Keresés

Részletes keresés

barni_boci Creative Commons License 2002.04.15 0 0 129
Este is kellett fejnem, megint volt 9 dl. Lehet, hogy a 6,5 hetes gida már nem szopik sokat?
Ez már napi 1,8 l.

A lefejt tej meddig tartható el nyers fogyasztásra? Ha hosszabb ideig tartom, mire használható fel egyszerűen?

Előzmény: andreja (127)
barni_boci Creative Commons License 2002.04.15 0 0 128
Azt jó jelnek veszem, hogy étvágy van, és tej is akad bőven.
Ma reggel megértettem, hogy miért írtad korábban, hogy kezdhetem edzeni az ujjperceimet... Pedig 1 gida még megvan. Így ma reggel 9 dl tej volt. Mi lesz, ha már egy gyerek sem lesz? Ez soknak számít? És még ki sem fejtem teljesen.

Viszont anyuci nem igazán jött ki az ólból. Lehet, persze, hogy ez a sok eső és a vizes fű nem vonzotta, de talán az is benne van, hogy 3 lábon elég lassan közlekedik.

Most nem vagyok otthon, nem látom, mit csinál, de remélem ma már kimegy legelni, mert eléggé behorpadt az oldala a napokban.

Még egy kérdés. Ilyen körülmények között abrakot mennyit kapjon az anya egy nap? Mert most úgy csinálom, hogy reggel, a fejés közben kapja azt. De mennyi az ideális adag?

Előzmény: andreja (127)
andreja Creative Commons License 2002.04.14 0 0 127
Ha nem torott el a laba, akkor nem tart olyan sokaig. A stressz nagyon megviseli, tudok olyanrol, hogy raesett egy deszka, es az ijedtsegtol megkrepalt szegeny. Ez azert eleg szelsoseges pelda, de nagyon erzekeny ra.
Előzmény: barni_boci (126)
barni_boci Creative Commons License 2002.04.14 0 0 126
Ma megtaláltam azt a korhadt fatörzset, ami kitört alóla, miközben ágaskodott. Így kerülhetett majdnem a teljes teste a levegőbe.

Sajnos 3 lábon jár, és elég bágyadt. Gondolom, neki is legalább 1 hónap, mire rendbejön, nem?

Volt hasonló tapasztalatotok? Sánta marad, vagy teljesen rendbejöhet?

Előzmény: andreja (125)
andreja Creative Commons License 2002.04.13 0 0 125
Valoszinuleg labujjhegyen probalt csipegetni, es kicsusztak a hatso labai (lehet, hogy a gyerekei jatszottak es veletlenul kiutottek).

A gyerekneveles nem gondjuk, de ha elvisznek egyet , akkor ciciellenorzes, mert nem biztos, hogy a masik rogton fogja szopni az egyikét!

Előzmény: barni_boci (124)
barni_boci Creative Commons License 2002.04.12 0 0 124
Szomorú nap.

Szomorú nap lett ez a mai, de mégis hál' Istennek jól végződött.
A rossz idő miatt keveset voltam a kertben, a kecskéket is csak leginkább bentől láttam néha. Délután tök véletlenül kimentem a kert alsó részébe ("meglocsolni" egy fatörzset) és hallom, hogy fura hang jön a kecskék felől. És a szomszéd kutya is a keritésnél áll izgatottam. De nem a jól ismert mekegés volt, valami mélyebb nyögés.

Rohanok le, hát az anya kecske jobb mellső lábánál lóg egy bodzabokron, hátó lábai alíg a földön, feje visszacsukolva az ágak közé. Hát ő nyögött.
Gyorsan letörtem az ágat, ami felfogta és lehuppant. Nyelve szürkés volt, habzott a szája és valamit ki is hányt. Percekig feküdt, de aztám lassan felállt. Támolygott, dülöngélt, de 3 lábon elkezdett lépdelni...

A jobb patája kicsit ferde lett, és hát nem helyezi rá a testét járásnál. De talán rendbe jön.
Rongycsíkkal bekötöttem a lábát és kis kényezteés után most otthagytam.

Mit gondoltok? Egyéb teendő? Jótanács?

Az állatorvos megnyugtatott, hogy nem lesz gond.

