Keresés

Részletes keresés

Villanyállat Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20555
Tisztán vélek emlékezni erre, másfelől viszont a néhány tőkét művelő kedvtelő borásztól egészen az említett Szepsy mesterig többen is mondták, hogy előfordul a többszöri erjedés. A cukor az adott hozzá, az biztos, az okokat viszont egy szakember kellene, hogy elmondja! (Szerintem tuti, hogy több tényezőn múlik, hiszen az évjárat-szőlőminőség, a gazda tudása-kedve, az alkoholfok, az élesztők mind-mind szerepet jáchatnak.)

:) Ha már így levelezünk, mikor lenne alkalom a Te és Rosti Maestro Cirfandliáját megkóstolni?

Előzmény: GLEVENTE (20553)
csite Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20554
megköszönném ha megtennéd, hasznos volna számunkra

de azért az olvasókról, passzív résztvevőkről ezzel nem szerzünk tudomást :(
elvárható annyi aktivitás tőlük, hogy reagáljanak erre

Előzmény: macmelon (20551)
GLEVENTE Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20553
Érdekes, amit írsz, mert Szepsy mester szerint régebben csak a 3, néha a 4 puttonyos aszúborok tudtak "beindulni", mivel korábban nem álltak rendelkezésre a ma ismert fertőtlenítési, csírátlanítási technológiák. Az 5-6 puttonyos aszúbor, a benne levő cukortartalom miatt korábban sem erjedt ki. Na, még egy dolog, aminek csak utána kell olvasni! :)
Előzmény: Villanyállat (20542)
Villanyállat Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20552
Lesz-e bortali novemberben?
macmelon Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20551
Csite: nézd meg a 18805-ös hozzászólásom! Ha érdekel valakit (akkor nem úgy tünt), szivesen megcsinálom az azóta eltelt időszakra is!
Előzmény: csite (20544)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20550
Tényleg jó lenne; és kérjük az is tegye meg aki eddig azért nem merte mert esetleg attól fél, h. emilcímgyűjtés céljából tesszük! DE NEM! Ha fel akarunk lépni a közös ügyünk - a magyar bor érdekében- akkor jó lenne magunk mögött tudni erős olvasóbázist, hogy legyen értelme bármit elkezdeni.

más: (mai VG)

Még tart a tokaji szüret
2003-11-11

A korai kezdés ellenére a szokottnál később, várhatóan csak november második felében fejeződik be a szüret Tokaj-Hegyalján; a szőlészek-borászok szerint igen jó évjáratnak ígérkezik a 2003-as bor - nyilatkozta a Tokaj-hegyaljai Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke.

Mint elmondta: a történelmi borvidéken a meleg és száraz nyár miatt a korai fajták hamarabb értek be, a szőlő szedését ezért a megszokottnál két-három héttel korábban, augusztus végén, szeptember elején kezdték meg a gazdák.

A szüret azért húzódott el, mert nagyon sokan az aszúsodásra vártak, hiába - tette hozzá.

Az okok között a szakember megemlítette: a száraz őszi időjárás nem kedvezett az aszúsodási folyamatot elősegítő gomba elterjedésének. Így csupán 150-200 tonna első osztályú aszúszemet szedhettek le, miközben volt olyan év, hogy 500-600 tonna is termett a borvidéken.

Mindezek ellenére igen jó évjáratnak ígérkezik a 2003-as, hiszen a must általában 22-24 cukorfokos volt - jegyezte meg.

A Világörökség részeként nyilvántartott borvidéken az idén becslések szerint 390-400 ezer mázsa szőlő terem, a legnagyobb felvásárló idén is a 100 százalékban állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház Rt.

Kiss László, a cég vezérigazgatója korábban mondta: ebben az évben 80-100 ezer mázsa szőlő felvásárlásával számolnak, amire 600-700 millió forintot szánnak.

A Kereskedőház a saját szükséglete biztosítására ez évben megemelte a felvásárlási árakat; minőségtől függően az eredeti 65 forint helyett 75-80 forintot fizetnek a szőlő kilójáért. Tavaly 3 ezer termelővel 3 évre állapodtak meg úgynevezett védőárban, ezt emelték meg a szüret kezdetekor.

