Keresés

Részletes keresés

gsmotoros Creative Commons License 2023.10.10 0 0 20007

Sziasztok!

Köszönöm szépen a válaszaitokat! Alapvetően akkor nem teljes az egyetértés, hogy mennyi levegő tud egy sima beltéri ajtó küszöbénél és egyéb résein átmenni.


A központi egységes szellőztetés alternatívájaként volnának még a fali kerámia hőtárolós push-pull ventik. Na ez számomra túl drága ahhoz képest, hogy erősen kompromisszumos.... én azokat hanyagolnám.


Viszont, ha fogni kell pénzt valahol akkor az a szellőztetés volna. Mennyire vállalható az, ha bekerül mondjuk a gipszkarton fölé a flexi légtechnika, de ténylegesen csak a nedves helyiségekben lenne bármi funkciója, egyelőre nem építenék be központi egységet, csak 1-1 csőventit meg villamos előmelegítőt. Ez meg mondjuk lámpakapcsoló lekapcsolása után utánfutna kicsit azt annyi. Az épület többi részében hagyományos ablaknyitogatás lenne a szellőzési megoldás.


Így a jövőben nem lenne lezárva a lehetőség, hogy bekerüljön ténylegesen egy hővisszanyerő. Adódhatnak úgy a rezsiárak, hogy jobban megérje, ne csak komfort és fenntarthatóság oldalról legyen kívánatos.

Overengineeringg Creative Commons License 2023.10.10 0 0 20006

Ezt még be kell tenni egy szűrő házba. Ilyet is árulnak, de jelentősen nagyobb áron. Csak hogy tiszta legyen mindenkinek. Vagyis ez a linkelt termék önmagában nem sok dologra jó.

Előzmény: Péter Torma (19995)
sylvanus67 Creative Commons License 2023.10.10 0 1 20005

"Ennyire kevés levegő könnyedén átjut az egyszerű olcsó szobaajtók "gyári" résein."

 

 

nem jut át

Előzmény: hariseldon67 (20002)
bankoz Creative Commons License 2023.10.10 0 0 20004

Szia!

 

Szuper, köszönöm, ezzel bele merek már vágni.

 

Overengineeringg: Jó kérdés, hogy miért nem engedik kikapcsolni. Penészesedést még megérteném, de azt nem, hogy akkor miért nincs lehetőség átállítani ilyenkor a rendszert belső keringetésre simán.:(

Előzmény: Péter Torma (19995)
hariseldon67 Creative Commons License 2023.10.10 0 0 20003

"ahol szobánként van elszívás és befűvés is egyben?"

 

Csak veszélyes gázokkal dolgozó vegyi laborokban kell ennyire költeni a pénzt.

Szerencsés kialakítású teljes lakások átszellőztethetők egyetlen befújási és egyetlen elszívási ponttal.

Előzmény: gsmotoros (20000)
hariseldon67 Creative Commons License 2023.10.10 -1 0 20002

"Persze így azért kell némi átszellőző rés zárt ajtóknál is, tehát az ajtók hanggátlását nem lehet a maxra kitolni, automata küszöbbel meg hasonlóval..."

 

Egyszer nézz meg egy 30-40 m3/h-s légamot, nevetségesen kevés.

Ennyire kevés levegő könnyedén átjut az egyszerű olcsó szobaajtók "gyári" résein.

De értelmesebb aszstalos könnyedén csinál neked olyan ajtó keretet, amiben el van rejtve egy akár 5 méter x 2 centiméteres hangcsillapított légáteresztő rés.

De hangcsillapított légáteresztőt lehet csináltatni utólag ajtólapba építhetőt, vagy  a szoba falába beépíthetőt is.

 

Előzmény: gsmotoros (20000)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.10.09 0 0 20001

Lehet szobánkénti is, vagy egy áteresztő szelep kell. Pl Lindab OLC.

Előzmény: gsmotoros (20000)
gsmotoros Creative Commons License 2023.10.08 0 0 20000

Sziasztok!

