Keresés

Részletes keresés

Zolcsi67 Creative Commons License 2001.03.07 0 0 377
Úgy bizony! :-))) És amikor felérsz a Meteor bejáratához, kiterülsz, mint a döglöttbéka :-)))))
Előzmény: pataporc (370)
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 376
Köszönöm. Most éppen a túraterv készül. Nehezíti a dolgot, hogy nem igazán szeretnék még ilyenkor sátrazni, viszont ha valami fedett helyen szeretnék megszállni, akkor azt illenék előre jelezni. Ennek hátránya, hogy kötött a tempó, nem érek rá többet nézelődni, mint amennyit elterveztem, és tovább sem mehetek egy faluval, ha túl korán érkezem.
Előzmény: V42 515 (375)
V42 515 Creative Commons License 2001.03.06 0 0 375
Épp most értem haza, most akartam megkeresni... Örülök hogy sikerült, jó túrázást!
Előzmény: larzen (374)
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 374
Jól emlékszel! Kis nyomozás után a Cartographia Bosnyák téri boltjában kaptam.
Megkérdeztem a Kék túra atlaszt is: nyárra ígérték, hogy megjelenik.
Előzmény: V42 515 (369)
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 373
Na most sikerült neki, vagy nem?
Előzmény: pataporc (372)
pataporc Creative Commons License 2001.03.06 0 0 372
Egymillió futólépés Magyarországon
2001. február 15., csütörtök, 14.16

Egyedülálló sportteljesítményre vállalkozott Németh Csaba hosszútávfutó, aki 18 nap alatt akarja teljesíteni a legendás Kék Túra útvonalat. A vállalkozás nehézségét a puszta tények érzékeltetik a legjobban: 1100 kilométeres táv, 27 ezer méteres szintkülönbség és februári, változékony időjárás.



Németh Csaba 2001. február 14-én Hollóházáról indulva egyedül vágott neki a hatalmas távnak. A kísérlet valóban embert próbáló, hiszen ahhoz, hogy a távolságot időre teljesíteni tudja, naponta 60-70 kilométert kell futnia, dacolva az esetlegesen szélsőséges időjárási viszonyokkal. A hosszútávfutó 124 települést érint a 27 ezer méteres szintkülönbségű útvonalon.

A 33 éves sportember az indulás előtti nap elmondta, hogy bízik a sikerben, mert sokévi kemény edzés, rengeteg tapasztalat van a háta mögött, és úgy érzi, az időjárás sem akadályozhatja meg a táv teljesítésében.

- "Egymillió futólépés Magyarországon", ezt a nevet adtuk ennek a kísérletnek, mégpedig azért, mert erről a híres túra útvonalról készült egy nagyon szép dokumentumfilm, a Másfél millió lépés Magyarországon - mondta Németh Csaba. - Gyerekfejjel láttam először, de máig az egyik legkedvesebb természetfilmes élményem, és így tisztelem meg ezt a szép alkotást. A névadásban szándékaim szerint tükröződik az is, hogy nem elsősorban a sportteljesítmény a fontos ebben az esetben, hanem a környezet és az ember kapcsolata. A legnehezebb feladat az lesz ezen a magányos teljesítménytúrán, hogy a kitűzött eredmény elérése érdekében tökéletes harmóniát kell kialakítanom az étkezés, a regenerálódás és a teljesítmény között. Emellett komoly pszichés megterhelést fog jelenteni, hogy nem lehet hibázni; nem sérülhetek meg, nem tévedhetek el, hiszen nem lesz, aki segítsen. Ha időt veszítek, nem tudom határidőre teljesíteni a távot.



Németh Csaba 20 éve aktív sportoló, aki mindig újabb kihívásokat keres. Egyaránt komoly eredményeket ért el mind az extrém, mind a kivételes állóképességet igénylő sportágakban, így a sziklamászásban, hegyi kerékpározásban, duatlonban, triatlonban, maratoni futásban. Mára már túl van 50 maratoni és több ultramaratoni (250 kilométer hosszú) versenyen, tájfutásban magyar bajnok lett, a Tátrában pedig olyan nehézségű falat mászott szólóban, melyet előtte még senki. A sziklamászásnak egy kivételesen veszélyes válfaját gyakorolja, az úgynevezett szóló mászást, ahol a sportolót nem védik biztosítókötelek.

