Keresés

Részletes keresés

Galgadio Creative Commons License 2005.11.21 0 0 267

Kedves Eguzki!

 

A 'Cœur d' Alene' francia kifejezés valóban 'Alene szíve' jelentésű, de ez szerintem eredetileg földrajzi név lehetett, innnen ragadhatott át a környéken élő indián törzsre. Nem egyedülálló jelenség Észak-Amerikában. 

Előzmény: eguzki (250)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.21 0 0 266

"Lehetett-e Vörös Erik vikingei közül, vagy mondjuk a pár száz évvel későbbi Anti Insula - 7 püspökség legendájához kapcsolodott? "

 

Bevallom, hogy erről az Anti Insula -7 dologról még sohasem hallottam.

Előzmény: Carolus58 (257)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.21 0 0 265

"Kíváncsi vagyok mire jutsz!"

 

Egyenlőre nem sokra. Túl sok részadatot kell összegezni és a hétvégén kevés szabadidőm volt.

Előzmény: eguzki (252)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.21 0 0 264

"Meg tudnád adni a könyv pontos címét? "

 

A könyveim egy része még dobozokban, ill. a szüleimnél van. Mihelyst a kezembe kad, megadom.

Előzmény: eguzki (251)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.21 0 0 263

"Esetleg Passuth László? :o)"

 

Azt hiszem, hogy igen.

Előzmény: Carolus58 (254)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.21 0 0 262
Kedves Eguzki, Carolus, Provó és a többiek!

 

A Quetzalcoatl-legendáról nagyon felületesek az ismereteim. Maga a szó a juto-azték (Uto-aztecan) nyelvcsalád nahua ágába tartozó nahuatl nyelvből származik. A nahuatl ’quetzal’ tollat, a ’coatl’ pedig kígyót jelent, magyarra általában Tollaskígyónak, ritkábban Madárkígyónak szokták fordítani. Mind a toltékok, mind az aztékok nahuatl nyelvjárást beszéltek.

 

Teljesen bizonytalan, hogy a legendának van-e egyáltalán valami történelmi alapja. Ha van, akkor az fehér bőrű emberek meglehetősen régi partraszállását tételezi fel, hiszen az istennév és a legenda már a tolték kultúra korában (Kr. U. 700 – Kr.u. 1.100?) is megvolt.

Én nem hiszem, hogy norvég vikingek voltak ezek a fehérek, több okból sem:

 

Vörös Erik fia, szerencsés Leif Eiriksson Kr.u. 1.000 körül érte el az amerikai partokat, de úgy tűnik, hogy nem jutottak délebbre a mai New York magasságánál. A legenda ennél régebbi keltezésű. A legenda alapján inkább művelt és békés keresztény szerzetesekre kell gyanakodnunk, mint harcias és barbár vikingekre. Vassisakos, csatabárdos norvégok vajon tanították volna-é az őslakókat békességre és földművelésre?  

Ezért én inkább ír szerzetesekre gyanakszom, mint vikingekre. Egy korabeli ír legenda szerint Szent Brendan VI. (VII.?) századi ír szerzetes elhajózott nyugat felé, ahol megtalálta a „Boldogok szigetét”. Ez korban is jobban illeszkedik a legendához, mint a vikingek.

Persze az is lehet, hogy rossz helyen tapogatózok…

 

Ami a történelmi tényeket illeti, Quetzalcoatl (Felhőkígyó) eredetileg valóban tolték uralkodó volt. Békességre és kultúrára nevelte a népét, uralkodása boldog aranykor volt az ősi Mexikó életében, de a "sötét oldal" megbuktatta és menekülnie kellett. A legenda szerint valóban a maják közé jutott el.

Később Quetzalcoatl istenséggé lett. A szerencsétlen toltékok, majd az aztékok attól remélték paradicsomi uralma visszatérését, hogy évente több ezer, néha több tízezer hadifoglyot áldoztak föl az oltárán... Döbbenet!