Talán épp kapóra jön, hogy holnap elviszik az egyik gidát, így talán kevesebb gondja lesz legalább azzal.

andreja Creative Commons License 2002.04.12 0 0 123
Ez a legelo-tema nagyon erdekes, de nem latom hol kapcsolodik ilyen melysegben az informatikahoz.

Majdnem minden konyvben benne van, hogy hogy celszeru legeltetni. Eddig foleg a kecskekrol volt szo, de ha el akarsz kanyarodni, tessek:

Szantofoldi novenytermesztes (Mezogazda kiado)
Gyepgazdalkodas (Mezogazda kiado)

Biro Janos: A legelogazda konyve (1928)

Nagyvathy Janos: Magyar Practicus Termeszto es Tenyeszteto (1821-22)

ez utobbi nagyon erdekes meg elmeleti sikon is.

A kecske lomb- es aglegeleset tobben a magas nyersrost-szukseglettel magyarazzak.

Mindenesetre a kecsketej biologiai erteket elsosorban az adja, hogy nagyon valtozatosan taplalkozik, es rengeteg hasznos anyagot halmoz fol a taplalekbol, amikrol nem is tudunk, csak a vegeredmeny hatasat tapasztalhatjuk meg. Ezt a valtozatos es kivancsi taplalkozast keverik ossze sokan az igenytelenseggel, ami viszont teljesen alaptalan a kecskere nezve.

Igenytelen (ennek a szonak egyebkent is van egy - emberi tarsadalomban ertelmezheto - negativ kicsengese, amitol nehez elvonatkoztatni, amikor az allatokrol beszelunk) peldaul a renszarvas meg a pezsmatulok (ld. legujabb National Geographic). Az o igenytelenseguk egyben csodalatos is.

Előzmény: feketekecske (119)
barni_boci Creative Commons License 2002.04.11 0 0 122
Elmondom egyszerűen, bő egy év kecskés tapasztalatait:

Májusban (2000) nászajándékba kaptam egy 8 hetes nőstény gidát. 10 m2-es karamban tartottam kezdetben, keveset evett, adtam neki mindent, ami összejött a kertben. Borsoszar, hüvely, fű, gaz, kukorica, szárazkenyér, gyümölcs, zöldalma, stb. Nyar vegen a szomszed elhagyott kertjét vette birtokba, ott kapott egy régi sufniból kialakitott egyszerű ólat. (5 m2) Kb 200 nöl telken él ma is, folyton szabadon. Kezdetben bezártam estére, de többször kitörte a rozoga ajtót. Idén télen a legkeményebb hidegben is csak résre volt hajtva az ajtó, és ki be mászkált.
Ősszel fedeztettem, télen a konyhai zöldszemét mellé lucernát, szénát és kukoricát kapott.

Márc. 3-án anya lett, 2 fia van. Azóta a vasszöget is megeszi. Lemetszett venyige, krumplihéj, narancshéj, és bármi, ami van. Akár száraz pogácsa is jöhet, vagy fonott kalács.

A legelt területen 2 m-alatt mindent tarolt, ami fiatal növény volt. A fű bírja a kiképzést, de csak a nagy fák élték túl az elmúlt egy évet. A havas téli napokon mindent megrág, tavasszal meg a legzsengébb hajtásokat viszi.

De megeszi a spárgát, a cipőfűződet, alufóliát, nejlonzacskót, kátránypapírt, újságot, stb., ha éppen ahhoz van kedve.

Hát ennyi.

