Keresés

Részletes keresés

astronom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2289
Szerintem ha a 10 féléven átlag kétféle mechanika konklúziója az, hogy a newtoni mechanika az egyensúly kereséséből áll akkor szerintem kurva nagy pénzpocsékolás volt az a10 félév...
Előzmény: Törölt nick (2287)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2288
Az eredő vektor mindig egy állandó vektort ad eredményül.

Ez sem igaz, de mint mondtuk már vagy százszor, ezt Newton 1687-ben a Principiában részletesen elmagyarázta már (a tömör homogén gömb példáján). A kockás példán a tömegközéppontban történetesen nulla az eredőerő, míg az általam tekintett pontban (amit origónak vettem fel) nem az, vagyis cseppet sem állandó az eredőerő-vektor.
Előzmény: Törölt nick (2281)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2287
Hagyjad már ezt az állandó értést nem értést. Mit képzelsz? 10 féléven át átlag kétféle mechanika mellett a te laza 3 féléveddel szemben vajon ki van lemaradva?
Előzmény: mmormota (2283)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2286

Oké. Oké. De ciprián pongyolán annyit akart megfogalmazni csupán, hogy a gravitációs gyorsulás vektorok  egy merev test pontjain belül helyettesithető

egy egyenértékű vektorrendszerrel, amit egyensúly feltételezésével kiszámithatunk.

Ez egy vektorkettőst ad. Erő és nyomaték. Ezt a tömegközéppontra kiszámolva innentől ezzel a vektorkettőssel kell csak tovább számolni. A tömegközéppontot megválaszthatod a koordinátarendszer kezdőpontjának.

Egyébként Föld gravitációs terében  nem számolunk a tömegközéppont

felé mutató gravitációs gyorsulással, hanem egyszerűen z irányúnak vesszük egy végés térfogatban. Igen pici az elkövetett hiba. Akkor is ha ezt állandónak vesszük.

 

Előzmény: Gergo73 (2282)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2285
Szívemből beszélsz.
Előzmény: mmormota (2283)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2284
Nekem egyetlen célom volt a számolással: megmutatni, hogy cíprián rosszul gondolta az eredő gravitáció irányát. Ő úgy gondolta, hogy az minden belső pontban azonos a tömegközéppont irányával. Megmutattam, hogy ez tévedés, a többi nem érdekel.
Előzmény: Törölt nick (2281)
mmormota Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2283
Cipriannak volt egy állítása, Gergo73 kiszámolt erre egy ellenpéldát. Egy állítás cáfolására egy darab ellenpélda kényelmesen elég.

Annak, amit te írtál, milyen logikai kapcsolata van ezzel? Miért kéne ehhez mindenféle egyebet is kiszámolni?

Ez egy érdekes dolog. A hozzászólások döntő többségét értem, egy részükkel egyetértek, másokat tévesnek tartodk. A tieiddel nem ez a helyzet. Nem értem őket. Se azt, hogy miért mondod, se azt, hogy mit. Valahogy merőlegesek a témára is, meg az érthetőségre is.
Előzmény: Törölt nick (2281)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2282

Létható, hogy az origóban szinguláris függvényt adtál meg.

Azt a függvényt Newton bácsi adta meg, nem én. Az origóban valóban szinguláris, de attól még a hármasintegrál konvergens. Bizony, az integrál egy ilyen huncut dolog. A számegyenesen pl. az ln|sin(x)| függvény a pi összes többszörösében szinguláris, de attól még minden véges intervallumon véges az integrálja (az integrál minden pi hosszú intervallumon kereken -pi.ln(2), ez egy szép feladat).

 

De mint mondtam korábban, jól tudok számolni, nekem ez a dolgom többek között.

 

Előzmény: Törölt nick (2280)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2281

Akkor ugyanezt számold ki a kocka minden pontjában.

Majd az igy kapott térfogati erőrendszer eredő nyomatékát

a) a súlyponra

b) nem súlypontra

Pont itt a lényeg. Az eredő vektor mindig egy állandó vektort ad eredményül.

A nyomatékvektorok eredője a hely függvénye lesz.

 

 

Előzmény: Gergo73 (2279)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2280

Ez is hibás. Létható, hogy az origóban szinguláris függvényt adtál meg.

Ellenben ha az origót körbe veszed egy tetszőleges sugarú kis gömbbel és

egyensúlyt feltételezel, majd kiszámolod a felső félgömb egyensúlyát, adódni fog egy erő és egy nyomaték ami mellett teljesülnek az egyensúly feltételei.