A Kék Túra útvonal 1952 óta létezik, amelyet azóta - a Magyar Természetbarát Szövetség statisztikai adatai szerint - 3600-an teljesítettek. Érdekesség, hogy az első túrázó másfél év alatt járta be az útvonalat, vagyis 30-szor annyi idő alatt, mint azt Németh Csaba tervezi.

Az "Egymillió futólépés Magyarországon" állomásai

1. nap, február 14.: Hollóháza, Lászlótanya, Nagy Milic (895 m, az ország legészakibb pontja), Füzér, Füzérkomlós, Bózsva, Kishuta, Vágáshuta, Sátoraljaújhely (Bányinyereg), Rudabányácska, Makkoshotyka
Táv: 58,5 km
Szintkülönbség: 1760 m

2. nap, február 15.: Makkoshotyka, Istvánkút, Regéc, Mogyoróska, Arka, Boldogkőváralja, Hernádcéce, Gibárt, Encs, Fancsal
Táv: 59,1 km
Szintkülönbség: 1270 m

3. nap, február 16.: Fancsal, Baktakék, Abaújszolnok, Felsővadász, Irota, Rakacaszend, Tornabarakony, Bódvarákó, Bódvaszilas, Derenk romközség, Jósvafő
Táv: 73,8 km
Szintkülönbség: 1320

4. nap, február 17.: Jósvafő, Aggtelek, Zádorfalva, Gömörszőlős, Kelemér, Putnok, Uppony, Dédestapolcsány, Mályinka, Bánkút
Táv: 60,7 km
Szintkülönbség: 1100 m

5. nap, február 18.: Bánkút, Bélapátfalva, Szarvaskő, Sirok, Kékestető
Táv: 65,4 km
Szintkülönbség: 2500 m

6. nap, február 19.: Kékestető, Mátraháza, Galyatető, Mátraszentlászló, Mátraszentistván, Ágasvár, Mátraverebély, Sámsonháza, Nagybárkány, Nagymezőpuszta, Alsótold, Felsőtold, Hollókő
Táv: 61,7 km
Szintkülönbség: 2220 m

7. nap, február 20.: Hollókő, Nógrádsipek, Cserhátsurány, Szandaváralja, Becske, Kétbodony, Romhány, Felsőpetény, Ősagárd
Táv: 58,5 km
Szintkülönbség: 1500 m

8. nap, február 21.: Ősagárd, Katalinpuszta, Nógrád, Csóványos, Kőspalag, Törökmező, Nagymaros
Táv: 65,2 km
Szintkülönbség: 2670 m

9. nap, február 22.: Nagymaros, Visegrád, Pilisszentlászló, Dobogókő, Pilisszentkereszt, Csobánka, Pilisborosjenő, Budapest (Bécsi út), Hármashatárhegy, Hűvösvölgyi Úttörővasútállomás
Táv: 60,4 km
Szintkülönbség: 1960 m

10. nap, február 23.: Hűvösvölgy, Piliscsaba, Piliscsév, Kesztölc, Dorog, Tokod, Mogyorósbánya
Táv: 56,4 km
Szintkülönbség: 1480 m

11. nap, február 24.: Mogyorósbánya, Péliföldszentkereszt, Pusztamarót, Bányahegy, Nagyegyháza, Szárliget, Várgesztes
Táv: 64,5 km
Szintkülönbség: 1760 m

12. nap, február 25.: Várgesztes, Kőhányáspuszta, Gánt, Csókakő, Bodajk, Isztemér, Kisgyón, Tés, Jásd
Táv: 65,4 km
Szintkülönbség: 1520 m

13. nap, február 26.: Jásd, Bakonynána, Nagyesztergár, Zirc, Borzavár, Kőrishegy, Bakonybél, Németbánya, Városlőd
Táv: 53,2 km
Szintkülönbség: 1180

14. nap, február 27.: Városlőd, Úrkút, Kabhegy, Nagyvázsony, Balatonhenye, Szentbékkála, Káptalantóti, Balatontördenic, Szigliget
Táv: 66,3 km
Szintkülönbség: 1680 m

15. nap, február 28.: Szigliget, Tapolca, Lesenceisvánd, Vállus, Gyenesdiás, Keszthely, Hévíz
Táv: 44,3 km
Szintkülönbség: 820 m

