Keresés

Részletes keresés

andreja Creative Commons License 2004.11.28 0 0 804

Azt a tejoltó tablettát én is használtam egyszer, szerintem kis mennyiségnél az a hátránya, hogy nem lehet olyan pontosan adagolni, mint a folyékony oltót.

 

Előzmény: kippiu (803)
kippiu Creative Commons License 2004.11.28 0 0 803

Szia emilio 25!

A sajtot úgy csinálom, mint ahogy itt a fórumban már olvashattad, csak az alvadék kimelegítése után, mikor már leült a tészta, akor egy gumicsővel szívom le róla a savót, és utána teszem egy tésztaszűrőbe. Néhány pec után a sajttésztát át kell tenni egy tálba, hozzáadni a sót, és a fűszert (fokhagymát, apróra vágott lilahagymát. petrezselyemlevelet, stb.) és jól összegúrni az egészett. Nem baj ha nem áll össze! A fűszeres tésztát vissza egy sajtruhával (én pelenkát használok)

kibélelt szűrőbe, a ruha sarkait összefogva, tekerve, a maradék savó is eltávozik belőle, és szépen összeáll az egész. Ruha nélkül viszza kell tenni a szűrőbe és egy picit péselni. Én egy másik sajtot, vagy egy fazék vizet szoktam rátenni fél napig.  

 

Tejoltó tabletta kapható, Budapesten a Donáti u. 9-11-ben, vagy megrendelhető telefonon tőlük. Tel.sz.:224-0161

Előzmény: emilio 25 (802)
emilio 25 Creative Commons License 2004.11.28 0 0 802
Szia kippiu
Szívesen olvasnám a sajtkészítésről az ötleteidet.
Mindíg jól jöhet egy új fortély.
Üdv.
Előzmény: kippiu (801)
kippiu Creative Commons License 2004.11.26 0 0 801

Sziasztok kecskések!

Kb. fél éve találtam rá erre a topicra. Azóta elolvastam az összes hozzászólást, és nagyon tetszett. Sok új tippet kaptam tőletek, pedig már elég rég óta foglalkozom hobbi szinten kecskével. A sajtkészítéssel és a tejoltóval kapcsolatban lenne egy-két tippem, ha érdekel valakit!

andreja Creative Commons License 2004.11.24 0 0 800
Személyesen nem voltam még ott. De azt se hiszem, hogy rólunk lett volna szó.
Előzmény: esterella (799)
esterella Creative Commons License 2004.11.23 0 0 799
Haláli jó fejek lehetnek! Nem ismered véletlenűl a gyűrűfűi kecskefarmot. Voltunk ott kecskenapokon és valahogy szóbajött egy Monor közeli tenyészet. Lehet, hogy Ti voltatok? :-)
andreja Creative Commons License 2004.11.22 0 0 798
Ja, ahhoz túl nagy és nehéz, hogy hegyezni tudja, de még nem annyira, hogy ne próbálkozzon ezzel állandóan. Az (F1 x bármi más) keresztezésből többnyire ilyenek jönnek ki.
Előzmény: esterella (797)
esterella Creative Commons License 2004.11.22 0 0 797
Andreja, te helikoptereket tartasz? Nagy, viszintes fülek? :-)   
Előzmény: andreja (794)
esterella Creative Commons License 2004.11.22 0 0 796
Hát igen, azt hiszem én is elköltözöm otthonról majd aznap, amikor gidavágás lesz. A húsából sem tudom, hogy tudok-e majd enni. A nyulakkal is így vagyok, muszáj egyszerre többet levágni és hagyni egy-pár hétig a mélyhűtőben, csak így tudom magam rávenni. Pedig nagyon finom. Én is abban reménykedem, hogy az ellésnél talán hagyja, hogy közelebb kerüljünk hozzá. 
Előzmény: andreja (794)
andreja Creative Commons License 2004.11.22 0 0 795

Létezik.

 

Előzmény: olix (793)
andreja Creative Commons License 2004.11.22 0 0 794

Valahol itt már írtam mennyibe kerül, nem akarok mást mondani fejből, arra emlékszem csak hogy a fórumosok protekciósok:).

Ha megnőnek drágábbak lesznek, de nem akarom hogy sok nőjön meg nálunk...

