Keresés

Részletes keresés

tezu Creative Commons License 2003.12.24 0 0 21635
az ünnepi ebed borai:
2002" Bönnigheimer Sonnenberg"- Riesling troken Dautel
2001 Dom. Gauby "Muntada"
1975 Riesling Auslese Edelsüß- "Ürziger Würzgarten" Jos.Christoffel jr.
Kellemes Ünnepeket minden Borbaratnak
tomlaker Creative Commons License 2003.12.24 0 0 21634
én konkrétan a káhor-i borvidék fajtáinak megoszlását írtam le, nem a sátóét. de ezt majd megkostolom:)

kellemes ünnepeket mindenkinek!!!

Előzmény: rmiklos (21633)
rmiklos Creative Commons License 2003.12.24 0 0 21633
Ch. de Cais Cahors $13

80% Auxerroist(Malbec), 12% Merlot, 8% Tannat

Tulajdonos: Dania hercege
Szakvezetes: a hires cahorsi Vigouroux csalad

Előzmény: tomlaker (21622)
borgyűjtő Creative Commons License 2003.12.24 0 0 21632
Békés Karácsonyt Minden topic látogatónak!
tomlaker Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21631
karácsonyi borlap nálunk.

antoine rodet- pinot noir-burgogne 1999
kopke porto-fehér 1990
riversaltes muscat 1995
oremus máslás 2001?
chablis 2002

tomlaker Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21630
neked is boldog ünnepeket!
remélem a februári talin találkozunk!
tom
Előzmény: alexandrosz (21628)
alexandrosz Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21629
Ooops :)
Előzmény: alexandrosz (21628)
alexandrosz Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21628
Üdv a Bortársaknak!

Ígéretemnek megfelelően beszaladtam Nagyrédére. Megérdeklődtem, volt-e barrique édes/félédes boruk, stb. Az ünnepre való tekintettel nem írom le a választ, a borszeretet amúgy is max. békés vitákat kell, hogy generáljon.
Minden kedves borbarátnak kellemes karácsonyt és sok szép bor az asztalra. Nálam olyan termelők fehérborai nyílnak ki majd, akik valóban értik a dolgukat, nem csak azért dobnak egy fehéret a palettára, hogy legyen nekik az is, jó drágán (sorry Tybald, nem tudtam Feléd járni, de ígérem (már hányszor megtettem:), hogy majd, nemsokára...).
Még egyszer:

src="http://www.wtv-zone.com/Marcita/XmasGlasses-1/SnowmanBroom.gif">

tomlaker Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21627
még így sem az igazi:))
Előzmény: perlasca (21626)
perlasca Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21626
őőő, úgy értem,

"a Tokajról szóló vitából többet lehetett tanulni MINT kötetekből."
Egy kiváló rizling szilváni hatása :-)

Előzmény: perlasca (21625)
perlasca Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21625
Csak rajta, rajta... a Tokajról szóló vitából többet lehetett tanulni kötetekből.

Borbarátra ráfér az átalakítás.
Persze kicsit irónikus, hogy az a lap, mely helyén kezeli a magyar borokat, éppen ezért alig tud megélni. (Legalábbis, én úgy látom, nem tudott kitörni egy elég szűk körből, miközben tömegek szeretnének többet tudni a borról).
Nem tartom igazságosnak, hogy sokan a magyar borászat érdekeivel ellentétesnek tartják, ha a Borbarát 78 pontokat ad csúcsnak hitt magyar borokra. Tessék valóban csúcs színvonlú bort csinálni, és megjön a pontszám. (ami akkor hiteles is lesz. Mert azt túl sokszor nem lehet eljátszani, hogy 78 pontos borra 93-at adunk - mintha EZ volna a magyar borászat érdeke...)
Én még soha nem tapasztaltam, hogy egy általam ismert bort a Borbarát méltánytalanul alulértékelt volna.

Értékelési rendszerről: kezdetben nekem is furcsa volt, de idővel "ráéreztem", és most úgy látom, nagyon praktikus. Tökéletesen alkalmas arra, ami a célja: közölni a bor "dimenzióját" a topiktársakkal. Ebben szükségképpen elvesznek a finomságok, de talán azokat nem is a pontoknak kell mutatniuk, majd leírja a kedves értékelő a mellékelt szövegben.

