Keresés

Részletes keresés

bigacsiga2003 Creative Commons License 2022.04.07 -1 3 38832

szerintem - remélem - nem lesz most pár évig parlament, szóval teljesen mindegy. egyébként a levélszavazás intézménye egyszerűen színtiszta csalás

Előzmény: Bukta Péter Ferenc (38829)
Dobcsány. Creative Commons License 2022.04.07 -1 3 38831

Meg hát olyan válság jön , amilyen nem volt 1990 óta. Szóval majd ha éhséglázadás és pogromok lesznek Magyarországon , majd akkor is gondolj erre 136 fideszes képviselőre pajti és legyél rájuk nagyon nagyon büszke.

 

Előzmény: Bukta Péter Ferenc (38829)
Dobcsány. Creative Commons License 2022.04.07 -1 4 38830

Ti pedig jelen pillanatban buktatok 6000 milliárd Ft Eu-s támogatást. Szóval innen szép nyerni főleg ha nem lesz miből etetni a NER hátországot.

Előzmény: Bukta Péter Ferenc (38829)
Bukta Péter Ferenc Creative Commons License 2022.04.06 -5 1 38829

Újabb egy mandátumot buktatok, libsikéim: 136-55!

Előzmény: bigacsiga2003 (38828)
bigacsiga2003 Creative Commons License 2022.04.06 0 1 38828

ez pontosan így van, de ez senkit se érdekel egy átlagos fideszesnél, mert MÉG és most ezt nem érzik, hogy ostoba szar ÉS tolvaj vezetőik vannak. Majd fogják, és hiába írod le nekik most halál pontosan, hogy mivé lett ez az ország, amikor majd megérzik, akkor már tudni fogják ki a hibás: gyurcsány, brusszel, ukránok.

annyi pénz ebben az országban mindig lesz mostantól, hogy azt hazudjanak amit akarnak amit hárommillió majd elhisz. ha már nem hiszik el, mert azért eljön majd az is, akkor majd a nép lelövi a kutyákat, mint csaucsescut, kérdés, hogy amíg ez sikerül mekkora vérengzés lesz itt az 50+ egyetemi pontért fegyveres kiképzést kapó proli "katonáink" és kubatov állataink vezetésével. De ezt a véres forradalmat se a szorgos "csak békére" vágyó vidék intézi majd, a forradalmak sohase vidéken törtek ki, hát most se ott fognak, az tisztán látszik a térképen.

Előzmény: Nyugdijas_szektor (38825)
OZ Juice Creative Commons License 2022.04.06 0 3 38827

Egyáltalán nem akarom a kormányt védeni, nem mindenben értek egyet veled a lentiekkel kapcsolatban, de volt rá 12 évük, hogy pl téged meggyőzzenek és ebben nagyon rútul leszerepeltek. Én nem akarok semmit "mentegetni", az én szavazatomat is elvesztették.. Csak annyit akarok hangsúlyozni, hogy amíg "ezek" jelentik az alternatívát, addig újra és újra Orbán fogja nyerni a választásokat, mert klasszisokkal jobban ért a politikához. Ha bármit akar kezdeni az ellenzéki tábor, akkor először teljes takarításra van szükség...

Előzmény: Nyugdijas_szektor (38825)
csumby Creative Commons License 2022.04.06 -1 7 38826

No comment.

Nyugdijas_szektor Creative Commons License 2022.04.06 -1 6 38825

Azzal maximálisan egyetértek, hogy az ellenzék tehetségtelen senkik gyülekezete, de konkrétan végigtekintve a Fidesz legutolsó kormányán ott hol látsz te kiemelkedő képességű államférfiakat/nőket? Vagy legalább egy alapszintet megütőket?

Állandó érv mellettük, hogy igaz, hogy ipari mennyiségben lopnak "de ezek legalább kormányozni tudnak".

Európai rekordot állítottunk fel covid halálozásban, komplett iparágak mentek a levesbe az állami támogatások hiányában, a vírus elleni harcot is a lopások kimaxolása vezérelte.

Külpolitikailag sikerült a "Putyin utolsó csatlósa" pozícióba bekormányozni magunkat. Sikerült az évszázados szövetséges lengyelekkel is fasírtba kerülni emiatt.

Gazdaságilag sikerült autóipari összeszerelő üzemmé silányítani az országot, a mezőgazdaságban sikerült a legkisebb hozzáadott értéket képviselő gabonatermelő országgá silányítani az egykori húzóágazatot.

Ha egy vidéki buszmegállóban véletlenszerűen válogatva kasztingolnák az új kormány tagjait, azok is kevesebb kárt okoznának.

Előzmény: OZ Juice (38824)
OZ Juice Creative Commons License 2022.04.06 0 1 38824

Ne értsd félre. Nem arról beszélek, hogy itt a kánaán és milyen fene nagy jólétet hozott el a 12 év.

