Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2206

Elég tudnunk, hogy a tömegközépponton áthalad a vektor.

 

Egy heterogén összetételű testben is ugyanígy keresztül halad a g vektor, csak azzal az eltéréssel, hogy g értéke változni fog. Az égitest magjának tömegsűrűsége mindig a legnagyobb. Ilyen esetben g értékének maximuma van, valahol a tömeg sugara mentén, vagyis a tömeg belsejében nagyobb g értéke, mint a felszínen.

A Föld esetében ez a maximum kb. 2800 km sugarú körön van és g=10,3 majd ettől kezdve a középpont felé haladva csökken g értéke, és a Földközéppontban g=0.

A Nap tömegsűrűsége is növekszik a belseje felé haladva, pl. 0,3R sugarú gömbön belül van a Nap tömegének a fele. A Napon belül is hasonlóan maximumot mutat g értéke.

 

Namost mi a helyzet, ha egy égitest legbelső része mondjuk 0,1R sugarú gömbön belül üreges lenne. Ez képtelenségnek látszik, de a papír és a matematika mindent kibír. Az 1749. alapján én úgy látom, hogy a gyorsulás a tömegközépponttól kifelé mutat. A példa egyszerű, a test szimmetrikus. Könnyen átlátható a kétoldali gravitációs erő különbözősége. Próbáld ezt a példát cáfolni Newton Principiája nélkül.

Vagy teremts kohéziót a Principia és példám között.

Én bizonyítottam, most te jössz.

Előzmény: Gergo73 (2200)
pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2205
ez egzakt módon csak homogén tömör gömbökre igaz. általános alakú testre csak közelítő megoldás, ami az alaktól és a távolságoktól függő hibával terhelt. ráadásul az is általános, hogy forgatónyomaték is képződik, nemcsak egyszerű erő.
Előzmény: cíprian (2202)
astronom Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2204
Nagy összegben mernék fogadni arra, hogy iszugyi kartács le fog csapni erre a mondatra.
Előzmény: astronom (2203)
astronom Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2203
Kár, hogy nem éltél, amikor Eötvös Loránd az ingáját tervezte, biztos elmagyaráztad volna neki, mekkora baromság, amire készül...
Előzmény: cíprian (2202)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2202

Egy tömör, üreg nélküli testben a nehézségi gyorsulás vektorának hatásvonala a test egy tetszőlegesen adott pontján és a test tömegközéppontján keresztül menő egyenes, a vektor értelme pedig az adott ponttól a középpont felé mutat.

Előzmény: pint (2199)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2201
A középpontjába

Úgy értem: a négyzet középpontjába helyezzük a pontszerű testet.
Előzmény: Gergo73 (2200)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2200

Nem tudod egyszerűen definiálni a nehézségi gyorsulás irányát

Dehogynem. Az általa kifeszített egydimenziós altér, ez az irány a definíció szerint. Egyszerű és nagyszerű. Tudod, a vektor az egy matematikai fogalom. Nem kell hozzá tudni a fizikát.

 

De mint mondtam, nagyon jól tudom, hogy kell kiszámolni egy T testből eredő gravitációs erőt egy p pontban: integrálni kell a T-n az s(r)(r-p)/|r-p|3 vektort, ahol s(r) a T sűrűségét jelöli az r pontban.

 

Na ha már itt tartunk, oldd meg nekünk az alábbi feladatot. Egy 1 méter oldalhosszú négyzet egyik oldalára 1 kg-os homogén rudat helyezünk. A középpontjába egy pontszerű 1 kg-os testet helyezünk. Mekkora a gravitációs erő a rúd és a pontszerű test között? A G értéke legyen 6.67428 x 10-11 m3 kg-1 s-2.

 

Előzmény: cíprian (2198)
pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2199
hát eddig nem sikerült, de várjuk a folytatást.
Előzmény: cíprian (2198)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2198

Nézd az előbb a nehézségi gyorsulás irányáról matekkal leckéztettél, én most visszaadom ezt fizikában.

 

Nem tudod egyszerűen definiálni a nehézségi gyorsulás irányát, ha nem ismered eléggé a fizikát.

Előzmény: Gergo73 (2195)
astronom Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2197
Alaktalan: szilárd, összetartozó test, ami anyagában heterogén összetételű.

