Keresés

Részletes keresés

Who111 Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14641
Jah, utazóhullámú generátorról én is hallottam.
De olyat keresek, amit egy garázsban meg tudok oldani. (Hellyel-Közzel)
Előzmény: jee_c (14639)
Who111 Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14640
Nem tudom, lehet.
Én a Utah-i egyetemről hallottam egy fószert, aki hangot állít elő hőből, abből meg
piezo-val áramot. Állítólag 20% a kísérleti hatásfok, de többet is el lehet érni.
Egy a baj állítólag marha hangos. Próbálják áttenni a nem hallható tartományba...
Hasonlít a dolog a Stirling motorra, csak mozgó alkatrész nélkül.
Meg persze üregrezonátorral. :-)
(Itt is írta valaki előrébb.)
Előzmény: jee_c (14638)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14639

Tévedtem, a NASA cucc a travelling wave generator: http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=15063

 

Találtam egy másik érdekeset:

http://findarticles.com/p/articles/mi_qa3957/is_200301/ai_n9191213

Miniature gas-turbine power generator

Előzmény: jee_c (14638)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14638

Nice one! :)

Én drukkolok az elképzelésnek!

 

BTW: a NASA hőenergiás generátora nem pont ugyanezen az elven működik? Most ugrott be. Valami szono... nevű cucc, mintha abban is lenne valami hangtechnikai téma, bár ott mintha valami rezonancia játszana szerepet...

Na majd megkeresem.

Előzmény: Who111 (14637)
Who111 Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14637
Nem tudom, de lehet, hogy az én ötletemre gondoltál.
(Bár gondolom másnak is eszébe jutott.)
Hogy mi forr az említett hőfokon?
Nyomás és vákuum kérdése, de kb. a klímagáz. R312 vagy 314, nem tudom pontosan.

Egyébként nem titok a dolog, ugyanaz az elv, mint a gőzturbina.
Csak teljesen zárt a rendszer. Gáz hőcserélőn elforr, turbinát meghajtja, hőcserélőn
lekondenzál.
Ami jó, az az, hogy itt sokkal kisebb a forráshő, mint a víznél, nem kell akkora energia
a forráshoz.
Gigahertz a tuningnet-ről hasonlóval kísérletezik, csak ő ammóniát használna hozzá.

Nálam annyi lenne a plusz, hogy egy Laval-fúvókán a gáz átlépné a hangsebességet.
Ezáltal a kiszélesedő részben nem lassulna le, hanem tovább gyorsulna.
Mielőtt valaki az energia megmaradást emlegetné, úgy kerülődik meg a dolog, hogy
közben a gáz kihűl, ebből tesz szert mozgási energiára.
Nem mosolyogni, ez egy fizikai törvény! :-)

Upsz, lehet többet mondtam, mint szabad lett volna! Most hogy lesznek ebből
millióim? :-)))
Előzmény: Axióma (14631)
jeriko2 Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14636
Tulajdonképpen egy "mini" földregiszterrel is működne: lemegy pár métert 2 méter mélyre, majd végig a járda alatt és újra le. Egy pici ventillátorral. Nem kell mindig mennie, csak ha fagypont alatt van a hőmérséklet, és van csapadék is. :)
Előzmény: Törölt nick (14629)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14635

Ha nem lennének elég mélyre lejutóak a HP-k, akkor előfordulhatna, hogy kialakulna körülöttök egy hidegebb földhenger, és a kezdetbeni nagyobb hőszállítás visszaesne szinte nullára..

Ez annak a kérdése, hogy mennyire vezeti a föld a hőt (meg milyen közel vannak a HP-k - ha túl közel, akkor egyszerűen a járda alatt lenne egy méter mély hideg földdarab - térben látom magam előtt a hőmérséklet 3d-s lehetséges térképét, remélem más is érti mire utalok. :))

jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14634

Ööö, bocs , látom te is ezt írtad.

AMit gyanítok:  a HP-ben a hőáramás mindenképpen megindul, ha hőmérsékletkülönbség van. Nem kell, hogy pontos hőmérsékletek legyenek a két végénél, persze a hatásfok más tészta . Minél nagyobb a hőm.kül. annál gyorsabb a hőszállítás, azt hiszem.

Előzmény: Axióma (14631)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14633

HP esetében a forrásponttal lehet játszani, mivel ezz a nyomástól is függ, nemcsak a hőmérséklettől. Szóval valahogy be lehet szabályozni (a folyadék mennyiségével?), vagy beszabályozza magát?

A HP esetében lényeges, hogy vákummal indul, vagy valami ilyesmi.

