Keresés

Részletes keresés

Mr Long Creative Commons License 2019.04.09 -1 1 69323

Mert az nem néz, csak lát, vagy valami hasonló.

Előzmény: _ZE (69322)
_ZE Creative Commons License 2019.04.09 -1 0 69322

Miért, aki fut, az járművel van? :-) Vagy a távgyaloglás szabályait (valamelyik lábnak mindig érintkeznie kell a talajjal) kell szigorúan alkalmazni végig?

Előzmény: Gizi aljas Feri (69320)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.09 0 2 69321

Edzőpályának lealjasítani egy kéktúrát....!!! :) 

Előzmény: olahtamas (69318)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.09 -2 2 69320

Basszus! - homlokra csapós szmájli - ezt kifelejtettem! Pedig talán ez a legfontosabb a "mégis mit tett a kéktúráért?!  után. Vagy mellett.

 

Igen, tehát NEM PECSÉTELT! NEM VOLT FÜZETE! Úgyhogy ezt a 130km-t semmisnek kell venni! Vissza a startkockára! 

 

Már alig várom, hogy beadja a füzetét, úgy megnézem, hogy még! :) És ha csak egy pecsét is el van mosódva, neki annyi, mert az azt jelenti, hogy sietve pecsételt, tehát FUTOTT!!!! Pedig a kiírás szerint gyalogosan lehet teljesíteni. Gyalogolva, nem futva! :)

 

Na jó, mára kigonoszkodtam magam.

 

 

 

Előzmény: akárkibárki (69319)
akárkibárki Creative Commons License 2019.04.09 -1 1 69319

De ő még nem Kékezett,hisz nem is pecsételt.Vagy ez nem számít,mert a kék ösvényre lépett?:)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69316)
olahtamas Creative Commons License 2019.04.09 0 2 69318

Szilvi edzőpályaként használta a kéktúrát, ezzel sincs semmi baj, hiszen ha valaki több száz kilométereket akar a terepen futni úgy, hogy ne kelljen nagyobb energiákat ölni a tájékozódásba és az útvonal tervezésbe, annak itthon nem sok pálya áll a rendelkezésére!

És a futás ellenére is észlelte, hogy ezt az útvonalat érdemes bejárni, hisz a záró sorai: "majd szép lassan végigjárom a Kéktúrát."

A kérdés, hogy kinek mi a lassú :)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69316)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.08 -2 1 69317

Off

ez már 1992ben így volt.

 

On. 

Előzmény: jzp2107 (69311)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.08 -1 2 69316

Igazad van!

Várjál, behozom a lemaradást!

Tehát: Mégis mit képzel magáról hol van? Ugyan mit foghat fel a túra magasztosságából? Csak úgy végigfut 130km-t három nap? Szerinted mi maradhatott meg benne? Hol szól ez a természetjárásról? Ez is csak egy olyan féle turista-utánzat, aki soha semmit nem tett a kéktúráért! Meg akit csak a propaganda hozott be az erdőbe, de eskü, pár év múlva nem lesz sehol! Az ilyenek miatt van tele az erdő! stb stb stb, asszem ezek szoktak lenni a panelek..

 

(azért vállaltam fel ezt a beírást, mert  Camino Joe kapcsán is én hőbörögtem, így szó nem érheti a ház elejét, hogy csak a Triple Crown-ra húzó lájf kócsagokat ekézem. :D )

 

Egyébként Szilvi a példaképem. Az egyik.

 

 

Előzmény: Mr Long (69314)
jzp2107 Creative Commons License 2019.04.08 0 2 69315

hát mert ott a végén a megvilágosodás, hogy ezentúl majd szép lassan járja a kéktúrát :-)

Előzmény: Mr Long (69314)
Mr Long Creative Commons License 2019.04.08 -1 3 69314

De hogy elvezhette a tura szellemiseget, ha csak attrappolt rajta? Vagy vele elnezo a turista tarsadalom, mert ha gipsz jakab irta volna ezt, mar a torkanak esett volna sok mindneki :)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69310)
jzp2107 Creative Commons License 2019.04.08 -1 2 69313

na ja, a nézettség mindenek felett!

