Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2024.03.13 -5 0 46130

Jól néz ki. Vannak leírások az interneten, hogyan lehet az ilyen műanyagokat szépen kifehéríteni, pl. a C64-restaurálások kapcsán.

Előzmény: Dessert Rat (46128)
XANTIi Creative Commons License 2024.03.13 0 1 46129

Igazi japcsi stílus, alkatrészek.

Előzmény: Dessert Rat (46128)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.03.13 0 4 46128

Hajórádió!

 

Hogyan kerül a cébés topikba?  Gyakran nevezik "cébének" a használati módja miatt, amiben van némi igazság, hivatalosan meg nem erősitett hajós közlések szerint csak megveszik a boltban és használják, annyi megkötéssel hogy csak a hajózási szolgálatban engedélyezett, szó sem lehet szárazföldi privát használatról. Persze gondolom ez apró magánhajócskákra igaz, nagyobb vagy céges hajókra bizonyára komoly előirások vonatkoznak.  

 

Egyetlen okból vettem egyet, mert még nem volt ilyen. Illetve volt egy SWIFT gyártmányú kézim, ami megnyekkent a fiókban. Éppen ilyen okból valami olyat akartam amit én magam is meg tudok javitani, bármi is romlott el benne. Ez meg a "TITAN" radio kategóriája, amiben tranzisztorok vannak meg kvarcok.  Japán.

A története itten van: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=166544753&t=9215792

 

A kézhez vett rádióról néhány foto:

Már a eBay-os fotón is láttam hogy néhol túl sárga, a mikrofonnál arra gyanakodtam hogy eleve ilyen, de kiderült hogy a sokéves napsütés sárgitotta meg, egyéb viz hiján a Csendes-óceánon.  A mikrofon egyébbként 700(!) ohmos. A doboz nem két félből áll, hanem egy műanyag köcsög amibe a rádió vázát be lehet tolni. Az előlap enyhén dűtött ami hajórádióknál eléggé szokásos, különösen a modernebb billenyűsökön.

 

Belülről:

Látszik hogy nem agyonintegrált hiszen 1975-öt irunk, mezei kvarcok rezegnek benne, a vevő 9-szerez, az adó 12-szerez.A fontosabb hajózási frekik mellett van benne két weather csatorna is, ami a hajózásban fontos info.  A kvarcok felett még lenne egy bádogsin ami lefogja őket, de a fotózás kedvéért leszereltem. A harmadik képen az 1. KF szűrő két 10.7-es kvarca kátható, alatta a 2. keverő 10.24-es kvarca. Csupa olyasmi ami cserélhető, javitható a fiókból kiszedett alkatrészekkel. Talán kivétel a 25W-os végfokozat MRF328-as 30W-os tranzisztora, ami viszont mégjobb szinbe állitja be a rádió 2 sörnyi vételárát.  Remélem sok hajózási forgalmat hallgathatok rajta BAZ megyében is :-))

 

Láttam még egy Standard-Horizon  rádiót amiért azóta is esz a fene, de 25+15 dollár az ára, megérne annyit mert gyönyörű klasszikus és hófehéren tökéletes, de nem fér be a korlátozott súlyhatárba, igy is van amit már zsebben viszek megfelelő méretű testüreg hiján.  Kb 20 kg rádió igy is ittmarad a szekrényben, aminek a legnagyobb előnye hogy majd érte kell jönni.

 

(a kis kitérő után már csak 27MHz lesz, esküszöm!)

 

 

 

 

 

Dessert Rat Creative Commons License 2024.03.08 0 1 46127

Az utolsó ábrát eltévesztettem, ez kellett volna a NINCS KIADVA (24) csatorna tiltásához:

Előzmény: Dessert Rat (46126)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.03.08 0 3 46126

Még két (rövid:-)) gondolat a Citi-Fone SS rádióhoz.

 

Mint általában, a régi 23 csatornás rádiók kvarcmátrixosak, amik tipikusan 6 master és 4 slave kvarcot alkalmaznak (tulajdonképpen 5 slave kvarc kéne, de a távirányitó csatornák - cébés nyelven alfás csatornák - miatt egyet elhagynak)  a slave kvarcok 10kHz-enként követik egymást, a master kvarcok pedik 50 kHz-enként - ezek összegéből jön ki az adási frekvencia.