Hanem arról, hogy az a nemzethalál és éhínség és sivárság amit az ellenzék kommunikál három ciklus óta, az nem létezik. Ha az emberek körülnéznek, akkor nem azt látják, hogy minden szar. Az ellenzék ezt nyomatja folyamatosan. És ez hazugság, kurva sokat hazudnak. Az is egy hazgság volt, hogy összefognak. Az is egy hazugság volt, hogy beállnak az előválasztás győztese mögé. Teljesen hiteltelenek. Emellett a depressziós üzeneket nyomatják (a sztárszínész szájából kibaszott hitelesen), amire nem kíváncsiak az emberek. Ezeknek az átlag ember semmit nem hisz el. A politikához teljesen tehetségtelenek. Ezért nyer Orbán ilyen simán. Nem azért mert a vidékiek buták, vagy mert olyan elképesztően jól kormányozna. A propaganda is működik, de erre kenni ezt a választási vereséget megint csak hazugság.

 

Én most azt gondolom, ha ezek mind eltakarodnak holnap, akkor talán 8-12 év alatt kialakulhat egy olyan új politikai közösség, amelyiknek esélye lehet számottevő közhatalmat szerezni a választásokon. 

 

Ha maradnak, akkor a Fidesznek csak arra kell ügyelnie, hogy a kurvaszarnál egy kicsivel jobban kormányozzon, és ezt simán meg fogja oldani. 

 

Hidd el ez a helyzet nekem, mint örökös jobboldali konzervatívnak nagyon nem tetszik. 

Előzmény: Tesla.voltam (38811)
bigacsiga2003 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 38823

en rajuk toltam. az a baj a fantasztikus liberalis ertelmisegnel teljesen bekattant az az okossag, hogy a kutyakra leadott szavazat a fideszt segiti. Tulajdonképpen ÍGY igen, de pont emiatt a faszsag miatt nem szavaztak rajuk elegen, hanem rányomtak Bangóné Jakab Ferenc pártszövetségére, így szopás lett az egész.

Előzmény: Tonio 2.0 (38818)
Fatboy Slim Creative Commons License 2022.04.06 0 1 38822

lehet egy part ribancanak lenni, vagy elmenni a Fradibol igy tiltakozva a fennallo rendszer miatt.

Előzmény: Tonio 2.0 (38821)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2022.04.06 0 1 38821

Botkát szerintem megzsarolták (a sajátjai), arra is lenne tippem, hogy mivel, de inkább nem írnám be.

Sokan fogva vannak ilyen-olyan okokból.

Előzmény: Törölt nick (38820)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.06 0 0 38820

tűpontos lenne?

majdnem.

 

...a DK az ő(GyF) vezetésével nem fog tudni néppárttá válni. Dobrevvel talán igen.

 

ez tévedés. Ilyen felmenőkkel és ilyen férjjel nincs rá esélye (és ne is legyen). Sőt, az egész DK-nak pusztulnia kellene ahhoz, hogy egyszer majd fordulhasson a kocka.

 

 

Ha az ellenzék ... nem szabadul meg árrulóitól és kollaboránsaitól,...

 

Jogos igény. Dehát ki is mondja ezt? Botka legfőbb háttérembere?!

 

Hogy is bukott bele Botka a saját ME-jelöltségébe 2017-18 fordulóján? túl azon, hogy fletó személyét nem kívánta látni az összefogásban? Emlékeztetem rá a cikk szerzőjét: Botka árulókat emlegetett a saját pártján belül is. Aztán ahelyett, hogy rámutatott volna -elsőként- molnár zsoltra, beszélgettek egy jót, majd a nagy nyilvánosság előtt paroláztak mosolyogva: nincs itt kérem, semmi gond, aprócska kommunikációs félreértés történt csupán... Aztán persze így is elbuktatták botkát, aki majdhogynem rajklászló-szerű pártérdekből kivárta a választásokat, és csak utána lépett le az mszp-től...

 

Hol volt tehát akkoriban Ruff főtanácsadó úr morális és politikai érzéke, ami most érzékelhető eme tömör elemzésében?!

 

 

 

Előzmény: Tonio 2.0 (38819)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2022.04.06 0 2 38819
Tonio 2.0 Creative Commons License 2022.04.06 0 0 38818

Én azért sajnálom, hogy a Kutyák nem jutottak be. Színesebb lett volna a Parlament velük.

Ehelyett nézhetjük további négy évig Gyurcsányt, Jakab krumplis performanszait, meg az MSZP elnökét, akinek a nevére sem emlékszem.