16. nap, március 1.: Hévíz, Rezi, Zalaszántó, Hidegkútpuszta, Sümeg, Kisvásárhely
Táv: 47,2 km
Szintkülönbség: 790 m

17. nap, március 2.: Kisvásárhely, Ötvös, Hosszúpereszteg, Káld, Gérce, Szentimrehegyközség, Sárvár
Táv: 66,1 km
Szintkülönbség: 260 m

18. nap, március 3.: Sárvár, Csénye, Bögöt, Szeleste, Tömörd, Kőszeg, Irottkő, Velem
Táv: 70,2 km
Szintkülönbség: 1230 m


larzen a hegyimenő Creative Commons License 2001.03.06 0 0 371
Ez nekem nem okozhat problémát. :)
Előzmény: pataporc (370)
pataporc Creative Commons License 2001.03.06 0 0 370
Tenyleg, a viz remek! Csak az az emelkedo ne lenne utana (Lofingato vagy mi is a nepies elnevezese :))!
Előzmény: Zolcsi67 (362)
V42 515 Creative Commons License 2001.03.06 0 0 369
Ha jól emlékszem, Csereháti településszövetség, majd otthon megnézem este!
Előzmény: larzen (368)
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 368
Csak nem a Cartographia kiadásában.
Ki adja ki? Az MTSZ? Hol lehet venni?
Előzmény: V42 515 (367)
V42 515 Creative Commons License 2001.03.06 0 0 367
Létezik Cserehát térkép!
Előzmény: larzen (366)
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 366
Úgy látom, ezen a túrán én le fogok menni az összes térképről. :)
A Zemplén térkép Hernádcéce után még kb. három km-t mutat, de a következő térkép (Aggtelek és környéke) Felsővadásznál kezdődik. Gibárt, Fancsal, Baktakék, Abaújszolnok nincs rajt egyetlen térképen sem. Ez kb. 20 km! Remélem legalább a jelzések jók. Ebbéli tapasztalata van valakinek?
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 365
Igen, azt hiszem, pont a Szabó-pallag erdészházban voltak. :) Nappal történt, míg barlangászni mentek.
Előzmény: Vérfarkas (364)
Vérfarkas Creative Commons License 2001.03.06 0 0 364
Hova tortek be? Az ejszakai szallahelyre?
Előzmény: larzen (360)
larzen Creative Commons License 2001.03.06 0 0 363
Köszi az infókat, ezek szerint nem volt véletlen a bódvaszilasi eset. :-(
Előzmény: Zolcsi67 (362)
Zolcsi67 Creative Commons License 2001.03.06 0 0 362
Bódvaszilas környékén jobb, ha felszerelkezel ivóvízzel, és fent töltöd az éjszakát sátorban, a Szabópallagon. A falu szélén, a volt barlangászház környékén nem érdemes éjszakázni, tényleg durva lakosság él arra. Ha kelet-nyugati irányban túrázol, nem kell a faluban vizet venned, Bódvaszilas után, a nagy emelkedő előtt van a Barlangkutató-forrás, csodálatos hideg karsztvízzel! :-))))
Előzmény: larzen (360)
Zolcsi67 Creative Commons License 2001.03.06 0 0 361
Micsoda??? Már érik a medvehagyma?? Rohanok legelni!!! Imááádom!!! :-)))))))))))))))))))))
Előzmény: Vaskalap kartárs (359)
larzen Creative Commons License 2001.03.05 0 0 360
Március 15-18 között lesz négy nap munkaszünet. Úgy tervezem, hogy Kék túrázni fogok - már rámfér..
Én még elég sok helyből tudok választani, hogy hova menjek. :)
Úgy döntöttem, hogy Zempléntől visszafele indulok el, mivel a Regéc-Hollóháza közti rész nagyrészt megvan, a többit pedig majd ÖBNM túráján pótolom.
Amit tehát tudok: az időpont illetve a starthely (Regéc).
Amit nem tudok: a többi. :) Este megnézem a távokat, készítek tervet. Holnap utánanézek szállásnak. Ha van konkrét tippetek, szívesen fogadom! (Persze azt a sok-sok linket, amit ide korábban beírtunk meg fogom nézni, azt nem kell ismételni.)