Akkor az hogyan van, hogy ebben a rádióban 8 master van és 3 slave?  Úgy hogy reflexből úgy gondoljuk a 8 a master, pedig nem, hanem a 3 kvarc az, a 8 pedig slave.

 

A 8 kvarc ezt csinálja:  1,2,3,(kimarad 3A),4,   5,6,7,(kimarad 7a),8  - ez 10-szer 10 kHz, ekkor a 3 master kvarc közül a következő kapcsolódik be ami 100 kHz-el magassabb, és ekkor:

9,10,11,(kimarad 11A),12,       13,14,15,(kimarad 15A),16  majd megint master kvarc váltás és

17,18,19,(kimarad 19A),20,     21,22,(NINCS KIADVA),(kimarad),23

 

Később, 1978-tól a 40 csatornás korszakban, a "NINCS KIADVA" lett a 24-es, a "kimarad" lett a 25-ös

Elsősorban a nagyon érdekes és szokatlan megoldás miatt irtam ezt le, gondolom a cébézés első éveigen több volt a szokatlan megoldás - az útkeresés időszaka volt ez.

Na jó, de ha az adási frekvenciát ilyen öteletesen előállitották, hogyan fog venni?  A KF értéke 455kHz, ezt gyakran úgy oldják meg hogy vagy a master, vagy a slave kvarcoknál dupla sorozatot használnak, ami 455kHz-el eltér. Nyilván azt érdemes duplázni amiből kevesebb van, jelen esetben a 3 kvarcos mastert. Mégsincs a rajzon másik 3 kvarc, viszont van egy LC oszcillátor. Ezekben az időkben nem számitott eretnekségnek a hangolható vétel, de olcsóbb is volt egy LC osszcillátort használni ami ráadásul könnyedén hangolható (akár extra mértékben is!) A fenti harmadik ábrán van a vételi lokál oszci, ami a 8 kvarcos slave oszcival keverve adja ki amit kell. A lustaság fél egészség, kondenzátorokat vált a kapcsoló amik meghatározzák a frekit.  Vételkor ez az oszcillátor fut, adáskor viszont a 3 kvarcos egység, ami hatósági előirás is a frekvenciapontosság miatt.

 

Még egy érdekes kérdés a "NINCS KIADVA" csatorna (amit ma 24-esnek hivjuk), ami alapból működne egy ilyen rádióban, de akkoriban le kellet tiltani:

Kétféle technikája volt jellemző, az egyik plusz egy kapcsoló tárcsát igényelt, és a tiltandó csatornánál negativ feszültséggel lezárta az oszcillátor csövet - a CitiFone rádiónál ezt alkalmazták.

Másik megoldás (egy tranzisztorosban láttam - majd irok még róla), a kapcsolótárcsa központi csúszkájából kicsipnek egy darabot, és abban a kapcsolóállásban nincs a kvarc bekapcsolva. Ezt nehezebb meghekkelni, mert a kicsipést csakorlatilag nem lehet pótolni, mig az első megoldásnál a hekkelés csak egy drót elvágását vagy leforrasztását jelenti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Dessert Rat (46124)
DeTomi_II Creative Commons License 2024.03.02 0 1 46125

Ment a levesbe. Nem kár :)

Előzmény: _nyunyuka (46122)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.03.02 0 3 46124

Szivem szerint (nincs hosszú i betűm!:)  még visszatérnék a Messenger kapcsolására, de majd később.

 

Most csövezzünk!   Szintén 1964, egy CITI-FONE SS  rádió, amit a Multi-Elmac company gyártott Michigan államban.   Ez már nem kellett volna nekem, de nem lehetett kihagyni nagyon kedvező árfekvése miatt, ugyanis 40 dollárra volt kiirva, plusz 13 sh meg némi (3.10) adó, összesen 55.67 áron. Persze kell hozzá valami világvége érzés is, mert az usákok nem nagyon buktak rá, viszont sokat igérően nézett ki a fotókon. Mérete kb akkora mint két darab Grant egymásra rakva.

Indianapoli-ból küldték Indiana államból. A jelek szerint a vintage CB-k 90%-a Indiana államban van az eBay ajánlatok alapján.   Némi késéssel érkezett, amiért a küldő előre elnézést kért, mert méteres hóakadályok gátolták a postázást és a továbbitást, de 2 nap csúszásssal megérkezett. Az állami USPS nem volt a helyzet magaslatán, mert hajkurászni kellett a csomagot de nem találták, viszont másnap kihozták.

