Keresés

Részletes keresés

Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2315

 Éppen tegnap ismertem el, ráadásul astronomnak, hogy a gravitáció helyett gyorsulást kellett volna mondanom.
 
Szerintem nem ismerél el semmit. Csak "pontosítottad" saját állításodat. (Valójában egyik hülyeség helyett mondtál egy másikat.)

----
Mellesleg a saját állításaid is ellentmondanak egymásnak. Egyszer azt mondod, hogy egy üreg belsejében "negatív gyorsulás van", ami, ha valamit jelent egyáltalán, akkor legfeljebb azt, hogy nem a tömegközéppont felé mutat a gravitációs erő, most meg azt állítod, hogy "egy tömeg mindig helyettesíthető a saját tömegközéppontjával", ami alatt nyilván az érted, hogy tetszőeges test által kifejtett gravitációs erő mindig a tömegközéppontja felé mutat.

 
Most akkor melyik mellett maradsz?

Előzmény: cíprian (2304)
astronom Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2314
Sohasem csináltam problémát abból, ha tévedtem

Nem ám. Lököd tovább ugyanazt a hülyeséget, mintha semmi sem történt volna.
Előzmény: cíprian (2304)
Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2313

Egy tömeg mindig helyettesíthető a saját tömegközéppontjával.

 

Ez egyszerűen nem igaz. Most mutatott Gergő egy ellenpéldát.

De én tudok mondani egyszerűbb példát is: Vegyünk egy súlyzó szerű testet: 2 nagy tömegű gömb, összekötve egy nagyon kicsi tömegű, hosszú rűddal. Nyilvánvaló, hogy az egyik gömb közelébe tett test nem a súlyzó tömegközéppontja (vagyis a rúd középpontja) felé fog gyorsulni, hanem a mellette lévő gömb felé.

 

Előzmény: cíprian (2312)
cíprian Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2312

Kedves Gergo73!

 

Itt valamit nagyon mellétrafáltál.

Egy tömeg mindig helyettesíthető a saját tömegközéppontjával. Ennélfogva a tömegvonzás vektora mindig a tömegközéppont felé kell mutasson.

Előzmény: Gergo73 (2229)
cíprian Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2311

Állj, kérlek.

 

A mechanika axiómája, hogy a tömegközéppont körül a test tehetetlenül lebeg.

Magyarán, mindegy hogyan helyezkedik el a test a tömegközéppontjához képest. Vagyis egy test helyettesíthető a tömegközépponjával, feltéve ha nem pörög. Ennélfogva axiomaitikus tétel, hogy egy test tömegvonzása helyettesíthető a saját középpontjával. Éppen ezért nem látom be , hogy a testet helyettesítő tömegközépponttal ne legyen helyettesíthető az egész tömeg. Ha viszont helyettesíthető a test tömege a saját tömegközéppontjával, akkor az a kibaszott gyorsulás vektora csakis a tömegközépponton kersztül haladhat.

 

Egyébként hogy a fenébe lehetne másképp?

Előzmény: Törölt nick (2299)
cíprian Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2310

Ellágyultam, röstellem.

 

Maradjunk meg ellenfeleknek.

Te vagy Noah, én pedig Settembrini.

Előzmény: cíprian (2304)
cíprian Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2309

Leteszteltük ezt már a rengéshullámok által.

A Főld magva egészen bizonyosan nem üreges, éppen az ellenkezőleg, igen nagy tömegsűrűségű. Azt gyanítjuk, hogy a Földmag nikkel-vas elegyből áll. De semmiképp sem üreges, mert ez már bizonyosság a rengéshullámok elemzése által.

Előzmény: paramia (2308)
paramia Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2308
Szerintem nem kell ezen a gömbön belüli gravitáción annyit agyalni, csupán frankón le kell tesztelni.
cíprian Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2307

Kedves Privatti!

 

Végig gondoltam azt amit előzőleg leírtam. Ez úgy jó, ahogy leírtam.

Mégis egy kémikus megfogalmazása volt, és talán nem olyan a világ,

ahogy ezt egy vegyész elképzeli.Kérlek, nézd el ezt nekem.

Előzmény: cíprian (2306)
cíprian Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2306
A plazma a gázhalmazállapotban legalább egy db elektrontól megfosztott atomos ionokból és elektronokból áll. A Napban az elektronok annyira elkülönülhetnek az atomos ionoktól, hogy a külső héjban dúsúlhatnak, és H- ionokat alkotnak a protonnal.
Előzmény: Törölt nick (2305)
cíprian Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2304

Kedves Gergo73!