De a lényeg, hogy össze kell fogni mindenkivel, Ferivel is, mert csak így van esély, ja, persze, hogyne, láttuk. Lemondását egyik sem ajánlotta fel, fel sem merült. OK.

eznemjo Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38817

Természetesen Olaszliszkára sincsen felmentés. Az idekapcsolható általam írtakkal mindössze két (három) párt barátságos majdani együttműködésére utaltam finoman. De ebbe nem mennék bele, mert a dühöm sokkal nagyobb és konkrétan a vidéki Fidesz-szavazók ellen irányult. 

Előzmény: Tonio 2.0 (38814)
van_Persil Creative Commons License 2022.04.05 -17 0 38816
van_Persil Creative Commons License 2022.04.05 -16 0 38815

"de könyörgöm: abban a nyomorult szavazófülkében egyedül van mindenki!"

Kivéve, ha van nála kamerás telefon, amivel le kell fényképezze,hogy mire ikszelt.

Előzmény: eznemjo (38813)
Tonio 2.0 Creative Commons License 2022.04.05 -1 0 38814

Majd akkor örüljenek. Vagy akkor, amikor megint cigány-pogromok lesznek és nem védi meg őket senki.

 

Olaszliszka, 2006.

Egyébként szerencsétlen cigányokat is lőtték, szintén azokban az években.

Ki is volt akkor a miniszterelnök? Nem ugrik be a neve.

Á igen, a Feri.

Előzmény: eznemjo (38813)
eznemjo Creative Commons License 2022.04.05 0 6 38813

Olvastam több SZSZB-beszámolót másutt is, itt is, de vannak személyes ismereteim is a vidéki rokonság révén. Többekkel szemben én nem mentem föl a vidéki Fidesz-szavazókat. Bödőcs után szabadon: ez itt a fényre sötétedő ország, nincs mese. 

 

Adott volt egy pillanat, amikor lehetőség kínálkozott a sárból való kikapaszkodásra, nem kellett nekik. Fel nem foghatom, hogy nem akadt egy ember sem, aki legalább kételkedett volna. Lehet-e, hogy valaki csupa negatívummal akar választást nyerni? Hogy háborúba küldi fiainkat-lányainkat, elzárja a gázt (bár a faluban mindenki fával, ronggyal meg traktorgumival fűt), visszaveszi/megszünteti a 13. havi nyugdíjat, megszünteti a rezsicsökkentést, bezárja a kórházakat és a többi. Lehet-e, hogy a miniszterelnök ordas nagyokat hazudozik nekik? 

 

Nem akadt egy sem, aki legalább egy percre elgondolkodott volna, hogy hátha a kertkapun túl egy másik világ is  van, amit ő nem ismer. Hogy a szövetértelmezés nulla. Az eklatáns példa a Márki-Zay féle gomba-trágya hasonlat, amiből nem az esett le nekik, hogy Orbán úgy tartja őket, mint, hanem hogy ők kikérik maguknak.  Hát megérdemlik, ami most jön. Én nem, mert én nem szavaztam a Fideszre. De ők megszülték a magyar Charles Taylort, tudjátok: "Megölted anyámat, megölted apámat - rád szavazok!"  és most boldogok: győztünk, győztünk! Majd akkor is így örüljenek, amikor az éjszaka közepén a fuldokló, kruppos gyerekkel a harmadik faluba kellene rohanni, mert ott az orvos, de nincs benzin az autóban és kút sincs, a legközelebbi városból jönne a mentő, ami 50 kilométer, egyszer majd csak odaér, bár lehet, hogy nincs benne oxigénpalack, lehetne adni a fuldokló gyereknek nyugtatót, de a patika is a szomszéd faluban van. Majd akkor örüljenek. Vagy akkor, amikor megint cigány-pogromok lesznek és nem védi meg őket senki. Vagy akkor, amikor a helyi kiskirály szórakozásból a kazánba zárja őket, mint anno Pócs János fideszes képviselő a roma alkalmazottját. Megérdemlik, mert egy sem volt képes egy percig sem gondolkodni. 

 

Tudom, a falu zárt közösség, mindenki tud mindenkiről mindent, még azt is, amit ő maga nem, a polgármester fideszes, a teljes önkormányzat dettó és így tovább, de könyörgöm: abban a nyomorult szavazófülkében egyedül van mindenki!

 

Kínáltak egy lehetőséget nekik elindulni a jobb élet felé. Nem kellett és ezért baromi dühös vagyok rájuk. Akkor kapják meg azt, ami most jön. Megérdemlik. Én csomagolok. 

 

 

 

 

Tesla.voltam Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38812

Na, a kegyelemről jut eszembe, a mi hazánk is jól indít, engedjük ki a bűnözőket, hogy kijöhessen budaházy is. Zéró tolerancia, vesszenek a bűnözők, ugye.

Előzmény: Törölt nick (38810)
Tesla.voltam Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38811

Ja, igen:

Az átlagnyugdíj, ha a "nem szorítunk meg" kormány nem szorít meg, most 170 e helyett 200 e lenne. De ugye mondjuk azt, a kormány mennyit adott!

