Keresés

Részletes keresés

maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.31 -10 1 54861

Volt erről 10+ éve a Rádiókabaréban egy szám, mindjárt megkeresem hátha megvan...

 

A csúcsszöveg benne kb. ez volt:

- Hol nyaraltatok idén?

- Mi Lesztminitben voltunk.

Előzmény: kismolotov (54860)
kismolotov Creative Commons License 2021.07.31 0 2 54860

Szinte a kezdetek óta olvasom a fórumot, de csak később regisztráltam be. Számomra Te és Katana tűnik teljesen hiteles tagnak. Meg azért vannak még néhányan csak a nevüket nem jegyeztem meg.

Elképesztő fazonokkal találkoztam már kint, mármint magyarokkal.

Egyszer évekkel ezelőtt Primorskóban voltunk egy kisebb szállodában. A szálloda előtt le a kalappal, minden rendben volt, a tisztaságtól a kajákig (reggelivel volt az ellátás) A reggeli előtt le a kalappal. 8-10 fajta választék, de inkább több.

Minden nap, mikor a személyzet észlelte, hogy leléptünk takarítás, törülköző csere stb. Olyan jól éreztük magunkat, hogy a 10 napos foglalást megtoldottuk helyben 5 nappal. A recepció úgy intézte, hogy még másik szobába sem kellett költöznünk a hosszabbításra.

Egyetlen egy magyar idősebb házaspár volt még rajtunk kívül a szállodában, akik a magyarok szégyene lehetett volna. A nő minden reggel cirkuszt csinál valami miatt a reggelinél. Mindig volt valami hiánya, kifogásolni valója. Rendszeresen oda kérette a lányokkal a fő "gondnokot" vagy hogy a fenébe hívták ott a főnököket, és állandóan rikácsolt németül, meg angolul. Az meg inkább nem értette, vagy nem akarta érteni, de én sokszor beszélgettem vele oroszul. (idősebb korosztály volt)

Kurva kényelmetlen helyzet volt minden reggelinél, mi meg szégyelltük magunkat a magyarok nevében is.

Végül is a második, harmadik reggelinél két nagy-kamasz gyermekünk oldotta meg a helyzetet, akik helyre tették az öreglányt, keresetlen szavakkal. Nem részletezném, de a legenyhébb beszólásuk az volt: "fogja már be nyanya unalmas ez minden reggel" De volt ott vén kurva kiszólás is a nyanya felé.

Én meg nem fogtam vissza a gyerekeket, sőt halkan uszítottam őket. Ők élvezték, a "nyanya" nem. A nyanya férje meg nem mert bele szólni, de látszott rajta, hogy szégyelli magát. A faszi olyan 40 kiló lehetett vaságyastól a fiú gyerekem meg 190 centi csupa izom.

Sajnos így lehetett az adott helyzetet megoldani. De utána csend volt, csak a gyűlölködő pillantásokat kellett elviselni még pár napig, mert hamarabb elmentek, mint, mi.

Előzmény: maxval bircaman szeredőc (54857)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.31 -11 1 54859

Hát, ezen könnyen javíthatsz.

 

Én pl. mindig kész vagyok válaszolni utazási kérdésekre, persze csak ha tudom a választ.

Előzmény: Marko61 (54858)
Marko61 Creative Commons License 2021.07.31 -4 2 54858

Igen, csak az arányokkal van problémám. 

Előzmény: maxval bircaman szeredőc (54854)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.31 -11 2 54857

Én sose értettem az olyan turizmust, melynek mindegy hol van, csak legyen tengerpart. Ehhez minek hosszasan utazni?

 

Van is erre egy hatalmas tervem.

 

Szóval ha vállakozó lennék, már megépítettem volna agyatlan turistáknak az IDEÁLIS ÜDÜLŐHELYET. A neve: FIVE PLUS ONE STARS LAST MINUTE BEACH RESORT lenne.

 

Mindegy hol lenne, lehet mondjuk valahol a magyar pusztán is akár.

 

Egy nagy víztározó az alap, az egyik oldalon egymást érnék a szállók, a másik oldalon tükör lenne, hogy az üdülővendégek lássák, ez a végtelen tenger. Minden szállóban lennének éjjel-nappal mosolygó alkalmazottak (drogosokat alkalmaznék). Lenne svédasztal a legszarabb alapanyagokból, de látványosan elkészített és felszolgált ételekkel.

