Keresés

Részletes keresés

Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28313

Nem kezdtem pontosan utánaszámolni, akkor legyen ötöde. Mondtam valamit. Nem ez a lényeg.

Csak ahhoz képest, hogy itt sokan a rossz hangszigetelésre panaszkodnak, ezért inkább aki teheti, kőzetgyapotot tesz fel eps helyett a tégla házára, nekünk a 27 (!) cm-es falunkon olyannyira nem jön át a hang (se ki, se be), hogy már szinte ijesztő.

Én csak ezért írtam, hogy nem feltétlenül tömegfüggő a dolog.

Előzmény: halaloszto (28307)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28312

A végén ezt a 40%-os összeget még nem értem, de gondolkozom erősen. :-)

(privit megkaptad?)

Előzmény: V.Petya (28311)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28311
Egyik fórumtársunk javaslatára még a személyes megkeresés előtt mégegyszer rákérdeztem telefonon erre a ráérsz később is fizetni a pályázati pénz oldaalát dologra. Rendesen benéztem, lehet hogy csak néhány napja ezt akartam hallani. Ki kell rögtön csengetni mindent. Viszont amíg nincs elbírálva a pályázat nem kezdenek munkába. Mondjuk érthető, nem mindegy hogy 2M vagy 4-5M áll rendelkezésre.
Úgyhogy újabb probléma lépett a képbe számomra, de nem adjuk fel. Egyébként korrektnak tűnt. Mondta kérjek ajánlatot más kivitelezőtől, így össze tudom hasonlítani az ő ajánlatukkal. Mondjuk enélkül is teszem már egy ideje. Majd elválik mi lesz.
Egy szomszéd városbeli úriembertől is kértem telefonon ajánlatot (laikusként nagyon "otthon van a témában" érzésem volt). Komplett ajánlata tokkal vonóval sikeres pályázat esetén a bekerülési díj 6%-a, sikertelen esetén u.ezen összeg 40%-a.
Kicsit soknak tűnik, még próbálkozom, viszont nagyon hozzáértőnek tűnt.
Előzmény: boxer-gs (28299)
marcus1101 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28310

ismeri valaki a szigatech grafitos hőszigetelő rendszerét ? - esetleg rakott valaki föl ilyet?...én 30-as tömör téglafalú homlokzat hőszigetelését gondoltam megoldani 7cm-es grafitos rendszerrel. Hozzáértők véleményét szeretném kérni, a minőségét illetően illetve megfelelő választás-e?

wartburger Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28309
Az, hogy elegendő egy könnyűszerkezetes ház hangszigetelése, az nem azt jelenti, hogy egy nagy tömegű téglafal ne lenne jobb ebből a szempontból.
A stúdióban is betonfal van, az akusztikus anyagok szerepe nem a külső hangok csillapítása, hanem a stúdión belüli hang visszaverődés akadályozása.
Előzmény: Pitylogós (28300)
kémember Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28308
Két fogalom keveredik itten. Az egyik a hanggátlás, ami megakadályozza, hogy a védeni kívánt oldalra átjusson a hang. Léghangok esetében ezt tipikusan nagy tömeggel lehet megoldani (beton). a hang ugyanis visszaverődik, és az energiája nem elegendő ahhoz, hogy rezgésbe hozza azt a nagy tömeget.
a másik, a hangelnyelés. Ezt jellemzően nyitott pórusú anyagok tudják jól. Itt nem számít a tömeg, a lényeg az, hogy a rezgés jusson be az anyagba, és ott az energiáját adja le. Ezáltal nem jut át a túloldalra.
Ráadásul mindez frekvenciafüggő is, hogy szebb legyen.
Testhangok esetében kicsit más a dolog. Itt is lehetséges extrém nagy tömeggel védekezni, de ez nem gyakori. Méter vastag betonfödémen ugrálhatsz, abból semmit nem fognak hallani lent. A Hitler-bunkert leszámítva nem járatos megoldás (azt hiszem, a Kempinski hotelban csináltak ilyet egy szinten, de mérget nem vennék rá). A rezgésnek itt rugalmas anyaggal állják az útját.
halaloszto Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28307
milyen tizede huszada tomegrol beszelsz?

porotherm hs30 fal vakolattal 260-270kg/m2

a ksz falad megvan 30 kg/m2-bol?

a ketoldalt egy-egy reteg gipszkarton 75-os vazon 5cm uveggyapottal az kb 25 kilo/m2



vajk
Előzmény: Eddy N (28305)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28306
"Ha először végiggondolnád a mondandódat, nem írnál le ilyen marhaságot. Szerinted a tömegtől függ a hangszigetelés? Na, ne már..."

Ha a hangszigetelő anyagoknak nem lenne tömegük, nem szigetelnének hangot.
A hang két dologtól csillapodik: vagy visszavered valamerre (ne oda menjen, ahol Téged zavar), vagy ha munkát végeztetsz vele (hővé alakítod). Nulla tömeg = nulla dolgoztatás = nulla csillapítás, képzeld el mennyit csillapítana egy ablak, amelyben pl egy réteg leheletvékony celofán feszül. A nagy energiájú mélyhangok (basszusgitár, dob és kipufogó) úgy átmennek akár egy húsz centis üveggyapoton is, mint a pinty, de ha nehéz testi munkát végeztetsz velük (pl egy betonfalat hajlítgasson), akkor jelentős részük hővé alakul és csak egy pici jut el a túloldalra.
A hangstúdiók külső fala is betonból/téglából van, zajos városi környezetben nemigen akad közöttük könnyűszerkezetes, sőt némelyik hangstúdió két, egymásba rakott beton/tégla épületből áll, így zárják ki a külső zajokat.
Amit a hangstúdiókban belül a falakon/padlón/stb látsz, az nem a külső zaj elleni szigetelés (persze rásegít arra is), hanem a belső hangforrások (=kövér hölgy) hangjainak visszaverődését megakadályozó hangELNYELŐ szerkezetek (hogy a mikrofonba kizárólag a direkt hangok jussanak és ne mindenféle visszaverődött visszhang is).
Előzmény: Eddy N (28297)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28305

Egyetértek, hogy a szálas szigetelők között az a jobb hangszigetelő, amelyiknek nagy a tömege.

A beton/tömör téglafal ill. a jó ksz-es fal hangszigetelő tulajdonságáról ment a vita. Utóbbi sokkal jobb hnagszigetelési szempontból annak ellenére, hogy tizede/huszada tömege van. Akkor mégsem csak a tömegtől függ, nem?

Előzmény: halaloszto (28304)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28304
"Szerinted a tömegtől függ a hangszigetelés? Na, ne már..."

pedig de.

a kozetgyapot jobb hangszigetelo mint az uveggyapot. es melyik a nehezebb? minnel surubb gyapot, annal hangszigetelobb.

a leghangot a legmentes zaras, es a nagy tomeg csillapitja jol. a testhangot meg az elasztikus, puha, elnyelo anyagok. a beton a masodikban eleg vacak, de az elsoben szuper!

vajk
Előzmény: Eddy N (28297)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28303

Pont erről beszélek. A kifejezetten erre gyártott anyagokról.

A mozi- és színháztermek akkor miért nem tömör betonból vannak?

Vagy például a mélygarázsok mennyezetén lévő hangelnyelő lapok miért készülnek farostból vagy műanyagdarálékból?

Esetleg menj be egy üres (!) tégla vagy beton helyiségbe  kiáltsd el magad, majd egy (jól kivitelezett) ksz-es szobába, és döntsd el, melyik nyeli jobban a hangot.

Előzmény: wartburger (28298)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28302
"Esetleg ezt nem lépéshang-gátlással kapcsolatban olvastad?"

Mivel a lépéshang szigetelést nem a (rossz hangszigetelő) eps-ből szokták csinálni és ott nem is fordulnak elő kimondottan vastag rétegek sem, így remélhetőleg nem keverte senki össze a hőszigetelést a lépéshang szigeteléssel.
Előzmény: topikolos (28272)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28301
"Kishiján bezsongtam a visszhangtól a fejembe. Szerintem felejstd el a kérdésem, mert nem találtam vissza a forráshoz. "

A hőszigetelésnek szerintem nincs visszhangja (a tréfásan felsorolt okok miatt) úgyhogy ezzel ne foglalkozz. Hogy egy kicsit komoly is legyek: a hang terjedési sebessége levegőben 340 méter másodpercenként (így tudod kiszámolni, hogy milyen messze villant a villám) tehát amikor valaki például arról beszél, hogy 5 centi hőszigetelésnek még nincs visszhangja, de 15-nek már van, az tulajdonképpen azt állítja, hogy 0,000294 másodperces késleltetésű visszhang még nem zavaró, de 0,00117 másodperces késleltetés már zavaró. Ráadásul az eps többnyire csendben elvan a falon, úgyhogy nincs ami visszhangozzon benne, ettől lettem olyan vidám.

"Eredetileg arra gondoltam, hogy a lakáson belül fogod "fazékban" érezni magad, "

A hőszigetelés kívül van, odáig el sem jutnak a lakás hangjai. Nagy tömegű fal esetén a fal tömege nyeli el a hangodat, azért nem jut ki a hőszigeteléshez, könnyűszerkezetes falba pedig (ha szükséges) szoktak építeni valamilyen rezgő hangszigetelő réteget, ott az nyeli el a hangot (kifelé is, pedig a cél a kívülről bejövő zajok csökkentése).
De ha mindez hiányzik és kizárólag 30 centi polisztirolból van a házad, még akkor sem fog jobban visszhangzani.
Legalábbis én így tudom, de én nem vagyok szakember.
Előzmény: V.Petya (28277)
Pitylogós Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28300

A stúdiókat sem betonból öntik ki, hanem inkább hangszigetelő anyagokkal hangszigetelik...

 

Eljöhetsz, kipróbálhatod, mennyire jó is egy jó ksz ház hangszigetelése, kívül-belül.

Előzmény: wartburger (28298)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28299

Jelen esetben én azt olvastam ki Petya szavaiból, hogy csak az anyagköltséget kell kifizetnie, aztán a munkadíjat megelőlegezi neki a vállalkozó és azt csak akkor kell kifizetnie, ha megkapja a pályázati pénzt. Ez szerintem elég nagy lutri a vállalkozó részéről, mert ugye a megrendelőnek nincs pénze a munkadíjra, tehát ha negatív elbírálású a pályázat, akkor futhat az addig elvégzett munka díja után.

 

Ez persze abban az esetben érvényes, ha a pályázat elbírálásának eredményhirdetése előtt megkezdik a munkákat.

Alapesetben viszont úgy működne a dolog, hogy a pályázatot benyújtja az ember, majd megvárja annak elbírálását és csak akkor kezdik a munkákat. Ekkor megrendelik az anyagot, amit kifizet önerőből a pályázó, majd a vállalkozó elvégzi a munkát, kiszámlázza azt és a végén a pályázati pénz folyósítása után kapja meg munkája ellenértékét. Ez végülis működhet, csak én még nem hallottam ilyen bátor vállalkozókról, mert azért előfordulhat még az is egy-két okból, hogy a végén nincs folyósítás. (pl a teljesítést, az elvégzett felújítást nem fogadják el valamiért)

 

De remélem, összejön az olvtársnak.

Előzmény: Törölt nick (28295)
wartburger Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28298
De a tömegtől függ legfőképpen, ha csak nem építesz be kifejezetten erre gyártott anyagokat
Előzmény: Eddy N (28297)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28297
"Igen a fal túl könnyű...a könnyűszerkezetnél....

Ezért rossz zajcsillapító."

 

Ha először végiggondolnád a mondandódat, nem írnál le ilyen marhaságot. Szerinted a tömegtől függ a hangszigetelés? Na, ne már...

Előzmény: Törölt nick (28296)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28296

Igen a fal túl könnyű...a könnyűszerkezetnél....

Ezért rossz zajcsillapító. A modern téglákhoz hasonlóan.

 

 

 

Előzmény: V.Petya (28291)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28295

Nem tudom ez milyen pályázat, de általában...

 

A lutri annyi, hogy az extra profit elmarad...ha végül nincs pályázati pénz.

 

Kishazánkbna 30% támogatásért MÉG tipikusan

NEM érdemes pályázni....szerintem...magánszemélyként.

(azaz olyannak, aki nem tud az ÁFA-val mit kezdeni)

Előzmény: boxer-gs (28287)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28294
Persze 50%-nál 9,3 °C.
Előzmény: nemnyaralo (28293)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28293
A szekrény a falak hideg sugárzását tompítaná. A fűtéscsövet én a szekrény mögé tervezem tenni. Alsó és felső légrés a szekrényen segíthet, ahogy írtad.

20°C-os levegőhőmérsékletnél és 60% relatív páratartalomnál 12°C a harmatpont... nálunk 50% akkor szokott lenni, ha szárad a szobában pár nagyobb ruhadarab. (50%-nál 12°C a harmatpont). Úgyhogy elvileg nem vészes. Tud a WinWatt szekrényt modellezni? :-)
Előzmény: boxer-gs (28284)
7Kincs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28292

Szia!

 

Nekem is elküldenéd priviben a ZBR infót???

 

Köszönöm!

 

Előzmény: boxer-gs (28289)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28291

Kicsit előrébb jutottam.

Kaptam egy visszahívást az egyik austrothermes képviselőtől. Annyit mondott a visszhanggal kapcsolatosan, hogy könnyűszerkezetes házak szigetlése előtt kell akusztikai méréseket végezni. Ezekre a házakra nem sima EPS ajánlott, hanem van un. akusztikus szigetelés, amit pl. padlóközi szigeteléseknél is alkalmaznak.

Nem tudom ezzel beljebb vagyunk-e. Nem könnyűszerkezetes házaknál nem jelentkeznek hangtechnika problémák, mivel itt - az ő szavaival élve - van "volumen".

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28271)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28290

Akkor ha kérhetlek küld el légyszíves priviben.

Köszi.

Előzmény: boxer-gs (28289)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28289
Ha nagyon érdekel, priviben meg tudom írni, hogy kiknél érdeklődtem eddig, de ajánlani senkit nem merek. Nem véletlenül nem választottam még én sem. Sajna az a tapasztalat, hogy a pályázatírást vállalók sem tájékozottak elég jól. Legalábbis mindenkinek sikerült megválaszolatlan kérdéseket feltennem. Bár lehet, hogy csak túl kukacoskodó vagyok. :-)
Előzmény: V.Petya (28286)
jee_c Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28288

Hang: nyílászárók?

 

Tapasztalatom alapján a falon nem igazán jön át a hang, és az EPS  - ha nem is olyan jól, mint pl. a kőzetgyapot, de - hangszigetel is vmennyit. Mivel képes lenyelni valamennyi rezgést.

Előzmény: janijani (28275)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28287

Szerintem kérdezz rá még egyszer, mert nekem ez gyanús! Az ő részükről egyszerűen lutri. Mert mi van, ha mégsem sikeres a pályázat? Márpedig az eredmény nem biztos, hacsak nincsenek bejáratott (kent) vonalaik.

 

Amit én eddig kiderítettem, az az, hogy átlagban 60-80ezer körül vállalják a pályázatírást, ami magában foglalja az energetikai számítások elkészítését is. Ebből az összegből 15ezret számolhatsz el a pályázatban.

 

Én történetesen ma voltam bent a pályázat lebonyolításával megbizott szervezetnél érdeklődni. Rákérdeztem, hogy állunk az időfaktorral, mivel már december óta lehet pályázni. Tehát, hogy van-e még keret. Állítólag van még, tehát lehet nyugodtam benyújtani a pályázatokat. Azért kérdeztem rá erre, mert a tavalyi pályázatról jól lemaradtam, mert 1 hónap alatt elfogyott a keretösszeg.

Gondolom, most azért kevesebb a pályázó, mert egyrészt tavaly már sokan pályáztak, másrészt mert most kötelezővé tették az energetikai számításokat. Bár személyes vélemyénem szerint ez utóbbi szakértői számítások néhány tízezres bekerülési költsége még nem indokolná az érdeklődés csökkenését.

 

Egy olyan statisztikára én is kíváncsi lennék, hogy a beadott pályázatok hány %-a sikeres végül és hogy milyen a kifizetési eredményesség.

Előzmény: V.Petya (28285)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28286

Kinél érdeklődtél eddig? Tudsz címet írni, (esetleg mailbe is jó)?

Én küldtem több helyre e-mailt, de eddig csak ez az egy reagált.

Félek is eléggé attól, hogy ők akarják a kivitelezést is csinálni.

Ha lenne egy épkézláb pályázatíró, tőle is kérnék ajánlatot, de ha válaszra sem méltatnak úgy nehéz.

Előzmény: boxer-gs (28282)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28285

eddig csak egy telefon történbeszélgetés történt, de abból így jött le.

Szerintem a munkadíj kifizetésével illetve behajtásával várnak a pályázati pénzre.

Nem sok embert ismerek sajnos aki ki tud fizetni mondjuk 4M, s majd  jön a pályázati pénz.

Előzmény: boxer-gs (28282)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28284

A szekrény hogy fogja meg a hideget? Vagy arra gondolsz, hogy telepakolod ruhával, ami szigetelni fog.?

A szekrény előtti lakótérben persze így nem fogod érezni, hogy "süt a hideg fal", de attól még a fal belső felülete hideg lehet. És mivel ott van rajta a szekrény, így kevésbé tud szellőzni, ami nem jó. Vagy a szekrényajtó megfogja a párát, ami a lakótér felöl a fal felé terjeszkedik?

 

Azért firtatom, mert én is beépített szekrényt terveztem egy teljes északi falfelületre és engem éppen az aggaszt, hogy a szekrénnyel nem fogok-e pont a penész kialakulásához segédkezni?

 

A fűtéscsövet a radiátorig én is a szekrényben fogom a fal mentén vezetni a teljes falhosszon, de nem hiszem, hogy ez a vékony cső majd jól felfűti a fal szekrény által takart belső felületét. Én pont azon gondolkoztam, hogy nem-e kellene a szekrény felületén szellőzőréseket kialakítani, hogy ne akadályozzam a levegőáramlást a fal felé a szellőzés érdekében.

 

Sajnos semmi tapasztalatom nincs e téren, csak "hangosan gondolkodtam".

Előzmény: nemnyaralo (28281)
7Kincs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28283

Memorix kicsit visszaolvasva látom Te is pályázol.

Írnál róla,hogy hogyan halad a pályázatírás?

Milyen ablakokat és szigetelést választottatok az A kategória eléréséhez?

Ti jártatok az anyagok után, s a kivitelezést egy vállalkozó csinálja, vagy a-z-ig mindent a pályázó cég? Macerás??

 

boxer-gs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28282

"Ők megelőlegezik (gondolom csak a pályázati összeget)"

 

Most akkor konkrétan mit előlegeznek meg? Engem is foglalkoztat ez a pályázósdi, mert idén pont az ebbe tartozó témákban kell felújítanom a régi házamat.

Én még nem találkoztam olyan pályázatíróval, aki bármit is megelőlegezett volna. Ők csak kitöltik helyetted az adatlapokat és beszerzik helyetted az energetikai számításokat. Legalábbis én eddig ezt szűrtem le.

Előzmény: V.Petya (28278)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28281
Köszi az ötletelést mindenkinek. Párazárásban nem bízom hogy kivitelezhető lenne, ezért nem teszek belülre szigetelést.

Az első hsz-ban írtam, hogy beépített szekrény kerül erre a falra. Reményeim szerint a külső vakolás + a szekrény meg fogja fogni a hideget. A tervezett csupasz fűtéscső-kunkor meg egy picit ráfűt a szekrény mögött, hogy ne legyen nagyon hideg hátul.
Előzmény: Törölt nick (28152)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28280

persze.

 

jelenleg sajnos én is csak egy címmel fogok tudni szolgálni, de ahogy haladok vele szívesem továbbítom az infókat.

Előzmény: 7Kincs (28279)
7Kincs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28279

Szia!

 

De jó, szintén zenész :)

küldhetek mailt?

Előzmény: V.Petya (28278)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28278

Üdv.

 

Korábbi, innen kapott infók alapján fogok próbálkozni én is. Talán néhány nappal ezelőtti hozzászólások között szerepel egy hivatkozás, ahol megtalálod a leírást is.

 

A napokban küldtem egy mail-t egy pályázírással foglalkozó társasághoz, akik küldtek egy regisztrációs adatlapot, visszaküldtem kitöltve, s néhány napon belüli jelentkezést ígértek. Kivitelezést is ők végzik, ami egy fórumtárs szerint (szerintem is) nem a legszerencsésebb, de sajnos kénytelen vagyok ezen az úton haladni, mivel a pályázat utófinanszírozású, s nem tudok ennyi pénz előásni még ilyen rövidebb időre sem. Ők megelőlegezik (gondolom csak a pályázati összeget), a saját erőt szerintem az anyagok leszállításakor ki kell fizteni (erről nincs még semmi infóm).

 

Előzmény: 7Kincs (28276)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28277

Kishiján bezsongtam a visszhangtól a fejembe. Szerintem felejstd el a kérdésem, mert nem találtam vissza a forráshoz. Felhívtam 3 gyártót (austrotherm...), ők nem tudnak ilyen jelenségről. Úgyhogy stornó az erre irányuló kérdés.

Remélem nincs igaza Nano2 -nek, s  nem a gúny vezérelt, csak eddig vidámnak sikerült a napod, s jót derűltél rajta.

Egyébként ha valaki más tud konkrétumot a dologgal azért még érdekelne.

 

Még a hozzászólásodhoz.

Eredetileg arra gondoltam, hogy a lakáson belül fogod "fazékban" érezni magad, nem  a szigetelés fog zümmögni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28271)
7Kincs Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28276

Szép napot!

 

Köszönöm a hozzászólásokat A és A+ os kategória eléréséhez!

 

Kicsit bonyolultabb mint gondoltuk, rengeteg infó és számítás spekulálás:(

Honnan tudok kézzelfogható segítséget kérni??? Gondolom egy "mezei" kőműves nem ért a legfrissebb legmodernebb számításokhoz és kivitelezéshez:(

A ZBR klímabarát otthon pályázatról tudnátok infót mondani, érdemes pályázni, láthatunk pénzt ha nyerünk, vagy csak hitegetés és nincs pénz kifizetésre.

 

Köszönettel

Kincs

janijani Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28275

Én 10 cm EPS-el szigeteltem de visszhang nincs, egyébként az EPS-nek nulla a hangszigetelése. 

A ház alsó szintje kisméretű 38-as fal, a felső szint Poroton 36, így össze tudom hasonlítani. A kisméretű tégla jó hangszigetelő, a Poroton hitvány.Hallom az autókat, a kutyákat,stb. Reméltem hogy a hőszigetelés valamennyit fog csendesíteni, de semmi.

Szerencsére csendes mellékutcában lakom.

Előzmény: Nano2 (28273)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28274

Keresem azóta is mint az állat, de még nem leltem rá.

Előzmény: topikolos (28272)
Nano2 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28273

Erről hallottam már én is. Rákérdezek egy szigeteléssel foglalkozó ismerősömmel (én tőle hallottam). Ha ad rá magyarázotot megosztom veled.

Egyébként, ha valaki nem ért olyan szinten néhány dologhoz, mint adott esetben te, nem biztos hogy gúnyolódással segítesz bárkinek is az információ gyűjtésben.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28271)
topikolos Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28272
Esetleg ezt nem lépéshang-gátlással kapcsolatban olvastad?
Előzmény: V.Petya (28269)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28271
Másképp fogalmazva: a visszhanghoz három dolognak kell meglenni:
1-hangforrás
2-hang terjedését segítő közeg (levegő, víz, mályvacukor, stb)
3-hangot visszaverő felület
Tehát ha a fejed beledugod egy fazékba és úgy elénekled a boci-boci-tarkát, akkor amit hallasz, annak egy része visszhang. De eszedbe sem jut rámutatni a konyhaszekrényben árválkodó fazékra, hogy az visszhangzik.
Tehát a káros viszhangú eps-nél
1: mi a hangforrás?
2: mi a hangot közvetítő közeg?
3: mi a hangvisszaverő felület
4: ebben az egészben mi a káros/ártalmas/zavaró/veszélyes?
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28270)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28270
"Véleményed szerint ez így nem igaz (vagyis egyáltalán)? "

De hát még azt sem tudom, hogy mi az az "ez", mivel nem mondtál semmit azon kívül hogy a túl vastag eps visszhangzik. Ez így nulla információ. Pl a visszhanghoz valamilyen hangforrás is kell, márpedig az eps-be pedig csak a legritkább esetbe darálnak bele műkődő táskarádiókat vagy üzemelő asszonykórust.
Megfelelő nyakatekert módon az is levezethető, hogy a gumióvszer gyártás is felelős a királypingvinek számának csökkenéséért, ezzel a módszerrel akár azt is állíthatjuk, hogy a vastag eps visszhangzik, kevésbé, mint egy napkollektor, de sokkal jobban, mint egy strucctojás.
A veszélyes eps-visszhang jelenségről szerintem a hír forrásánál kellene érdeklődöd, hogy részletesen mesélje el ezt a dolgot, mert nem érted. De áruld el, hogy hol olvastad mert engem is nagyon érdekel.
Előzmény: V.Petya (28269)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28269

Nem a mosoly tárgyaként vetettem fel, de ha csak ennyi lenne ezzel kapcsolatosan a realitás én örülnék neki a legjobban. Próbálok keresgetni, hátha valahol meglelem.

Véleményed szerint ez így nem igaz (vagyis egyáltalán)? 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28268)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28268
"Az biztos, hogy egy fórumon ajánlatta valaki, de már nem emlékszem merre jártam (1-2 hónapja volt)."

Pedig fontos lenne ez a "a túl vastag eps visszhangzik" témakör, érdekelne hogy milyen hang és honnan verődik vissza.
Meg már régen nevettem egy jót.
Előzmény: V.Petya (28266)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28267
"Mi az A+ háznál a padló irányában a követelmény?"

Tudtommal az A+ kategóriába kerülés kizárólag a várható éves energiaigénytől függ, hogy azt a szintet hogyan éred el (persze a pályázat keretein belül), az magánügy.
Persze nem árt tudni, hogy ha a bölcsek által javasolt megoldás-csomagok (hőszigetelés+nyílászárók+szellőztetés+stb) egyes részeit kihagyod vagy jelentősen csökkented, akkor azt az energiaveszteséget máshol valószínűleg csak (sokkal) drágábban tudod majd behozni. Vagy sehogyan sem.

Mondok egy példát (nem tudományos számítás, csak példa): ha mondjuk ki van számolva a házad "A" kategóriásra, onnan az "A+" két módon érhető el:
- vagy az összes hőszigetelés vastagságát megduplázod és még drágább ablakokat vásárolsz
- vagy kiépítesz egy egyszerű mesterséges szellőztetést.
Energetikailag mindkét verziónak ugyanaz lett az eredménye, de forint kiadás szempontjából ég és föld a különbség.

Tehát szerintem akár teljesen el is hagyhatod a padló felé a szigetelést, de lehet hogy emiatt máshol jóval többet (sokszor annyit) kell majd költened valamire.
Előzmény: zerko78 (28262)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28266

Sajnos pontosan nem emlékszem. Az biztos, hogy egy fórumon ajánlatta valaki, de már  nem emlékszem merre jártam (1-2 hónapja volt). Szerinted ez akkor nem állja meg a helyét?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28263)
jee_c Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28265

"Várhatóan a gáz ára 10-20% lesz drágább idén és ez nem jelenti azt, hogy ne emelkedjen feljebb ..."

 

áldott optimizmus.. :( Csak az első fázisban (a tavaszi gázáremelés alatt)  is többet fog npőni az ára ennél (10%), és utána még 3 további alkalom adódik a gázár "korrekciójára". Lehet találgatni.. Nem beszélve arról, hogy akik esetében megszűnt a támogatás (most aránylag sokan vannak), azoknál asszem olyan 40%-ra jön ki az emelkedés mértéke.

 

Csak azér írom, hogy valamennyire reálisan lehessen megítélni a dologt.

Előzmény: memorix (28234)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28264
"Én ilyenről nem olvastam. Hol írnak erről?"

Nem volt egyértelmű a megfogalmazás: a pályázatnál a ház energiaszámítási PAPÍROKAT nem írhatja alá akárki, csak akik szerepelnek a megfelelő (nemtomhogyhívják) országos hivatalos jegyzékben.
Előzmény: NMT (28246)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28263
"nfóim szerint a sima fehér eps nem szerencsés 12 cm-nél vastagabbat használni, mert az már visszhangot kelt"

Honnan van ez a visszhangos információ?
Előzmény: V.Petya (28251)
zerko78 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28262

Mi az A+ háznál a padló irányában a követelmény?

Csak az összenenergia felhasználást nézik vagy részenként meghatározzák a limitet?

A fa nyilászárók 100mm tokvastagsággal sem tudnak U=1,2-1,3 alá menni!!!

Előzmény: memorix (28255)
zerko78 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28261

Hogy milyen falazathoz milyen szigetelést válasszunk nem egyszerű anyagi kérdés,mert nagyon ellehet rontani.

 

Kémember kollega számításai helyesek csak a mértékegység hiányzott.

Az értékek amit írt a G,vagyis páravezetési ellenállás akar lenni, és az Általa közölt adatoknál a mértékegység m2smpa/g.

 

Néhány épitőanyag G értéke:

 

ptherm  N+F HS   300mm      9,384 (nehezen hihető katalógus érték!!!!)

Ytong  p2 N+F     300mm      11.67

ytong p4 N+F      375mm      18,42

b30 tégla            300mm       32,45

tömör tégla         300mm        54

 

És akkor a szigetelők :

 

EPS  OPEN           50mm         8

EPS NORMÁL        50mm         12

EPS  OPEN          100mm        16

EPS NORMÁL       100mm        24

Ytong mpor           60mm        1,57

K.gyapot               50mm        1,51

K.gyapot              100mm       3,08

 

A kondenzáció elkerülése végett 2 alapelv betartása fontos. A szigetelőanyag páravezetési ellenállása kisebb legyen a falazaténál, ha ez nem lehetséges, akkor a szigetelés U hővezetési ellenállása mindenképpen kisebb legyen a falazaténál!!!

 

Példa 30N+F falazat +EPS szigetelés

 

A fenti táblázatból kiolvasható, hogy a tégla G értéke kb 4-5cm EPS-sel egyezik meg, de az U értéke ami kb 0,45-0,5 w/m2k sokkal jobb,mint az EPS (U=0,8), tehát növelni kell a hőszigetelés vastagáságát 9cm-re, mert 9cm EPS U értéke 0,45. Vagyis ilyen falazatra vagy 4cm kevesebb vagy 9cm több EPS kell rakni. Természetesen a második megoldás az indokolt.

 

 

Előzmény: Törölt nick (28110)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28260
köszi ez így világos. még az lenne akkor kérdés hogy az optimális érték felével mennyi kb a havi gázfogyasztáskülönbség télen? ez ugye társasházi 50nm-es lakás 1 homlokzati fallal-> havi 6-8 köbméter gázfogyasztás különbség mondjuk a 0.17 és 0.3 közt nem igazán számít nekem (igazából most sem a gázfogyasztás csökkentése a fő cél hanem ez a rohadt hidegsugárzásból adódó diszkomfort megszüntetése)
a teljes homlokzatom kb 25 nm ebből most le lehet szigetelni kb 18nm-t
Előzmény: memorix (28253)
mb1 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28259
Én most ősszel csináltam hőszigetelést.
Kiszámoltam a grafitosat, de nem 20%-al volt drágább hanem jóval többel,
így nem 10cm grafitot tettem fel, hanem 12cm simát.

