Keresés

Részletes keresés

cíprian Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2356

Kedves TEODOR!

 

Nagyon igazad van, tanult fórumtársaink azért nem hajlandók vitatkozni a lényegről, mert nagyon is tudják, hogy ebben nincs igazuk.

Előzmény: TEODOR (2324)
cíprian Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2355

A tömegvonzásnál szerintem hlyettesíthető a két tömeg a tömegközéppontjukkal.

Azért a féreértések elkerülése végett: a két tömeg ki van rögzítve. Ha a két tömeg mozog, akkor bele kellene mennünk az áltrelbe. De most én a Newton-féle mechanika alapján vitatkozom.

Előzmény: Gergo73 (2319)
cíprian Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2354
Nem értem. A két tömeg tömegközépponrja mindig a nagyobb tömeghez közelebb van. Ez a tömegkézéppont úgy viselkedik, mint a két tömeg együttesen. Természetesn nem mindig (pl. forgó mozgásra ez nem mindig érvényes),  de szvsz a tömegvonzásnál érvényesnek kell lennie a szabálynak.
Előzmény: Simply Red (2313)
astronom Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2353
nagyon nehéz annak a vitapartnernek a dolga, aki az ellenkezőjéről akar meggyőzni engem.


Gegen Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.


Előzmény: cíprian (2352)
cíprian Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2352

Igy van ahogy mondod.

A súlypont szót azért kerültem, mert ebbe bele lehet kötni, bár a súlyponttal sokkal egyszerűbb bizonyítani. Most még tömegközéppontot mondok, de erről könnyen át lehet térni a súlypontra.

 

Szerintem a gravitációs erő estében az a vezérvonal, hogy a tömeg helyettesíthető a saját tömegközéppontjával, emiatt a gyorsulás vektora keresztül kell haladjon a tömegközépponton.

Lehet hogy tévedek ebben, hiszen ez szinte filozófiai jellegű állásfoglalás tőlem. De nagyon nehéz annak a vitapartnernek a dolga, aki az ellenkezőjéről akar meggyőzni engem. Nem is rigylem a dolgát :-)

Előzmény: Törölt nick (2274)
Mungo Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2349

Kedves matmérnök!

 

Bizonyára, valami üzemzavar folytán write onli üzemmódba kerültél. Próbálj reset-elni!

 

Ha a reset sikeresen végrehajtódott, akkor a kb 1000 hozzászólással ezelőtti eredeti kérdésre is reagálhatnál, ha nem túl megerőltető. Mert a kibúvót kereső mindenféle mellékszálat elindított már, amit te szépen felcsipegetsz, csak éppen az eredeti kérdést nem segítettél tisztázni.

Ezért beidézem:

 

Ha egy gömbhéj középpontjába teszünk egy hidrogén molekulát hasonló húzófeszültség támad benne a gravitációs vonzóerő hatására, mint pl. a húzóerő hatásának alávetett rúdra. Csupán itt az a különbség, hogy a hózúerók (gravitációs vonzerő) minden irányba fellép.

 

Ha a gravitációs vonzerőt növeljük olymódon, hogy a gömbhéjat vastagítjuk, akkor elérünk egy olyan gömbhéjvastagságot, amelynél a hidrogénmolekula szétszakad.

 

Szóval erre kellene valami biztatót mondanod ciprián mesternek.

Előzmény: Törölt nick (2347)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2348
Köze sincs a Föld gravitációjához.

Senki sem beszélt a Föld gravitációjáról. Néha azért lépj ki az álomvilágodból és nézd már meg, miről szól a diskurzus. cíprián azt állította, hogy homogén test minden belső pontjában a testből származó eredő gravitációs gyorsulás iránya a tömegközéppont felé mutat. Erre mutattam neki egy homogén kockát, abban pedig egy belső pontot, ahol ez az állítás bizonyíthatóan hamis.
Előzmény: Törölt nick (2347)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2347

Akkor sajnos te valamelyik feladatot oldod meg ezek közül:

1. Pontszerű töltés térerősségének a fluxusát az adott gúlára, ha a töltésközéppontjához képest a gúla koordinátarendszere origója  p-ben van.