 

Anyám eladó volt, vagy 20 évig boltvezető-helyettes, és most van 160 e körül a nyugdíja. 17 éves korától a nyugdíjig végig dolgozott. Úgyhogy a 200 ezres "boltos nyugdíj" nem tuti.

 

Egy rokon párból ne vond le a következtetést, hogy kánaán van, csak az ellenzék hazudik! Én, meg a szomszéd boltos mást tapasztal(unk) itt falun. És mindezektől függetlenül, ne önmagában nézd a számokat! Több a munkahely? Valóban. Az egész világon, nem a kormány tett csodát. Több a fizetés? Valóban. Csak már Szlovákia is megelőzött. 8 évig óriási lehetőségeink voltak, amivel nem éltünk, már kuszaszem is felismerte, szóvá tette, ami jelzésértékű.

Előzmény: OZ Juice (38803)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38810

...a hatalom csak addig a népé, amíg az bölcsen az összeboronált"felvilágosultakra" szavaz. Ugyanez a nép, orránál fogva vezetett birkanyáj, tanulatlan, agymosott alakok gyülekezete, ha a Fideszt támogatja...

 

 

1. azt is írtam tonionak, hogy agyhalott vezérelvű szavazóból bőven akad a DK táborában is. 

és hogyne, másutt is.

De arányaiban a legtöbb -- bizony, bizony -- a fidesznél.

 

2. szintén összevetettem Fáj község és Buda szellemi nívóját (pontosabban a politikai igényesség elvileg becsülhető, és mindenképp látható nívóját), s ugye nem egyformák? s lám: Fáj fideszes, Buda pedig nem.

 

3. Az agymosottak elérése a fidesznek sokkal jobban sikerül(t) többedik ciklus óta, mint amikor a "ballib" próbálta ugyanezt. Egyrészt, mert a ballib nem játszhat(ott) a nacionalista húrokon, másrészt, mert orbánék sokkal több milliárdot áldoztak e célra, harmadrészt sokkal gátlástalanabbul és szélsőségesebbre formálták át a médiahátrányukat médiafölényre.

 

(egyébként göncz árpi bácsinak is száradt volna le a keze, amikor -- az agyhalottak egy jelentős rétege: a lumpencigányok szavazatainak megszerzése érdekében, a szoci Tabajdi előterjesztésére -- kegyelmet adott farkas flóriánnak...)

 

4. Én nem vagyok politikus, így nem kell azzal törődnöm, megsértem-e -- az inkább falusi, mint nagyvárosi, és inkább fideszes, mint ellenzéki szavazó-- agymosott rétegeket. Egy gyér látogatottságú fórumon nyugodtam leírhatom (egyelőre!) a való helyzetet.

köszi a figyelmet.

 

Előzmény: Tamas(Ottawa) (38805)
Tesla.voltam Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38809

Amikor síró-picsogónak nevezed, akkor el is ismered, hogy téged se ingatna meg jézus sem.

Nem tényszerű az 5 perc vs 2.100.000 perc? Nem tényszerű a sok 10 milliárdos folyamatos propaganda? Nem tényszerű a vezetőik által szállított cigányok? Nem tényszerű a határontúliak szavazásának igazságtalansága?

 

Mondanám, hogy csak egyszer tapasztalnátok meg a túloldaltól mindezt, de nem mondom, mert senkitől sem tudom ezt elfogadni.

Előzmény: OZ Juice (38785)
Törölt nick Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38808

 ezek a statisztikák nem azt mutatják, hogy kényelmesen él az átlagos vidéki nyugdíjas.

 

persze, hogy nem.

Az átlagnyugdíj most 160 ezer Ft körül van.

A ferde eloszlás miatt a medián alacsonyabb.

és a falusi lakosság részátlaga (mediánja) még alacsonyabb.

 

tehát az a bizonyos házaspár egyáltalán nem (volt) tipikus, nyugodjanak békében.

Előzmény: Nyugdijas_szektor (38807)
Nyugdijas_szektor Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38807

Tényleg nem kötözködni szeretnék, de ezzel a nyugdíjjal messze nem átlagosak, sőt kiemelkedően jó nyugdíjat kapnak, itt van egy friss cikk a témában:

https://www.penzcentrum.hu/nyugdij/20220216/elkeserito-helyzetben-a-videki-idosek-csak-budapest-es-3-megye-huzza-fel-a-nyugdijatlagot-1122020

A nyugdíjasok HARMADA, valószínűleg a vidéki nyugdíjasok fele 100.000 forint alatti nyugdíjat kap. Nyilván 2010 óta javult valamit a helyzet, de azért ezek a statisztikák nem azt mutatják, hogy kényelmesen él az átlagos vidéki nyugdíjas.