 

de akkor túrázni is a nézettség miatt mentek?

 

Előzmény: olahtamas (69312)
olahtamas Creative Commons License 2019.04.08 -1 1 69312

Mindenki másképp csinálja!

Ahogy a kéktúrát is mindenki másképp csinálja, úgy a vlogját is mindenki a saját értékrendjének megfelelően csinálja.

Mindenesetre a nézettséget elnézve a videó hiánypótló lehetett.

Gondolom sokan érdeklődnek az otthonszülés miatt is, kíváncsiságból.

Előzmény: jzp2107 (69311)
jzp2107 Creative Commons License 2019.04.08 0 3 69311

úristen, ez a házaspár sem biztos hogy kerek

vagy én vagyok vaskalapos maradi, de biztos nem csinálnék/osztanám meg a világgal a gyerekem születésének videóját

sőt, már azt sem értem mit keres a szülésnél az a sok ember (apa-anya-bába és kész, csend, nyugi, más nem)

 

https://youtu.be/fPGPkbsA-8I?t=683

 

Előzmény: Garofano (69307)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.08 -2 1 69310

Nos itt jön be az, hogy én ugye karosszékből osztom az észt, nem voltam most ott, úgyhogy mint armchair critic, tudok én is bakot lőni, nem is kicsit, jó nagyot! :)

 

Közben Lubics Szilvi is kéktúra fan lett:

"3 nap, 140 kilométer a Dél-dunántúli Kéktúrán. 🏃‍♀️🏃‍♂️ 🌳🐕🐕
A Namib-sivatagi versenyemre való felkészülés főpróbájaként vágtam neki a hétvégének, zsákkal a hátamon. 
Pénteken Zalakomártól Nagykanizsáig mentem (~35 km). Az első két órában zuhogott, sokat dagonyáztam. "Na, ez is jól kezdődik" - gondoltam, de aztán kitisztult az idő, és egyre szebb volt a táj is, a végére már élveztem is, bár eléggé elfáradtam.
A második naptól csatlakozott hozzám Miklós Jakabházy, így kettesbenvágtunk neki Rádiházán a 61 km-nek. Az első 40 föl-le még úgy-ahogy elment, az utolsó 20-ast azonban nagyon megszenvedtem. Elment az összes erőm, Miki 5 kilométerrel a vége előtt felajánlotta, hogy kipróbálja a zsákom (szerintem csak cselezett) - és már vissza sem adta. Jobb is, mert egyszerűen nem bírtam volna már cipelni. Teljesen kibuktam, a sírás kerülgetett, arra gondoltam, hogy nem fogom majd bírni a sivatagban sem...😰 Hazavánszorogtam, és úgy-ahogy voltam bedőltem a kutyák mellé, míg kicsit összeszedtem magam. Valószínűleg nem frissítettem eleget, azért fogyhattam így el, nem tudom. 
Ma Zalalövőtől Rádiházáig 44 km várt ránk. Az eleje nagyon nehezen ment, főleg fejben. A tegnapi nap nagyon megviselt, féltem, hogy ma is meg fogok borulni. Aztán ahogy fogyott a táv, úgy javult a kedvem is, és végül különösebb probléma nélkül be is értünk. 😊
Összességében hasznos három nap volt, még ennyi év után is sokat tanulsággal szolgál egy ilyen kihívás. Gyönyörű helyeken jártunk, el is döntöttem, hogy majd szép lassan végigjárom a Kéktúrát."

