Keresés

Részletes keresés

villa Creative Commons License 2001.11.09 0 0 69
Köszönet a helytörténeti anyagokért, azt hiszem ez a terület kimeríthetetlen. A fotó ügyben olyan megoldást kell találni, hogy ne lassuljon le a menet, pl. a linkelés is jó - nem a linkeskedés - lehet.

Jó a kerületi sajtónk a Népszabiban és az MN ben is, mindkettő tudósítója ott volt a fórumon, így a Duna ügyben is olvashatunk majd legalábbis a mellékletekben.

Rocky ügyeinek a teregetése és tárgyalása nem biztos, hogy jó irányba visznek - mármint a topicot - de a közéletbe ez is beletartozik, megkeressük a módját a dolog kezelésének.

A címet majd módosíttatom, talán nem únnak még bennünket a moderátorok.
Majd jövök, mert most belevetem magam a munkába.

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.09 0 0 68
Netscape böngészővel a link pontosan az eredeti nyitó hozzászólásra mutat, Internet Explorer-rel éppen fölé céloz.
Előzmény: Törölt nick (67)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.09 0 0 67
Hát majdnem. Egy kicsit lapozni kell lefelé
Előzmény: Törölt nick (66)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.09 0 0 66
Ezt a topicot villa indította. Egy másik topic tartalmát összevonták Villáéval, és most az elején most nem a megfelelő nyitó hozzászólás található. Hogy ne kelljen keresni az összevont hozzászólások között, íme

ITT VAN VILLA EREDETI BEKÖSZÖNTŐJE

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.09 0 0 65
A képes topicba behivatkoztam Efreet remek képeit a Háros-szigetről, és írtam róluk pár szót.
rocky Creative Commons License 2001.11.09 0 0 64
Villa,

Milyen bizonyítékokat kérsz? Ugyanis böségesen állnak rendelkezésre (több kiló dokumentumot kaptam ez ügyben a XII.ker. civil szervezetektöl, de szívesen adnak továbbiakat, söt szívesen találkoznának budafoki civil szervezetekkel (Z)Sebes Gábos és Kiss Péter ügyében egy kis "tapasztalatcserére"). Ha adsz egy postafiók címet, pl. szívesen elküldöm neked az elözö hozzászólásban említett szerzödésnek a másolatát, amelyet a XII.ker ök. kötött Kiss Péter maszek ingatlanbizniszével (egyidejüleg Kiss Péter a budafoki ök ingatlanügyekkel foglalkozó osztályvezetöféléje volt). A dokumentumon jól olvasható mind (Z)Sebes Gábor és Kiss Péter aláírása. Egyúttal azt is láthatod majd, milyen ritka egy elönytelen szerzödés volt a XII.kerületre nézve. Azonkívül kaphatsz egy másolatot is a XII.ker lapjából, a Hegyvidékböl, ahol jóval az ominózus szerzödés elött az önkormányzat ((Z)Sebes Gábor) büszkén bejelenti, hogy elkészült az a munka (a XII.ker ök saját cége, az egykori Budahegyvidék Kft által), amelyért az elözöekben említett 75 milliót kiutalták Kiss Péteréknek. Annak is könnyen utánanézhetsz, hogy pl. hol dolgozott (Z)Sebes Gábor azután, hogy a XII.ker. lakosság 1994-ben elzavarta a francba. Meg küldhetek neked egy másolatot arról a jegyzökönyvröl, amely a XII.ker. civil szervezeteinek üléséröl készült 1994-ben az ök. választások elött, s ahol a civil szervezetek egyhangúlag úgy döntöttek, hogy (Z)Sebes Gábort, és a nevével fémjelzett politikai eröt semmilyen körülmények között nem tudják támogatni az 1994-es ök választásokon. Itt egy kivételével (jellemzö módon egy volt keményvonalas KB tag által vezetett szervezetröl van szó) a XII.ker összes civil szervezete---a pártpreferenciára való tekintet nélkül---képviseltette magát. Azaz a nyugdíjas volt belügyi ezredes (Munkáspárt hívö) együtt ült a Szent Korona tan hívövel, SZDSZ alapító taggal, s így tovább (ilyen széles politikai konszenzust azóta sem láttam kis hazánkban). Ehhez még azt is kell tudnod, hogy 1990-ben az SZDSZ pont a civil szervezetek támogatásával tudott nyerni. 1994-re (valójában már 1991-re) aztán (Z)Sebesnek "sikerült" mindenkivel összetüznie, mindenkibe beletaposnia, stb. De mint már említettem, több kiló más dokumentum is rendelkezésre áll.

Írásom célja az volt, hogy néhány tény közlésével felhívjam a budafokiak figyelmét néhány dologra, nehogy ök is olyan kellemetlen helyzetbe kerüljenek, mint a XII.kerületiek 1990-ben, amikor egy jöttment ((Z)Sebes a budakeszi KISZ lakótelepröl érkezett a XII.kerületbe, mint ahogy kirúgása után sértödöttségében átvonult Budafokra) mindenféle legendákkal és hazugságokkal a nyakukra ült, s 4 évig (meg még utána is) nyomorgatta öket. Sajnos a közélethez ez is hozzátartozik, mégha nem is igazán szép és kellemes dolgokról van szó.

Előzmény: villa (48)
ppapa Creative Commons License 2001.11.09 0 0 63
No, az előző hozzászólásom külleme nem volt valami tökéletes, nem is értem, hogy miért, de mindegy.

Kiengesztelésül még annyit mondanék, hogy a Kálváriahegy utcai útépítés befejeződött, az új műköves burkolat szuper.
Még sneci barátunk is megnyalja majd az összes ujját, ha a Bécs-Budapest szupermaraton után levezetésként egyet föl-le futkározik.

ppapa

ppapa Creative Commons License 2001.11.09 0 0 62
Szervusz djkalo!

