalata GU10-es. Az e-bayen láttam 60-78 LED-es izzókat, 3-4 W teljesítménnyel, 3400-3600K színhőmérséklettel. Azt írják, hogy ezek fénye a hagyományos 40-es izzónak felel meg. Csak a nappaliba min. 10-12 db kellene belőlük , ezért nem mindegy hogy a jelenlegi 600W-ot használom el, vagy 30-40W-ot.
Van valakinek tapasztalata ezekkel az izzókkal ? 10-12 db nem olcsó mulatság ezekből, mielőtt belevágok a cserébe kérném a véleményeteket és a segítségeteket.
lecsóóó Creative Commons License 2007.12.13 0 0 197
Bocs, a búra 669 mm, azóta láttam ugyanazt a Kikában, de teljesen más csomagolásban - és áron. Nem mértem le a csövet, de mínusz15-18 cm lehet a búra méretéből.
Előzmény: lgnis (195)
imok Creative Commons License 2007.12.12 0 0 196
Holux Fénystúdió előtt mentem el tegnap: VII. Kertész u. 42.
Előzmény: lgnis (191)
lgnis Creative Commons License 2007.12.12 0 0 195
669? Biztos, hogy az T8?

Ez valami akvarisztikai fénycső? Ez még rejtvénynek is nehéz...

 

A 18W az stimmelne, lehet, hogy a búra 669 mm?

Előzmény: lecsóóó (194)
lecsóóó Creative Commons License 2007.12.12 0 0 194
Vettem T8-as fénycsövet+lámpatestet, 18 W-os, a csőre az van írva hogy:
FSL YZ 18RR26
07 03 06

electronic ballast - ez már a trafóra van írva

A számsorból nem derül ki hogy hány sávos, a termék maga kínai, annyira nem csúnya, 669 mm hosszú.
Előzmény: lgnis (193)
lgnis Creative Commons License 2007.12.12 0 0 193
Az a baj, hogy nem mondtad meg, melyik részét nem lehet érteni :-)

 

"4 db 150 centis fénycsővel 12 000-21 000 lm fényáramod van (100-as égő 1360 lm). 3000-4000-el már elég jól elvagy egy mosókonyhában, átjáróhelyiségben meg a felével is. Tehát talán nem kell belőle 4 db. Dimmelni többnyire 10%-ig lehet, ezen kívül lehet 2 körön is."

 

A fényáram a látható fény teljesítménye, vagyis azt mutatja, mennyire erős a lámpa. Dimmelés: megfelelő előtéttel változtatható a fény mennyisége néhány fényforrásnál, pl. egy 58W-os fénycső teljesítményét akár 5W-ig is le tudod csökkenteni. A "két körön" meg azt jelenti, hogy két villanykapcsoló tartozik hozzájuk.

 

"Sajnos azért a komoly fény fénycsővel is pénzbe kerül. De 4-szer 5-ször kevesebbe, mint villanykörtével. Van, aki kicseréli és spórol 75%-ot, van aki ugyanannyit fizet, de 4× erősebb fénye van, és a kettő között is meg lehet találni a kompromisszumot. Aztán van aki a fényen spórol, nem a pénzen, és egy 40-es izzónál botorkál, akad akinek meg még a fénycsővel is spórolnia kell, és 11W-ost használ kompaktból (mondjuk 12W-on már nem tudom, hány fillért lehet megtakarítani)."

 

A fénycső negyedannyit fogyaszt, mint az izzók.

 

"Na most a full spectrumossal arra számíts, hogy egyelőre csak Kecskeméten lehet kapni 5000-ért (15 euro az ára), de már "dolgozunk" rajta ;-)  Bár úgy láttam, ebben az árban a szállítás is benne van."

