Keresés

Részletes keresés

andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 99
talan 41:39 a lanyok javara.
Előzmény: barni_boci (97)
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 98
Az idojarastol mar nem kell oket felteni, megoldjak a problemat.

Az elso menet utan tobb a lany, de nem sokkal. Nagyon szelsoseges lehet az arany, meg nagy szamok eseten is, valahol olvastam olyat, hogy asszem 100 koruli gidaszamnal mind fiu lett, meg az ellenkezojere is volt valami pelda. _statisztikailag_ tobb a fiu, de nehany % csak az elteres.

A ketpercesrol fejbol nem tudok semmit.

Előzmény: barni_boci (97)
barni_boci Creative Commons License 2002.03.20 0 0 97
Én a munkahelyemről hozom néha haza a gépet, egy Agfa ePhoto 1680. Smart memóriás, régebbi fajta, de jó.

Ez a kétperces egyke? Nincs tesója?

Tegnap elmentem egy környékbeli kecskéshez, 22 gidából nála majdnem mind fiú. Alig van nőstény. Andreja, nálatok milyen idén az arány?

Ugye nem kell az esőtől védeni a 17 napos gidákat, ha fáznak, úgyis bemennek az istállóba, nem? Csak mert ma sokat rohangáltak kint, annak ellenére, hogy esett.

Előzmény: Lord Iffy (92)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.03.20 0 0 96
:O)) hehe. hogy lóg a füle.
nekem spec a fehérek tecc a legjobban. vagy tiszta fekete. a barna nemannyira jön be.
Előzmény: andreja (95)
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 95
Itt egy kis csatakos aki meg anyukajanak is uj.
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 94
En ilyen kepeket kapok, de mivel nincs sok helyem, ezert kicsit rontok rajtuk. Ezt nem is hagyom fonn sokaig, akkora.
Előzmény: andreja (93)
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 93
Nekunk sajat fotosunk van :)

Gondolom eleg jo geppel csinalja. Kb. ennyit tudok a technikarol.

Előzmény: Lord Iffy (92)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.03.20 0 0 92
egy kicsit off (de mostanában ez izgat.:O))
andreja és barni, milyen géppel fotóztok? csak mert teccenek nagyon a képek...szépek.:O))
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 91
itt az eredeti:

There is a GOAT OWNERS TEST circulating amongst dairy goat people.
Questions like "How can you tell a goat person from another animal
person... Answer: Goat berries in the pickup bed and hoofprints on the
back of their shirt."

andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 90
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 89

andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 88
A sajtkeszites nem mas, mint tartositas, mivel ugye a tej nem sokaig tarthato el. A muvelet soran csokkentjuk a viztartalmat, es olyan kornyezetet kell teremteni, ahol a szamunkra kedvezo mikroorganizmusok tudnak elszaporodni a karosak rovasara.
Nagyon egyszeruen ugy nez ki a dolog, hogy folyekony tejbol ki kell valasztani a szilard anyagok nagyreszet, ebbol lesz a sajt (meg a turo, ami tulajdonkeppen szinten egy sajt), nemi utokezeles es rovidebb-hosszabb erleles utan. A visszamaradt folyekony resz a savo, ami meg szinten tartalmaz nemi feherjet es vizben oldodo dolgokat pl. cukrokat, igy az is biologiailag ertekes anyag (a kecsketej savoja kulonosen az).
A neten eleg sok anyag van (magyar nyelvu is) errol, meg ajanlom a Molnar fele A sajtkeszites ABC-je c. konyvet, az raadasul kecsketejre van kihegyezve.

A neten eleg sok info van (magyarul is) pl.:

www.sajtok.hu

Előzmény: zegron (86)
andreja Creative Commons License 2002.03.20 0 0 87
Egy amerikai mondas (az ottani levlistan lattam) jut rola eszembe:

mirol ismered fel a kecsketenyesztot?

Kecskebogyok a pickup platojan es patanyomok az hatadon...