:O)))

Bizisten nekiállok gyűjteni ezeket. Jobb akármilyen kabarénál.
Előzmény: cíprian (2193)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2196
A newtoni fizikában a testeknek nincs anyaga vagy halmazállapota. Egy test az egy ponthalmaz, a tér egy részhalmaza a newtoni fizikában. Általánosabb értelemben egy test az a téren értelmezett nemnegatív értékű függvény (sűrűségfüggvény).
Előzmény: cíprian (2193)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2195
Te valaminek a kiszámolásáról beszélsz, én pedig a fogalom meghatározásáról. Én nagyon jól tudom, hogy kell kiszámolni a gravitációs gyorsulást egy pontban. Többek között innen tudom, hogy egy vastag gömbhéj belsejében konstans nulla a gyorsulás (követtem mások pontos számolását). De nem értem a "kifelé" meg "határ felé" fogalmak jelentését. Ezt kéne nekem elmagyaráznod, ez volt az én eredeti kérdésem. Továbbá az "alaktalan" jelzőt is definiáld, mert azt sem értem.
Előzmény: cíprian (2191)
pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2194
tehát pl egy szabályos 1 sugarú gömb, aminek sűrűsége ρ=1-r függvény szerint változik, az alaktalan? fura egy definíció. és ezzel te tudsz számolni?
Előzmény: cíprian (2193)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2193

Alaktalan: szilárd, összetartozó test, ami anyagában heterogén összetételű.

 

Ne kérdezz, mert egyre gonoszabb leszek, látod betettem a heterogént összetételt is. Na, legyen két sor a definíció.

Előzmény: Gergo73 (2190)
pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2192
"Maradjunk abban, hogy gravitációs erő. Hogy ez húzó vagy nyomóerő más kérdés."

miért, olyan is van, hogy a nyomóerő széttép valamit? :D

megmondom mi van: valószínűleg már rájöttél, hogy hülyeséget beszéltél, de ezt beismerni büdös neked, azért próbálsz úgy tenni, mintha mást mondtál volna.

a valóság az, mint már mondtam, hogy bizonyos méret felett a gravitáció miatt előálló nyomás akkora, hogy ott molekulák nem léteznek, hanem egy sűrűbb, úgynevezett electron degenerate matter áll elő. ennek oka tehát nem a gravitáció, hanem a nyomás. a nyomás oka pedig égitest esetben a gravitáció, de máshol meg lehet más is.
Előzmény: cíprian (2182)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2191

A nehézségi gyorsulás irányát röviden csak az tudja meghatározni, aki mechanikai szabályokat is figyelembe tud venni.

 

Kiváncsi vagyok arra, milyen mechanikai szabályokat tudsz felhasználni a rövid és egyszerű megfogalmazás érdekében. Igazán sokat segítettem, szinte szádba adtam a megoldást.

Előzmény: Gergo73 (2188)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2190
Ja, és azt sem tudom, mi az, hogy "alaktalan". Ezt is már kértem korábban, hogy definiáld. Egy adott pontbeli nehézségi gyorsulás (ami egy vektor) iránya a vele egyirányú vektorok halmaza (lásd előző üzenetem). Ez a definíció.
Előzmény: cíprian (2187)
astronom Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2189
cyprian 2007.11.28 15:13:43 ˆ (2163):
Továbbra is tartom viszont, hogy egy üregben felléphet negatív g gyorsulás is.

astronom 2007.11.28 15:32:54 ˆ (2164)
Én pedig továbbra is tartom, hogy hülyeséget beszélsz.

cyprian 2007.11.28 18:22:50 ˆ (2165)
Ha én hülyeséget mondtam, akkor ezzel együtt Martin Reest is lehülyézted, ugyanis "Csak hat szám" c. könyvében hasonlóan írta le azt,

cyprian 2007.11.28 19:30:49 ˆ (2180)
Üregben fellépő gravitációról nem ír Martin Rees.



Ebből mindenki láthatja, ki a sunyi.
Előzmény: cíprian (2186)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2188

Elmondtam egy-egy sorban az "egyirányú" reláció kétféle definícióját. Egy vektor iránya a vele egyirányú vektorok halmaza. Más definíciót nem ismerek és nem tudok. De a kérdést én tettem fel eredetileg, éspedig neked, szóval te jössz. Miután az irány fogalmát definiáltad két sorban, fogalmazd meg azt is, hogy mit jelent a "kifelé" meg a "határ felé" fogalmak is. Mert én ezeket sem értem.

Egyszerűen nehezebb kifejezni magunkat, próbáld csak meg.

Még nehezebb pontosan és jól kifejezni magunkat. Próbáld csak meg.