Több mint kellemes meglepetés a mellékelt operating manual, ami a hirdetésben nem is szerepelt, viszont ha meg akarnám venni, akkor 20 dollár lenne a szerviz manual. Ez a rövidebb doksi 6 oldalon tulajdonképpen mindent leir, és a lényeg az utolsó lapon lévő kapcsolási rajz:

A kapcsolást majd beszkennelem a köz javára. Szerkesztési okokból ide tettem két korabeli hirdetést.

A rádiónak voltak korábbi kistestvérei kevesebb csatornával, ez az SS verzió 23 csatornás, kvarcmátrixos felépitéssel. Egyelőre nem teljesen világos előttem a teljes működése, de temérdek időm lesz megismerni.  A legnagyobb meglepetés hogy tökéletesen működik. Végcső:  EL84, ami van egy uborkásüveggel a pincémben. A többi beszerezhető, a fontosabbak (előerősitő, keverő) 7-10 dollár darabja, sajnos a ECC83/ECC81 nem megfizethető 20-190 dollár/db, gyártótól függően.

 

Árulnak persze roncsokat is 74 dollárért amikre rádőlt a villanyoszlop, de nem is tudják eladni:

Ezeket csak azért raktam be mert nincs jó lehetőségem fotózni, de ezeken is látszik a felépités. A NYÁK lemezen a 455kHz-es KF fokozat van, a trafó melletti üres foglalt a vibrátor helye ami 12V-ból megcsinálja az anódfeszültséget. Létezett 6V-os verzió is. Viszont mindkét verzió esetén a trafóra van tekerve 115V-os primer is, amivel hálózatról is üzemelhet. Bedugtam, világitott, miután bemelegetdett a 6-os "Super Bowl" csatornán 9+ al jött az örjöngés egy 2 méteres dróttal a szobában. Természetesen szét is szedtem, a belseje érintetlen, de a panalon némi zsiros por az elmúlt 60 év terméke. Ujjal megtöröltem, alatta teljesen sértetlen oxidmentes a fémlemez, azaz egy hétvégi nagytakaritásba kerül egy újszerű állapot.

 

Ezt lesz a második csöves cébém - az elsőről majd később.

 

 

 

 

Előzmény: Dessert Rat (46121)
XANTIi Creative Commons License 2024.03.01 0 1 46123

Gyönyörű klasszikus darab!!! Ragyogó ismertetés, köszönjük.

Anno a békebeli CB-s időkben jött be pár tucat Johnson Viking 4740-es rádió, ezek már SSB-s darabok voltak.

Előzmény: Dessert Rat (46121)
_nyunyuka Creative Commons License 2024.03.01 -4 2 46122

Érdemes, lásd utánad szóló. A veterán nicked hová lett? 

Előzmény: DeTomi_II (46120)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.03.01 0 1 46121

Elbukott licitálás utáni indulati vásárlás eredménye egy Johnson Messenger III rádió, ami már kétségkivül itt van a táskámban.  Nagyon tetszett a jó állapotban lévő előlapja, aztán az eladó közleményéből kiderült hogy gyüjteményi darab volt ami sajnálatos elhahálozás következtében került piacra.

Az évszám 1964, amikor még igencsak az irással és olvasással közdöttem  mint alsótagozatos tanuló

Eredeti ára 189 dollár, ami akkor jelentős pénz volt, ma egy nullát utána lehet irni, amihez képest 15 dollárért nekem adták és 12-ért postázták, kicsit több mint 1 dollárral támogatnom kellett az adóhivatalt, a végeredmény  27.71

 

Az útkeresés időszaka volt ez a CB gyártásban, a csövesek mellé bejöttek a tranzisztorosok, jelen esetben germánium PNP tranzisztorok, soha nem látott Motorola tipusok. Persze a nagyfrekis teljesitménnyel bajok voltak, ezért az adóban NPN szilicium tranyók dolgoznak.  A modulátor békebeli trafós ellenütemű kapcsolás két 2002-es tipusú Motorola tranzisztorral. Ez nem rövidités, egyszerűen ennyi a tipusjele. Tökéletes helyette az AD1202 vagy hasonló (OC1016?)