Arról nem is beszélve, hogy a grafitosnál állítólag az anyagot óvni kell a napfénytől tároláskor, felrakáskor, egész a hálózásig, azt meg további pluszklötség fóliasátrat csinálni neki a munkához az állványon kívülre


Előzmény: botsinkai (28250)
A77 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28258
Lépésállóban is létezik grafitos EPS?
memorix Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28257
Általában ha a keret u=1,2-1.3 és az üveg u=0,6 akkor a felületarányában a teljes ablak u értéke =0,84-1,0 körül van....
Előzmény: fedzsi1 (28240)
memorix Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28256
..4 mondatban nehéz leírni mindent ....

Ott is el lehet érni A -s házat csak a szomszéddal kell megegyezni...ha nincs egyesség akkor nincs A -s ház sem de az már nem a hőszigetelés hibája hanem a szomszédi viszonyé...az más kategória....ne keverjük bele ezt...



Előzmény: békéscsabai (28238)
memorix Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28255
Hivatalos energetika tervet te magad nem készíthetsz és arra zöld könyvet sem kapsz:) Ha csak nincs ilyen végzettséged...

Nálam a plafon U=0.1
a fal U=0.2
a padló U=0.23
az ablak u=0.9

nagy radiátorokkal +thermoszelep+turbo cirkó
Előzmény: NMT (28246)
memorix Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28254
Olcsóbb mint a grafitos és nem mindenhol számít a +2 cm - :)

Bármekkora lehet...
Előzmény: V.Petya (28251)
memorix Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28253
A falnál u=0,17 -l van a gazdasági optimum...

A 0,3 -s érték a jelenlegi és a várható gáz árak mellett gyenge....persze ha a pénz nem számít a jövőben sem akkor közepes...

Előzmény: M63FUN (28249)
wartburger Creative Commons License 2010.03.16 0 0 28252
Akkor le kéne szigetelni vele a tihanyi apátságot, hogy megint legyen visszhang :-)
Előzmény: V.Petya (28251)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28251
Üdv.
Infóim szerint a sima fehér eps nem szerencsés 12 cm-nél vastagabbat használni, mert az már visszhangot kelt, így e felett mindenképp grafit kell. De akkor miért gyártanak fehérből is akár 20 cm-t?
botsinkai Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28250
A grafitos kb 20%-kal drágább és kb ugyanennyivel jobban szigetel (0,04 helyett 0,032). Olcsóbb hozzá a rövidebb dübel ugyanolyan szigetelési érték esetén és kevesebbet takar ki az ablaknyílásból a vékonyabb szigetelés.
Előzmény: M63FUN (28249)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28249
köszi de kicsit több infót szeretnék kérni: nem tom hogy a 0,3 az mennyire jó vagy rossz, mennyivel lenne jobb a grafitossal, és árban mennyivel drágább a grafitos?
nyilván nem akarok szarrágóskodni, de én abban nem értek egyet itt több emberrel hogy minél vastagabb a szigetelés annál jobb (nyilván amíg nem éri el az ember az optimális vastagságot addig ez így igaz, de nem hiszem hogy ha előrelátó vagyok akkor 40 cm eps-t is fel kell rakni mert majd sok év múlva jó lesz az....)
Előzmény: kémember (28248)
kémember Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28248
a 10cm fehér EPSből necces, éppen nem éred el a 0,3-at vele. Javaslom a grafitosat.
Előzmény: M63FUN (28247)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28247
már látom hogy hasonló kérdés volt de más szemszögből kérdezném: kb 30 centis lyukacsos (nem tudom milyen) téglából 55-60 éve épült házikóra raknék tavasszal szigetelést (már a terasz részre ahol a szomszédok nem látják) kérdésem a következő: sajnos egyéb adottság miatt 10 cm-nél nem tudok vastagabb eps-t felrakni. vajon érdemes e a grafitosat választani, illetve árban és teljesítményben megéri e ezt a megoldást választani , vagy elég az occsó eps is?
NMT Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28246
Memorix!
Neked most akkor mekkora U-val (fal, födém) jött ki az A kategória?

Korábban írtad, hogy : "Itt nincs olyan, hogy magad megcsinálod még ha értesz is hozzá. Van egy lista és csak az ezeken feltüntett cégek/emberek anyagait fogadják el."
Én ilyenről nem olvastam. Hol írnak erről?
Előzmény: memorix (28237)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28245
A vályognál is sokat számit a szigetelés, ugyan jobb a gyapot de én a hungarocellel sem vettem észre semmi káros hatást. Simább falnál kevesebb ragasztó fogy mint a vakolatlannál, viszont a dübelezést el ne hagyd. Sajna csak spec dübel használható hozzá ami hossz függvényében 200-250ft/db.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28227)
Pitylogós Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28244

Ja, mi padló hőszigetelésére használtuk volna. Ellene szólt még, hogy magamnak nemtom megcsinálni, az EPS táblákat viszont le tudtuk rakni.

 

Mellette szólt volna, hogy sokkal hamarabb megvan, mert nem kellett volna a vill és víz védőcsöveket kerülgetni, hiszen simán elnyeli azokat.

Előzmény: Pitylogós (28243)
Pitylogós Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28243

Drágábban. Sokkal.

 

Én erre jutottam: thermobeton kb. U=0,06 EPS 100 kb. U=0,03. Tehát dupla vastag kéne belőle.

 

Ára EPS 100 13 eFt/m3 számlával, 100eFt fölött kiszállítva.

 

thermobetont ennél jóóóóvla drágábban láttam. (pl. Ökocell valami 30-40eFt/m3)

 

Szóval 2x annyiba kerül, 2x annyi kellene belőle, az 4x-es ár.

Előzmény: hAnd (28242)
hAnd Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28242
Sziasztok,
Lapostető (tetőterasz) szigetelés ügyében nézegetem a könnyűbetonokat, mint az EPS alternatíváját. Dolgozott már valaki ilyesmivel? Ugyanazt az U értéket drágábban, vagy olcsóbban lehet elérni, mint a lépésálló EPS-sel ??
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28241
kb. 1,2 az érték, de az a 0,8-as 3 rétegű üveg kissé gyengének tűnik.
Előzmény: fedzsi1 (28240)
fedzsi1 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28240
3rétegű 0,8-as üvegezésű üvegnél kb. mennyi az ablak u-értéke?
Előzmény: Törölt nick (28216)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28239

- bemerném válallni, a javított verzióban

 

- könnyűszerkezetnél... egyszerű, még építéskor a

fa ELÉ tenni a fóliát és ott nyilván jobb helyen is van!

 

- dunszt...ha már dunszt van, akkor már mindegy hol a fólia.

 

Szóval ahhoz, hogy a fán megéljen a penész

valójában, egyszerűen nincs elég pára egy lakásban.

Feltéve, hogy van normális légcsere...

 

pl. a falra rakott lambéria sem penészesedik.

Pedig mögötte gyakorlatiag ott a párazáró a fal...

(a fához képest mindenképpen párazáró)

 

DE, mivel simán kitud száradni a lakás felé szelőzéskor

így eszében sincs penészedni...miért is tenné? 

 

A helyzet penészügyben nem különbözik

a vakolt felülettől semmiben...szerintem.

Előzmény: peterch (28231)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28238
egy B-30-as falazat esetében min 20 cm (lambda=0,04 hővezetési tényezőjű) hőszigetelés kell az U<0,2 elérése esetén.
Oldalhatáron álló ház esetén nem biztos, hogy ezt a vastagságot az érintett szomszéd megengedi felrakni a telkén.
Nemrég volt egy fórumtárs akinek 5 cm sem engedne a szomszédja.
Az ilyen esetekből kiindulva írtam, hogy csak nyílászárócserével és hőszigeteléssel (10-12 cm) nem elérhető az A, A+ kategória.

Egy dolog a számítás, matematika, hogy miből mennyi kellene és egy másik a valóság, hogy mit lehet.
Előzmény: memorix (28237)
memorix Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28237
A sima A -hoz nem kell ilyesmi...még radiátoros+turbó cirkó+thermo szelepekkel is lehet teljesíteni ezt a követelményt...azonban minden felületnél a u=0,2 alatti értéket érdemes megcélozni, falnál a u=0,17 -nél van optimum a jelenlegi gázárak mellett...

Az A+ -hoz pedig már a u=0,15 alatti hőszigetelés kell, napkollektor, és felület fűtés kell. Még kondenzációs kazán+falfűtéssel is el lehet érni... nem olyan drága dolog...

Más kérdés a rekuperátoros szellőztetés ..az jó ha van de ha nincs attól energetikailag lehet még A+ is a ház....nagyon komfortos ...és az ár egy részét a fix ablakokon meg lehet spórolni rá...

Ami viszonyt nagyon fontos a ház felület/alapterület aránya...minél több kiugró + felület van annál több hőszigetelés kell rá...ezért célszerű már tervezésnél is a tájolással, a felülettel foglalkozni. Általában az egyszintes sima téglalap alakú vagy a 2 szintes sima kockaházak jobbak energetikailag...kisebb a felületük...

Előzmény: békéscsabai (28235)
memorix Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28236
ablakokhoz információ:

http://www.foek.hu/korkep/eprek/10-3-7-2-d.html
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28235
A, A+ pluszhoz a gépészetbe erősen bele kell nyúlni.
Napkollektor, hőszivattyú, hővisszanyerős szellőzés, stb. Ez mind drága dolog.
Előzmény: V.Petya (28233)
memorix Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28234
A falra célszerű 20-30 cm EPS-80 piros hőszigetelés felrakni...vakolatoknál a dryvit, baumit, terranova az ismertebb márkák. Ha ezek vakolatait választod csalódás nem érhet... a lábazatra is érdemes 12 vagy 15 cm XPS vagy expertet felrakni....

Ablakoknál 3 rétegű ablak üvegezés legyen ha műanyag akkor 5 kamrás, ha fa akkor pedig 80-s beépítési mélységű. Általában a fa 1,5x2,5x drágább mint a műanyag nyílászáró.

Itt az premier ,gealan, aluplast, kömmerling ablakokat érdemes nézegetni...a contrumánál akcióban... ha pedig A+ házat szeretnél akkor a kerettel együtt 0,8 -t kell tudnia az ablaknak és nem csak az üvegnek...

Plafonnál a 25-35 cm vastagságú hőszigetelést érdemes elérni...ez lehet kőzetgyapot, üveggyapot, EPS, fúj papír hőszigetelés...

Várhatóan a gáz ára 10-20% lesz drágább idén és ez nem jelenti azt, hogy ne emelkedjen feljebb ...

mindenképpen érdemes vastag hőszigetelésben gondolkodni...




Előzmény: 7Kincs (28230)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28233
"Csak nyílászárócserével és hőszigeteléssel az A és A+ kategóriát nem lehet elérni."

Tudsz tanácsot adni, merrefele menjen az ember, ha ilyen kategáriát szeretne elérni.
Én is most fogok szigetelni és nyílászárókat cserélni.
82-ben épült a házam alfa téglából. Erre gondoltam 12 cm grafit, födémre pedig korábban másoknak ajánlott gerendaközé 2x10 cm üveggyapot egymásra merőlegesen. Tudtok segíteni, hogy így mennyit tudnak a falak, s mekkora lesz ezután a energiaigénye a háznak?
Előzmény: békéscsabai (28232)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28232
Mivel nyílászáró csere és hőszigetelés is lesz, ezért a jelenlegi állapot (30 éves huzatos ablakok) helyett légtömör ablakok lesznek így a megfelelő szellőzésről is gondoskodni kell, különben páralecsapódás, penészedés alakulhat ki.

"javaslatokat kérnénk, hogy B30 -as falra milyen minőségű és mennyiségű szigetelésben gondolkodjunk"
Minőségben I. osztályú nyílászárókat és hőszigetelő rendszert kell venni, ahol műbizonylatot, szállítói megfelelősségi nyilatkozatot adnak (nem internetről letöltöttet).
Nem baj, ha kiválló építési termék cimkével ellátott.

Nyílászárónál lehetőség szerint az U legyen kisebb mint 1,0 vagy ahhoz közeli.

Hőszigetelés esetén a kőzetgyapot hő és hangszigetelő, 1000 fokig tűzálló, páraáteresztő.
Az EPS lapok csak hőszigetelők, nem hangszigetelők is, nem tűzálló, nem páraáteresztő viszont olcsóbb.

B 30-as falra min 5-7 cm kell, hogy a mai követelményt U=0,45 teljesítse, ennél érdemesebb a rendelkezésre álló anyagiak tekintetében akár 2-3 szorosát is feltenni.

A padlásra a legolcsóbb megoldás az üveggyapot, ha nem járható padlást szeretnél.

Érdemes néhány oldalt visszaolvasni.

Csak nyílászárócserével és hőszigeteléssel az A és A+ kategóriát nem lehet elérni.
Előzmény: 7Kincs (28230)
peterch Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28231
Szia !

Kivancsi volnak, hogy be-e vallalnad az altalad ajanlott retegrendet, kesobbiekben elofordulo anyagi vonzattal egyutt.
En sem vagyok szakertoje a temanak, de ha ugy jo lenne mint ahogyan Te javaslod, akkor a konnyuszerkezetes hazaknal nem tennek a parazaro foliat a fa szerkezet ele ( bentrol ertve) es nem hangsulyoznak annyira a tokeletes leragasztasokat . A fa ha dusztba kerul, nagyon rovid ido alatt gombasodik es nekiall az alaga romlani. Sokat jartam draga egzotikus faanyagot vasarolni a regi cegunknel. Sajnos sokszor tapasztaltam, hogy meg a nagykereskedesek sem vigyaztak elegge. Ha nem tettek leceket a friss deszkak koze az atszelloztetes vegett akkor, egy-ket het leforgasa alatt a gombasodas megjelent, ami elszinezodest okozott eloszor, de igy a draga fa hasznalhatatlanna valt, pedig nem volt a nedvesseg 75%. Igy csak azt merem mondani, hogy fat ne tegyuk ki paradunsztnak, mert nemtud kiszaradni es a folias felulet iranyabol elkezd gombasodni es tonkremegy !

Udv , Peter.
Előzmény: Törölt nick (28225)
7Kincs Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28230

Jó napot!

 

79-ben épült házunk felújítása előtt állunk.

nyílászáró csere és homlokzat+födém szigetelést tervezünk.

javaslatokat kérnénk, hogy B30 -as falra milyen minőségű és mennyiségű szigetelésben gondolkodjunk és a saralt padlásnál is ez lenne a kérdés?

Szeretnénk felújítás után hőszigeteléssel A esetleg A+ katagóriát elérni a házon.

 

segítséget köszönöm!

 

Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28229

A 28198-at olvastad...?

(a betonfestékről)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28227)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28228

Vályogra a polisztirol nem igazán ajánlott megoldás...

Vakolható kőzetgyapot vagy HERAKLITH-C inkább.

Esetleg a BAUMIT OPEN rendszere...

 

Vagy lehet még  átszellőzős (légrésés) megoldás.

 

 

Az 55 cm vályog U=0,7 körül lehet.

Ezt az 5 cm szigetelés U=0,4 alá javítja csak...

 

Igazából 10 (netán 12) cm szigetelés lenne az optimális rá.

 

Előzmény: egon1111 (28223)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28227
"Vályog falra(55cm vastag) érdemes 5cm polisztirol szigetelést tenni?"

A vályogfal nem túl jó hőszigetelő, úgyhogy érdemes szigetelni, de tudtommal a vályog a polisztirolnál jobb páravezető, ezért vályogra kőzetgyapotot vagy üveggyapotot kell tenni.
Előzmény: egon1111 (28223)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28226
A biztonság kedvéért ebben az esetben csak a gerendaközökre korlátoznám, vagy teljesen elhagynám a párazárást
(pont az ilyen problémákat oldaná meg egy jól párazáró mennyezetfesték - ha találnánk ilyet)
Előzmény: Törölt nick (28224)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28225

Hmmm, a fa eseten valahol a 75% páratartalomnál kezdődik a gond.

Lakótérben 50+-10%, azaz 40-60% a jellemző érték...

 

Szóval annyira nem érzem a TILOS indokoltságát.

Persze ez a halálbiztos megoldás és gondot sem okoz.

Előzmény: peterch (28222)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28224

Megnéztem a WinnWattal...fóliázva a gerendát...

 

18 cm gerenda és 8 cm gyapot már garantáltan jó.

20 cm gerenda és 10 cm gyapot is jó...

 

Ettől kevesebb gyapot alatt valóban elkezd feltöltődni a gerenda.

(ami hosszú hideg télben nem igazán kívánatos)

 

Fóliázatlan esetben, meg mindegy páraszemptból.

Ekkor csak a hőhíd miatt kell a gerenda tetejére a gyapot.

 

 

Viszont a gerendák elég durván hőhídasítanak...hmmm.

Azaz kívánják a 12-15 cm gyapotot maguk fölött ...

 

Erre való tekintettel, akkor egy optimalizált verzió.

 

- gerenda köz kitakarít

- mindent lefóliáz (biztos, ami biztos)

- gerendák közé beterít 10 cm gyapot

 

- gerendára merőlegesen 15 cm deszkaváz

- deszkaváz közé beterít 15 cm gyapot

(ami így a gerendáknál eléri a váz tetejét, de a gerenda közökben

nem...azaz megmarad a hely 5-10 cm légrésnek, mert az ötlet jó..)

 

- deszkavázra a záródeszkázat

(nem teljesen légtömören, hogy a

kiszellőzést biztosítása a légrésekből)

 

Így a gerendáknál is az már U=0,18 körül alakul.

(vakolat és ~ 18-22 cm fa és 15 cm gyapot)

 

A gerendaközökben szintén U=0,18 körül alakul...

(vakolat és ~ 2 cm fa és 25 cm gyapot)

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (28220)
egon1111 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28223
Sziasztok!
Vályog falra(55cm vastag) érdemes 5cm polisztirol szigetelést tenni? lehet közvetlen a vályogra vagy vakolni kell falat ? most sártapasztás van rajta azt érdemes lenne ledúrni vagy maradhatna? A nagyobb felületen már vakolva van a fal rendesen arra gondolom mehet közvetlenül a szigetelés.
peterch Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28222
Szia !

Valoban rossz otlet valakinek fa fodemre azt javasolni, hogy parazaro foliat hasznaljon. Kimondottan tilos! A fa organikus anyag, tehat ha a para telitodik benne, mert ugye telen a paranyomas bentrol kifele igyekszik, igy nem is annyira a hofok, mint a gombasodas- rothadas lep fel. Ez gyongiti a fa teherbirasat es foleg az alagat. Igy gyorsan leamortizalhatjuk a fodemet, ami cserehez vezethet.
Szerintem nem kell a folia, hanem kell hagyni a rendszert paraateresztonek es felul ugy kell kialakitani, hogy kiszellozhessen, de a por ellen vedeni kell.

Udv , Peter.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28221)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28221
"Úgyhogy jelen esetben talán jobb, ha a fagerendára nem kerül párazáró fólia. "

Az viszont érdekes kérdés, hogy mennyit érünk el azzal, ha csak a gerendaközökbe terítünk párazáró fóliát?
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28220)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28220
"- az alsó deszkázatra és a gerendákra párazáró fólia terít"

Kiszámolnám, hogy a gerendák legfelső pontja hány fokos lesz nagy hidegek esetén (ehhez persze tudni kell a gerenda méretét), mert hiába van a gerendaközöknél 20 centi gyapot, ha ebből a gerendák fölé csak pár centi jut, akkor nagy hidegben a gerenda felső részének belső hőmérséklete talán annyira lesüllyedhet, hogy azon a hőmérsékleten megindul a párakicsapódás a gerendában, de mivel a párazáró fólia megakadályozza a fa kiszáradását, a fűtési szezon végére van egy eléggé vizes (korhadó?) fagerendánk.
Úgyhogy jelen esetben talán jobb, ha a fagerendára nem kerül párazáró fólia.

"A rakodásnál arra kell ügyelni csak, hogy a nagy felületű dolgok (> 1 m2), párazásró dolgok alá kerüljön valami, ami kicsit elemeli őket a deszkáktól, így az aljuk nem párásrodik le télen sem...."

Én inkább azt javasolnám, hogy az üveggyapot teteje és a deszkázat alja között hagyjunk egy min 2-3 centis légrést (ahol a pára oldalirányban is tud közlekedni) és akkor mindegy hogy mit hova rak a padláson.
Előzmény: Törölt nick (28211)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28219

Japofan, Kémember!

 

Köszi a segítséget. Ha kész a feltárás és látom, mi a helyzet, majd még zaklatlak vele titeket, ha nem gond.

Előzmény: Törölt nick (28215)
kordika Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28218
Ezt javalotta az EJOT-os szaki is nekem ,a már meglevő vakolt homlokzatra,hogy a TID-T 195 helyett 175 ös is elég és kell a süllyesztő szerszám és a a takaró pogácsa.
besüllyesztjük a 120-as lapba a dübelt és eltolva ráragasztjuk a 40 mm-es lapokat.
Igy a hőhíd is csökken,meg a dübelek helye sem fog látszani szórt napfényben.
A dübelnél a 175 és a 195 között elég nagy ugrás van árban,már ezért is besüllyesztem.
Előzmény: kissunk (28208)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28217

Ablak táblázat, a 68 mm fenyő profilra...U=1,8 Wm2K

(ez akart lenni a szöveg az imént)

Előzmény: Törölt nick (28216)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28216

 

Ablak táblázat 68 mm fenyő profilra...

 

 

 

A szokásosan alkalmazott

2,8 W/m²K-es üveghez képest 

- az 1,3 W/m²K üveg 25–30%-kal

- az 1,1 W/m²K üveg 40–60%-kal

drágább négyzetméterenként....

 

Keret grafikon, más keret mérethez

 

Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28215

ÖSSZESEN ~25 cm gyapot már gyakorlitalag éppen elég....

(ebből cirka 18-20 cm befér a gerendák közé és 5 cm fölé)

 

HA a 25 cm gyapotot a gerendák-lécek miatt

(a csak gyapot katalogus adat  0,039-0,044 helyett)

lambda=0,05 veszem, akkor az U=0,05/0,25=0,20 Wm2K adódk

 

Ez alatt még ott van az alsó stukatúr (deszka+vakolat)

amivel ~U=0,18 érték várható a gyakorlatban a födémre.

 

--------

 

HA a gerendák köze nem üres akkor a helyzet érdekes...

Attól függ a megoldéás mi van a gerendák között !

 

De bármi van is ott a 2x10 cm szigetelést elbírja fölötte.

(esetleg 10+5 cm is elég lehet...ha, kis szerencsével

valami "használható", bennhagyható anyag lenne ott)

 

Szóval erről az esetről a feltárás után érdemes gondolkodni.

---------

 

 

 

 

Előzmény: boxer-gs (28212)
kémember Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28214
De valóban ez lesz a gazdaságosabb.
Előzmény: Törölt nick (28211)
kémember Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28213
Szerintem mehet. Nem látom okát a tilalomnak.
Maga a Padlap 16 cm-ben 0,22-as U értéket ad. Ez valamivel gyengébb, mint az ajánlott 0,2 érték. Ha ennél többet szeretnél, pakolj alá sima lemezt, vagy kérjél vastagabb Padlapot. Szerintem legyártják. Amúgy 20 cm-el 0,18 lesz az U.

Előzmény: boxer-gs (28206)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28212

Egyelőre még nem tudom, hogy mi van a gerendák között. Nemsoká feltárjuk és akkor kiderül. A tippem az, hogy semmi, de majd meglátjuk.

 

Tehát ha a gerendák közét kibélelem üveggyapottal és arra még megy "szendvicsszerkezet" kialakítással plussz 20 centi, akkor az elegendő lehet?

 

A favázat 2x kell elkészíteni (egymásra merőlegesen)? Csak simán egymásra fektetni (persze merőlegesen az átfedések miatt) pl 2 10cm-es réteget nem lehet? Vagy lehet, csak a végén a faszerkezet lesz így erősebb és azért szükséges ez a megoldás, hogy a végén stabil alapot képezzünk a járható deszkaborításnak?

Előzmény: Törölt nick (28211)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28211

Mi van a deszkázat alatt?!!!!

A gerendák légrése...?

 

HA igen akkor ....

 

-a felső deszkázat IS felszed.

 

- az alsó deszkázatra és a gerendákra

párazáró fólia terít (légmentesen!! terítve>>átfedésekkel)

 

- gerenda szintig olcsó gyapottal feltőltés

 

-A gerenda magasítása, minimum 5 cm a gerendára MERŐLEGESEN rakva

(de minimum, annyi magasítás, hogy öszesen

a gerenda+magasítás 20 cm vagy több legyen)

 

- magasítás feltöltése olcsó gyapottal

 

-deszkázat visszarakása (nem túl szorosan>> kiszellőzés)

 

------------------------

 

Ha nincs gerenda tér, akkor a játék hasonló.

- meglévő deszkázatra párazáró fólia terít

- a gerendákra merőlegesen 10 cm faváz

- gyapottal feltőlt

- megint 10 cm faváz (elöbbire merőleegsen)

- gyapottal feltölt

- deszkázattal lezár (nem túl szorosan>> kiszellőzés)

 

 

------------

A rakodásnál arra kell ügyelni csak, hogy

a nagy felületű dolgok (> 1 m2), párazásró dolgok alá

kerüljön valami, ami kicsit elemeli őket a deszkáktól,  

így az aljuk nem párásrodik le télen sem....

 

------------

 

Lehet rakni padláslapot is, de ez esetben nem tenném...

Jobb, olcsóbb bár kicsit munkásabb megoldás a gyapot, szerintem.

 

Előzmény: boxer-gs (28206)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28210

Gyakorlatilag egyformán szigetelnek.

Mindkettő lambda=0,04 körül van.

A közetgyapot hangszigetel is ...

(...és tűzálló, de ez a beton alatt kb. mindegy)

 

EPS-100 10 cm

E7+kerámia+4 cm felbeton

vakolat 2 cm

-------------------

U=0,32 Wm2K

 

Ha még az EPS tetején is van 5-6 cm beton,

az kb. semmit nem számít az U értékben.

 

Igazából még kívánna 8-10 cm szigetelést a mai U<0,2 Wm2K elvárásoz....

(nem véletlenül 16 cm az austrotherm padláslap is)

Előzmény: b.burek (28202)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28209
A tárcsa vs dübel beszélgetéshez szólnék hozzá.
Nekem a belinkelt brossúrából az jön le, hogy a tárcsát közvetlenül a falba/falra kell feltenni. Ez ellentmond annak, hogy egy "első" EPS réteghez való második EPS réteg rögzítésre használják.
Mert ha jól értem az EPS olyan vastag, hogy a ragasztótárcsa nem éri el a falat, vagy nem elég méllyen ül bele a falba.

Vagy valamit félreértek?

Csak azért érdekel, mert 5 cm EPS-re szeretnék valami vastag második EPS réteget felvinni (bár nálunk már az első EPS rétegen rajta van a minden (szines vakolat, stb.)).

Egyenlőre nem láttam a bazi hosszú dűbelt kiváltó megoldást, de nagyra értékelném ha valaki tudna erre a szitura is használható költségkímélő javaslatot!
Előzmény: kordika (28194)
kissunk Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28208
Meg igy is bevallalnam.
Ha te nem, akkor sullyeszd be a dubeleket. Ennel a vastagsagnal mar megeri.


unk
Előzmény: kordika (28207)
kordika Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28207
Azért döntöttünk ígyy,mert sarokház ,aránylag szeles helyen,most is tombol kint miközben írok,és magas is 12 méter.ezeket lehet nem írtam alant.
Előzmény: kissunk (28205)
boxer-gs Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28206

Ez az austrothermes padlap fafödémre is kerülhet vajon?

 

Most tervezem szigetelni a fafödémet, amin kb 15cm salakbeton van. Ezt mindenképpen le kell termelnem, mert a födémet át kell vizsgálni. Alatta deszkázattal van zárva a födém. Tetszik ez a padlap, de olvastam egy mondatot a Szigatech honlapján, ami elbizonytalanított:

 

Fafödémeken tilos párazáró jellegű polisztirolhabot vagy párazáró jellegű fóliát, illetve burkolatot alkalmazni!

 

Mi az igazság ez ügyben? Ha mégis mehet a fafödémre ilyen padlap, (a cél a járható födém kialakítása), akkor elegendő-e ez a vastagság (16cm), vagy esetleg még alá tenni kéne esetleg egy réteg lépésálló polisztirolt?

 

Laikusan gondolkodva, gyapotfélékkel csak úgy tudom megoldani a járhatóságot, hogy valami ácsolt fa kazettás rendszerbe helyezem a gyapottáblákat és aztán fedem az egészet pallókkal, vagy ilyesmi. Ezt jól látom, vagy van egyszerűbb módszer is?

 

Egyáltalán mi az optimális vastagság a födémszigetelésre? Én minimum 20 cm-ben gondolkodom.

Előzmény: Törölt nick (28192)
kissunk Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28205
Ahogy gondolod...

En csak az elso reteget dubeleznem, a masodikat telibe ragasztanam, a Klinker ala meg duplan haloznek.



unk
Előzmény: kordika (28204)
kordika Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28204
Természetes ,ezt tudom,ott M2-ként 12 dübellel számolok,méghozzá úgy hogy a két réteget egyszerre fogja.
Előzmény: kissunk (28203)
kissunk Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28203
"A sarkot én úgy szeretném méretezni hogy a szabvány klinker dísztégla egyben felmenjen rá,legalább is ha vágni kell hogy kötésben legyen akkor felesekre jöjjön ki hogy ne legyen hulladék,amit levágok az egyik sorba a maradék jó legyen a következőbe."


Akkor a sarkoknal nagyobb suly terheli majd az EPS-t. Erre azert gondolj mikor "aplikalod" a polisztirolt.


unk
Előzmény: kordika (28194)
b.burek Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28202

Hőtechnikailag az EPS 100-as a jobb, vagy a kőzetgyapot ? Nekem 10 cm EPS 100 van a padlástérben, felbetonnal. Elegendő ez a mennyiség ? Tudja valaki, hogy milyen U értékkel bír?

Előzmény: b.burek (28201)
b.burek Creative Commons License 2010.03.15 0 0 28201

Köszönöm a válszodat !

A telibe ragasztás a teljes felület kikenését jelnetené ? Szerintem a legtöbb mester nem így csinálja, ráadásul tökéletes légzárás így sem lesz. Ráadásul a ha a külső oldalon vakolatlan téglára kerül az EPS még inkább fokozott a meleg fal kiszellőztetése.

Előzmény: csabapeca (28199)
joci12 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28200

Sziasztok!

Ablakkávánál a befordulást én is vésem. Téglánál ez nem is gond.

Nem tehetem ki a falsíkra, mert beépített redőnyök vannak.