Légy üdvözölve. Elvárunk.

ppapa

Előzmény: djkalo (58)
Zugi Creative Commons License 2001.11.09 0 0 61
Most nézem, hogy ha ezt a topicot és a "Budafok -képek"-et összevonnák végre, akkor már el is értük a 100 beírást. Slr meg majd leközli azon topicok hozzászólásait is, amit töröltetett beolvasztás nélkül és átmenetileg nem olvashatjuk most még azokat a beírásokat.
Zugi
Zugi Creative Commons License 2001.11.09 0 0 60
Tényleg a kerékpárút! Ez a kérdés már többször volt téma többek szájából itt a fórumon. Valóban épűl tovább az M0 környékén, láthattuk a fotón is, azonban állítólag mostanra már befejezés közelében tartanak.
Hétvégén ha az időm és az idő is engedi, eltekerek megnézni.
Üdv:
Zugi
Előzmény: ppapa (59)
ppapa Creative Commons License 2001.11.09 0 0 59
Szervusz villa!

Szerintem a "közélet" egy kissé félreértelmezhető, talán még riasztó is, nem is fedi le teljesen az elképzelt témaköröket, jobb lenne a "múlt-jelen-jövő" cím. És fedi a legfontosabbat, amit slr a 10-ben nagyon jól megfogalmazott: "Reményeim szerint ebben a topicban lehet majd beszélni a kerület jövőképéről, és nagyon bízom benne, hogy többen csatlakoznak olyanok is, akiknek e jövő formálásában aktív szerepük van és mutatni is tudnak valamit."

A tegnap esti Dunapart-fórum témáiból (nem akarván elhappolni előled a részletes leírást:))) csak azt említeném meg - mint már többször előkerült kérdést -, hogy volt szó a kerékpárút Érdig való vezetéséről. Az út egy szakaszának kiépítése már most is folyik.

Üdv: ppapa

Előzmény: villa (48)
djkalo Creative Commons License 2001.11.09 0 0 58
Üdv Mindenkinek!

Ez csak egy beköszönés akart lenni, de igérem, hamarosan gyarapitom a hasznos hozzászólásokkal is a topicot.

ppapa Creative Commons License 2001.11.09 0 0 57
Híradás a Tóth József utcából:

Az "Új Németh" utcai frontja napokon belül elkészül. Nem tétlenkednek az építők.A homlokzat ornamentikája egész mutatós. Színe sárga, az ablakok sötétzöldre vannak mázolva.

ppapa

Zugi Creative Commons License 2001.11.09 0 0 56
És két maradék cikk:

Irány a borút

Budafok-Tétény két nagyobb kulturális eseménye, a tavaszi Tétény-Promontor kulturális napok, valamint az őszi Budafoki Bor- és Pezsgőfesztivál évről évre több látogatót vonz. A városrész vezetői azonban szeretnék, ha az idegenforgalom nemcsak néhány rendezvényhez kötődne.

Huszadik alkalommal rendezték meg az idén a Tétény-Promontor kulturális napokat. Szeptemberben két nagyobb kulturális eseményt tartottak a XXII. kerületben. A Campona ókori nap a záróeseménye volt a Nemzeti Múzeummal közösen szervezett programsorozatnak, melyet tavasszal nyitottak meg Aquincumban. A kerület kétségkívül leglátogatottabb rendezvénye a Budafoki Bor- és Pezsgőfesztivál. A városrész megelőzte a fővárost: első bor- és pezsgőfesztiváljukat tizenhárom éve tartották. Ma már a budafoki rendezvény az országos borfesztivál egyik fő helyszíne.

Az öt megyei jogú város mellett Budafok-Tétény az egyetlen kerület, amely saját zenekarral – Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar – dicsekedhet. Támogatásukra évente negyvenmillió forintot költ az önkormányzat. De ne feledkezzünk meg a helyi közművelődési színterekről sem – ajánlja Karsay Ferenc alpolgármester –, az önkormányzat egyik fő célja ezeknek a kisebb intézményeknek a megerősítése. A teljesség igénye nélkül megemlíti a Rózsavölgyi Közösségi Házat, a Szent Imre-házat, a Szelmann-házat, a Baross Gábor-telepi Polgári Kört. A Vojnovich–Huszár-villában rendszeresen tartanak kamarazenei, irodalmi esteket: villát a Fodor család tartja fent: az egykori művészeti szalonok hagyományait szeretné feléleszteni. Az önkormányzat évi egymillió forinttal támogatja munkájukat.

Budafokról szólva nem feledkezhetünk meg a bor- és a pezsgőtermelés hagyományairól, a városrész alatt húzódó negyven kilométeres pincerendszerről sem. Már korábban megfogalmazott szándék, hogy az osztrák Grinzinghez hasonlóan egy borutat hoznának létre Budafokon. Itt tárolják az ország borkészletének mintegy negyven százalékát, hiszen a jó borhoz jó pince kell, ezeknek pedig mind a hőmérséklete, mind a páratartalma ideális. De a pincészetek elsősorban borászattal és nem a vendéglátással foglalkoznak. A Borkatakomba ugyan folyamatosan telt házzal üzemel, de igazán színvonalas vendéglátóhely még kevés van a kerületben, márpedig ez elengedhetetlen egy ilyen idegenforgalmi negyed kialakításához. Fontos, hogy a pincészetek felismerjék: érdekük az idegenforgalom fejlesztése – mondja az alpolgármester. A bor- és pezsgőfesztivállal megpróbálják idecsábítani a vendégeket – tavaly már hajókikötőt is létesítettek –, de az lenne a cél, hogy ne csak évente egyszer legyenek felkapottak a budafoki borospincék.


Szociális bolt csak beutaltaknak

A kerületben két ilyen üzlet van, de még kettőre lenne szükség

A főváros XXII. kerülete azon kevesek közé tartozik Budapesten, ahol szociálisbolt-hálózatot tartanak fent. A két üzlet azonban nem elég: legalább még kettőre lenne szükség, ahol a rászorultak szintén jóval a bolti ár alatt szerezhetnék be az alapvető élelmiszereket.

