Igen, mi is kétévente trágyázzuk, van ahol évente is, ha tápanyag igényes növényt ültetek és gyakran locsolok.
A tápanyag kimosódást még nem tapasztaltam, tartós esők után se látszott semmi ilyesmi a növényeken. De csak szerves trágyát használunk, műtrágyát soha, csak a cserepes növényekhez.
"A trágyát természetesen be szoktam forgatni" - Ööö, miért, kötött talajon hol kell még ezen kívül ásni? :D
Azt érdemes hozzátenni, hogy a homoktalajt egy-két évente meg kell trágyázni, nem elég ritkábban, mint egyes kötött talajoknál. Egyszerűen a nitrogén kimosódik. Ezért is fontos sok szerves trágyát bedolgozni lehetőleg minden évben, hogy minél jobban javítsuk a szerkezetet, mert csak a humusz képes valamenynire megtartani az N-t. No meg a locsolás, inkább locsoljon az ember gyakrabban kevesebbet, mint kevésszer sokat, pont emiatt: minél kevésbé mossuk át a talajt, és úgyis csak kiszáradna. Egy nagyobb eső képes akár tápanyaghiányos tüneteket is előidézni... És persze érdemes minél több felületet takarni, mondjuk szalmával, szénával, vagy legalább vasvillával lyuggatott fóliával, mert a homoknak nagyon erős a kipárolgása. Ha tavasszal erre nem ügyelünk, akkor nyáron kellemetlen élménybne lehet részünk, mert a 20-30 centire kiszáradt homokot nem elég meglocsolni, hogy nedves is legyen. A víz utat tör magának egy-egy ponton, kikerülve a száraz talaj nagy részét, és bármennyit locsolunk rá, száraz marad a nagyja. :| Egyik évben én is így jártam, hetekig locsoltam be az új ágyásokat, naponta többször, és minden locsolás után át kellett kapálnom az egészet.
Nálunk még drót sincs, elég jól megtartja magát a teljes hosszúságban meghagyott Autumn Bliss vessző is. Nagyon kevés hajlik le, azt átlépjük. Nálunk nem is sor van, hanem sáv, befúrom magam és szedem. Lehet, hogy pedánsabb gondozással egy hangyányit többet teremne, de örülök, hogy van egy növény, ami megfelelően terem anélkül is. Meg ha ott lenne a drót, nem tudmán befúrni magam. Kétévenként jól beterítem a területet trágyával, szalmával takarom, így kapálni sem kell.
Én még nem metszettem meg, nálunk még nem hajt.
Nekünk kerítés mellett van, tényleg átmegy a szomszédba. Szerencsére a szomszédaink örülnek neki, így nekik is a kerítés mellett van a málnás. Meg kell beszélni a szomszéddal.
1. A talajszerkezetet természetesen bőséges trágyával, komposzttal lehet javítani. Jobb az Ifáról nagy kupacban borított marhatrágya, mint a zsákos bolti. A fűnyesedékes talajtakarás alatt is jelentősen javul. És úgy általában semmilyen szerves anyagot sem érdemes elégetni, komposztálni kell vagy talajtakarásra felhasználni, gallyat, kemény kórókat ledarálni. Én a virágoskertben is takarok, ahol lehet, és nem gereblyézek, a lehullott levelek, egyéb maradványok is javítják a talajt. A diólevél is felhasználható talajtakarásra. Nem tapasztaltam semmiféle betegség- vagy kártevőfelszaporodást a takarítás hiánya miatt. Sűrű az ültetés, a kifejlett növények összeérnek, nem szárad úgy ki a talaj.
2. Homokon nem kell ásni. A trágyát természetesen be szoktam forgatni, de egyébként csak ott ások, ahol keményre van taposva a talaj. Mi érett trágyát szoktunk hozatni, ezt és a komposztot tavasszal szoktam bedolgozni, mert mindig maradnak télre is növények a területen. Talán így a tápanyagok is kevésbé mosódnak ki.
3. Öntözni szükség szerint, száraz időben természetesen kell és a talajtakarás természetesen segít megtartani a nedvességet.
4. Mint fent, nedvesség megőrzése és a talaj szerkezetének javítása.
5. Megfelelő trágyázással és öntözéssel bármi, a paprika különösen.
De szerintem ezt mind Te is tudod, de én ezeket tapasztalom is.
Akkor majd v.mikor hétvége felé kifutok levagdosni a szedret. Tüskétlen fajta, szép nagy szemű, nagyon édes, már ha nem szedik le az éretlent, mert akkor inkább a citrom :D
Köszönöm szépen.