Előzmény: OZ Juice (38803)
bigacsiga2003 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 38806

szerintem az egészben az a legszomorubb, hogy ez a teljesen tudatlan es tanulatlan réteg pont jó mindenkinek. Mert halál egyszeruen lehet manipulalni, ezrt nem lesz itt soha normalis oktatas, normalis modern magyarorszag, egy Svájc, hanem csak ez a kibaszott debil rszag, ahol a középzeket szétlopók nyilvan maganiskolakba adjak a gyerekeket.

 

a másik nagy tanulság szerintem az, hogy teljesen mindegy kit indít az ellenzék. ha 2026 -ban földre száll mindenki szeme láttára Jézus Krisztus, és ő lesz a jelölt, ez az irdatlan propaganda média másnapra telebassza az országot 10.000 plakáttal, hogy Jézus valójában a Sátán gyereke, emellett még BUZI is meg migráns is és ha ő nyer akkor a zsidók mind megölnek mindenkit. Jó eséllyel ugyanezt mondanák majd a templomokban is. Ez gészen biztos, és így tényleg nem lehet, mert lehet itt kisujjat eltartva kávézgatni és azon elmelkedni, hogy jaj ja meg kéne érteni a vidéki parasztot, a városi suttyót is DE MI A FASZNAK?? ha mostantüól ez lesz a rendszer - és mi a faszért valtoztatnanak - h 5 perc négyévente, 100ezer plakát és sokszor full, nyílt hazugságok (háború, ovódákban megfagynak a gyerekek, stb -  a felcsuti CIGÁNY a választás napján konkrétan lekommunistázta az egész ellenzéket - szóval így mégis mit akar és ki??

 

Itt Orbánt akkor lehet elküldeni a retkes büdös gecibe, ahová való lenne ez az aljas szar cigány tolvaj, ha jönne valaki, aki azt mondaná, gyerekek itt van 500milliárd forint, járjátok a falvakat 2 évig, legyetek mindig ott, éljetek ott és propagaljatok, mondjátok el az igazságot orbanrol, hazudjatok is rola még nagyobbakat nyugodtan, istenitsetek az uj Jezus Krisztust, és itt van egy két havonta egy két tizuzres, kanna benzin, telefon a gyereknek, hello hello. Plusz nyilvan minden media feluleten még 1-2 száz millairdert nyomni az ellenzeki propagandat. 

 

Szóval szerintem 500-700 millairdbol siman lehetne kormanyvaltas, kevesebbol nem. ez van.

Előzmény: bigacsiga2003 (38804)
Tamas(Ottawa) Creative Commons License 2022.04.05 0 0 38805

Ha nincs ez a link, meg sem szólalok... nagyvárosiként én is találkoztam valami hasonló szemtágítóval anno. Ezért bátran állíthatom, hogy a cikkben leírt "ráébredésen" o1g-nek nem kellett keresztülmennie. Pontosan tisztában volt vele, hiszen olyan környezetből indult.

 

Ez, így a választások óta elhangzottak alapján, hiányozni látszik az ellenzéki oldalon és támogatóik tapasztalataiból, sőt lehet, fel sem merül annak megértésének igénye. Példa erre az általam tegnap először látott ellenzéki pulpitusi szlogen: Hatalom a népé. Olybá tűnik, olvasván az azóta írott vagy online kinyilatkoztatásokat, hogy a hatalom csak addig a népé, amíg az bölcsen az összeboronált"felvilágosultakra" szavaz. Ugyanez a nép, orránál fogva vezetett birkanyáj, tanulatlan, agymosott alakok gyülekezete, ha a Fideszt támogatja...

 

Előzmény: OZ Juice (38799)
bigacsiga2003 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 38804

ez is zsenialis egyebkent:

(Vagyis inkabb vegtelenul tragikus, hogy ez ma Magyarorszag https://www.reddit.com/r/hungary/comments/tw5h1i/%C3%A9n_is_20ks_szavazatsz%C3%A1ml%C3%A1l%C3%B3_voltam/

 

Én is 20k-s szavazatszámláló voltamPOLITICS

7000 fős kisváros, előzetesen valamiért billegőnek titulált körzetben. Feleségem volt a delegált társam, 4kor indultunk (kb. 50 km-re volt a kijelölt szavazókör, kifehéredett ujjakkal vezettem a szakadó hóesésben), másnap éjjel 1 után értünk haza. Egy általános iskolában volt a szavazókör, három másikkal együtt. A bizottságunk állt a három választott tagból, két fideszes delegáltból és kettőnkből, valamint a jegyzőkönyvvezető is amikor tudott, besegített napközben.