Előzmény: Carolus58 (253)
paca.e Creative Commons License 2005.11.21 0 0 261

én anno elég nehezen jutottam a végére...

gyerekkori kedvencem volt viszont a Maja papok titkai c könyv

Előzmény: eguzki (260)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 260

Passuth László?

 

Kb. két hete vettem meg egy antikváriumban az "Esőisten Síratja Mexikót" c. könyvét. Remélem jó kis olvasmány lesz...

Előzmény: Carolus58 (254)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 259

Az egyik legenda szerint Tollán városában született, "rendkívüli körülmények közt"; a legenda másik változata azt állítja, hogy az aztékok előtt ismeretlen országban jött világra, s hozzájuk idegenként érkezett...

 

Montezuma azték uralkodó szerint az azték nép régóta tudja azokból az írásokból, amelyeket őseik hagytak az utókorra, hogy: " Sem én, sem más aki e földön lakik, nem őslakója annak, hanem azok az idegenek az őslakói, akik messze földekről érkeztek ide".....

Előzmény: Carolus58 (257)
provó Creative Commons License 2005.11.20 0 0 258
Tenochtitlán városát Tenoch-ról nevezték el, aki a népet arra a helyre vezette. Tenoch nevében a magyar isten ten-je szerepel.
Carolus58 Creative Commons License 2005.11.20 0 0 257

Viszont honnan kerülhetett oda Quetzalcoatl? Egyedül volt, vagy esetleg pár fehér?

Lehetett-e Vörös Erik vikingei közül, vagy mondjuk a pár száz évvel későbbi Anti Insula - 7 püspökség legendájához kapcsolodott? (Ha jól tudom ebből az Anti Insulaból származik az Antilla-szigetek neve.)

Előzmény: eguzki (256)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 256

Valóban így szól a történet, Cortez például ezt használva igázta le az azték népet. Az Aztékok ugyanis, amikor meglátták a fehér bőrű, szakállas spanyolokat, azt hitték, hogy Quetzalcoatl jött vissza hozzájuk, tovább tanítva őket az írásra, földművelésre stb.

Mint tudjuk nem így történt. :(

Előzmény: Carolus58 (253)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 255

Észak-Amerika őshonos nyelvei 3.

 

A Nadiné nyelvcsalád

 

Az elnevezés egy Tlingit szó; naa melynek jelentése "törzs" + a Proto-Atapaszk dənæ "személy" kifejezés összevonása.

A nadiné nyelveket beszélők három különböző területet népesítettek be Észak-Amerikában. A fő elterjedési góc Alaszka és Kanada ÉNY-i szubarktikus térsége. A következő terület a mai DNY Oregon és ÉNY Kalifornia államok óceánparti területei, ahol tucatnyi kisebb nadiné nyelvű törzs telepedett le. A harmadik eleterjedési zóna pedig a történelmi Délnyugat, főleg Új-Mexikó, Arizona és Texas államok. Hogy az itt élő apacsok és navahók miért vándoroltak több ezer kilométerre nyelvrokonaiktól, nem tudom, ponosan nem ismerem a tudomány álláspontját ebben a kérdésben. A nadiné nyelvek olyan jellegzetességeket mutatnak, melyek szerint sok nyelvész teljesen elkülöníti őket a többi indián nyelvcsaládtól. Szinte mindegyik nyelvben nagy szerepe van a hangsúlynak, ezért ezeket a nyelveket számtalanszor próbálták ázsiai nyelvekkel összevetni, nem sok sikerrel. Azonban léteznek olyan hipotetikus elméletek, mint az orosz Szergej Sztarosztyiné aki szerint a Nadiné a Sino-Tibeti, a Kaukázusi nyelvek jó része és a Baszk egyeredetűek volnának. Merész elgondolás, de tényleg létezik ez az elmélet. A néprajzkutatók úgy vélik, hogy a nadiné nyelveket beszélők az egyik legkésőbbi bevándorlási hullámban érkezhettek a kontinensre.