 

Forrás Lubics Szilvia FB oldal

Előzmény: jzp2107 (69309)
jzp2107 Creative Commons License 2019.04.07 0 0 69309

PCT-vel akarta kezdeni, de valami extrém nagy hó volt hófúvással) februárban

voltak képek ahol az útjelző karó teteje éppenhogy kilátszott a hóból, illetve egy srác "leásott" a hóban az aljáig és legalább 2 embernyi volt

 

ezért lett az AT afféle B-tervként

Előzmény: Gizi aljas Feri (69303)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.07 0 1 69308

Bertáék USA kiadásban.

Gratula nekik!

Közben megnéztem, miért van gond az Appalache hegység embereivel - nos a terület elszegényedett elzárt régió, ahol több generáció óta lezártan élnek emberek, akik úgymond jobb híjján családon belül házasodtak-házasodnak és/vagy élnek nemi életet akár saját gyerekkel is.

 

Szerintem nekem ennyi információ elég is volt.

 

Inkább a kéktúra... :)

Előzmény: Garofano (69307)
Garofano Creative Commons License 2019.04.06 0 0 69307

Camino Steve vállalkozása mellett azért ez a 8 tagú család sem törpül el (végig az AT-n, a legkisebb gyerek hátihordós méretű):

https://www.youtube.com/watch?v=JtickT2tCwo

Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.06 -2 1 69306

Mérges kígyók PCT

Western Diamondback, Sidewinder, Speckled Rattlesnake, Red Diamond Rattlesnake, Southern Pacific Rattlesnake, Great Basin Rattlesnake, the Mojave rattlesnake, aka the Mojave Green Snake, and the northern Pacific rattlesnake (north of the Sierras).

plusz maci és hegyi oroszlán, meg nincs víz ellenben rengeteg a sivatag vagy sivatagosodó terület.

meg szerintem van ott a mérges méhekből is. Texasban olyan darazsakat láttam, hogy ránézésre fájtak. Volt egy, ami akkora volt majdnem, mint a nagyujjam, barna volt és olyan páncélja volt, mint egy középkori lovagnak. 

http://farm2.static.flickr.com/1134/1485694196_0dcc9ac8e5.jpg

 

Veszélyek az AT-n


Severe weather szar idő
American black bear fekete maci
Tick-borne diseases  kullancs terjesztette betegségek
Mosquitos  szunyogok - fertőzésveszély
Yellowjackets  sárga kabátos darázs
Biting flies szúrós legyek
Chiggers egy piros izéke, ami bepetézik a bőröd alá és a lárvák a bőröd alatt fejlődnek
Diarrhea from water fertőzött víz - hasmenés
Poison ivy  mérges cserszömörce
Venomous snakes mérgeskígyók

mérges pókok

és... hát igen. az Appalachian régióban sok a fura ember. Erre a túra weboldalán is külön felhívják a figyelmet és nekem is volt olyan ismerősöm, aki totál mental-nak tartotta az Appalach-hegységben élőket. 

 

plusz nagyon meredek hegyoldalak, gyors sodrású örvények

 

A fórumokon amiket olvastam, mindenütt azt írták, hogy a PCT mentálisan fárasztó, de gyorsabban lehet vele haladni, mert kevesebb a nehéz rész az AT viszont fizikálisan kicsinálós. Elnézve a képeket az AT szebb, de látványra is nehezebbnek tűnik, mint a PCT. Jobb lett volna azzal kezdeni szerintem.

 

Múlt hétvégén, amikor a márianosztrai sétát csináltam, akkor a hegyről lefelé volt, hogy bele kellett kapaszkodjak egy-egy fába. Nem egy fán penészfoltok voltak. Egy pillanatra bele is borzongtam, hogy milyen mázli, hogy nálunk milyen szelíd a természet, mert van olyan hely, ahol azt hiszed, hogy faág aztán közben pók... wrap-around spider-körbetekerős pók pl. 

https://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/130/590x/Spider-683732.jpg

 

 

 

 

 

Előzmény: Bikk Pubi (69305)
Bikk Pubi Creative Commons License 2019.04.06 0 1 69305

Csörgőkígyóra vagy medvére?