Monor mellett. Teljesen jó kölykök lesznek, az átlagosnál nagyobb füllel, olyan vízszintes füleket képzelj el :)

Szarvtalanítani néhány napos korban lehet égetéssel. Nálunk lúggal ritkábban savval csinálják, lehet még égető-pákával is. Szerintem az állatvédelmi törvény szerint csak altatásban lehetne ilyet csinálni, ami kecskével nem szívesen csinál az állatorvos...

Ne szarvtalanítsatok, tartsátok úgy a kecskét, hogy szarvaltan se okozzon problémát. Megfelelő párosítással lehet növelni a szarvtalan utódok születési gyakoriságát, de a szarvatlanság génjéhez kötödik egy terméketlenséget okozó gén, ezért például külföldön sok helyen nem is használnak genetikailag szarvatlan bakokat.

Előzmény: esterella (791)
olix Creative Commons License 2004.11.22 0 0 793

sziasztok

létezik, hogy egy darab egyhetes kecske minden tejet kiszopjon az anyjából? vagy anyucinak kevés a teje? egy hete született, de az anyjában alig van tej. reggel is este is. eleinte az anya keveset ivott (2-3 dl/nap), most elkezdtem megsózni az abrakot, mert amúgy nem evett sót, úgy hogy most már iszik 8-10 dl-t naponta. de a tej nem több... vagy legalább is nem látom.

 

amúgy jól vannak, a kicsi is. az anyából kezdenek előjönni az öszönök, minden más állatot helyre rak, a kutyákat is simán lerendezi.

 

OFF: a pásztorkutyám, ami eddig nem viselkedett túlságosan pásztorként, abszolút másként viselkedik a kecskékkel mint azelőtt. Sokkal komolyabb, leül az ól elé (amikor odaengedem) és nézi a kicsit, nyalogatja (ha az anyuci hagyja) és nem lehet elhúzni onnan. felértékelődött a szemében a gazdi állatállománya.

ON:

 

előre félek, hogy mi lesz, ha le kell vágni a kicsit. Márpedig le kell. Nem is adtam neki nevet, hogy könnyebb legyen... ha lehet.

S.Edit Creative Commons License 2004.11.22 0 0 792

Jó neked, hogy a gödölye csak a hasához nem engedi, hogy hozzányúlj. Az enyém a fejéhez sem. Ha a közelünkben akad dolga, mindig nagyon éber, nehogy elkapjuk.

 

Korábban is volt egy ilyen vadócunk, de az első ellése alatt azonban teljesen elfogadott minket (mintha érezte volna, hogy segíteni akarunk), azóta a legjobb cimbora lett belőle. Ha a nevén szólítjuk, és hallótávolságon belül van, válaszol (mekeg) és vágtában jön hazafelé (vele pedig a többiek is). A fejést alig tudja kivárni, nézi, hogy mikor végzünk az anyjával és ha az kész, már áll is a helyére, még a lábát is úgy igazítja, hogy kényelmesen hozzáférjünk a tőgyéhez.

 

Míg nem volt kecskénk, el sem hittem volna, hogy ilyen "jófejek" tudnak lenni.

 

 

Előzmény: esterella (784)
esterella Creative Commons License 2004.11.20 0 0 791

 Köszi a válaszokat! És mondd csak mennyibe kerül egy ilyen lógófülű baksi, mondjuk kicsiben? Gondolkodunk rajta, hogy jövőre veszünk bakot a lányokhoz, meg annak a lányaihoz, esetleg még lógófülű tejelőt. Valahol írod, hogy merre laksz, ugye valahol Pest megyében? Szerinted nem lennének nagyon furcsa fazonok a kölkök, ha a mi fehéreinket pároztatnánk a lógófülűvel?

Ez a japán pipi tetszik nekem, tavasszal azt is keresünk. Hogy lehet birni 200 kecskével? :-)

A szarvatlanításról mondanál valamit, mikor, ki és hogyan végzi?

Előzmény: andreja (790)
andreja Creative Commons License 2004.11.20 0 0 790
A nagy fület szuperül, a tejelést remélhetőleg minél jobban. Bőtejelő nagytestű(de nőiesen) zsíros tejet adó fajta.
Előzmény: esterella (781)
andreja Creative Commons License 2004.11.20 0 0 789

3. hónaptól kezdd apasztani, az utolsó másfélben álljon szárazon, hogy föl tudjon tankolni a szervezete minden jóból.