 

Megnéztem, nem kell vákum, elég, ha csak a HP-ben levő folyadék gőze van csak a csőben ( a folyadékon kívül):

"An interesting property of heat pipes is the temperature over which they are effective. On first glance, it might be suspected that a water charged heat pipe would only start to work when the hot end reached 100 °C and the water boils resulting in the mass transfer which is the secret of a heat pipe. However, the boiling point of water is dependent on the pressure under which it is held. In an evacuated pipe, water will boil right down to 0 °C. Heat transfer will start, therefore, when the hot end is warmer than the cold end. Similarily, a heat pipe with water as a working fluid can work well above 100 °C."

Előzmény: Axióma (14631)
cshb Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14632
Ezt egy étterem falán lőttem:
- Bátran vágj bele bármilyen nagyszabású dologba!
Noé bárkáját egy gyenge amatőr építette, a Titanicon viszont mérnökök tucatjai dolgoztak.
Axióma Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14631
Tok jo otlet! Kerdes, mi az ami 10 fokon, konnyen eloallithato merteku vakuumban mar forr, de 0 fok korul mar lecsapodik. Ja es nem lehet a sok cso helyett valami mas geometriat kitalalni ennek az izenek? Esetleg nem kozvetlen a szilard burkolatot hanem hoatadassal ugyan de egy fagyallos folyadekreteget melegiteni (ha jol gondolom, hogy a folyadekban jobban/gyorsabban megtortenik a ho eloszlasa).
Errol jut eszembe, valaki itt emlegetett egy HP-bol aramfejlesztesi otletet is, de valami nagyon feluletesen hogy talan letezhet, arrol lehet tobbet tudni? Marmint nem a lenyegerol ha penzt akar csinalni belole, hanem hogy ez sajat otlet nullarol, vagy valami mukodo dolog koppintasa, esetleg mar valahol probagyartason is van, stb?
Előzmény: halaloszto (14630)
halaloszto Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14630
Nem napenergia, de mostanaban volt szo talajregiszterrol es hasonlok. Hogy 1.5-2m melyre kell asni, es ott stabil a 10 fok.

Szoval allitolag letezik olyan heatpipe, amit le kell furni 2m melyre, es a lenti 10 fokot felhozza. Leasol a jarda ala szukseges mennyiseget, es meg van oldva a jegmentesites.

Szoval a VCS-hez valo heatpipe jo lenne erre?? Nem olcso, ha m2-enkent kell mondjuk 5, de utanna nem ker enni. Attol tartok az nem erre a homerseklet tartomanyra van hangolva...

vajk
Előzmény: Törölt nick (14629)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14629
kútvíz? Ez tetszik! De egy kemény télen azért meglátszana a villanyszámlán.
Előzmény: jeriko2 (14624)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14628

A 14608- ban énis felvetettem a fagyállót, de ez már a hőcserélővel nagyon megdrágítaná.

Előzmény: dacia-2 (14623)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14627
Régebben volt szó irodaépület-projectről, ahol is hőszivattyú segítségével az irodaház előtt vezető út alatt elhelyezett csövekkel volt valami épületgépészet megoldva (nyári meleget irodából a klíma elteszi oda - télen előveszi fűtésre, ha jól emlékszem).
Előzmény: jeriko2 (14624)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14626

Kérdés, mennyit mennek a takarékos izzók. :)

Pl. tegnap égve maradt több órára a garázsban a fénycső, és egy izzó (mea culpa..), oszt a fogyasztás nagyobb is lett. A kicsit  már kevés is nagyban (arányában) módosítja (növeli).

Előzmény: Axióma (14618)
jee_c Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14625

Sajnos a villanyszámlám ennél a 6000 Ft-nál több szokott lenni, főleg most télen, mert a kisgyerek miatt a fürdőszobafelfűtés nagyon megnyomta (elektromos árammal).

 

Érdekes probléma még a megtérülésénél, hogy szép dolog, hogy kamatozik a pénzed, ha beteszed a bankba, viszont a pénz reálértéka is csökken, tehát az 5% nem 5% reálértékbeli profitot jelent. (az 5% különben elég kevés)

Amit beépítettél a házba, az viszont reálértékké alakul. Persze ennek meg elavulási, amortizációs ideje van, így az értéknövelő hatása is az idő függvénye.

Huhhh, bonyolult dolog ez a megtérülés, ha mindent figyelembe akarsz venni. :)

 

Pl. ha valamiért nem tudod fizetni egy évig, fél évig a számlákat, akkor hirtelen felértékelődik a rendszer - arra az időre.

 

Szerintem a nagy kérdés az, hogy miképpen lehet olyan megújuló energiára épült rendszert vsiálni, aminek a lehető legnagyobb az élettartama - illetve a hosszú távú karbantartási költsége (évtizedek) a legkisebb.

