Keresés

Részletes keresés

Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.04.29 0 0 23
A vagyon elleni bűncselekményt sem a vagyon ellen követed el, hanem a vagyonÉRT a vagyontárgy tulajdonosa ellen.
Előzmény: Yogi (7)
Pusztai Telivér Creative Commons License 2008.04.29 0 0 22

Ez már nem nyelvészet, hanem politika... :) Egyébként ez a kategória azért "kell", mert minden normális államban ennyi idő alatt bármilyen bűncselekmény elévül. Merthogy hogy a túróba fog visszaemlékezni egy szemtanú pontosan arra, hogy mi is történt 60 éve?

 

Vissza a nyelvészethez. Ha van "szemérem elleni erőszak", akkor miért ne lehetne emberiesség elleni bűncselekmény? Hiszen a jogalkotó elképzelése szerint nem az egész emberiség ellen követték azt el, hanem megsértették vele az emberies viselkedés normáit. Legalábbis én így értelmezem az egészet. Ettől függetlenül az "emberiség elleni" bűncselekmény kifejezést használom én is, de inkább megszokásból mint helyessége tudatában.

Előzmény: halinorbi (18)
halinorbi Creative Commons License 2008.04.26 0 0 18
mitől "emberiség elleni büntett" egy (1 darab) ember meggyilkolása?

NevemTeve Creative Commons License 2008.04.23 0 0 17
Minek cívódnánk, ha ti eleve tudjátok, hogy nektek van igazatok?
Szerinted mi lenne egy emberiség elleni bűntett? Mondjuk ha valaki ellopná az ózonpajzsot?
Yogi Creative Commons License 2008.04.23 0 0 16
Egyelőre nem vitatkozunk, merthogy eddig érvet sem hoztál. Ez most csak civódás.
Előzmény: NevemTeve (14)
Lájszló Creative Commons License 2008.04.23 0 0 15

> topiknyitás előtt rákerestem és nem találtam

 

"Terminológia, idegenből" címmel futott erről egy topik 2004-ben.

(Az mondjuk elég szomorú, hogy négy év alatt nem tisztázódott egyértelműen, hogy melyik is a helyes megoldás.)

Előzmény: nyúz (1)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.23 0 0 14
Figyelj már, ha te eleve tudod, hogy neked van igazad, akkor minek vitatkozzunk?
nyúz Creative Commons License 2008.04.23 0 0 13

Másik topikban találtam egy cikket, amiben egy indexes szerkesztő győködi saját magát, hogy jól használja a téves kifejezést.

http://index.hu/kultur/korrektor/emberi/

 

A 2007 júliusában kelt cikk egy az Igazságügyi Minisztérium honlapján akkor még megtalálható 126 oldalas dokumentumra hivatkozik, amiben a crimes against humanity kifejezést szerintem helytelenül emberiesség elleni bűncselekménynek fordították.

A humanity szó jelentése a szótárak szerint emberiség ÉS emberiesség IS.

 

Azonban

 

1. egy angolból fordított dokumentum soha nem volt jogforrás, így nem magyarázhat téves nylevhasználatot

2. a kifejezés akkor is logikátlan lenne, ha törvénybe foglalták volna, ugyanis egy magatartás nem lehet semmilyen bűncselekmény sértettje.

Yogi Creative Commons License 2008.04.23 0 0 12
Ja hogy szerinted az emberi méltóság szinonimája volna az emberiesség? Hát akkor kérhetsz is elnézést. De azért a helyedben csak megnézném egy szótárban. Addig meg elgondolkodnék, vajon hogyan lehet egy magatartás ellen bűnt elkövetni.
Előzmény: NevemTeve (11)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.23 0 0 11
Én kérek elnézést...
Előzmény: Yogi (10)
Yogi Creative Commons License 2008.04.23 0 0 10
Olvastuk, de mit is akarnál ezzel?
(És te olvastad valamelyik értelmező szótár vonatkozó szócikkeit?)
Előzmény: NevemTeve (9)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.23 0 0 9
The Rome Statute Explanatory Memorandum states that crimes against humanity "are particularly odious offences in that they constitute a serious attack on human dignity or grave humiliation or a degradation of one or more human beings.

Ezt a részt is olvastátok?
Yogi Creative Commons License 2008.04.23 0 0 8
E, gyorsabb voltál.
Előzmény: nyúz (6)
Yogi Creative Commons License 2008.04.23 0 0 7
Szerintem meg az emberiesség egy viselkedésforma, így elég nehéz ellene bűnt elkövetni.
Előzmény: NevemTeve (4)
nyúz Creative Commons License 2008.04.23 0 0 6

Eddig nem szükséges visszamenni.

Elég annyi, hogy a ma hatályos Büntető Törvénykönyvben van olyan, hogy emberiség elleni bűncselekmény, olyan pedig nincs, hogy emberiesség elleni bűncselekmény.

 

Az emberiesség az akadémiai értelmező szótár szerint is egy magatartás,

egy magatartás ellen pedig nem lehet bűncselekményt elkövetni.

 

Ez ilyen egyszerű.

Előzmény: NevemTeve (4)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.23 0 0 4
Felteszem, hogy azok, akik második vh. után ezt a fogalmat kitalálták, nem magyarul beszéltek, hanem (például) angolul, ezért gondolom, hogy először az eredeti kifejezés jelentését kellene tisztázni.

Ha, mondjuk, 'crime against mankind' lenne az eredeti, akkor egyértelműen 'emberiség elleni bűn' lenne a helyes magyar megfelelő.
Előzmény: nyúz (3)
nyúz Creative Commons License 2008.04.23 0 0 3

melyik kifefejezés hogy van angolul?

 

és miért számít hogy hogy van angolul bármelyik?

Előzmény: NevemTeve (2)
NevemTeve Creative Commons License 2008.04.23 0 0 2
Szerinted hogy van ez a kifejezés angolul, és hogyan van magyarul?
Én ezt véltem hirtelenjében találni: Crime against humanity
Előzmény: nyúz (-)
nyúz Creative Commons License 2008.04.23 0 0 1

topiknyitás előtt rákerestem és nem találtam

 

attól tartok, nem nekem kellene rákeresni

 

ráadásulúgylátszik hiába lett kitárgyalva, ha egyszer az Index ma is ezt teszi fel, a rádió pedig óránként elmondja ugyanígy

Előzmény: Lájszló (0)
Lájszló Creative Commons License 2008.04.23 0 0 0
Valamelyik magyarulez topikban 'ki lett ez már tárgyalva' elég alaposan. Keress rá.
nyúz Creative Commons License 2008.04.23 0 0 topiknyitó

Régen a hírszerkesztők diplomás emberek voltak és régen egy diplomás ember pontosan ismerte azoknak a szavaknak a jelentését, amiket használt.
Charles Zentai kapcsán minden előkerül egy veretes baromság, az "emberiesség elleni bűncslekmény".
Ma az Index egyik főhírében is olvasható.

Sajnos.

 

Elutasították fellebbezését, hazahozhatják Zentait
  • MTI - ugyelet@mail.index..hu
  • | 2008. 04. 23., 10:26 | Frissítve: 1 órája

    Az ausztrál legfelsőbb bíróság elutasította szerdán az emberiesség elleni bűnökkel vádolt Zentai Károly (Charles Zentai) fellebbezését kiadatása ellen, és ezzel megnyílt a lehetősége annak, hogy kiadják Magyarországnak.

    Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!