Előzmény: barni_boci (85)
zegron Creative Commons License 2002.03.20 0 0 86
Andreja!

Köszi a mailt, ag1-re jött levél valahol elveszett a net útvesztőiben...
Mesélnél valamit a sajtkészítés műhelytitkairól?

barni_boci Creative Commons License 2002.03.20 0 0 85
Ugyan nem mondtad korábban, de én eddig is átszűrtem a tejet. Bevált a spar papírtörölköző, ami olyan, mint a szilvia, csak olcsobb. Tényleg mindig van benne kis piszok, bár egyre kevésbé.

Láttad a képeket? Pl. a 39eshez mit szólsz?

Szia.

Előzmény: andreja (82)
barni_boci Creative Commons License 2002.03.20 0 0 84
Fotóztam.

Itt van Barnabás portréja.

A többi kép is fent van (lesz) itt. De csak még nics kész az album, csak úgy be vannak dobálva. Azért van köztük talán jó.

Hello.

Előzmény: Lord Iffy (83)
Lord Iffy Creative Commons License 2002.03.19 0 0 83
próbálok majd fotozni

hát próbálkozzál is. várjuk. :O)))

Előzmény: barni_boci (81)
andreja Creative Commons License 2002.03.18 0 0 82
Ha csak egy van, konnyen jon es nincs sok tej, akkor nem gond az izuleteknek.

A legjobb tenyleg lefektetni, mert nem ul olyan szepen, mint a birka.

Hosszu szoroket le kell vagni, a togyet nem mosni kell, inkabb csak meleg, nedves ronggyal attorolni, utana pedig szarazzal, hogy fejeskor szaraz legyen.
Fejes utan a tejet azonnal at kell szurni, mert kezi fejeskor biztos hogy kerul bele valami, ha mas nem, hat por a levegobol. Kisuzemi szureshez jo minosegu papirzsepit ajanlok (zewa), ami nem szakad at konnyen, konyhai szitaba rakva kb. 2 liter tejet lehet vele atszurni.

Előzmény: barni_boci (81)
barni_boci Creative Commons License 2002.03.18 0 0 81
Nincs nagy gond addig, amig tart a kaja. Ma reggel már nem is rögzitettem a nyakát, mert úgysem mozdul el.
Csak max egy aprót odébb lép, ezért tartom kézben az edényt.

Meg ami még van, hogy langyos vízzel lemosogatom a cicit, de néha szőrszál hull a tejbe, vagy por a hosszú szőrökről. Azokat levágjam a tőgy körül? És Te milyen testhelyzetbe "kezeled" a kecskéidet? Én körmöléshez, mostanában szőrvágáshoz és vérpucoláshoz lefektetem a földre, és úgy barkácsolok. Te?

Azt nem értem, miért írod, hogy az ízületeket meg a csuklót kell edzeni a fejés miatt? Lehet hogy én rosszul csinálom, de nagyon laza a dolog így 1-2 deci tejnél.

Tegnap delután Barni, egyszer csak a vállamon és a fejem tetején állt, mikor leültem egy kicsit a földre közéjük. Tényleg a legmagasabb pontra törekednek. Klassz lesz majd ugyanez 10-15 kg-os korukban...

Próbálok majd fotózni.

Előzmény: andreja (80)
andreja Creative Commons License 2002.03.18 0 0 80
Nehez legyen az edeny, es nagyszaju (pl. hengeres), legalabb 2 literes, ha jobb a kecske (1 fejesre), akkor nagyobb, hogy ne kelljen megszakitani a fejest azert, mert tele az edeny.