A bizottság

A közös munka gördülékeny volt, a feladatok rotálódtak, konfliktus egyáltalán nem volt, ha valami felmerült, azt meg tudtuk beszélni. Rajtunk kívül mindenki többé-kevésbé gyakorlott számláló volt, ennek ellenére azért néhány furcsasággal találkoztunk, pl. a választott srác nem hallott még a 20k-ról, és nem értette először, hogy miért volt az fontos, hogy legyenek ellenzéki szavazatszámlálók a szavazókörökben. Mi ugye nyilván átjelentkezéssel tudtunk szavazni, amikor ez a téma feljött, akkor kiderült, hogy a bizottsági elnök sem tudta, hogy működik ez (nem értette, hogy mégis hogy azonosítják majd be, hogy mi Pest 02-ben szavaztunk) – igaz, nem a miénk volt az átjelentkezésre kijelölt körzet.

A választás tisztasága

Többen megfogalmazták már korábban, és ezt a tegnapi tapasztalatok alapján én is elmondhatom, hogy a „csalás” nem a szavazóhelyiségben történik. Egy ehhez fogható esettel találkoztunk csak tegnap: egy szavazót bekísért egy ember, aki a kifüggesztett minta szavazólapokon megmutatta neki, hogy mit kell bejelölni. Annyit tudtunk ezzel kezdeni, hogy amikor másodszorra megjelent, kizavartuk a teremből. Illetve az egyik fideszes delegált napközben kapott SMS-t, hogy a népszavazási lapokat kötelezően oda kell adni mindenkinek. Mondta az elnöknek, hogy „megírták, hogy ez a szabály, mi legyen” – de nem volt túl határozott a dologban, ő sem vehette teljesen komolyan. Én mondtam, hogy ezt nem a fidesz fogja eldönteni, szavazáson nem kötelező részt venni. A jegyzőkönyvvezető lezárta végül, hogy ez hülyeség, meg kell kérdezni mindenkitől, hogy mit akar felvenni.

A számlálás során sem volt semmi szabálytalan, minden döntés egyhangúan történt.

A lényeg itt tehát, hogy a szavazás tisztaságát (a saját szavazókörömben) nincs okom megkérdőjelezni.

Közállapotok, esetek, jelenségek

Disclaimer: Nyilvánvalóan, amiket leírok, az adott szavazókörre értelmezhetők, nem feltétlenül reprezentatívak az országra. Az előforduló negatív leírások, élmények általában nem az adott szavazó(k) személyét, döntéseit kritizálják, sokkal inkább tartom őket áldozatnak (nem szeretnék leereszkedőnek tűnni, de nem tudom máshogy megfogalmazni).

A település papíron hiába város, ennek jelei nem mutathatók ki. Fekvéséből, (munka)lehetőségeiből összeségében talán átlagosnak mondható, ennél sokkal-sokkal rosszabb régiók is vannak az országban. A mi választókörzetünk névjegyzékében 620-630 fő volt, ebből 28 első szavazó (ezekből aztán megjelent 5-6).

Ami szembetűnő, az a választók katasztrofális állapota testi-szellemi szempontból. A 359 szavazó átlagéletkora minimum 55 lehetett. Nehezen mozgó, alig látó, az aláírást elvégezni alig képes, rohadó, ill. alapvető higiéniai hiányosságokkal küzdő szavazókból nem volt hiány. Bár a higiéniára reflektálva – az egyik SZSZB tag mondta, miután bejött egy rövidebb kintlét után, hogy a wc-be belépve egy éppen fogat mosó szavazó nézett a szemébe, majd amikor már kinn volt dohányozni, ugyanez az úr nyújtotta felé az igazolványait az épület előtt.

A szavazók jelentékeny részének egyszerűen fogalma nem volt, hogy mi történik, mit miért ír alá (pedig mindenkinek előtte elmondtuk), hogyan működik a választás, hogy most van népszavazás is, miért kap ennyi papírt. Szemelvények:

  • a választó aláírja a névjegyzéket, megköszöni, majd indulna kifelé

  • a választó megkapja a szavazólapokat, majd tanácstalanul kérdezi tőlünk, hogy kire kell szavazni

  • kérdezzük a választótól, hogy az országgyűlési választáson és a népszavazáson is szeretne-e részt venni, ő némi zavarodottság után mondja, hogy nem egészen érti, ő csak az orbánviktorra akar szavazni

  • a választó erőn felül teljesítve bevonszolja magát a szavazófülkébe. Eltelik 5-10 perc, csak a papírok lapozgatását hallani. Majd kinéz kétségbeesett arccal, könnyes szemekkel, hogy segítségre van szüksége, mert ő az orbánviktorra akarna szavazni, de nem érti ezeket a papírokat. Bemegyek a fülkébe az egyik fideszes taggal, felolvassuk neki a szavazólapokat. Nagyon hálás, majd behúzza az X-et listán a fideszre, egyéniben a gattyános jelöltre.