Előzmény: Who111 (14619)
jeriko2 Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14624
Tetszik ez a betonjárda ötlet, nekem is eszembe jutott már hasonló. :)
Most csak egy kiegészítés hozzá:
- Télen a csövekben lehet pár fokos vizet (pl. kútvizet, az van 6-8°-os; ha vastagabb a cső, levegőt - sörkollektor, lakás használt kevegője, amit úgyis kiszellőztetnénk) keringetni, és meg van oldva a járda jégmentesítése.

A legjobb napenergiahasznosítás egyébként az lenne, ha lehetne csinálni olyan tetőfedést, amelyben panelszerű elemekkel megoldható lenne a komplett tető napenergiahasznosítása. Még ha kicsi is a hatásfoka, olyan méretről lenne szó, ami komolyan rá tudna segíteni a fűtésre (és megspórólnánk a cserép, tetőfólia stb. árát). Valamikor láttam egy ilyen rendszert a net-en, most sajnos nem találom a linkjét.
Előzmény: Törölt nick (14605)
dacia-2 Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14623
betonjárda, mint napkollektor: és mi van, ha fagyállóval töltöd fel, plusz hőcserélőt használsz ? így ebben az esetben télen is maradhatna, sőt a hólapátolásba is besegíthet akár :)
Előzmény: Törölt nick (14605)
Axióma Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14622
Jogos, nalunk nem beepitett hanem egy wilo(?) van, majd megnezem, hogy hany wattos.
Előzmény: kpl (14621)
kpl Creative Commons License 2007.06.18 0 0 14621
A keringetőszivattyú a c24-ben eszik 100-130 W-ot, napmentes fagyban az is elmegy 8-9 órát egy nap, zömmel akkor amikor világítani is kell. December-Február átlagos napi üzemideje 4,5-4,9 óra között volt.
Előzmény: Axióma (14618)
PITTA Creative Commons License 2007.06.17 0 0 14620
Hi. bocsi hogy csak én így rátoktörök így ismeretlenül.

Én annó a Plusban vettem fogyasztásmérőt (~2500 Huf egyik felét konektorba kell dugni a másik oldala pedig egy konektor) és azzal szépen mindent körbemértem. Tud KW/h-t is mérni így pl. a fagyasztószekrény 1 napi vagy heti fogyasztását is meg tudtam nézni, valamint ha beírom az áram árát még azt is meg tudja mondani mennyibe került.

Negatív csúcs: Régi fadobozos magyar szines TV ~63 centis. 150-190 wattot fogyasztott, míg egy másik modern ugyancsak 63 centis csak 80-90 wattot. (üzem közben)
Számítógépnél pedig kénytelen voltam egy billenőkapcsolós elosztóra kötni mindent, mert a monitortól kezdve a nyomtatóig minden zabálta az áramot még akkor is ha ki volt kapcsolva. Valószínű a tápegység a kapcsoló előtt van...

Más: Energiatakarékos izzóknál nagyon figyeljetek a minőségre!
A valamire valókra rá van írva a lumen is. Pl. Philips Tornado (egycsöves spirális) 20 wattos 1240 lumen míg egy márkátlan ugyancsak 20 wattos már csak 500 (ezt speciel baumaxban láttam)! A nagytöbbség olcsóbbra már rá sincs írva a lumen...
Szóval nem érdemes gagyit venni...

Bocsi a kisregényért...
Előzmény: jee_c (14617)
Who111 Creative Commons License 2007.06.17 0 0 14619
Nálunk 15kWh/nap. Igaz két lakás.
Ha belegondolunk nem olyan szörnyű.
Ha rávennék egy 650W-os generátort, hogy 24 órán keresztül töltsön nekem egy akkut
akkor fedezné bőven, és akkuval az ingadozásokat is. És ez két lakás.
Neked bőven jó lenne egy 300W-os generátor.
Mondjuk napelemből kb. 800W, és akkor csak télen nyúlna néha az Elmű vezetékhez.
Napelem: 800.000-
Inverter: 200.000- (Szinuszos, töltővel, átkapcsolóval)
Akkuk: 200.000- (Kb.)

Havi villanyszámlád kb. 6000Ft ---> éves: 72000Ft
Számítható spórolás jelen időben/év: 70.000Ft

Megtérülés első körben 17 év.
Ez alatt az idő alatt kétszer kell akkut cserélned: +400.000Ft

Módosult megtérülési idő: 23 év
Ez alatt további egyszer kell akkut cserélned: +200.000Ft

Módosult megtérülés: 25 év
Itt már régen napelemet kéne cserélni, de tegyük fel, hogy ekkor még leadja a 80%-ot,
tehát nem kell.

Módosul a dolog, ha bekalkuláljuk az energia árának növekedését.
Számoljunk ex-has, évente 10%-al.
Így már csak (mellőzném a levezetést) 11,5 év lenne a megtérülés.