Kérdésem a VB oszlopoknál mi a teendő?

Ha A 30 cm-es pillérre teljes felületen ráragsztom az 5cm expertet, akkor  a szigetelés egy része beltérre kerül.

Nem gond ez páratechnikailag?

Hasonlóa gondom a nyílások alján.

Visszintesen nem tudom vésni a Phorotermet.

Ha a teljes alsó részét leragsztom experttel, akkor kívül ugye jó, hogy a párkány alá kerül, de a belső könyöklő alá nem gond ez?

Itt is belülre kerülne a szigetelés.

Mi itt a szabvány eljárás?

Előzmény: kordika (28186)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28199
Jó kérdés!Két nagy párt van ebben a kérdésben.Az egyik a lezárt,telibe ragasztás híve.A másik a vékony átszellőztetésé.A bánat tudja igazán melyik a helyes út.
Előzmény: b.burek (28197)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28198

MekkElek ...ezt találtam a betonfestékek között.

A falra fólia helyett...EPOKSIL

http://www.proidea.hu/jub-227932/epoksil-betonfestek-334270/a_23_d_11_1213177571979_jub_epoksil.pdf

 

vastagság=0,1 mm   Sd > 5
III. osztály alacsony páraáteresztő képesség

 

vízfelvétel W24h: < 0,03
III. osztály kevés vízfelvétel

 

vizes tisztitás: ellenáll, I. osztály

b.burek Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28197

Nekem részben EPS-el hőszigetelt a házam. Már a ragasztáskor is filóztam, hogy hoyg marad meg itt a hő. A falak NF-esek, belülről vakoltak. Kintről téglára ragasztották , dűbelezték. Bár lehetőség szerint körbe kenték a táblákat, de nekem az az érzésem, hoyg felül kiszökik a meleg. Ugyanis a táblák valószínüleg nem teljesen lgzáróak, így az EPS és a fal között felfelé irányuló melegáram van. Fent  az EPS neki lett tolva a stablondeszkának.

Hoyg is van ez ???

egon1111 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28196
Köszönöm a tanácsot marad a padlás szigetelése, még annyit szeretnék kérdezni, hogy melyik szigetelést nem szeretik a rágcsálók , (egerek beköltözése).
Előzmény: Törölt nick (28192)
kordika Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28195
Szsia,ezen én is töprengtem sokat, de aztán úgy döntöttem ezt választom.
Ha újjat csinálnék én is kitenném.
Előzmény: mnkj (28188)
kordika Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28194
Igen,átrágtam a baumitos rendszert is oda-vissza-tétre-befutóra,de.......
a ragasztó tárcsához a gyári ragasztót kellene megvenni plusz a többi rendszerelemt,ez elég borsos.
Meg valahogy jobban el tudom képzelni hogy egy a polisztirolon átmenő dübel
jobban tartja a habtáblát mint a baumitos ,amikor csak hozzáragasztják.Elhiszem hogy ragad a baumit ,de mégis megnyugtatóbb tudnom hogy M2-énk 6 db dübel átmegy rajta .
Voltak kint nálam az EJOT területi képviselői és csináltunk kihúzási próbát EJOT TID-T 175-ös dübelekkel,plusz hoztak 20 ft-os dübelt is és én is vettem pár olcsóbb dübelt amit hirdetnek úton útfélén.Meggyőző volt látni hogy az EJOTnak nem szakad le a feje és 1,1 alatt nem volt kihúzási érték.
Viszont a cimbim "jó" áron tud márkás rendszert (nem írom a nevét,Pilisvörösvári vagyok:--)
És így osztva szorozva a "jó" anyagárat és a baráti munkadíjat nekem ez kedvezőbbre jött ki,mintha bármelyik más rendszert veszem kedvezménnyel.
A rendszeren megspórolt és a munkadíjon megsporólt pénzt meg elköltöm a jó dübelre.
A sarkot én úgy szeretném méretezni hogy a szabvány klinker dísztégla egyben felmenjen rá,legalább is ha vágni kell hogy kötésben legyen akkor felesekre jöjjön ki hogy ne legyen hulladék,amit levágok az egyik sorba a maradék jó legyen a következőbe.
Előzmény: Törölt nick (28191)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28193
http://www.tuzep.co.hu/austrotherm.php
Előzmény: subee19821006 (28182)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28192

- belülről SEMMIKÉPPEN ez esetben.

 

- Austrotherm padláslap (lásd: video az oldalon)

eccerű, naccerű, járhatónak nem túl drága..

http://www.austrotherm.hu/?link=padlo_hoszigetelo_elem-Oldal-19-63.html

Előzmény: egon1111 (28190)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28191
Baumit-nak van egy rögzítő tárcsa nevű megoldása. Van új, és meglévő vakolt falazathoz használatos verziója. Nekem az lesz. Ajánlják akár 30 centis szigeteléshez is.

Továbbra is kitartok amellett, hogy a feldűbelezett 4 centire ragagaszthatsz bármit. Ha az lejön, akkor bármi más is lejönne. Talán annyi, hogy sűrűn dűbelezném, mert anyagában meghajolhat. A telibe ragasztáshoz természetesen az a ragasztó kell, amit a forgamlamzó a felhasználásra ajánl.

Tetszik a sarok kialakitasi terver! Szerintem a sarokelemet csináld meg 5 centis anyagból, úgy hogy egész táblákat hosszában kettévágsz, 22.5 : 27.5 arányban. Ezeket telibe ragasztva átlapolva 27.5 centis "bástyákat kapsz".
Előzmény: kordika (28178)
egon1111 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28190
Sziasztok!
Véleményeket kérnék a mennyezet belső hőszigetelésére, mert a padlástérben macerás lenne 1 kicsit. Stabil vakolt a felülete és gondoltam 5cm hungarocelt rá ragasztani. Kivitelezhető ez vagy a párával gondok lesznek ,csak a szobákban kéne. Ha ez nem járható akkor marad a padlástérben,ott 6 cm beton van a gerendákon és semmi szigetelés rajta. Mit ajánlotok rá amin néha járni is lehetne néha, és nem horror áron van.
Lasermouse Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28189

Ezen nem gondolkodtál?

Egy rétegben fel lehetne rakni hőhídak nélkül.

Előzmény: kordika (28186)
mnkj Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28188

Szia!

 

Erre a bebesesre az ablak kotul en is gondoltam, de aztan jobbnak lattam kirakni az ablakot a falsikra. Sokkal egyszerubb megvcsinalni.

 

Udv

Előzmény: kordika (28186)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28187
Nagyjából ezért, hogy a dupla munkadíj megéri-e.
Azt átszámoltátok, hogy a hosszabb dűbel felára és a purhab ragasztás, amit teljes felületen tervezel, dupla hálózás, egyebek költségben (anyag+munka) mennyivel olcsóbbak, ha olcsóbbak?
Előzmény: kordika (28186)
kordika Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28186
Szia.Cimbora ,aki 12 éve dolgozik ilyen cégnél ahol csak szigetelést csinálnak,tehát nem kőműves (ezzel nem akarom a kőműveseket leszólni) fogja csinálni és én adom a segéderőt.
Vele terveltük ki hogy ár-érték arányban ez egy jó konstrukció,csináltatni ezt elég borsos lenne tekintve hogy kétszer kell végigmenni az egész felületen,hálózni is duplán szeretném kb két méterig biztos ami ziher alapon,fúrni én fogom a falat karátfúróval nem ütve fúrva(B30 -as tégla).A spalettáknál vésünk le a falból hogy legalább egy 7-10 centivel be tudjunk fordulni.Szóval ahogyan a nagykönyvben meg van írva.Ezt jó kivitelezőnél nem tudom megfizetni az olcsó árajánlatúaknál meg nem mennének rá ennyire a minőségre szerintem.
Ezért kérdezted?
Előzmény: békéscsabai (28184)
kordika Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28185
Szia.Cimbora ,aki 12 éve dolgozik ilyen cégnél ahol csak szigetelést csinálnak,tehát nem kőműves (ezzel nem akarom a kőműveseket leszólni) fogja csinálni és én adom a segéderőt.
Vele terveltük ki hogy ár-érték arányban ez egy jó konstrukció,csináltatni ezt elég borsos lenne tekintve hogy kétszer kell végigmenni az egész felületen,hálózni is duplán szeretném kb két méterig biztos ami ziher alapon,fúrni én fogom a falat karátfúróval nem ütve fúrva(B30 -as tégla).
Ezért kérdezted?
Előzmény: békéscsabai (28184)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28184
A kivitelezést Te magad fogod végezni vagy vállalkozóval végezteted?
Előzmény: kordika (28183)
kordika Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28183
Értem,akkor az eredeti 120 mm ragasztva és dübelezve és arra a 40 mm telibe purragasztva kielégíti a kívánalmakat.
Mi a véleményed hogy a sarkoknál függőlegesen szeretném vastagabban rakni és arra később dísztéglát ragasztani..
Előzmény: Törölt nick (28179)
subee19821006 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28182

Merre vetted az anyagot?

Milyen áron?

Üdv

Előzmény: Törölt nick (28173)
subee19821006 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28181

Szia.

Minden le lesz szigetelve a fűtéscsővek fent mennek majd a holkerba.

A homlokzati és a padlás rész össze lesz hozva.

Üdv

Előzmény: csabapeca (28172)
mnkj Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28180

Sziasztok!

 

Azt szeretnem kerdezni, hogy egy meglevo falra, illetve alap melle utolag hogy kellene feltenni a szigetelest? Sajnos mar csak akkor talaltam erre a forumra, amikor mar alltak a falak. Szoval ha a falra feltenne az ember 20-30 cm-t, akkor mi fogja azt megtartani? Nem kellene annak valami alapot csinalni? A dubel maga megtartja? Vagy esetleg ha az alap melle leas az ember es elhelyez x cm szigetelest, akkor az szolgalna tarto szerkezetkent? Mi a velemenyetek arrol, ha nem kozvetlenul az alap mellett asnek le, hanem kicsit tavolabb a haztol es ott csinalnam meg a szigetelest, valamit vizszintesen is fektetnek le xps-t?

 

Koszonom valaszotokat!

 

Udv

Törölt nick Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28179

A túl rövid dübel azért nem jó mert a súlyt az tartja meg ...rossz esetben.

A vetületének megfelelő kerszetmetszeten nyirásra igénybe véve a habot.

 

Szóval én nem mennék a fele-fele arány alá semmiképpen.

 

De, inkább az 1/3 ráragaszt és a 2/3 dübelezett vagy

a még több a dübelezett felé tartanék...a 4/12 cm az 1/4 kontra 3/4.

 

Az 5/10 cm még hozza az 1/3 kontar 2/3 arányt.

A 10/10 cm, pedig a fele-fele, amit már határesetnek

érzek.....mechanikai szempontból.

Előzmény: kordika (28178)
kordika Creative Commons License 2010.03.14 0 0 28178
Szia.
Csinálnám fordítva de (nikecelles és az AUstrós területi képviselő)lebeszéltek róla(ezt most nem tudom hogy mennyire szakmai vagy inkább pézügyi"fogyjon a dübel" alapon.
Semmi nem gátolna hogy a 40 mm-est dübelezzük fel és erre ragasszam a 120 mm-est.
Pénzügyileg biztos jobban járnék.
Azt biztosan tudom hohgy mivel vakolt ,meglévő falazatról van szó ami morzsolódhat igy a polisztirol ragasztó bármilyen tapadásnövelő emulziót is kenek rá ragasztás előtt dübel nélkül egy idő után elenged a hő ingadozás okozta méretváltozások miatt.Tehát a táblák hirtelen hűlése pl egy meleg nyári napon hiírtelen zápor miatt akkora összehúzódást okoz hogy a csak ragasztás elenged.
Ezért kell a dűbel.
A sarkoknál egyrészt esztétikum ,másrészt a geometriai(sarok) hőhíd miatt kérdeztem hogy raknám a 120-ast a 120 ra,(úgy mint a század elején épült magasabb épületeknél a sarkoknál bástya szerűen pár tíz centivel kijjebb vannak a sarkok)kicsit macerásabb lesz behálózni de mindkét kritériumnak megfelelnék:erre azt válaszolták hogy ebben az esetben már szerintük meg kellene fogatnom mindkét táblát egyben egy 300 mm-es dűbellel.(az árát le sem merem írni)
Ekkor merült fel az a probléma hogy a másidik csak ragasztott réteg külön mozog az alsó dübelezettől!??
Vagy??
Most ezen megy a gondolkodás,mert nem sokára kezdeném a melót.
Előzmény: Törölt nick (28124)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28177
A szigatechnél amikor én láttam, akkor "saját" néven normál EPS-ből Hirsch gyártmányt forgalmaztak. Gyakorlatilag abból raknak össze rendszert, amit épp olcsón megkapnak és saját cuccukra nem vállalnak rendszergaranciát.
Nem sokkal drágább az általuk is forgalmazott, rendszergaranciás Revco. Árban egyébként jók és az árban benne van a helyszínre szállítás.

Mekkora belmagasságot szeretnél csökkenteni? Ha egyébként nincs gond a mennyezeted vakolatával, struktúrájával, akkor jobban jársz, ha a kartonozás anyagköltségéből (kb 1000 ft/nm) inkább a padláson vastagítod a szigetelést. S akkor a munkadíjról és a vele járó gondról nem beszéltünk.

Ha kívülről szigetelsz, akkor ne foglalkozz a belső vakolattal, normál vakolat tökéletesen megfelel.
Előzmény: subee19821006 (28164)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28176
Nyugi, van akinek a minősített passzív háza sincs vakolva/színezve :D Kibírja évekig!
Előzmény: NMT (28174)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28175
Ha jól van megcsinálva, jó anyagokkal, eső nem éri (ha nap sem nagyon, az az igazi), akkor 1-2 évet ki kell(ene) bírnia.
Előzmény: NMT (28174)
NMT Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28174
Hőszigetelő rendszer (hálózva, ragasztóval fedve) vakolat NÉLKÜL mennyi ideig maradhat?
Egyáltalán maradhat színezett vakolat nélkül?
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28173
Megjött az anyag, kívánok minddenkinek grafitos jó éjszakát :D

csabapeca Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28172
Ez a megoldás csak akkor jó ha a födémed olyan kiépítésű hogy a koszorúd felett van legalább 40 centid a padlástérbe.Mert ezt a 40 centit le kell majd szigetelned.Ha nincs akkor a mennyezet széle és a belső falad találkozásánál penész és gombatelepet fogsz üzemeltetni.
Előzmény: subee19821006 (28164)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28171
Köszi a válaszokat.
Ezek szerint inkább célszerű a pályázatírást kifizetni.
Előzmény: békéscsabai (28169)
memorix Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28170

Itt nincs olyan, hogy magad megcsinálod még ha értesz is hozzá. Van egy lista és csak az ezeken feltüntett cégek/emberek anyagait fogadják el.

Hivatalosan csak végzett energetikusok számolását nézik meg. Amúgy a zöldköny kiállításához is kellenek.

 

Egy egyszerübb használt háznál ha nincs energetika terv kb 50-120eFt a terv elkészítése és a zöldkönyv 10eFt ami 10 évre szól.

 

A kiállított tervet CD -n kell elküldeni.

 

 

Előzmény: V.Petya (28168)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28169
A pályázat írást célszerű különválasztani a kivitelezéstől.

Magát a pályázat összeállítását talán te magad is el tudod készíteni, egyedül az épület energetikai számítást kell arra megfelelő végzettséggel rendelkező szakival megíratni.
Előzmény: V.Petya (28168)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28168
üdv.

Érdemes céget megbízni a pályázat írásával vagy magam is meg tudom csinálni?
Ha a teljes kivitelezést ők csinálják, akkor ingyenes a pályázat írás, ha mással csinálod, akkor természetesen fizetni kell érte.
Melyik célszerűbb? Nem használják ki hogy ők csinálják (gondolok itt arra hogy lényegesebb magasabb ajánlatot adnak, mint egy kívülálló). Nincs ilyen jellegű tapasztalatom, csak az ember alapból bizalmatlan.
Előzmény: memorix (28167)
memorix Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28167
Az energetikai részét 1 óra alatt ki lehet tölteni. Nálam A kategória lett. Az A+ pedig sok pénz kéne és nem éri meg...

Számolgattam, hogy egy teljes napkollektoros rendszer felszerelése után is csak A -s maradna az egész..a HMV megtakarításnál a hőtermelő típusnál nincs napkollektor választási lehetőség...



Előzmény: békéscsabai (28162)
jee_c Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28166
Vakolat belülről:
ennek igazából nincs szigetelési feladata optimális esetben, de például lehet feltenni olyan tapétát is, amelyik polisztirol rétegen van (vagy azt lehet akár különn is felragasztani)..

Mennyezet esetében vannak szintén PS álmennyezeti lapok, de ha gipszkarton álmennyezetet csinálsz, akkor ez nyilván nem kell.
Előzmény: subee19821006 (28164)
topikolos Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28165
Van valami egyéb oka, hogy belülre gipszkartonozni akarsz? Mert ha nincs, akkor inkább az egész vastagságot a padlásra rakd inkább.
Előzmény: subee19821006 (28164)
subee19821006 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28164

Köszönöm a válaszod. A grafitos amit a sziga tech forgalmaz az jó? a falam kb 30 cm vakolattal mindennel együtt.  A padlás szigetelés jó úgy hogy a belmagaságot lentebb hozom kb 30 cm-vel és a karton felé rakok 10 cm üveggyapotot a padlásra megint 10 cm  közte pedig lesz majd egy kis légtér. A vakolatot belülről leverem helyette milyen anyagat használjak ami jól szigetel?

Hol érdemes megvenni ezeket a dolgokat.

Várom megtisztelő válaszod.

Természetesen Többiek hozzászólásait is várom.

Előzmény: botsinkai (28154)
jee_c Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28163
Amit botsinkai írt az a szigetelés részen az frankó.

Penészedés témában: akkor lesz penészedés, ha harmatpontot el tudja érni valahol a belső falfelület (a penésznek kell a víz/pára). A szigetelést ezt nagyban megakadályozza (mert a belső falfelület melegebb lesz. Persze a szellőzés is fontos, de naponta két alkalommal egy kereszthuzatos szellőzés bőven elég. Saját tapasztalat: ablakok, ajtók cserélve, és 10 cm grafitos szigetelés van fent. Mielőtt szigetelést megcsináltattuk volna, volt penészedés szoba/ház sarkában (nyílászárócsere már megvolt akkor), utána ez teljesen megszűnt.
Előzmény: subee19821006 (28153)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28162
pályázati felhívás, útmutató, dokumentumok

Olvasgass, sok hasznos információt kapsz.
Ha nem ment el a kedved a 16 db dokumentum elolvasása után, akkor kérdezz bátran :-)
Előzmény: V.Petya (28160)
digium Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28161
Nem, ők majd az elbírálással foglalkoznak :)
Előzmény: V.Petya (28160)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28160
Köszi.

Ők foglalkoznak pályázatírással is, nem tudod?
Beleolvastam, a
"klímavédelmi célú energiahatékonysági felújítás " ez a szigetelést is magában foglalja vajon?
Előzmény: kémember (28159)
kémember Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28159
Pillanatnyilag csak a ZBR él tudomásom szerint
Bővebben: itt.
Előzmény: V.Petya (28158)
V.Petya Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28158

Sziasztok.

 

Fontos segítség kellene.

Van- e lehetőség magánszemélyek részére pályázati úton pénzhez jutni, ha szeretném leszigetelni a házam körbe+födém+nyílászárócsere?

Illetve, ha jutna rá akkor talán napkoli vagy hőszivattyú.

Ha valakinek van infója kérem írjon, e-mail-emre is tökéletes.

kémember Creative Commons License 2010.03.13 0 0 28157
Műszakilag és jogilag két megoldás lehet csak korrekt.
1. 2 cm simítás, 2 cm vákumszigetelés, vékonyvakolat. ez megáll 5 cm-ben, és ha nem látja a szomszéd a munkát, úgy ráfogható az állagmegóvás. Előtte , utána fotó.
2. Arrébhúzod a házat.
Lehet, hogy az utóbbi megoldás az olcsóbb :-)
Előzmény: nemnyaralo (28131)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28156
Még valami: szerintem belülről bármiféle hőszigetelést csak teljes felületen odaragasztva tegyél fel. Mert ha a hőszigetelés és a (szigetelés után jéghideg) falfelület közé a szobából mindig friss (és páradús) levegő tud bejutni, akkor a fal belső felülete először csak nedves lesz (=összefüggő penészkert) de később már statikai problémák is lehetnek (a teljesen átnedvesedett falad minden télen a fagytól gyengül egy kicsit, majd egy szép hideg napon megrogyik egy kicsit nagyon).
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28155)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28155
Szerintem belülről tegyél fel megfelelő vastagságú XPS-t. Ugyanannyiba kerül, mint a szomszédot szakemberekkel megveretni és sokkal olcsóbb, mint a telek újraméretése+kenőpénz a földmérőnek hogy csaljon 15 centit, vagy pl egy bírósági per ügyvédi költségei.
Nem lesz olcsó, de valahol meg kell fizetni a tanulópénzt a marhaolcsó (=közvetlenül telekhatárra épült) ingatlan megvásárlásáért.

Ha viszont annyira spórolós vagy, hogy nem vagy hajlandó drága XPS-re költeni, akkor tehetsz fel helyette valami olcsó de páraszívó hőszigetelő anyagot is (persze belülről párazáró fóliával TÖKÉLETESEN levédve), de akkor halálodig retteghetsz hogy vajon hibás-e valahol a párazárásod, és ott szép lassan éppen telítődik a falad jól hővezető vízzel.
Még valami: léteznek más anyagok is, amelyek állítólag szintén alkalmasak belső oldali hőszigetelésre. Én nem hinném el. Ha bárki bármit megpróbál bemesélni, kérj hivatalos adatokat, hogy a kérdéses csodaanyag TARTÓS VÍZBEMERÍTÉS (google: EN 12087) esetén hány százalék vizet vesz fel és kb 1 százalék felett szerintem semmit se alkalmazz effajta páratorlódás-veszélyes környezetre.
Mondjuk én nem vagyok szakember, csak amolyan belepofázós hülyegyerek.
Előzmény: nemnyaralo (28143)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28154
Penészedni nem a szigetelés miatt fogsz, hanem az ablakcserétől, ha az is lesz és nem oldod meg a légcserét, a szellőzést. :-)

Milyen vastag a falad?

Látatlanban javaslok neked minimum 10 centis grafitos "hungarocellt" (EPS) a falra és 20 cm üveggyapotot a padlásra. Ha kicsit vastagabb a minimálisan szükségesnél, akkor hosszabb idő alatt térül meg.

A szigetelés + színezés ára ezzel kb 5-7000 ft/ nm a falon (anyag+munkadíj), a mennyezeten pedig kb 800-1000 ft/nm az anyag (ezt magad is lerakhatod).
Előzmény: subee19821006 (28153)
subee19821006 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28153

Sziasztok!

Kérdésem lenne hozzátok szigeteléssel kapcsolatban.

Lenne egy 1972ben épült 10x10 és tufából épült ház hogyan és milyen méretű szigetelő anyagot használjak nagyon fontos lenne hogy ne penészedjek a padlásra mit javasoltok? Várom megtisztelő válaszotokat.

Üdv :Szabi

Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28152

3 cm vakolat kívül

25 cm km tégla

2 cm vakolat belül

 

Ez a fal most U=1,7-1,8 W/m2K körül lehet és

16 fok körül adódik belül a fal hőmérséklet, ha 21 fok van bent.

(azaz igen rossz a helyzet így...sugározza a hideget)

 

 

A külső vakolatot leverve és az 5 cm

könnyű vakolatot rátéve, viszont, már

csak ettől  U=0,8 w/m2K környékere javul!!! 

ill. 19 fok környékére nő a fal hőmérséklete is belül.

(ez már gyakorlatilag 90-es évek szintje helyből)

A hőveszteség ezen a falon KEVESEBB, mint

a FELÉRE esik és a komfort érzet is sokat javul.

 

 

Innentől, aztán már lehet kicsit belülről  IS játszani...

 

Belül vakolat szintén lever és mondjuk 6 cm LB-KNAUF Styrotherm helyette.

http://down.archicentrum.hu/25/tadatlapok/styrotherm.pdf?f_%5Bcegid%5D=25

Strapabíró felület képzésnek gipszkarton rá...

 

Ez még a szabvány szerint jó páratechnikailag

és az U=0,54 W/m2K-re csökken, ami

már majdnem a mai előírás...(ami U=0,45) és

már jobb mint a 2006 előttti házak 0,7 előírása.

 

A fafelület, pedig 19,5 fok körül alakul, ami már egész jó .

(belül csak 3 cm hőszig vakolattal U=0,64)

 

Íme a WinWatt szerint...

 

Előzmény: nemnyaralo (28139)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28151

Igazából csak akkor kell engedély, ha...

... védett a homlokzat (helyi/műemlék)

 

Alapban (és nagyjából), amíg

a tartó szerkezetek nem változnak vagy

nem védett a látvány, nem kell engedély

a felújítási/átalakítási munkákhoz.

(lassan 1,5 éve már)

Előzmény: vadckor (28147)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28150

OFF

 

A rend kedvéért...

 

- Tulajdoni lap hiteles másolat kikérése a körzeti földhivatalban.

(6250 Ft)

 

- Bemenni az ingatlan fekvési helye szerinti helyi bíróságra.

(illeték)

 

- Kérni, hogy vegyék jegyzőkönyvbe az elbirtoklás tényét megállapító keresetlevelet.

 

- Majd előadni minden tényt, amire alapozva van az elbirtoklás.

 

- Kérni, hogy a bíróság rendelje el a perindításának tényének feljegyzését az ingatlan-nyilvántartásba.

 

- Ha ez meg van elmenni a földhivatalba és kérni a tulajdonjog bejegyzését.

(illeték)

 

Ezt a földhivatal el fogja utasítani, mert nincs bejegyzésre alkalmas okirat, illetve jogi képviselet. De széljegyen ezt felfogja tüntetni, tehát ha valaki ezt követően próbálná pl. megvenni már nem jóhiszemű és így nem szerezhet tulajdonjogot.

 

- A jogi eljárás végét és a végleges bejegyzést kivárni.

(költség és illeték)

 

Nehezítés elbirtokolni csak élő/lézeő tulajtól leht!

Tehát rendezetlen ingatalan nyilvántartás esetén gond van.

(költség és illetékek)

 

Ilyen pl. ha elmaradt hagyatéki eljárás,

vagy megszünt cég/szervezet a tulaj...

Előzmény: vadckor (28145)
Agur Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28149
Ilyen népművészetiagyanedény szomszéddal sajna nem sokra tudsz jutni.
A fal külső vakolását állag megóvásnál nem akadályozhatja meg. Kénytelen lesz azt tűrni. :)
Oda én hőszigetelő vakolatot nyomnék fel kb. 5-6 cm-t.
A fal belső oldalára 10 - 12 cm itong elé falazás már tűrhető szintre emelné a fal hőszigetelését. - valki nálam okosabb majd kiszámolja. -

Előzmény: nemnyaralo (28142)
jee_c Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28148

Gipszkarton mőgé tudsz betenni kőzet(üveg)gyapot szigetelő táblákat. A nagy kérdés ekkor az lesz, hogy a páralecsapódást hogyan védd ki a (belső kőzetgyapot) hőszig. külső, fal felőli oldalán..  Párazáró cucc mögé tenni?

(ilyesmire gondolok, hogy gipszkarton, párazáró fólia, kőzetgyapot, (megint párazáró fólia?), külső fal. Szóval így elvileg a melegebb, páradús levegő nem tud eljutni a hideg külső falig (ami sanszosan harmatpont alatti lenne így), vagy ha a harmatpont a kőzetgyapoton belül lenne, akkor odáig. Hőszig szakik, erre mit mondtok?

 

Egyébként meg má mekkora köcsög ez a törvénykezés, hogy ilyen módon teret ad a hőszigetelés ellehetelenítésére.

Bizony, ennek úgy kellene működnie, hogy a hőszigetelésre elvett területet törvényileg előírva meg lehessen venni a másik telektuajdonostól, sőt legyen az is előírva, hogy ne lehessen horror árat szabni ezért a _kényszerű_ vásárlásért. Persze lehet ezt is maximalizálni 10 cm-ben, az még OK.

Az a nagy helyzet, hogy egy olyan világban, ahol az új házakra törvényileg írják elő, hogy mekkora szigetelésnek kell lennie, ott legalább azoknak, akik szeretnének utólag sziegetlni, segítséget kellene ehhez nyújtani. És sajnos sokan vannak úyg, hogy "én ugyan nem adok semmit a telkemből, nem az én bajom, oldja meg, lesz*rom". És ezt nem szabadna hagyni. Egyszerűen nem olyan világban élünk, ahol ezt hagyni lehetne - és ez államérdek is!

Előzmény: nemnyaralo (28142)
vadckor Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28147
Azt hiszem külső szigeteléshez kell építési engedély, nem kérsz, éjszaka megcsinálod aztán kérsz fennmaradási engedélyt:-)))) A szomszéd meg perelhet ha megkapod:-)
Előzmény: vadckor (28146)
vadckor Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28146
A térkép számít ha a rajzom nem telekhatáron van akkor nem kell pókemberezned, elég ha éjszaka dolgozol:-))
Előzmény: nemnyaralo (28143)
vadckor Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28145
Legjobb tudomásom szerint amennyiben 10 évig elkerítve használsz valamit és senki sem szólított fel bizonyíthatóan, hogy ne tedd...ennyire egyszerű...

A tapasztalat önkormányzati kisajátításból van, de a kerítést nem bontatták le...
Előzmény: Törölt nick (28144)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28144

Ennyire nem egyszerű azért az elbirtoklás...

...jogi lépés is kell, mégpedig megelőzve a tulajt.

Előzmény: vadckor (28138)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28143
Ez így van. Éjszaka pókemberezzek le a tetőről és csináljam meg a falat? :-)
Előzmény: vadckor (28141)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28142
Ez jó ötlet. Nincs kerítés, a házfal a "kerítés".

Ha nem jön össze sehogysem a szigetelés, az eredeti gipszkarton mögötti temperáló fűtéshez van valakinek ötlete?
Előzmény: vadckor (28138)
vadckor Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28141
Dehát ha jól értem a szomszéd nem is lakik ott:-)
Előzmény: wartburger (28137)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28140
1. nem tehetem.
2. ezt se tehetem.
Előzmény: wartburger (28137)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28139
Írtam az elején, km 25. Jó sok proknival, emiatt még több malterral... :-)
Előzmény: Törölt nick (28136)
vadckor Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28138
Szerintem először irány a földhivatal és nézd meg a térképet hogyan van feltüntetve a ház, lehet hogy lesz akkora szerencséd, hogy van 10-20 centid amivel gazdálkodni tudsz. Plusz ha van kerítésed de az hivatalosan nincs jó helyen (és több mint 10 éve nincs jó helyen) akkor az már a te részed....
Előzmény: nemnyaralo (28135)
wartburger Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28137
Szerintem üsdd agyon, vagy ami még jobb költözz el :) Ilyen szomszéd mellett öröm az élet.
Előzmény: nemnyaralo (28135)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28136

Igen... 5cm vakolat...mehet a szomszéd felől...