A termelők a szüret befejezése után egy hónappal juthatnak majd pénzükhöz - mondta a vezérigazgató. (MTI)

Előzmény: csite (20544)
Villanyállat Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20549
Mindig tanulunk valamit! :)

Eddig azt hittem ugyanis, hogy az avinálást az előző rendszer 'szülte'. Reméljük egyszer mosolyogva fogunk visszagondolni erre a módszerre...csak megérjük!

Előzmény: BZoltan (20547)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20548
"Nincs bosszantóbb, mint mikor olyannal akadunk össze, aki azt hiszi, hogy marhára ért a borhoz, és csökönyösen hülyeségeket hajtogat"

Ezzel én is így vagyok, sőt mi több, sokszor olyan helyen lehet találkozni velük, ahol a legkevésbé sem számítasz rájuk, ráadásul mondhatsz nekik bármit, bármenyire igazad van, akkor se látják be...

Előzmény: edrose (20528)
BZoltan Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20547
"Az avinálás - tudtommal - itt az aszúborba való mesterséges beavatkozás, alkoholt kevernek bele, 'erősítik' a bort. A nagy szovjet piac bevette... "

Az avinálás a szocializmus jóval megelőző borászati technológiai módszer volt... volt idő amikor kifejezetten haladó dolognak tartották a must erősítését.
Amúgy én úgy tudom, hogy avinálásnak hívnak minden olyan módot ahol az alkohol az nem csakis a gyümölcs cukortartalmának a fermentációjával kerül bele a mustba, avagy a forró murciba. Tehát ayonos szőlőből készült borpárlat hozzáadása is avinálás... ezért gondoltam, hogy az azonos evjáratból származó újbor hozzáadása is avinácio. De ha a másik oldalról nézzük akkor az aszíkészítés nem más mint az újbor 'felcukrozása' és 'fúszerezése' botritiszes koncentrált szőlővel.

Csak azon elmélkedem, hogy a trockenbeerenauslese es hasonlo kaliberü természetes éedesborok készítése jóval egyszerübb mint az aszúé.
Az értem... az aszút is, de nagyon bonyolult és olvasgatva a szabályozást nem csodálkozom, hogy vannak kikapuk és visszaélések.

z

Előzmény: Villanyállat (20542)
Villanyállat Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20546
Mindenki küldjön még egy ímélt, így gyorsan emelkedik a 'látogatottság'!!

:)))

Előzmény: csite (20544)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20545
Avinálás: a természetes borok alkoholtartalmának növelése közép- v. magasfokú borpárlattal (50-96 tf%)
Viszont a bortörvényt módosító 165/1992 (XII. 17.) kormányrendelet a természetes borok alkoholtartalmának közvetlen növelését megtiltotta.
A tokaji aszú természetes borkülönlegesség, alkoholtartalmát kizárólag erjesztéssel lehet biztosítani, ide fokozottan érvényes a fenti kormányrendelet(már amennyit betartanak belőle)
Vagyis avinálásról szó nem lehet.
Előzmény: BZoltan (20538)
csite Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20544
A következőre kérnék minden topiklátogatót (AZ AKTÍV RÉSZTVEVŐKET IS!!!), hogy egy olvasottsági felmérés miatt küldjön egy! -akár üres - levelet a bortopic@freemail.hu címre.
A levélcímeket bizalmasan kezelem, 3. személy tudomására részemről nem jut!

Köszönettel: csite

Aki már küldött attól elnézést kérek, de a topik "pörgése" miatt kb. 1 hétig naponta egyszer beteszem ezt a szöveget

A számláló állása jelen pillanatban: 28

én kicsit többre számítottam :(
ezek szerint ennyire belterjes lenne a topik!?