Az allatot ugy kell rogziteni, hogy ne tudjon ellepni, ekkor legfeljebb csak bele tud lepni, vagy felrugja az edenyt. Ezt csak egyfelekeppen lehet elkerulni: ossze kell csiszolodnotok annyira, hogy meg csak ne is emelgesse a labat. En egyebkent azert szeretem hatulrol fejni, mert olyankor a kezemmel tavol tudom tartani a labat az edenytol, anelkul, hogy a csocset el kellene engednem. Termeszetesen amint felkapja a labat, azonnal abba kell hagyni a fejest, de a csecset nem elengedve, es beszelni kell hozza, meg kell nyugtatni, a folytatast finoman csinalni. Egyebkent is ki kell tapasztalni, hogy egyedenkent mi az a hatar, amilyen eroteljes fejest meg tur az allat. Altalaban azert nem ez a szuk keresztmetszet, hanem a csuklo es ujjizuletek teherbirasa...

A kulcsszo egyebkent a vegtelen turelem. A kublit mindig akkor fogja felrugni, amikor mar majdnem tele van, de sohasem szabad durvan, eroszakosan, hangosan meg csak ra sem szolni!!! Hetek, honapok nehez (szoktato) munkajat lehet elrontani egyetlen kiabalassal vagy rossz, duhos mozdulattal!

Előzmény: barni_boci (79)
barni_boci Creative Commons License 2002.03.18 0 0 79
Sziasztok, főleg szia Andreja! (Ha itt ez a neved.)

Én vagyok, akinek 2 hete született a 2 kisgidája. A nicknevemből is kiderül ez. A beszámolómat is olvashattátok talán.

Figyelmesen olvasom, amit a fejesrol irtok. Én már életemben vagy 10x fejtem, úgyhogy még kezdő vagyok. Pl. érdekelne, hogy milyen edénybe jó fejni, hogy ne kelljen fogni?
Én most ugye a gidák mellett napi 120-170 ml-t fejek csak. Egyrészt a kislányomnak reggelire elég, másrészt szoktatni akarom anyucit a dologhoz. Fogok egy fedeles müa. dobozt, kb fel literes, azt egy kézzel fogom, a másikkal fejek cicinként, hogy ha lép egyet, ne boruljon fel az edény.

Más. Gazdit vagy éhes gyomrot keresek a 2 kissrácnak. Érdekel valakit?

Sziasztok.

andreja Creative Commons License 2002.03.17 0 0 78
andreja Creative Commons License 2002.03.17 0 0 77
Meg konkretabban.

Magat a cicit ugy kell kezelni, hogy a legkevesebb kart okozzunk benne.

Biztos talalkoztatok mar nyuszi-lufival, aminek az egyik fulebe nem ment bele a levego, na a tejet ugy kell kinyomni, ahogy a levegot a nyuszifulbe a nyuszibol. A bimbo tovenel el kell szoritani a huvelyk- es mutatoujjal, hogy folfele ne tudjon visszamenni, es a maradek ujjakkal ossze kell szoritani, igy mas ut nem leven lefele kispriccel azon a pici lukon, az a tej, ami a bimboba szorult. Utana a zarat egy kicsit meglazitjuk, es igy egy ujabb adag csurog le a bimboba, es igy tovabb, amig van benne.
Az ujjak nem mozdulnak el, nem csuszkalnak es nincs semmifele huzogatas, kulonben karosodas erheti a togybimbot.

andreja Creative Commons License 2002.03.17 0 0 76
A fejesrol egy kicsit konkretabban:

A tejleadas reflexszeru folyamat, ha kellemetlen elmenyt jelent a kecskenek, akkor nem lesz tokeletes (esetleg semmilyen se lesz). Ugy kell tehat csinalni, hogy jol erezze magat kozben a kecske, es mellesleg a gazdi is, mert ha neki ez kenyelmetlen vagy faraszto, akkor nehez kozben odafigyelni az allatra. Ennek megfeleloen kell kialakitani a fejes helyzetet, legcelszerubb a kecskenek olyan allast csinalni, ahol legabb fel meter magasan van, hogy ne kelljen odagornyedni ala ilyenkor. Fejeskor kapjon valami olyat enni, amit nagyon szeret, es annyit, hogy az sokaig tartson neki, nehogy kozben elfogyjon, mert akkor csunya dolgokat muvelhet... Egy kicsit korlatozni kell ilyenkor a mozgasat, mert kar lenne, ha a kifejt tej folborulna, vagy labfurdot venne benne a joszag. Nagyon fontos az elo- es utojatek is.