Akkor az lehet a 0,01 lambda-jú polisztirol vakolat is.

 

Ami kb. 2,5-3,0 cm EPS-t érne.

 

Milyen téglából van a fal, amúgy?

Lehet, hogy sokat számítana még ez is...

Előzmény: nemnyaralo (28135)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28135
? Nem járul hozzá semmi ilyenhez, mert fogy a telke.

Vakolat szinte nincs, helyenként kilátszanak a téglák (elég ramaty állapotban van az a fal, és iszonyat egyenetlen is. Ha lehetne is szigetelni, 2-3-5 centissel síkba kéne először hozni valamennyire :-) ).

Értem az OTÉK szellemét, de a betűje nem annyira logikus, mert nem enged pl. 10 centi szigetelést felrakni, de állagmegóvás címén 5 centi vakolatot meg felhúzhatok elvileg...
Előzmény: Törölt nick (28133)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28134

A max 10 cm CSAK akkor érdekes, ha

valamelyik építés vonalat átléped...

(utcai előkert tipikusan ilyen)

 

De a régi vakolat leverése ekkor is

ad 3-6 cm előnyt pluszban...

És akkor már a10+(3-6) cm hely, grafitosból

rakva, az bizony 16-20 cm normált ér :-)))

Előzmény: nemnyaralo (28131)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28133

Ez esetben vakolat tégláig lever ...ami lehet vagy 4-6 cm is összesen.

 

...és a grafitos !!! EPS felrak helyette

(~ plusz 20%al jobb a sima EPS-nél)

Sokkal jobban jársz, mintha belülről szigetelsz.

 

Sőt BACHL-ot megkérdezném PUR hab tábla ügyben.

Hátha van megoldásuk, mert a PUR nagyjábol

1,6-szor jobb anyag mint az EPS...

 

Előzmény: nemnyaralo (28129)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28132
Pontosan.

Ez itt félig off, de azon agyalok egy ideje, hogy érdemes-e esetleg földmérőbe feccölni a pénzt, és kierőszakolni egy esetleges határmódosítást (ha a mi javunkra hozza ki a földmérő) azért, hogy tudjam szigetelni. < 1000 köbméter fogy egy szezonban. Hátha eladják/kihalnak idővel, és az új tulaj alkuképes...
Előzmény: Törölt nick (28130)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28131
Sajna a 2008. szeptemberi OTÉK módosítás kizárja az oldalhatáron fekvő falat az utólagos őszigetelésből (sőt, a többi esetében is max. 10 centit enged). A szomszéd mindezt persze a kérdésem felvetése után egy nappal egyből kinyomozta, és lobogtatta a papírt, hogy nem lesz itt semmiféle szigetelés...
Előzmény: jee_c (28127)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28130

Így van a 10 cm (amit a törvény ereje biztosít)

az  a saját elő/oldal/hátsó kertbeni és a

közterületre való túlépítésre vonatkozik.

 

Alkotmány ellenes lenne, ha IDEGEN

tulajdonra adna jogot a törvény...

...arra a tulajtól engedélyt kapni

vagy szerződni lehet, ha sikerül...

 

----

Az elő/oldal/hátsó kert az saját tulajdon

Itt az állam egy másik törvény alól mentesít

(OTÉK beépítési vonal előírások)

 

A közterület pedig az "államé",

ezért arról is rendelkezhetett....

-----

Előzmény: jee_c (28126)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28129
Jelen esetben kizáró ok... ez van. Nemhogy szigetelést nem enged, de még arcoskodott is, hogy bontsuk el mert szerinte átlóg hozzá a fal (az utcafronthoz közelebbi részen a nagy ház beljebb van, ott - bölcsen - az eresz van a telekhatáron). Mellesleg dupla telek az övé, évek óta nem lakik ott senki, romos házak vannak a telken. Pénzmag, telekvásárlás elvi szinten sem érdekelte.

Szóval ezt a részt állagmegóvás címén legfeljebb valami polisztirolgyöngyös-perlites vakolattal tudom majd okosítani. Ez a fal a fürdőt (nem gond mert itt a cirkó), a konyhát (alsó+felső konyhaszekrény van rajta telibe + hűtő háta) és az említett szobát befolyásolja. A szobába azért tervezzük a beépített szekrényt, hogy kissé szigetelje a falat. Viszont penészesíteni/esetlegesen fagyasztani meg nem akarom, ezért akarom mégis kissé fűteni...
Előzmény: Törölt nick (28125)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28128

Nagyjából síkba vakolás perlites vakolattal...?

Talán egyszerűbb és olcsóbb lenne...

http://www.masterplast.hu/index.php?mid=78&act=prd&pid=131

Előzmény: Törölt nick (28124)
jee_c Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28127
A 10 cm a közterületre vonatkozuik (mondjuk utcára), de szerintem ezt le lehet dumálni a szomszéddal is.
Előzmény: jee_c (28126)
jee_c Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28126
Oldalhatár: telekhatáron van a fal? 10 cm mélységben átnyúlhat hivatalosan a szigetelés. Én szigetelném kívülről.
Előzmény: nemnyaralo (28123)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28125

Oldalhatár nem feltétlenül kizáró ok...

 

Ha a szomszéd belegyezik és ezt írásba adja.

Hozzájárulás, két tanúval hitelesítve.

 

Akkor nincs semmi akadálya az

oldalhatárfal szigetelésének sem.

 

Hiszen a saját tulajdonáról a szomszéd

szabadon rendelkezhet, ha akar...

 

(telkének igénybevétele a részedről

...netán kis pénzmagért cserébe...)

 

Előzmény: nemnyaralo (28123)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28124
Miért nem csinálod inkább fordítva? Sokkal olcsóbbak a dűbelek a 4cm-eshez.. A telibe ragasztás pedig biztosan erősebb mint akármilyen dűbelezés, ha két sima cell felületről van szó. Nekem a lábazaton lesz 2-4 centi XPS-re ragasztva 20 centi eps. Azért így mert egyenetlen a felület (nagy mészkő tömbök), és inkább a vékonyabb táblákat csiszoltatom, szabatom szét.
Előzmény: kordika (28119)
nemnyaralo Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28123
Sziasztok,

egy felújítás alatt álló szobával kapcsolatban a következő a kérdésem:

a fal km, 25 centi, nem szigetelhető (oldalhatáron álló). Erre a falra telibe egy beépített szekrényt tervezünk (északi fal). A szoba nappali jellegű lesz jelen tervek szerint, páraterhelés nem számottevő (bár a konyha a szomszéd helyiségben van). Nagyon lehűlne a szekrény mögött a fal? Penészedhet? Multiporra és hasonlókra nem költenék... arra gondoltam, hogy ennek a szakasznak az aljára teszek egy oda-vissza kurflit szigeteletlen műanyag fűtéscsőből a gipszkarton mögé, melyet majd beállítok valami éppen langyos hőfokra. Így kissé fűtve lenne ez a rész. A hozzá legközelebb radiátor aljánál lesz +1 szelep, onnan lehetne vezérelni.

Vélemények?
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28122

A ragasztás maga ERŐSEBB mint a hungarocell...

(ha szétszakítod a ragasztott darabokat, nem 

a ragsztás enged, hanem az anyag fog szakadni)

 

Ezért...ha belegondosz...akkor, ha

úgy kibírja, hogy egyben van az anyag, de

süllyesztve van  bele  dübel, akkor

nyilván ráragasztva is kibírja ...

 

A 12+4 esetre rá is merem mondani biztosra, hogy

ha a dübelezést... jól csinálják meg, akkor jó lesz így.

Előzmény: kordika (28119)
NMT Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28121
Mivel csak minimális infót találtam ebben a fórumban a HARKÁLYról, itt egy link.
Hátha valakinek segít.
Érdekes.

Mit tehetünk, ha a harkály rombol?

peterch Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28120
Szia !

Azert ket retegben, mert 20cm-es EPS-el macerasabb dolgozni. En az elso reteget teliberagasztva es dubelezve raktam. A haz sarkainal es nyilaszaroknal surubben a szel hatasa vegett. A masodik reteget ugy raktam, hogy atfedtem az elozo reteg illesztesi vonalait Elso sort alva a masodikat fekve raktam, a sarkakon kotessel egymasba a ket falfeluletet. Ezt a reteget mar nem dubeleztem. Abszolutt felesleges, ha telibe ragasztod minosegi EPS-hez valo ragasztoval. Utanna mar a szokasos felvitt retegbe a halot atfedessel beledolgozni, elsimitani. Aztan johet az impregnalas es a szinezes.

Udv , Peter.
Előzmény: kordika (28119)
kordika Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28119
Szia!
Mesélnél hogy mi,ért és hogyan csináltátok két rétegben .
Én is ezen gondolkodom 120 mm lenne felragasztva és bedübelezve már vakolt felületre és erre eltolt lapokkal 40 mm-es telibe ragasztva perimeter kleberrel.
a dűbelek hőhidasságát csökkentendő csinálnám így és spórolásból hogy ne kelljen a 160 mm es polisztirolhoz való dűbelt megvenni arany árban.
Egy problémát látok ezzel hogy a felső 40 mm -es lapok csak ragasztva lennének és a matrachatás egy idő után nem e szedné szét ,mert hogy csak ragasztva van az alatta levő 120 mm-es lapokhoz.van aki azt mondta hogy jó lesz csak minőségi PURHABot használjak,volt aki azt mondta hogy ki fog töredezni a szemcsés vakolat egy idő után?
Szerintetek??
Előzmény: peterch (28111)
peterch Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28118
Szia !

A Schiedel Absolut az egy univerzalis kemeny, ami kepes egy kemenyes tuzhely (gazkazan ami a hazbol veszi az oxigent az egeshez), egy zart rendszeru kandallo ( kulso friss levego ellatassal es fust kivezetessel)ellatasara es meg helyet biztosit a napkollektor csoveinek a biztonsagos levezetesenek is.

Udv , Peter.
Előzmény: joci12 (28117)
joci12 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28117

Sporolni akarok persze. Ki nem? Magyarországon csak ez a típus amiben nincs szellőztető nyílás, ami elvileg a nedvességet hivatott kivinni ami a szigetelésen átmegy. Namost nem szeretnék olyan kéményt, amiben levegőztető nyílás van a külvilág felé.

Egy nagyteljesítményő páraelszívó, vagy esetleges szellőző rendszer nem értékelné  a dolgot.

Kondenzvíz? Elvileg annak van spéci elvezetője.

Közben meggyőztem magam, hogy jobb lesz ha bentre építem.

 

 

 

Előzmény: csabapeca (28116)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28116
Ha spórolni akarsz miért Schiedelt veszel?A Leier kémények olcsóbbak és ugyan olyan jók.Szerintem ha nem a rendszert veszed meg belefog kötni a kéményseprő vállalat.Kívülre meg hogy teszed?A külső hőszigetelés elé?Nem lesz tartása.Ha a falhoz építed akkor ezt is be kell szigetelni,annak is kell köpeny+ szigetelés.A tisztításkor a szigetelés és a nemesvakolat össze lesz B@szva,a kondenzvíz bemehet a szigetelés és a ház közé is stb....
Előzmény: joci12 (28115)
joci12 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28115

Kémény!

 

Schiedel Absoludt kéményt veszek. A galériás nappali külső fala mellé belülről van tervezve.

Hőtechnikalilag szerintetetk milyen megoldás, ha a kéményt a házon kívülre a fal mellé tenném?

Előnyei : nem kell piszkolódni bent a nappaliban, nem kell megvennem a drága termo elemet, ami elválasztja a külső betonköpenyt.

Vagy a kéménynek a házban a helye? Hőtechnikalilag mondjuk ezt látom jobb megoldásnak.

Mahone Alexander Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28114
Van e jelentősége annak, hogy télen festek és ragasztok a mennyezetre hungarocellt vagy nyáron? Annak ellenére, hogy most jelenleg hidegebbek a falak és egész télen a pára lecsapódott rajta és penészedett.
üdv.
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.12 0 0 28113
Az építőiparban a szorpciós izotermát (a relatív nedvességtartalom és az anyag nedvességtartalma közötti kapcsolatot) az általános használat mellett (családi házak, lakóépületek, irodaházak, stb.) nem szokás számolni.
Más a helyzet például egy mezőgazdasági raktárban ahol gyümölcsöket, zöldségeket tárolnak.
Előzmény: kémember (28107)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28112
"ha a fal és szigetelés mű értéke azonos"

A probléma ott kezdődik hogy a falazat és a hőszigetelő anyagok EPS, XPS, PUR mű értékei közel nem azonosak, ezért nem lehet egy az egyben összemérni a vastagságukat.
Előzmény: Törölt nick (28110)
peterch Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28111
Szia !

Nalam ket retegben van ragasztva az EPS 2x10cm, igaz az elso reteg nem volt szinezve. Ha ragasztod, csak is telibe es eleg a 4mm-es fogassimito.

Udv , Peter.
Előzmény: Ata123 (28109)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28110

Még jó, hogy mű is figyelembe veszi...a páradiffúziós ellenállást.

(csak relatíve a levegőhöz képest)

 

Ezért az én értelmezésem szerint

(ami hibás is lehet persze) elég azt tudni, hogy

 

ha a fal és szigetelés mű értéke azonos, akkor,

amíg a szigetelés  vékonyabb a falnál, addig

nem lehet baj pára áramlási szempontból és,

ha nem azonos akkor, ránézés helyett vastagság

arányos számítás/saccolás is kell....

 

(a baj a harmatponttal lehet, ha az

rossz helyre esik és kondenzáció is lesz)

 

Szóval én úgy gondolom a mű szerepe

éppen a könnyű összevetés biztosítása.

 

------------------------------

 

- Páradiffúziós ellenállási szám mértékegység nélküli együttható, jele: μ

 

Az anyag páraáteresztésére jellemző együttható.

EPS esetén jellemzően 20 és 100-as tartományban.

 

Az sd érték jellemzi egy adott anyag, 1 m levegő

páravezető képességéhez viszonyított mutatóját.

 

sd = μ•d

(ahol „d” a vizsgált anyag vastagsága m-ben)

 

Pl.: ha egy homlokzati EPS μ értéke ~30,

10 cm-es vastagság esetén az sd = 3,00 m

 

A páradiffúziós együttható (vagy tényező) jele:

δ (mg/Pa•h•m) megmutatja, hogy egy adott anyag, vastagságától-, a vizsgált időtartamtól- és a kétoldali páranyomás különbségétől függően mennyi vízgőzt enged át. EPS esetében a δ értéke jellemzően 0,018 és 0,07 mg/Pa•h•m

 

Pontosabban a páradiffúziós tényező egy adott anyag esetén azt a páramennyiséget (tömeget) adja meg, amely az anyag két egymással párhuzamos, egymástól 1 m távolságra lévő sík rétege között 1 Pa nyomáskülönbség hatására a réteg felületének 1 m2-én egységnyi idő alatt (esetünkben óra) áthatol. Pl. a 0,018 mg/Pa*h*m azt jelenti, hogy egy óra alatt 0,018 ezred gramm pára halad át az 1m vastag, 1 m2-nyi anyagon, ha a nyomáskülönbség 1 Pa.

 

A páradiffúziós ellenállási szám pedig egy olyan viszonyszám,

amely a levegő és az adott anyag páradiffúziós tényezőinek a hányadosa.

Minél nagyobb ez a szám, annál kevésbé ereszti át a párát.

Előzmény: békéscsabai (28106)
Ata123 Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28109
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem hogy egy meglévő színnel ellátott dryvitos rendszerre bövitésképpen fellehet-e ragasztani, dűbelezve 15cm eps-t illetve ha igen akkor telibe ragasztva vagy pogácsákkal?
kémember Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28108
Ja, és nekem konkrétan:

anyag Rv
NF 30 9,1
EPS 80 10 cm 10,8
Ytong P4 30 15,8
Ytong P4 38 19,7
Előzmény: békéscsabai (28106)
kémember Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28107
Ez így, ebben a formában egyszerűen nem igaz. Az Rv-n kívül még a szorpciós izotermát is figyelembe kell venni, és úgy megint fordul a helyzet. Ki kell számolni. Vannak olyan téglák és olyan hőszigetelőanyag vastagságok, ahol nem jó, de többnyire megfelelő.
Garantáltan nem jó pl. 44 PTH + 3 cm EPS. De - láss csodát! - egy jó vastag hőszigeteléssel már jó lesz. B30-ra meg azt teszel, amit akarsz.

Előzmény: békéscsabai (28106)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28106
"A páraszáma meg kb. azonos: mű=6-9
Szóval, ha a POROTHERMRE jó az
EPS akkor a YTONG-ra is jó lesz..."

Az a baj az elméleteddel, hogy nem jó.
Páratechnikai számításnál, nem csak a mű-t kell számolni, figyelembe venni, hanem az Rv páradiffúziós ellenálást is, ami a rétegvastagságot is figyelembe veszi.
Ennek alapján egy 30 cm vastagságú téglafal Rv-je 7-8 körüli, míg 10 cm vastag EPS Rv-je 40 körüli, ami 5 szörös ellenálású mint a téglafal.

Tehát az EPS páratechnológiailag nem jó a tégla falakra!
Előzmény: Törölt nick (28104)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28105
Köszi!Nagyon remélem.
Előzmény: Törölt nick (28104)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28104

YTONG falak hanggátlása: P2 ill. P4

 

30,0 cm vastag fal    dB   47,0   49,5 
37,5 cm vastag fal    dB   50,5   51,5

POROTHERM HS fal   dB   40

 

 

Szóval a YTONG ebből a szempontból

csak jobb lehet...látatlanban...jósolva.

 

 

A páraszáma meg kb. azonos: mű=6-9

Szóval, ha a POROTHERMRE jó az

EPS akkor a YTONG-ra is jó lesz...

Előzmény: csabapeca (28102)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28103

Igen, a tartósan hideg és párás viszonyok esetén

már valóban adódnak érdekes esetek..... 

.... a páranyomás görbe alakja miatt :-)))

 

EPS és a tömörebb téglák esetén, mondjuk

úgy a tartósan -10 fok alatti és egyidejűleg

80% feletti páratartalomtól kezdődően.

 

De ilyen helyen nem élnek, emberek csak elvétve ...

....és ott,  akkor sem tégla+EPS lesz a ház anyaga.

 

Előzmény: csabapeca (28101)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28102
Jövőhéten átküldöm.Most még megy a harc a tervező és közöttem,de előbb-utóbb csak megszületik a béke.Éppen bővítünk és a Porotherm-Eps rendszert elvetettük a rossz hangszigetelés miatt.Az Ytong gyártója megadta egy mérnökük elérhetőségét holnap megpróbálom átrágni vele a 30-as Ytong-Eps rendszer előnyeit-hátrányait.Ha rábólint hogy mehet akkor ebből lesz a házikó.
Előzmény: peterch (28100)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28101
"A víz ugyanis másként viselkedik

még egy adott anyag estén is....

- folyadék állapotban

- pára állapotban"

Persze ez előtt fejet is hajtok.Viszont el kell ismerned hogy az összes polisztirolt csak idő kérdése hogy telíteni tudjuk.Ez persze csak elvi dolog mert nálunk ugye periodikusan váltják egymást a fűtési és a nyári időszakok.Ha egész télen terheltük a habot az Május környékén "felszabadul".Jön a hab kiszellőzési időszaka.Ez tart novemberig és kezdődik minden elölről.Nem működne ez a rendszer ha mondjuk a déli sarkon laknánk és egész évben csak bombáznánk a habot a párával.
Azért kíváncsi lennék hogy adott szigetelés mennyit veszít az értékéből.Értem ezt a fűtési szezon kezdete és vége közti összehasonlításban.

Előzmény: Törölt nick (28096)
peterch Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28100
Valoban ugy van, ahogyan irod. Ami a hocserelot illeti. Dobhatnal a lakasrol egy skiccet e-mailban, hogy minel egyszerubb ,olcsobb es hatekonyabb rendszert lehessen betervezni.
Előzmény: csabapeca (28094)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28099
Mind a két eset a valamit valamiért elvére épül.Lemondunk a szigetelés értékéből hogy nyerjünk a nedvesség frontján.
Előzmény: topikolos (28098)
topikolos Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28098
Van ilyen állásuk, de nem állandóra, hanem ha szükséges. De az is egy szükséges rossz, ahol nincs más megoldás.
Előzmény: csabapeca (28095)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28097

Az eps általában nem jobb páraáteresztő

mint a tégla, azaz NEM JÓ rétegrend.

 

 

Ez a kijelentés így ... hülyeség!

 

Máskor ovass utána miért..., mielőtt

újra ekkora baromságot írsz le, ilyen

általánosan kijelentő formában.

 

Az EPS ugyanis a legtöbb téglára teljesen jó megoldás.

Előzmény: Tipcsok (28065)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28096

Ejnye má no..

 

A VÍZÁLLÓ az nem azt jelenti, hogy nem vehet egyáltalán vízet magába!

Csak azt, hogy nem fog szétmállani pl. a víztől...

 

A VÍZZÁRÓ pedig azt, hogy nem fog rajta átfolyni a víz!

Ettől még szintén vehet magába belőle akármennyit..

 

Amiről Te beszélsz (szerintem) az a PÁRAZÁRÓ fogalom.

 

A víz ugyanis másként viselkedik

még egy adott anyag estén is....

 

- folyadék állapotban

 

- pára állapotban

 

Előzmény: csabapeca (28087)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28095
Na ez tényleg egy sokkal jobb hasonlat!A hiper-super ablakoknak is van résszellőzési állásuk.Mi a bánatnak raknak be gyárilag huzat lehetőséget,ha direkt ezt akartuk megakadályozni?Mert kell.Veszteséget okoz,de az ideális belső klímához kell.
Előzmény: topikolos (28091)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28094
Ha eladó persze hogy érdekel!Az nem mindegy hogy a lakás levegője menyire terhelt.Nálad 45% os páratartalmú meleg levegő próbál kiszökni a falon keresztül a külvilág felé ami ideális.Az emberek nagytöbbségénél van ez vagy 60-70%-os is.A te faladnak soha nem lesz akkora nedvesség tartalma mint mondjuk nálam.
Előzmény: peterch (28093)
peterch Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28093
A paranyomas a kulso es a belso nyomas kozt jon letre, tehat ugyanazon feltetelek mellett a palotaban es a kunyhoban is egyforma a paranyomas minden cm2-en. Legalabb szerintem ugy van.
A rekuperatorert ne irigyelj, hisz felkinaltam neked is. A WC falara felszerelve, elszivas a furdobol,WCbol es a konyhabol. Befujas a szobak fele.
Előzmény: csabapeca (28092)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28092
Nincs ott 3 centi!Talán 0.5 lehet.Pontosabban csak gondolom mert hogy a bánatba lehetne megmérni?Piciny falon az adott négyzetcentire jutó nyomás sokkal nagyobb.A fal hamarabb kerűl(het) a telítődés közeli állapotba.
A rekuperátorért irigyellek!Egy nagyszerű készülék ami tényleg nagyon hasznos és MAGYAR találmány.
Előzmény: peterch (28086)
topikolos Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28091
Nem, ez olyan, mintha kicseréljük a nyílászárókat drágán, hiper-szuper 20 kamrásra, aztán fúrunk rá lyukakat, hogy kiszellőzzön a pára.
Előzmény: csabapeca (28089)
kissunk Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28090
Nem, nem olyan.


unk
Előzmény: csabapeca (28089)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28089
Ez olyan kérdés mintha azt mondanád hogy minek szellőztessek (és engedjem ki a meleget az utcára) ha direkt azért ruháztam be hogy spóroljak.
Előzmény: topikolos (28085)
kissunk Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28088
Ja-ja... Es pont telen van hidegebb!!! :)


unk
Előzmény: sancibácsi (28080)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28087
Érdekesek ám a gyári "hivatalos" adatok.Csak érdekességből írom le mert nem igazán hőszigetelés.Volt egy csónakom ami dupla testű hajó volt. A két réteg között vízálló habbal volt kitöltve ami igen nagy sűrűségű anyag volt.A kövezésen sikeresen kilyukasztottam a külső réteget.Őszre annyi vizet sikerült magába szednie hogy a súlya legalább 20%-al megnőtt.Soha nem tudott kiszáradni,el is adtam.Tehát ez a vízszigetelési érték is valahogy hasonló lehet mint az anyagok tűzgátlási értéke.Csak idő kérdése az egész.
Előzmény: sancibácsi (28082)
peterch Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28086
Szia !

Valoban van rekuperatoros szelloztetom. A hazikom 8x11m es 60 eves.
Ha egy kicsit melyebben belegondolsz, akkor Te magad is raebredsz a realitasra. Piciny hazbol kis falfeluleten meg kevesebb viz jut at mint a nagyon, a falakon az eves paratartalom 3% jut at szelloztetorendszert nem uzemelteto haz eseteben.
Az Austrothermes szakit keruld messzirol. Ha a szigeteles es a fal kozott van 3cm-es hezag, akkor a faladat nem vedi a hideg ellen semmi. Egy amit telen segit az igy felrakott szigeteles az az, hogy a szel nem direkt huti a feluletet, igy valoban "hoszigetel " egy kicsit.
Ami a szelloztetest illeti. Most rakok ossze egy ellenaramu hocserelot, ami 100m3/o legcserere lesz ha gondolod, a lakasod szellozteteset megoldhatjuk vele a nyar folyaman. Igy a meleg nagy resze bent marad, a para meg megszunik.
A para vegett ne szigetelj ugy ahogyan leirtad, mert a vegen meg megbanod, hogy kidobtad a penzed.

Udv , Peter.
Előzmény: csabapeca (28081)
topikolos Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28085
Pedig ez abszolút vicc kategória. Ha légrés lesz, akkor minek a szigetelőanyag?
Előzmény: csabapeca (28073)
kémember Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28084
"Csak ezt állítom, nem márka ellenes vagyok!"
tiszta sor, ez teljesen átjött :-). Csak nem értem, mert egy hét alatt nem vehet fel ennyi vizet. Utánanézek, és lehet, hogy én is csinálok egy ilyen házi mérést. Elég recés a felület, sok víz megtapadhat rajta, de ez sem indokolja szerintem a dupla súlyt. Én mindenesetre hiszek neked, hogy ezt mérted, de az éminek jobban.
"Amicus Plato .."
Előzmény: sancibácsi (28082)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28083
Passzolom a kérdést.Ez talán a lábazati szigetelésre lehet igaz.Bár láttam már ilyet máshol is.És a tulaj még büszke is volt hogy egy csomó tiplit megspórolt vele.
Előzmény: békéscsabai (28075)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28082
Én nem állítottam, hogy hiteles, sőt talán kifejezetten azt, hogy ez nem az.
A lényeg akkor is az hogy egy teljes hétig ázott a vízben, és komoly többletsúly volt benne, mikor kivettem: én másra nem tudok gondolni csak a vízre :-)
Ezek ráadásul árban szinte ugyanott vannak mint az xps: én biztos azt választanám!
Csak ezt állítom, nem márka ellenes vagyok!
Előzmény: kémember (28068)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28081
Gondolom van szellőztető berendezésed,vagy gyakran szellőztetsz.Esetleg az egy főre jutó négyzetmétered a lakásban van vagy 60m/2.Én a mi proli 15 négyzetméter/fő esetet veszem alapul.Ahol a szellőztetés csak reggel illetve este történik és télen a kimosott ruhák szárító gép híján a lakáson belül száradoznak.
Előzmény: peterch (28078)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28080
Ez elképzelhető, de ebben az estben ugye nyáron (hő)szigetel jól, téli időben kevésbé.
Előzmény: kissunk (28071)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28079
Penészedés pl.
Előzmény: kissunk (28077)
peterch Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28078
Szia !

Te meg hiszel a mesekben?
En 5 eve telibe ragasztottam a hazikomon a 2x10cm-es EPS lapokat es ha most ranezek a nedvessegmeromre,45% a paratartalom. Semmi gond azota sem. A csak pogacsas ragasztast delvideken (Szicilia) hasznald, ott nyaron jobban megved a melegtol. Itt a mi eghajlatunkon vagy telibe kensz, vagy pogacsak es keret. Nezd meg ezt, ha akarod olvasni, hasznald a Google forditot.
http://www.asb.sk/stavebnictvo/materialy-a-vyrobky/stavebna-chemia-vhodna-pri-aplikacii-kontaktneho-zateplovacieho-systemu-3761.html

Udv , Peter.
Előzmény: csabapeca (28073)
kissunk Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28077
"ami elégséges szellőzést biztosít. "


Deja Vu ....

"ne adj isten telibe ragasztják akkor jönnek a gondok."

Ajjaj.... Milyen gondok ?

unk
Előzmény: csabapeca (28073)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28076
Nem, nem! Félreértesz :-)
Én kívülről szigetelek. A zsalukő először vízszigetelést kap, aztán felragasztom rá a hőszigetelést. Belül megmarad a nagy tömegű beton ami átmelegedhet. Azért nem szigetelem belülről mert keskeny (2 méter) a pince és nem szeretnék több mint 20 centit elveszíteni (szigetelés + tégla).
Előzmény: csabapeca (28070)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28075
EPS lapok szakszerű ragasztása pont-perem módszerrel történik a legtöbb gyártó ajánlása alapján, ahogy az alábbi képen látható.

Előzmény: csabapeca (28073)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28074
Fel a tetőgerendára feszített Bramakfólia alá.Illetve a gerenda alatti 1-2 milliméterre.
Előzmény: kissunk (28072)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28073
Bár milyen meglepő nem vicceltem.Vettem a fáradtságot és beszéltem az Austrotherm szakemberével.Elmondta hogy ha az emberek betartják azt hogy csak ragasztó "pogácsákkal" rakják fel a lapokat és felül nem rakják koppra a táblákat, akkor a levegő szép lassan áramlik felfelé a tábla és a fal között ami elégséges szellőzést biztosít.
Ha a táblák peremeit is körbekenik,ne adj isten telibe ragasztják akkor jönnek a gondok.
Előzmény: Tipcsok (28067)
kissunk Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28072
"Talán az EPS ragasztó pogácsai közt lévő légrés elég az átszellőztetésére."


