Keresés

Részletes keresés

Brigi0621 Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10782

A bujtatásról nekem is van egy jó kép a könyvemben, de az most kölcsön van adva... Ha visszakapom felrakom... :o)

 

A könyv szerint ha sok új klematiszt szeretnék, akkor egy hosszú ágat kell lefektetni a földre. Módja, hogy hullámosan, kígyó szerűen kell fektetni. Ez azt jelenti, hogy hol a föld alá, hol a föld felé kell fektetni. A kép szerint, ha jól emlékszem egy hajtás a föld alatt, egy hajtás a föld felett, majd alatt, majd felett... így tovább. A könyv szerint meg is kell törni egy kicsit a klematisz ágát amit a föld alá rakunk, ez lehet egy kis csavarás, vagy egy éles késsel történő vágás. A biztos gyökerezés miatt lehet használni a tört, vagy vágott területen egy kis gyökereztető port.

A profik, már úgy csinálják, hogy a föld alá letűzött klematisz alá egyből beásnak egy cserepet, így nem kell megbojgatni az ültetéssel a klematiszt, ha már gyökeret eresztett. Ezzel a módszerrel sok "cserépben" hajtatott klematiszunk lehet...

Ígerem a könyv visszakapása után berakom a képet, mert az magáért beszél...:o)

Remélem érthető voltam... 

 

Előzmény: Nildia (10774)
Nildia Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10781

Ez a visszavágós ötlet onnan ered, hogy egyik ismerősömnek az árokparton vannak íriszei, és virágzás után végigtólja rajta a fűnyírót, a nyár folyamán többször is, és következő évben gyönyörűen nyílik, nem pedig úgy, mint nálam.

Nálam hullámokban figyelhető meg, pl. tavaly ősszel átültettem a mostani helyükre, most gyér a virágzás. Jövőre rengeteg lesz, utána egyre kevesebb.

És majd kb 4-5 év múlva lesz megint nagyon sok.

Ez tudomásom szerint azzal magyarázható, hogy a frissen nevelt rizóba kb-3-4 év alatt lesz virágzóképes.

Azzal, hogy nemsokára visszavágom a levelét, a gyökérzetét serkentem fejlődésre, sokkal gyorsabban, tehát rövidebb idő kell a töveknek a virágzáshoz.

Bár ha jól érzi magát, akkor néhány fajtánál megvan a másodvirágzás, kb szeptemberben. Tavaly nekem volt:)

Na megyek fényképezni azokat, amik mára nyíltak, plussz a klemátiszt.

Előzmény: outdownS (10778)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10780
Úgy néztem, a jobb sarokban levőnek 4 szirma van. Sajátomon is láttam már hatot, négyet, azt hittem megbolondult (vagy én), de más is írt itt korábban hasonlót. Nem tudom, miért tesznek ilyet, hacsak nem azért, mert összevissza vannak keresztezve, és néha zavarba jönnek, melyik ősre hasonlítsanak? Dehát normális esetben egy fajra jellemző a sziromszám is. Vagy nem? (Jajj olyan bizonytalan vagyok, vagy mégsem?)
Előzmény: TTNora (10779)
TTNora Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10779
váltogatja a sziromszámait? ilyen is van? :-) nem tudom sajnos. most mindhárom virág egyformának tűnik...
Előzmény: outdownS (10777)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10778
Igen, kérünk képeket az íriszekről! Ezt a visszavágást még csak ültetéshez hallottam, érdekes. A közéjük ültetett egynyári-csapat is jó gondolat. És még azt mondtad, alig van valamid, te Szerénke! (-:) Kiderül virág is, ötlet is akad.

Önkizsákmányolásban pedig fogd vissza magadat!
Előzmény: Nildia (10774)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10777
Na ugye! A türelem nemcsak rózsát teremhet.

Nagyon szép színe van! Ő is váltogatja a sziromszámait?
Előzmény: TTNora (10773)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10776
Egy több éve megszünt pottyantósnak csak jó hatása lehet a talajéletre. Legalábbis erősen bízom benne, hiszen én is éppen azt akarom eltakarni.