 

Előzmény: cíprian (2185)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2187

Még valami.

 

A nehézségi gyorsulás irányát alaktalan testre próbáld nagyon egyszerűen meghatározni. Max. két sor, de még jobb, ha egyetlen sort használsz fel rá.

Előzmény: Gergo73 (2183)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2186
Ne próbálkozz, mindenki sunyinak tart téged itt a fórumon.
Előzmény: astronom (2184)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2185

Csak nem gondolod, hogy a beszélgetésünkben ilyen hosszú definíciókat fogok használni? Fórumon vagyunk, ha nem vetted volna észre.

 

Hogyan tudnád meghatározni röviden, max. két sorban egy objektumon belül a g gyorsulás irányát? Lehetőleg olyan egyszerű definíciót használj, amelyet egy műszaki mérnök szóhasználatába is beleillik.

 

Egyszerűen nehezebb kifejezni magunkat, próbáld csak meg.

Előzmény: Gergo73 (2183)
astronom Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2184
Üregben fellépő gravitációról nem ír Martin Rees

Egy órával ezelőtt még ott tartottál, hogy én Martin Reest hülyézem le azzal, hogy az üregben fellépő negatív gravitációt hülyeségnek tartom.

A sánta kutya egy olimpiai bajnok sprinter hozzád képest, cyprian.
Előzmény: cíprian (2180)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2183

A fogalmakat alapvetően nem jellemezni kell, hanem definiálni. Konkrétan egy vektortérben az irány fogalma definiálható. Ezek az alábbi ekvivalenciareláció ekvivalenciaosztályai:

1. Definíció. v és w vektorok egyirányúak, ha v=cw valamilyen nemnulla c skalárra.

 

Egy rendezett test feletti vektortérben ez a definíció módosítható, finomítható így:

 

2. Definíció. v és w vektorok egyirányúak, ha v=cw valamilyen c>0 skalárra.

 

Szóval nekem - sültkrumpli matematikusnak - az irány az egy vektorhalmaz (egy egydimenziós altér, ha az 1. Definíciót használom; annak a "fele", ha a 2. Definíciót használom) egy vektortérben.

 

Neked az irány valami egészen más, csak nem tudom, mi.

 

Előzmény: cíprian (2176)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2182

Maradjunk abban, hogy gravitációs erő. Hogy ez húzó vagy nyomóerő más kérdés.

Az üreges példát felejtsd el, ez egy helytelen felvetés volt Gergő részéről a 1259-re.

 

Tehát a gravitációs erő pl. a fehér törpékben és a neutroncsillagokban olyan erős, hogy ott képtelen keletkezni H2 molekula (többek között)

Előzmény: pint (2179)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2181

egyszercsak mégis sikerül Newton hülyeségeit végre világosan megcáfolni

 

Ez az egyenlet  Newtoni. A kinetikai vektor elárulja pl. Csak itt van anyagminőség is.

Választhatsz rugalmas anyagot is. Ez egy jobb modell mint egy merev test. De merevtestszerű elmozdulásra is teljesülnie kell.

Előzmény: Mungo (2144)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2180

Üregben fellépő gravitációról nem ír Martin Rees. Az üregnek nincs semmi köze sem Martin Rees állításának, sem az én 1259. hsz. --nak.

 

Az üreg mint helytelen és nem odavaló cáfolatát a 1259. állításomnak, Newton Principiája kapcsán Gergő vetette fel. A kedvéért vitatkozunk ezen az üregen is.

 

A 1259.-ről SR-n kívül még senki nem próbálkozott itt vitatkozni.

Előzmény: astronom (2171)
pint Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2179
nem neked mondtam. te maradj szépen a hidrogénszéttépésnél, mert még azt sem sikerült kiízzadni.

neked is szól a kérdés: hol van a világegyetemben olyan hely, ahol a gravitációs húzóerő szét tud tépni egy hidrogénmolekulát
Előzmény: cíprian (2177)
astronom Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2178
Sunyítasz, cyprian?

Nem mered állni a fogadást?
Előzmény: cíprian (2177)
cíprian Creative Commons License 2007.11.28 0 0 2177

Majd később, de maradjunk a körpályánál, ne bonyolítsunk.

 

Nem olyan értehetetlen az égimechanikai paradoxon, javaslom addig nézz utána. Kiváncsi vagyok te hogyan értelmezed. De később térjünk vissza, előbb Gergővel vitatkozom.

Előzmény: pint (2175)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!