 

Magyarul: jó minőségű kompaktot egyelőre macerás beszerezni. (bár ha lett volna ilyen 15 éve, én 3× ennyiért is megvettem volna, most meg elmennék Indonéziába szörfözni azon a pénzen, amit a napfényizzóim fogyasztásán megspóroltam volna :)

 

"A T5-ös cső nem egy túl régi dolog, és most kezd csak elterjedni. Régen 38 mm vastag volt egy fénycső (pl. 120 cm T12 / 40 W), aztán takarékosabbra csinálták, ez lett a 26 mm (120 cm T8 / 36 W). Ez a kettő csereszabatos egymással. Nem úgy a még vékonyabbak, pl. a T5-ös 16 mm, a hosszuk is más. Két csoportja van, kis teljesítményű HE (high efficiency), és nagy teljesítményű HO (high output). Mindkettő elektronikáról járatható. (pl 115 cm: HE 28W, a HO 54W)"

 

A 90-es évek eleje óta gyártanak 16 mm átmérőjű fénycsöveket is. A tengeri akvarisztikán kívül mindenhol nélkülözhetőek. Majd ha lesz belőlük rendes választék, érdemes lesz foglalkozni velük.

 

"Teheted pl. a 145 cm-s HE-t is a mosókonyhába, előtte azért kérdezz rá a Proluxnál (Osram), v a Lónyai u-ban (Philips), hogy egyáltalán árulnak-e 5 sávost belőle. Konyhaasztalhoz T5-ből csak a HE, mert a HO borzasztó erős. Nem ajánlom a T8 150 cm-est sem oda, hiába 4 m hosszon kell (általában nem kell mindenhová amúgy). Na persze ha raksz még a konyhába egy 150 W-os HQI-t, akkor mehet fénycsőből is a legnagyobb :)"

 

Konyhapultra 60 v 120 cm hosszú csövet tegyél. Ez csak ennyi. A teljesség kedvéért ezek 18, ill. 36 W-osak. Feltétlenül 5 sávost válassz (az van ráírva, hogy 930 vagy 935, 940, 950, 965; ezt nem tudom lefordítani:). És feltétlenül elektronikus legyen az előtét.

 

"Azért az a solarspot sem rossz, csak többet kell belőle egymás közelébe berakni, ablakszerűen. Az is csak egy "lámpa" azzal a különbséggel, hogy öntörvényűen működik ;)

Őt szigorúan csak 6500 K-essel szabad keverni."

 

Ez a szerkentyű fehér fényt vezet be a szobába, mivel maga a napfény jön át rajta egy trükkös tükrös csőszerűségen keresztül. A 6500K-es műfény (pl. 54, F74, 765, 865, 965 fénycsövek) ezzel megegyező színű, így nem lesz az árnyékok egyik fele sárga, másik fele kék a szobában.

Előzmény: lecsóóó (160)
lgnis Creative Commons License 2007.12.12 0 0 192
Egy uszodánál segédkeztem ilyen rendszer létrehozásában, pontosabban én csináltam a fényt, de oda nem kellettek lakásban használt lámpatestek, azokat meg ott nem volt nehéz beszerezni, ráadásul ez nem Magyarországon volt (ismerettségi alapon készült). Meg egy vetítőrendszert terveztem fémhalogénesre. Máskor közelebbi kapcsolatba még nem kerültem a dologgal. Majd most fogok rakni az új lakásba, egyelőre nem tudom, hova kell menni érte, lehet, hogy engem is kinevetnek egy-két boltban :-)

Előzmény: 521478963 (190)
lgnis Creative Commons License 2007.12.12 0 0 191
Nem írtunk ilyen helyeket? Most az a baj, nem emlékszem, melyik foglalkozik lámpatestekkel is, mert azt még in is ritkán veszek (igaz világítótestet is, mert a villanykörténél fejlettebb lámpák többnyire 8000 h élettartamúak:). A Holux eléggé fel van szerelve, és régebben tárgyalóképesek voltak, nem tudom, most éppen hol székelnek, legutóbb a Béke úton, előtte meg a Tungsram mellett (Kertész u.?).

