Keresés

Részletes keresés

teslery Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2670
Szia!

Én is átestem egy ilyenen, nekem a 11 hónapos kislányom várta hiába a tejecskét, ugyan adott a szomszéd egy tizest, mondván, hogy az ő kutyája tette, de én épp kórházban voltam így csak három hét múlva tudtam pótolni a pótolhatatlant. Addig vette a feleségem a kecsketejet.
Védelemre nekem a villanypásztort ajánlották, igaz, még nem szereztem be, de már tudom. hogy kb húszezerért lehet kapni, és akkor kecske benn, kutya vagy más állat (kétlábúak kivétel), kinn.
Így mondják.
Előzmény: gemini2005 (2669)
gemini2005 Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2669
Sziasztok!

Most regisztráltam, mert valahol ajánlották kecske témában ezt az oldalt. Szolnokon lakunk, kecskézek, általában egy anyánk van, egy bakkal.
Most nagy bajban vagyunk, ezért is kutakodtam mindenfelé kecskések után. Egy saját tenyésztésű (parlagi, 3 éves) anyánk volt, kedves, aranyos, jól tejelő jószág. Tegnap hajnalra az egyik szomszéd agyonéheztetett kutyája átrágta a drótkerítést és szétmarcangolta az anyát.... Ne tuddjátok meg, azt a borzasztó érzést, pedig nem is én találtam meg, hanem hajnalban a párom.

14 hós ikerfiaim vannak, miattuk most nagy sebességgel pótolni kell a tejet, a kecskeudvar megerősítését terveztük, de azonnal csinálni kell. Mind-mind anyagilag is nagy ütés.
Nincs még konkrét vételi ajánlat, talán Cegléden sikerül két helyen megnézni, és amint kész az erődítmény, alhozni.

Mindezt bemutatkozóként írtam le, szeretnék csatlakozni a kecsketartók csapatához.

Nem ismerem még ezt az olalt, megnézem, lehet-e képeket felrakni, ha igen, akkor talán estére hozok képet.

Szép napot mindenkinek, itt talán már süt a nap (elég bátortalan). Mindenesetre most elmegyek sétálni az ikrekkel!

Ja, látom, lehet képet hozni.
Előzmény: Gabinet (2668)
Gabinet Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2668
Mooni.........Az alant leírtak alapján, mivel ezeket az infókat mostanra tudtuk összerakni, jövök Nektek egy kisleánnyal. Az, hogy a 17 kecskét tönkretette a gazda egy dolog, de épp most számoltuk ki, hogy 80-80 ezer ft-ban vannak a mangalicák. Már úgy értem, hogy választási korukban. Ennyit a tapasztalatlanságról a dörzsölt parasztemberrel szemben.
Gabinet Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2667
Mint írtam, tavaly túlélő gyakorlatot tartottak velük, úgyhogy nem túl nagyok, nem fejlődtek rendesen. Ráadásúl be lettek pároztatva és egyke vagy halott gidákat nyomtak ki. A tejelésük alapról indult, 1-2 dl/nap. Február óta rendesen kajálnak, naponta fejik Őket és így már a tejhozam is emelkedik. Egyébként egészségesek és jó szülöktől vannak. Tehát lehet belőlük jó kecske, ha jól vannak továbbra is tartva. Úgy gondolom, ha érdekel, egy látogatást megér Neked és akkor beszélhetünk a többiről. 
Előzmény: kecskezdo (2665)
Kriszta721 Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2666
Ha pedig mindenórás, akkor már úgysem kell sokáig várnia a pénzre. Egy ilyenbe mi is beleestünk egyszer, aztán csak vártunk.... Én az ujjlevágást lehet hogy bevállalnám, némi férfi segédlettel.
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2665

S az is eszembe jutott, hogy vajon miért ad el valaki egy mindenórást?

Miért nem várja meg az ellést, és utána sokkal jobb árat kaphat...szóval Gabinet, akkor milyen leányról volt szó?