Leria Creative Commons License 2002.04.11 0 0 121
Kedves feketekecske! Inkább veszek még neked 3-4 kecskés könyvet, de szerintem ilyen hosszú őrületekkel ne fáraszt a nagyérdeműt, teljesen elméleti síkon! Majd csak kitalálunk valamit.
Szia, a tesód.
Gabinet Creative Commons License 2002.04.11 0 0 120
Szia.....Csak a Kecske érdekel program szinten, vagy lenne kedved a macskákkal kapcsolatosan progizni egy kicsit? a gabinet@vnet.hu ra írj és beszélgessünk róla. Egyébként mint kezdő kecskés, ha megírod, elmondod, hogy milyen feljegyzésekre gondolsz, gyűjtöm neked és elküldözgetem.
feketekecske Creative Commons License 2002.04.11 0 0 119
Ez igaz! Egy kicsit hulyen fogalmaztam... A lelkesedes maximalis, a gyakorlati kecskes tapasztalaim minimalisak. Amugy pedig a legmelyrehatobb kezdo loket a kecskekkel kapcsolatban az volt, hogy meghallottam egy isztambuli szallodaban, amint Ali Avaz torkat recsegve elhagyja egy ilyen dallam: "Inatçi Keçi" (magyarul: csokonyos kecske).
Persze, hogy seni nem fogja megvenni a kecskes programomat... Mindenki ingyen fogja kapni. Ha pedig hasznalhatatlan, akkor kidobja. Eppen azert irtam ide, hogy a program ne oncelu legyen, es a gyakorlatban is hasznalni tudjak az emberek. Az informatika atka, hogy bar nagyon jo alkalmazasok vannak, egyszerre azonban mindent es mindenkit nem tudnak kielegiteni. Ha eleg sok emberrel beszelgetek a temarol (ezt majdnem minden nagyobb szoftvergyarto kihagyja, jobb esetben nyit egy forumot a honlapjan, amit aztan a gyarto reszerol senki nem ertekel), ha tenyleg megtudom, hogy mik a fontos dolgok, es kesobb az osszefuggeseket is megertem, akkor az eredmenyek jok lesznek. Ilyen programot "kifejleszteni" NEM KERUL PENZBE. A "kifejleszteni" megnevezes csak azert, mert (ha mar nincs penz) akkor ido, az bizony kell hozza.
Nagyon jo, hogy letezik ez a topic, de en sajnos gyakorlati kerdeseket - kecskem nemleven - egyelore nem tudok foltenni. Az azonban mindig is erdekelt - es erre a kerdesre eddig egy altalam olvasott konyv sem adott valaszt - hogy "mennyi (mekkora) legelore van szuksege 1-2 kecskenek?" Minden konyv a napi ajanlott frissfu-mennyiseget boncolgatja, arra nem ternek ki, hogy a lelegelt fu mennyi ido mulva ujul meg. A kecske, ugye szereti lelegelni a lombkoronat. Az osztonein kivul biztos, hogy van mas jo oka is erre. Mi van akkor, ha a legelon nincsenek fak? Milyen az igazi jo legelo? Van-e eselyem arra, hogy Magyarorszagon talalok ilyet? Egy egeszen picit, akkorat, hogy a kecskek is jol erezzek magukat. Ha nem is egy idealist, hanem egy teljesen atlagos legelot? Mennyibe kerul? Tudom, hogy a kecsketartas (talan a kecske termeszetebol fakadoan is) egy olyan dolog amit MEG KELL TANULNI. Egy par kecske kezdetnek, ha tetszik, es megy a moka, akkor tobb kecske, meg tobb kecske, esetleg gidak, majd tej, joghurt, sajt... Van-e eselyem arra, hogy en mint nagyvarosi, be tudok lepni azoknak a korebe, akik kezdo szinten tanuljak a kecsketartast? Esetleg elmelyultebben?

Pa, Vari voltam, es koszonok minden valaszt.

Előzmény: andreja (114)
andreja Creative Commons License 2002.04.11 0 0 118
Ha jol fejlett kb. 6 hetes koraban, de nagyon hasznos, ha mar 4 hetes koratol a nap felet az anyja nelkul tolti, es eszi a tejen kivuli kajat.

Ha van tej, akkor lehet korabban is, de akkor cucliztatni kell, akar anyarol, akar uvegbol.

Előzmény: Gabinet (117)
Gabinet Creative Commons License 2002.04.10 0 0 117
Sziasztok........Andreja.......mikor lehet a gyerekecskét végleg elhozni a mamakecske mellől?
andreja Creative Commons License 2002.04.10 0 0 116
Előzmény: andreja (115)
andreja Creative Commons License 2002.04.10 0 0 115
A napi tejmennyisegnel fontosabb a laktacio hossza, a laktacios tejtermeles, a tejhozam idobeli megoszlasa laktacion belul, a tej beltartalma, annak valtozasa a laktacio soran illetve a takarmanyozas fuggvenyeben. Esetleg az eletteljesitmenyhez kapcsolodo adatok. Nagyon esetleg a tulajdonsagok oroklodesenek/orokitesenek mutatoi. Ehhez nem eleg nehany(tucat) allat. A legtobb helyen nincs tobb.