Előzmény: shiraz (21624)
shiraz Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21624
én amúgy szívesen társalgok, remélem másnak is érdekes :)))
a topic alakuló pontozási rendszere tényleg csak belső útmutatóként szolgál, nem akar összevethető lenni profi szaklapok rendszereivel, szerintem.

a d'Arenberg számomra is talán az egyik legérdekesebb ausztrál márka, az Ironstone pressings-en kívűl én már emlegettem korában a Dead Arm Shirazt ami persze kultuszbor de mégis nekem a legnagyobb élmény volt, bár nem olcsó és ált. hiánycikk mióta felkapták. jobb árban érdemes megpróbálni a Laughin Magpie-t ami Shiraz-Viognier, nekem az is tetszett.

A Borbarát utóbbi éveiről nem tudok nyilatk, nem volt részem benne. Azt tudom hogya kiadó 2004-től átalakítja alapot kissé, méretben is és formában is.

üdv

Előzmény: rmiklos (21618)
tomlaker Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21623
"Tegnap egy hosszu hozaszolast irtam a pontozasi rendszeretek komoly fogyatekossagaiol amely sajnos elveszett, mivel az regisztralasi idom lejart nem tudtam elkuldeni es amikor visszamentem az elozo lapra, valamilyen rejtelyes ok miatt nem volt mar meg amit irtam. A het vegen potolom. A ket fo problema: a nemzetkozi referencia borokkal(ameyeknek altalanosan elfogadott ponterteke van) valo osszehasonlitas hianya es a kostolas modszertanaban rejlo fogyatekossagok. De ezt reszletesen ki fogom fejteni. "

ezt nagyon várom, mert látom nem érted a mi értékelésünket. mi nem a ferrari mérnökei vagyunk, akik különböző telemetriai adatok alapján értékelik a futamot, hanem olyan arcok, akik főleg tv nézőként élvezzük a futamot. remélem érted mire akarok kilyukadni: nem (ál)szakmai értékelést készítünk, hanem pillanatnyi SZUBJEKTÍV élményeinknek adunk egy értékelőszámot.

mi az hogy nemzetközi referenciabor: ki által referencia, és kinek címezve??
és pont ez amit kerülünk, hogy egyek legyünk a sok ugyanúgy müködő szürke kostolóbrigáddal

kostolás modszertana: amikor megemlitettem az oenologiai társaságban ahol néha tagként megjelenek, azt a hozzászólást, amiben valami hihetetlen kostolást jelőltél meg, a hangos kacajt egy kérdés követte : amerikai??:)
a vén európa már csak ilyen:))
szerintem ha ennyi bort kostol valaki, a fele után semmit nem érez, vagy nem nyel le egy cseppet sem, ám akkor( módszertan) hogy értékeli a nyelvtőn és a torokban lecsapodó utóizeket. ám ha csak 1 cl lefolyik, az 400 kostoló esetében 4 l, ami megkérdőjelezi a komolyságot:))

de ezekhez én nem értek, főleg csak kukacoskodok:))
tisztelettel:
T:)

Előzmény: rmiklos (21618)
tomlaker Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21622
cahors: 70% auxerrois más néven cot vagy malbec
20% merlot 2% tannat
loire: főleg sauvignon,pinot, gamay de van mindenből, mint a falusi vegyesboltban
Előzmény: rmiklos (21619)
Bandukolo Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21621
Sziasztok!