 

Néhány nyelvtani jellegzetesség:

 

"hangtalan" "L" hang ;

laterális affrikáták "tl";

uvuláris és veláris nazális msh-k "ng" a kaliforniai atapaszk nyelvekben;

nazális mgh-k;

tonális kiejtésmód;

kettős szám;

névszó inkorporáció az északi atapaszk nyelvekben;

igei aspektus;

irányt jelölő igei előtagok;

Olyan (afixálódó) segédigék, amelyek funkciója az, hogy jelöljék a főige bővítményének (rendszerint tárgyának) az osztályát. Ez LvT tollából.

 

A nyelvek többsége az atapaszk csoportba tartozik, három nyelv kivételével, melyek önálló tagjai a nyelvcsaládnak:

 

A: Északi atapaszk csoport: (Alaszka és ÉNY Kanada)

 

Ingalik (20 v. 30), Holikacsuk (12), Kojakon (300), Kutcsin (730), Han (14), Chippewyan (4000), Dogrib (2110), Slavey (északi és déli nyelvjárás együtt 2110), Kaszka (400), Tegis (2), Tahltan (35), Atna (80), Tanaina (75), Kuskokwim (40), Tanacross (35), Tanana (145), Tatcsoni (400).

 

B: Brit kolumbiai és albertai atapaszk nyelvek:

 

Beaver "Hód-indiánok" (300), Szekani (30 v. 40), Babine (500), Carrier "Hordár-indiánok" (2000), Csilkatin (2000), Sarcee (50), Cicót (holt nyelv).

 

C: Csendes-Óceán partvidékének atapaszk nyelvei:

 

Oregon: Coquille (holt nyelv), Csetkó (5), Galice (holt nyelv), Tolowa (4 v. 5), Tututni (10).

 

Kalifornia: Hupa (8), Kahtó (holt nyelv), Mattole (holt nyelv), Wailaki (holt nyelv).

 

D: Apacs nyelvek:

 

Kiowa Apacs (18), Jicarilla Apacs (812), Lipan Apacs (2 v. 3), Meszkaleró-Csirikava Apacs (1800), Nyugati Apacs v. Coyotero (12 693), Navahó v. Navajo (148 530) Ők ma az USA legnépesebb indián nemzete.

 

Van még három különálló nyelv:

 

Haida (55) : A Haida nyelvet néhány nyelvész izolált nyelvnek tekinti és nem nadiné nyelvnek. Ők egyébként Queen Charlotte-szigetek őslakói.

 

Tlingit (845) A tlingitek az Alexaner-szigetek őslakói.

 

Ejak (1) Az ejakok a Copper River torkolatvidékénél éltek Alaszkában. 1996-ban egy személy ismerte a nyelvet, ő Anchorage-ban élt akkor.

 

 

Előzmény: eguzki (217)
Carolus58 Creative Commons License 2005.11.20 0 0 254

Esetleg Passuth László? :o)

 

 

Előzmény: Galgadio (245)
Carolus58 Creative Commons License 2005.11.20 0 0 253

Valóban, jogos,

 

Elnézést kérek, kevertem a két nevet.

Visszatérve Quetzalcoatlhoz. Úgy tudom, hogy volt egy tolték uralkodó, aki felvette a Quetzalcoatl nevet és őt egy "palotalázadás" megbuktatta. Elment a maya területek felé és ott állítólag hajóra szállt, majd azt az igéretet tette, hogy ő vagy leszármazottjai visszatérnek. Ez az uralkodó fehér bőrű és szakállas volt.

Erről mit tudtok, mennyiben valós?

Előzmény: eguzki (249)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 252
Sajnos nincs! Kíváncsi vagyok mire jutsz!
Előzmény: Galgadio (232)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 251

Régebben olvastam egy könyvet dr. Fürstner László tollából, amelyik a Kolombusz előtti Amerika lehetséges óvilági kapcsoltataival foglalkozik.

 

Meg tudnád adni a könyv pontos címét? Szeretem az ilyen jellegű munkákat!

 

Köszi

Előzmény: Galgadio (231)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 250

Kedves Galgadio!

 

Köszönöm a Sutai-okról írt infókat.

 

Tudtad, hogy a Gros-Ventre francia kifejezés és 'nagyhasút' jelent?