 

Sohasem csináltam problémát abból, ha tévedtem. Nálam ez nem hiúsági kérdés. Éppen tegnap ismertem el, ráadásul astronomnak, hogy a gravitáció helyett gyorsulást kellett volna mondanom. Én úgy látom, hogy egyedül vagyok ezzel, vagy legalábbis ritka -a tapasztalatom szerint- itt a fórumtársaknál a tévedésük beismerése. Hasonlóképp értékelem, amikor te is korrekt vagy.

 

A vitánk viszont szétesőben van, annyifelé kinyílt. Sok érdekes irányba elment, de mégis javaslom, először tegyük rendbe a lényegi részét, aztán menjünk mellékirányokba.

 

A lényegi rész a következő: pusztán a gravitációs erő képes-e olyan nagy lenni egy tömeg belsejében (valahol), hogy lehetetlenné tegye a H2 molekula keletkezését?

Létezik-e a természetben olyan objektum, ahol ez a törvényszerűség kristálytisztán megmutatkozik? Ugyanis ezt tette meg astronom a vita alapjává, amikor tagadta, hogy a gravitációs erő erre képes lenne.

 

Szvsz (szerény véleményem szerint) a fehér törpék puszta léte is bizonyíték az igazolásomra. Kérlek először ehhez szólj hozzá, aztán menjünk tovább, az egyébként szintén izgalmas mellékirányokba.

Előzmény: Gergo73 (2272)
Belekotty Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2303

A H- egy igen instabil képződmény, csak masszív pozitív ionok mellett létezik.  A legstabilabban  H- lítium mellett létezik de az is csak 850 fokig és onnan almás.

Szóval a Napban H- ról beszélni...  kac, kac, kac..

Előzmény: Mungo (2302)
Mungo Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2302

Nem is tudom, sírjak vagy nevessek rajta.  A középiskolás fizika oktatás csődje?

 

Ejnye!

Ciprián olvtárs majd jól kioktat, amiért ilyen értetlen vagy! Ő egy kutató.

De megmondhatom neked én is: Seholse vagy te ciprianhoz képest!

:o)))

Előzmény: Belekotty (2298)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2301
A világegyenletet keresed? :-)
Előzmény: astronom (2297)
Belekotty Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2300
Ja!  A kémiát törölték a középiskolai tantervekből?  Mit tudtok erről?  Mert az ilyen kijelentés erre utal.
Előzmény: Belekotty (2298)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2299

Világos. És még nem is mozgott a tetraéder. Az se egy unalmas tételkör.

Egyébként a potenciálelméletből 536 szakirodalmat (könnv) dobott ki tudós google.

Benne volt a Principia is.  Kellogs könyvét elolvasná, többett érne vele ciprián, az egyszer biztos.

(Engem ebből a szempontból érdekel (most) a mechanika: inhomogén anizotróp de egyszerű alakú (hengerszimmetrikus), szilárd, álló tengely körül forgó testekkel gerjesztett rezgések minimalizálása. Vibrációelmélet. Kontinuumban keltett hullám.)

 

 

Előzmény: Gergo73 (2295)
Belekotty Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2298

"A Nap belsejében a gravitáció szelektálja a hidrogén atommagját és az elektronját.
A gravitáció a  hidrogén elektronját a kis tömegénél fogva kevésbé tudja megtartani, emiatt az elektron a Nap külső részében több lesz, mint a belsejében. Ennek az a következménye, hogy a Nap külsejében negatív töltésű H- ionok keletkeznek."

Nem is tudom, sírjak vagy nevessek rajta.  A középiskolás fizika oktatás csődje?

Előzmény: Mungo (2291)
astronom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2297
Hogy a mérnökök mire használják földi körülmények között főleg a műszaki mechanikán belül, az az ő korlátjuk, engem egy fikarcnyit sem érdekel.
Előzmény: Törölt nick (2296)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2296

Szerinted mire használjuk? Földi körulmények között? Főleg műszaki mechanikán belül? Persze figyelmen kivül is hagyhatjuk. Rögtön jönne a hülye mérnök stb stb:-)