 

Lennének mechanikus cápák, dinoszauroszok, stb.

 

A szállodák előtt ott lenne a szfinx másolata kemény műanyagból, mellette a Húsvéti Nyúl, valamint Stonehenge, s még pár ismert látványosság másolata.

 

A közeli repülőtérre érkező járatok órákig köröznének a levegőben leszállás előtt, így a turisták meg lennének elégedve, hogy távoli, egzotikus helyre utaznak.

 

Lenne sok program. A víztározóban a mechanikus bálnák időnként partra vetnék magukat, hogy az ökológiailag elkötelezett üdülők tudjanak kinek segíteni.

 

Van azonban egy baj… az ötletemet már megvalósították. Pl. a legfelkapottabb egyiptomi és törökországi üdülőhelyeken.

Előzmény: kismolotov (54855)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.31 -12 2 54856

Bár látszólag új nikk vagyok, én itt vagyok a kezdetektől, csak annak idején a hírhedt Murder Incorporated moderátor kitiltott sokszor - nem az itteni hozzászólásaim miatt -, s jól emlékszem, azért lett ez a topik, mert az eredeti bg utazás topik csak utazásról szólt, s kellett egy szélesebb topik.

Előzmény: kismolotov (54855)
kismolotov Creative Commons License 2021.07.31 -4 2 54855

Helyeslem. Kötetlen beszélgetés. Ebbe pedig bele tartozhat, sőt bele kell tartoznia némi történelem, régi és jelenlegi aktuálpolitika stb. Aki sűrűbben megy erre a vidékre - és nemcsak 10 évenként - annak nem árt tisztában lenni a dolgokkal, mert csak így értheti meg igazán az országot ahova nyaralni megy. Nem ártalmas dolog tisztában lenni azzal, hogy ahova megyünk annak mi a múltja és jelene, esetleg jövője. Úgy a mindennapok érdekében. Engem se csak a tenger meg a sör érdekel, meg az út és határviszonyok, hanem az ott élő emberek mindennapi élete. Pl. valamelyik nyaralásunk alkalmával nagyszerűen többször elbeszélgettünk az apartmanház alatt lévő boltossal a mindennapokról, az itthoni és ottani életszínvonalról stb. Sokat tanultam és okultam belőle. Ha nem ismered az ottani emberek "lelkületét" bele szaladhatsz néha egy jobb csapottba.

Előzmény: maxval bircaman szeredőc (54854)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.31 -11 3 54854

Maga a fórumleírás szerint "kötetlen beszélgetés" BG kapcsán.

Előzmény: Marko61 (54851)
Béci 72 Creative Commons License 2021.07.30 0 0 54853

Miért pont Tutrakan?

Tehetnél fel pár képet!

Köszi.

Előzmény: pisti72 (54852)
pisti72 Creative Commons License 2021.07.30 0 2 54852

Na akkor egy kis utazás. Hazajöttünk Tutrakanból.  Debrecenig Ruszén keresztül 11 és fél óra alatt egyhuzamban néhány megállással.A 13 nap alatt  2200 km-t tettünk meg. Találkoztunk csodálatos emberekkel, hamisítatlan balkáni vendéglátással, tovább erősítettünk régi barátságokat. Kitünő nyaralásán volt részünk idén is.

Előzmény: Marko61 (54851)
Marko61 Creative Commons License 2021.07.30 -6 1 54851

Sajnálom, hogy ez a fórum, már nem utazási fórum. 

maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.30 -11 1 54850

Kemény a helyzet. Hajnalanta van 3 óra várakozás.

Előzmény: T-boy01 (54849)
T-boy01 Creative Commons License 2021.07.30 0 0 54849
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.30 -11 1 54848

Az csak fantázia.

 

Ez viszont az ami majdnem lett.

Előzmény: Katana750 (54847)
Katana750 Creative Commons License 2021.07.30 0 1 54847

Az a térkép ennél sokkal durvább volt. Kb. a fekete részig(Grúzia) volt görög és jó mélyen(100-150km.) déli irányba a Fekete-tengertől. 

Előzmény: maxval bircaman szeredőc (54846)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -12 2 54846

Az szimpla történelmi tény, hogy Kis-Ázsia partvidéke görög volt egészen az I. vh-ig.

 

S a terület nagy részét Görögországnak ítélták a I. vh. után a béketárgyalásokon. Atatürk pontosan ezért máig a török főhős: nem fogadta el a békét, s fegyeres harcot indított ellene, kiűzte a görögöket, majd kész helyzet elé állította a nyugatot.