 

Nagyon jó szeretne lenni, ezért kétszer transzponált, az első KF  4.3 MHz, majd azt is lekeveri 455kHz-re.   12 csatornás 12 vevő-kvarccal, amik a 4.3MHz-es KF miatt utólag beszerezhetetlen hülye értékűek.  

Most ide teszem a kapcsolást meg egy fotót, ezek a service manuáljából valók:

Nagyon érdekes a KF gondos tervezése, valószinűleg a maximumot kellett kihozni a germánium tranyókból, ezért a KF szűrők mindkét oldala hangolt és leágazással illesztett. (a BRG is csinált hasonlót az FM 10-160 -ban)   Ezek még amerikai alkatrészek és szerelés, nem jött be a jellegzetes japán technika.  Néhol manufakturális jellegű megoldások vannak benne.

A vevő germánum tranzisztorai miatt a panel testje pozitiv, de a doboz tipikusan az auto negativ testjén van, ezért a végső összeszerelésnél (dobozba helyezéskor)  bőven bántak a szigetelőszalaggal a pozitivon lévő árnyékolóserlegek tetején, hogy össze ne érjenek.   A tervezéskor talán más hangszóróval kalkuláltak (vagy lqrták), de a hangszóró felütközött az egyik árnyékolóserlegen és a fázisforditó trafón - nem nagyon, csak kicsit. Ötletes megoldással  egy flexszel gondosan kicsiszolták azt a részt a hangszóró kosarából és most passzos, némi szigetelőszalaggal illesztve.

 

A rádió hátulján az a nagy setét dugó ahhoz kell, hogy pozitiv vagy negativ testre "programozzuk" a rádiót.    A mikrofon zsinórja bele van nőve a rádióba.  Még nem teszteltem, de bizonyára lesznek gondok az 1964-ben gyártott elkókkal.   Van ennek egy tuningolt változata is a Messenger-300, ami csak annyiban különbözi hogy a 4.3MHz-es KF tekercs helyett kristályszűrő van, gondolom valami egyszerűbb ami nem drága.   Az adójából 3W jön ki, ami annak következménye hogy az akkori szabályok a végfokozatba 5W egyenáramú benenő teljesitményt engedtek meg, ezért van hogy a legtőbb korabeli (1978 előtti) CB rádió  3-3.5W-os, ennyit birtak kihozni az 5W-ból.  Maga a hardver tudna többet is, csak akkor az 5W nem tartható, léteznek is hekker megoldások.

 

 

 

 

 

Előzmény: Dessert Rat (46116)
DeTomi_II Creative Commons License 2024.02.29 0 2 46120

..a "majd írok róluk" kitételnél beugrott.. Érdemes lesz újra itt lenni a fórumon? :)

Előzmény: Dessert Rat (46119)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.02.29 0 3 46119

Köszi, egy kicsit később, de mindenképpen élnék az ajánlattal a lelki egyensúlyom megőrzése érdekében, mert éppen muszáj volt lemaradnom egy Heatkit CB-1 tipusú múzeális csodáról ami 10.50-ért ment el egyetlen licittel. Nem a lehetőségem hiányzott, hanem  szállitási probléma, és a helyi dija is 24 dollár. Ez se lenne akadály, de már két másik itt van nálam, majd irok róluk. A CB-1 pedig igy néz ki:

   

 

Előzmény: glbtech (46118)
glbtech Creative Commons License 2024.02.29 0 2 46118

Egy Hallicrafters CB21 van nekem is a polcon valahol mikrofon nélkül, ha gondolod, akkor 15 dollárért ( Foxpost küldéssel együtt ) a tiéd lehet ! :-)

Előzmény: Dessert Rat (46116)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.29 0 1 46117

Gyönyörűek. Mint egy 1960-as Buick.

Előzmény: Dessert Rat (46116)
Dessert Rat Creative Commons License 2024.02.29 0 5 46116

"Vegyetek inkább Johnson Viking Messenger CB-t az abeyen, szàzszor jobb rádió és még olcsóbb is!"

 


Oké, akkor CB vadászaton a vadonban:

 

Természetesen megpróbáltam megszerezni egy Viking Messengert, ilyen az ni:

Igazán szép példányok vannak belőle, konkrétan ezt 199 dollárért lehet elvinni és a postája ingyenes (a zusán belül)  Ettől egy sokkal szebb (gyüjteményi  állapotú) példányra vetettem szemet ami 20 dollárról indult és volt rá néhány bátortalan licit ami felnyomta 32-re. Öt percel a vége előtt megkináltam egy 45-ös ajánlattal, a végén villoggás és csattogás, szaladtak a számok és 129-nél állt meg az automata licitek harca, plusz 30  posta.   Nagyon kedvelt tipus, ennek megfelelő az ára.