Es onnan hova szellozik ?


unk
Előzmény: csabapeca (28066)
kissunk Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28071
Megfelelo dren mellett a nyari idoszakban a talaj a haz korul egesz jol kiszaradhat (persze hleye/talaja valogatja) . Ha a talaj kiszarad, a hoszigeteles (ez esetben EPS/XPS) is jo esellyel szarad.
Szerintem ....


unk

Előzmény: sancibácsi (28061)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28070
Fordítva gondolkozol.Ha belülről leszigeteled a pinyót este nem fűthetsz benne mert egyből 40 fok lesz,és mindenki izzadni fog mint a ló.Tehát így ebben az esetben már 8 órakor nem teszel a tűzre.Mivel nem lesz hőelraktározó tömeged éjfélre le fog hűlni az egész.Tehát lesz majd egy ügyeletes fűtő aki felkel és az éjszaka folyamán 2x begyújt a többiekre.Ez persze hirtelen meleget okoz, majd gyors kihűlést.Ennek a módszernek csak az a jó tulajdonsága hogy nagyon kevés tüzelővel megúszod.Viszont mindenki kialvatlan lesz és fáradt.
Ha megcsinálod a tökéletes vízszigetelést és felhúzol belülre egy "falat" ,lesz anyagod ami eltudja raktározni a hőt.Azt hogy délután többet fűtesz olyan kis négyzetméternél nem lehet gond.Egész egyszerűen jól fogtok aludni.Ez pedig sokkal fontosabb mint ahogy az emberek gondolják.
Az xps árából megvan a tökéletes teknőszigetelés szőröstül-bőröstül.Ha pedig hajlandó vagy áldozni a 3 helyett 5 centit a belső térből akkor inkább kisméretű kéménytéglával falazd fel az egészet(élére állítva).Több hőt tud elraktározni.
Előzmény: bg.64 (28069)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28069
Jó dolgokat írsz! Ötletesek :-)
Nekem is szimpatikus az új pincénk, már csak azért is mert a 7 db. üvegtéglán keresztű rengeteg fény jön be. Komolyan mondom, hogy a hasamra süt a nap :-) Ráadásul mivel vízszintesen vannak a födémben (másképp nem is lehettek), napkeltétől napnyugtáig bejön a fény.
Egyébként két okból gondoltam lentről felfelé vastagodó szigetelést.
- Mert belül a fűtés alkalmával alul hűvösebb van mint felül, kívül pedig fordítva, a talaj felszínén van a leghidegebb és lefelé haladva melegszik. Gondoljunk csak bele, hogy Magyarországon max. 60-65 centire fagy át a talaj. Idén télen én is megtapasztaltam ezt a jelenséget, méghozzá a pince belsejében. Pár napra elutaztunk és nem volt fűtve. Akkor voltak azok a kemény mínuszok (15-16 fokok). Mikor hazaértünk csodálkozva láttuk, hogy a belső pára ráfagyott kőrben a mennyezet sarkában. A mennyezeten befelé 4-5 centire, az oldalfalon lefelé 15-16 centire.
Az már tudom, hogy egy fal hőáteresztése attól is függ, hogy mekkora a külső és belső hőmérséklet különbsége. Azt hiszem nem is kell tovább magyaráznom :-)
- A másik pedig a XPS lapok ára. Ugyanis minél vastagabb annál drágább. Pl.: a 2 cm-es 660 Ft./m2, míg a 6 centis 1980. Ezzel a módszerrel 127'000 Ft helyett csak 80'000-ba kerülnek a lapok.
Azt hiszem ez is magáért beszél :-)
Előzmény: csabapeca (28044)
kémember Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28068
Hogy sancibácsi mit mért, mint az expert tábla vízfelvétele, azt nem tudom, de nem vagyok biztos benne, hogy egzakt volt a vizsgálati körülmény.
A diskurzus nem egy termékről szól, hanem a formahabosított EPS-ek vízfelvétele a téma. Ezeket az anyagokat 1991 óta gyártják a világban sokfelé, most hirtelen csak a Schwenk, awa, swisspor, bachl jut eszembe, ismert, nagy német, svájci, osztrák cégek. Nem hiszem, hogy az osztrák, német minősítő intézetek engedélyezték volna ezeket a termékeket, ha magas lenne a vízfelvételük.
Amit sancibácsi parasztvakításnak tart, az tényleg eltérő gyártástechnológia. Az ilyen lábazati anyagok formahabosítással készülnek. Ezek a termékek már alapból kedvezőbb vízfelvételi értéket mutatnak, mint a normál, úgynevezett blokkhabosított termékek. Az expert típusú anyagok ráadásul más alapanyagból készülnek. Itt nem a szín a lényeg, hanem az alapanyag fajtája. Van fehér is belőle (az austrotherm palettáján az oázis készül ilyenből), és van különféle színes. Ezek vízfelvétele ott van az xps-ek környékén.
A nedvességtartalom mérésének pedig megvan a maga szabványa. Ha nem annak megfelelően lett mérve, úgy nem hiteles, nem reális a mérés. Éppen ezért, én az ÉMI és a többi vizsgálóintézet mérésében jobban bízok.
Tipcsok Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28067
Ha van szellőztető, nincs gond, de egy bizonyos páratartalom felett meg lesz gond. Legalábbis a winwatt szerint, és alapszabály szerint is.

"Talán az EPS ragasztó pogácsai közt lévő légrés elég az átszellőztetésére."

Ezt ugye csak viccből írod?
Előzmény: csabapeca (28066)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28066
Hát pedig ez van ezt kell szeretni.Talán az EPS ragasztó pogácsai közt lévő légrés elég az átszellőztetésére.
Előzmény: Tipcsok (28065)
Tipcsok Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28065
"A páránál az az általános szabály, hogy kifelé (tehát a hideg felé) vagy egyforma, vagy egyre jobb páraáteresztésű rétegek legyenek. Ha belül tégla van, kívül eps, az pl jó rétegrend."

Az eps általában nem jobb páraáteresztő mint a tégla, azaz NEM JÓ rétegrend.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27889)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28064

No megnéztem...pl.

 

az EPS_H80 esetén

1,84 tömeg% nedvesség enegedhető meg.

Levegőből 100% pára esetén fel is veszi :-((

60% pára esetén 1,2 tömeg%-ot vesz fel.

 

az Austrotherm expert esetén

1,4 tömeg% nedvesség enegedhető meg.

Levegőből 100% pára esetén csak 1,2%-ot vesz fel.

60% pára esetén 0,7 tömeg%-ot vesz fel.

 

az XPS esetén 0,95 tömeg% engedhető meg

Levegőből 100% pára esetén fel is veszi.

60% pára 0,55 tömeg%

 

A kérdésédre ezekből a megengedhető tömeg% az érdekes adat.

Vagyis, hogy "örökké vizben állva" többet vesz-e fel a megengedhetőnél...?

 

Ha igen...akkor a katalógus adat alá romlik a lambda értéke.

A mennyivel kérdésre kéne a görbe...amit a gyártó nyilván ismer is.

Előzmény: Törölt nick (28062)
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28063
Optimista vagy!:-)
Előzmény: Törölt nick (28062)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28062

Mint írtam az imént a lényegi kérdés az, az, hogy:

 

A felvett víz az adatlapi érték ALÁ rontja-e a szigetelést.

 

Azaz az adatlapi pl. 0,04 lambda az

MEKKORA víztartalomnál érvényes...

 

Látatlanban... azt gondolom, hogy a gyártók

a talajbani körülményekre adták meg az adatot.

 

Ha igen akkor,  "szárazon" csak jobb

lehet az adatlapi értéknél a lambda.

Előzmény: sancibácsi (28061)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28061
A gyártók időszakra adják meg: vágom!
Ha viszont pince... egyéb talajban fekvő szerkezetet szigetelünk (innen indult a ...); onnan nem tudjuk kivenni 'időszakonként' kiszellőzni! S ha egy szigetelést védő fal, ... védi mechanikailag a szigetelést, tehát zárt helyen van, akkor a talajban hová tudna kiszellőzni?! A gondolatmenet ez volt a passzív ház topikban is (bár ott mekk elek szerint a szerelő-aljzat beton közé sem jó...előzmények ott:ami a másik véglet szerintem).
Azt szoktam mondani, hogy:"ne haragudj már magadra, rám meg nincs miért!"
Szóval: Felvesz annyi vizet, vagy nem, és ha igen, zárt helyen 'örökre' beépítve, vajon ki tud-e szellőzni?
Ez a kérdés tisztelettel, (valóban sok jó segítő szándékú hszd volt már itt, ennek szellemében kérdezem)?
Előzmény: Törölt nick (28051)
Infomaker Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28060
hogy mi?
Előzmény: Törölt nick (28057)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28059
Műanyag, amely jobban vezeti a hőt mint egyes fémek, de csak EGY irányban (cikk angolul)
link itt
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28058
A kísérlet megtalálható a Passzívház fórum 15798. hozzászólásában:-)
Előzmény: Törölt nick (28057)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28057

Az adatlapon megadottal azonos ideig mérte...?

Előzmény: Infomaker (28054)
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28056
Megkérdezhetem mennyiben kapcsolódik a fórum témájához ez a link?

(Azon kívül hogy szerintem elég gagyi...)
Előzmény: Törölt nick (28055)
Infomaker Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28054
Sima F Astra..na majd kiderül..
Előzmény: Törölt nick (28052)
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28053
Kizárólag az érdekel , hogy mennyire valós az xps saját műszaki adatlapján megadott értékek, az expertnél sancibácsi kísérlete nem az adatlapot igazolta.

Előzmény: Törölt nick (28051)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28052
Attól függ milyen autód van :D

Nekem az a tapasztalatom, hogy egy forró 3 literes illetve 3 liter twinturbó motor rengeteg hőt termel illetve raktároz. Simán kifűti a garázsodat, ha naponta egyszer rendes meleg motorral beállsz oda. Nekem nyáron órákig nyitva kell hagynom a garázajtót hogy bent lehessen tatózkodni.

Ha rendes szigetelt ajtód és födőmed van nem lesz gond.
Előzmény: Infomaker (28046)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28051

A %-okat mindig egy adott időtartmr adják meg 24 óra 28 nap

Tehát egyforma időszakokat érdemes hasonlítani....

 

A víztartalom érdekes dolog az anyagban!!!

Egy határig NEM rontja igazán a hőszigetelést.

 

A "száraz fában" pl. 12% körüli víz van :-)))

 

A haboknál is van egy görbe, hogy

hány% víztartalom az ami már

lényegesen rontja a hőszigetelést.

 

Szóval, ha

a gyártó szerint annyi víz,  amennyit képes felvenni

még nem érdekes...akkor miért kételkedünk ebben?

 

Előzmény: vadckor (28043)
Pitylogós Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28050

Valószínűtlen.

 

30as fal szigetelve is kiengedi a meleget.

 

Ha bezárva tartod egyész télen, akkor is ki fog hűlni.

 

Ha gyakran ki-be állsz a kocsival, akkor ugyan a motor melege kicsit fűt benn, de az ajtónyitáskor meg meleg ki, hideg be.

 

Bár ez nem tapasztalat, csak végiggondoltam és erre jutottam.

Előzmény: Infomaker (28046)
kiseg Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28049

Tehát akkor alulra párazárót tegyünk, felülre pedig páraáteresztőt?

 

Köszi a segítséget

Előzmény: vadckor (28047)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28048

5 cm esetén még aligha...

 

 

Előzmény: Infomaker (28046)
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28047
Mert valahol szegény párának ki kell csapódnia...azért kell, hogy szegény üveggyapot ne szívja magát tele vízzel.
Előzmény: kiseg (28045)
Infomaker Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28046
Sziasztok!

Épül egy garázsom, különálló épület, 40m2; 30as fallal, rajta 5 centi cell.

Kérdésem, hogy szerintetek ebben fűtés nélkül télen majd lehet, hogy fagypont felett marad a hőmérséklet? csak kíváncsi vagyok.
kiseg Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28045
Alulra miért kell fóliát tenni?
Előzmény: vadckor (28042)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28044
Talán oda nem is kell hőszigetelés.Max. a Mennyezetre.Én is "laktam" ilyesmi pincében és nem is olyan rossz ott a klíma.A bent lévő kályha huzatolása miatt télen nem kell félni a széndioxidtól mert a melegebb levegő folyamatosan cseréli önmagát.Viszont magasabb kémény kell és jól le kell a kéményt szigetelni.Én úgy oldanám meg hogy tökéletesen leszigeteltetném belülről az egészet víz ellen (tófóliával 1000Ft/m2) majd az Ytong előfalazójával belülről felfalaznám az egészet.Utána 2x átglettelném,lemeszelném.
Előzmény: bg.64 (28014)
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28043
Értettem én, és egyet is értek, biztosan kisebb a xps vízfelvétele.A kérdés mennyire állja meg a helyét a gyártó 0,5%-a.

Az expertnél a kísérleted durva eltérést mutatott. Arra céloztam , hogy mi van ha az xps-nél nem 0,5% hanem több....
Előzmény: sancibácsi (28039)
vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28042
Tegyél üveggyapotot felesleges nagyobb költséggel szerintem kőzetgyapotot tenni ide.

Egyszerű fólia alulra, átfedéssel rakva és ragasztószalaggal összeragasztva, aztán a gyapot több rétegben rakva és keresztbe fektetni a rétegeket, a tetejére páraáteresztő fólia, de volt már aki tekercsben kapható hullámpapírt javasolt. ha járható felületet akarsz akkor bonyolultabb egy cseppet.
Előzmény: kiseg (28038)
kiseg Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28041

Kőzetgyapotot és hungarocellt akartam írni.

 

Köszi

sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28040
Ez a nagy betűs meggyőzőnek hangzik:-))
Előzmény: Törölt nick (28035)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28039
Szerintem biztos sokkal kissebb a vízfelvétele az xps-nek!
Ha már fogtál a kezedben: az xps valóban mintha egy darabból lenne kihabosítva. Az expertről állítják, hogy 'különleges ' eljárással készül. Én nem akarom kihívni a gyártó haragját :-) , de ez ugyan olyan eps-nek néz ki, mint a nagyobb szilárdságú eps: Tehát a golyócskák 'nyílt cellásak', legfeljebb nagyobb a testsűrüségük, és ezek a golyócskák vannak 'tömbösítve', vagyis a golyócskák köze csak nyílt! ; igaz zöldre van festve (talán hidrofóbizálás, talán paraszt vakítás?).
Lényeg: a nyílt helyeken a víz megtalálja az utat, és hátha lesz itt egy érintett ter.képviselő, vagy afféle, aki felhomályosít bennünket, vagy a kísérlet céljára 'társadalmi hasznosításra' bocsájt valamit!
Előzmény: vadckor (28037)
kiseg Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28038

Sziasztok!

 

Írjatok nekem légyszi rétegrendet:

Monolit padlásfödémre tennénk 25 cm kőzetgyapotot vagy üveggyapotot.

 

Köszönöm

vadckor Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28037
Megértem anyegint (ja pisu tyibe..), ha marad egy darabom majd feláldozom a tudomány oltárán :-)

Gyanakszom, hogy zártcella ide zártcella oda nem 0,5% lesz az eredmény...vagy én vagyok szkeptikus:-)
Előzmény: sancibácsi (28031)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28036
Az biztos, hogy több ragasztóval kell glettelni. Egyrészt a táblák anyaga miatt is nehezebb 'sík' külső felületet ragasztáskor létrehozni, másrészt a RWOOL felülete sem sima, mint az eps-nél.
Mindenesetre, ha megteheted ezt válaszd, ne az eps-t!
Előzmény: Törölt nick (28034)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28035

...hát nálam ez egyszerűen megy:

 

Erre csak annyit mondok mindig, hogy

"én meg akkor szoktam fizetni, ha

elégedett vagyok a melóval"

 

Mivel a pénz NÁLAM VAN, nem

szoktak tovább vitázni a mesterek...

 

A lelkük meg nem érdekel :-))

 

Előzmény: sancibácsi (28033)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28034

Nedveség ellen a glatt és a vékony vakolat fogja védeni, értelemszerűen.

A rockwool oldalakról, az irodalmat nem ártana elolvasnod...úgylátom...

Előzmény: Rijkaard (28030)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28033
Hát ez nem lesz könnyű meccs a melósokkal: "de mi ÍGY SZOKTUK!"
Előzmény: Törölt nick (28032)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28032

Tartós lesz CSAK megfelelő fúróval kell fúrni (ejot karát fúró) 

 

Irodalom a dübelézéshez:

http://www.ejot.hu/letoltes/katalogus/etics-katalogus.pdf

 

...és, mint látod üreges téglába NEM!!!

ütvefúróval kell fúrni, hanem simán....

Előzmény: Rijkaard (28030)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28031
Nem, nem végeztem, két okból sem.
1. Puskin is megmondta az anyegin múlik: tehát most nincs kimaradt táblám, kis maradékkal nehéz a számolás is. Tüzépről pénzért nem veszek emiatt, nem sok értelmét látom.
2. Eszembe sem jutott:-))
Előzmény: vadckor (28012)
Rijkaard Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28030

Van valakinek tapasztalata a Rockwool Frontrock Max E kivitelezését illetően? A családi házam Porotherm HS téglából épült és érdekelne, hogy a dübelezés mennyire lesz a tartós a téglánál, ui. a tapasztalatom az volt, hogy a HS típusú tégla nagyon könnyen törik a likacsossága miatt, így félek attól, hogy a rögzítés nem sokat fog érni, maximum a ragasztás tartja majd a kőzetgyapotot. Emellett érdekelne az is, hogy mennyire ellenálló az időjárásnak ez a típusú kőzetgyapot (nedvesség)? Esetleg ha valaki a kivitelezést illetően tudna munkadíjakról is beszámolni, azt is megköszönném.

topikolos Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28029
Akkor nem... :)
Előzmény: M63FUN (28027)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.11 0 0 28028
A testo 810 elég jó kis műszernek látszik. Vigyázz, a műszered NEM csak a lézer pontján mér, hanem egy 6:1 arányban szélesedő körben, tehát minél távolabbról mérsz, egy annál nagyobb felület átlagos hőmérsékletét méred.
itt egy 8:1-es infrahőmérő képe: http://www.arwill-elektronic.hu/img/muszerek/mt25901.jpg

Az ablaküveg részben hőtükörként is működik, úgyhogy ha rámértél az üvegre, akkor a műszered részben a mögötted lévő szobából visszaverődő hősugarakat is "látta", úgyhogy az üveged valódi hőmérséklete a valóságban valószínűleg alacsonyabb a műszer által mértnél. Az üveg valódi hőmérsékletének méréséhez rá kéne ragasztani valamilyen nem-hőtükör dolgot. Legjobb egy matt matrica (de talán egy étolajjal átitatott és teljes felületén odatapasztott újságpapír is megteszi).

A pokróc-paravános dolgot azért kipróbálhatod (talán egy hőtükör még jobb lenne). Tedd közéd és a hideg fal közé.
Előzmény: M63FUN (28025)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28027
hehe. szóval egyedül a nagyszoba előtt nincs terasz ezeket a hőmérsékleteket meg ott mértem. persze a kisszobában is mértem meg a fürdőben-konyíhában is, cvsak annyi a különbség hogy ott még hidegebbek a falak a csempe miatt. kisszoba ugyanazt tudja mint a nagy
Előzmény: topikolos (28026)
topikolos Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28026
Terasz? Hopsz, ott a hidegebb fal oka. Szerintem.
Előzmény: M63FUN (28025)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28025
akkor segítek amit tudok. a nagyszobában van redőny ha leengedem akkor is full hideg van, szóval a falon mértem a 17-18 fokokat egy testo nevű műszerrel (aki ismeri tudja hogy ez jó van nem én nem értek hozzá) az ablakaim "új" műanyag ablakok (én felújítva vettem a lakást) róluk semmi adatom de a fal leghidegebb pontjaival egyezik meg az üveg hőmérséklete (valszeg ezek elég ócska ablakok, a felújítás jó szándékkal de faszkalap módon volt végezve) a födémben lehet valami de belül tuti nincs. sima festett mennyezet van, már fúrtam bele szal ott belül tuti semmi nincs. szomszéd szemben aki látná a függönyt egyébként érdemben nincs. kertvárosra néz a lakás ez a 3-ik emelet legközelebbi látható emeletes ház kb 1 km-re van de ugye csak télen látszik mert a fák csupaszak. nyáron gyakorlatilag ha kinézek azt is gondolhatnám hogy nem pesten hanem vidéken vagyok. egyébként a kisszobában zord függönyöm van mégis cidri van ott is. viszont 1 mázlim van, a lakás 3/4-e előtt terasz van ahová nem lát be senki, lehet tavasszal azt le is szigetelem . sajna csak kb 8-10 cm eps fér el de a semminél több. sk kijön kb 50 ropiból és rögtön érezni fogom mi a hozadéka a dolognak.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28024)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28024
Hacsak nem csal a műszer, szinte biztos hogy valamilyen hőszigetelés van a födémedben. A túl szép értékek miatt arra gondolok, hogy belülről (tehát a födém alatt). Nem álmennyezeted van?
Előzmény: M63FUN (28022)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28023
Az utcai fal leghidegebb pontja valószínűleg az ablak felülete (ne mérj rá infrával, becsapós) így valószínűleg ott "húz" legjobban a hideg. Én egy vastag szövetből való függönyt lógatnék az ablak elé, ez remélhetőleg javít a dolgon valamennyit. (még jobb lenne hőtükör fólia függöny, de azt hinnék a szomszédok, hogy diszkót nyitottál :)
Persze egy kísérlet erejéig egy nagy kockás takaró is megteszi a vastag függöny/diszkófólia helyett. Csak kibírja a karnis...
M63FUN Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28022
én is megdöbbentem rajta azt hittem onnan megy el jobban mert a nagy hidegben mint már írtam 1.2 fokkal hidegebb volt a szekrény tetején mint az asztalon. egyébként állítólag 1952-es építés.
Előzmény: topikolos (28021)
topikolos Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28021
Nálam tapintásra hasonló a külső fal és a szoba közepén álló fa asztal hőmérséklete.

Pokrócos próbát megcsináltad? A mért értékek alapján csak a külső fal felől kellene takarni magad. Az egyébként meglepő számomra, hogy a plafon viszonylag "meleg" az oldalfalhoz viszonyítva. Mikori építésű a ház?
Előzmény: M63FUN (28019)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28020

Jól szigeteltben, cirka 1 fokkal lenne kevesebb, mint a légtéré.

Előzmény: M63FUN (28019)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28019
utcai fal alul 17 felül 17,7 természetesen mindenhol a világos sárga tapétán mérek semmi csillogás semmi variálás. sajnálom hogy amikor - 15 volt nem volt itt ez a ketyere mert nekem akkor is soknak látszik +4 fokban ez a különbség kiváncsi lennék nagy hidegben hogy alakulna a dolog. (persze nem tudom igazából hogy egy jól hőszigetelt épületben vajon mennyinek kéne lenni a külsőfal értékeinek)
Előzmény: Mekk Elek ezermester (28018)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28018
Mérj több ponton is (kb.átlagolj) és lehetőleg kerüld a fényes/csillogó/tükröző felületeket (becsapja a műszert). A lakás hőmérsékletét is ugyanezzel a műszerrel mérd: mondjuk egy matt fa felületen mellmagasságban.
A padló és a plafon között nálad nagyobb különbségnek kellene lennie (feletted nincs lakás).
Az utcai falat mérd meg ablaktól lehetőleg távolabb bokamagasságban és a mennyezet alatt is és kb ugyanott a mennyezetet is.
Szerintem lesz ott még meglepetés hőmérsékletileg.
Előzmény: M63FUN (28015)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28017
felettem lapostető van, viszont az hogy 4 fokkal hidegebb a homlokzat +4 fokban (gondolom -15 nél ez inkább 6-7 fok lehet) nekem egy kicsit soknak tűnik, illetve az is izgi hogy a plafonnak kéne elvileg a legmelegebbnek lennie . igaz azt sejtettem hogy a tető miatt nem lesz az. a fél fokos szórásokra én is gondoltam hogy rendben vannak.
Előzmény: halaloszto (28016)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28016
a szoras normalis.

ugy tunik minden szomszedodnal hidegebb van mint nalad. feletted teto van, vagy padlas, vagy lako?

vajk
Előzmény: M63FUN (28015)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28015
kezemben a lézeres mérőcuccos, szal nekem meglepő eredményt hozott a méricskélés.
várom okosabbak értelmezését ebben az ügyben: szóval lakásban 23 fok kint kb 4-5 fok. méréseim a nagyszobában padló 22,2 fok plafon 21,6oldalfalak szomszédtól függően 21,3-21,6 és az utcaifal 17,9-19,1 fokos
kérdésem 2 vagyis normális hogy ekkora szórás van illetve az hogy a plafon 1 fokkal hidegebb mint a padló?
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28014
Kicsit elkanyarodtunk a témától (persze nem baj) :-)
Szóval mi is a véleményetek az alulról felfelé egyre vastagodó szigetelésről?
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28013
Igazad van :-)
Sajnos másfél évvel ezelőtt még nem ismertem az internetben rejlő minden lehetőséget :-(
Előzmény: Eddy N (28011)
vadckor Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28012
Nem végeztél véletlenül hasonló kísérletet xps-sel?érdekelne annak az eredménye is...
Előzmény: sancibácsi (28005)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28011
Szóval először kérdezz, aztán cselekedj! :)
Előzmény: bg.64 (28010)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28010
:-))
Na ja!
Előzmény: Eddy N (28004)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28009

Igen, valószínűleg van egy kis klausztrofóbiám. :)

 

Kitartást kívánok hozzá, és sok szerencsét az egész építkezéshez!

Fórumozz figyelmesen, szűrd ki a hasznos infókat, és alkalmazd haszonnal őket!

A lényeg, hogy amit megcsinálsz, az jó legyen, és ne kelljen szétbontani. :) Úgy a legkifizetődőbb.

Előzmény: bg.64 (28008)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28008
:-))
Azt a betegséget úgy hívják, hogy klausztrofóbia :-( Szerencsére nekünk ilyen nincs :-)
De komolyra fordítva a szót, addig minden -féle képen itt kell dekkolnunk amíg a ház el nem készül. Egyébként nem csak ekkora a pince, ugyanis két helységből áll. A másik is majdnem 10 m2. Az nem zsalukőből van, hanem boltíves téglaépítésű. Ez már megvolt akkor is mikor megvettük a telket Ezt használjuk most nappali és konyhaként. Tök kényelmesen el vagyunk benne :-) Sajnos pénz hiányában (ugyanis bérből, fizetésből építkezünk), valószínűleg nem leszünk készen idén, ezért a következő telet is itt töltjük.
Előzmény: Eddy N (28002)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28007

Mármint a hsz-t? El.

Nem tudom sem cáfolni, sem alátámasztani, nem végesztem ilyen kísérletet.

Mivel több (cégtől független) szakember is ezt a terméket javasolta a pincefalra, hát ezt tettük. Egyőre nem látom hátrányát.

Előzmény: sancibácsi (28005)
topikolos Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28006
Vagy vödörrel kihordják... :))
Előzmény: Eddy N (28004)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28005
Elolvastad?
Előzmény: Eddy N (28001)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28004
Mondom, hogy a szellőztető! :)))
Előzmény: bg.64 (28003)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28003
És azokból a hálószobákból mi viszi ki a széndioxidot, amiknek a nyílászárói hermetikusan zárnak?
Előzmény: Törölt nick (27995)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28002
Ez így viszont nagyon rooszul hangzik... Mint egy magánzárka! Biztos, hogy itt akartok aludni? Nekem itt max. rémálmaim lennének.
Előzmény: bg.64 (28000)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28001

Így szól a gyártói leírás a termékről:

http://www.austrotherm.hu/?link=expert-Oldal-19-49.html

 

Persze, lehet mondani, hogy hazudnak, de azért kicsit szigorúbb előírások vannak a termékek gyártásában, minthogy azt állítsák, hogy talajba való, holott nem.

 

Ezt a mondatot nem értem:

"Van itt a fórumon egy e..mester, aki a másik véglet: azt mondta, hogy a szerelő beton, és aljzat beteon között szigetelés fölött sem!"

Előzmény: sancibácsi (27998)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 28000
Ablaka ugyan nincsen (hisz említettem, hogy csak 5-10 centi áll ki a földből, viszont a födémet úgy csináltuk meg, hogy 7 db üvegtégla szolgáltatja a fényt. Van még egy szellőző (ventilátorral) és egy kémény is a födémbe építve. Egész télen fával fűtöttem (kánikula volt benne).
Előzmény: Eddy N (27994)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27999

Az éppen mázli volt. Meg valószínűleg épp olyan időszak volt, hogy nem volt sok víz a talajban.

De talajpára ellen is szigetelni kell, nemcsak talajvíz ellen. Az aknádban is tuti volt pára, csak lehet, hogy éppen nem állt benne bokáig a víz...

Előzmény: bg.64 (27996)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27998
Szerintem az expert nem SZIGETELÉSRE VALÓ? CSAK ANNAK MONDJÁK!
Van itt a fórumon egy e..mester, aki a másik véglet: azt mondta, hogy a szerelő beton, és aljzat beteon között szigetelés fölött sem!
Elvégeztem a kísérletet mennyi vizet is szív magába az expert. Válasz semmi: cáfolat nuku:igaz!?
Lásd: másik topik :
Passzív ház 15798.
Szerintem komolytalan, hogy szerelő és aljzat közé nem való; viszont a nedvességnek kitett helyen: nem ajánlott!
Előzmény: Eddy N (27992)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27997

Most ezt ne nekem mondd, én se teszek a pincébe szobát, csak azt írtam, meg lehet jól csinálni, ha valaki nagyon akarja.

Pincére is lehet rendes ablakot tenni, illetve ha szellőztető rendszer van, akkor nincs jelentősége az általad felvetett problémának.

Előzmény: Törölt nick (27995)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27996
Trehánysággal is „vádolhatnám” magamat, meg hivatkozhatnák arra is ,hogy „szegény ember vízzel főz”. De az igazság az, hogy amikor megvettük a telket, kútfúrással indult a projekt, azt pedig egy vízakna követte, ami olyan szinten a földbe van süllyesztve, hogy még 40 cm föld is van rajta és csak a bebújó nyílás látszik ki az egészből. A szerkezete ugyan úgy vasbeton mint a pincének. Egész nyáron figyeltük, hogy ázik e (főleg a záporok után), de ilyesmit nem tapasztaltunk. Na most ebből azt a naiv következtetést vontuk le, hogy majd a pince sem fog vizesedni. Sajnos tévedtem :-((
Előzmény: Eddy N (27992)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27995

pl. mi viszi ki biztonságosan a széndioxidot az alvók közül?!

 

Persze nem muszáj felébredni, meg

lehet fejfájósan és egyre butulva is...

 

Aki háborús bunkerben akar élni,

az persze megtudja oldani technikával.

 

De én pl. nem bíznám magam a technikára, ha

nem muszáj.....így 65 évvel a háború után.

 

A hülyeség persze lehet ragadós...

Attól, hogy egy SZARUL megépített házban 

végül MÁR a pince IS lakhatónak minősül.....

 

Még baromság komolyan venni ilyesmit.

(szerintem...)

 

 

A házat kell JÓL megépíteni vagy kijavítani...ennyi.

 

 

 

Előzmény: Eddy N (27994)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27994
Meg lehet azt jól csinálni , hogy lakótér legyen a pincében. Ablak azért van, ugye?
Előzmény: bg.64 (27993)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27993
Eddig nincsenek rossz tapasztalataink (persze a szigeteletlenséget kivéve). Sőt! Pár szomszédunk szintén a pincében rendezte be a hálószobáját és csak jókat mondanak róla. Télen alig kell fűteni, nyáron elképesztően kellemes hűvös. Az egész család oda húzódik a meleg elől pedig a könnyűszerkezetes házuk rendesen le van ám szigetelve, de azt mondják így sem lehet benne megmaradni. Ezen be lelkesülve gondoltuk mi is ezt.
Előzmény: Törölt nick (27989)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27992

Az expert kifejezetten pince szigetelésére (is) való. Így vízálló (legalábbis amennyire kell).