  • a választó úgy sem képes aláírni a névjegyzéket a saját nevénél, hogy minden mást kitakarunk a lapról

  • kérdezzük a választótól, hogy az országgyűlési választáson és a népszavazáson is szeretne-e részt venni, ő nem tudja, kérdezi a feleségét/férjét/anyját, hogy ő elvette-e

  • a választó aláírja a szavazólapot

  • a választó benn felejti a fülkében a szavazólapokat

  • a szavazó „i” betűt írt a karikába (Igen, erre szavazok?)

  • a választó megkérdezi, hogy kinek kell címezni a borítékot

  • kérdezzük a választótól, hogy az országgyűlési választáson és a népszavazáson is szeretne-e részt venni, ő felháborodva hőzőngeni kezd, hogy FELJELENT minket, hogy mi ez a befolyásolás, mindenkinek oda kell adni minden papírt

  • több választó említette, hogy „a hivatalban” mondták neki, hogy részt kell vennie a népszavazáson is, és hogy mit kell jelölnie

A felsoroltakban jobb esetben csak a közügyekkel, rosszabb esetben saját világukkal sem képben levők (a mozgóurnát kérők 100%-a, de erről még később) döntenek az ország jövőjéről. Ennek ellenére nincsenek olyan gondolataim, hogy a szavazójogot bárkitől is meg kellene vonni (a cselekvőképteleneket leszámítva), nem szeretném ezt implikálni. Idealista, de az egyetlen előremutató megoldás szerintem, ha arra törekednénk, hogy a tudatos leépítés helyett a szellemi és állampolgári készségek fejlesztésének irányába fordítanánk energiákat. Ennek módja külön téma, nem szeretnék most kitérni rá.

Ami az eredménynél is mélyebb nyomot hagyott bennem

A mozgóurnázás. 15:00 után valamivel az egyik fideszes delegálttal kimentünk felkeresni a 7 mozgóurnát igényelt személyt. Mindegyikük súlyos beteg, idős ember, nagy részük igen rossz körülmények között. Közülük 2 egy házaspár volt, ahol a „papa” nem látott (-20 dioptria), nem igazán hallott, egy évet töltött nemrég kórházban, ottlétünk alatt neki volt támasztva az ajtófélfának. A „mama” sem volt a helyzet magaslatán, őszinte elképedéssel fogadta az egész procedúrát (jegyzőkönyv aláírása), hosszasan próbálta értelmezni a kapott szavazólapokat. Miután nagy nehezen kitöltötte mindhármat, egyből írta volna alá a férje nevét is. Mondtuk, hogy ez így nagyon nem lesz jó, értjük a helyzetet, de attól még nem szavazhat más helyette. Próbáltuk a papával aláíratni a névjegyzéket – nem ment, így aláírtuk SZSZB tagként mindketten. Ezután a mama kérdés nélkül x-elni is kezdett volna a férje helyett, így átküldtük őket a másik szobába, hogy megvitassák a dolgot.

A legsúlyosabb eset a harmadik címen volt. Az új core memory-m helyszínén becsöngettünk – semmi. Hát jól van, akkor menjünk be. Az egész következő jelenet olyan volt, mint valami Örkény-Krasznahorkai koprodukció. Bemegyünk a kapun, a lepusztult udvaron három kutya tör elő idegesen, de szerencsére nem támadtak ránk. A tornácon megjelenik a néni járókerettel, behív minket, de mondja, hogy sajnos pont most hányt ide az egyik kutya, de feltakarította. Csak az előtérbe lépve a következő szenzoros tapasztalásokban volt részünk:

  • 3 kutya a lakásban

  • 1 macska a mosógépen

  • az állatok rohadó maradványokkal teli táljai a konyhában

  • a meszelt fal derékmagasságig fekete

  • a mennyezet a leomlás szélén

  • több éves mocsok

  • valami olyan penetráns szag, melyhez foghatót nem tudom, hogy éreztem-e életemben, de valakinek az otthonában egész biztosan nem

Szóval láttam már lakájosabb disznóólat is. Mondjuk, kellenének az igazolványok, a néni elindul a szobába érte. Látom, hogy a társam eléggé nehezen lélegzik, az orra elé tarja a kezét. Kérdezem, hogy kilép egy kicsit? Igen, majd kimegy a tornácra és konkrétan öklendezik és köpköd. A néni lassan visszajön, hozzuk a névjegyzéket, mire panaszkodik, hogy alig lát, mindkét szemén szürkehályog van, de még 2 hónap van hátra a műtétig. Na nem baj, #csakafidesz, majd következik a népszavazási ív. Nem egészen érti, hogy miről van szó, kérdezi, hogy ez a gyerekes? Igen. Felolvassuk inkább? (igencsak mehetnékünk van már a kipárolgásoknak köszönhetően) Igen. Ez nagyjából a következőképp zajlott:

  • Fideszes delegált: „Támogatja-e Ön, hogy”…

  • Néni: TÁMOGATOM! (x-el egyből, az IGEN-hez)… hát ki akarna már ilyet, hogy ilyeneket akarjanak csinálni a gyerekekkel?