 

Egy apróságot szeretnék kérezni tőletek.

 

Alapvetően hővisszanyerős szellőztetésnél - amelynek nem célja a hűtés vagy fűtés - nem igazán szokás szobánként 1-1 elszívást is frisslevegő beszívást csinálni nem? Tehát szobákban befúvás az ajtótól legtávolabbi részen, majd elszívás a nedves helyiségekben nem?

 

Persze így azért kell némi átszellőző rés zárt ajtóknál is, tehát az ajtók hanggátlását nem lehet a maxra kitolni, automata küszöbbel meg hasonlóval...

 

Vagy láttatok már olyat is, ahol szobánként van elszívás és befűvés is egyben? Még a gyártók se úgy promózzák a rendszereiket elsőre...

hariseldon67 Creative Commons License 2023.10.08 0 0 19999

https://index.hu/belfold/2023/10/07/hal-harcsa-rekord-horgasz-duna/

 

Vastag szénréteg később fog telítődni szaggal, vékony szénréteget előbb kell majd újra lecserélni.

Hogy kinél mennyire gyors a telítődés, az lakásonként változó, lehetnek akár tíszeres különbségek is.

Vékony szénréteg kevésbé fojtja a ventilátort, vastag szénrétegből nagyobb felület (sok négyzetcenti) kell az alacsony fojtáshoz

(én már barkácsoltam fél négyzetméter (5.000 cm2) feletti szénszűrőt is, abba mai áron kb 80.000 forint lenne egy 25 kg-os szén-töltés, de lehet, hogy életed végéig nem kell új szenet venni bele :)

Előzmény: sylvanus67 (19996)
Péter Torma Creative Commons License 2023.10.06 0 0 19998

Most nem tudom mennyibe kerül. Mikor vetten akkor is drága volt már. De ez a szűrő egy töltet szénnel megy már 3 vagy 4 éve. Fent van a padláson. Én még körbe tekertem szűrőpaplannal. Azt szoktam időnként kimosni. Drága a szűrőház és a szén is. De ha hónapra leosztom akkor már nem is sok. Kíváncsiságból meg fogom kérdezni, hogy most mennyibe kerül a szén. Venni akarok, legyen itthon ha cserélni kellene.

Előzmény: sylvanus67 (19996)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.10.04 0 0 19997

Az hogy mennyi időre elég a szén, ezt senki sem fogja tudni megmondani neked. Nagyon függ attól, hogy mennyi szennyezést szív magába. Kiindulásnak jó lehet ha úgy számolod, hogy 1 szezonra elég.

Előzmény: sylvanus67 (19996)
sylvanus67 Creative Commons License 2023.10.04 0 0 19996

és 5 kg szén meddig elég? (és mennyi az ára, a szénnek?)

Előzmény: Péter Torma (19995)
Péter Torma Creative Commons License 2023.09.30 0 0 19995
Előzmény: bankoz (19985)
Overengineeringg Creative Commons License 2023.09.29 0 0 19994

Messziről nézve elég baromságnak hangzik hogy nem engedi a gyártó a kikapcsolását a gépnek. Azt kell megkérdezni tőlük, hogy ekkor géphibától félnek-e.
Amennyiben nem géphibától félnek (ettől nagyon meglepődnék és sok más kérdést vetne fel), akkor max az lehet a probléma, hogy elkezd a házban feldúsulni a pára, ezért jelentkezhet a penészesedés. Viszont ha a lekapcsolt idősávban nincsenek nagy páratermelő folyamatok, akkor nem lehet gond.