Az önkormányzat előző képviselő-testülete 1997-ben, kimondottan a szociálisbolt-hálózat működtetésére hozta létre egyesületét. Ennek a működési formának az volt az előnye, hogy a boltokban nemcsak az önkormányzat által segélyezettek vásárolhattak, hanem más rászorulók is. Azok, akiknek a bevétele – ha csak néhány forinttal is, de – meghaladta a minimális jövedelmeket. Ők jelképes tagdíjért egyesületi tagságot vehettek, melynek fejében kedvezményesen szerezhették be az alapvető élelmiszereket. A példát az alapítók a XIII. kerület önkormányzatától vették át, ahol ma már négy szociális bolt működik.

Az új önkormányzati vezetés a Szociális Foglalkoztató Közhasznú Társaságba integrálta a bolthálózatot – tudtuk meg Bollók Istvánnétól, a közhasznú társaság ügyvezető igazgató-helyettesétől –, így az egyesület jelenleg szünetel. Az új forma hátránya, hogy az érintettek köre szűkült. Bár a régiek megtarthatták egyesületi tagságukat, kimaradtak a körből azok, akik az utóbbi három évben lettek nyugdíjasok, vagy a jövedelmük meghaladja a havi huszonötezer forintot.

A két szociális boltot most kizárólag az önkormányzat által „beutalt” kerületi lakosok látogathatják. Bollókné szerint a két üzlet sajnos kevés, indokolt lenne még két másik bolt létrehozása – többek között – a Baross Gábor-telepen. A budafoki nyugdíjasoknak ugyanis fél órába telik, mire kibuszoznak Nagytéténybe.

A szociálisbolt-hálózatban kizárólag alapvető élelmiszereket árusítanak, mintegy húsz százalékkal a „bolti ár” alatt. (Egy kiló kenyér 107 forintba, egy liter tej 123 forintba kerül.) Nem kapni viszont alkoholt, dohányárut. A boltvezetők bíznak a beszállítók szociális érzékenységében, abban, hogy további kedvezményeket adhatnak a rászorulóknak.


Zugi Creative Commons License 2001.11.08 0 0 55
Egy cikk a Hegedűs házaspárról, pontosabban csak Endréről, de valóban nagyon profik, sokszor láttam már őket TV-ben is.

Rózsavölgyi zongoraművész
Hegedűs Endrének itt van a paradicsom

Rendszeresen koncertezik az Egyesült Államokban, Kanadában, Japánban, mesterkurzusokat tart szerte a világon. Hegedűs Endre zongoraművész – bár évente három-négy hónapot külföldön tölt – rajong a XXII. kerületért, azt mondja, szűkebb pátriája, Rózsavölgy maga egy kis paradicsom.

Mesélik róla: rendkívül szerény ember, aki mindent megtesz azért, hogy fellendítse Budafok-Tétény kulturális életét. Feleségével (Hegedűs Katalinnal, aki szintén zongoraművész) legutóbb Emeljük fel szívünket címmel fesztivált szervezett Nagytétényben a millennium tiszteletére, ahol természetesen maga is fellépett. Utóbbi koncertsorozatról úgy emlékezik, ezúttal végre nem saját tőkéjét kockáztatta, tartotta magát Kosztolányihoz: konyhapénzzel nem tőzsdézünk. Mégis előfordult már – nem is egyszer –, hogy saját pénzét vitte a vásárra. Azt mondják róla, bár világhírű, minden alkalmat megragad: jótékonysági koncerteket rendez, szervez, ingyen is játszik, bárhova hívják a kerületben. Hegedűs Endre úgy fogalmaz, ő inkább művész, mint közéleti ember, neki inkább a „szép szféráival” kell foglalkoznia. Ezért nem is érzi magát otthon a nagypolitikában, marad inkább a saját köreinél. De amíg megélnek a külföldi fellépésekből, addig bármilyen szép, nemes cél érdekében hajlandó koncertet adni. Mert bizony elijeszti a statisztika, mely szerint az utóbbi években negyedére csökkent a komolyzenei hangversenyre járók száma.

Hegedűs Endre beszélgetésünk idején is éppen készül: Japánba utazik, ahol idestova tizenhárom éve koncertezik, tanít rendszeresen. Sokat jár távol, mégsem tudja nem észrevenni szűkebb pátriájában azt, ami bántó.

–Huszonkét éve élek a kerületben, ide házasodtam, feleségem őslakos. Sokáig a Rózsavölgyben éltünk, a harmadik gyerek születése után költöztünk fel a nagyobbik domb tetejére, amit ugyan Sas-hegynek hívnak, de mégis Budafokhoz tartozik. Ha már a neveknél tartunk, a mi utcánkat – bár a büszke Vincellér nevet viseli – mégsem sikerült még leaszfaltozni. Csak zárójelben jegyezném meg, hogy nem messze, a XI. kerületben létezik egy másik Vincellér utca, ami kissé zavaró. Bízom benne, hogy a miénk az igazi, elvégre Budafok híres a borairól, nemde? Visszatérve közvetlen környezetünkhöz, elképesztő, milyen hátralékok vannak. A hozzánk vezető utakat eltorlaszolták, mindenhol betontömbökbe, zsákutcákba ütközünk, és csak hosszú procedúra után juthatunk végre haza. De bízunk abban, hogy a csatornázást nemsokára követi majd az aszfaltozás, és akkor azt mondhatjuk, megérte ez a sok kellemetlenség.

Ami jobban nyomasztja: az egyre növekvő forgalom. Sorra épülnek a lakóparkok, és a Leányka utcai felüljárónál készülődik az Auchan Áruház is. Nincs más hátra, bele kell törődnünk a bevásárlóközpontok közelségébe, hiszen menekülni nem lehet előlük. Hegedűs Endre megérti a polgári érzékenységet, azt, hogy a rózsavölgyiek már most tiltakoznak egy terv, a 41-es villamos megszüntetése ellen. Ha minden villamost eltörölnének a színről, pusztán azért, mert gazdaságtalan, nem maradna egyetlenegy sem, mondja.