2. A teljes rugalmas tér  terhelési esetét koncentrált erő terhelésre. Ebből elmozdulást, feszültséget  lehet számolni. (Navier egyenlet Kelvin-féle megoldása)

3. Hatvány fv. szerinti sűrűséggel megadott skála mentes potenciált.

 

Köze sincs a Föld gravitációjához. A Földhöz közeli esetre. Mert ahhoz azt is meg kellene adnod, az általad felvett koordinátarendszer hol van a földhöz képest. Továbbá forgásból származó Coriolis tagot figyelembe vegyük vagy ne? Egyéb hatásokat pl érintkezési ás más bolygók hatását elhagyjuk?

 

 

Előzmény: Gergo73 (2346)
Gergo73 Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2346
Nem kell felírnom semmiféle vektromezőt. A 2200-ban elmondtam általánosan, hogyan kell kiszámolni egy T testből eredő gravitációs erőt egy p pontban: integrálni kell a T-n az s(r)(r-p)/|r-p|3 vektort, ahol s(r) a T sűrűségét jelöli az r pontban. Ezt csináltam meg a 2229-ben és a 2213-ban egy-egy konkrét példán.
Előzmény: Törölt nick (2345)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2345

1. Fel kellene irnod a gravitációs gyorsuást vektormezőként. Amivel számoltál.g(r)

Ebból láthatom csak mit számoltál.

 

Előzmény: Gergo73 (2334)
Simply Red Creative Commons License 2007.12.01 0 0 2344
A hit azért ott is kevés lett volna önmagában. A repülőgépet is a newtoni mechanika alapján tervezték.
Előzmény: Gergo73 (2343)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2343
Lerombolni azért lehet (pl. WTC-t).
Előzmény: Simply Red (2342)
Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2342

épp úgy használható akár az Isten-hit

 

Kicsit jobban. Isten-hit alapján semmit nem lehet kiszámolni, megtervezni, megépíteni, lerombolni, stb.

Előzmény: Törölt nick (2341)
Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2340

a newtoni modell kiválóan működik diszkrét pontok halmazára is

 

Persze, csak a disztribúcióelmélettel együtt. Különben éppolyan ellentmondásos, mint amilyen például Newton idejében a differenciálhányados is volt.

Előzmény: pint (2339)
pint Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2339
a newtoni modell kiválóan működik diszkrét pontok halmazára is. de tény, hogy ez nem visz most előbbre. nem mintha haladnánk bármerre is.
Előzmény: Gergo73 (2338)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2338
Most csak folytonos felfogás engedélyezett. ;-)
Előzmény: Simply Red (2337)
Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2337
Én most nem topológiáról beszéltem, hanem arról, hogy egy gázt ha akarjuk tekinthetjük folytonos közegnek is,  de ha úgy szottyan kedvünk, diszkrét pontok (molekulák) halmazának is. Az előbbi esetben a gáz belsejében lévő tetszőleges pont belső pont a második esetben pedig külső. A helyesen számított gravitációs erő viszont nem függhet (jelentősen) attól, melyik modellel számolunk.
Előzmény: Gergo73 (2335)
TEODOR Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2336

Nézd a meteorológus feladatát, nem csak felszini előrejelzésre hanem az egész bolygóra nézve, vagy csillagra.

Most erre a feladatra kérném a képleteket.

Gergo73 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2335
Egy ponthalmaz belseje a belső pontjainak halmaza. Egy ponthalmaz belső pontja olyan pont, ami körül van olyan (pozitív sugarú) gömb, ami része a ponthalmaznak. Egy ponthalmaz külseje a külső pontjainak halmaza. Egy ponthalmaz külső pontja olyan pont, ami körül van olyan (pozitív sugarú) gömb, ami diszjunkt a ponthalmaztól. Egy ponthalmaz határa a határpontjainak halmaza. Egy ponthalmaz határpontja olyan pont, ami sem nem belső, sem nem külső pontja a ponthalmaznak. Ezek standard definíciók a topológiában. Egyébként az "összefüggő" és "ívszerűen összefüggő" fogalmak is a topológia fogalmai, ezek bonyolultabbak, mint a fentiek.
Előzmény: Simply Red (2329)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2334
Én nem súlyerőről beszéltem, hanem a gravitációs potenciálról a testben. Az pedig nem állandó, mint tudjuk.
Előzmény: Törölt nick (2333)
Törölt nick Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2333

Miért nem állandó?