Aktív szénre még nincs saját tapasztalatom, de az aktív szén egyértelműen működő megoldás (gázálarc, ipari szűrések, számtalan példa van). Az más kérdés hogyha a szellőztető gép ventilátora alapból le van terhelve, akkor csak nagy felületű aktív szenes szűrő fog megoldást adni, mert akkor csökken a nyomásesés és nem esik drasztikusan le a szállított térfogatáramod.
Egyértelműen egy külső egyedi szűrőházat kell készíttetni, amiben megfelelő vastagságú és felületű cserélhető betét van. A szénszűrőnek is kell egy adott vastagságúnak lennie, mivel van egy előírt kontakt idő a levegőre, vagyis hogy minimum mennyi idő alatt mehet át a szénrétegen a szűrni kívánt levegő. Ha ennél gyorsabban jut át, akkor egyszerűen nincs idő a szagok, káros anyagok eltávolítására. Pontosan ezért nem működnek hatékonyan az aktív szenes szűrőpaplanok és valószínűleg ezért vannak olyan vélemények mindenfelé hogy semmit sem ér. Persze hogy nem ér semmit, hiszen időben alig érintkezik vele a levegő.

Előzmény: bankoz (19985)
kjapp Creative Commons License 2023.09.27 0 0 19993

Ha le van szigetelve a ház, nincs nagy hőhíd, akkor nem penészedhet.
Másrészről persze a fürdések és egyéb nagy vízgőz felszabadulás után természetesen legalább egy órával kapcsolható.  

Előzmény: bankoz (19992)
bankoz Creative Commons License 2023.09.27 0 0 19992

Köszönöm, rá is néztem, de valóban megszűnt. Helyette Zehnder van, de ők ugyanúgy nem engedik a teljes lekapcsolást, mint a Wolf. Még a manual is kiemeli, hogy ilyen csak áramkör megszakítással lehetséges és nem ajánlott penészesedés veszélye miatt.:(

 

 

Előzmény: kjapp (19991)
kjapp Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19991

Paul Santos 370. Lehet hogy már megvette őket egy nagyobb cég, de még láttam nagyon így kinéző szellőztetőket, a nagyobb cég logójábal.

Ezek nagyon egyszerű eszközök, lényegében egy szigetelt házban kettő ventilátor meg egy hőcserélő van. A hőcserélőhöz nem kell áram, a ventilátorok meg akkor mennek, ha te akarod. 
 

Előzmény: bankoz (19990)
bankoz Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19990

Szia!

 

Köszönöm a választ. Milyen gép üzemel nálad, ami engedi a teljes lekapcsolást? Amiket néztem, egyiknél sem enged ilyet.:(

Előzmény: kjapp (19986)
peterch Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19989

Szia !

 

Semmi gond . Én csak segíteni akartam , hogy olcsón egy működő rendszert tudjanak megépíteni . :-) 

Előzmény: hariseldon67 (19988)
hariseldon67 Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19988

Nem tudják felfogni, hogy maga a cső a hőcserélő (benne van a csőben).

Előzmény: peterch (19981)
hariseldon67 Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19987

Egy szűrő fojtását legegyszerűbben csökkenteni a szűrőfelület növelésével lehet.

Egy szénszűrő hatékonyságát javítani a szénréteg vastagságával lehet.

 

Tehát nagy felületű és jóvastag szénréteg kell, mondjuk 0,5-1 m2 felület és 10-20 centi szén vastagság.

A gyári szellőzőgépekben (és konyhai szagelszívókban) lévő szénszűrők túl kis felületűek és vékonyak.

A szén ne por alakban legyen, hanem durva szemcsés granulátum szerintem (azon könnyeben megy át a levegő, mint a szénporon).

https://www.google.hu/search?q=akt%C3%ADv+sz%C3%A9n+granul%C3%A1tum&tbm=isch

Előzmény: kjapp (19986)
kjapp Creative Commons License 2023.09.26 0 0 19986

12 éve működik a passzívházunkban a hővisszanyerős szellőzés.

 
Sajnos telente valamelyik szomszéd olykor szintén szeméttel tüzel. Kitapasztaltuk kb mikor tüzel így, és beállítottuk az időkapcsoló órát, 18-22:30 között le van kapcsolva a szellőzés. Semmi érezhető gond nincs. Fürdés természetesen 22:30 után, vagy ha előbb, akkor be van kapcsolva a szellőzés. 