Málna. Minden tövet karózni? Meg is hülyülnék... két oszlop, közé drót és máris jól érzi magát. Kerítés mellé én nem ajánlanám, mert átmegy a szomszédba, rosszabb esetben az utcára, aztán áshatod :D 2-3 méterre simán elterjed, sőt tovább is.
A málna tarackolva terjed. A sűrűn, vagy rossz helyre futott, és kihajtott töveket ki kell ásni, és átültetni. Akár most is. Még, ha picik a levelei, akkor is lehet. Én legalábbis sináltam, és meg is fakadtak.
Átültetetd ahova kell, a vesszőket a föld fölött kb 50 cm-r e levágod.
Ahol elágazott, már nem szükséges levágni, mert azon is terem. De le lehet, ha nem lehet rendesen kezelni. 9lekötni, kihajlik, útban van stb.)
nálunk a málna a ház mögött van, északi oldalon, de nyáron reggel 10-ig és késő délután éri nap
van rajta termés, ha nem is túl sok, de finom (erről jutott eszembe, hogy rendbe kell rakni a hét végén - mit csináljak, ha visszavágom 1,80 magasságban, de továbbnő, sőt elágazik? mindig le kellene vágni? - másik kérdés, hogy hogyan lehet "szaporítani" azaz lehet-e tövet másutt gyökereztetni belőle?)
Van. Ilyentájt szoktam vetni (ma nem jött össze, majd holnap), és nagyon nagy hüvelyekben nagyon nagy szemek teremnek. Nagyon finom. A növény elég nagy, én mindig a vetemény szélére vetem, és ráborul így a fűre. (A gyerekek a füvön állva szedik, nem mászkálják össze a veteményt.) A férjem meg morog, hogy nem lehet rendesen füvet nyírni :-)
A sáv egy része kötött talajon van, a másik vége homokon. A kötöttebb talajon lévő része sokkal szebb. Erősebbek a vesszők, többet terem és nagyobb szemek vannak rajta.
Az enyém Malling Exploit. Tényleg sínylődik a napon.
A kerítés mellé, a kertben ültettem elé májusfából (zselnicemeggy) sövényt. Az most 2,5-3 m magas. Így már jobban érzi magát, de a végét még éri a nap.
Valószínűleg ez a hagyományos egyszertermő fajtákra vonatkozik.
Az erdőben ott van málna, ahol az árnyékos erdőbe besüt a nap.
A kertünkben csak Autumn Bliss málna van most.
Végig van a kerítés mellett, aminek egyik vége tűző napos, és fokozatosan a cseresznyefa teljes árnyékába megy.
A málnák meg őrjöngve teremnek a napon, 8-10 vesszőt hoz egy tő, és ahogy egyre árnyékosabb helyen van, egyre gyengébb, az utolsónak már csak egy vesszője nő minden évben, azutána részre már vagy 6-7-szer telepítettem málnát, a teljes árnyékba, mind kipusztult, nemrég bepöccentem és telepítettem oda ribizlit.
Az megmaradt, még termett is pár szemet.
Még van ott két üres helyem.
Spekulálok mit csinájak, mert esélyes, hogy kipusztul a cseresznyefa esetleg egyszercsak.
Érdekes, én is azt tapasztaltam, hogy a málna félárnyékban terem a legjobban. Tűző napon kevesebbet és kisebb szeműt. De lehet, hogy fajtától és talajtól is függ.
Szia!Nekem is ez a problémám volt,mivel a paprikának a meleg és a fény imponál igy megoldottam azzal hogy a radiátorra tettem.Csodák csodájára megindult a kelés:)Bár a kaliforniai paprika az nem kellt ki még ott sem.Persze ha melegágyba vetetted akkor nem érvényes rá:)
Én rügen szamóca magot vetettem tavaly, poharaztam, ősszel fóliába ültettem. Ez nem valami nagyszemű fajta, de elvileg illatos édes igazi békebeli zamatú eper. És indátlan.A friss telepítés sokkal szebb most (jobban viselte a telet) mint a régebbi Isten tudja milyen fajta indázó.
Arra vigyázz hogy ne ház mögé kerüljön! Vagyis hogy akkor ne számits akkora termésre. A málna/szeder árnyékban is nagyon jól érzi magát, csak jóval kevesebbet terem. A kapálást, némi trágyát ez is megköszöni. Ami képet betettem az most 2 éves telepítés.