Előzmény: andreja (2661)
Kriszta721 Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2664
Várd meg az ellést, akkor kiderül hogy mennyi benne a gida. Akkor látod a tőgyét is, meg azt is, hogy mekkorát hazudott. /vagy nem/ Az 5-6 liter elég érdekes, miért akar megszabadulni tőle?Én még nem láttam olyat, persze attól még lehet hogy van.
teslery Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2663
Azt nem tudom, de nekem voltak ukrán kollégáim, onnan lehetne hívni. Valóban hozhatna némi változást, ha híre menne.
Előzmény: andreja (2660)
teslery Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2662
Megkérdeztem az állatorvos barátomat a szállításról.
Semmiképp sem ajánlja. Megindulhat az ellés korábban, és főleg, ha valóban három gida van benne, és nem rendeződnek kellő képpen, mindannyi vesztét jelentheti. Szóval inkább ne.
Ilyen tejhozamot én még nem láttam, de attól nyugodtan lehet, mivel én is kezdő kecskéző vagyok.
Előzmény: kecskezdo (2658)
andreja Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2661

Egyébként nem az a kérdés, hogy vállalná-e (ezt a természetesen hülye) alkut, hanem hogy egyáltalán hogyan reagál rá. Vagy bármilyen kérdésre, ami a szavahihetőségét meg a korrektségét meg a garanciát firtatja.

Ha például nagyon felháborodik, esetleg kikéri magának, hogy képzeled róla stb, akkor ne vegyél tőle semmit.

Előzmény: kecskezdo (2657)
andreja Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2660

Kéne egy pionyír, aki egyszer tényleg visszamegy, és levágja. Megváltozna a világ.

Szerintetek Csákk Norisz olvassa a topikot?

Előzmény: kecskezdo (2657)
andreja Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2659

Fölösleges kockázat. Ha már választani lehet, inkább 2-3 (de nem több) nappal ellés után. Ha úgyis mindenórás.

Előzmény: kecskezdo (2658)
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2658

És mit gondolsz a szállításáról egy mindenórás anyának?

Előzmény: andreja (2656)
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2657

oké, de mi van, ha eddig tényleg annyit ellett és tejelt, de most mégsem fog, és nem tehet róla az eladó...

te vállalnád ezt az alkut?

másrészt aki esetleg nem becsületes, azt nem érdekli az ígérete sem, hisezn úgysem fog senki visszamenni és levágni róla bármit is.

Előzmény: andreja (2656)
andreja Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2656

Nem az a kérdés, hogy igaz-e vagy sem.

Minden üzletnek szerves része kellene legyen a garancia. Na ez az, ami többnyire hiányzik a kecske-adásvételekből (is). Többnyire még papír sem készül az ügyletről, ezek után az a véleményem, hogy akiket átvernek, azok legalább annyira felelnek saját nyomorúságukért, mint akik ezt teszik velük.

Kérdezd meg az eladót, hogy ha ez a minimum 5literes kecske most nem hármat fog elleni és/vagy nem fog legalább három és fél liter tejet adni naponta, akkor visszamész és levághatod-e a jobb kezének mutatóujját.

Előzmény: kecskezdo (2654)
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2655

Nagyon köszönöm az ajánlatot, csak ha jól értem, ők most nem fejősek?Vagy csak a gyenge tartásra utaltál azzal, hogy most szeik össze magukat? De minden formában érdekel, beszéljük azért meg.

 

Előzmény: Gabinet (2652)
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2654

De miért akar mindenki átvágni??? 20 sztem nagyon sok, de azt hittem, én naiv, hogy egy ilyen csodakecsnek ennyi az ára:))

Köszi, hogy tanácsot adtok.

Igen, persze, hogy tetszik az ajánlat:) Pontosítsuk:)

 

tomipapa Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2653
az 5-6 liter az azért elég durva kenne.. sztem.. a szállítás vemhesen már nem ajánlott, aszem az utolsó 3-4 hétben! legalábbis nekünk allatdoki ezt mondta.. a 20000 meg hát neked kell látnod milyen állapotban van, én 12000ért vettem 1 éveset, 2 bébije lett, az sztem nem volt rossz érte..
Előzmény: kecskezdo (2651)
Gabinet Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2652
Túl szépen hangzik. Figyelj. A tavalyi nőstényekből, ha érdekel választhatsz. Most kezdenek kinézni valahogy, tekintve, hogy a tanyagazda kipróbálta rajtuk az Etióp módszert. (levegő és víz arányos keverékén tartotta Őket) Adok egy vagy két leányt, és a szaporulatból visszaadsz egy lányt jövőre. Ha tetszik az ajánlat írj és pontosítjuk.
Előzmény: kecskezdo (2651)
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.10 0 0 2651

Halihó! Nincs senki itt most?