Nekünk is ez (Austrotherm Expert) van a pince falon, alatta bitumenes vízszigetelés (4-es poliészterfátyolbetétes modifikált lemez) 2 rétegben, rajta pedig Dörken Delta Drain, utána a feltöltés. Ja, alul persze két sor drain cső egy 50x50-es kavicságyban, geotextíliával körülvéve.

 

Csak egy kérdés: most komolyan, hogy kezdhettél bele egy pincehelyiség kialakításába úgy, hogy fogalmad sem volt az egész építés menetéről?

 

Én a tavaly telet végigagyaltam, hogy s mint legyen a pince leszigetelve (mind víz, mind hő), hogy tuti jó legyen. Úgy néz ki, megérte. Nagyon vízveszélyes részen van a ház, de a pincében szerencsére csak száraz port találtunk egész télen, pedig kb. 3-4 télre való víz meg olvadás volt a területen. Ha most nem ázott be, máskor sem fog. Ja, és a draincsövek vége még a szabadba fut ki, élmény volt nézni, ahogy folyik rajtuk a víz! :)

Előzmény: bg.64 (27991)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27991
És ezek mennyire vízállóak vajon?
Előzmény: Törölt nick (27988)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27990
Sajnos nem tudtam, hogy a beton nem vízzáró :-( Ráadásul tavaly tél elején készült el mikor be jöttek a fagyok ezért gyorsan betemettük körülötte (mert azt azért tudtam, hogy a talaj elég jól hőszigetel), hogy belül dolgozhassunk (ugyanis sürgősen oda kellet költöznünk). Egyébként a tucsogó ősz és a kopogó tél miatt úgysem tudtam volna szigetelni :-(
Előzmény: topikolos (27987)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27989

Szobának totál a föld alatt...egészségtelen, HÜLYESÉG!

Előzmény: bg.64 (27986)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27988

Létezik a formahabosított EPS is (expert, perimeter, stb)

Az XPS olcsóbb kiváltására javasolják....

Előzmény: bg.64 (27983)
topikolos Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27987
Szobának? Nemrég ilyennel csúnyán lebukott egy osztrák fickó... :)))

Akkor tényleg nem ártana szigetelni. Bár azt nem is értem, hogy csináltátok meg víz és hőszigetelés nélkül, senki nem mondta/gondolta, hogy ez így nem lesz jó? Vagy eredetileg nem is ennek szántátok?
Előzmény: bg.64 (27986)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27986
Ez egy 4,7 x 2 méteres pince, teljesen talajba süllyesztve (csak 5 centi áll ki a talajszintből). Felette sosem lesz épület, mert ha a ház elkészül ez lesz a terasza. Lakótérként is szeretnénk használni (hálószoba), fűtve is lesz (ha muszáj :-) ). Egyébként egész télen 6 foknál nem volt hidegebb benne, pedig csak a födémen volt 2 cm polifoam.
Előzmény: topikolos (27984)
wartburger Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27985
Velem nem is kell, hogy vitatkozz, egyetértek veled. A tisztességesen és jó anyaggal kezelt fa kültérban is jól bírja az igénybevételt. Természetesen nem tart örökké de 8-10 évig azért bírnia kell. Szerintem a "gyári" kezelésű sem fog sokkal többet bírni. Tudomásul kell venni, hogy a fa gondoskodást kíván. A lakásban lerakott burkolólapok is elkopnak 8-10 év alatt és a lakást is kikell festeni időnként.
Az észrevételem annyi volt, hogy sokan (tisztelet a kivételnek) úgy mondananak megdönthetetlen ítéletet, hogy semmi tapasztalatuk nincs az adott eljárásról, vagy termékről vagy csak "hallották valakitől" vagy a fórumon olvasták, de ezt már tényként állítják be.
Előzmény: peterch (27972)
topikolos Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27984
Mekkora is ez a pince, és mire használnád?
Szüleimnél van egy kb. 2 m2-es lyuk, olyan 1,8m mély, zöldség, gyümölcs fagymentes tárolására. Semmi extra, beton a földben, ne folyjon bele az eső, tökéletesen elég, ha lejjebb van a talajvízszint.
Előzmény: bg.64 (27983)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27983
Meggyőztél :-) Máris elvetettem :-(
És arról mi a véleményed, hogy a 60 cm széles XPS lapokat vízszintesen tenném fel. Az alsó sor 2 cm vastag lenne és minden következő sorban 1 centivel vastagabb. Így a 3 méteres magasságban már 6 centi lenne a szigetelés. A födémre pedig szintén 6 cm-eset raknák (sajnos vastagabb nem lehet).
Előzmény: sancibácsi (27982)
sancibácsi Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27982
A kérdés hogy VALÓBAN meg tudod-e védeni a nedvességtől?
Pl:
-hajszál repedés a külsején,
-túlzott mechanikai igénybevétel( a talaj nyomása betöri,)
-stb,
Ha ez rendben is lenne (felteszem nem fogod kibontani 3-4 évenként, és jó lenne ha bírná 30-50 évet is! ; akkor:
-meg tudod-e védeni az alsó hajlatban?
-1az alap tetejejének vízszintes síkja ki áll-e 10-15 cm-t ha 'ráülteted' a hőszig-t, hogy a hálót ráengeded?
-2,mindezt az alap felső síkján meg tudod valósítani? (mármint a vízszintes vízszig-t az eps alatt)?
HA EZEK RENDBEN LENNÉNEK IS (gyakorlati életben látottak alapján kizárt), akkor:
Az eps nem csak kívülről kapna nedvességet, hanem 'belülről' is,: a pince fal gondolom beton, aminek kapilláris felszívódás miatt megnő a nedvességtartalma. Ezt belülről is fel fogja venni, ha kívülről nem kap, akkor is (a fizikában minden egyensúlyra törekszik).
Ha meg ÁTNEDVESEDIK, és elveszti a szigetelő képességét, és nem szigetel, akkor MINEK? teszed fel?
Ha pedig alatta, felette, kívül-belül vízszigeteled, akkor sokkal többe kerül mint az xps.
Szóval vagy csináld meg rendesen, vagy ne tegyél fel, mert csak nyáron, száraz időben lesz hatása (ha ki tudna szellőzni?), télen amikor szükség lenne rá nem!
Előzmény: bg.64 (27981)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27981
Mi a véleményetek egy olyan pince víz és hőszigetelési megoldásról, hogy a zsalukőre felragasztanám az EPS lapokat, majd üvegháló + tapasz (vagy hogy nevezik). Majd a kötés és száradás után ezt kenném le a rugalmas vízszigetelő anyaggal, hogy az egészet megvédjem a talaj nedvességétől.
Ezzel nem kevés pénzt spórolnák, hiszen az XPS lapok jóval drágábbak.
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27980
Ezt nem tudtam (még nem néztem utána), de logikusan hangzik.
Előzmény: topikolos (27977)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27979
A Remmers festéket nekem is ajánloták már és láttam is olyan nyílászárót ami azzal fetődött és szép felületet adott, bár az a nyílászáró tavaly ősszel lett beépítve így a hosszú távú élettartamáról nem tudok nyilatkozni.
Előzmény: exDínó (27976)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27978
Pont azért fogom választani a gépi felületkezelést, mert nem vált be az otthoni festegetés. Azért kérdeztem rá a felületkezelő anyagra, mert volt már olyan ajánlatom is aki sadolinnal kezelte volna a felületet és a tapasztalatok miatt kezdek egyre jobban kételkedni a hosszó távú élettartamában (6-7év).
Előzmény: Eddy N (27966)
topikolos Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27977
Én úgy tudom, hogy ezt nem csak simán becsorgatják a furatba, hanem nyomás alatt juttatják be, és talán nyomás alatt tartják is egy darabig, ilyen módon nem egyszerű a házi kivitelezés, de lehet, hogy nem egyről beszélünk...
Előzmény: bg.64 (27956)
exDínó Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27976
És hogy legyen még egy alternatíva: én Remmers-el kentem le a lambériás részeket a házon, mivel az ablakaim is ezzel "festődtek" a gyártónál. Nem sok helyen lehet kapni, de szerintem jó anyag, legalábbis eddig semmi gond nem volt vele.
Előzmény: Attesz88 (27944)
peterch Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27975
Az altalunk hasznalt festek az Adler-tol van. Remelem nem minosul relamnak, ugyanis mar 5 eve nem dolgozom annal a cegnel.
Előzmény: Eddy N (27973)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27974
Igen az időjárás eszi a festéket, az ereszalja árnyékban kb örök élet.
Előzmény: Eddy N (27971)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27973
Pont így gondolomé én is.
Előzmény: peterch (27972)
peterch Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27972
Szia !

Nem vitatkozni akarok, de a valodi fa feluletkezelesnel tobb lepesben letrehozott festes idot allo es csak evente ketszer kell felfrissiteni a feluletet, de nem festekkel. Mi regebben merantibol,borovifenyobol es meg tobb fele fabol keszitettunk garazskapukat. Ezeknel a fa nedvessegtartalma nem lehetett magasabb 12 %-nal . Miutan osszeillesztettuk az egyes kazettakat, 240-es smirglivel szalaban enyhem megcsiszoltuk, majd egy oldattal vegigkentuk, amitol a fellazult szalak elvaltak a felulettol, ezutan 320-as smirglivel megint szaliranyaban lecsiszoltuk. Utanna jott egy reteg elokezelo anyag, ami csak arra kellett, hogy a felso takaroreteg reszere zarja a polusokat. A felso reteget a festonk festopisztollyal a gyarto altal megadott retegben felvitte a festeket, ami altalaban 270 mikron volt. Miutan megszaradt a festek, feluletkezelo anyaggal vegigfutottunk a kesz feluleten. Beszereles utan felfenyesitettuk es atadaskor a megrendelo kapott a felulet kezeloanyagbol egy flakonnal es az utmutatoban levolt irva, hogy evente mit ,hanyszor es hogyan kell vegezni. hogy a fagarazskapu elegans es idotallo legyen. Elvegre nem csak az autot kell karbantartani, hanem a garazskaput is az en peldamban, hisz az ara vetekedik az autojeval.
Gondolom a fa nyilaszarok is igy vannak festve, tehat csak felfrissiteni kell a festek feluletet es nem szinezni.

Udv , Peter.
Előzmény: wartburger (27960)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27971

"Frekventált" alatt mit értesz? Időjárásnak, napnak kitetett, vagy jól látható helyen lévőt?

Eléggé körbejártuk mi is ezt a felületkezelés témát, majd kiderül, jól választottunk-e. Akik ismerik az anyagot, esküsznek rá. (Persze ez nem azt jelenti, hogy 20 évig nem kell hozzányúlni.)

Majd beszámolok 4-5 év múlva, hogy vált be. :)

(Tavaly nyáron festettük.)

Előzmény: bobo23 (27968)
vadckor Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27970
Könnyű vele dolgozni, tíz éves tapasztalatom nincs vele, csak két éves és az kevés. A napot nem hinném , hogy bármi bírja, én árnyékolással próbálom védeni a festést a nyári naptól.
Előzmény: bobo23 (27965)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27969
Köszönöm szépen az infót! Mindig tanul az ember :-)
Előzmény: deltastone (27962)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27968
Nem találtam még olyan anyagot ami egészségben megérte volna az ötödik évet a frekventáltabb helyeken.
Előzmény: Eddy N (27966)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27967
Szerintem azért nehéz ajánlgatni mert minden környéken más gyártó van elterjedve, ami nálunk pl jól bevált kicsit távolabb kerülve nem is hallottak róla.
Előzmény: Attesz88 (27954)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27966

Átfutva a hsz-eket ebből gondoltam, hogy helyszíni festésről van szó:

 

"Milyen anyagot ajánlasz a felületkezelésre? A régi házunkban az ablakokat Sadolinnal festettük le és 4-5 év után már eléggé megtépázottan néztek ki."

 

Ha nem, akkor ok, megnyugodtam. Egy festés felújítása mindig nagy macera, bár ez az sk-nál is így van.

Előzmény: bobo23 (27964)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27965
Most ez mit jelent nálad? Hogy könnyű volt vele dolgozni vagy hogy már tiz éve álja anapot?
Előzmény: vadckor (27963)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27964
Nem volt szó beépités utáni festésről. Bár nagyon jó a minősége a Milesi-vel kezelt nyilászáróknak, a meglepetés akkor jön, mikor tönkremegy, ami sajnos belátható időn belül van. Most kezdenek jelentkezni ezek a problémák, tavaly belefutottam vagy 3-ba. Az anyaggyártó szerint visszacsiszolás fáig,aztán újra kezelés ami azért nem eccerü egy beépitettnél.
Előzmény: Eddy N (27959)
vadckor Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27963
Amit írtam Belinka vízbázisú ezért is szerettem vele dolgozni, van kül és beltéri változata is, nekem bejött.
Előzmény: bobo23 (27951)
deltastone Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27962
A C12,16...40 ez a beton szilárdságát jelenti! A C12 egy gyenge beton a C40 nagyon kemény/erős. A cement és az adalék menyiségtől függ. tulajdonképpen a prés alatt mért nyomószilárdságát (N/cm2 talán).
Előzmény: bg.64 (27958)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27961

Valóban nem festettem, de láttam a különbséget a helyszínen, beépítés után festett ablak, és a kamrában fújt, már felületkezelten kiszállított és beépített ablak között. Nem kérdéses, hogy melyiknek a tartóssága jobb.

Festettem viszont kb. 1800 nm-nyi rétegragasztott gerendát Tikkurila valtti opaque-kal. Mert ott nem volt más választás, nem lehetett előre festve kérni. Ugyanolyan szín, mint az ablakok. Hát ott is látszik a szembetűnő különbség, és biztos, hogy jóval hamarabb fog kezelésre szorulni, mint a nyílászáró tokja...

Előzmény: wartburger (27960)
wartburger Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27960
Hozzászólásodból látszik, hogy életedben nem festettél (lazúroztál) ablakot
Előzmény: Eddy N (27959)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27959

Ablakfelületkezelés témában szólnék hozzá.

Most itt arról beszéltek, hogy beépítés után akarjátok festeni az ablakot?!?

Szerintem fel sem merülhet olyan gyártó, aki natúrban hozza és építi be az ablakot. Min. 4-5 rétegű, kamrában elkövetett felületkezeléssel szabad csak fa nyílászárót vásárolni, legalább 3-5 év garanciával (felületkezelésre is!). Ez nem azt jelenti, hogy soha többet nem kell hozzányúlni, ápolni, utókezleni időnként azt is kell, de nem is említhető egy lapon a helyíszínen kivitelezett pacsmagolással.

Előzmény: Attesz88 (27955)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27958
Valóban nem mindegy, hogy normál beton, vagy vízzáró :-) Lehet, ha vízzárót használtam volna, most nem is vizesedne.
De azzal egyébként nem vagyok tisztában, hogy mi a különbség a c12 és 40-es beton között.
Előzmény: fefefe (27814)
fefefe Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27957
évente egyszer csak van nagytakarítás nálatok is... amikor az ablakokat törli anya, a rongyra ne prontot nyomjon, hanem ezt a trutyit, és azzal áthúzza egyszer-kétszer, oszt kész...
valamit valamiért: gondolom, nem azért választotok fát, mert olcsóbb...
Előzmény: Attesz88 (27955)
bg.64 Creative Commons License 2010.03.10 0 0 27956
Szevasz!
Bocs, hogy ilyen soká reagálok, de sajnos csak 4 naponta érem el a netet a munkahelyemről.
Igen én is hallottam erről a befúrásos szigetelési módszerről. Majd körbejárom ezt a témát és ha nem túl drága az anyag akkor megveszem és „bevetem”, ugyanis a furatokat szerintem Én is meg tudom csinálni.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27812)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27955
Szerintem a lelkesedés nálam is csak 1-2 évig fog tartani kenegetés témában. Majd meglátjuk meddig bírja a nyüstölést a termék.
Előzmény: bobo23 (27953)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27954
Ha ismét visszakanyarodtunk a szigeteléshez mit ajánlasz melyik gyártó termékeit vegyem meg? Azért kérdezem, mert bármelyik céget felhívtam természetesen az ő termékük a piacon kapható legjobb termékek és az összes többi nagyon rossz minőségű és semmiképp ne azt vegyem meg. Nagyon elgondolkodtam, hogy saját magam megcsinálom a szigetelést már csak pusztán kihívás gyanánt. A színezést természesetesen nem vagyok elég bátor megcsinálni, de lehet evés közben jön meg az étvágy.
Előzmény: Törölt nick (27952)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27953
A milesi-re irtam 6-8 évet kezelés nélkül. Azt nem lehet tudni hogy ha évente kenegeted akkor meddig tolható az élettartam, mivel senki sem kenegeti. Van még 1-2 gyártó a piacon akik ezt a rendszert gyártják, az összes többi kacat beleértve a Trilakkot is.
Előzmény: Attesz88 (27947)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27952

Korrekt infok egyben, az EPS szigeteléshez, hogy

a "mester" körmére nézhessen a megbízó...

 

Anyagnorma, kivitelezés, csomópontok, számítások.

http://www.trilak.hu/uploaded/files/thermotek_hoszigetelo_rendszer.pdf

 

 

bobo23 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27951
Sajna azt kell hogy mondjam hogy a ma ismert anyagok közül mindenképp a vizes bázisu cuccok a leg tartósabbak. A tiku drágább anyagai sem tartanak tovább 5 évnél. Mondjuk a mai kinálatban ez akár még jónak is mondható. Amit az asztalosok használnak az inkább ipari festék, piszok dága(natur szinben 6 pénzért a liter),és azért fujják mer a vizes bázis nem szépen ecsetelhető. Pont ezek miatt a már beépitett cuccoknál nehezen kivitelezhető. Ugy tapasztaltam,hogy ezek sem birják 6-8 évnél tovább. Nincs jó (örök) megoldás.
Előzmény: Attesz88 (27944)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27950
Állítólag egyszerű, mert csak valami rongyal kell felhordani a felületre a szert. Ne újrafestésre gondolj. Azt én se vállalnám annyira nem szeretek barkácsolni.
Előzmény: vadckor (27948)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27949
Előzmény: Attesz88 (27944)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27948
Nem használtam, de évente kétszer átkenni valamit az szép meló.
Előzmény: Attesz88 (27947)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27947
Nekem sokan a Milesi márkájú felületkezelő anyagot ajánlották. Állítólag annyi a hátránya, hogy évente kétszer át kell kenni valami felület felújító anyaggal a szerkezetet.
Előzmény: vadckor (27946)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27946
Én Belinkát használtam sok helyre, nekem tetszett.
Előzmény: Attesz88 (27944)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27945
Tikkurilának vannak jó (és drága) anyagai.
Előzmény: Attesz88 (27944)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27944
Milyen anyagot ajánlasz a felületkezelésre? A régi házunkban az ablakokat Sadolinnal festettük le és 4-5 év után már eléggé megtépázottan néztek ki.
Előzmény: bobo23 (27943)
bobo23 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27943
A különbséget ne a felhordás módjában,hanem az anyagban keresd.
Előzmény: Attesz88 (27942)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27942
Ahoz én is értek csináltam már párszor. Az új ablakokat viszont biztos, hogy az asztalos fogja festeni ráadásul kompresszoros fújással, mert az a legtartósabb. Sajnos a régi házunkon jól megszívtuk a saját magunk által végzett ecsetes festési módszerrel.
Előzmény: vadckor (27941)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27941
Ennyiért én is kitanulom :-) Ajtócsiszoláshoz és festéshez már nagyon értek úgyis:-)
Előzmény: Attesz88 (27940)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27940
Volt olyan cég aki nekem egy ajtóra 700.000ft-ot mondott. Mikor visszakérdeztem, hogy aranyból készítik e az ajtót elkezdtek magyarázni, hogy sok az íves vágás és üvegezés miatt vele a munka. Erre mondtam nekik, hogy akkor inkább kitanulom a szakmát és legyártom magamnak.
Előzmény: vadckor (27939)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27939
Kösz!Ha ajtó is van benne az más, azt mindig durván számolják, nekem annak idején 150-220 ezer közötti árat mondtak egy darabra. Én meg nemet!:-)
Előzmény: Attesz88 (27938)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27938
Nem vagy az. 27,2 m2 a nyílászárók felülete. Ebben 3db ajtó van benne. 2 db oldal és felülvilágítóval. Az ajtók elég egyedi forma alapján lesznek elkészítve. A legjobb ár 1,18 millió bruttó volt 68mm-es profillal és 1.1-es argon gázzal töltött üveggel. Minden ablakan 2-szeres gumitömítés, hibás működtetés gátlás és résszellőző funkció. Az ár tartalmazza a felületkezelést és beépítést is.
Előzmény: vadckor (27936)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27937
nah tényleg kezd kiderülni hogy képzelődöm. szóval a ház (egy lakó elmondása szerint) 1954-ben épült . a külső falai kb 35 centisek lukacsos téglából, a válaszfalak (már ami nálam nem lett ytonggal kiváltva) pedig salakbetonból vannak. azt hiszem a holnapi méricskélés után átviszek hőmérőt egy-két haverhoz aztán megnézem ott is milyen meleg van. a villanyfogyasztásomat meg pont telibetrafáltad........
szinte minden nap van 2*3-5 perc szellőztetés, de több szomszéd is panaszkodik hogy hidegnek érzi a lakását. egyébként a lakás észak-keleti fekvésű, inkább kicsit észak felé tolódva.
Előzmény: Törölt nick (27920)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27936
Ha nem vagyok indiszkrét most már tényleg érdekel, mennyi ablak és hány nm összesen ill. mi volt a legjobb árad?
Előzmény: Attesz88 (27931)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27935
Az kb egy reális "jó ár".
Előzmény: Attesz88 (27934)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27934
Hát ez nekem is kicsit olcsónak tűnik. Az általam legjobb ajánlatként begyűjtött 10cm-es ursa üveggyapotot 375ft/m2 áron vesztegetik.
Előzmény: botsinkai (27933)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27933
Raab Karchernál állítólag 14 centis üveggyapot kétszázpárforint/ nm (mai telefonos infó), de nem vagyok hajlandó elhinni. :-)
Előzmény: Attesz88 (27932)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27932
Köszi a tippet mindenképpen menni fogok, mert ugye a szigetelő anyagokat is lehet hogy sikerül jó áron megszerezni.
Előzmény: Eddy N (27930)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27931
Az 1.1-es üveget argon töltéssel értem. Akivel én valószínüleg dolgoztatni fogok az azt mondta nekem, hogy a 78mm-es szerkezet 30%-al drágább a 88-as szerkezet pedig 50%-al drágább (bruttó) a 68-as profilból készült társainál. Természetesen az utóbbi kettőben 3 rétegű üvegezés van.  Roto NT vasalattal lenne szerelve az ablak.
Előzmény: vadckor (27929)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27930
Irány a Construma, és szedd be a jobbnál jobb ajánlatokat! Ha meg mégsem lenne jobb, egy nap próbát megért. :)
Előzmény: Attesz88 (27928)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27929
Az 1.1 üveget argon töltéssel érted?Tényleg 30 % különbség van?Milyen vasalat?Milyen zárszerkezet
Előzmény: Attesz88 (27928)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27928
Tőlük én is kaptam már ajánlatot, de még kedvezményekkel eggyütt is drágábbak lennének mint az a cég aki valószínüleg gyártani fogja a nyílászárókat. Nem ragaszkodom a 68-as profilhoz csak alapból ilyenből gyártják az ablakokat az 1.1-es 2 rétegű üveghez.
Előzmény: vadckor (27927)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27927
Asztalosok nekem is horror árakat adtak, nekem szafasak (szafa.hu) az ablakaim, 88 mm-esek. Mindig van valamilyen akciójuk.

Biztos nem figyeltem , de miért ragaszkodsz a 68-as tokhoz?
Előzmény: Attesz88 (27925)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27926

Szigetelés szempontból a lambda/vastagság adja az U értéket.

Az U-bel pedig a kisebb a jobb....

 

A 25 cm-es lambda=0,040 tehát U=0,04/0,25=0,160

A 30 cm-es lambda=0,044 tehát U=0,044/0,3=0,147

 

Ha, még olcsóbb is a 30 cm, akkor pláne jobban jártál...

Előzmény: Attesz88 (27922)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27925
Már körülbelül 25 ajánlatot kaptunk különböző asztalosoktól a nyílászárók gyártására. A 3 rétegű üvegezés miatt vastagabb tok kell a 68mm-es tokba nem fér bele. Álltalában 20-35%-al drágábbak a 3 rétegű üveggel gyártott ablakok. Te is fa ablakokat rakattál be? Esetleg tudnál ajánlani egy szépen dolgozó asztalost?
Előzmény: vadckor (27923)
békéscsabai Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27924
Jó választás lehet neked még az Isover Domo és Rio üveggyapot is, kedvező árban lehet kapni, hasonló tulajdonságokkal rendelkezik mint az Ursa és a Knauf.
Előzmény: Attesz88 (27922)
vadckor Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27923
A 3 rétegű ablak szerintem az egyik legjobb befektetés volt nálam, én a helyedben nem vetném el. Be kell kérni egy csomó árajánlatot és akkor lehet dönteni, nekem volt sima 1,4 ajánlatom drágább mint a háromrétegű 0,7. ha kifogsz egy akciót most is sikerülhet.
Előzmény: Attesz88 (27922)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27922
Köszi az infókat sokat segítettél. Az ursa gyapotot választom akkor inkábbb, mert abból a 30cm olcsóbb mint a knauf 25cm-es terméke és a válaszodból azt veszem ki, hogy inkább vastagítsam 5cm-rel a szigetelés mint picit jobb lambda értékű terméket vásároljak.
Előzmény: Törölt nick (27921)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27921

Padlásfeljáró...

 

Szigetelést mindig, mindenhol CSAK!!!

és kizárólag, arra az oldalra tegyél ....

....amelyik a HIDEG oldal éppen.

 

Szóval amelyik oldal a szabad levegővel érintkezik.

 

Gyapotok majdnem mindegy, olyan kicsi

az ár és a lamda érték különbség köztük.

 

A 25 cm alapban mindből elég is lesz, a 30 cm-t

meg célszerűen elbírja még, ha kassza is elbírja...

Előzmény: Attesz88 (27919)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27920

Az 50 m2 födémen januárban volt átlagosan 22-(-2)=24 fok hőlépcső

Az utcai fal lehet mondjuk 20m2, az új ablak sokat nem ront rajta.

 

Szóval van cirka 70 m2 mondjuk U=1,1 W/m2K értékű hűlő felület.

Ez 70*1,1*24=1848 W azaz 1,848 kW teljesítmény igény.

 

A többi fal és padló fűtött, tehát energia vélhetően nem megy el.

 

A szellőzésre normál esetben 330 W/fő/óra energia szükséges.

Ha átlagosan 2 fő van othon, akkor ez 0,66 kW....

...amiből a 2 fő cirka 0,2 kW-t maga biztosít a testével.

 

Szóval ...szumma 2,3 kW energia igénye van a lakásnak.

Ez 31*24*2,3=1711 kWh januárra...ebből levonva egy

mondjuk 120 kWh-ás villanyszámlát, marad 1591 kWh

amit acirkónak kell biztosítania, 0,8 cirko hatásfokkal

akkor 1989 kWh, ami gázból 210 m3 lenne....

 

Ehhez képest a tény 155 m3 gáz, tehát....

 

- vagy jobb a szigetelés, úgy 0,8-0,9 körül valójában

(és akkor ez egy 25 év körüli ház alighanem)

-vagy nagyobb a villany fogyasztásod

- vagy kevesebbet szellőztetsz

-vagy melegebb volt a január a -2 fokos átlagnál

....és ezek kombinációi, természetesen.

 

Előzmény: M63FUN (27916)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27919
Köszönöm a választ. Ezek szerint nem éri meg 10 éves távlatban a 3 rétegű üvegezés a megtérülés miatt. Hideg padlásom lesz egyenlőre. Azon is gondolkoztam, hogy ahol a padlás feljáró és a szoba fala közös ott a padlás felöli oldalon is felraknék szigetelést. Szeriintem végül grafitot fogok feltenni, hogy minél jobb legyen s szigetelés a házon. Szerinted a födémre elég 25cm gyapot? És még egy kérdés. Szerinted milyen gyapotot érdemes venni? Amit én kinéztem az a Knauf Insulation classic 0,4-es. Találtam ennél jóval olcsóbb Ursa üveggyapotot is, de az 0,44-es értékkel bír.
Előzmény: Törölt nick (27918)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27918

Ablakhoz nem "értek"...az üvegezése, meg tényleg külön szakma.

 

Amit tudni lehet, hogy a fenyőfa lambda értéke nagyjából: 0,2+-0,05 W/mK

 

HA a falnál U<=0,25 W/m2K a megcélzott érték, akkor

szerintem...az ablak toknál is ez LENNE a célszerű érték.

 

Ehhez .....

0,2/0,25=0,8 azaz 80+-20 cm vagy még több fát

KELLENE látnia a hőnek, amíg átjut  a tokozaton.

Ami ugye a gyakorlatban lehetetlen....

 

Innentől az, hogy a tok hány cm vastag, hőtechnikai szempontból

a manpság gyártott profil mérteknél nagyjából mindegy is.... szerintem.

Főleg, hogy amúgy sem olyan túl sok négyzetméter az a

tokozat valójában...hacsaknem üvegfal éppen, amiről szó van.

 

Az üvegzésnél meg abból kell kiindulni, hogy

az U érték 0,1-el való javulása, éves szinten cirka

6,5 kWh megtakarítást hoz négyzetméterenként.

 

Ez gázra átszámolva 0,69 m3, ami ~110 Ft/év/m2 megtakarítás

mostanság, az U érték, minden 0,1-el való javulására....

 

Vegyünk egy értelmesnek mondható 8-10 éves

megtérülési időszakot, és akkor legyen az U javulása

pl. 1,1>>0,7=0,4 azaz 0,4/0,1=4 egység esetén, tehát

a négyzetméter ár legfeljebb, 4*110*(8-10)=3520-4400 Ft/m2

szintig indokolható az energia megtakarítással.

 

Pénzügyi szempontból tehát az ettől nagyobb

ablakár növekedés már nem igazán  buli....

 

Más kérdés a komfort érzet javulása.

A melegebb belső üveg felület,

- kevésbé sugároz hideget, arra akinek a teste "látja" éppen

- kevésbe lesz hajlamos a pára az üvegen való lecsapódásra

 

 

A padlás ajtót minek szűkíteni a beforduló szigeteléssel?

(ha jól értelek...) A padlás marad hidegpadlás...nem ?

 

Oda ahol a fal nem szigetelt másik oldalán úgyis

a "szabad levegő" lesz fölösleges a kávákba  

is 15 cm vastagon befordulni.....szerintem.

 

Igen a grafitos cirka 15-20%-al jobb szigetelő

azaz valóban kb. a 15 cm-el egyenértékű lesz.