 

Ezen a képen látszik mi lett volt a helyzet Atatürk nélkül: sötétkékkel ami görgországé lett volna a maihoz képest

Előzmény: Katana750 (54838)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -11 1 54845

Amikor BG felszabadult 1878-ben, a lakosság kb. fele volt csak bolgár. Nagyon sok török és bolgár-muszlim volt. A törökök nagyjából fele elmenekült a háború alatt és után.

 

Ami tény: aki maradt, az maradhatott. Vesd össze, Szerbiából, amikor felszabadult a török uralom alól, MINDENKInek távoznia kellett. De Mo-on is hasonló volt a török uralom végén: minden muszlim nak kötelezően mennie kellett, sőt még a házastársaknak is.

 

Szóval ebben valóban egyedi BG: nem volt a törökök számára kényszerkitelepítés.

Előzmény: Katana750 (54838)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -10 1 54844

Gyakorlatilag az egész tengermenti rész görög volt, egészen az I. vh-ig.

 

Akkor a görög lakosság 95 %-a ki lett telepítve erőszakkal BG-ból. Válaszul a bolgár lakosság kiűzésére Görögországból.

 

A vicces elem: a hegyvidéki területről érkező bolgárokat a bolgár kormány betelepítette a tengerparti görög ingatlanokba. Aztán kellett 10-20 éve míg a mezőgazdász bolgárok rájöttek hogyan kell halászni. S ugyanez fordítva, a görög kormány meg letelepítette a BG-ból kiűzött halász görögöket a görög száraznföldi, hegyvidéki részekre. Nekik is idő kellett az átképzésre.

Előzmény: pisti72 (54839)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -10 1 54843

A bolgár politika talán legbutább lpése volt a balkáni háborúk rendezése.

 

Egyrészt, a bolgár erők szinte csak Trákiában harcoltak, a törökök ellen. Hagyva Macedóniát védtelenül. Másrészt, az elmebeteg-gyanús bolgár cár komolyan elhitte, hogy ő egymagában képes minden fronton egyszerre harcolni.

Előzmény: Katana750 (54840)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -10 1 54842

A bolgár-román rossz viszony a múltban maradt. 1940-ben a határmódosításkor szinte teljes lakosságcsere lett csinálva. Aki meg maradt, az asszimilálódott.

Előzmény: pisti72 (54841)
pisti72 Creative Commons License 2021.07.29 0 0 54841

Ez így van. Jelenleg Tutrakanban vagyunk. Jó széles itt a Duna... Van egy orosz hadihajó emlékmű a folyóparton az orosz török háború idejéből. Nagy tisztelettel beszélnek itt az oroszokról, őket tényleg felszabadították az 500 éves rabiga alól . Viszont a románokat nem utálják annyira  mint mi. Pedig volt itt egy nagy csata 1916 ban. Sok katona meghalt, de viszanyomták őket Romaniaba. A craiovai egyezmény után került vissza ez a rész ismét Bulgariához.

 

Előzmény: maxval bircaman szeredőc (54835)
Katana750 Creative Commons License 2021.07.29 -2 1 54840

Ez csak erősíti azt amit a bolgárokról írtam. A görögök ugyan a szövetségeseik voltak az első balkáni háborúban, de ellenségeik a másodikban. A világ háborúkat nem is említem. 

Előzmény: pisti72 (54839)
pisti72 Creative Commons License 2021.07.29 -1 0 54839

Én úgy tudom hogy pl. Szozopolt és Nessebart is görög telepesek birtokolták a régi időkben. A Bizánci birodalom idején a Ropotamo folyó volt a két birodalom határfolyója. 

Előzmény: Katana750 (54838)
Katana750 Creative Commons License 2021.07.29 -2 1 54838

Itt jól megmutatkozott a bolgárok toleráns mivolta a szerbekkel, görögökkel szemben. A helyi törökök véres megtorlásai ellenére Bulgária volt az az ország, ahol megmaradhattak a törökök jelentős számban kisebbség formájában. A többiek kivágták(lakosságcsere program) őket. Persze a görögöket is kisázsiából. Nem tudom, hogy ki járt jobban. A görög szállodában ahol nyaraltunk volt egy érdekes térkép. Kis Ázsia északi része jó mélyen mint ősi görög terület volt bemutatva. Szinte az egész fekete tengeri rész ami ma Törökország területe.