Mostanában kezdtem olvasni a topicokat és nagyon tetszik!:)
Komolyan sokat tanulok például a shiraz és miklós közötti vitákból, én nem bánom, ha vitatkoztok:)
Igazából a külföldi borok választásához lenne egy kis hozzáfűzni valóm:
Idén szeptemberben szerencsém volt ellátogatni Kaliforniáb a Napa és a Sonoma völgybe! Igaz, hogy a Napában csak Beringernél voltam kóstolóm, viszont Sonomában 3 borászatnál: a Buena Vistánál (ezt alapította Haraszthy Ágoston), Sebastiáninál és a Berzinger nevű borászatnál.
Való igaz, hogy a Beringer nagyon jó borokat csinál (különösen a CS-ük volt nagyon kellemes), de nekem Sebastiani féle borok jöttek be igazán! (egyébként meglepődve tapasztaltam, hogy a tölgyfahordós érleléshez a francia és az amerikai hordókon kívül magyar hordókat használnak). A másik két Sonoma völgyi borászat eléggé felejthető borokat kínált, úgy 10-15 dollárért! Szóval amennyiben európában beszerezhető (ezt sajna nem tudom) esetleg ajánlom figyelmetekbe ezt a Sebastiani nevű borászatot, amely legalábbis rám pozitív benyomást tett!
Boldog Karácsonyt mindenkinek és finom borokat igyatok!
Én pl. egy Sebastiani Pinot Noir-t felbontok holnap:)))

Előzmény: shiraz (21617)
knight bandit Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21620
kiváncsian várom: a nemzetközi referencia borok hiányán már én is gondolkodtam, végül magamban arra jutottam, hogy ez annyiban teszi a rendszert tökéletlenné, amennyiben az értékelést eltorzíthatja, de ettől az eredmények hosszabb távon lehetnek konzisztensek (rövid távon biztosan nem azok - csak hazai viszonylatban igen)
de mindenképpen izgalmas kísérlet szerintem, aminek számomra legalább olyan érdekesek az eredményei mint egy nemzetközi szaktekintélyé, hasznossága is bőven van

ne felejtsd el, viszont hogy a 100 pontos és a házi rendszer célja nem ugyanaz, ahogy mögötte levő kostólás módszertanáról sem hangzott el semmi (azon kívül, hogy ez nem professzionális), úgyhogy különösen kiváncsi vagyok erre az aspektusra, márcsak azért is, mert számomra, mint laikus számára (bár több vélemény is volt ez ügyben) a többszáz tételes kostolók didaktikailag érthetetlenek :)
a 99-es riojai reserve nem fiatal még egy kicsit?

Előzmény: rmiklos (21618)
rmiklos Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21619
Meg csak annyit, hogy a Malbec meglehetosen ritka Europaban es Franciaorszagban is jelentektelen a termeles a tobbi borfajtakhoz kepest. Tehat en is csak olvastam hogy a Loire menten termelik, de csak a Cahors videkerol ittam ezt a bort. Egyebkent meg Eszak Olaszorszagban talalhato Malbec viszonylag keves telepitessel.Az igazan kivalo Malbec viszont egyertelmuen az argentin. A Norton pinceszet Malbec borait is gyakran ittam az utobbi evekben. Tegnap vettem harom karton Gascon Malbec-et, fantasztikus.

Az este befejeztem az 1999 Muga Reserva-t, amely az egyik legjobb Rioha pinceszetbol szarmazik. Ket nap utan lett igazan jo, amikor kinyitottuk meg tulsagosan nyers volt, de a vegere egesz jo lett. Viszont a d'Arenberg The Footbolt Shiraz 2001 remek kis bor ugy $16-ba kerul, ha hozzajuttok kostoljatok meg.

Egyebkent az egyik abszolut kedvenc borom d'Arenberg Ironstone. Kostolta-e mar valamelyikotok?

Előzmény: shiraz (21617)
rmiklos Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21618
Kedves Shiraz,

Ha figyelmesen elolvasod az irasomat es osszeveted a Tieddel, akkor tulajdonkeppen egyetertunk. A kulonbseg olyan abbol ered, hogy en csak vazlatoson utaltam a fajta eredetere, es az egyetlen mondatnak a celja nem a Loire videk borainak az ismertetese, csupan a fajta eredetileg honos videkere valo utalas es nemzetkozileg legismertebb francia Malbec. Egyebkent csupan azert leptem be ma reggel a Forumba mert elfelejtettem megirni a Cahors borok jellegzetes osszetevoit, tehat altalaban 80% korul van benne Auxerrois (Malbec) es ezen kivul tartalmazhat Malbec-et es Tannat szolofajta is gyakran van benne.