Előzmény: esterella (783)
andreja Creative Commons License 2004.11.20 0 0 788
Egy keresztezés első generációs utódai, 50-50%-os vérhányaddal egyik illetve másik szülőtől.
Előzmény: esterella (786)
andreja Creative Commons License 2004.11.20 0 0 787
A japán tyúk olyan, mint egy rendes tyúk miniben. Csak sokkal tarkább. Szerintem jól tojik, és a tojása a testtömegéhez képest sokkal nagyobb (igazi kempingtojás: vastaghéjú), mint a közönséges házityúké: 9-11 fér egy kotlós alá. Ha nem beltenyésztett, akkor szívós, ügyes, repül és egyáltalán nem hülye (tyúk). A kiskakasok viszont brutális harcosokká válhatnak, ha túlszeretgeti őket az ember csibekorukban. Nekem volt egy Matyim, az órákig képes volt a csizmámmal (már csak abban lehetett bemenni) küzdeni, amíg a kecskékkel bíbelődtem közben.
Előzmény: esterella (781)
esterella Creative Commons License 2004.11.19 0 0 786
Már többször olvastam, den tudom mi az az F1-es kecseke?
Előzmény: Mooni (785)
Mooni Creative Commons License 2004.11.19 0 0 785

Szia!

6 anyánk van, és 2 leányzó lesz vemhes nemsokára. Vegyes felvágottunk van. A többség parlagi, van egy f1-es szánentáli, és egy alpesi. Lehet, hogy elapaszt addigra. A kicsik nekünk sem engedik, hogy fogdossuk, etetéskor szoktam 'támadni', ha kíváncsi vagyok vmire. Mi első naptól fejjük napi 2x, főleg ha egy gidája van, nehogy elapasszon, vagy begyulladjon a nem szopott tőgy. Az első hét termését ki kell önteni. Ha már nagyobbak a gidák, néha csak 1-2 csepp jön, de legalább hozzászokik a fejéshez.

Előzmény: esterella (783)
esterella Creative Commons License 2004.11.19 0 0 784
Tudtok valami jó módszert arra, hogy a gödölye engedje hogy a hasához, illetve a cicijéhez nyúlhassunk? Az egyik pici nagyon nem csipi a dolgot.
esterella Creative Commons License 2004.11.19 0 0 783

Szia Mooni!  Neked mennyi kecskéd van? Akkor én még várhatok az apasztással, mert 15.-én volt 2 hónapos vemhes. LÍehet, hogy mire 3 hónapos lesz már magától is elapaszt? Neked milyen fajtájú kecskéid vannak? Kösz, hoy üdvözöltél,

jól esett! :-) 

Mooni Creative Commons License 2004.11.19 0 0 782

Szia! Örülök, hogy idetaláltál. Nálunk is vannak kacsák(néma) 2 gyöngyös, és tyúkok csipegetni. Baleset sajnos adódott/adódik, de nem vészes. Van egy tyúk, a gyerekeim kedvence, annak már 2x eltört a lába, de meggyógyult magától (nem engedték levágni), azóta is ott rohangál a többi között.

Apasztani 3 hónaposan kell/ajánlott a gida miatt. Mi is már csak egyszer fejünk naponta.