 

Előzmény: Attesz88 (27915)
KömKel Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27917
Azért ha a pokrócos dolgot megcsinálod, készits már pár fényképet. Had röhögjünk :D
Előzmény: M63FUN (27916)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27916
ha minden igaz holnapra haver hoz hőmérőt, minden falnak, plafonnak padlónak, illetve a lapostetőnek a külső hőmérsékletét is megmérem mondjuk holnap éjjel mikor már a nap semmit nem kavar be.
igazából eddig nem derült ki hogy extra fázós lennék. most éppen 22.5 fok van januárban kb 20-21 fokra fűtöttem, 50 nm a lakás csak 1 fala érintkezik a külvilággal 2,6 méter a belmagasság felettem a lapostető. cirkóval új műanyagablakokkal fogyasztottam 21 foknál 155 m3 gázt turbós cirkóval 60 c-os előremenő vízzel.
mint anno mondtam ekkor kb 19-19,5 fok volt 240 cm magasságban 2 hőmérővel mérve.
hát ezt a pokrócos témát nem tom hogyan tudom megoldani de megpróbálom. mindenesetre thx a falhőmérséklet értékeket, kiváncsi vagyok hogy áll nálam ez a dolog
Előzmény: Törölt nick (27914)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27915
Köszönöm a kimerítő tájékoztatást. Ha nem gond zargatnálak további kérdésekkel. Szerinted megéri rákölteni a fa nyílászáróknál a vastagabb szerkezetre és a 3-as üvegezésre? Ez a megoldás körülbelül 30-40%-al drágítaná meg a nyílászárókat. Az ablakok egy részénél lesz redőny. Mivel nagyon szeretjük a természetes anyagokat így gondolkodunk fa redőnyben, de ennek az ára egy kicsit elriaszt a megvalósítástól. Jelenleg is van redőny az ablakok fölött így annak a helyére gondoltuk beépíteni az újat természetesen jól beszigetelve a tokot. Szigetelés vastagságával az a problémám, hogy ennél vastagabbat nem nagyon tudunk feltenni eggyes helyeken mert például a padlásra olyan kicsi ajtót kellene beépíteni amin be se lehetne tuszkolni egy nagyobb méretű dobozt. Hallottam valami grafitos szigetelő lemezről aminek állítólag jobb a hőszigetelő képessége. Esetleg ha abból feltennék 12cm vastagot akkor elérném vele a 15cm sima eps hőszigetelő képességét?
Előzmény: Törölt nick (27912)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27914

Fogj néhány plédet, paplant párnát és vedd körbe

legalább 2 méter távolságban Magadat velük...

 

Azaz takard ki a falat, mennyezetet, padlót! Magad körül, hogy

a tested NE direktben a sugárzó hideg falat "lássa", hanem

a gyakorlatilag a léghőmérsékletet átvevő plédeket, paplanokat...

 

HA... így nem fázol akkor túl hidegek a falak és kész!

 

HA így is fázol, akkor...

- huzatban ülsz

- keveset fűtesz (22-23 fok azért kell legyen)

- extra fázós vagy

 

Nagyjából a 18 fok alatti hidegségű falak

már mindenkit fázóssá tesznek...

Márpedig egy rosszul szigetelt házban

a 18 fokos falhoz, akár 25-26 fok is kellhet bent.

Avagy a 22-23 fok esetén is könnyen lehet a

fal csak 15 fok körüli...ami nagyon fázósít...

Előzmény: M63FUN (27911)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27913

Azt az embert aki a teherbírásról nyilatkozik ...statikusnak hívják.

 

De, ha ez a ház tégla, van beton alapja és vasbeton koszorúja,

akkor gyakorlatilag látatlanban is biztos, hogy elbírja

a tető hőszigetelés miatti nehezedését...

 

Igen vacak szerkezet kellene ahhoz, hogy ne így legyen!

Előzmény: SQLkerdes (27906)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27912

A tömörtégla fal felteszem 40 cm-es, kétoldalt vakolva...

 

Ez esetben cirka U=1,35 W/m2K a hővesztesége.

 

Erre, ha felkerül ....

12 cm EPS, akkor U=0,27

15 cm EPS, akkor U=0,22

18 cm EPS akkor U=0,19

 

Változatlan feltételek esetén kizárólag az  U javulása miatt:

12 cm esetén  0,27/1,35=20%-nyi energia kell majd csak

15 cm esetén  0,22/1,35=16%-nyi energia kell majd csak

18 cm esetén  0,19/1,35=14%-nyi energia kell majd csak

...a falak veszteségének pótlására.

Plafonnál, hasonlóak az arányok.

 

A szellőzési veszteségek miatt, persze nem fog

ennyit csökkeni, de bízvást számolhtasz azzal, hogy

évi 1000-1200 m3 gáz biztosan elég lesz a szigetelés után.

(igazából még 1000 alá is mehet...)

 

A megtakaritható 1300-1500 m3 gáz az jövőre pl.

(160Ft/m3 árral)  ~220 eFt lesz körül lesz....

 

Azaz évi legalább 200 eFt megtérülésével

számolhatsz....a beruházás tervezésekor.

 

 

Tekintettel a várható gázár emlésekre és az ésszerű

(6-8 év) megtérülési időkre is, manapság falnál legalább

a tényleges  U<= ~0,25  tervezési érték megcélzása

a gazdasági optimum. Az egyelőre belátható ideig....

 

Ahhoz, hogy ez a valóságban is teljesüljön, valamennyivel

alá kell tervezni! azaz ez esetben a

CÉLSZERŰ megoldás: 15 cm EPS felrakása.

(ha bírja a kassza akkor mehet a 18 cm is...)

 

A +3 cm EPS cirka 360Ft/m2 árral  fogja csak drágítani

a nagyjából 5-6 eFt/m2-es kész szigetlés árat.

Szóval "nem tétel" ahhoz képest...és később

nem lehet könnyen pótolni, jobb most felrakni.

 

Pára szempontból aggodalom nélkül rakható rá az EPS.

Feltéve, hogy a lábazati vízszigetelés rendben van!!!

Azaz a fal alulról, az alapon át nem nedvesedik...

(mivel öregházról van éppen szó)

 

Amit MÉG javaslok az ablakoknál a

redőnytokozat helyes  megoldása a szigetléskor

ill. h amost ninc sen redőnyők megfontolandó a

legalább a tokozat betervezése ...

 

A redőny sokat ér zaj/hideg/meleg ellen is..

info: pl. itt  http://baltavariredony.hu/

 

Előzmény: Attesz88 (27902)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27911
ezen a hőkamerán is filóztam már, pusztán csak azért hogy hipohonderkedem, vagy valóban a tető a "ludas". de másik kérdés, ha esetleg tudok a napokban infrahőmérőt szerezni és körbemérem a lakást, illetve kimegyek a lapostetőre és annak a felületi hőmérsékletét, akkor tutira meg lehet mondani mé vagyok ilyen fagyos barom?
Előzmény: Törölt nick (27904)
KömKel Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27910
Igazából nincsenek szakosodott kollégák.
Illetve akik vannak, azok közel sem függetlenek, hanem egy-egy terméket propagálnak, ahogy az általad emlitett hőkamerások is.

Energia-auditor kellene neked, aki épitész is egyben, és hajlandó foglalkozni ilyesmivel.

Én a mezei épitészeket képviselem, akik próbálnak lépést tartani az új technikákkal :)
Előzmény: SQLkerdes (27908)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27909
Sztornó az egész.
Most találtam meg az Építészkamara honlapját, onnan majd próbálok okosodni.
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27908
És vissza is kanyarodtunk az eredeti kérdésemhez. Akármilyen építész ért ehhez, vagy vannak szak-építészek akik hőszigetelésre szakosodtak?
Ha igen, akkor milyen címszó alatt érdemes keresni őket, van-e valami szakmai szervezetük (taxiból is inkább a City taxit hívom, mint leintek egy "talpast", nagyobb az esélye, hogy nem lesz probléma).
Előzmény: KömKel (27907)
KömKel Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27907
Akkor gugliba benyomni: lakóhely+épitész, és párat felhivni, hogy vállal-e ilyesmit :)

(Legjobb mondjuk, ha inkább azt kérdezed, csinált-e már ilyet)
Minden épitésznek van statikusa, igy a terheléseket is ki tudja számoltatni.
Előzmény: SQLkerdes (27905)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27906
Egy sima homlokzati hőszigetelésnél egyet is értenék veled, de amint írtam lejjebb, nálunk a tetőhöz is hozzá kell nyúlni, hogy a hőszigetelési kapacitást növelhessük :-(

Oszt nem szivesen érbrednék egy reggel a törmelék között, mert a falak nem bírták el a gerandákra rakott "magasító" gerendák többletsúlyát.
Előzmény: Törölt nick (27904)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27905
Hőkamerás vizsgálat volt, de az egyik cellulózos szigetelős céggel csináltattam, azok meg - meglepetés - a cellulózt javasolták megoldásként még oda is, ahova úgy sejtem nem praktikus.

Szóval valami profi szaktanácsra van szükségem, valami márkafüggetlen szakembertől. Mivel a tetőt valszeg kifele terjeszkedve kell hőszigetelnünk, az se baj ha ki tudja számolni mekkora tető-súly növekedést bír el a fal, etc.
Előzmény: KömKel (27903)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27904

Én egyszer hívtam...de fölösleges...gyakorlatilag.

 

A hőhidak úgyis a sarkoknál, áthidalóknál,

koszorúknál, gerenda talpaknál vannak...

 

DE!!!

Mindez csak látvány...mivel a felrakandó

15-20 cm szigetelés alatt már kb.

totál lényegtelen az eredeti állapot...

 

Meg kell csinálni rendesen, hézag mentesre a

hőszigetelő kabátot körben mindenhol a házra és kész.

 

Nem kell agyalni semmin, fölösleges :-))

 

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (27901)
KömKel Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27903
Egyetértek.

Én csak a rajzokból és az elmondásból tudnék számolni, amibe rengeteg buktató van. Ráadásul a hőkamerás kb ugyanannyiért csinálja meg az elemzést pontos hőkép alapján...
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27901)
Attesz88 Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27902

Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni hőszigeteléssel kapcsolatban. Körülbelül 100 éve kisméretű tömör téglából épült 100m2-es házban élünk családommal. A ház belmagassága 3,5m. A nyílászárók kapcsolt gerébtokos ablakok igen rossz állapotban vannak. A tavalyi naptári évben fűtésre 2513m3 gázt használtunk el. A házon jelenleg semmilyen szigetelés nincsen. Az lenne a kérdésem ha a homlokzatra felteszek 12cm EPS lapot a födémre 25cm üveggyapotot a nyílászárókat pedig kicseréltetem 1.1-es üvegezésű fa nyílászárókra körülbelül mekkora megtakarítést tudok elérni? Bármilyen javaslatot szívesen fogadok hőszigeteléssel kapcsolatban, hátha valami rossz megoldást készülök megvalósítani. Segítségeteket előre is köszönöm. 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27901
Szerintem hőkamerást hívj. Az építész csak rajzot lát (ami nem úgy lett megvalósítva) meg téged hall (mindenre rosszul emlékszel), a hőkamera meg a valóságot (hogy hol szökik a meleg). Egy értelmes hőkamerás nemcsak rámutat a problémás pontokra, de javaslatot is tesz a megoldásokra. Vagy mi itt a fórumon a hőképek alapján :)
De igyekezz, mert a jó hőkamerás méréshez jó hideg időjárás kell
és nemsokára jön a tavasz (és kb szeptembertől a jön a nyár).
Előzmény: SQLkerdes (27899)
Pitylogós Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27900

A legtöbb nem tartja rajta.

 

A BME-n 2.éves építészhallgatók még csak nem is hallottak olyanról, hogy blowerdoorteszt...

 

Ez 50% az oktatás sara, 50% a hallgatók sara, hogy nem olvasnak utána maguktól a szakmának amire készülnek.

Előzmény: SQLkerdes (27899)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27899
Pont ez a kérdésem. Milyen építészt hívjak? Van olyan hogy hőszigetelési építész, vagy minden építésznek érteni kell hozzá.

Ahogy elnézem azért itt vannak újabb meg újab technikák, szóval rajta kell tartania a szemét a változásokon.
Előzmény: KömKel (27894)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27898
"Az viszont tény, hogy az első rész (ikersejtes) sokkal jobban hangszigetel, mint a hátsó új rész..."

Na ettől tartok én is.Még hála a jó égnek nem vettem meg a téglát.Most azon gondolkozom hogy a Silka mészhomok tégláját veszem meg inkább.Az elég jó hangszigetelésű.Erre menne a 15-20 centi EPS.Csak azt nem tudom hogy jó-e ezt a két anyagot ilyenformán kombinálni.Főúton lakom.Előttem jár a busz az is hangos.A sok tetves tuningos motorosról nem is beszélve.
Előzmény: KömKel (27895)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27897
Műanyag távtartókkal.Tehát veszel a csavarodnak megfelelő vastagfalú műanyagcsövet. Levagdosod a szigetelés vastagságában.Majd felfúrod a lécet.Utána kibővíted a szigetelésen lévő lyukakat a műanyag csőnek megfelelően.Mehetnek be a csövek a lyukakba szilóval,vagy valamelyik mester pasztával.Utána egyből mehet fel a léc véglegesre.5 centi szigetelésnél olyan 3 centi műanyag cső külső méret a jó.
Előzmény: Real_Tek (27896)
Real_Tek Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27896

Sziasztok,

 

Adott egy 5cm-es XPS-el "fedett" falrész. Erre szeretnék felfogatni egy ~3,5m hosszú  50*100mm-es fát, ami szélső eleme lenne egy párnafa-hálózatnak, amire hajópadló kerül majd. Ezt a fát, a szigetelésen keresztül mivel rögzítsem/rögzíthetem szerintetek a flahoz? A fal B30-as téglafal, amin van kb 4cm vakolat, azon van a ragasztott dübelezett XPS. Előre is köszi a segítséget!

KömKel Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27895
Ugyanez volt most nálunk is. Viszont hosszas mérlegelés után én inkább 30N+F-et raktam inkább a 38-as helyett.
Olcsóbb, kevesebbet vesz el a beltérből, és ha rákerül a külső szigetelés, nem számottevő a különbség a kettő között.

Az viszont tény, hogy az első rész (ikersejtes) sokkal jobban hangszigetel, mint a hátsó új rész...
Előzmény: csabapeca (27892)
KömKel Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27894
Egyik verzió szerint keresel egy hőkamerával rendelkező szakit, aki csinál egy komplett hőtérképet a házadról, és az alapján tudsz továbblépni.

A másik, hogy kihivsz egy épitészt, és az elmondásod alapján megpróbálja rekonstruálni a ház anyagait, rétegeit, majd ez alapján kitaláljátok hogyan tovább.
Előzmény: SQLkerdes (27890)
HG. Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27893
Köszönöm, ez a Soudal ígéretesnek tűnik, ki fogom próbálni!
Előzmény: Törölt nick (27836)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27892
Rosszul fogalmaztam.A hideg falakat a mostani (ebben lakunk és ez is megfog maradni) ikersejt téglából épült házra írtam.A hozzáépítésre gondoltam a porotherm 38-ast.Ez toldást jelent hátra (8 méter),és a tetőtér felé 1 méteres emeléssel.Az egész házat (régi és új építés) gondoltam beszigetelni 15-20 centis EPS-el.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27889)
m.v.elelctro Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27891
Az isotech kft elég segítőkész mindenféle szigeteléssel kapcsolatban.Hang,hő,víz stb.
Előzmény: SQLkerdes (27890)
SQLkerdes Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27890
Sziasztok,

Szeretnék hozzányúlni a házam hőszigeteléséhez, van egy-két terület ahol sokat lehetne javítani a dolgon.
Vannak egyéni problémáim is, szóval arra gondoltam, hogy szakembert keresek, aki kijön, megnézi a házat és tanácsot ad az egyedi problémáim alapján.

Milyen címszó alatt keressek ilyen szakembereket? Gondolom nem minden mérnök ért egyformán a hőszigeteléshez, mi a titulusa azoknak akik ilyesmire specializálódtak?
Van valami külön kamarájuk, vagy nyilvántartásuk?

Előre is köszi a segítséget!
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27889
"A Hőszigetelés biztosan jó az esetemben ... Hidegek a falak,modern gázcirkóval is elég nagyok a számlák."

Ebből a két mondatból csak az egyik lehet igaz.

"Viszont nem tudom hogy pára és hang esetében is jó-e ez a választás."

A páránál az az általános szabály, hogy kifelé (tehát a hideg felé) vagy egyforma, vagy egyre jobb páraáteresztésű rétegek legyenek. Ha belül tégla van, kívül eps, az pl jó rétegrend.
Hangszigetelés: kevés olyan anyag van, amely hangot és hőt is egyaránt jól szigetel, ilyen pl az üveg/kőzetgyapot (az eps NEM jó hangszigetelő és a téglák közül is csak a nagyon drágák). De külső falat kőzetgyapottal hőszigetelni igen drága mulatság, úgyhogy én kettéválasztanám a két feladatot: az olcsó téglafalamra kívülről olcsó eps-t tennék és (ha mélyhangok a zavaróak) és a falra belülről egy vékony légréteggel elválasztott rezgő burkolatot raknék (gipszkarton/osb/lambéria/stb).
Előzmény: csabapeca (27887)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27888

A porotherm 38Nf -es 0.87h/m2
A 30 as blokk olyan 1,2-1,4h/m2 fajtától függően.

Töltsd le a Kimmer.hu ról a Demó kisipari normagyűjteményt.Nagyon jól használható.
Előzmény: Törölt nick (27884)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.09 0 0 27887
A Hőszigetelés biztosan jó az esetemben.Viszont nem tudom hogy pára és hang esetében is jó-e ez a választás.Kéne valami progi vagy olyan oldal ahol utána lehetne nézni ennek.Most egy ikersejt téglából épült házban lakom.Ezt bővítjük hátra fele is és a tetőtér felé is.Hidegek a falak,modern gázcirkóval is elég nagyok a számlák.Ezért kell aránylag vastag szigetelésben gondolkodnom.Keresem az ideális választást.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27883)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27886

Düfa gyártmányú 1,5 mm-es műgyanta vakolatanyaggal van valakinek tapasztalata?

Jó a minősége??

 

(Árban kb. fele a Baumit-nak)

Ér ennyivel többet a Baumit? Vagy ha nem, akkor kb. mennyivel jobb a Baumit??

Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27885

Keresgéltem...a találatokat "értékelve"...nagyjából...

 

kisméretű tégla falazat 25 cm    ~2000 Ft/m2+áfa=2500 Ft

B30 jellegű falazat        30 cm    ~ 1800 Ft/m2+áfa=2250 Ft

modern blokk tégla       30 cm    ~ 2000 Ft/m2+áfa=2500 Ft 

modern 38/44 falazat                 ~ 2200 Ft/m2+áfa=2750 Ft

 

Szóval a fal árat szinte téglától függetlenül lehet 2500 Ft/m2-nek venni.

Innentől maga a tégla+habarcs ára játszik csak gyakorlatilag....

Előzmény: Törölt nick (27884)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27884

Valaki tud mondani "reális" falazási normát...

Mondjuk 4 fős kiscsapat napi átlaga m2-ben.

 

- modern, 38/44 falazó blokkra

- régebbi 30-as falazó blokkra

- B30/19 téglára

- B30/14 téglára

 

Ha igen akkor, kb. számolható lesz a

különböző téglák+munkaidők alapján a

fal m2 ára is....a szigetelését meg kb. ismerjük.

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27883
"Az volt az elképzelésem hogy Porotherm 38-as falazatot csinálok 15-20 centis EPS hőszigeteléssel."

Számold ki a hőszigetelési jóságát és négyzetméterenkénti bekerülési összköltségét
- egy hiperszuper téglából készült falnak X cm vastag hőszigeteléssel,
- és egy legolcsóbb/m2 téglafalnak X+5 cm vastagságú hőszigeteléssel.
Előzmény: csabapeca (27882)
csabapeca Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27882
Na most egy kicsit elbizonytalanodtam.Az volt az elképzelésem hogy Porotherm 38-as falazatot csinálok 15-20 centis EPS hőszigeteléssel.Az ablakok 3 rétegű 0.7K értéküek,a tok és az ajtók 1,4K értéküek,de a hangszigetelő képességüket nem ismerem.
Szerinted ez Hő,hang illetve párazárás szempontjából jó választás?Vagy vegyek valami mást.
Előzmény: Törölt nick (27865)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27881

Nincs...a hungarocell, azaz az EPS mű=20-50 értéke,

ehhez még túl kicsi...kb. a tömör tégláéval azonos.

 

Az XPS nagyobb mű=70-100 értéke már nagyjábol jó...

 

De az igazi a PE fólia, vagy a bitumen.

Előzmény: Mahone Alexander (27880)
Mahone Alexander Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27880
Miért van szükség a "párazáró öntapadós ragasztószalag"-ra?
Ha le hungarocellezem a mennyezetet és a toldásoknál le ragasztom a párazáró öntapadós ragasztószalaggal akkor meg van oldva a párazárás?
előre is köszi
Előzmény: Csavarhúzós (27844)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27879
valami félreértés van. amíg nem volt a gép addig volt itt sok pára mert a kereszthuzat hiánya miatt ez a rengeteg víz nem tudott kiszellőzni. mióta a géppel kombinálom a ruhaszárítást semmi gondom. egyébként a gép nem megy, vagyis ha tudnám a ruhát máshol szárítani akkor nem párásodna a lakás. a 43% páratartalom meg most csökkent le reggel kb 50% volt, de ugye reggel szellőztetek mindíg 3-4 percet aztán meg gondolom most kevésbé hűti a légteret a szigeteletlen tető/falak így lemegy a páratartama a levegőnek (illetve relatív a páratartalom)
egyébként én csak zuhanyzom, az érdemben nem befolyásolja a páratartalmat (igaz én 4-5-6 perc alatt lezuhanyzom nem tart 40 percig mint a lökött haveromnak)

















Előzmény: Törölt nick (27877)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27878

Párából a 43% az nem sok az inkább már majdnem kevés is...

Ehhez a hőmérséklethez, a komfort érzet határán van.

 

Az 50+-5% a normál pára állapot nagyjából.

Az ember a 40-60% sávban még elvan...

 

Lassan hajlok arra, hogy esetedben alighanem

elég lenne pl. egy 2,5 cm-es HERAKLITH-C burkolat.

Direktben a falra csavarozva....hálózva, glettelve, festve.

 

Ez még nem vinné le nagyon a mögöttes fal hőmérsékletét.

Elég jó pára áteresztő lenne, a páragazdálkodáshoz is.

Elég jó szigetelő ahhoz, hogy MÁR ne sugározzanak hidegen a falak.

Házilag megoldható a felrakása...nem túl drága anyag....

 

Ha ez a ház egy B30 kategóriájú falazat, belül 2 kívül 3 cm vakolattal...

 

Akkor, most a fal felület 22,5 fokos levegő mellet 18 fokos.

 

A 2,5 cm-es HERAKLITH-C felülete 19,3 fokra emelkedne, miközben

mögötte a fal 12,4 fokra hűlne vissza....ami még éppen határeset.

 

Egy másik eset, ami még úgylátom, elmegy páratechnikailag.

A falon 1,5 fenyő lambéria, mögötte 1cm kőzetgyapot.

A fa felület ekkor a oldalfalon 19.8 fok, a fal mögötte 10,6 fok

A plafonon, pedig 20,3 fok és a födém 11,3 fok

....erős határeset.

 

A lambéria mögötte hungarocell megoldás...már nem jó ...

Előzmény: M63FUN (27876)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27877

...de honnan van a sok pára ?!

 

A fürdés/ruhaszárítás rendben, de ez ritka alkalom.

 

A főzés ritkán termel annyi párát, hogy abból gond legyen.

 

De akkor mitől van a tartósan sok pára ...a vizes falakból ?!

 

 

 

 

Előzmény: M63FUN (27875)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27876
ilyesmin filózom én is, illetve a külső szigetelésen, csak ugye az külön mizéria a társasház miatt. egyébként nincs hideg (bár most is pulóverben ülök) mert 22.5 fok van per pillanat ill 43 % a páratartalom
Előzmény: Törölt nick (27874)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27875
mint említettem, van egy masinám ami megold mindent. igazából a gyakorlat azt mutatja, hogy nem kell a gépet (már) üzemeltetni csak amikor kiteregetem a vizes ruhát. akkor viszont elég kemény a masina 2 mosásnyi ruha teregetése után 12 óra alatt 4 liter vizet szed ki a légtérből........(pedig 1000-es fordulaton megy a centrifuga) egyébként nincs penészem hála a gépnek, de a kereszthuzat hiánya miatt tudom hogy nem lehetett normálisan kiszellőztetni a lakást. hja mostanság már "csak" napi 2 szer szelléőztetek amíg nem volt gép kb 6 szor de az is kevés volt........
Előzmény: naki6 (27872)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27874

A "süt a hideg a plafonról" ellen elég egy álmennyezet is...

 

Ami a légáramlást nem korlátozza, de

az a SUGÁRZÓ hideg felület eltünik, mivel

az álmennyezet ALSÓ oldala az ottani

léghőmérséklettel lesz arányos....

 

Szóval pl. gipszkarton, lécvázon.

A plafon alatt ~ 5 cm légréssel (és körben persze)

A felső oldalán 3 cm gyapot terítéssel a

hideg sugárzás miatti "felülről áthidegedés" ellen.

 

Vagy cseréplécre rakott lambéria mennyezet

A lambéria fölöttt 3 cm gyapottal...

 

Szumma: ~ 10-11 cm belmagasság csökkenés.

 

Melegebb nem lesz ugyan tőle, de

a hideg sugárzás megszűnése miatt

a hőérzet javulna.... szerintem sokat.

 

Oldalfalkon uygnez ...KISZELLŐZŐTT (azaz légrésés)

burkolat a hideg oldal felőli áthűlés ellen

hőszigeteléséel, hőtükörrell védve....

 

Azaz a cél az lenne, hogy

NE a levgőnél több fokakl hidegebb fal/plafon

hideg sugárzását lássa az ember teste...

Hanem a levegőével azonos, tehát a falnál

több fokkal is melegebb burkolat sugárzását.

 

A kiszellőzés miatt a fal páraviszonyai elvben nem változnak.

Tehát, ha eddig nem volt penész ...nem is várható, hogy lesz.

Előzmény: M63FUN (27871)
vadckor Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27873
A zajcsillapítás nem jellemző, a sín kanyar megy és a legtöbb részen semmi sincs, se egy ház se egy fa....szántóföld.

Az egyéni dolgok meghatározóak ezt elismerem, azért írtam először mert úgy gondoltam, hogy a leírásod a "csodatéglákról" kissé degradáló és szerintem nem fedi a valóságot.

Az biztos , hogy amikor beköltöztünk a csendtől nem tudtam aludni:-))
Előzmény: Törölt nick (27870)
naki6 Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27872

Az elméletet igazolja a gyakorlat...

Azt a párát amit ki kell engedni az bent képződik. Főzés, fűrdés stb.

Nálam penész szerencsére nincs, de meg is teszek érte mindent hogy ne is legyen. Naponta 2-szer szellőztetek, fűrdés után pedig fűrdőajtót becsukom, ablakot kinyitom (pára távozik).

70% páratartalom az baromi sok. Amíg ezt nem tudod lecsökkenteni, addig lesz penész.

Szerintem.

Előzmény: M63FUN (27860)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27871
ha ráhajigálsz 30 cm eps-t akkor azt véletlenül nem hőszigetelésnek híjják? mer felénk valami ilyesminek csúfolják. ja hogy onnan indult az okfejtés hogy ez mondjuk rajtad kívülálló okból nem lehetséges........... el kellett volna olvasni. én amiben lakom az pl nem új szal nem fog kiszáradni, és egy dolog van még amit a lakásban végzek az a teregetés. sajnos én olyan balfasz vagyok hogy mosógéppel kimosom a ruháimat, nem tudok újat venni ha már egyszer volt rajtam. és biza hiába raktam bukóra az ablakot akkor is gondot okozott. egyébként annyira fulladozom hogy állandóan réssezllőzésre van zárva minden ablakom............ mint mondtam más valamiről sokat olvasni meg más tapasztalni. egyébként a pára problémát egyszerűen orvosoltam- > vettem egy páramentesítő gépet az megold mindent., csak sajnos attól még nem lesz meleg.
nálam "süt" a hidegtől a plafon, és filózás van róla moit lehetne ezzel csinálni ami árban is tűrhető, illetve amit a lakóközösség megenged vagy nincs beleszólása.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27867)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27870

Az a 60-80 méter komoly zajcsillapítást jelent ám...25-30 dB-t vagy még többet!

Pláne, ha köztetek netán növényzet vagy épület/kerítés is van...

 

http://www.tankonyvtar.hu/konyvek/kornyezettechnika/kornyezettechnika-6-3-1-081029-6

 

 

Nomeg ugye egyéne és a megszokása is

befolyásolja, hogy ki mit tart már zavaró zajnak...

 

Jómagam pl. a nyáron 3 hetes tanyai nyaralás után

(60 centis vályog falak és 1 km-en belül semmi zajforrás)

jó ideig durván zajosnak találtam a saját lakásom...

...ami amúgy viszonylag nem is zajos, városi létére.

Nomeg az ismerősők új építésű házaihoz képest sem..

 

A vidéki tapaszatalat óta, viszont tudom, hogy

bizonylehetne még javítani a zajszigetelésen.

Mert sokat javulna az "élet/alvás minőségem".

 

Szóval beépült a preferenciáom közé

a zaj kérdés megoldása is! a házaknál...

 

 

 

 

Előzmény: vadckor (27869)
vadckor Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27869
Tény, hogy kevés az autóforgalom, de cserébe van vasútvonat 60-80 méterre :-)

Tudom, hogy számokban nagyon erős vagy, de hidd el hogy nem zavaró ez tapasztalat, számokkal nem tudom leírni:-)))


Előzmény: Törölt nick (27865)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27868

A PUR hab NEM oldja...azzal ragasztják a falra is  pl.

 

A bitumenesből is vannak vízes bázisuak pl. a sopro választékában is.

http://hu-hu.sopro.com/products/bcp/baustoffe/smk/bitumenes-anyagok/index.html

 

 

 

Előzmény: Csavarhúzós (27864)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27867
"ha valahol egy ócska lapostető van azt az életben nem fogod tudni kifűteni mindíg is hideg pont marad ergo páralecsapódás helye."

Fogadjunk, hogy ha az ócska lapostetődre ráhajigálok kb 20-30 centi XPS hőszigetelő habot, az életben többé nem látsz a plafonodon párát/penészt.

"a szellőztetős dumák is annyit érnek amennyi idő begépelni őket, ugyanis ha ilyen hibás házban élsz akkor megtudod hogy 10 perc szellőztetés után kb 15 perc hogy megint 70% körüli páratartalom legyen."

Ha új az épületed, akkor jövőre már nem lesz víz a falakban (nyáron kiszárad). Ha régi ház, akkor vagy nagyüzemi páragyártó berendezésed van (pl növényház vagy nyílt lángú gázégő / szénhidrogén kandalló), vagy a természetes szellőzést olyan alacsonyra vetted (minden rés jól betömve), hogy közel jártok a megfulladáshoz :)
Ha társasház és a lakásod hidegebb (pl.fűtéstakarékosság), mint a szomszédoké, akkor még az is elképzelhető, hogy a falakon át a melegebb szomszédok párája is folyamatosan vándorol a te lakásod felé.