Nekem tetszettek a 90-es evek Borbarataiban a boraszok bemutatasa, ha ebben Neked is reszed volt akkor gratulalok. A jelenlegi Borbarat kevesbe tetszik, de ez egy uj tema.

Tegnap egy hosszu hozaszolast irtam a pontozasi rendszeretek komoly fogyatekossagaiol amely sajnos elveszett, mivel az regisztralasi idom lejart nem tudtam elkuldeni es amikor visszamentem az elozo lapra, valamilyen rejtelyes ok miatt nem volt mar meg amit irtam. A het vegen potolom. A ket fo problema: a nemzetkozi referencia borokkal(ameyeknek altalanosan elfogadott ponterteke van) valo osszehasonlitas hianya es a kostolas modszertanaban rejlo fogyatekossagok. De ezt reszletesen ki fogom fejteni.

Előzmény: shiraz (21617)
shiraz Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21617
kedves miklos,

szerintem kevés értelme van kis párbeszédünknek, de mindenképp tanulságos:

ezt írtad a Malbec fajtáról:
"Nyugat-Franciaorszagbol szarmazik es kulonosen Loire videken termesztik, legjobban CAHORS cimkezessel (appellation controlle) lehet az uzletekben megtalalni"

én ezt úgy értelmeztem, hogy te a Malbec vörösborokra mintaként hoztad a Loire mentén termelt vörösborokat.

én ezt írtam:
"Malbec fajtát nem nagyon termesztenek a Loire menti borvidékeken"
abban teljesen igazad van hogy termesztenek Cot fajtát és az is igaz hogy ez a Malbec fajta ottani neve, de én ezt nem is vitattam. viszont az is igaz hogy annyira minimális jelentősége van a Loire menti vörösborokban a Cot-nak mint Egerben a Syrahnak, értsd: valóban termesztik, de nem meghatározó. de szívesen veszek ha példaként említenél néhány Cot-ból készült bort a Loire völgyéből, meg fogom kóstolni, ha tehetem. A Loire-i veresek meghatározó fajtája a Cabernet Franc, erről ismertek a borvidékek. Tehár nem volt jó plda Loire-t a Malbec egyik ismert referenciájaként említeni.

Cahors-ban valóban jobban jellemző ez a fajta, egyébként inkább Auxerrois néven.

A Jancis féle könyv nekem is megvan, tényleg jó enciklopédia, de nem mindig lehet egyértelmű következtetéseket levonni az ott szereplő olvasottakból, főleg nem érzékelhető mennyire fontos pl egy kiegészítő fajta egy borvidéken.

A Borbarát Magazin 1996 őszén jelent meg először. Utána minden negyedévben. Én 1996-1997-ben meghívott tesztelőként, majd 1997 végétől 2000 végéig szerkesztőként is tevékenykedtem a lap körül. Őszintén nem tudok olyan esetet hogy egy magyar borra 90 vagy a feletti pontot adott volna. (kivéve néhány tokajit, de azok nem vitathatóak) Pont e miatt is bírálták folyamatosan a magazint, hogy túl szigorú. De nyitva állok bizonyitékaid előtt e témában is. Én is emlékezhetek rosszul. :)))

ne értsd személyed elleni támadásnak a fentieket csak itt kis országunkban az apró tévedéseken , félreemlékezéseken alapuló megítélések annyira elharapóztak, és én talán túl érzékeny is vagyok rá. én ezért szoktam a szerintem szót sokszor használni.
üdv

sh

Előzmény: rmiklos (21609)
csite Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21616
Nem lenne rossz a mérsékelt publicitás, csak a firkászokat kéne megválogatni!
Előzmény: BZoltán (21614)
Cirfandlia Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21615
off

Tom!
nyomtam egy mélt, jó lenne ha prompt tudnál válaszolni!