A tobbinek (amit felsoroltal) en nem latom gyakorlati hasznalhatosagat _nalunk_, _most_.

Ezenkivul az allomany(es -valtozas) nyilvantartasara is szukseg van.

Az informatikat persze erdemes idekeverni, de nem onceluan.

Akarmi is a celod, itt mindenki segiteni fog neked, ebben viszont biztos lehetsz.
Ha egyszer Bakonszeg fele jarsz, nezz be az Awassi juhaszatba, na ott van legeloosszetetel is.

Előzmény: feketekecske (113)
andreja Creative Commons License 2002.04.10 0 0 114
Ha meg a lelkesedes is hianyzik, akkor mi motival? Ebben az orszagban senki (kecsketarto) nem fog venni ilyet, akarmilyen jot is csinalsz.
Előzmény: feketekecske (113)
feketekecske Creative Commons License 2002.04.10 0 0 113
Iyi Aksamlar.
En nagyon szeretem a kecskeket. De tenyleg annyira, hogy mar faraszto, minden kilencedik szavam egy nagy mekeges (foleg estefele), nincs ez mashogy sem a metron, sem a vonaton, sem az utcan, stb... Kulonosen akkor, ha tortenetesen a nap java reszeben nem kecsketejet ittam, hanem valami erjedtebb (de azert emberi elvezetre kitalalt) lottyot.
Talan eme termeszetellenes viselkedesem leginkabb azzal magyarazhato, hogy a minap a legkisebb remenyem (egy kertes haz, eleg jellegtelen) is elszallt - mar ami kecskegazdava valasomat illeti.
Szoval nem mostanaban lesz kecskem.
Ellenben rendelekezem egy (most mar illene mekegnem: Meeeeeeeeeeeee)
virtualis kecskefarmmal. Semmi Internet, semmi szamitastechnikai trukkozes (az utobbi az en gondom), csak kaptam a tesomtol egy konyvet karacsonyra, s a csomagolas megfosztasa utani elso par masodperc vegleg eldontotte az Elektronika:Kecskesajt-gyartas meccset az utobbi javara.
Ennyi bemutatkozas utan szeretnek feltenni egy keves kerdest.
1 - Ki... ezt inkabb nem itt kene megkerdeznem.
2 - Ha nekem vannak kecskeim, akkor mik azok az eleg jol szamszerusitheto(*) adatok, amiket celszeru egy naploba feljegyezni, amibol a gazdak statisztikakat keszithetnek kecskeallomanyuk tendenciajarol, a tejelesrol, takarmanyozasrol, keresztezesekrol. Es ilyen statisztikai adatok birtokaban lehet-e, egyaltalan erdemes-e biologiai, elelmiszeripari elemzeseket, osszefuggeseket kesziteni, anelkul, hogy az igazan komoly szakmai hatter (a lelkesedes mindenek felett) hianyzik?
Erre szeretnek egy szamitogepes alkalmazast kesziteni, es olyan emberkek segitseget kerem, aki nemikepp jartasabbak a temaban, es nem csak almodoznak arrol, hogy egyszer majd valaha sajat kecskefarmjuk lesz. Pa, Vari voltam.
(*) Nem is igazabol a szamszerusithetosegen van itt a hangsuly, minden olyan `ize`, ami alapjan kecskeket differencialni lehet, es ami lenyeges szempont egy kecske eseteben, erdekes lehet.
Gondolom elsorendu egy fejoskecske eseteben a napi leadott tejmennyiseg, az, hogy milyen a fejes mennyisegenek delelotti/delutani megoszlasa, egyenenkent, evszakonkent, esetleg evenkent, eletkor fuggvenyeben... Mennyi ideig, mekkora csoportokban, milyen osszetetelu legelon legelnek? Testtomeg alakulasa... Kulonbozo takarmanyok eloszlasa a kulonbozo fajtaju, koru, nemu kecskek eseten?
A kecsketej beltartalma... Ha ezek erdekesek, es ugy latjatok, hogy van ertelme az informatikat ide keverni, akkor irjatok. Tovabba akkor is, ha egy nagy marhanak tartotok a (*)bekezdes alapjan. Pa megegyszer.
andreja Creative Commons License 2002.04.05 0 0 112