Előzmény: astronom (2289)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2295
Igen, ezt tudjuk és ennek örülünk. Gömbszimmetrikus sűrűségeloszlás mellett mindig pontosan a tömegközéppont felé mutat az eredőerő-vektor, ezt Newton bizonyította 1687-ben. Ennek az állításnak az a része triviális, hogy a vektor egyenese átmegy a középponton. Az a része nemtriviális, hogy a vektor sohasem a középponttal ellentétes irányba mutat, hanem mindig a középpont felé. Mindenesetre cíprián általános testekről beszélt, ahol ez a tétel sérül. Nem kicsit: nagyon.
Előzmény: Törölt nick (2292)
astronom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2294
További best of cyprian:


Azért negatív a gravitáció, mert gömbüregben a tömegvonzás a gömbüreg középpontjától kifelé mutat

Jelenleg a szarnak és ehhez hasonlóknak a mikrobiológiáját kutatom.


Előzmény: Mungo (2291)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2293

A helyettesités azért ennél szigorubb. Egyensúly feltételezése kell hozzá.

 

 

Előzmény: Gergo73 (2290)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2292
Az az állitás helyesen igy hangzik pl Föld  esetében: a gravitációs gyorsulás jó közelitéssel a Föld középpontjába mutat. Az ebből származó számolási hiba kicsi.
Előzmény: Gergo73 (2290)
Mungo Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2291

Csak néhány szemelvény ciprian olvtársunk tudományos munkásságából amit ebben a topikban osztott meg velünk:
 
 
"A Nap belsejében a gravitáció szelektálja a hidrogén atommagját és az elektronját.
A gravitáció a  hidrogén elektronját a kis tömegénél fogva kevésbé tudja megtartani, emiatt az elektron a Nap külső részében több lesz, mint a belsejében. Ennek az a következménye, hogy a Nap külsejében negatív töltésű H- ionok keletkeznek."
 
"Sajnos rossz irányba mentetek, amikor élből cáfolni akartátok Newton Principiájával a 1259.-t. Jobb lett volna ha átgondoltátok volna ezt a hozzászólást, akkor eljutottunk volna odáig, hogy semmiképp nem létezhet a Napban H2 molekula, akár hideg, akár meleg. Én ezt állítottam."
 
"A gömbüreg középpontjától negatív a gravitáció, ezt én bizonyítottam egy példán keresztül.
Kérlek hézagmentesen vezesd le a cáfolatát. Nem elégszem meg olyan idézetekkel, amelyek között hézag van."

"Astronom, te ezt nem érted.
Egy üreg középontjától, amely egyúttal a nagy tömeg középpontja is negatív a gravitáció. Erre a fórumbeli vitánkon jöttem rá, és ezek miatt vagyok fent a fórumon."
 
"Newton egy nulla vastagságú héjra bizonyította be, hogy belsejében egy pontra erőegyensúly hat. Ezt nem lehet extrapolálni sehogysem véges vastagságú héjra és véges térfogatú belső tárgyra. Hogyan integrálsz nulláról? Vagyis Newton levezetése csupán egy elvi szempont marad, gyakorlatban nem alkalmazható véges térfogatokra."
 
"Itt egy szubkultura alakult ki nagyon kevés topikolóval. Egyszerűen csak hülyéskednek, ezért menekülnek el innen az emberek. Én is csak szórakozom velük, mert azt élvezem, hogy mekkora nagy hülyeségeket hajlandók kimondani, csupán azért hogy összefogjanak.
Végül is csak azért tehetik, mert névtelenségbe burkolóznak, és ezzel élnek vissza."
 
"Csak kutató vagyok már ezeréve, és ezért deviáns a gondolkodásom :-)"
 
"A gömbhéj esetében nincs szükség integrálásra, egyszerűen belátható a húzóerő fellépése a középpont körül."

"Azaz a Jupiternél nagyobb csillagok belsejében még elvileg sem lehetséges a hidrogénmolekula létezése a felhalmozódott gravitációs potenciálkülönbség miatt."
 
"A gömbhéjjon belül az  ekvipotenciális gömbhéjak között potenciálkülönbség van, tehát nem homogén a potenciáltér. Ha a gömbhéjon belül van egy kis gömb, az mindig a sugáron kifelé mozdul el. Csak a középpontban van nyugalomban."