Nem vagyok ám igazi klematisz-szakértő, de az általánosságokat tudom róla:
jó humuszos talajt szeret, mélyebbre kell ültetni, mint az edényében volt (ez megvédi a tövet valami fertőzéstől) árnyékban kell tartani a lábát, a feje mehet a napra.

A bujtást meg úgy kell csinálni (tenyészidőszakban, pl. mostantól kezdve) hogy egy-két hajtást lefektetsz a földre, kicsit be is takarod a talajjal. Gondoskodsz róla, hogy lent is maradjon (ez nem annyira a klematisztál, mint inkább rugalmasabb vesszejű bokroknál fontos) tehát letűzöd mondjuk egy meghajlított dróttal. Ezenkívül meg kell jelölnöd, hogy ott van, nehogy megfeledkezvén kikapirgáld.

Mivel a klematisztő szereti az árnyékot, a legjobban teszed, ha a takarásod jó föld, rá mulcs, rá néhány hagyobb kődarab. Ez rögzít és véd.

A föld alatt a szár gyökereket fog fejleszteni, majd kihajt, így lesz egy leánynövényed, amit majd leválaszthatsz az anyjáról.

Az egész hasonló ahhoz, ahogy a földieper szaporodik: inda-sarj legyökerezik - új növény. Csak itt kell a te segítséged hozzá.
Előzmény: Szemy tó (10770)
Thor Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10775

Ilyenem (is) van! :) meg bordó is.

Ha rendesen megszárad, lefényképezem nektek délután vagy holnap reggel, de most épp nagyon csúnyán el vannak ázva szegények, a tegnapi novemberi időjárástól.

Előzmény: TTNora (10773)
Nildia Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10774

Hát saját magamat zsákmányolom ki:)

 

Az íriszekkel 2-3 évvel ezelőtt kezdődött a "szerelmem" azóta is tart, bár a helyhiány korlátokat szab neki sajnos.

Ha gondoljátok, teszek fel képeket róla, az íriszes topikban már raktam föl, de lehet, hogy itt is szép lenne 1-2.

Nagy kár, hogy csak most nyílik, szerintem gyönyörűek.

Én elvirágzás után úgy oldom meg, hogy közte van egy kis nebánts virág, szarkaláb, kerti pillangóvirág, amik majd fognak nyílni, az íriszeket meg elvitágzás után kb. 10-15 cm-esre visszavágom, mármint a leveleiket, így jobban fejlődnek a rizómáik.

 

Leánderes topikot néha olvasgatni szoktam, pont annak hatására vágtam őket vissza március végén, április elején, de sajnos nem csinálnak semmit, bár a gyökere él.

 

Klemátiszok elkezdtek nyílni, majd arról is rakok fel képeket, óriásiak, és gyönyörűek ( szerintem ) A tövéhez takaró gyanánt egy pár estikét ültettem, ha megnőnek, szép nagyok lesznek, és árnyékolnak majd nekik.

 

Ja, és elkezdtem visszaolvasni, ennyi idő alatt kb 50-60-nál tartok, tényleg sokáig fog tartani:)))

Előzmény: outdownS (10764)
TTNora Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10773

szóval ő President, kb. 40-50 cm magas száracskán van a három kb. 8-10 cm-es virág

Előzmény: outdownS (10772)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10772
Új kép - Browse (saját gépről kiválaszt) - feltölt - és ha megjelent a kép, akkor beszúr. Ezt néha elfelejtik.

Ne add fel! Várjuk!
Előzmény: TTNora (10763)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10771
De mennyire, hogy belefér! Sőt, most már a leandereknek is kint van a helye. (-:)

Előzmény: anblock_italia (10741)
Szemy tó Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10770

Ez a növény idén lett ültetve, mert a helyén lévő tönkrement, nem tudom miért, talán a szomszéd pottyantós WC-je az oka, mert a z közvetlenül a tégla kerítés mögött volt, igaz, hogy már kb 5 éve megszüntette, de lehet, hogy még érezteti a hatását.

Mikor kell megpróbálni a bújtatást, és hogy kell csinálni?

