Az 1:1 azt jelenti, hogy ami 10 mm a valóságban, az a szenzorodon is pontosan annyi. Ami ez alatt van, tehát 1:2, 1:3, az a közelfotó tartomány, sok zoom obi, ami 1:3-at tudott, már "makro" jelzőt kapott marketingből. A makro az 1:1 és 1:5 között van, az 1:5 feletti már extrém egy átlagamatőrnek.
Az 1:1 is kihívás, mert a mélységélesség még f32-vel is nagyon kicsi, ráadásul elöl és hátul egyforma, szimmetrikussá válik ebben a tartományban ( normál fotózásnál 1m~ ez ugye előtte 1/3-ad, mögötte 2/3 az élességi síkhoz képest )
és még valami: 1:1-nél egy 50 mm-es makroobival olyan kicsi a tárgytávolság ( 10 cm körüli ), hogy gyakorlatilag leverheted a darazsat az obi elejével a virágról. Az obi kb 2-3 cm-re van a témától...
Köszi! Nagyon kezdő vagyok a makroban. Az a kérdés, hogy mi a jóbb leképezés az 1:2 vagy az 1:1 ? Mert a VOLNA-9-re 1:1 leképezési arányt ír tulajdonságaként ( http://radojuva.com.ua/2012/11/obzor-ms-volna-9-2-850-macro/ ) de ha fordítógyűrűvel használom, akkor 1:1-es leképezést kapok.
Segítsetek: egy Volna-9-hez szeretnék rendelni az ebay-on egy makró fordítógyűrűt. Egy Olympus E-PL6-on használom majd. Jól gondolom, hogy először megy a vázra az M42 - M4/3-os adapter aztán ebbe egy olyan gyűrű aminek az egyik része M42-es a másik pedig M52-es ?(mivel 52mm-es a szűrő mérete a Volnának) Ha tudtok küldjetek egy ebay-os linket, hogy néz ki ez a gyűrű. köszi
Szerelés közbenre nagyon nem egyszerű. Kérdezd meg Ruzsa Janit, lesz véleménye...
Ahhoz minimum egy átalakított nagyítógép kellene, ahol az obi a nagyítóobjektív helyére kerlülhet úgy, hogy valami neki kitalált, esztergatokmány szerű befogatása van, amibe elhelyezve tudod igazgatni, állítani. Nem kivihetetlen, de nem is egyszerű-
Persze, diavetítőbe beteszel egy jó kemény tesztábrás negát, egy adaptert összeszkábálsz, hogy a 80 mm helyett az 50-35-ök is vetítsenek, aztán hajrá..
Egyetértek a porosodás tényleg nem ok a bontásra azonban a Fleki meg arról híres, hogy a blende lamelláit néha-néha meg kell tisztítani egyébként nem záródnak össze. Bontatlan Flektogon működő blendével szerintem már nincsen.
A lencse leszorításakor, amikor a gyűrű a még nem ér hozzá a lencséhez, egy villanyborotvával (vagy vibrátorral :-)) megrezegteted az objektív házát, és a gyűrűt közben enyhén rászorítod. Így valószínűbb, hogy központosabban helyezkedik el.
Végülis visszafordítottam a hátsó tagot nem az volt a hiba. Újabb tesztképeken jól lehetett látni, hogy a bal aló és a jobb felső sarok nagyon életlen vagyis az egyik lencse nincsen jól központosítva (decentered). Szétszedtem jobban az nem kifejezés, hogy nem volt jól központosítva egyáltalán nem volt. A mellékelt képen látszik, hogy jobb oldalt felül 1mm-es hézag van ellentétes oldalon pedig nulla. Három kis csavarral szépen lehet állítgatni szemre belőttem körben a kb. fél millimétert körben mindenhol és most nyitott rekeszen is egyenletesen szép képe van vagyis jó lett :) Köszönöm a hasznos tanácsokat és közzéteszem enyémet hátha más is tanul belőle.
Jól, de elsőre kiderül, fordított hátsó lencsével egyből látszik a képen, hogy valami nagyon nem okés. Sokan buherálnak is lencsét, hogy hátsó vagy valamelyik lencsét megfordítják, de nekem vállalhatatlanul instagrammos lesz.
Nem szedtem szét ilyet, de rossz összerakásra támpont lehet ha a teljes nyíláson állított élesség elmászik pl. F8-on, akkor kikerült a blende az optikai középből.
Ha már elq..ról van szó, akkor itt vagyok én is :-) A Helios 44-3-as lencse szenzor felőli, vagyis hátsó része felőli lencsét tisztítottam. Letekertem a kis rögzítő gyűrűt és amikor visszaraktam a lencsét, nem tudom hogy az jól került vissza a helyére. Ez a lencse az egyik oldalon majdnem enyhén domború, a másik részen erősebben domború. Jól gondolom, hogy az erősebben domború felőli rész kell a obi külseje felől legyen(vagyis a szenzor felé nézzen)?
Lehet az lesz. Megfordítottam és határozottan jobb lett.
Alul az előtte és felül az utána (mostani) állapot.
A kivágott képen a teljes kép közepe van jobb oldalt (éles) és a kép bal-széle van baloldalt. A felső határozottan jobb. Holnap csinálok rendes tesztfotókat. Nagyon szépen köszönöm! További szép estét!!