Előzmény: Garofano (69304)
Garofano Creative Commons License 2019.04.06 0 0 69304

Mi a veszélyességi sorrend, már ha van ilyen? 

Előzmény: Gizi aljas Feri (69303)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.06 0 1 69303

Ide-oda cikázik akkor. Hm.

Őszintén szólva én nem az AT-vel kezdtem volna, hanem a PCT-vel januárban, ugyanis az USA nyugati part durván aszályos, sivatagosodik és nem vidám dolog ott a nyárba beleérni. 

Nekem még a globál felmelegedés előtt volt szerencsém "megmászni" az Enchanted Rock-ot. Méretét tekintve semmi, de az időjárás annyit kivett, hogy utána nem keveset kellett pihenni árnyékban víz mellett.

Én biztos, hogy inkább januártól májusig mentem volna a PCT-n és utána cuccoltam volna át keleti partra. 

Eleve az élővilág is olyan, hogy szerintem helyismeret nélkül jobb a kevésbé veszélyessel kezdeni, de ez az én véleményem.

Előzmény: jzp2107 (69302)
jzp2107 Creative Commons License 2019.04.06 0 0 69302

ez a Katahdin ez az északi vége, kéktúrás hasonlattal olyan mint a Milic meg a Zemplén

Itt nyilván nem fog 40-et menni egy nap (szerintem nem is akarja erőltetni)

de egyelőre csak Írottkőtől csinálta Hűvösvölgyig* , ott meg általában ment a 40 (nem mindig, volt már hogy a felének is örült mert keményebb volt a terep)

 

*: Washington magasságában szállt ki és ment át a PCT sivatagos részére (Alföldi kék :-)

a meleg részére adott magának egy hónapot, aztán visszajön ide Washingtonba és halad tovább, addigra talán a magashegyekben is olvad valamit a hó (lesz nála azért hágóvas meg jégcsákány)

a Katahdinos vége után pedig megy vissza a PCT északi felére

aztán jön a harmadik egyszuszra

 

hát, van még, nem kevés

belegondolni is fárasztó

 

nekünk, nyamvadt day-hikereknek marad mostanra a Vajdavár homokkővidék

Előzmény: Gizi aljas Feri (69288)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.05 0 1 69301

A jelzés az, ha megáll előtted és elkezd hátrálni

 

Más jelenség a hétvégére a DDK tájékán: Lubics Szilvi a kéktúrán fogja ezen a hétvégén lefutni az utolsó edzését a namíb sivatagi futása előtt.

 

"Főpróba a Namib-sivatagi versenyre. 3 nap alatt 132 kilométer a Kéktúrán, teljes menetfelszerelésben. Első nap Zalakomár - Nagykanizsa. Délelőtt még nyelvvizsgáztam, így csak délután tudtam elindulni. 
Első megálló, Zalakaros. Esik az eső, sáros a terep. Mindegy, a sivatag sem lesz leaszfaltozva...

 

 

Én tavaly találkoztam vele, amikor a Tátrára készülve hétvégénként a Királyháza-Csóványos utakat pásztáztam. A Nagy-Mána felett találkoztunk. Ő lefelé futott én felfelé mentem. Ezután én felmentem a Csóványosra - 15 perc, pihentem 15 percet és elindultam a Varsa-tető felé kb 10 perc. Ezalatt ő lefutott Királyházára, visszafordult és a piros háromszögön visszafutott a Csóványosra. A Varsatetőn találkoztunk.

Akkoriban 5 napon keresztül napi 50km-t futott 5000méter szintemelkedéssel 9 kilós táskával. Egy cseppet sem lihegett a Varsatetőnél sem, ment, mint a meszes

Úgyhogy ha valaki a hétvégén a DDK-n lát egy fehérbe öltözött nőt, amint piros eltolódással közeleg és kékkel távozik, akkor Lubics Szilvit látta.