Ha esetleg valami helyi specialitásról tudtok, örülnék, ha megosztanátok. Pataporc pl. Bódvaszilas környékén szabadult meg a cuccától, többedmagával, betöréses lopás miatt.
Szándékomban áll fényképezőgépet vinni, úgyhogy (remélhetőleg) lesznek szép képek.
Vaskalap kartárs Creative Commons License 2001.03.05 0 0 359
Igaz, hogy ez kéktúrás topic, de megemlítek itt egy szintén hosszútávú (320 km) túrát. Ez a Dél-dunántúli piros túra, ami Siófok-Szekszárd között vezet, rövid kivételtől eltekintve (a Mecsekben egy szakaszon piros négyzet) piros sáv jelzéssel.
Ennek a túraútvonalnak egy szakaszát (Mecsekjánosi-Bükkösd) jártuk be a hétvégén. Pompás idő volt; igazi tavasz. A medvehagyma is kihajtott (már érződött a „fasírtszag”) és a bodza is hozta a friss hajtásait.
A jelzés több helyen is metszi a Dél-dunántúli kéket. A két nap alatt a következő helyeken találkoztunk vele: a Nagy-mély völgy tetején, a Remete-réten, a Szuadó-tetőn és a Petőc aknánál. Ez utóbbi a Dél-dunántúli kéknek is bélyegzőhelye VOLT. Ugyanis a több épületből álló objektumot, amelyik közül az egyik kb. 8 emelet magas vasbeton bástya volt; lebontották. Egész pontosan felrobbantották és az 1800 m mély szállítóaknát betemették. A területet törmelék borítja és a nyolcállásos –egykor szebb napokat látott- autóbusz végállomás is bontás alatt van. Úgyhogy, aki a Dél-dunántúli kék bejárását tervezi Abaliget és Büdöskút között, az számítson arra, hogy Petőc aknán nem tud majd bélyegezni.
Szintén erre a sorsra jutott a műúton nyugat felé haladva található Petőczpuszta (Vigonvár) is, ahol csak egy harangláb és egy ocsmány módon átalakított, omladozó ház áll. Itt lett volna a Dél-dunántúli piros bélyegzőhelye, de persze itt sem találtunk semmit.
A túra alatt megnéztük a Kőlyuk nevű barlangot (kívülről, mert rács zárja el a bejáratot) és felkapaszkodtunk a Kantavári romokhoz is.
Két hét múlva a Szekszárd-Mecsekjánosi szakasz következik...
larzen Creative Commons License 2001.03.02 0 0 358
Nem tudom ki és nem tudom hol mondta (az is lehet, hogy itt, jópárral lejjebb): nekem az a fontos, hogy meglegyenek a pecsétek és bejárjam az egész távot. Ha a kettő nem esik egybe időben, az nem zavar.
Vele értek egyet, teljes mértékben.
Előzmény: Egy úr az űrből (357)
Egy úr az űrből Creative Commons License 2001.03.02 0 0 357
Az egész OKT bejárása a becsületességen múlik és nem a pecséteken. Innentől meg mindenkinek a saját lelkiismeretére van bízva, hogy hol szakítja meg a túrát, és onnan folytatja-e.
larzen Creative Commons License 2001.03.02 0 0 356
Sajnos ez sem volt nálam. Próbáltam rágóba nyomni, de az sem segített. Végül egy tollbetétet áldoztam fel, a meglehetősen kétes eredményért -> ugyanis így is olvashatatlan.
Mindenesetre a Zemplén szép úgyhogy nem sajnálom, hogy vissza kell oda mennem.
Előzmény: Carpy (354)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2001.03.02 0 0 355
Ez állati jó ötlet! Mert én hiába vettem Pelikan párnát meg tintát, ami állítólag nem gagyi, folyamatosan küszködöm a beszáradással. De a Piros Arany tuti tipp!
Előzmény: Carpy (354)
Carpy Creative Commons License 2001.03.02 0 0 354
"nem volt nálam bélyegzőpárna, a pontok meg erdészházak voltak, igen gyér népsűrűséggel, so lehetetlen volt tintát szereznem"

A belyegzoparna neha nalam is kimarad a csomagbol, de a Piros Arany alapfelszereles, es remekul megteszi tinta helyett! :-)