Porker topictárs írt valami újpesti boltot a fémhalogén kapcsán, csak arra mostanában nagyon ritkán járok, még nem volt időm megnézni.

A márkaboltok fontosak, ha valami ritkaságra van szükség:

Prolux (Osram)

Philips Világítástechnika (vagy vmi ilyesmi) 9.ker. Lónyai u közepe-belső része (15? asszem)

Király u-i Tungsram (a templommal szemben)

 

érdekes lehet még:

http://www.elektroserv.hu/arlista.php?rendez=csop&szuro=&oldal=4

Érdemes lehet náluk árajánlatot kérni:

http://labelle.hu/

meg van még egy komolyabb kereskedő a Soroksári úton

Előzmény: 521478963 (190)
521478963 Creative Commons License 2007.12.12 0 0 190
Tehát hol is vannak szag-értő helyek?
Előzmény: lgnis (189)
lgnis Creative Commons License 2007.12.11 0 0 189
Nem volt most időm, kellett volna mondani, hogy szag-értő helyre kell menni, mert ez nagyon új, fémhalogént eddig csak néhány egész elvetemült ember használt otthon, de most már ez lesz a jövő.
Előzmény: 521478963 (187)
Fido Dido Creative Commons License 2007.12.11 0 0 188
Veszel egy 15kW-ost a ház elé, és nem kell belső világítás! :)
Előzmény: 521478963 (187)
521478963 Creative Commons License 2007.12.11 0 0 187
A fémhalogén lámpával megmosolyogtak,mert nem tudtak ajánlani otthoni felhasználásra!
Más ötlet mennyezeti-szobai világításra?
Előzmény: 521478963 (182)
histván Creative Commons License 2007.12.11 0 0 186
Kösz Porker,de ez már nem játszik.Azóta: bejártam az Auchant,virágpiacot,Artfleurt... eddig semmi,csak a gagyi.
Előzmény: porker (185)
porker Creative Commons License 2007.12.11 0 0 185
Tavaly valamelyik nagy "lóistállóban" - *ora - vettem egész normálisakat.
Előzmény: histván (183)
porker Creative Commons License 2007.12.11 0 0 184
OFF
Ebben mi a vicc? ... Ez nem a jövő, hanem a szomorú való...
ON
Előzmény: lgnis (177)
histván Creative Commons License 2007.12.10 0 0 183
Karácsonyfaizzót keresek,sajna mindenhol az aprófejü kínait találom.Még a régebbi típusúak is jobban tetszenek.Ajánljatok boltot légyszíves  ihernadi@t-online.hu  köszi
521478963 Creative Commons License 2007.12.10 0 0 182
Rákerestem a fémhalogén foglalatokra. Azokhoz melyekről a Tungsram ír, nemigazán lehet kapni "otthoni" lámpákat, csak az E27-hez, feltéve hogy a búrába befér az izzó. Úgy látom hogy az un. professzionális világítás esetében épp a lakásvilágítás marad ki a felhasználási területekből.
Előzmény: lgnis (181)
lgnis Creative Commons License 2007.12.08 0 0 181
A foglalatokat kérdezted ;-) Azért van ennél kisebb fémhalogén foglalat is.

 

Korszerű az, ha nem úgy érted, hogy van-e nála újabb, mert arra az a válasz, hogy van.

Előzmény: 521478963 (180)
521478963 Creative Commons License 2007.12.08 0 0 180
Ez az E40 még az E27-esnél is nagyobb foglalat, a hozzá tapadó üvegbúra szintén. E köré még képzeljünk el valamilyen csillárt...hát szerintem inkább a Keleti pu. mennyezetén férne el.

A T8-as fénycső egy korszerűbb típus?
Előzmény: lgnis (179)
lgnis Creative Commons License 2007.12.07 0 0 179
Konyhaszekrény: T8 fénycső (hagyományos fénycsőfoglalat)

Többi szoba: fénycső v fémhalogén (pl. E40)

Spájz, stb: E27

 

pont3:)

Előzmény: 521478963 (178)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!