 

Igen, tudtam, sőt még kettő törzs jut eszembe akiknek francia elnevezésük van; Nez Perce "átszúrt orrú" ill. Cœur d' Alene Alene szíve ?? nem tudom biztosan, sajnos a francia tudásom nem valami fényes :) 

 

A Gros Ventre név eredete nem bizonyos, kétféle elmélet van, az egyik szerint a franciák összekeverték őket a Hidatsza indiánokkal, akiket szintén Gros Ventre néven illettek, ismeretlen okból. A másik teória szerint amikor az indiánok az ún. síksági jelbeszéddel kommunikáltak, néha a hasukat dörzsölték, vagy ilyen jellegű mozdulatokat tettek. Ezt a franciák úgy értelmezték, hogy az indiánok éhesek v. étvágyuk korlátlan, s így ragadt rájuk ez a kifejezés. Kicsit mulatságos történet, de lehetséges :)

Előzmény: Galgadio (230)
eguzki Creative Commons License 2005.11.20 0 0 249

Szia Carolus58 !

 

Egy jóindulatú korrigáció a hozzászólásodra! A Kukulkán szó maja, és nincs köze az inkákhoz. Ugyanazt jelenti a maják nyelvén, mint a nahuatlban a Quetzalcoatl, tehát "tollaskígyó". Nos ez a mítosz v. legenda, amely szerintem is valós eseményeken alapulhat, megtalálható szinte az összes közép-amerikai kultúrában, ahol még van számos más elnevezése ennek a titokzatos istenségnek, úgymint: Gucumatz, Votan, Zamna. Az inkák hitvilágában is megvan ez a párhuzam, ők a tollaskígyót Virakocsának nevezték.

 

Üdv!

Előzmény: Carolus58 (242)
showtimes Creative Commons License 2005.11.19 0 0 248

Úgy tudom harcoltak német zsoldosok, elég nagy számban az angolokkal szövetséges fejedelemségekből. A magyarok részvétele csak logikai feltételezés volt.

A válaszhoz nyilván a forrásokat kellene ismerni.

Előzmény: Galgadio (247)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.19 0 0 247

"mit tudtok arról, hogy a 7 éves háborúval párhuzamos gyarmati háborúban az angolok által bevetett szövetséges porosz katonák között voltak-e magyarok?"

 

Ezt most nem értem!

 

A hétéves háborúban az észak-amerikai hadszíntéren harcoltak poroszok?

Előzmény: showtimes (243)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.19 0 0 246

"A polgárháborúban a jenki lovasságban is szolgáltak magyar tisztek és huszárok is, több százan (polgárháborús hőstetteik ismertek)."

 

Erről már én is olvastam érintőlegesen.

 

"Később megjelentek az indián háborúkban?"

 

Nem tudok róla. Érdekes, hogy az indián háborúk magasabb rangú tisztjei körében én szinte kizárólag angolszász (angol, ír, skót) családnevűekkel találkoztam.

 

George Armstrong Custer az egyik jelentős kivétel, akinek családja német származású volt.

Előzmény: showtimes (243)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.19 0 0 245

Kedves Carolus!

 

"Mit tudsz a Quetzalcoatl legendáról? "

 

Olvastam róla többek között egy nagyon jó regényt is.

 

"Amennyiben valós alapokra épül, akkor az egyfajta bizonyítéka az európaiak amerikai jelenlétének 1492 előtt? "

 

Közvetve igen. Egyes feltételezések szerint keresztény kelta szerzetesek vetődhettek el a mexikói partokra, ők lettek volna a "fehér bőrű, szakállas istenek".

 

Persze nagyon sok a bizonytalanság és a találgatás.

 

"Tudtommal nemcsak az azték, hanem a teljes mezoamerikai mitológiában megvolt ez a legenda, majáknál, toltékoknál is. "

 

Sőt talán már a teotihuacani kultúrában is. Ha igen, akkor az lehetővé teszi a "fehér istenek" érkezésének hozzávetőleges behatárolását is. A teotihuacani kultúrát 700 körül felváltotta a tolték kultúra.