–Egyszer már megégettük a kezünket a gázvezeték miatt, akkor is átnyúltak a fejünk fölött. Hiába álltunk oda a gödör szélére, hiába feküdt bele a képviselőnk. Rémes volna, ha kétszer kétpályássá alakítanák át az Ady Endre utat, hiszen a völgy nem levegőzik, nincs átjárása. Amikor ősszel avart égetnek, a szmog szinte láthatóvá válik. Attól meg a Jóisten mentsen meg bennünket, hogy megsérüljön a negyvenatmoszférás gázvezeték, és az egész völgy a levegőbe repüljön. Nem hinném, hogy alaptalan a félelmünk: volt már példa ilyesmire a világon.

Zugi Creative Commons License 2001.11.08 0 0 54
Egy cikk a Sacelláry kastélyról:

Az elkártyázott kastély
Ma a Közép-európai Egyetem tanfolyamainak ad otthont

Néhány megszállott budafoki lokálpatrióta gondoskodott arról: ne csupán gyönyörködhessünk a műemlékekben, hanem megismerjük a régiek történeteit, titkait is. Garbóci László helytörténész segítségével ezúttal a Sacelláry-kastélyban jártunk, amely napjainkban a Közép-európai Egyetemé, tanfolyamoknak, kiállításoknak, hangversenyeknek ad otthont.

A Sacelláry család egyike azoknak a görög származású nemzetségeknek, amelyek Magyarországon telepedtek meg. Ősük, Theodoros Sacelláros bizánci hadvezér volt a hetedik században. A Sacelláry névről évszázadokig nem maradt fent nyom, legközelebb a XV. században bukkannak fel ismét, ám, hogy ugyanarról a családról van-e szó vagy sem, még nem vált bizonyossá. Mindenesetre ettől kezdve ismét szemmel követhetjük őket: a XVI. században Macedóniába vándoroltak, Kozáni nevű településen éltek, kétszáz évvel később Újvidéken keresztül Magyarországra, Pestre költöztek. Hogy miért éppen ide? Feltehetően még Újvidéken kaphattak valami „tippet”, már, hogy Pest kedvez a szerencsének, és örömmel befogadja a kereskedőket.

Sacelláry János György – a betelepülő – bőr- és papírkereskedéssel, később pénzkölcsönzéssel foglalkozott, méghozzá olyan sikerrel, hogy 1777-ben „felvétetett a pesti polgárság köreibe”. A Sacelláry család egyébként egyike volt azoknak a híres görög betelepülőknek – Derra, Haris, Agorasto –, akik a XIX. században már komoly vagyonukról voltak ismertek. A belvárosban, egy kupacban telepedtek meg – a Derra-ház ma is áll – egymás között házasodtak, se magyart, se svábot nem fogadtak be. A XIX. század végén visszatértek Görögországba, jó néhány család azonban – utód nélkül – kihalt, így hatalmas vagyonuk visszaszállt az államra. Sacelláry János György azonban nem maradt utód nélkül, egyik leszármazottja, György tovább gyarapította az örökséget. Négy-öt nyelven beszélt, az 1870-es években kétszer is megválasztották képviselőnek. Két fia és egy lánya született, utóbbi, Irén még nem töltötte be a tizennyolcadik évét, amikor hozzáadták a budafoki Törley Józsefhez. Rangon aluli házasság, amolyan „mesalliance” volt ez, mert a Törleyek vagyona – bár szintén nem szenvedtek hiányt semmiben – meg sem közelítette a Sacelláry családét. Irén azonban idősebb volt Józsefnél, és a korabeli fényképek tanúsága szerint nem az első sorban állt, amikor a szépséget osztogatták. De mégsem éltek rosszul, a házaspárról semmiféle pletykát, anekdotát nem jegyeztek fel a budafokiak.

Irén apja, Sacelláry György remek befektetési lehetőséget látott az ingatlanvásárlásban. Promontóriumban (ez volt Budafok elődje) is vett telket – az udvari dűlőn, azaz a Hoffrieden –, és csak huszonöt év múltán, az 1890-es évek elején jutott eszébe, hogy kezdeni kellene vele valamit. Lánya addigra már férjhez ment, apja tehát építtetett neki egy kastélyt, amely 1898-ra készült el. Tervezőjét nem ismerjük, ám legalább két építész keze munkáját fedezhetjük fel rajta: erre utal a historikus, romantikus külső és a szecessziós belső. Kuriózum, hogy Róth Miksa kimondottan ebbe a kastélyba készítette először – tengerentúli kollégája, bizonyos Tiffany nyomán – ólommal és savval maratott üvegablakait.

Sacelláry Irén és férje, ahogy mondani szokás, nem életvitelszerűen használták a kastélyt. Három alkalmazottjuk azonban – a gondnok, a francia származású kertész, aki a ma is meglévő gesztenyefákat ültette, és a házvezető mindenes – állandóan itt tartózkodott. Előkészítették a házat, ha az urak hangversenyt, zongora- vagy jótékonysági estet szerveztek. Másfél éves kislányuk, Mariska halála után Irén egyre jobban átadta magát a jótékonykodásnak: minden karácsonykor több tucat gyereket öltöztetett fel tetőtől talpig. Takarékosan, mondhatni puritánul élt, szekérrel – később automobillal – képes voltak a legmesszebb lévő piacra is elmenni, csakhogy olcsóbban vásárolhasson.

Aztán hogy, hogy nem, Irén 1923-ban bekövetkezett halála után bátyja egyetlen éjszaka alatt elkártyázta a palotát.

Legalábbis így tartják az öreg budafokiak.

Zugi Creative Commons License 2001.11.08 0 0 53
Reggel olvasgattam a Nápszabóságot és nagyon megörültem annak, hogy a mostani Budapest melléklete egész cikkcsokrot szentel Budafoknak. Be szeerttem volna már reggel írni ide, de akkor nem működött a netes verziója, így most este közölném.
Szerintem a témák megérik, hogy mindegyiket idemásoljam és ne csak linkként legyenek jelen, amik egy idő után tapasztalatok alapján sajnos eltűnhetnek.