Előzmény: outdownS (10768)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10769
Niobém volt, de nagyon gyéren növekedett, és végül elnyomta az arra járó fehértarka borostyán. Béke poraira.

Az egyik új tövem ilyen rózsaszínű, a másik meg világoskék.
Előzmény: Brigi0621 (10728)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10768
Akkor hosszú életet és bőséges virágzást kívánok neki! Te meg feltétlenül csináljál bujtást néhány hajtásából. Egy ilyen szépséget szaporítani kell.
Előzmény: Szemy tó (10766)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10767
Nekem volt olyan klematiszom, amit átültettem, és úgy véltem, eléggé fölszedtem a gyökérzetét, aztán mégis kihajtott a régi helyén is. Abban az évben szebben virágzott, mint az átültetett.
Előzmény: Brigi0621 (10729)
Szemy tó Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10766
Igen, soha nem retusálom a képeimet, igaz nem is értek hozzá.
Előzmény: outdownS (10765)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10765
De szép szín! Ez életben is ilyen?
Előzmény: Szemy tó (10723)
outdownS Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10764
18 órát dolgozni?!?!? Ki zsákmányol így ki?

Az 50 féle írisz izgalmasan hangzik. Nagyon szeretem őket, vagyis a virágukat, de sajnos túl hamar elnyílnak, az év többi részében meg csak a gazt gyűjtik maguk közé, azért nem sok helyet hagyok nekik.

A klematisz-téma hatására szombaton vettem két tövet - a nevüket most nem tudom fejből (-:) - de az biztos, hogy jó kapaszkodóképesek, szegény eladólegény alig tudta kigubancolni őket. Igen nemes feladatuk lesz, a garázs háta mögött van egy külső illemhely, ami illetlenül rendetlen képet mutat, mert kívül-belül léc- és karóraktár. Ezt kell majd a két gubancnak eltakarni.

A leander megmenthető, ha tövig visszanyírod majd újra kihajt. (Mondanám, hogy van külön leanderes topic is, de ha nincs időd...)

A daturáknál meg az én tudományom állt meg, már néhány éve feladtam a vesződést.
Előzmény: Nildia (10722)
TTNora Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10763
megsértődtem...
Előzmény: TTNora (10762)
TTNora Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10762
itt vannak
Előzmény: TTNora (10760)
TTNora Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10761
az előbb még ott voltak a fotók?!?!
Előzmény: TTNora (10760)
TTNora Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10760

Sziasztok!

Hadd osszam meg Veletek az idén ültetett Clematis President virágait. Olyan kicsi még a növény, és olyan nagy virágai vannak! Kb. 8-10 cm. Teljesen lenyűgözött!

 

Brigi0621 Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10759
Jó ötlet, bát nem tudom, hogy a párom mit szólna hozzá... :o((
Előzmény: anblock_italia (10758)
anblock_italia Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10758
Építsetek gyorsan egy üvegházat!
Előzmény: Brigi0621 (10757)
Brigi0621 Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10757

Én már két télen át próbáltam átteleltetni... :o( Első évben a lakásban, de az nem jött össze, a második évben a pincében 10-15 fok körül, de az sem jött össze....

Idén pedig már nem is próbálkozom... :o((

Előzmény: Tavász (10753)
anblock_italia Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10756
Most Nálunk is süt a nap, csak a tegnapi esőtől vizes minden. Két napra állítólag jó idő lesz, de szerdától vége, lehet nálatok akkor is marad, mert azt mondták, délen napos marad. Hamarosan csomagolni és költözködni kellene valahova Pécs környékére!!!!!!
Előzmény: Tavász (10754)
anblock_italia Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10755
Kicsit megnyugodott az egóm.:-) Nehéz teleltetni, üvegház kellene hozzá. Ki tudja, egyszer járhatunk véletlenül arra is:-)))
Előzmény: Tavász (10753)
Tavász Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10754
Gyere a kerti fényképezés topikba, nálunk így süt a nap. )
Tavász Creative Commons License 2006.05.22 0 0 10753
Szerettel várlak! Ezt a Baumaxban vettem de inkább azt mondom hogy én teleltettem, akkor lagalább meglátogatsz! :)
Előzmény: anblock_italia (10752)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!