Találtam egy olyat, hogy sztlan 5 éves vemhes anya, aki mindjárt ellik, 20000-ért. Állítólag három gidája volt eddig mindig, és napi 5-6 litert ad. Létezik szerintetek?

Jó ár érte vagy sok? Fogalmam sincs...

És egy mindenórás anya nem vvetél el a szállítástól? Mert kb. 50-60 km-t kellene autóznia, nem sétálhatok onnan haza az autópályán:)))

de jó lenne ha valaki most válaszolna....

teslery Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2650
Dormándon (Egertől délre kb. 20 km) találtuk, de ott csak ők voltak. Egy család jószágai voltak, állítólag a fiuk kezdett valami redőnyös buliba, és kellett a hely, ahol a kecskék voltak, bár ezek az "okok" ritkán igazak. Nem akartam gidát venni, de magában a gidát nem akarták megtartani, ezért adták ide ilyen áron. Fánival nem hoztuk el egyik gidáját sem, amit rosszul tettünk, mert most látom Dollynál, hogy mennyivel kevésbé esett vissza a tejelése, hogy nem mindenki idegen. Fáni két napig adta a napi bő két liter tejet, de aztán egy hét alatt kb. napi fél literre esett vissza féltem, hogy nem lesz tej, de ma reggel is és este is egy liter körül fejtem tőle. Dolly két napra esett vissza 1,2 liter körülre, most újra kettő körül ad.
Előzmény: kecskezdo (2647)
andreja Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2649
Ja és jól néznek ki, fülek félúton az F1 és a tisztavér között. Helyzetük egy kicsit siralmas az özönvizek miatt, de küzdenek.
Előzmény: andreja (2648)
andreja Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2648
potyognak kifele, a lányok maradnak, néhány fiú is talán.
Előzmény: Kriszta721 (2643)
kecskezdo Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2647

s ha nem titok, hova mentetek kecskét nézni? 13-ért gidával nagyon jó ár, nem?

Ha nincs messze, oda én is mennék:)

 

Előzmény: teslery (2640)
sacili Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2646

Kösz az együttérzést, jólesik, és nagyon remélem, hogy a Kató meggyógyul - nem csak az anyagi áldozatok miatt. Egyébként sok igazság van abban, amit a tisztességről írtál, de Andrejának is igaza van abban, hogy kell némi tapasztalat a választáshoz. Amikor ott vagy, és a gazda felajánl egy csordát, hogy abból válassz, de minden választásra azt mondja hogy az pont nem eladó, végül mégiscsak azt veszi meg az ember, amelyiket ő akarja, hogy elvidd - a lehető legjobb áron, vagy ha elég tökös vagy megköszönöd szépen, és otthagyod. (Bár az eladók ezt nem szokták jó néven venni.) Nekem is az a tapasztalatom, hogy az első vásárlásnál többnyire átverik az embert, mert azt gondolják, hogy gyakorolni, tapasztalatot szerezni jó a göthös állat is. Ezzel csak az a baj, hogy az "első kecskés" gazda sok negatív élménnyel "gazdagodik", és sokan fel is adják emiatt a kecskézést. üdv. sacili

 

640113 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2645
A tej vissza esést a stressz okozza a kecskénél, főleg ha nem sokkal előtte volt a gidája is elválasztva. Én kézzel fejem a kecskéimet és még az is befolyásolja a tej leadást hogyha nem úgyan azzal a kezemmel fejem azt a csöcsöt, amivel mindig is szoktam,  már fejés közben is többet mocorog.
Előzmény: kecskezdo (2638)
barni_boci Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2644
A mi megboldogult Muki kecskénknek volt ilyen a teje. Szegénykém - a család akkori méretéhez mérten - jó tejelő is volt.
Itt a laktációs görbe-je, nézzétek meg!