"innentől marad a belülről szigetelés, ami valóban csak toldozás foldozás."

Ha a lakás felől tökéletesen párazárod, és figyelembe veszed a hőhidakat, akkor szerintem nyugodtan lehet belülről hőszigetelni.
Előzmény: M63FUN (27860)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27866
purhabbal siman lehet eps-t ragasztani. ez teny, ki van probalva. plusz vannak purhab alapu direkt eps ragasztasra arult ragasztok is.

teny, hogy a meg nem kotott pur-t oldo cuccok oldjak az eps-t is, csak a purhabban alapbol nincs oldoszer.

vajk
Előzmény: Csavarhúzós (27864)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27865

Akkor jó helyen laksz...vagy nem zavar az autó zaj :-)

 

Egy normálisan elhaladó autó zaja 75-80 dB

(gyakran még több, a teherautók-buszok, suhancok pláne)

 

 

Városi nagy forgalmú utca lakásaiban nappa:

Földszint 85 dB
I. emelet 80 dB
II. emelet 76 dB
III. emelet 66 dB
IV. emelet 60 dB

 

Ebből a vakolt fal levesz szumma, mondjuk 45 dB-t.

A szokvány 5 méter előkert+a járda talán további 2 dB-t.

Marad valahol 30-35 db körül a zajszint....

...ami azért nem kevés, ha ezt a listát  nézzük.

 

----alig hallható-------

10 dB Szellősusogás, halk neszek 
20 dB Suttogás, óraketyegés 
30 dB Erdei zajok, szélzúgás 


-----napi élet zajszintje------

40 dB Vízcsobogás 
50 dB Csöndes beszéd 
60 dB Porszívógép 
70 dB Városi utcazaj 

 

------halláskárosodást okoz, ha tartós---
80 dB Gyári üzemzaj 
90 dB Gépteremzaj (hajó, erőmű, stb.) 
100 dB Szimfonikus nagyzenekari forte 
110 dB Vízesés közeli dübörgése 
120 dB Kovácsműhely, repülőgép motor 


130 dB Fájdalom küszöb 

140 dB Villámcsapás kb. 1 km-ről 
160 dB Közeli villámcsapás, robbanás 
200 dB Légköri hangrobbanás

 

A másik oldalról nézve a dB-eket.....

- a hangosan beállított rádió hangja nem hallható,

ha a két helyiség (lakás) közötti falszerkezet léghanggátlása 62 dB;


- a normál hangerôvel beállított rádió nem hallható,

a hangosra állított éppen hallható,

ha a léghanggátlás 57 dB;


- a normál hangerôvel beállított rádió éppen hallható,

ha a léghanggátlás 52 dB;


- a hangos beszéd már érthetô, ha

a léghanggátlás csak 47 dB;


- a normál beszéd már érthetô,

ha a hanggátlás mindössze 37 dB.


A járkálás (bútortologatás) zajának szubjektív megítélése

 a szomszédos helyiségben, illetve lakásban:


- jól hallható (erôsen hallható), ha a födém lépéshang-szigetelésének mértéke 88 dB;

- hallható (jól hallható), ha a lépéshang-szigetelés mértéke 68 dB,


- nehezen hallható, ha a lépéshang-szigetelés 58 dB.

 

 

B-30-as blokktégla (33 cm) kétoldalt vakolva,

POROTON tégla kétoldalt vakolva (38 cm vastag),

HB 38-as téglafal kétoldalt vakolva (40 cm),

POTOTHERM téglafal kétoldalt vakolva (40 cm),

A felsoroltak esetében a léghang-gátlás mértéke: 52 dB.

Öntött kavicsbeton a felületén póruszáró simítással:
- 19 cm vastag = 54 dB
- 15 cm vastag = 52 dB
- 12 cm vastag = 50 dB

Kisméretű tömör tégla kétoldali vakolattal ellátva:
- 27 cm vastag = 55 dB;
- 14,5 cm vastag = 48 dB

Válaszfal-lap kétoldalt vakolva:12 cm vastag = 42 dB.

 

 

Előzmény: vadckor (27857)
Csavarhúzós Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27864
Szerintem az EPS anyagát oldja mind a PUR-hab, mint a bitumen oldószere.
Előzmény: Törölt nick (27858)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27863
"van e valakinek tapasztalata az INHEMIWA belső szigetelő rendszerről!"

Az alapötlet jó (hőszig + dupla hőtükör réteg + zajcsillapító légrések), DE:
- semmi sem akadályozza a (párás) levegő alájutását a mögötte lévő hideg falhoz, így a panelek mögötti fal sok esetben összefüggő penésztanyává válhat.
- a fólia-távtartó pöckök elosztása túl egyenletes, így csak egy-egy frekvencián csillapít jól, máshol lényegesen gyengébben (erősen hullámos lehet a frekvenciamenet)

Tehát szerintem ha ezt az egészet a lakás felől TÖKÉLETESEN páramentesen lezárod (párazáró fóliával vagy nemlétező párazáró festékkel), akkor még használható is lehet. Így nem jó szerintem a pára miatt.
Az egyenletesebb zajcsillapítás (frekvenciamenet) érdekében meg a távtartókkal szét kellene hangolni (aszimmetrikus elosztás).
Előzmény: kerkyra (27854)
Csavarhúzós Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27862
>10 perc szellőztetés után kb 15 perc hogy megint 70% körüli páratartalom legyen.
-Csak akkor, ha már nedves a fal.

>vagyonért leszigetelem házamat majd vagyonért a szigetelést ellensúlyozandó, kiépítek egy szellőztető rendszert mert természetes szellőzés meg ugye nincs.....
-Itt nem általában a szigetelésről van szó, hanem a filtráció megszüntetéséről, ami nyílászáró-cserekor történik. A falakon keresztüli szellőzés 3% alatti, elhanyagolható.
Előzmény: M63FUN (27860)
vadckor Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27861
Kösz a választ!

Ha majd lesz hozzá kedvem megteszem:-))
Előzmény: memorix (27859)
M63FUN Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27860
látom szerencsédre te is csak hallomásból ismered ezt a problémát. addig örülj!!viszont az elméleti megoldások azért jók mert csak papíron működnek gyakorlatban meg nem..... szóval ha valahol egy ócska lapostető van azt az életben nem fogod tudni kifűteni mindíg is hideg pont marad ergo páralecsapódás helye. a szellőztetős dumák is annyit érnek amennyi idő begépelni őket, ugyanis ha ilyen hibás házban élsz akkor megtudod hogy 10 perc szellőztetés után kb 15 perc hogy megint 70% körüli páratartalom legyen. és ugye az ember elmegy dolgozni meg alszik, szóval nem tud 15 percenként szellőztetni. nálam pl egy frontra néz az összes ablak-> kereszthuzatot sehogy sem lehet csinálni....
és való igaz hogy mindíg a hideg oldal felől kell (ene) szigetelni de ugye társasházban elég 3 vénasszony és hiába csináltatnád meg zsebből (pedig közös tehát nem is neked kéne csináltatni) ha ők csak azt szajkózzák hogy nem engedik, mert közös tulajdon és tuti tönkreteszed.(persze a ház meg nem csináltatja meg mer az pénzbe kerül) és innentől marad a belülről szigetelés, ami valóban csak toldozás foldozás.
egyébként egyéni véleményem és jókat röhögök, hogy vagyonért leszigetelem házamat majd vagyonért a szigetelést ellensúlyozandó, kiépítek egy szellőztető rendszert mert természetes szellőzés meg ugye nincs.....
Előzmény: naki6 (27849)
memorix Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27859

Hello!

 

Igen Ytongnál 6-8 cm -nél van.

 

A 44 PH nál 8-10 cm -nél van...javaslom a 10-12 cm -t rárakni ha jó hőszigetelést szeretnél...a gáz ára várhatóan 3 éven belül a 170-180fT/m3 fogja elérni...

 

 

Előzmény: vadckor (27842)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27858

Hamár belső oldali hőszigetelés és párazárás...

 

Kenhető bitumen alapú szigetelés

(ez biztosan párazár és résmentes lesz...)

 

bitumen alapú ragaccsal habbal XPS ráragasztása

XPS-re PUR-habbal gipszkarton ráragasztása

 

...ez így nagy baromság vajon ?

Előzmény: Csavarhúzós (27855)
vadckor Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27857
Kívül vakolat, belül vakolat és mész.
Előzmény: Törölt nick (27856)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27856

...és mivan még rajta a blokkon kívűl-belül?

Előzmény: vadckor (27853)
Csavarhúzós Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27855
Nincs, de a honlapjuk alapján nem túl bíztató a rendszer.
-A párazáró bubis fóliák között centis rések vannak, ahol csak EPS van, azaz a párazárása hézagos, főleg ha még dűbelezik is.
-A táblákat a plafonnál mindenképpen szabni kell, ott mi tartja, illetve eleve nem annyira merev, mint egy vastagabb, nem csak a szélén felfekvő EPS

Akkor már jobbnak tartom a házilagos összerakást, ha sikerülne rájönni, mivel ragasztható jól a PE.

Meg ugye eleve a belső oldali hőszigetelésnek egy csomó hátránya van, ez ha jól veszem észre csak a vastagságból farag le.
Előzmény: kerkyra (27854)
kerkyra Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27854
Sziasztok!Érdeklődnék hogy van e valakinek tapasztalata az INHEMIWA belső szigetelő rendszerről!Köszönöm!!
vadckor Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27853
A véleményed egy kissé eltúlzott és sarkított szerintem, PTH HS 44 a házam és nem a hozzászólásodat igazolja, nem mindegy pl. milyenek a nyílászárók...
Előzmény: Törölt nick (27852)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27852

Ahol utca van ott... már csendes hely nem létezik! (max átmentileg...)

 

Mindig a legrosszabbkor megy arra valami hangos jármű, vagy csapat.

 

A 38/44 méretű csodatéglákon MÉG az utcán járok

beszéde is érthetően behallatszik, főleg éjjel... 

A fémes magassarkúban járó nők cipő kopogása szintén.

 

Jártam mostanában

pár ilyen 44-es csodatégla házban,

amin nincs kívül további HANGszigetelés.

Semmi pénzért nem laknék bennük!

 

Mondjuk a zöme eladó is...

Előzmény: naki6 (27851)
naki6 Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27851
Vagy csendes helyen kell építkezni. :)
Előzmény: Törölt nick (27850)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27850

Portherm HS30         mű=6        U=0,51 (0,43)    hanggátlás=40 dB (csak!!!!!!!)

Portherm HS38         mű=4,5     U=0,43 (0,35)    hanggátlás=40 dB (csak!!!!!!!)

Portherm HS44         mű=3,7     U=0,35 (0,30)    hanggátlás=40 dB (csak!!!!!!!)

Porotherm 44 N+F    mű=6,3     U=0,36 (0,35)    hanggátlás=42 dB (csak!!!)

 

Mátratherm LT30     mű=5        U=0,45               hanggátlás=44 dB

Mátratherm LT38     mű=5        U=0,38               hanggátlás=47 dB

Mátratherm LT38+   mű=5        U=0,29               hanggátlás=42 dB (csak!!!)

Mátratherm LT44+   mű=5        U=0,25               hanggátlás=42 dB (csak!!!)

 

Fabeton normál (hőszig)      mű=9(6)       U=0,55(0,38)    hanggátlás=55 (49) JÓ!!!

B30 falazóblokk       mű=>10        U=1,5                 hanggátlás=55-59 db JÓ!!!

 

 

Kőzetgyapot       mű=~1,5  lambda=0,036        hanggátlás=VAN!!! plus 12-17 dB

Fagyapot            mű=5-7    lambda<0,010         hanggátlás=VAN!!! plus 10-15 dB

BAUMIT OPEN      mű=10     lambda=~0,040      hanggátlás=nincs!!!

EPS80                 mű=>20   lambda=~0,040      hanggátlás=nincs!!!

XPS                     mű=>70   lambda~0,036        hanggátlás= nincs!!

 

Klinker,kerámia, mészhomok burkolat   mű>50

 

A csendes lakás 58-60 db körül kezdődik ....

 

 

Jól látszik, hogy

 

- a régi rosszabb hőszigetelő és kevésbé páraeterezstő,

de NEHÉZ falakra, teljesen jó a hungarocell mint szigetelés

Met a hanggátlásuk önmagában is elég jó...

 

A mai modern jó szigetlő, jó páraeteresztő, könnyű falakra

viszont kőzetgyapot, fagyapot szigetlsé a célszerű

mégpedig a HANGGÁTLÁS növelése miatt!!!!, mert

különben minden zaj behallatszik kintről.....

...ráadásul páratechnikailag is ezek indokoltak.

(esetleg a baumit open, de az nem hanggátol)

 

Szóval szerintem ezek a jó választások....

 

- regi nehéz falazatra 15 cm hungarocell

- modern szigetelő blokkra, 7-10 cm kőzet/fa gyapot

- fabeton falazat és 7-10 cm közet/fa gyapot

 

Ha most építenék akkor...

Falazatnak kevésbé szigetelő, nehéz blokkot választanék.

Mert ez teherbíró és viszonylag olcsó is...és

rá 10-15 cm kőzetgyapot és/vagy fagyapot szigetelés.

 

 

A jó szigetló modern tégláktól meg menekülnék

mert alapban i sdrágák és még minima 5-7 cm

kőzet és/vagy fagypot kell rá, hogy aztán

viszonylag csendes is legyen a ház végül...

 

 

Előzmény: Tipcsok (27847)
naki6 Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27849

Szigetelni a hideg oldal felől kell.

Addig is gyakrabban kell szellőztetni, v. a lakást kell jobban fűteni v. mindkettő...

Ha van kereszthuzat, pár perc alatt kicserélődik a levegő, de a lakás nem hűl ki.

 

Előzmény: Mahone Alexander (27837)
naki6 Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27848

Ez így igaz.

Én az utóbbi években bármit tervezek, veszek, utánaolvasok a neten.

Aztán a rendelkezésre álló információk alapján döntök.

Megéri.

Előzmény: Törölt nick (27829)
Tipcsok Creative Commons License 2010.03.08 0 0 27847
Azért nem árt egy kicsit winwattozni, mert jöhetnek ki érdekes dolgok bizonyos páratartalom, és hőmérséklet esetekben, ami lazán előfordulhat (pl nem tud kiszáradni a szigetelő, túl vizes lesz, stb )

Szerintem, ha nincs szellőztető, biztonságosabb megoldás az olyan fal, aminek kifelé csökken a "mű"-je. (ja és elvileg ennek a kritériumnak minden szerkezetnek meg kellene felelnie)
Előzmény: Törölt nick (27828)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27846
Ha nincs benne papírrácsbetét, akkor talán kétkomponensű purhab, az 30-32 liter helyett (1k) csak 15-18 literre tágul. Viszont drágább és egyszerre el kell használni az egész flakonnal.
Előzmény: HG. (27835)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27845
Mészhidrátos festék, azon folyhat a víz.
Előzmény: Törölt nick (27832)
Csavarhúzós Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27844
>Szellőzik e hungarocell, vagy teljesen el zárja a levegő útját?
-Eddig se ment arra levegő (számottevő mennyiség)

>Ez miatt be e lehet fulladni?
-Nem

>Fog e továbbra penészedni a mennyezet?
-A mennyezet nem, de akkor is lesz leghidegebb pont, ott esetleg igen. Kérdés mennyi a páratartalom a lakásban.

>Hátránya van e ennek az elképzelésnek?
-Az egyik, hogy ha nem oldod meg a párazárást, akkor a belső szigetelés miatt már hidegebbé vált födémben valószínűleg páralecsapódás alakul ki. Én úgy csináltam a belső oldali hőszigetelésemet, hogy tapétaragasztóval a falra alufólia (grillezős, vastagabb), arra az EPS- pedig PowerFix ragaszóval ("folyékony szög"). Az alufólia toldásoknál meg párazáró öntapadós ragasztószalag. Másik lehetőség ha EPS ("hungarocell") helyett XPS-t használsz, a toldásoknál szintén párazáró szalaggal.

-A másik hátrány, hogy nyáron ha kintről bejön a 32 fokos szellőzőlevegő (be kell hogy jöjjön fejenként és óránként 30 köbéter...), akkor azt eddig a plafon visszahűtötte, de ha lehőszigeteled, nem fogja. Szóval egy belül hőszietelt ház még a faháznál is rosszabb.
Előzmény: Mahone Alexander (27837)
halaloszto Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27843
abban az ajtoban belul van egy papir mehsejt, nem tudod kinyomni.
vajk
Előzmény: HG. (27835)
vadckor Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27842
Memorixnak szólna a kérdés ha erre járna, persze mástól is köszönöm a választ.

Ha jól olvastam a házad Ytong 37,5 -ből épült és 6 cm kőzetgyapot van rajta. A harmatpont így már a szigetelőanyagba esik?

PTH HS 44 téglám van és egyszer majd rákerülne kőzetgyapot (ha lesz hozzá kedvem....:-) ), a kérdés csak az, hogy mennyi centiméter kell rá, hogy a harmatpont a szigetelőanyagban legyen.

Üdv.
Előzmény: vadckor (27841)
vadckor Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27841
Már be is tettem a linket amiről tudsz tájékozódni, akciósan pedig éppen :

http://www.tuzep.co.hu/ytong.php?gclid=COiD_7iAp6ACFcSR3wodGwn2ZQ
Előzmény: Mahone Alexander (27840)
Mahone Alexander Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27840

Köszi vadckor a választ
Ytong Multiporral ezt nem ismerem tudnál nekem bővebb információt adni erről az anyagról, mi ez vakolat vagy valami elem amit fel kell ragasztani?
Esetleg ára nm-re?
Előre is köszi
Előzmény: vadckor (27838)
vadckor Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27839
http://www.xella.hu/downloads/hun/documentation/Multipor_2008_oktober.pdf
vadckor Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27838
Nem jó megoldás...Penészedni fog...jobban járnál Ytong Multiporral..erre találták ki...
Előzmény: Mahone Alexander (27837)
Mahone Alexander Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27837
Üdv. mindenkinek!
Az az elképzelésem, hogy a 62 nm-es társasházi lakásom (zárószint) mennyezetét le ragasztom 1 cm-es hungarocellel és újra glettelem (2 okból, az egyik mert csúnya a mennyezet, a másik mert penészedni szokott)
Nem tudom, hogy ez jó megoldás e!
Kérdésem:
Szellőzik e hungarocell, vagy teljesen el zárja a levegő útját?
Ez miatt be e lehet fulladni?
Fog e továbbra penészedni a mennyezet?
Vagy elképzelhető, hogy ezután olyan helyen fog penészedni ahol eddig nem penészedett?
Hátránya van e ennek az elképzelésnek?
Előre is köszi a választ
További szép napot mindenkinek
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27836

http://soudal.hu/termekshow.php?pos=183&kat=27

 

Suodal MEGA ?

 

"Azonnali expanzitás a kifújás után, így

az utódagadó hatás elhanyagolható"

Előzmény: HG. (27835)
HG. Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27835
Urak,

nincs valami olyan szigetelő anyag, mint a PUR hab, csak nem tágul akkorára?

Öreg farostlemez ajtók kapnának LP borítást, és gondoltam fúrok minden kazettába pár lyukat, és kinyomom a rést valamivel. De a PUR hab szétnyomná az egészet...
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27834

Mondjuk léteznek a zártcellás, helyszíni  PUR hab megoldások is...

Amik egyben adják a szigetelést és megoldják a pára kérdést is.

pl. http://aga-bau.hu/habfajtak/

http://aga-bau.hu/category/hoszigeteles-vizszigeteles/belso-oldali-ho-es-vizszigeteles/

Előzmény: Mekk Elek ezermester (27833)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27833
Négyzetméterenként több ezer forintért már léteznek kimondottan falhoz/mennyezethez gyártott speciális páravédő impregnáló szerek is. De ennyiből már egy teljesen új házat fel lehet építeni :)

Pedig ha létezne jó párazáró festék, akkor pl. az utólagos födém-hőszigetelési problémák egy részétől megszabadulhatnánk. (legyen-e és hol legyen a párazáró fólia)
Előzmény: Törölt nick (27832)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27832
epoxy bázison ...valami beton/padló festék...?
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27831)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27831
Magyarán a falfestéked páraáteresztő lesz (a diszperziós is) és a falad is páraáteresztő lesz és a hőszigetelésed is páraáteresztő lesz és azon a vakolat is páraáteresztő lesz.

Mégis lehet penész a lakásban: a tartósan magas páratartalmú helyeken (szellőzés hiánya) a hidegtől (hőhíd) nedves falfelületeken.
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27830)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27830
"A minap a tüzépen egy eléggé szakavatott eladó azt mondta, a diszperziós festékek miatt van az egész."

Ennek a szakavatott eladónak sok üveg sörnyi jutalékot kellene kitűzni, ha képes mutatni a polcon egy VALÓBAN párazáró falfestéket (engem is érdekelne). DE ha mégsem tud ilyet mutatni, akkor meg egy marhanagy pofont és nyomás vissza az iskolába.
Előzmény: pzsuzska1 (27817)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27829

A diszperziós festékekről, pedig

HÜLYESÉGET beszélt az eladó...

 

Ha legalább elolvasná az általa is árult festékek címkéit.

Láthatná, hogy az van rájuk írva "vízzáró DE párateresztő"

 

A legtöbbön ilyesmi a szöveg...

"A fal természetes szellőzését nem gátolja, lég- és páraáteresztő"

 

Mostakko...miből gondolod, hogy hozzáértő?!

 

Inkább légy jómagad "olvasott ember"...

Az interneten pár hét alatt kikupálódhatsz a házépítésből ...

 

Sokkal jobban felkészülhetsz ingyen, ha azt az

50-100 aktív rászánod... mint a belőled megélni akaró

úgynevezett  "szakemberek" zöme!!! sajnos az a való világ...

Előzmény: pzsuzska1 (27817)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27828

A hungarocellbe SEM fogsz bele fulladni a pára miatt és nem fog penészedni sem!!!

 

DE!!! kell a tisztességes szellőzési megoldás.

Ami annyit jelent, hogy 2 óránként bizony

ki KELL cserélni a lakás teljes levegőjét...

 

Ez fűtési szezonban elég húzos meleg veszteség.

(ezért nem divat ...és jön a penész...)

 

A megoldás a "gépi" szellőzés kiépítése!!!!

 

- vagy ellenáramú hőcserélővel (~ 300 eFt)

ami a meleg naygobb felét visszaadja

lehet fokozni mini hőszivattyús megoldással

akkor e melg ~90%-a mared meg...

 

- vagy talajregiszterrel (drágább)

viszont nyáron hűvősít is...

 

 

- vagy lég beeresztős trükkökkel, de

akkor a meleg mind eltűnik....

 

 

TÉGLA/BETON/KŐ falon a közetgyapot (mű=~1,5)

NEM azért jobb, mert pára áteresztőbb

a hungarocellnél (mű=30-50), hiszen a téglák (mű=20-60)

is kb. a hungarocellel azonos páraáteresztők ...

 

Hanem mert:.

- HANG szigetelők is, ami 30-as téglafalon FONTOS szerintem

- tűzállóak....

 

 

Előzmény: pzsuzska1 (27817)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27827

...szellőzés, hamár új ház.

 

MOST kell betervezni legalább a helyét

az ellenáramú légcserélőnek....

 

Ami megoldja a szellőzést a jól záró ajtók-ablakok ellenére.

Miközben a kifelé menő meleg-párás-szagos levegő

előmelegíti a helyette bejövő friss...de hideg levegőt.

 

Így a szellőzési meleg veszteség több mint fele vissza nyerhető!

 

Előrelátóbbb esetben a szellőzés talajregiszteren át történik.

(mármint kertes ház esetén...)

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9144218&la=98009391

Szellőző rendszer légkondi helyett?

 

Ezzel a nyáron gyakorlatilag klimatizálható a lakás,

télen pedig előmelegített  levegő jön be szellőzés címén.

 

A szigetelés is és a szellőzés is pénzbe kerül, de most

ezek fontosabbak (szerintem), mint a drága burkolat pl.

Mert a burkolat utólag is viszoynalg könnyen "fejleszthető"

De a szigetelés/szellőzés utólag már szinte  rémálom...

 

 

 

 

Előzmény: pzsuzska1 (27817)
Törölt nick Creative Commons License 2010.03.07 0 0 27826
Tökéletes....és optimális javaslat...(szerintem)
Előzmény: vadckor (27818)
vadckor Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27825
http://www.szigeteloaruhazak.hu/kozetgyapot-hoszigeteles-100-mm.html

Ha már leírtam a 799 forintos árat a 10 centis kőzetgyapotra.
Előzmény: vadckor (27824)
vadckor Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27824
Akkor szerintem érdemes bevásárolni most az olcsóbb kőzetgyapotból, ha jól értettem a tetőtérbe most elfér. :-)
Előzmény: botsinkai (27823)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27823
Ha ezt tudnám, akkor rohannék a tőzsdére. :-)

A gáz ára az olajéhoz van kötve (bár késve és némileg csillapítva követi az olajárat a nemzetközi gázár). A világgazdaság a válság kitörése előtt nyersanyaghiánnyal küszködött, köztük a stratégiai helyzetben lévő olaj is kitermelési platóra ért. A jelenlegi, viszonylag olcsón kitermelhető olajkészletek nem szivattyúzhatók gyorsabban, az újabbak drágábban kitermelhetők. Ha beindul a világgazdaság, akkor az energiahordozók ára felkúszik, köztük a gázé is. (S az eps-gyártás is szénhidrogénen alapul.) A klímamizéria szintén ezt erősíti. Ha tömegesen kezdenek el szigetelni, akkor keresleti piac alakul ki, felmegy az ár.
A másik aspektus, hogy önköltségi ár alá nem fognak menni a gyártók. Szerintem ezt a szintet erősen közelítjük.
Előzmény: vadckor (27822)
vadckor Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27822
A kérdés , hogy pzsuzska1 mikor vegye meg a plusz 5-10 cm:-)

Komolyra fordítva, mit gondolsz drágulni fognak a szigetelőanyagok vagy (pl. a kínálat bővülése miatt) csökkenni fog az áruk?
Előzmény: botsinkai (27821)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27821
Holtszezon és túltermelési válság van eCCerre. :-)
Előzmény: vadckor (27820)
vadckor Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27820
És tudni kell előtte mikor érdemes megvenni...két éve vettem a kőzetgyapot 10 centiset 950-ért ma meg láttam 799 :-)...
Előzmény: botsinkai (27819)
botsinkai Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27819
Födémhez: meg kell venni a ferdesíkra tervezett teljes mennyiséget és azt lerakni a födémre. Mire beépítésre kerül a tetőtér, már csak a plusz 5-10 centit kell megvenni, amit akkorra a gázár indokol. :-)
Előzmény: vadckor (27818)
vadckor Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27818
Ahogy ismerem a fórumot, amit én itt felszedtem :-)

A homlokzatra tegyél min. 15 cm-t, az anyagköltséget drágítja nem fogsz 5 év múlva gondolkodni miért csak 10-et tettél.

A lábazatra itt szerintem 10-12 cm fognak mondani:-), ez függ a homlokzati vastagságától is, és vezesd le egészen 50 cm a padlószint alá, de legjobb ha a talajszint alá vagy 60 cm-rel.

A födémre most legalább 20 cm, de még jobb a 25 cm.

A többiektől kérdezem hogyan vizsgáztam?:-))))vagy bele kellett volna írnom az U értékeket is?:-)
Előzmény: pzsuzska1 (27817)
pzsuzska1 Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27817
Sziasztok!

Olvasgattam a fórumot, és sok kérdés merült fel bennem. Építkezünk, momentán szerkezetkész az épület, a lakótér nettó 90 nm, mátratherm 38 N+F-ből, hagyományos falazóhabarccsal készítve, vasbeton födém 6 cm vasalt felbetonnal. Lábazati koszorúnál, és a földszinti koszorúnál 5 cm XPS polisztirol koszorúszigetelés van betéve. Tetőtér most nem lesz beépítve, de távlati tervekben szerepel majd a beépítés. A ház fele alatt van pince, 40 cm-es zsalukőből, nyilván afelett is vasbeton födém van.

A megfelelő hőszigeteléseket szeretnénk megtalálni, ebben kérnék véleményeket. Földszinti aljzatba 10 cm lépésálló polisztirolt tervezünk, homlokzatra 10 cm polisztirolt dryvit rendszerrel. A momentán még fűtetlen padlásterünket, illetve a födémet 15 cm kőzetgyapottal szeretnénk szigetelni. A 15 cm indoka, hogy a majdani tetőtérbeépítésnél a gerendaközök magasságát ugyanazzal az anyaggal ki lehetne tölteni, plusz majd akkor még ez elé 5 cm kőzetgyapot. Nem feltétlen ide tartozik, de 3 rétegű üvegezésű fa ablakokat tervezünk. Lábazatra 5 cm XPS kerül majd, talajban 3 cm.

Elegendő-e ez? Nem az a cél, hogy éppencsak megfeleljünk a meglehetősen elavult szabványainknak, de passzívházat sincs módunk építeni. Minden vélemény érdekel, de megjegyzem, a környezetünkben a kőművestől az építészig, a szomszédtól a szülőkig mindenki hüledezik, mennyi szigetelést akarunk... :D:D:D Olvastam a a fórumon, hogy van aki 20 cm alatt szóba sem áll a nikecellel, néha meg betéved valaki, hogy elég-e az 5 cm, aztán jól legorombítják:)

Másik problémakör: Nem lesz szellőztetőrendszer {ki lehet találni, miért nem:)}. Sokan jönnek azzal, hogy így-meg úgy fogunk penészedni, ahogyan sokan a nikecelles házakban. Hogyan lehet ez ellen tenni, még most, az építkezés e fázisában? Tudom, hogy a pára képződés úgyis velejárója az életnek, meg hogy mindennap szellőztetés stb., de elegendő lesz ahhoz, hogy ne penészedjünk? A minap a tüzépen egy eléggé szakavatott eladó azt mondta, a diszperziós festékek miatt van az egész. Mások az ásványi szigetelést ajánlják, de nagyon drága. Tegyünk minden helyiségbe aereco higroszellőzőt? Vagy felesleges, és csak hűl majd a ház? Gyakorlati tapasztalatok (is) érdekelnének!

Előre is köszönöm a segítséget!!!
szefert Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27816
Szisztok.Egy 30kobos beton medence epitese elott alok.Szeretnem minnel jobban hoszigetelni.mevel tudnam ezt megtenni ?foleg az alja erdekes ,azert megy ra a sok tonna viz.volna valami tapasztalati jotanacs.
fedzsi1 Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27815
Beépítés: http://www.thermofol.hu/index125.html
Előzmény: Mekk Elek ezermester (27811)
fefefe Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27814
azért nem mindegy, hogy egy beton c12 vagy 40... meg hogy normál beton, vagy vízzáró...
Előzmény: bg.64 (27808)
kémember Creative Commons License 2010.03.06 0 0 27813
Először körbe a peremszigeteléssel, majd lefektetni az EPS lapokat, a főliát meg a peremszigetelésre is illik felvinni.
Előzmény: mediterro (27809)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!