A „kisvárosias” központra várva
A budafok-tétényi képviselő-testület a hitelfelvétel mellett döntött

A XXII. kerület lakóit régóta foglalkoztatja két nagyobb horderejű problémakör: az új városközpont – a kilences tömb –, valamint a művelődési ház kérdése. Mindkét ügy – egyelőre – lassan mozdul előre, bár a háttérben, ha nem is látványosan, folynak az előkészületek.

A városháza szomszédságában hoszszú ideje éktelenkedik egy üres telek, ahol – a remények szerint – egyszer majd felépül az igazi, „kisvárosias” központ: a kilences tömb.

A kilences tömb építésének tervét még az előző testület fogadta el – mondja Szabolcs Attila polgármester. A befektető emberléptékű bevásárló- és szórakoztató-központot képzelt el ide irodákkal, üzletekkel, így a polgármesteri hivatal szomszédságában megteremtődhetett volna egy új városközpont. A kiviteli tervek elkészültek, a bódékat, épületeket elbontották, ám építésre nem került sor, mert a Promontorudvar Kft. részét alkotó szekszárdi illetőségű DOM Rt. anyagi okok miatt visszalépett. Az önkormányzat szerencsére el tudott állni a szerződéstől, kifizette az addig ráfordított költségeket, és jogtiszta helyzetet teremtett. – Sajnos többszöri próbálkozásra, hirdetésre sem találtunk befektetőt – magyarázza a polgármester –, így a képviselő-testület úgy döntött, saját erőből, hitelfelvétellel vág bele a beruházásba. A nyáron három tanulmányterv készült. Az úgynevezett minimális program szerint a korábban itt árusító kereskedőket új, korszerűbb, 800-900 négyzetméteres épülettömbben kell elhelyeznünk. Az üzleteken kívül egy kisebb bankfiókot is elképzelnénk a területen. Gondoskodnunk kell továbbá a felszíni parkolás megoldásáról is. Természetesen a minimális programban olyan műszaki megoldásokat alkalmaznánk, hogy lehetőség nyílna a továbblépésre.

A távolabbi jövőbe nyúlik az úgynevezett közepes program, melyben már – az eredeti tervek nyomán – mélygarázs építése is szerepel. Az épülettömb földszintjén üzleteket, egy emelettel feljebb irodákat vagy lakásokat, a tetőtérben szintén lakásokat – első lépcsőben tizenhatot – alakítanának ki. A maximális program már föld alatti parkoló földszint, két emelet plusz tetőtér beépítéséről szól, ehhez azonban az épület magassága miatt módosítani kellene a terület szabályozási tervét.

A képviselő-testület – legutóbbi ülésén – a közepes program mellett tette le a garast. Hitelfelvétel mellett döntöttek, egyúttal felhatalmazták a polgármestert, hogy folytasson tárgyalást a bankokkal. Három pénzintézet adott ajánlatot, a testület várhatóan ebben a hónapban határoz arról, melyiknek az ajánlatát fogadják el. Természetesen nem kerülhető meg a kérdés, hogyan és miből fizetik vissza a kölcsönt. Szabolcs Attila szerint két lehetőség merült fel: a tervezett lakásokat vagy eladják, vagy önkormányzati bérlakásként gazdálkodnak az ingatlanokkal. Utóbbi megoldás azért ígérkezik jobbnak, mert ezzel a konstrukcióval jelentős kamatkedvezményekhez juthatnak, illetve a Széchenyi-terv keretében támogatást kérhetnek. Az önkormányzatnak így jó minőségű – ötven-hatvan négyzetméteres ingatlanokból álló – bérlakásállománya lenne. Szabolcs Attila ugyanakkor hozzátette, nagyon pontos számításokra lesz szükség ahhoz, hogy bebizonyítsák: ez a konstrukció hosszú távon jobban megéri a kerület önkormányzatának. A kilences tömb elkészültével pedig Budafok végre eldicsekedhetne az új, igazi városközponttal.

A budafok-tétényi művelődési ház ügye szintén régóta foglalkoztatja a kerületieket. A Campona bevásárlóközpont tulajdonosa hipermarketet tervez a régi művelődési ház helyére. Sokan osztják a nézetet, hogy először építse fel az újat, és csak utána bontsa le elődjét. A területet – a művelődési intézmény és a benzinkút kivételével – még a kilencvenes évek első felében eladták a Campona építtetőjének. A cég a háztól 100 méterre felépítene egy modernebb, korszerűbb művelődési központot, amely a jelenlegihez hasonlóan magában foglalná a művelődési ház mellett a tanuszodát és a művészeti iskolát is. A beruházást telekcserével oldanák meg: a befektető megkapná a művelődési ház telkét, cserébe felajánlana egy szomszédos ingatlant a McDonald’s mögötti területen. A tervek szerint párhuzamosan építenék a hipermarketet és a művelődési házat, sőt utóbbi több hónappal megelőzné az előbbit. Az önkormányzat önerőből nem képes új művelődési házat építeni – folytatja Szabolcs Attila –, ám azt mindenki tudja: a régi elavult, szűk, és lelakott.

A háttérben egyfolytában folynak a tárgyalások arról, hogyan lehetne az érdekeket közelíteni. Még egy akadály: a művelődési ház területének rendezési tervét módosítani kell, ezt azonban leghamarabb a Fővárosi Közgyűlés teheti meg leghamarabb decemberben. Az önkormányzat természetesen garanciákat kér. A befektető saját pénzén, nyolcvanmillió forintért felújította a Tóth József utcai épületet, melyben a művelődési ház irodái az építkezés alatt helyet kapnának. – Ha netán – rajtunk kívül álló okokból – meghiúsul az új művelődési központ létrehozása, a Tóth József utcai újjáépített ingatlant ajándékba kapja Budafok-Tétény önkormányzata – tette hozzá Szabolcs Attila polgármester. – Ha már minden tisztázódott, és aláírták a végső szerződést, az önkormányzat magas napi kötbért határoz meg.

