Keresés

Részletes keresés

dr_bubo Creative Commons License 2001.05.07 0 0 414

Kali Gula!

Ez a kepleted:

x2 arccos (x/2) + arccos (1-x2/2) - x sqrt (1-x2/4) = pi/2
Ebben van x es arc cos x is. azaz nem explicit. Jol latom? Hogy oldottad meg? Iteralva?

A 6 szamos rejtelyhez: mi van ha 5 szam esik 1 es 9 koze es 1 szam 1 es 100 koze. akkoris eloallithato minden szam?
Bubo

Dr.Feelgood Creative Commons License 2001.05.07 0 0 413
Értem a konstrukciót. A Dávid-csillag egyik háromszögét eltoljuk úgy, hogy a megfelelő csúcsa egybeessen a másik háromszög "baloldali" csúcsának a szemközti oldalra vett tükörképével, ugye?
Jópofa, de a kitűző a tetraéderre gondolhatott, meg ebbe végülis bele lehet kötni, hogy a háromszögeknek nem minden oldala gyufa, szóval ilyen értelemben nincsenek "kirakva", ha tudom még ilyenkor, mit beszélek....
Előzmény: Káli gúla (411)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2001.05.07 0 0 412
Te miért nem alszol? :-)
Én már olyan fáradt vagyok, hogy egy háromszöget sem tudok elképzelni, nemhogy kettőt :)))
Előzmény: Káli gúla (411)
Káli gúla Creative Commons License 2001.05.07 0 0 411
1. Hogy a kitűző kitűzés közben mire gondolt, az az ő magánügye. :-))
2. Hol nem voltam egészen világos? A Dávid-csillag alsó háromszögét majdnem teljesen fel, és majdnem teljesen jobbra eltolom. Ha ez még így is ködös, akkor szívesen beírom a hat pont koordinátáit.
Előzmény: Dr.Feelgood (409)
mouser Creative Commons License 2001.05.07 0 0 410
tetraéder?
Előzmény: Dr. Lecter (402)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2001.05.07 0 0 409
Nem egészen világos, amit írtál, de abban biztos vagyok , hogy a feladat kitűzője nem erre gondolt.
Előzmény: Káli gúla (408)
Káli gúla Creative Commons License 2001.05.07 0 0 408
Hi,
Nem sokat kell rajta csiszolni. Veszünk egy szabályos H gyufaháromszöget (csúcsa É). H-t a keleti oldalára tükrözve kapjuk H1-et, H-t ÉK-i irányba (fel és jobbra) epszilonnal eltolva kapjuk H2-t. Így pontosan négy pici egybevágó és szabályos háromszögünk lesz.

Tanulságos lehet ugyanez a feladat 30 gyufával 20 háromszöggel. Ha lehet, ragaszkodjunk a gyufahosszú oldalú háromszögekhez! (A ragasztó és a videokamera használata megengedett, sőt ajánlott!)

Előzmény: Dr.Feelgood (405)
Káli gúla Creative Commons License 2001.05.07 0 0 407
Hi, dr_bubo!

"Egy nagyon regi Fazekas fele matek konyvben volt benne a feladvany "
Biztos büntetésből adták fel azoknak, akik órán ettek. A kecske fejét csúnyán elnéztem, valahogy bele kéne érteni a kötél hosszába, de fogalmam sincs, hogy hogyan. Rágondolni is rossz, hogy a határívhez érve a kecske esetleg megfordulhat, és a hátsó lábaival előre rugdoshatja magának a füvet. Amúgy a kötelet a talajjal párhuzamosan kéne tartani, erre sincs ötletem :-))
Az egyenlet, amivel számoltam:

x2 arccos (x/2) + arccos (1-x2/2) - x sqrt (1-x2/4) = pi/2

Az első tag az x sugarú körcikknek, a második az egységkör megfelelő körcikkének területe, a harmadik tagban a kétszer számolt deltoid területét vontam le. Innen jött ki x-re az, ami kijött. (Ha további jegyek is kellenek, ahhoz már jó lenne valami szponzort találni. Jegyenként egy százasra gondoltam, akkor megcélozhatjuk az ezredik decimálist is.)