Az egesz egy nagyon bennsoseges es intim dolog, ha nem tudna az ember, hogy mirol van a fentiekben szo, nyugodtan lehetne huzni ezt masra is...

Előzmény: zegron (74)
andreja Creative Commons License 2002.03.17 0 0 75
Uzletrol a tovabbiakban csak maganlevelben. Mar az elozo is csak veletlenul csuszott ki, bocs.

Konyvek: Mezogazdasagi Konyvesbolt, a Parlamenttel szemben, egyik se rossz, legalaposabb a Molnar A. fele Kecsketenyesztes c. (vilagoskek), a tobbi ahhoz kepest csak tajekoztato fuzet, de azokban is minden benne van, ami szukseges egy kecsketartonak.

A fejesnel az nem annyira lenyeges, hogy hogyan helyezkedsz el, lehet elolrol kozeliteni a cicit, ekkor ugye mellette vagy es a fejenek hattal, vagy teljesen hatulrol, de pl. ugy is lehet, hogy mellette vagy, de elore nezel, az egyik kezeddel hatulrol a labai kozott fogod a toled tavolabbi csecsbimbot, a masikkal meg elolrol a hozzad kozelebbit (mintha atkarolnad a labat). Akarhogy is csinalod, a legjobb, ha a togy olyan helyzetben all, ahogy egyebkent normalisan, tehat azt nem huzod se lefele se hatra, se oldalra, ennelfogva a kecske alatt van, ahogy a kubli is, amibe a tej kerul. Ha esetleg bogyozna is, az meg a kecske moge potyog, nem a tejbe. Ha hatul vagy, azt egyebkent eszre fogod venni, hogy bogyozni fog, mert az latszik, es akkor egy kis szunet, nehogy a kezedrol a tej fele guruljanak :). Mindazonaltal baromi ritka, hogy tejleadas kozben ilyet csinaljon, lehet (ezt nem tudom), hogy van valami reflexe, ami ilyenkor gatol.

Előzmény: zegron (74)
zegron Creative Commons License 2002.03.17 0 0 74

Aztán hogyé' adjátok a lánykákat? 2-3 jószágba gondolkodok. És hová kéne menni értük? Én Budapesten élek.
Egyébként tudnál konkrétabban valamit a kecsketenyésztős könyvekről?

Más kérdés: hogy kell a kecskét fejni? Azt hallottam, hogy hátulról, s így a kecske végtermék belepotyoghatik a tejcsibe. Ugye ez hülyeség?

Előzmény: andreja (73)
andreja Creative Commons License 2002.03.17 0 0 73
Hat kecsketenyesztesrol szolo konyvekre. Mar van nehany ilyen. Most nincs elado anyank. De ha lesz, akkor sem a legjobbaktol valunk meg, ennelfogva nem ajanlom magunkat.

Lesz viszont serdulo lanyka elado kb. majus elejetol. Ezekbol a feherekbol (a kepen).
Az apukajuk (Miklos) nagyon belevalo legeny igazi nemetalfoldi verrel az ereiben, jo tejelo lesz mind. Azoktol viszont csak jovo ilyentajt varhatsz tejet, ellenben addig van ido osszemelegedni veluk. Oszre szexpartnert tudok melle biztositani, felteve, hogy nincs messze.

Előzmény: zegron (72)
zegron Creative Commons License 2002.03.17 0 0 72
Andreja!

Megnéztem a képeket, tök jó! Ez a sok kecs mind a tietek? Esetleg van eladó kecskemamátok? És milyen könyvekre gondoltál?

Előzmény: andreja (69)
andreja Creative Commons License 2002.03.16 0 0 71
andreja Creative Commons License 2002.03.16 0 0 70
Ha unjatok, lojetek le.

ovi-1ovi-2ovi-3

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!