Előzmény: .hun (20539)
GLEVENTE Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20543
"Tehát ha jól értem akkor két alkalommal erjed egy tokaji aszú."
Az az évjárattól függ, ha többnyire töppedt az aszúszem, akkor inkább erjedő mustban (murci) áztatják, ha pedig inkább botritiszes a szemek többsége, akkor évjárat-azonos, kierjedt borban. Ez utóbbi kevésbé intenzív extrakciót eredményez, ami a botritiszes szemek kesernyés ízét kisebb mértékben vonja ki, mint tenné a murci.
Előzmény: BZoltan (20536)
Villanyállat Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20542
Senkit nem szeretnék megsérteni, de szerintem egy kicsit túlbonyolítjátok ezt a bortörvényt! (Így sem egyszerű). :)
A törvény két módon engedélyezi az aszúbor készítését:
- az aszúszemek/aszútészta friss mustban való kiáztatását (majd préselését és erjesztését),
- az aszúszemek/aszútészta új borban való kiáztatását (majd préselését és erjesztését).
Erjedés első esetben 100%, hogy lesz, a második esetben is bekövetkezik, de ekkor már újraerjedés lesz. (Egyébként egy aszúbor többször is 'beindulhat': Szepsy mondta, hogy kétszer szoktak erjedni az aszúi és ő hagyja is őket)
Az avinálás - tudtommal - itt az aszúborba való mesterséges beavatkozás, alkoholt kevernek bele, 'erősítik' a bort. A nagy szovjet piac bevette...
Máslás és fordítás: lásd alább Hatvani mestertől!
Előzmény: aszokfa (20540)
Hatvani Szabolcs Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20541
Laci!

A kipréselt aszútésztára öntöttből lesz a fordítás, az aszúseprőre öntöttből pedig a máslás.

Előzmény: aszokfa (20540)
aszokfa Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20540
Csite!
Hagyom magam felvilágosítani!
Eddíg és úgy tudtam, hogy a második verziód az maga a "máslás"!Amire néhány évvel ezelőtt nem is akarták engedélyezni az aszú elnevezést.
Na azért biztos keverek valamit.
Valaki felkapcsolhatja nekem a villanyt!..Köszi..

Előzmény: csite (20537)
.hun Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20539
Csak 2 személy tudomására? :)
Küldtem! :)
Előzmény: csite (20533)
BZoltan Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20538
igen én is így olvastam a szagirodalomban... a mustba való aztatás az sima liba, viszon amikor borba aztatják az aszúmeket az nem meriti-e ki az avinálás fogalmát... végülis alkoholt adnak egy nyers anyaghoz amitől még erjedést várnak el.
Csak azon gondolkozom, hogy mennyira hagy teret a dolog az ügyeskedésre.... gondolok itt arra, hogy megvan az alapbor, és ahoz még hozzáadnak alkoholt acélbol, hogy az aszúszemek cukortartalma megmaradjon és így nagyobb puttonyszámot írhassanak a palackra... ember legyen a talpán aki megmondja, hogy honnan került az alkohol oda, hiszen az alapbor már eleve alkoholos.

z

Előzmény: csite (20537)
csite Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20537
Zoli!

készülhet úgy, hogy musttal áztatják az aszúszemeket, vagy úgy hogy borral áztatják az aszúszemeket

Előzmény: BZoltan (20536)
BZoltan Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20536
Tehát ha jól értem akkor két alkalommal erjed egy tokaji aszú. Amikor az alapbornak szánt must cukortartalma alakul át alkohollá és amikor az aszuszemekben levő cukor alakul alkohollá miután ráöntik az alapbort.

z

Előzmény: csite (20532)
shiraz Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20535
de igen, csak hát a computer guruknak sokkal több ideje van mint nekem... :)
Előzmény: BZoltan (20516)
Villanyállat Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20534
Mit mutat a 'szondaipszosz'? Van már részeredmény?
Előzmény: csite (20533)
csite Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20533
A következőre kérnék minden topiklátogatót (AZ AKTÍV RÉSZTVEVŐKET IS!!!), hogy egy olvasottsági felmérés miatt küldjön egy! -akár üres - levelet a bortopic@freemail.hu címre.
A levélcímeket bizalmasan kezelem, 3 személy tudomására részemről nem jut!