Molnar A (szerk.) Kecsketenyesztes. Kaphato a Mezogazdasagi Konyvesboltban (a Parlamenttel szemben) es az ANIVET-nel (XIV. Remeny u. www.anivet.hu) - tobbek kozott. Ezeken a helyeken vannak mas (nem sok) kecskes konyvek is, egyik se rossz, de a fenti sokkal alaposabb, abban van sok valasz a kerdeseidre.
Vannak tenyeszto szervezetek es torzskonyvezes is, de nagyon fiatal a dolog.
Ahogy irod a gidaid akarmilyenek, hordozzak a szarvaltsag genjet, mert egyik szulojuk szarvalt volt, ennelfogva az utodaiknak is atorokithetik majd.
Annyira kifejezett oshonos kecskefajta, mint pl. a rackajuh vagy a szurkemarha, olyan nincs, jolehet oseinknek voltak kecskeik. Errol is van info. a Molnar fele konyvben.
Előzmény: Gabinet (110)
Gabinet Creative Commons License 2002.04.05 0 0 111
Szia..........Aktuális még a gazdikeresés........Szeretnék egy bakot a lányaimhoz. Árajánlat vagy csere lehetőségek? Esetleg, ha minden vágyad egy cica? Írj a gabinet@vnet.hu - ra. Köszi.
Előzmény: barni_boci (79)
Gabinet Creative Commons License 2002.04.05 0 0 110
Köszi.........A leírtak hasonlóak, mint amire nekem kell a cicatenyésztésben figyelnem. Ha jól gondolom, akkor ha ezek a gyerekek szarvatlanok lesznek, ettől még hordozzák a szarvas gént, tehát, ha a későbbi párjuk szintén szarvas, szarvatlan hordozók, akkor születhet szarvas kölykük. A kecskéknél a tiszta fajta tenyésztés mennyire érdekes, illetve a fajták keveredése nem okoz gondot? Van-e tudomásod, hogy törzskönyvezési rendszer létezik róluk? Van olyan könyvcímed, ami komoly munka, és nem csak egy ügyes kecskekedvelő történetei könyvbe szedve? Az őshonos magyar fajták leírása is érdekelne. Tudsz ebben segíteni? Előre is köszi.
Előzmény: andreja (109)
andreja Creative Commons License 2002.04.04 0 0 109
Ami a cici meretet illeti, nagyot fogsz nezni, amikor az elso fel napra levalasztod a kicsiket az anyarol. Es akkor majd meglatod, hogy mitol fejlodnek olyan szepen a gyerkocok.
A szarvaltsag nem fajtajelleg, hanem egy fajtatol (es nemtol is) fuggetlen genetikailag meghatarozott tulajdonsag. A sutasagot (szarvatlansagot) orokito gen dominans, anelkul hogy jobban belemasznek: ket szarvalt kecske utodai mindig szarvaltak lesznek. Ha (legalabb) az egyik szarvatlan (suta) akkor az utodok barmilyenek lehetnek (elvileg a homozigota suta szulok gyerekei csak sutak lehetnenek, de egyes szerzok szerint az ilyen szulok termeketlenek ergo nem is lehet gyerekuk. azert az erre vontakozo irodalom egyreszt szegenyes masreszt nem mindenhol ellentmondas-mentes).
Mindenesetre a szarvak szuleteskor elkezdenek noni, es egesz eleten at nonek. Tobbnyire mar a szuletes pillanataban latszik ha szarvalt lesz a kecske, bar akkor meg a szarvkezdemeny nem tori at a bort, de legalabb egy kis szor-forgo, vagy egy hegyes kis dudor jelzi, hogy lesz valami ott - illetve kitapinthato a bor alatt (ilyenkor még) elmozdithato szarvkezdemeny. Ha egyhetes kor korul meg semmi valtozas a koponyan, akkor biztosan szarvatlan lesz a kicsi. Kethetes korban mar rendesen boknek, attol kezdve nem szabad kozelre folejuk hajolni, es erre a gyerekek figyelmet kulonosen fol kell hivni, mert ha hirtelen folkapjak a fejuket - es ez bizonyos szituaciokban normalis reakcio naluk - akkor csunya serulest okozhatnak a szem korul.
Előzmény: Gabinet (108)
Gabinet Creative Commons License 2002.04.04 0 0 108