Zugi Creative Commons License 2001.11.08 0 0 52
Hello slr, csak ide is beírom, amit már leírtam neked, hogy továbbra is azt javaslom, hogy ne legyen külön kép topic, jöjjenek csak nyugodtan ide a képek. És örülök, hogy végre egy régi fotó is előkerült, én nagyon szívesen látnék mégtöbbet különösképpen ha Budafokról, magáról a városról lennének ilyen korabeliek.
Üdv:
Zugi
Előzmény: Törölt nick (50)
ppapa Creative Commons License 2001.11.08 0 0 51
Szervusz slr!

Egyetértek a topikok összevonásával, de sajnálom, hogy a környezetes topikot töröltetted. Noha kevés volt még oda a beírás, nagyon jelentős kérdések kerültek szóba. Ha netán mentetted volna, örülnék, ha bekerülnének a közösbe. Ha nem, próbáld rekonstruálni. Emlékezetem szerint rokfort írt a szennyvizek talajba szűrődéséről, úgy tudom, hogy ő ezen a héten nincs internetközelben, majd meg kell kérnünk, hogy foglalja össze a korábban általa mondottakat.
A "Budafok - képek" topik önálló létét is támogatom, noha valahogy színesebb, hangulatosabb az, ha a különböző témák között képek is vannak. De úgy vélem, hogy az önálló képek jó helyen vannak külön, mintegy képtárban, egy adott téma megbeszélése közbeni képek lehetnek a közösben illusztrációként. Mindenesetre az jó lesz, ha a képet betevő jelzi, hogy a képtárba új kép került.

Üdv: ppapa

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.08 0 0 50
Örömmel újságolom, hogy a képes topicba megérkezett az első beküldött archív kép. Kérem, böngésszétek meg azt a topicot és mondjatok véleményt: tegyük-e be ide a képeket. Én attól tartok, hogy lelassítja a topic letöltését.

Éppen betehetjük ide a képeket, de azt is lehet, hogy frissítés esetén ide csak egy hivatkozás (link) jön.

villa Creative Commons License 2001.11.08 0 0 49
Sajnos nem tudtam még a Duna part fórummal visszajönni, mármint a beszámolóval, de majd holnap. Már jócskán folyik a közmeghallgatás is, én meg itt ülök az egyetemen, de valaki csak beszámol majd róla, amúgy nem nagy élmény.
És kérem a véleményeket az esetleges cím- ill. név változással kapcsolatban is.
villa Creative Commons License 2001.11.08 0 0 48
Üdvözlet ismét, mit igértem nem leszek itt túl sokat, mivel enyhén szólva sok mindennel foglalkozom. Nem baj az összevonás ilyen módja, erről én is írtam a moderátornak, logikus az is hogy időrendbe tették, de a számozás újra indul, lehetne a beköszöntőt a legelejére tenni, de egy idő után már nem azt olvassa az új belépő, legfeljebb a honlapon lehetne megjelentetni.

A Duna fórum szerintem is jól sikerült és a lehetőségekhez képest jól körül is jártuk a témát, majd leírom egy összefoglalóban és ideteszem hamarosan.

Reggel Tétényben voltam a lakossági irodában, nagy az érdeklődés, mivel kiment egy körlevél a lakóknak és most jönnek az adatokért, a legtöbb esetben a Mengyelejev táblázat nehézfémeit kapják listázva és mg/kg dimenzióban szürkítve, ami azt jelenti, hogy határérték felett van a talajuk 20, 40 cm-en vagy mélyebben. Ezzel együtt volt egy hölgy aki azzal kezdte, hogy ő csak kártérítést kér, a kertje talaját hagyják. Majd csak eljutnak odáig, hogy nekik is érdekük, a rehabilitáció, hiszen nem lesz rajta a telekkönyvi kivonaton vagy más ingatlan-nyilvántartásban, hogy szennyezett terület. A szociológiai felmérés előzetese szerint 70% támogatja a talajcserét, ami nem rossz induló arány.

Megbeszéltük, milyen témákra állunk rá intenzívebben - Zöld Jövő - ilyen a gombatrágya és szélesebben a szerves hulladékok helyzete a kerületben, mennyiség, kezelés, jogszabályi lehetőségek, továbbá az illegális szemétlerakások folyamatos felmérése, a megelőzés, lezárás, kezelés lehetőségei.
Következő fórum a gázgyári iszap-massza lerakások helyzete, rehabilitációja témában lesz decemberben.

Rocky felvetését nem tudom kezelni, mert ezekre a vádakra konkrétumok kellenének, mi több bizonyítékok, ami tudom nem könnyű, de anélkül laza magabiztossággal nyilatkozó politikusaink világába kerülünk.

A topic címével kapcsolatban az öszzevonások után és az észrevételek figyelembevételével a "Budafok - Tétény múlt, jelen, jövő" címmel egyetértek. A közélet sokak számára csak a politikát jelenti, itt pedig nem az a fő téma, a közéletben persze a fentiek is benne vannak, de egy külső olvasónak riasztó is lehet.

Inner Circle Creative Commons License 2001.11.08 0 0 47
Nem rossz. Sebesről és Kissről nem tudok, viszont a XII. kerületi Önkormányzattól néhány éve vettünk egy ingatlant, amire vagy húsz éve (amint lehetett) bejelentettük az igényünket, úgyhogy az összes politikai berendezkedés alatt húzódott az ügy. Nagy értékű telekről votl szó, sokan akarták maguknak, így nem volt egy leányálom, rengeteg dolgunk volt nyilvánvalóan vagy megvesztegetett, vagy hozzá nem értő emberekkel, 1994 előtt és után is. Neveket és pártállást nem tudok, de Isten őrizz, hogy azokkal még egyszer dolgom legyen.
Előzmény: rocky (46)
rocky Creative Commons License 2001.11.08 0 0 46
Tisztelt budafokiak,