  • Én: …

  • Fideszes delegált: …

  • Én: Jó, akkor menjünk tovább.

  • Fideszes delegált: „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?”

Én itt elveszítem a kapcsolatot a valósággal. A néni leszavaz a másik háromra nemmel, gyorsan visszaülünk az autóba. Itt az arcomba temetkezve összefoglalom a tapasztaltakat: 2022 Magyarországán egy 85 éves, szerintem emberhez teljes mértékben méltatlan körülmények között, egyedül élő emberhez kijöttünk, és ama kérdés elé állítottuk, hogy „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára nemi átalakító kezeléseket népszerűsítsenek?”, mintha ez számára egy kurrens és meghatározó probléma lenne. Némi csend után mondtam a társamnak, hogy most függetlenül attól, hogy én milyen minőségben vagyok itt jelen, ez, hogy akár egy ember is így él, az ország csődje. A válasz némi szünet után az volt, hogy ilyen volt régen is, és lesz a jövőben is, és ez a családja hibája. Hát ok (azt legalább elismerte, hogy szerinte sem ez az agybeteg népszavazás a néni legfőbb problémája).

Lehet, hogy valakinek ez túldramazitált/én vagyok túlérzékeny/ezavalóságnincsittsemmilátnivaló, de számomra valószínűleg ez marad a legmeghatározóbb emlék a tegnapról (és az egész időszakról). Ma nem tudtam a családnak sírás nélkül előadni a történetet.

Mint mondtam, mindez nem reprezentatív, de tisztában vagyok vele, hogy az országban ennél még sokkal nyomorúságosabb vidékek léteznek. Korábban is, de főleg az eredmények óta sokan beszélnek arról, hogy mikor jön el az „összeomlás”. Szerintem már megtörtént.

Konklúzió

Tegnap éjjel hazafelé mondtam a feleségemnek, hogy bennem tulajdonképpen nincs hiányérzet. Életemben most szavaztam először úgy (4. ogy-i választásom volt), hogy nem okozott fájdalmat. Egyáltalán nem mondható el, hogy én lennék a legnagyobb közéleti aktivista, annyit tudok felmutatni, hogy 2016-18 során ott voltam szinte az összes fővárosi tüntetésen, támogatom a független sajtót, minimálisan részt vettem az előválasztás szervezésében, jelentkeztem szavazatszámlálónak, elvégeztem a képzést, végigtoltam a napot. Az átlagnál sokkal jobban képben vagyok a közélettel és az állam működésével, akit tudok, próbálok meggyőzni az általam vallott értékekről. A covid-időszak pszichésen eléggé levert, fél éve belevágtunk egy azóta tartó házfelújításba. Azt gondolom, hogy ezek mellett, amit tudtam, megtettem. Volt előválasztás, összefogás (most mellékes, hogy a politikai hulla még ki sem hűlt, de a dögkeselyűk már nekiláttak), szóval adott volt, amit 2018-ban akartunk volna sokan. Úgy néz ki, ebben az országban ennyi van. Nem fogom felsorolni a szavazóhelyiségeken kívüli csalásokat, amik a kialakult helyzethez vezettek, mert ezen a platformon szerintem mindenki tisztában van velük.

Hogyan tovább? Nem tudom, de szerintem a „következő 4 év” szófordulatot nincs sok értelme használni, rendszeren belülről nem lehet a rendszert megbuktatni.

Szél Bernadettet nagyon sajnálom.

A listás eredmény a szavazókörben amúgy Fidesz 68%, ellenzék 29%, MH 7% lett (MKKP 4, gődény 4, gattyán 2 szavazatot tudott besöpörni), ha ez érdekel bárkit is.

Előzmény: OZ Juice (38799)
OZ Juice Creative Commons License 2022.04.05 -1 0 38803

A példában említett házaspárnak cca 160 000 volt a nyugdíja (4-5 éve), ez szerintem mára már 200 ezer fölött lenne (sajnos már nem élnek). Mondom tökéletesen átlagos munkájuk volt (vasutas és bolti eladó). Persze ők ledolgozták a maguk idejét, akiknek nem volt meg a kellő ledolgozott éve (akár azért mert sokáig volt munkanélküli, akár azért mert feketén dolgozott, akár önhibáján kívül) azoknak sokkal szarabb a nyugdíja, de egy átlagos vidéki nyugdíjas - az én tapasztalatom szerint - nem nyomorog, ahogy ezt az ellenzék hazudja kommunikálja 12 éve... 

 

 

Előzmény: Törölt nick (38802)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!