Köszi a válaszokat, ezek szerint minden a természet rendje szerint alakúl. A fejést azért kérdeztem, mert a mama cicije a felére csökkent a szüléshez képest. Nem kemény és a ygerekek is szépen fejlődnek. Világiak ahogy pattognak és ugrabugrálnak, valamint már gyakorolják a fejelést. Még egy kérdés, ami ugyan majd kiderűl, de az esélyek érdekelnek. A mama szarvas, a papa szarvatlan fajta. A kölyköknél mikor jelenik meg a szarvkezdemény? Köszi mégegyszer a megnyugtató válaszokat.
Előzmény: andreja (107)
andreja Creative Commons License 2002.04.04 0 0 107
Fejni lehet rogton, de nem erdemes - ha nem muszaj ld. alabb - mert egyreszt az elso heten fejt tej nem javasolt emberi fogyasztasra, masreszt erre kulonosen nagy szuksege van a kicsiknek. Kesobb nyugodtan lehet fejni, de csak akkor, ha a gidak szepen nonek ergo van eleg tej. Ha keves van, akkor ugyse hagynak benne...
Előzmény: Gabinet (104)
andreja Creative Commons License 2002.04.04 0 0 106
Ha nem tul botejelo az anya es a gyerekeknek sincs semmi baja, akkor nem kell fejni, amig vele vannak, mert kiszopjak rendesen. Ha valami miatt tul sok a tej es kokemeny a cici, akkor konnyiteni kell rajta.
andreja Creative Commons License 2002.04.04 0 0 105
Az anya igazan az ellest koveto het utan kezd el tisztulni, ahogy huzodik ossze a mehe+tartozekok. Meg harom hettel az elles utan is johet belole a suru, ragados le, ami sokszor annyira raszarad a farokszorokre, hogy nem is jon le magatol, hanem egy kis fodraszkodas kell hozza.
Gabinet Creative Commons License 2002.04.03 0 0 104
Sziasztok,.............Született egy fekete fehér lány és egy barna mintás gyerekecske. Tündériek. Minden rendben és gyorsan zajlott és a másik felnőtt kedvesen tartozkodóan viselkedik velük. Kérdés........A mama feneke még mindíg, egy hét után, ereget némi váladékot. Nem tulzott, nem vérzik, főleg a farkán veszem észre. Ez normális? Fejni az első naptól kell? Lehet? Vagy csak ha a kölykök már esznek is? A fiút elcserélném egy másik fiúkára, ha valaki benne van beszéljük meg. Köszi előre is. Megállapítottuk a családdal, hogy a gyerekecskék még a cicakölyköknél is szeleburdibb, kedvesebb népek.
andreja Creative Commons License 2002.03.23 0 0 103
nyugodtan lehet fereghajtani, a vermitannal van talan 2 v. 3 nap varakozasi ido a tejre, addig ne igyatok. kormozni feleves kor elott ritkan kell. piretrin nem art. a sulyuk jo.
Előzmény: barni_boci (102)
barni_boci Creative Commons License 2002.03.22 0 0 102
Ma megmértem, a nagyobbik gida már 7 kg. Az elég jó, nem?
A kérdésem: kell-e valamit csinálni a kicsikkel. Kell-e körmözni már őket, vagy piretrinezni? Illetve anyucit lehet-e vermitannal féregűzni? Nem megy-e bele valami méreg abból a tejbe?

Szia.

Előzmény: andreja (101)
andreja Creative Commons License 2002.03.21 0 0 101
szerintem oruljel. Ha tobbet kapsz akkor meg jobban. Az un. tejesgida (amelyik foleg csak szopik) a legertekesebb a huspiacon. Most volt leadas, 600Ft/kg, de ebbol meg lejon nemi koltseg, ugyhogy az 5000 nem sok, de korrekt egy 8-10 kilosert. A nagyobb se dragabb, mert annak alacsonyabb az ara. A tenyeszallat ennel dragabb, azt viszont nem enni veszik.

Előzmény: barni_boci (100)
barni_boci Creative Commons License 2002.03.21 0 0 100

Na most jelentkezett valaki, hogy húsvétra kell neki egy gida enni. Akkor lesznek 4 hetesek, és már nam csak szopnak.
Ilyenkor is meg lehet enni, nem? Az ennivaló gidának milyen ára van? Korábban 7000-et mondtak, tegnap valaki azt mondta, örüljek, ha 5000-ért elmegy.

Mit gondoltok? Mennyit kérjek?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!