A hatszámos rejtélyhez:

1. Állítás. Az a,b,c,d,e,f számokból bármely természetes szám előállítható a négy alapművelet segítsége nélkül is. Bizonyítás. Tegyük fel, hogy nem, és legyen "u" a legkisebb nem előállítható szám. Ez a definíció az "u"-t egyértelműen meghatározza, tehát ő mégis előállítható. Ellentmondás. (Hasonlóra gondoltam akkor is, amikor azt írtam, hogy az előállítható számok halmazának számossága maga is előállítható.)

2. Jótanács. Ha egy szám sehogyan se akar kijönni, megpróbálhatsz a számjegyek közé tizedespontot rakni. Ez a módszer néha csodákra képes.

Előzmény: dr_bubo (400)
ControlDenied Creative Commons License 2001.05.07 0 0 406
A poen annyi, hogy adva van 4-4 gyufabol egymas 1-1 sarkat erinto negyzet (2 orszag), es csinalj beloluk egyseges Nemetorszagot. Erre fogod magad, es kialakitasz egy onkenyuralmi jelkepet...

Igy mar tiszta? :)

Előzmény: Dr.Feelgood (405)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2001.05.06 0 0 405
Ezt a poént nem értem.

A megoldásodat meg csiszoljad :-)

Előzmény: ControlDenied (404)
ControlDenied Creative Commons License 2001.05.06 0 0 404
Nekem meg Kelet- es Nyugat-Nemetorszag egyesitese a kedvencem. :)

Amugy ez a 4 haromszog olyan, hogy 2 szabalyos haromszog (3-3 gyufabol) "egymasra rakva" ?
Ugy, hogy az egyik haromszog, amelyik 3 gyufabol keszul, egyben egy kisharomszog is. Hm, hogy ez mennyire ertheto...

Előzmény: Dr.Feelgood (403)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2001.05.06 0 0 403
Éppen ezt akartam én is feladni!
Előzmény: Dr. Lecter (402)
Dr. Lecter Creative Commons License 2001.05.06 0 0 402
Kedvenc gyufás példám:
Rakj ki 6 szál gyufából 4 darab (egybevágó) szabályos háromszöget!
dr_bubo Creative Commons License 2001.05.06 0 0 401
Hellokak
A 6-szamos problemat 3-ra leegyszerusitve probalkoztam (lasd matematika-szamelmelet c. topic)
adott 3 szam: a,b,c
Csak az osszeadast, kivonast es szorzast veszem figyelembe, az osztast nem.
A lehetseges variaciok (ha kihagytam valamit, irjatok meg):
a+b+c
a*b+c
a*c+b
a*(b+c)
a*(b-c)
b*(a+c)
b*(a-c)
c*(a+b)
c*(a-b)
a-b*c
a+b*c
b-a*c
b+a*c
c-a*b
c+a*b
a-b-c
a+b-c
a-b+c
b-c-a
b+c+a
b+c-a
c-b-a
c+b-a
c-b+a
a*(c-b)
b*(c-a)
c*(b-a)

Erdekes modon nem mindig az a*b*c adja a maximum erteket. Pl. 1,2,3 eseten a c(a+b)=9 adja a maximumot.
6 szam eseteben (a,b,c,d,e,f) a fenti variaciok szama mennyi lehet? ki lehet e szamolni?
Nekem az a,b,c=1,2,3 eseten tobbszor is elojott azonos szam. Lehet e tudni elore hany azonos szam lesz az eloallitasban?
Meg lehet e josolni a negativ, illetve a primszamok elofordulasat?
tegyuk fel, hogy van 6 egesz szamom, 1 es 100 kozott, : a,b,c,d,e,f A fenti modon eloallithato osszes pozitiv egesz szamot es csak azokat tartalmazza a G halmaz.
kerdes: kiszamolhato e G elemeinek szama vegigprobalgatas nelkul?
kerdes2: legyen G elemszama x. vajon G mikor tatralmazza x-et?
bubo

Bubo

dr_bubo Creative Commons License 2001.05.06 0 0 400
Kali Gula!