Nem látom be, hogy a súlyerő miért nem állandó a tér egy rögzitett V tartományában

ismert időben állandó potenciálfüggvény és  adott sűrűségfüggvény mellett. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Gergo73 (2288)
pint Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2331
:D
Előzmény: Simply Red (2330)
Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2330
Cíprian elmélete egyébként új utakat nyit például az űrutazásban. Elég, ha mondjuk az űrhajós a Földet és a Marsot egy testnek tekinti és máris zuhanni is kezd a Föld-Mars rendszer tömegközéppontja felé. Aztán amikor már kicsit túllendült a tömegközéppoton, ismét külön testnek tekinti őket, erre tovább gyorsulva zuhan a Mars felé. Visszafelé hasonlóan jöhet.
Előzmény: Simply Red (2329)
Simply Red Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2329

És arról már ne is beszéljnk, hogy mondjuk egy nem összefüggő test* esetén vajon hogy lehet a test belsejét megklönbzetni a külsejétől**

 

---

*mondjuk, ha a súlyzónkból elvesszük a rudat, amit amúgy is csak azért tettem oda, hogy ne kelljen cípriannak magyaráznom, hogy két diszjunkt gömböt is tekinthetünk egy testnek

 

**na persze két nagy gömb esetén még talán meg lehet valahogy, de mondjuk egy ritka gáz esetén már bajosabban

Előzmény: Gergo73 (2320)
Mungo Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2328

Már megbocsáss, de elmagyaráznád, hogy végül is mi a problémád lényege?

Megpróbáltuk már többen is elmagyarázni, hogy vannak modellek, amik valamely érvényességi körön belül jól használhatóak, még akkor is ha van náluk pontosabb modell is.

A newtoni modell a korábban tárgyalt esetekben elegendően pontos és viszonylag egyszerű számolni vele. De végül is szabad a pálya, mutasd meg mekkora hibával számoltak a témához szólók és biztosan fejet hajtanak (velem együtt) ha fél százaléknál nagyobb hibát ad a gravitációt feltételező modell az adott, egyébként elvi jellegű vitában, mint amit te elvárnál. Csak azért mert a huszadik értékes jegy tájékán már lehet eltérés a newtoni modellhez képest, nem valószínű, hogy értelmes dolog lenne ennyire túllihegni ezt a problémát.

Előzmény: Törölt nick (2326)
pint Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2327
a newtoni modell továbbra is használatban van az összes fogalmával együtt. kérdezz egy építőmérnököt, gépészmérnököt, de jóformán bárkit, akár elméleti fizikust is, aki mondjuk fluiddinamikával foglalkozik.
Előzmény: Törölt nick (2326)
astronom Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2325
a valóság folytonosan változó fügvény ami folytonosan változik.

Ezt igazán köszönjük, felírjuk a többi közé :O)))
Előzmény: TEODOR (2324)
TEODOR Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2324

Nem értem , hogy még min vitatkoztok.

 

Minden homogén halmazban Pl: egy hidrogén gáztömörülés , minden atom vonz minden atomot.

Ciprian eredeti felvetése arról szólt, hogy egy jupiter méretű bolygónál nagyobb

objektumban már nem létezhetnek hidrogén molekulák.

Mert a gravitáció nagyobb halmaz méretnél már meghaladja az atomok közötti kötési energiát.

Kezdjük azon hogy homogén halmazok a gravitációra nézve nem léteznek, mert a sűrűség változó a mag felé haladva.

A másik pedig az hogy ilyen halmazban előfordulnak 1-3%-ban nehezebb elemek is

ezért nem használható rá az üreges gömbhélyak sorozata a számitáskor.

De mindezek elenére az adott átmérőnél már egyébb fizikai okok miat szerintem már nem léteznek hidrogén molekulák.

 

Értelmetlen szócséplés folyik a topikban.

A matematikusoknak észre kellene venni , hogy a valóság folytonosan változó fügvény ami folytonosan változik.

 

 

pint Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2323
van
Előzmény: Törölt nick (2322)
Gergo73 Creative Commons License 2007.11.30 0 0 2321
Ennélfogva axiomaitikus tétel

Olyan nincs. Vannak axiómák és vannak tételek. Na most én a newtoni axiómákból levezettem neked, hogy nincs igazad. Te a mechanikai egyensúlyt (homogén gravitációs térben) kevered az eredő gravitációs erővel (általános gravitációs térben).
Előzmény: cíprian (2311)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!