on

BZoltán Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21614
Na nem ragaszkodom én sem holmi firkászokhoz :) csak gondoltam azért mégiscsak nagyszerű és ritka dolog, hogy igényes borivők elfogulatlanul és függetlenül, szigorúan fogyasztói álláspontot alakítanak ki...
szóval ez már szerintem hír, ha pedig tervezünk egy saját arculattal megjelenni a neten akkor egy kis hírverés nem árthat.
Szóval 1-2 meghívott értelmes újságíró szerintem megjelenhet egy félórára.. kiosztjuk nekik az észt :) oszt bemutatják nekünk a cikket mielőtt leközölnék.
De ez csak úgy felmerült bennem...lehet, hogy tényleg nem sok értelme van.

z

Előzmény: csite (21612)
BZoltán Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21613
Nem akarok belefolyni a vitába, de én úgy tudom, hogy a Loir mentén Côt fajtájú szőlőt sem nagyon termelnek.

z

Előzmény: rmiklos (21609)
csite Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21612
sajtó nem köll!
vagy nagyon jól szelektált emberkéi, akik az általunk feltett kérdésekre tudnak válaszolni, hogy képbe kerülhessünk mit is tudnak a borról
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21611
"egy több éves vita végére tehetünk pontot azáltal"

Vagy most kezdődik igazán, ha a sajtó is ott lesz, nem?
Gondolok itt a különböző érdekekre, ami a sajtó eddigi gyakorlatából kiderült...

Előzmény: BZoltán (21603)
csite Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21610
fehérsor is LEGYEN!!! chardonnay, sav.blanc jöhet szóba valszeg
akár délelőtt fehér, délután vörös kóstolás
és tárgyalhatnánk az alapítványról a szünetben, és ebédezhetnénk is!
ha kell ezt meg tudom szervezni!

shiraz!
Monarchia kényelmes lesz 20 főnek?

rmiklos Creative Commons License 2003.12.23 0 0 21609
Ke
Keddves Shiraz,

"Malbec fajtát nem nagyon termesztenek a Loire menti borvidékeken, Cahors nem tartozik a Loire menti borvidékekhez semmiképp." -irod.

Nos valoban nem ugy hivjak a Loire videken termesztett Malbec bort, hogy Malbec hanem Cot neven ismert. De ha felutod a "The Oxford Companion to Wine" masodik kiadasat Jancis Robinson szerkeszteseben akkor a 426.-ik oldalon elolvashatod a tortenetet. Tehat a Malbec es a Cot ugyanannak a bornak a ket kulonbozo neve. Nem allitottam, hogy Cahors a Loire menti borvdekhez tartozik, csupan a szovegkornyezetbol kovetkeztettel erre. Cahors termeszetesen Del-Nyugat Franciaorszagban talalhato az un. Quircy korzetben.

En a Borbarat kezdeti szamaira gondoltam, amelyet valamikor a 90-es evek kozepen kezdtem el olvasni, es akkor bizony meg lattam 90-en feluli borokat, persze biztosan igazad van abban, hogy a Borkalauz meg bokezubben osztotta a pontszamokat es ez is megragadhatott az emlekezetemben.

Előzmény: shiraz (21556)
borcsősz Creative Commons License 2003.12.22 0 0 21608
...egyébként nem is értem miért nem kerülnek ki a Bock-pincéből az ilyen bor-óriások...a forgalmi borai pl. Cab.Fr'00 hááát ég és föld...(néha)
Előzmény: borcsősz (21607)
borcsősz Creative Commons License 2003.12.22 0 0 21607
Ha jól tudom 2001-es C.S. barrique nem készült.
A barr. hordós tétel bele lett házasítva a nagy fahordós tételbe. Barrique Cabernet S. (szürke címke) csak az átlagosnál jobb évjáratokban készül.

Hétvégén ismét visszakóstoltam egyik kedvenc borom: BOCK Pince - Cabernet Franc'00 barrique selection...szerintem a pince legszebb bora!!!
Gyönyörű fa, koncentráltság...frenetikus!
Kár, hogy forgalomban nem igazán kapható:-((
(még mindíg nagyon drága...6990 Ft)
3000-ért megittunk volna még egy palackkal:-))

Előzmény: Marcellus (21605)
Marcellus Creative Commons License 2003.12.22 0 0 21606
Libamájhoz és aszaltszilvás pulykához mit ajánlanátok?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!