 

 

Előzmény: Gergo73 (2229)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2279
A 2213-ban nem szerepelt semmiféle okoskodás. Kiszámoltam az E-beli eredő gravitációs gyorsulást, továbbá a tömegközéppont E-beli helyvektorát. E két vektor nem párhuzamos, ennyi a történet. Ha azt akarod nekem mondani, hogy a két vektort rosszul számoltam ki, akkor megnyugtatlak, hogy jól számoltam ki. Nagyon ritkán számolok el dolgokat (szakmai ártalom).
Előzmény: Törölt nick (2274)
astronom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2278
A newtoni mechanika nem az egyensúly kereséséről szól, bármit is véljenek a mérnökök ezzel kapcsolatban.
Itt különben mindenki nagyon örül, hogy képes vagy bármilyen erőrendszert tetszőleges pontba redukálni, ez bizonyítja, hogy sikerrel abszolváltad az első félévet valamelyik műszaki főiskolán.
Az kevésbé világos, hogy mi köze mindennek az itt tárgyalt kérdéshez, pl. ahhoz, hogy helyes-e cyprian kartács elménckedése, amikor vektorokat úgy ad össze, hogy összeadja a nagyságukat, de ez ne gátoljon semmiben, nyugodtan vedd elő a Mohr-diagramot is, hátha közelebb visz a válaszhoz.
Ahhoz pedig pláne semmi köze, hogy ha cyprian kartácsnak igaza lenne, akkor szegény Eötvös Lorándnak tök fölösleges volt minden tevékenysége az ingájával...
Előzmény: Törölt nick (2276)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2277
Azt azért nem gondoltam volna, hogy már a tömegközéppontot is ki kell dobni.
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2276

Newton mechanikát csinált. Most ezt tárgyaljátok.

Egyébként az előző hozzászólásom kinetika volt. Sehol sem emlitettem statikát.

 

 

Előzmény: astronom (2275)
astronom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2275
A Newtoni mechanika a mechanikai egyensúlyt keresi.

Nagy túrót. A mechanikai egyensúlyt a Muttnyánszky-féle (a maga nemében egészen kiváló) statikán felnőtt mérnökök keresik, és azt hiszik, az a fizika.

Előzmény: Törölt nick (2274)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2274

Csakhogy ez az okoskodás most hibás.

A gúla helyvektorral megadott középpontjáról van szó egy előre felvett koordinátarendszerben. Mig az E pontban az E ponthoz kötött vektorról van szó,

ez pedig két állandó helyvektor különbségeként adható meg.

A Newtoni mechanika a mechanikai egyensúlyt keresi. A gúla (alakú térbeli tartomány) tehát mechanikai egyensúlyban van, akkor minden pontja egyensúlyban van. Az erők és nyomaték vektorora (ez a DAlambert) szerint azt jelenti, hogy a kinetikai vektorkettős, az összes erők eredője és az erők egy tetszőleges pontra számitott nyomaték vektorok eredője egyenértékű  az impulzusderiváltvektor és a ennek nyomatékvektorával ugyanabban a pontban számolva.

Ezek tehát egyenértékű egyensúlyi, ponthoz kötött vektorkettősök.

Ez tetszőleges vonatkoztatási rendszerben igaz (tehát nem inerciarendszerben is)

A pont pedig választható a tömegközéppontnak. Ekkor a kinetikai vektor nyomatéka

a legegyszerübb. Ez megtehető tagonként is. Igy minden erővektor átmegy a tömegközépponton, erre számolt nyomatékvektorok eredője pedig szintén

kiszámolható.  A legcélszerübb a súlyponthoz kötött súlyponti főtengely irányú koordinátarendszer.  

 

 

Előzmény: Gergo73 (2213)
XRive Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2273
Mármint a a molekulát alkotó atomokra ható gravitációs erők különbsége nagyobb a kötésből fakadó erőnél.
Előzmény: XRive (2271)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2272

Nekem semmi közöm hozzá.

Csak annyi közöd van hozzá, hogy azt állítottad, nem igaz az állítás, amit mmormota és később többen is állítottunk. Nem egyszerűen azt állítottad, hogy ez egy irreleváns kérdés valami korábbi állításod szempontjából, hanem azt állítottad, hülyeséget beszélünk. Na ezt kéne visszavonnod, beismerve, hogy üreges gömbhéjban bizony nulla az eredő gravitáció. Ez az egyik.

A másik az, hogy a gravitáció hatásvonaláról, irányáról is értekeztél a minap, újabb blöffszerű butaságok bemondásával. Én nem blöffölök, vettem a fáradságot, kiszámoltam neked egy nem teljesen triviális integrált, ami cáfolja az állításodat. Szóval itt is be kéne ismerned a tévedésedet. Ez így korrekt.

Emlékezz arra, amikor egyszer megkérdeztem emailben Martin Rees-t és kiderült, hogy ő is úgy gondolja, mint te abban a konkrét kérdésben. Volt bennem annyi gerinc, hogy megírtam a válaszát és elismertem, hogy én gondolom rosszul. Na ennyi korrektséget én is elvárok tőled a többiek nevében is, már csak azért is, mert üzenetek ezrei mentek el már a veled való parttalan és értelmetlen vitákra. És most mindegy, hogy itt esetleg olyan kérdésekről van szó, amik számodra mellékesek. Állást foglaltál velük kapcsolatban és hibás kijelentéseket tettél.