"Ha a gravitációs vonzerőt növeljük olymódon, hogy a gömbhéjat vastagítjuk, akkor elérünk egy olyan gömbhéjvastagságot, amelynél a hidrogénmolekula szétszakad.
Ezt modelleztem a 1259. hsz.-ben"
 
"Most tegyünk a hidrogénatomunk köré még több hidrogénatomot, szimmetrikusan, gömbalakban. Mindegyik új hidrogénatom gravitáló ereje hozzáadódik a tér egy-egy pontjának gravitációjához. Az első  hidrogénatomunk a középen van, ahol kijelöltük a nulla potenciálú helyet, ott a legnagyobb az összeg, a középponttól kifelé csökken. Tehát csökken a gravitációs potenciál. A gömb legszélén a legkisebb, mert a gömbön kívül nincsenek hidrogénatomok."

"Biztos vagyok benne, hogy pl. a Nap közepétől 0,3R távolságra a gravitációs potenciálkülönbség nagyobb az elektromosnál a hidrogénmolekula közepén, és ennek következtében széthasad a molekula."
 
És a sokszorosan figyelmünkbeajánlott ciprianféle levezetés:
(1259)
 
"Meg is saccolhatjuk mekkora ez a méret, természtesen csak közelítőleg.

Vegyünk egy gömböt, és ezt rakjuk tele kis gömbökkel. Mennyi kis gömböt tudunk belerakni? Milyen arányok mellett lesz a nagy gömbben 1036 db kis gömb? Ekkora darabszámnál egyenlíti ki ugyanis a gravitáció a protonok közötti taszítóerőt.


A nagy gömb és a kis gömb átmérőjének aránya 1036*3/2=1054 lesz, ha figyelembe vesszük azt is, hogy a tömegvonzás a tömeg és a sugár hányadosától függ. Rees "Csak hat szám" c. könyvében az található, hogy ez kb a Jupiter mérete.(Ő is Kees Bieke könyvéből vette az adatot)
 

Azaz a Jupiternél nagyobb csillagok belsejében még elvileg sem lehetséges a hidrogénmolekula létezése a felhalmozódott gravitációs potenciálkülönbség miatt."
 
Pintnek teljesen igaza van, ciprian teljesítménye szép egyenletes...

 

 

Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2290
Felőlem bárki azt helyettesít azzal, amivel neki jól esik. De annál jobb nincs, mint amit én csináltam: pontosan kiszámoltam az eredőerőt egy konkrét pontban. És bizony cíprián állítása (miszerint az eredőerő-vektor mindig a tömegközéppont felé mutat) hamis. Nekem ettől tarthatsz hosszú mechanika-kurzusokat, sőt felőlem még szakácskurzust is.
Előzmény: Törölt nick (2286)
astronom Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2289
Szerintem ha a 10 féléven átlag kétféle mechanika konklúziója az, hogy a newtoni mechanika az egyensúly kereséséből áll akkor szerintem kurva nagy pénzpocsékolás volt az a10 félév...
Előzmény: Törölt nick (2287)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2288
Az eredő vektor mindig egy állandó vektort ad eredményül.

Ez sem igaz, de mint mondtuk már vagy százszor, ezt Newton 1687-ben a Principiában részletesen elmagyarázta már (a tömör homogén gömb példáján). A kockás példán a tömegközéppontban történetesen nulla az eredőerő, míg az általam tekintett pontban (amit origónak vettem fel) nem az, vagyis cseppet sem állandó az eredőerő-vektor.
Előzmény: Törölt nick (2281)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2287
Hagyjad már ezt az állandó értést nem értést. Mit képzelsz? 10 féléven át átlag kétféle mechanika mellett a te laza 3 féléveddel szemben vajon ki van lemaradva?
Előzmény: mmormota (2283)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2286

Oké. Oké. De ciprián pongyolán annyit akart megfogalmazni csupán, hogy a gravitációs gyorsulás vektorok  egy merev test pontjain belül helyettesithető

egy egyenértékű vektorrendszerrel, amit egyensúly feltételezésével kiszámithatunk.

Ez egy vektorkettőst ad. Erő és nyomaték. Ezt a tömegközéppontra kiszámolva innentől ezzel a vektorkettőssel kell csak tovább számolni. A tömegközéppontot megválaszthatod a koordinátarendszer kezdőpontjának.

Egyébként Föld gravitációs terében  nem számolunk a tömegközéppont

felé mutató gravitációs gyorsulással, hanem egyszerűen z irányúnak vesszük egy végés térfogatban. Igen pici az elkövetett hiba. Akkor is ha ezt állandónak vesszük.

 

Előzmény: Gergo73 (2282)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.29 0 0 2285
Szívemből beszélsz.
Előzmény: mmormota (2283)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!