 

Itt egy pucér panel csövek nélkül 74 dollárért, restaurálási célra:

A tipus 1958-as, ettől autentikusabb egyszerűen nincs. Nagyon egyszerű kapcsolású, egyszer transzponált 455kHz-es KF-el, tehát kvarc beszerezhető hozzá korlátlan mennyiségben.  A 74 dolláros pucér panelhez árulnak teljes szet csövet, kb ugyanennyi pénzért, tehát egy szép példányra el lehet költeni 200 körül.  A licitet elbuktam de mivel az nem lehet hogy nekem ne legyen Johnson Messengerem, vigaszként kinéztem egy  Messenger-III tipust ami ugyan csak 1964-es gyártmány és tranzisztoros, de legalább csak fix 15+15sh  az ára.

 

Ezekhez az árakhoz iránymutató, hogy egy doboz sör a boltban 4 dollár - aki sokalja az nem issza és nem vintage cébézik, állitólag úgy is életben lehet maradni.

 

(folyt köv)

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (41556)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.21 0 2 46115

Ezek olyan egyszerű alap antennák, hogy még másolni sem kell.

Előzmény: Alpesiház (46114)
Alpesiház Creative Commons License 2024.02.21 0 0 46114

A BRG is másolgatta akkoriban a nyugati antennatechnikákat, talán a Sirio valamelyikével egyezik.

Előzmény: XANTIi (46113)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.21 0 0 46113

A gyártmányát nem ismerem, de volt sok helyen ilyen is. Ez a 2 radiálos.

Előzmény: Rifa-caps_blowup (46112)
Rifa-caps_blowup Creative Commons License 2024.02.20 -4 0 46112

Nem emlekszek 3 v 4 de arra emlékszek azon nem ilyen a csati helye.

Szerintem se brg köcsögantenna.

Előzmény: Bundás86 (46111)
Bundás86 Creative Commons License 2024.02.20 0 0 46111

Véleményem szerint nem olyan .. mert annak 4 radiálja van!

Előzmény: Alpesiház (46109)
Bundás86 Creative Commons License 2024.02.20 0 0 46110

Mit lehet még tudni róla?

Előzmény: Alpesiház (46109)
Alpesiház Creative Commons License 2024.02.20 0 2 46109

Ez egy BRG 1SD150/24 záróedémyes körsugárzó antenna a 2m ipari sávra.(nekem is van ilyenem, zsírúj is, használt is)

Előzmény: Bundás86 (46103)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.20 0 1 46108

Így van. Igen szélessávú egyébként.

Előzmény: Bundás86 (46105)
Törölt nick Creative Commons License 2024.02.20 0 3 46107

Csak ott rontották el, hogy minimum 18,5 fokban lejtenie kell a csatlakozónak, és akkor nem áll meg rajta a víz. : -)

Előzmény: DJ Szegecs (46106)
DJ Szegecs Creative Commons License 2024.02.20 0 1 46106

Nekem eléggé házinak tűnik, legalábbis a melegpont bekötése nem éppen professzionális…

Előzmény: Bundás86 (46103)
Bundás86 Creative Commons License 2024.02.20 0 0 46105

Köszönöm! Akkor nem két sávos, és gondolom 160 mega környékre van "optimalizálva" ?

Előzmény: XANTIi (46104)
XANTIi Creative Commons License 2024.02.20 0 1 46104

Egy GP antenna. Régen a belügyi intézményeken volt sok ilyen. 2 m-re.

Előzmény: Bundás86 (46103)
Bundás86 Creative Commons License 2024.02.20 0 0 46103

Sziasztok! Nem CB ... de hátha valaki látott már ilyet közelebbről. Hasonló mint a Szputnyik Szegecs leírása alapján, de mégsem! Mi lehet ő?

 

Képek az én antennámról:

 

oregbela Creative Commons License 2024.02.20 0 0 46102

Köszönöm szépen a linket!

 

Előzmény: 580~Gábor (46101)
580~Gábor Creative Commons License 2024.02.20 0 0 46101
Előzmény: oregbela (46100)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!