Napközben sem megy folyamatosan, pláne ha nem vagyunk otthon. Ezt szintén az időkapcsoló óra szabályozza.

Az említett porszűrőbe elhelyezett aktívszén jóformán semmire sem jó. Vastagabb rétegben kellene az aktívszén de azt meg a szellőztető rendszer ventilátorai nem bírnák átszívni, mert nem erre lettek tervezve. 

Előzmény: bankoz (19985)
bankoz Creative Commons License 2023.09.25 0 0 19985

Sziasztok!

 

Nagyon gondolkozunk hővisszanyerős szellőző beépítésén a házunkba, viszont sajnos télen elég erősen füstölnek a településünkön (fűtenek mindennel ami ég) és este ablakinyitás felér néha egy mérgezéssel.

 

Nem szeretném, ha a szellőző ezt a füstöt ezt behozná a lakásba, de a forgalmazókkal beszélgetve kiderült, hogy gyakorlatilag nincs gyártó, aki ajánlaná a készüléke lekapcsolását napi 5-6 órára a problémás esti időszakban, sok gyártónál erre nincs is lehetőség, csak az áramellátás megszakításával.

 

A gyártók inkább az aktív szenes szűrőket ajánlják, viszont nem tudom, hogy ez elég lenne-e. Akinek van ilyennel tapasztalata füstös környékén, tudna válaszolni, hogy mennyire akadályozza meg a szagok bejutását a szűrő?

sylvanus67 Creative Commons License 2023.09.21 0 0 19984

Az elsőben.

Előzmény: CILAxxx (19983)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.19 0 0 19983

Melyik csőben tapasztaltál páralecsapodást? Az elszívási pont és az elszívó osztó között (én itt gyanakszok) vagy a gép és a külvilág közötti szakaszon?

Előzmény: sylvanus67 (19982)
sylvanus67 Creative Commons License 2023.09.18 0 0 19982

pára lesz benne, tapasztalat

Előzmény: CILAxxx (19968)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19981

" Ha jól értem te a külvilág és a gép között használtál csőben cső vezetéket? "

 

Nem .

A doboz után - elszívás ,   előtt befújás , majd a 21 méteres csövek . Tehát nincs külön gép meg cső a csőben . Doboz , ventilátor , cső a csőben .

Előzmény: CILAxxx (19979)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19980

Magában a cső a csőben a hőcserélő és a beszívási-kifújási pont is egyben a külvilág felé . Ehhez csatlakozik az egyik doboz , ami az elszívott levegőt gyűjti egy pontba a házból és egy csővel kötődik össze a belső csővel ( kifújó ág ) . A másik doboz kötődik a külső csővel , ami a házba juttatja a friss levegőt .

Előzmény: CILAxxx (19979)
CILAxxx Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19979

Na, akkor azt tisztázzuk először, hogy a csőben cső vezetéked melyik szakaszon van a folyamatban. Három szakasz van. Külvilág - hővisszanyerő gép. Hővisszanyerős gép - két elosztódoboz. Elosztódobozok - szoba befújási ill. elszívási pontok. Ha jól értem te a külvilág és a gép között használtál csőben cső vezetéket?

Előzmény: peterch (19978)
peterch Creative Commons License 2023.09.17 0 0 19978

Ezt most nem értem !

 

Van két dobozod az egyik kötődik a belső csőhöz , azon áramlik kifelé az elhasznált levegő , a másik doboz kötődik a külső csőhöz , azon áramlik befelé a friss levegő . A kifújási ponton az elhasznált levegő csöve nálam 30cm-el hosszabb mint a friss levegőé, hogy ne szívja vissza az elhasznált levegőt még véletlenül sem , valamint ez egy 90°-os könyökkel a föld felé van irányítva , így nincs ráhatása a kinti széliránynak .

Előzmény: CILAxxx (19976)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!