Jó látni ezt a topicot, ahol lokálpatrióták próbálják elörevinni kerületük dolgait. Engedjék meg nekem, hogy egy reális veszélyre felhívjam a figyelmüket. A sors különbözö szeszélyei folytán sokat kellett foglalkoznom a XII. kerülettel, különösen annak egykori ingatlanmaffiózó vezetöivel. Ezek közül kettö áttette székhelyét a budafoki önkormányzatba. Mivel nem hiszem, hogy jelentösen megváltoztak volna, úgy gondolom, hogy ezen személyek a budafoki lakosságra nézve is potenciális veszélyforrások ugyanúgy, mint annak idején (s ingatlanmaffiózó tevékenység miatt még ma is) a XII. kerületi lakosságra. Ezek egyike (Z)Sebes Gábor, volt XII.kerületi polgármester, akit a kerület lakosai és civil szervezetei pártállásra való tekintet nélkül billentettek hátsó félen 1994-ben, amikor már nem kijelöléssel, hanem közvetlen szavazással választottak polgármestert. 1990-ben mindenki nagyon várta a rendszerváltást, s aztán az ök választások után jött a feketeleves. Az SZDSZ egy ismert szélsöbalos, ÁVH-s családból származó személyt ((Z)Sebes Gábort) tett meg polgármesternek. (Z)Sebes elsö tevékenysége volt durván nekitámadni a XII.kerületi lakosságnak, s a törvényes rendelkezések végrehajtását felfüggesztve leállítatta a lakásprivatizációt. Gyakorlatilag a kerület teljes lakásállományát tilalmi listára akarta venni, s bevinni egy kft-be. A lakosságnak tilalmi listán lévö lakásokat azután Bécsben árulta külföldieknek (mondanunk sem kell, hogy (Z)Sebes Gábor rekordidö alatt, három hónal alatt privatizálni tudta lakását, de ugye mindenki egyenlö, csak vannak még egyenlöbbek is). Ezt a civil szervezetek összefogásának sikerült megakadályoznia, s a Legfelsöbb Bírósággal hatálytalanítani a vonatkozó ök rendelkezést. Erre 1992-ben hozatott az ök-val egy törvénytelen lakáselidegenítési rendeletet, amelyet visszamenöleges hatállyal léptetett életbe (most nem akarok abba belemenni, hogy ezzel a legalapvetöbb jogi normákat is megsértette, jóllehet az ominózus ök ülésen a jegyzö, ügyvéd képviselök felszólalásaikban elmondták, hogy a vonatkozó rendelet ellentétes az összes akkoriban létezö, érvényes jogszabállyal), amelyben drasztikusan megemelte a privatizációs árakat (azzal dicsekedett, hogy ö 40 milliárd forint pluszbevételt (jogtalanul!!!) akart a lakosságtól (az ö érdekeikre hivatkozva!!!) behajtani). Ehhez jött még az, hogy egy korrupt szerzödés keretében csak egy haveri vállalkozás csinálhatta az értékbecsléseket, amely aztán totál irreális árakat állapított meg (pl. tök vizes romgarázsért 300 eFT négyzetméterárat 1992-ben!). Ezután persze érthetö, hogy a lakosság az elsö adandó alkalommal valagba rúgta "hön szeretett" polgármesterét, aki erre "mártírként" eladta magát a Fidesznek, s 1998-ban majdnem polgármesternek jelölték Budafokon. Szerencsére a XII.ker. civil szervezetek figyelmeztetését komolyan vették, s nem kellett (Z)Sebes diktatórikus rendszerét a budafokiaknak elszenvedni. Természetesen (Z)Sebes Gábornak nem ez volt az egyetlen akciója a kerület és a lakosság ellen. Töle származnak (nagy nyilvánosság elött) azon ominózus kijelentések, hogy a "XII. kerületi lakosoknak túl jó dolguk van, nem kötelezö a XII. kerületben lakini, stb.. Mit is mondjunk, elég furcsa kijelentések ezek egy polgármester szájából, akinek pont az lenne a dolga, hogy a kerületében élöknek jó dolguk legyen. Aztán a lopások garmadája. Mivel az Index teljes tárkapacitása is kevés lenne ezen lopások felsorolása, álljon itt csak egy emlékezetes akció, mivel ennek ma már budafoki vonatkozása is van. Történetesen egy bizonyos Kiss Péter nevü másik ingatlanmaffiózó volt a komcsi rendszer vége felé a XII. Tanács ingatlanügyeivel foglalkozó osztály vezetöje. Ezen illetönek voltak olyan "sziporkái", mint a Zugliget vigalmi negyeddé való átalakítása, meg hasonlók. Ezek a "magasröptü" tervek azután a lakosság elemi tiltakozását váltották ki pártállástól függetlenül. Az ellenzék egyik fö választási ponja az 1990-es ök választásokon pont a fennti Kiss Péter eltávolítása volt. Azután jött a kijózanodás, mert kiderült, hogy Kiss Péter (Z)Sebes Gábor egyik legjobb haverja és üzlettársa. 1990-ben aztán ,megkezdödött a XII.kerület módszeres kifosztása. Végül 1993 elején a lakossági elégedetlenség már olyan nagy volt, hogy (Z)Sebes nem tudta tovább tartani Kiss Pétert. Erre az átvonult "boldogítani" a budafokiakat, de közben megtartotta maga is maszek ingatlan kft-jét (pl. még nem tette fel senki a kérdést a budafoki önkormányzatban, hogy az ingatlangazdálkodással foglalkozó személynek hogyan lehet maszek ingatlan Kft-je?). (Z)Sebes fejedelmi "végkielégítést" (igen elörelátó módon) adományozott Kiss Péternek, kiutalván Kft-jének 75 millió Ft+ÁFA-t egy már elvégzett munkáért (amely munka értéke legfeljebb 15 millió lett volna). Ezen összegböl aztán a XII.kerületi ingatlanok adatbázisát készítette el olyan adatokhoz jutván, amelyek nem magánszemélyekre tartoznak. Késöbb ez az adatbázis képezte Kiss Péterék XII.kerületi további garázdálkodásának alapját. Aztán amikor 1994-ben a lakosság elzavarta (Z)Sebes Gábort, akkor egy pillanat alatt megjelent Kiss Péter(!) ingatlan Kft-jében. Most meg a Fidesz budafoki ök frakciójának vezetöjeként bonyolíutanak Kiss Péterrel zsíros maszek üzleteket. De (Z)Sebesék bünlajstromán még hullarablás is szerepelt.