 

Előzmény: Carolus58 (242)
Galgadio Creative Commons License 2005.11.19 0 0 244

"Custer katonái pedig inkább tényleg csak elvileg voltak jobban kiképezve, mivel a lőkiképzés szinte a nullával volt egyenlő, és a katonák jó része lovagolni sem tudott rendesen. "

 

Én annak idején nagy megdöbbenéssel olvastam, hogy 1876-ban a Hetedik Lovasság állománya jórészt újoncokból állt. Sőt sok bevándorló is volt közöttük, főleg írek, németek és olaszok. Sokan nemhogy még nem harcoltak előtte indiánokkal, de mégcsak nem is láttak élő rézbőrűt. Néhányan meg állítólag angolul sem tudtak.

(A Nagy délután c. regényben az olasz száramzású lovasfutár nem érti a tisztek angol nyelven elordított parancsait, ezért mindig le kell neki írni azt egy darab papírra).

 

Nagy felelőtlenség volt ilyen tapasztalatlan katonákat a "vad sziúk" ellen küldeni...

Előzmény: tibb (236)
showtimes Creative Commons License 2005.11.19 0 0 243

Egy kis svédcsavar :) Ha már vannak szakértők gondoltam rákérdek mit tudtok arról, hogy a 7 éves háborúval párhuzamos gyarmati háborúban az angolok által bevetett szövetséges porosz katonák között voltak-e magyarok?

Ezt azért kérdem, mivel a poroszok könnyűlovassága jórészt fogoly, vagy átszökött magyar huszárokból állt, illetve ők képezték ki a porosz újoncokat. (de ez igaz volt a kuruc idők után született francia huszárságra is).

S van-e információ az indiánokkal való harcaikról ? (lévén első sorban a könnyűlovasságot vetették be ellenük) A polgárháborúban a jenki lovasságban is szolgáltak magyar tisztek és huszárok is, több százan (polgárháborús hőstetteik ismertek). Később megjelentek az indián háborúkban?

Carolus58 Creative Commons License 2005.11.19 0 0 242

Kedves Galgadio,

 

Mit tudsz a Quetzalcoatl legendáról? Amennyiben valós alapokra épül, akkor az egyfajta bizonyítéka az európaiak amerikai jelenlétének 1492 előtt? Tudtommal nemcsak az azték, hanem a teljes mezoamerikai mitológiában megvolt ez a legenda, majáknál, toltékoknál is. Illetve valaki próbálta párhuzamba állítani az inkák Kukulkán istenével is.

Előzmény: Galgadio (231)
provó Creative Commons License 2005.11.19 0 0 241
Az énlakai "eGY USTeN" ligatúra a sarok hegyén álló világfát ábrázolja.
Előzmény: provó (240)
provó Creative Commons License 2005.11.19 0 0 240
A tejút hasadékának hun ábrázolása egy ékszerről.
Előzmény: provó (239)
provó Creative Commons License 2005.11.19 0 0 239

Ez meg a veleméri megfelelője az alábbi indián világfának.

 

Ennek a tetéjén van jelölve a hasadék, méghozzá olyan formán, mint a székely "us" (ős) rovásjel és a hettita "isten" hieroglifa. Mert ezek egymással genetikus kapcsolatban lévő jelek.

 

Mivel az indiánok kb. 30 - 12 ezer évve mentek Amerikába, a jelrendszer is ilyen korú előzményekre megy vissza.

Előzmény: provó (238)
provó Creative Commons License 2005.11.19 0 0 238

Egy indián-magyar párhuzam:

 

Indián világfa-ábrázolás egy indián kódexből.

 

A fa a Tejútnak felel meg, akár a szibériai, vagy magyar ábrázolásokon. A fa törzsén jól látható a Tejút hasadéka, ahol karácsonykor a Nap kél.

 

A fa tetején üldögélő madár az isten jelképe. Obi-ugor mítoszok szerint a Napisten a fa csúcsához köti a lovát, amikor hazamegy.

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!