 

Előzmény: cíprian (2269)
XRive Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2271
nem tudom, mi lehetett annak a gondolatmenetnek az alapja, de ahogy ott le van írva, csupán egy orbitális marhaság. Még leginkább a nyomás 'halmozódását' lehetne ráfogni, de azt is csak kínlódva.

A 'a gravitációs potenciálkülönbség ... elegendő a hidrogénmolekula kötésének a felszakításához' mondat pedig azt jelenti, hogy a molekulát alkotó atomokra ható gravitációs erő nagyobb a kötésből fakadó erőnél. GoTo mikroszkopikus fekete lyukak, mert ilyet máshol tuti nem találsz.
Előzmény: cíprian (2270)
cíprian Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2270
Mit szólsz a 1259.-hez? Nem a gravitációs erők halmozódását jellemzi? Ha nem azt, akkor mit indokol?
Előzmény: XRive (2268)
cíprian Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2269

Az üregnek nincs semmi köze hozzá, ezt sokszor mondtam. Az üreges indoklást mmormota és Gergo73 erőlteti. Nekem semmi közöm hozzá.

 

Többször is mondtam, hogy csak a 1259. hsz-n vitatkozzunk. Sajnos ezideig ehhez csak SR szólalt hozzá, pedig ezer(!) hozzászólás elhangzott ezek után.

Előzmény: XRive (2268)
XRive Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2268
Hümm. Leginkább talán a kényszererők. És ennek még mindig semmi köze az eddigiekhez. Pl. ahhoz, ahogy megpróbáltad a molekulák felbomlását levezetni direkt gravitációs erőből, negatív gravitációból, üregekből, más hülyeségekből.

Mint ahogy az ősrobbanásnak sincs ahhoz köze, hogy - sokadik következményeként - szabadon onthatod itt a hülyeségeket.

Ismételném: a gravitáció majd akkor b@szogat atomokat/molekulákat, ha szabadesésben is.
Előzmény: cíprian (2265)
cíprian Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2267
Azért nem érted, mert nem tudod mi a fehér törpe, igazán kiguglizhattad volna már.
Előzmény: pint (2264)
XRive Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2266
Na, ez engem is érdekelne. Mármit ezeknek az elfajult állapotoknak a tulajdonságai.

A másik szempont megfelelő értékeléséhez nincs meg a megfelelő képzettségem. Nem vagyok elmekurkász ;-)
Előzmény: pint (2264)
cíprian Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2265

Amikor nem tudsz válaszolni a kérdésemre személyeskedsz.

 

Mégegyszer megkérdezem: a fehér törpében milyen erő hozza létre a nyomást?

Előzmény: XRive (2261)
pint Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2264
"Csak épp itt fixen nem efféle degenerációról van szó."

ez már csak azért is igaz, mert ciprian hozzászólásaiba csak mi próbálunk értelmet belelátni, valójában csak összegereblyézett mondattöredékekből áll.

csakhogy engem nem érdekel ciprian, az viszont igen, hogy mik a degenerate matter tulajdonságai, stb. mivel nekem ez új, korábban nem hallottam róla.

komolyan, néha a hülyeségből lehet a legtöbbet tanulni.
Előzmény: XRive (2259)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2263
A tévedések belátásában mutass példát.

1. Azt állítottad, hogy egy tömör homogén testben az eredő gravitáció mindig a tömegközéppont felé mutat. Ez nem igaz, a 2229-esben mutattam rá ellenpéldát.

2. A 2229-esben szereplő képlettel lehet egyébként egy vastagsággal rendelkező gömbhéjban is kiszámítani az eredő gravitációt, és az üregben (a belső gömbfelület által határolt gömbben) az konstans nullának találtatik. Ezt sem ismerted el mindeddig, mint ahogy azt sem, hogy ez már a Principiában benne van (nem csak nulla vastagságú gömbhéjra!).
Előzmény: cíprian (2247)
XRive Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2262
Majd, ha szabadesés közben is összeroppan, akkor vakerálhatod a gravitációt. Addig maradj csak szépen a nyomásnál.
Előzmény: cíprian (2260)
XRive Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2261
Ha nem látod, hogy mi a különbség a gravitáció és a nyomás között, akkor tényleg kár beléd a szó. Lásd a földön előállított fémes hidrogén esetét, amihez ugye - csillagászati méretekhez képest - elenyésző gravitáció 'kellett'.

Rees, amennyiben számítását a neutroncsillag minimális tömegére vonatkozónak vesszük, valószínűleg valóban nem tévedett túl nagyot. A dolog pikantériája, hogy egyáltalán a csillaggá válás alsó határa több tucat jupitertömegnél húzódik: a neutroncsillagok létrejötte pedig még ennél is jóval nagyobb tömeget igényel.

Szimplán nincsenek meg az elemi alapjaid annak az értelmezéséhez, ami ott áll. Ugyanakkor adod a nagy elmét.
Előzmény: cíprian (2258)
cíprian Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2260

Szó sincs fémes hidrogénről a fehér törpében, ezért nem reagáltam. Az anyag ennél sokkal jobban összeroppan a gravitáció hatására, hogy fémről lehessen beszélni. 

Előzmény: XRive (2259)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!