 

 

Előzmény: nagypapi (69299)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.05 -3 2 69300

Mivel már van két mínuszom, nekem mindegy, úgyhogy ezt tudom még hozzátenni:

 

égbolt, égboltozat (főnév)

(ég-bolt) ösz. fn. A nagy égnek azon része, mely bolt alakban látszik a föld fölött lebegni, s köröskörül a látkörre lehajlani.

 

ég:  A föld felett, a magasban, boltozatnak látszó térség.

 

 

Vagyis az ég az, ami a fejed felett van az égboltozat lemegy a horizontig. 

 

Forrás: értelmező szótár

 

 

Előzmény: olahtamas (69297)
nagypapi Creative Commons License 2019.04.05 -1 1 69299

Azért óvatosan hétvégén a Pilisben. :-)

(Először azt hittem, április 1-i hír, de valszeg nem.)

https://www.nlcafe.hu/szabadido/20190404/horror-kecske-turazokat-riogatja-pilis-telki-erdo/

 

Rákeresve a horrorkecske kifejezésre (nem tartozik az általam leggyakrabban használt szavak közé), meglepődve láttam, hogy már Tébányán és Dányban is volt ilyen.

Jó, nem egy chupacabra, dehát tudjuk: kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk...

akárkibárki Creative Commons License 2019.04.05 -1 1 69298

Azért nekem nála sem tiszta valami.Egyedül él a vadonban,mert hogy a természet erőforrásainak kihasználása és társai,de azért cikket írnak róla és az AT-re készül.

 

https://www.life.hu/news/20190404-maddie-roark-a-17-eves-lany-aki-teljesen-onellatoan-el-a-vadonban.html

olahtamas Creative Commons License 2019.04.05 -1 0 69297

Egy kocsmában egy sör mellett azért még folytatnám, de nem akarom kihúzni a gyufát itt az olvtársaknál :)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69296)
Gizi aljas Feri Creative Commons License 2019.04.05 -2 2 69296

A szinonímáknál van egy olyan dolog hogy bár ugyanaz, mégis szokott lenni jelentésbeli különbség

Na most én ezt tudomákonyosan és forrásmegjelölés nélkül pusztán saját lozsikra úgy gondolom, hogy a magyar nyelv eléggé plásztikus

 

égbolt = égboltozat - az a végtelen, ami föléd borul

ég = része a boltozatnak

 

Kosztolányi jut eszembe

"De fönn, barátom, ott fönn a derűs ég, 
Valami tiszta, fényes nagyszerűség, 
reszketve és szilárdul, mint a hűség. 
Az égbolt,"

 

Érettségi kérdés: mit érthetett a fenti sorokban a költő?

Gonosz, herpeszes Ödönke válasza: előbb felnézett az égre majd végigfuttatta a szemét a teljes látóhatáron

 

Érdekes, hogy pl a csillagászatban is égboltról és nem égről szoktak beszélni, ezért is gondolnám azt, hogy az égbolt az egész, az ég rész.

 

Angolban a különbség:

ég = sky

égbolt = firmament és celestial heaven....

 

A göncölszekér stimt, de arrafelé milyen igzi Nagy Medvének szólítani, vagy Ursa Majornak... :)

Nálunk az Észak keresztje látható.

Előzmény: olahtamas (69294)
olahtamas Creative Commons License 2019.04.05 0 0 69295

sző   szó

Előzmény: olahtamas (69294)
olahtamas Creative Commons License 2019.04.05 0 0 69294

Azok szinonimák nem?

https://szinonimakereso.hu/%C3%A9g/f%C5%91n%C3%A9v

 

Angolban is van külön sző az ég ill. az égbolt főnevekre?

 

De végül is mindegy, csak fel akartam hívni a figyelmet nehogy valaki feleslegesen menjen ezekre az amerikai mozgalmakra, mert ott sem fogja látni a dél keresztjét, a göncölszekeret meg itthonról is ugyan úgy látni  :)

Előzmény: Gizi aljas Feri (69293)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!