Ez a kecske-legelo megoldas exact ertek? vagy kozelites? Hogy jott ki?
ui: azt sem mondtam, hogy a kecske feje pontszeru.:) Mert ugy jo csak az eredmeny.
Egy nagyon regi Fazekas fele matek konyvben volt benne a feladvany de a konyv mar nincs meg es csak a feladatra emlekeztem.
Bubo

Káli gúla Creative Commons License 2001.05.06 0 0 399
Hi, dr_bubo,
A legelős példában nem mondtad meg, hogy a fű közben mit fog csinálni. Mert ugye, ha a fű gyorsabban nő, mint ahogy a kecske legel, akkor kötél sem kell :-) Ha csak a virágokra akarsz vigyázni, akkor
1,15872847301812 * R
hosszú kötelet javasolnék (a konstans Föld-Hold sugarú legelő esetén is usque mikron pontos)
Ja, az usque-ről jut eszembe, te találtad ki ezt a példát, vagy Ursula?
Előzmény: dr_bubo (389)
teletabiii Creative Commons License 2001.05.06 0 0 398
Gratulálok mindkettőhöz, nekem hosszabb fejtörést okoztak.
Előzmény: Híd (392)
Dr.Feelgood Creative Commons License 2001.05.06 0 0 397
Két ötletem is van, de lehet, hogy egyiket se fogod elfogadni :-)
Az első: 166^0=1
A másik, hogy az = jelből >-t csinálunk.
Előzmény: Híd (396)
Híd Creative Commons License 2001.05.06 0 0 396
ez nem igaz!!!!
mindegy, kb. így néznek ki, (ha bénán, sebtiben rakod le)
Előzmény: Híd (395)
Híd Creative Commons License 2001.05.06 0 0 395
|
| = 1

_
| |
|_|=0

|_
|_| = 6

így néznek ki a számjegyek

Előzmény: Híd (394)
Híd Creative Commons License 2001.05.06 0 0 394
Jellemző, nem látszik :((

Értelemszerűen próbáljátok kirakni, ha sikerül, aztán hajrá.

Előzmény: Híd (393)
Híd Creative Commons License 2001.05.06 0 0 393
X=II

egy elmozdításával

_
| |_ |_ | | | = |
| |_||_| | |_| |

remélem látszik 16610=1

2 gyufa elmozdításával hogy lehet megoldani

Híd Creative Commons License 2001.05.06 0 0 392
||=X|

11=XI

Előzmény: Híd (391)
Híd Creative Commons License 2001.05.06 0 0 391
|=VT

úgy értem 1=sqrt(1)

Előzmény: teletabiii (390)
teletabiii Creative Commons License 2001.05.06 0 0 390
Ismeritek a következő feladványt?

II = VI

Egy gyufaszál áthelyezésével állítsátok helyre az egyenlőséget. (két helyes megoldás is van!)

dr_bubo Creative Commons License 2001.05.05 0 0 389
Kecske-Legelő probléma

Adott egy kör alakú legelő. A kör kerületén valahova kikötünk egy kecskét. ( A leszúrás helye a kör kerületén van).
Milyen hosszú legyen a kötél, amin a kecske van, ha azt akarjuk, hogy csak a fél legelőt legelje le.
A legelő sugara R.

ui: kérdés: Mi a legpontosabb kplet egy a,b féltengelyhosszúságú ellipszis kerületére?

sashimi Creative Commons License 2001.04.04 0 0 388
En is valahoy igy tudom: tobb ezer ezet vizsgalatara vezettek vissza a bizonyitast. Valami ilyesmi lehetett: Ha van ellenpelda, akkor az igy es igy nezhet csak ki. Es ezeket vegigneztek.

sashimi

Előzmény: tcs (387)
tcs Creative Commons License 2001.04.04 0 0 387
Én úgy hallottam, hogy a négyszin sejtést számitógépes szimulációval oldották meg. Legenerálták az összes topológiailag lehetséges esetet (talán nindössze több ezer lehetett), és mindegyikre végigfuttatták a lehetséges szinezéseket. Ez hozta ki, hogy nincs megoldás.
Ez tényleg nem valami emészthető, ha a számunkra szimpatikus matematikai levezetésekkel vetjük össze.
Előzmény: sashimi (386)
sashimi Creative Commons License 2001.04.04 0 0 386
meg szomorubb, hogy a negyszin tetelnek allitolag nincs emesztheto bizonyitasa.

sashim

Előzmény: tcs (385)
tcs Creative Commons License 2001.04.04 0 0 385
sashimi:
Le vagyok lombozódva... Csak az vígasztal, hogy a négyszín sejtés (hát még a Fermat!) megoldását se élte meg mindenki!
Előzmény: sashimi (384)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!