Előzmény: maxval bircaman szeredőc (54835)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -10 2 54837

Anglia is letérdelne, ha minden oldalról bojkott alá kerülne, szóval ez nem szempont.

 

Nyilván most hatalmas az agresszió Belarusz ellen. Nagyon csípi Brüsszel és Washington szemét a belarusz nép szabadságvágya. 

Előzmény: gambl-R (54833)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -10 2 54836

Ez abszolút így van.

 

A szovjet korban a 2 mai ország teljesen azonos szinten volt, sőt Ukrakna még talán kicsit jobban is állt.

 

Aztán a független Ukrajnában mindig volt egy jelentős nyugatbarát irány - a lakosság kb. fele-fele nyugat- ill. oroszbarát -, s alapvetően ment a rendszerváltozás nyugati receptre, persze súlyosbítva maffiával és hasonlókkal.

 

Ezzel szemben Belaruszban a rendszerváltozás le lett állítva még 1993-ban. Szakítottak a nyugattal, s önálló politikai útra léptek. Akkor, amikor még Oroszországban is liberális, nyugatpárti vezetés volt!

Előzmény: pisti72 (54832)
maxval bircaman szeredőc Creative Commons License 2021.07.29 -10 2 54835

Annak idején - XIX. sz. közepe - a bolgár nemzeti mozgalom számára ez volt az egyetlen opció.

 

Kb. a következő történt, ha elhagyjuk a romantikus mellékelemeket:

 

Anglia és Franciaország kiálltak Törökország területi egysége mellett, azaz elleneztek bármilyen szeparatista mozgalmat. Abban hittek, a görög és szerb elszakadással minden megoldódott, innentől a törökök képesek lesznek stabilizálni európai területeiket.

 

A németek és az osztrákok ennél mérsékeltebbek voltak, elvileg nem ellenezték az új bolgár államot, ha az aztán az ő befolyásuk alatt lesz. 

 

De egyedül az oroszok voltak azok, akik hajlandók voltak háborúzni is az ügyért. 

 

Ezek után minden világos vokt. A bolgár aktivisták elindítanak egy reménytelen felkelést a törökök ellen, arra számítva, véres megtorlás lesz a válasz. A törökök bele is estek a csapdába, ill. sok esetben nem is a török állam folytatott megtorlást, hanem helyi törökök. Ismertek esetek, ahol a török hatalom lépett közbe, hogy a helyi törökök bosszú akcióit leállítsa. (A bolgár nemzeti emlékezet számára kiemelt bataki mészárlást se a török hatóságok csinálták, hanem a helyi török és bolgár-muszlim lakosság.) De a lényeg: hír lett mindenhol a véres török megtorlás. Az angol és a francia közvélemény blokkolta a két ország kormányát, azok immár nem támogathatták nyíltan a török vezetést.

 

Aztán Oroszország vezetésével az európai hatalmak ultimátumot intéztek Törökországhoz, hogy az biztosítsa  a balkáni keresztények jogait. Az ultimátum direkt úgy volt megfogalmazva, hogy az ne legyen teljesíthető. Törökök persze nemet mondtak. S megindult a háború: Oroszország 2 irányból támadott Törökországra, a Kaukázuson keresztül és a Duna-torkolatnál.

 

A többi ismert: az oroszok nyertek 1 év kemény harcok után. 

 

Így lett bolgár állam ismét 1878-ban.

 

 

 

Előzmény: SzaLev (54831)
pisti72 Creative Commons License 2021.07.28 -2 0 54834

És melyik járt jobban?

Előzmény: gambl-R (54833)
gambl-R Creative Commons License 2021.07.28 -3 1 54833

Ha ez a "némi" orosz befolyás, gazdasági támogatás megszűnne, Belarusz két napon belül letérdelne. 

Előzmény: pisti72 (54832)
pisti72 Creative Commons License 2021.07.28 -2 1 54832

Hasonlitsd össze Ukrajnával. Egy szintről indultak a SZU felbomlása után. Az egyiket kiárusították Amerikának a másik  egy kvázi független állam "némi" orosz befolyással. Az egyik élő halott állam, lélegeztető gépen van. A másikról olvass el egy útibeszamolót, meg fogsz lepődni. Ne csak a main stream médiából informálódj.

 

Előzmény: gambl-R (54829)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!