Előzmény: larzen (351)
Gödény Creative Commons License 2001.03.02 0 0 353
A "hivatalos" (hogy le van-e írva, nem emlékszem, de így tartják), hogy ilyen esetben onnan kell bélyegzőt szerezni, ahova lemész. Valahol a két hivatalos bélyegzőhely között oldalvást - ahonnan az ember közlekedni tud, ott általában van stempli is. Persze akiért kocsival értemennek / stoppol / buszra szál a "xxx-i tanyák" feltételes megállóhelyen, ahol János bácsi halála óta még nem állt meg a busz -, annak ez nehézséget okoz. És ahonnan felmegy az ember a folytatáshoz legközelebb, onnan is - természetesen ennek nem kell azonos helynek lennie.
Előzmény: Vérfarkas (350)
Vaskalap kartárs Creative Commons License 2001.03.02 0 0 352
A Kéktúra jelvényemet a természetbarát egyesületem (nem az enyém, csak tagja vagyok) közgyűlésén kaptam meg, ezt nevezhetjük ünnepélyesnek is. Ki kellett az asztalhoz mennei, gratuláció, taps stb.
Előzmény: Vérfarkas (350)
larzen Creative Commons License 2001.03.02 0 0 351
Az én módszerem:
Esetenként két pecsételőhely között abbahagyom a túrát. Ekkor két szempont lebeg a szemem előtt:
- mindkét végpontról legyen pecsétem
- a két fél szakaszban ne legyen hiány
megszakítási helyen nem bélyegzek (ha az amúgy nem bélyegzőhely).
Példa:
Tavaly Öreg Bence Nagy-Milic túráján elég sok kék szakasz volt. Én még a ttúra útvonaláról is letértem ezért. Történt ugyanis, hogy két ellenőrzőpont között a túra útvonala rövidített, én viszont +5km többletet bevállalva elgerappáztam tovább a kéken ahhoz a két ellenőrzőponthoz, ami amúgy kimaradt volna. (Megjegyzem, így is megszívtam, mert nem volt nálam bélyegzőpárna, a pontok meg erdészházak voltak, igen gyér népsűrűséggel, so lehetetlen volt tintát szereznem.) És a lényeg: a második nap Pusztafaluból indult, az út pár km után becsatlakozott a kékbe, ami Füzerről jön és ment fel a Milicre. Én a Füzér-Pusztafalui K négyzet jelzés becsatlakozás szakaszt nem jártam be, ám mégis van pecsétem, mert a Milicről visszakanyarodva, Bodó-rét után a K+ jelzésen bementünk Füzérre. Szóval van itt kb. egy kilométerem, amit nem jártam be, de le van pecsételve. (Na, kellően összezavartam mindenkit a földrajzi nevekkel?) Megjegyzem, mielőtt benyújtom a füzetemet elbírálásra, természetesen meg fogom tenni azt a szakaszt is! Főleg azért, mert idén is megyek az ÖBNM túrára, aminek idei, módosított útvonala már mindenféle levágás nélkül is tartalmazza ezt a szakaszt.
Vérfarkas Creative Commons License 2001.03.02 0 0 350
Tenyleg a te jelvenyatadasod unnepelyes volt?
Azt irjak a honlapon "lehetoleg unnepelyes keretek kozott"
arrol meg nem talaltam semmit hogy mi van akkor ha ott szakitja meg valaki ahol nincs pecsetelohely. De szerintem mindegy, elvegre folytatni is lehet onnan...mindenkire ra van bizva
Előzmény: Vaskalap kartárs (347)
Ermak Creative Commons License 2001.03.02 0 0 349
Nem hinném, hogy annyira bürokratikus lenne a rendszer, hogy csak pecsételőhelynél lehessen ki/beszállni. Más kérdés, hogy az értelmes ki/beszállóhelyek általában pecsételőhelyek is egyben.

(Mondom én, aki járt már az OKT néhány szakaszán, de még eszébe sem jutott pecsételni.)

Előzmény: Vaskalap kartárs (347)
Vérfarkas Creative Commons License 2001.03.02 0 0 348
Inkabb en teged...Ha 2 pecsetelohely kozt bejarsz egy szakaszt az termeszetesen szabalyos bar ha majd a mellette levo szakaszokat csinalod ezt amit mar megcsinaltal kihagyod? Ha meg ujra vegigjarod akkor felesleges a kerdesfelteves.
En mondjuk jobb szeretek nem felbehagyni egy turat. (a fuzet szerinti turat)
Előzmény: Törölt nick (346)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!