Az utód - Soma - nehezen vette az első akadályokat, bőrbetegség, kutyatámadás stb. Végül felcseperedett, már 2x2-t ellett, de a tejet nem önti magából számolatlanul.
Most már saját tapasztalatból merem állítani, hogy a "döcögős" fejlődés és a nagy traumák kihatnak a későbbi tejhozamra is. És ugyan ettől független, de Soma teje nem olyan mellékíz nélküli, mint Mukié volt, pedig ugyanott és és ugyanazt kapja enni.

Visszatérve az eredeti témához, ez az "ízetlen" tej egyedi sajátosság. Nekem jobban ízlene - ha ilyen tejünk lenne.
Előzmény: kecskezdo (2635)
Kriszta721 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2643

Valamit elfelejtettem: Sacili, csodállak, ezt nem mindenki csinálná utánad, csak a vége is jó legyen!

Andreja, mi van a háromnegyedes gidákkal? Megszülettek? Hogy néznek ki? Mi lesz velük? Megtartod?

Kriszta721 Creative Commons License 2006.06.09 0 0 2642

Andreja, teljesen igazad van, csak a szempontjaink mások. Ennek ellenére én úgy gondolom, hogy alapvetően a TISZTESSÉG hiányzik az emberekből.  Mert olvasod, hogy a többiekkel is bepróbálkoznak, sokszor sikerrel. Biztos, hogy a szeretgetés és a jobb körülmények jó irányba befolyásolják a tejtermelést, de kérdezem én, a napi fél literes kecskéből hogy lesz három literes? Ez a 60%, de hol van a 40? Valószínű, hogy aki kecskét vesz, az majd később fejni is akarja, a mennyiség pedig egyáltalán nem mindegy. Te egy normális ember vagy, hagyod hogy válogassanak, de nem mindenki botlik Beléd kecskevásárlás céljából, és nem is mindenki tapasztalt.Mi csak gidát szoktunk eladni, csak a legeslegjobb anyák gidáit, és még akkor is zsákbamacska a dolog, mert senkinek sem tudom garantálni hogy felnőttkorára öt litert fog nyomni naponta. Hazudnék is, én meg azt nem szeretek. Ha rosszul gondolom, világosítsatok fel.

 

andreja Creative Commons License 2006.06.08 0 0 2641

Én nem feltétlenül vetném el a nagy állományból vásárlást (főleg azért, mert mi ilyenből adunk el [sz.h.], ha éppen adunk).

A kecske tejhozamát legalább 60%ban a tartási körülmények határozzák meg. Ennek köszönhetően általában megfigyelhető, hogy a jobb körülmények közé kerülő állat jobb teljesítményre képes pusztán e változás miatt. Ez a jobb teljesítmény többnyire nem azonnal jelentkezik, a változás okozta stressz mindenképp megtöri a tejelést, amit egyébként is az azt megelőző hónapok (minimum a szárazon állástól, tehát a vemhesség utolsó harmadától érdemes figyelembe venni) determinálnak.

Ha tehát egy egyébként normális genetikai hátterű, rendezett állategészségügyi állapotú állományt találtok, én mindenkit bíztatok nagyobb állományból való válogatásra. A vásárlást követő évben a nagy állományból kikerülő, annak minden hátrányától megszabaduló, a háztáji szeretgetős közegbe kerülő állatok sokszor a dupláját is tudják hozni korábbi formájuknál.

Ahhoz viszont kell egy kis tapasztalat, hogy kevésbé ideális tartási körülmények között edződött állatok esetében jól föl tudjuk mérni, hogy az adott állat csak előbbiek miatt néz ki zsibbadtnak, vagy egyébként is reménytelen.

Fentiek miatt nem is kell arra törekedni, hogy egy állományból a legjobb tejelőt vegyük meg, mert nagy állományban a legjobb tejelő lehet, hogy csak azért a legjobb, mert ő adaptálódott legjobban a nagy nyájban való versengéshez, és a nyájban könnyen lehet, hogy több, nála potenciálisan jobb állat is van, de ők csak kisüzemi körülmények között tudnának bizonyítani. Szerintem.

Előzmény: Kriszta721 (2632)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!