Előzmény: esterella (774)
esterella Creative Commons License 2004.11.19 0 0 781
A japán pipikről sajna semmit sem tudok, még nem is láttam olyat.  Nálunk a tojás is fontos. Ezek a pipik mikrotojásokat tojnak? Hol lehet venni ilyen tyúkokat? Vegyes tartásban is jók? Vagyis kijönnek a nagyobb testüekkel? Tegnap óta a párom beleszeretet a lógófülű kecskéidbe Andreja!!! Mik a fajta jellemzői? A bakjai mennyire örökítik a tulajdonságait?  Királynőségről annyit, hogy most bizony az az egy darab fejős az úrnő és néha bizony neveli a kicsiket. Azt hiszem most kezd harcolni a poziciójáért a kicsi, nagyon sokszor buccolnak! A másik kicsi viszont hagyja magát. Kicsit aggódok is, ha vemhes nem lesz-e baja az oldalba böködésektől? Barni Boci és a többiek merre vannak? Úgy látom közületek is van szerencsés és kevésbé szerencsés kecsketartók. Kicsit meg is rémültem mikor elolvastam a topicot: mennyi baja lehet egy kecskének. A mieink nem voltak még betegek, habár az egyik kicsi, nem sokkal azután, hogy hozzánk került felfújodott a sok zöldtől, de egy kis köménnyel és masszirozással megoldottuk.
andreja Creative Commons License 2004.11.18 0 0 780
Akár 20-ig is el lehet menni, ha minden egyéb körülmény ideális (kaja, pia, stb) és nincs köztük valami nagy királynő. Bármelyik feltétel szorít, csökken az ideális létszám. De arra is kell gondolni, hogy ne egyszerre gidázzon le a sereg, mert abból taposás lesz odabent.
Előzmény: esterella (778)
andreja Creative Commons License 2004.11.18 0 0 779
Japán pipit! Valahogy jobban bírják a tiprást. Vagy gyöngyit, de az már haladóknak való, meg annak aki egyébként is rosszban van a szomszédjával.
Előzmény: danesz11 (776)
esterella Creative Commons License 2004.11.18 0 0 778

Hogy mekkora a területük konkrétan nem tudom, de itt egy-pár kép, ebből talán kiderül, hogy hány kecskének elég? Szóval kezdjek el apasztani, vagy még ne?

 

 

 

 

    

 

 

    Ez a nyári legelőterületük a telek végében, télen kb. fele ekkora helyen lehetnek kint, a házhoz közelebb.
esterella Creative Commons License 2004.11.18 0 0 777

Nálunk csak napi 1-2 órát vannak a tyúkok a kecskék istálójában, takarítanak, aztán sipirc vissza a helyükre! Így egész jól elvannak, nem volt még baleset. Andreja köszi a tippet, megyek tapogatni, de előbb megpróbálok feltenni képeket a kecskéinkről.

 

 

Ő Parmalat, vagyis parmi, februári gödölye Ő Parmi, azaz Parmalat, februári gödölye

 

 

 

 

 

 

 

 

 meg a Milli, a fejős kecskénk, őt fogom tapogatni  futás!!!!
danesz11 Creative Commons License 2004.11.18 0 0 776

Köszönöm a tippet, a méhészboltban a helyünk ;). A fejőgép használatához még annyit, hogy mi sem időtakarékosságból szeretnénk gépre állni, hanem azért, mert a szülők ujja sokszor nem bírja. Ezért is gondoltunk rá ajándékként...

A tyúkok tartásáról vegyes a véleményem. Nemcsak azért, mert a kutyák állandóan "leápolják" az állományt, de azért is, mert a kecskék sokszor rálépnek a lábukra, és több tyúkunk is elpusztult már, valószínűleg emiatt (40 tyúkból ~ 3db/év a 13 kecskénél). Pedig a hely is nagy, szabadon is vannak, de persze ez inkább a magok miatti tolongásból adódik.  Ráadásul a kecske sokszor odavág nekik. Egyébként szerintem is hasznos, a lehullott magokat ill. a kecskék piszkát is csipegetik, így csak kb. 300 veréb verődik össze a környékről "bandázni" a kertben ;).

Előzmény: GYIKE (769)
andreja Creative Commons License 2004.11.18 0 0 775

Félidőben már mozognak a kicsik. Ha jól bekajált és beivott és nyugodt, akkor álló helyzetben hajolj fole, és karold át  teljesen a hasát, ahol a legnagyobb a kerülete. Az ujjaid majdnem érjenek össze alul, teljesen kiterpesztett ujjakkal, és az alkarod is érjen hozzá az oldalához. Így a lehető legnagyobb felületen kontaktusba kerülsz vele, és így figyelj, akár percekig. Szinte bárhol kirúghat a gida, legvalószínűbb, hogy a tenyér alsó éle-csukló környékén fog.

Az elmaradó ivarzás ilyenkor (szezonban) szinte biztos jel.

Az istálló mérete önmagában kevés, mekkor kifutó van hozzá?

Előzmény: esterella (774)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!