A legjobb? Milyen a rosszabb? Mondj, kérlek, hármat-négyet a gyengébbek közül! Mármint magyar sci-fi filmsorozatot.
No, persze, maga is így látom: a Pirx a legjobb. Nem feltétlenül a magyar megfilmesítés miatt, hanem egyébként, de ez így ma már hozzátartozik; együtt kell szeretni. Mondom, a "legjobb" kitétellel csak az a baj, hogy nem emlékszem többre. A Pirx épp azért érdekes, már a maga nemében egyedülálló a hazai televíziózás történetében.
(Egyébként ha a két szót, "magyar" és "sci-fi", egymás mellé teszem, azért inkább Az idő urai jut eszembe.)
A XXI. század (RTL klub) már forgat a Pirx sztoriról. Megszólaltatják Sunyovszky Szilviát, Papp Jánost és a rendezőt is. Lesznek Pirx filmbetétek is! Minden Pirx fant értesítünk, mikor is kerül képernyőre a riport.
Esetleg kereshetsz (pl. az emlitett boltban) olyat, hogy valaki, akinek meg voltak (vannak) az Univerzumok az beszkennelte (anno Rejtő Vanek úr Párizsban c. könyvét még fénymásolva vettem meg, jó 10 évre rá adták csak ki) és bekötötte. Volt már példa hasonlóra, pártiz vagy párszáz példányban létező dolgok esetében.
Mit?
Katalógust?
Nem tudom, talán egyes kimondottan sci-fi boltokban (pl. Univerzum a Kruspér u.-ban).
Nekem a '79-es miskolci biblio (összeállitotta Cs. Bezerédy Ágnes és Csiszár Jolán) és a '88-as budapesti (összeállitotta Gross Péter) van meg, semmi pénzért nem válnék meg tőlük. :O)
Ha EFR-novellákra gondolsz, akkor itt jelentek meg:
- Galaktika 19. (Nyugilények)
- Univerzum '75/12 (Alamagus)
- A pokolba tartó vonat, novelláskötet (Az egyetlen megoldás, Halandzsa)
- El Százu (Univerzum '74/9-10)
- Rakéta regényújság '74/41 (Halandzsa)
- Univerzum '68/8-9 (Próbakő)
- Univerzum '74/11 (A szivhez kötődő szálacska)
- Galaktika 14 (A világ peremén)
A Galaktikák és a novelláskötet megszerezhető, az Univerzumok szvsz nagyon nehezen. Forrás pl. a fent emlitett bolt (és más hasonlók), illetve az Ecseri és a Petőfi Cs.-i piac (vagy más zsibpiacok). Hosszú vadászat lesz.
Fogalmazzunk úgy, hogy számodra nem olyan ismert.
Az viszont tény, hogy magyarul nem sok novellája jelent meg. Regénye meg tudtommal egy sem. Elég méltatlanul. Igaz nem is volt annyira termékeny iró, mint pl. Asimov.
- Alamagus (avagy Halandzsa)
- Az egyetlen megoldás
- El százu
- Próbakő
- A szivhez kötődő szálacska
- A világ peremén
- Tucat Jay
- A nyugilények (kisregény)
Eric Frank Russell (1905-1978).
Amúgy a keresett novella eredeti cime: Allamagoosa és 1955-ben jelent meg eredetileg.
Igen segítettél, köszönöm szépen. Miért is emlékeztem Lemre? (nyilván mert a valódi szerző nem olyan híres).
A többiektől meg elnézést az offtopic kérdés miatt.
Kedves m_a_d_a_r,
fedeb tudomásom szerint egyetlen Lem-novellában sem szerepel. Annál inkább Eric Frank Russel kiváló írásában, amely többször is megjelent itthon, egyszer egy novellagyűjteményben, egyszer meg az Univerzum című újságban (ha jól emlékszem). A címe emitt Halandzsa, amott talán Alamagus volt; utóbbi lehet, hogy azonos az eredeti angol címmel.
A fedeb helyett a másik fordító egyébként a hüheb kifejezést gyártotta (hajófedélzeti ügyeletes eb, rövidítve, vagy valami hasonló).
Előbbi letölthető itt, magyarul: http://f451.host.sk/novellak/pokolba_tarto_vonat.zip
Segítettem?
Üdv, Attila
Tisztelt szakértők !
Nem teljesen ide tartozik, de nem tudom máshol megkérdezni. Mi a címe annak a Lem novellának amiben a "fedeb" van? (talán éppen "Fedeb" ?).
De az igazi kérdés az lenne, hogy mi volt a címe eredetileg, sőt az lenne a legjobb ha lehetne egy linket találni rá ahol angolul olvasható.
Kösz.
Érdekelne a dolog. Sehol nincsen az a jó könyvecske.
Szóval Isten óvja a Prokopp családot és az összes Filmmúzeum dolgozót. Fújj azokra, akik erőszakos cselekményekre készültek (én soha!!). Mondjuk hiába a beharangozás, az Alfa holdbázis se akarják játszani. Bár lehet, hogy én maradtam le valahol egy hiperelektroventillációs aerostruktúra mellékösvényen.
kb 5-6 éves lehettem, amikor ment a Pirx a tévében. Meghatározó élmény volt. Nem is értem miért nem vetítik le ismét? A mai 28-50 évesek bizonyára megnéznék ismételten!