Igen ám, de mi van, ha az erre szánt 1.200.000Ft-ot beteszem a bankba?
Az nekem kamatozik. Mondjuk pl. 5%-ot.
Ezzel megint sikerült kitolni a megtérülési időt 16 évre.

Nyilván ez hozzávetőleges, hiszen a legfőbb dologról, az energia árának a
növekedéséről még becslést se nagyon szabad mondani.
Igazából azt sem tudom miért lett ilyen hosszú, és miért neked, de örülök, hogy
kiírhattam magamból. :-)

(Csak, ha valaki megtérülést akar számolni, annak jól jöhet ez a pár szempont.)
Előzmény: jee_c (14617)
Axióma Creative Commons License 2007.06.17 0 0 14618
Mi elektromos fozes nelkul de sok sz.geppel a duplajat is elfogyasztjuk, vagy legalabbis majdnem... Engem viszont meglepett, hogy mennyire visszaesett most a hosszu nappalok alatt, pedig tudtommal mindenhol takarekos izzo van bent.
Előzmény: jee_c (14617)
jee_c Creative Commons License 2007.06.17 0 0 14617

4kWh nappali és 3kWh éjszakai áram fogyott. Elektromos sütőnk van (teljesen), de csak reggelit csináltunk rajta. Mosogatógép egyszeri használat benne volt, egyébként semmi extra: mikró, világítás, TV (nemsok), számítógép (ez sem sok), rádió, magnó.

Most csak a napi fogysztásokat akartam felírni. Amit még láttam: az éjszakai (kapcsolt) áram valóban csak éjszaka volt bekapcsolva.

Előzmény: kpl (14616)
kpl Creative Commons License 2007.06.17 0 0 14616
:-)
Kíváncsi vagyok a tanulságokra! Én november közepétől május elejéig írkáltam a napi óraállásokat (gáz-nappalivillany-vezéreltvillany-külsőhőfok-belsőhőfok) a gázfogyasztás miatt, érdemes lenne újra egy sorozat a gázmentes időszakra...
Előzmény: jee_c (14614)
jee_c Creative Commons License 2007.06.16 0 0 14614
Teljesen véletlenül pont ma írom a villanyfogyasztást óránként, kétóránként, feljegyezve, hogy milyen készülék ment, az adott időszakban (és kb. mennyit).
Előzmény: kpl (14610)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.16 0 0 14613

Az nagyon jó amit Te csinálsz.

Az elérhatőséggel az a baj hogy olyanokat kellene megszólítani akik net közelébe se jutnak, sajnos nem is nagyon akarnak. Olyanokat akiknek egyetlen hirforrásuk a VasNépe, vagy valami hasonló újság, és esetleg a televizíó.

Nem is a laikusoknak kell megoldani az ország problémáit,  A járda csak egy példa. A müszaki tartalmát most ne vizsgáljuk. Biztos van jobb, egyxszerübb. Viszont ha müködik akkor is csak úgy lenne értelme, ha az önkormányzat járdát épít, és ugyanúgy kinálná a rákötés lehetőségét, mint a szennyvízcsatornáét. Ilyesmire gondoltam, ez lenne a lényeg. És ez nem pénz kérdés, ez csak hozzáállás kérdése.

Tudatosan, "ipari méretekben" kell megfertözni az embereket. Ez főleg állami feladat lenne, de mivel az állam ezt nem vállalja magára olyanoknak kellene akiknek erre lehetőségük van. Mennyivel más lett volna a helyzet, ha nekem az építész mondja, hogy ezt próbáld ki, az építkezésbe belefér.

 

Előzmény: kpl (14611)
tbs1001 Creative Commons License 2007.06.15 0 0 14612
PH témában is hasonló a helyzet. Az ex Intercom-os Mihály György úr reklámozza magát a "passzív házával". Ami minden, csak nem passzív... Frankón kedvetszeg, mert a háza TÉNYLEG súlyos millió forintokból készült, az ésszerűség határain messze túlmutatva... Inkább nevezném alacsonyenergiás luxuskecónak, mint PH-nak... :(((

Jó volt a törekvése, de 300nm alatt neki nem ház egy ház. (1 feleség, 2 gyermek)
Előzmény: Törölt nick (14593)
kpl Creative Commons License 2007.06.15 0 0 14611
Addig, ami a google-be beírva a "napenergia" keresőszót, az első 10 találatban benne van a "napenergia.fw.hu", addig talán nincs olyan nagy baj :-)
Más kérdés, hogy a vezérelt információáramlás ezt útba ejti-e vagy sem...

De a lényeg, hogy az ország energiaproblémáját nem a lakosok oldják meg. Ők a saját problémájuk egy kisebbik részét fogják csak megoldani, és úgy, ahogy nekik érdemes. A lehetőség az, hogy akinek ipari méretekben vannak ötletei az tudja-e teríteni a módszerét.
Előzmény: Törölt nick (14605)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!