A fennti kis tanulságos történetet csak azért írtam, mert közelednek a 2002-es választások, s a budafoki lokálpatriótáknak nem ártana kötülnézniük a házuk táján, nehogy olyasfajta meglepetés érje öket, mint a XII. kerületieket 1990-ben. Talán bizonyos összefüggések és történések is más megvilágításba kerülhetnek Budafokon a fennti információk fényében. Ha valaki (Z)Sebes Gáborral és Kiss Péterrel kapcsolatban további információt szeretne, szívesen állok rendelkezésére. Sajnos a fenntiek is hozzátartoznak Budafok közéletéhez.

Törölt nick Creative Commons License 2001.11.08 0 0 45
Bocsánat, ezt nem egészen így gondoltam.

Miután Villa beleegyezett az összevonásokba, a következőt kértem a moderátoroktól: töröljék azt a két topicomat, amelyekben alig voltak hozzászólások (vészhelyzet és építkezések), valamint olvasszák bele Villa topicjába a Budafok közlekedése - vasutat a föld alá topicot, amelyben már érdemi hozzászólások is voltak.

Mindez meg is történt, csak sajnos úgy, hogy az én topicindítóm került az elejére. Holott Villáénak kellene ott lenni. Most egy újabb levélben megkérem a moderátorokat, hogy orvosolják ezt, ha tudják.

A képes topic összevonását azért nem kértem, mert szerintem a beültetett képekkel az annyira lelassítaná e topic betöltését, hogy az esetleg megakadályosna embereket az olvasásban.

Zugi Creative Commons License 2001.11.07 0 0 44
Üdv!

Hazaértem a Duna part fórumról, ami jól sikerült. Majdnem többen is lehettünk, mint múltkor a közlekedési fórumon.
Jól fel volt építve, kis diavetítéssel indítottunk, majd a szakértők válaszoltak a kérdésekre. Sok érdekes dolog elhangzott, de ezek összefoglalóját egy tőlem ehhez jobban értő jelenlévő majd összefoglalja hamarosan.
Amúgy jelen voltak ismerős arcok az internetről is, mint ugye Villa, akkor Ppapa, e_laca, djkalo és jómagam.
Üdv:
Zugi

villa Creative Commons License 2001.11.07 0 0 43
A kerületi fejlesztési koncepció készítőjét is meghívtam ma estére, korábban két fórumunk már volt e témában, de a Duna e szempontból is kulcs kérdés. Az elején egy dia-sorozatot vetítünk a Duna part aktuális állapotáról, szépségeiről, mélységeiről, majd azokat is feldolgozva ide is hozhatjuk
Ami a közéletet illeti, az nem azonos a politikával, annál jóval több és jó lenne ha minél többen bekapcsolódnának - abba is - van mit tenni, azt mindenki látja, bármely területre is tévedünk.
Előzmény: Törölt nick (42)
Törölt nick Creative Commons License 2001.11.07 0 0 42
Sajnos a Dunapart fórumra nem tudok eljönni, mert értekezleten leszek. A téma viszont nagyon érdekel.

Reményeim szerint ebben a topicban lehet majd beszélni a kerület jövőképéről, és nagyon bízom benne, hogy többen csatlakoznak olyanok is, akiknek e jövő formálásában aktív szerepük van és mutatni is tudnak valamit.

Én sokat tenni nem tudok, mert egészen más jellegű a munkám és az életem. A politika és a közélet távol áll tőlem, de nagyon szívesen látnám a kerület fejlődését. Azt, hogy 'látnám', konkrét és elvont értelemben is értem.

Azt hiszem, ha egy város, egy városrész jövőjéről van szó, akkor nem szabad semmit sem a véletlenre bízni. Tudnunk kell a lehetőségeinket, a kiaknázatlan és kiszipolyozott forrásainkat, el kell gondolnunk, hogy hová szeretnénk eljutni. Ha már valamiféle megegyezés van, akkor csak végre kell hajtani mindazt, ami a kitűzött tervek megvalósításához kell. És akkor az emberek tudják, hogy hányadán állunk, és talán jobban érzik magukat.

A bajok ott kezdődnek, ha nincs egy széles körben ismert és elfogadott jövőkép, és a dolgok csak apránként, meglepetésként megtörténnek, és a végén összeáll belőle egy olyan végeredmény, amire majd mindenki azt mondja, hogy én nem ezt akartam. Ha nincs egy tudatosított jövőkép (tényleg képről beszélek), akkor mindenki kialakítja a saját maga elképzeléseit, és nagyon csalódottá válik, amikor látja, hogy nem az valósul meg.

Ezért tartom fontosnak az olyan fórumokat, mint a mai, és remélem, hogy lesz ott valaki, aki az én szememmel néz és a fejemmel gondolkodik. Szeretném, ha pontosan láthatnánk, akár virtuális maketteken is, hogy milyen lesz a környék kettő, öt, tíz, tizenöt év múlva.

villa Creative Commons License 2001.11.07 0 0 41
Lehet szó az összevonásokról, ez a kezdeményezőkön és a moderátorokon múlik, slr fotóit pedig élmény lenne itt látni, nem szólva konzekvens állásfoglalásairól.
Előzmény: Törölt nick (37)
Zugi Creative Commons License 2001.11.07 0 0 40
Hello Zsoldos!

Üdv az albertfalvai kalandozóknak is! :)
De hamarosan rendeződik az "n+1 budafokos topicok" sorsa, ahogy slr is írta, tehát nem kell rosszra gondolni!:)
Azonban továbbra is várjuk a te hozzászólásaidat is Albertfalva nézőpontjából.
Üdv:
Zugi

Előzmény: Zsoldos (36)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!