Köszönettel: csite

Aki már küldött attól elnézést kérek, de a topik "pörgése" miatt kb. 1 hétig naponta egyszer beteszem ezt a szöveget
csite Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20532
nem így van, mert amit ráöntenek bort annak kell hogy alkoholtartalma legyen! és ha van alkohol, attól még van erjedés, csak problémásabb
Előzmény: BZoltan (20531)
BZoltan Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20531
"azonos évjáratú különleges minőségű borral áztatott szeszes erjedés útján nyert"

Ez tulajdonképpen avinálás, vagy nem? Hiszen az aszúszemekben levő cukor a borban levő alkoholmiatt nem fog alkohollá alakulni.

z

Előzmény: Cirfandlia (20530)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20530
itt egy link a készülő új bortörvényről (a jelenleg hatályban levő -97es- van itt korrektúrázva, érintett hatóságok által kiegészítve)
http://www.hnt.hu/doc/bortorvenytervezet.pdf

A téged jelenleg érdeklő rész:

Tokaji aszú: az a 3-6 puttonyos, a Tokaji borvidék zárt területén termett, Botrytis cinerea hatására nemesen rothadt, tõkén aszúsodott, töppedt, szüretkor külön szedett szõlõbogyóknak feldolgozott anyagára öntött meghatározott termõhelyrõl származó azonos különleges minõségû bor elõállítására alkalmas musttal, vagy azonos évjáratú különleges minõségű borral áztatott szeszes erjedés útján nyert tokaji borkülönlegesség, jellegzetes aszú- és érlelési illattal, valamint zamattal rendelkezõ aszúbor amely a puttonyszámtól függõen
meghatározott mennyiségû cukormentes extraktot, valamint cukrot tartalmaz, és amelyet a forgalomba hozatal elõtt legalább három évig,
ebbõl legalább két évig fahordóban érlelnek.

A lényeg a végén; amit a "barátod" ismer az régen volt; aszuszám + 2 év...

Előzmény: tomlaker (20514)
kifli Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20529
ezt nevezik nehéz gyermekkornak:-)))
Előzmény: edrose (20528)
edrose Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20528
Nincs bosszantóbb, mint mikor olyannal akadunk össze, aki azt hiszi, hogy marhára ért a borhoz, és csökönyösen hülyeségeket hajtogat... Már attól ideges lettem, hogy olvastam! :) Mondjuk az én Apám is képes hasonlókra, mondom neki, hogy a borai közül én már nem nagyon bíznék a Varga Kft. (Badacsony!!!!!) '95-ös Bikavérében (!?!?!?), (0,5-ös fehér palackban, roppant halovánka színnel) erre az egyetlen érve, hogy egy bikavér az jó bor, annak nem lehet semmi baja.
A múltkor meg a németországi rokonnak (aki szegény tisztességes átlagfogyasztóként mindig arról panaszkodik, hogy hisz' venne ő magyar borokat a szupermarketben, de állandóan ráfázik és már unja, így marad a biztos spanyolfranciachiledélafrikamegegyéb boroknál azért a pénzért) bepakolt többek között egy olyan hasas palackos tokaji furmintot, amiben már barna volt a bor :) Mondom, tán ne, még a hátcímke is zöldessárga színről beszél... persze elvitte, én meg mást mit tehettem, beraktam egy Taklert is a mundér becsületéért...
Előzmény: tomlaker (20514)
BZoltan Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20527
ez de nagyon jó mondás a borszat.hu-ről:

"Bor amennyit én akarok; búza, amennyit az Isten ad!"

:)

z

Cirfandlia Creative Commons License 2003.11.11 0 0 20526
Én régóta rá-ránézek, jó lapszemle van benne s szinte összes megjelent szőlős boros hírről (az más kérdés, h. pl a Heves m-i hírlapban mik jelennek meg); jó a Borkódex borászszótára, van joganyaggyűjtemény, és egyre bővülő adatbázis is. Persze messze nem tökéletes, de nekem a kedvencekben benn van.
Előzmény: csite (20525)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!