Keresés

Részletes keresés

tyúkanyó48 Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3903

Mit jelent az, hogy pálcikaember? Tényleg érdekel. :)

Előzmény: H_G (3896)
szvétyitszolnyísko Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3902

Tyúkanyó én annnnnnnnnnnnyira irígyellek, vagyis ez nem jó szó, mert aki irígy, az rosszat is akar a másiknak, szóval inkább úgy írom, hogy annyira jó Neked, hogy ennyi alvással így tudsz pörögni és a sok ijesztgetéssel meg ne foglalkozz! Nekem is mondta az ortopédus, hogy úgysem fog elmúlni a sarkantyúm és testszerte egyre több lesz az évek folyamán és ez nem fog soha megszűnni. Menjen oda.....

Előzmény: tyúkanyó48 (3877)
szvétyitszolnyísko Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3901

Szomi igen, ez a problem, hogy akkor is felkelek valamire, ha nem kelt fel senki. Illetve ez így nem igaz, hanem én kb mindent meghallok. Kivéve, ha abban a mély alvási periódusban vagyok épp. Mert amikor én mondjuk 23 órakor már alszom és a férjem éjfélkor feljön, akkor 98%-ban felébredek arra, hogy lefekszik az ágyba. Ha megfordul álmában és én éberen alszom, felkelek rá. Hát ez van. 

Viszont arra kíváncsi lennék, mi azok az apró taktikáid, amiket alkalmazol még, ha nem titok....

Előzmény: szomi_szomi (3897)
szvétyitszolnyísko Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3900

Sziasztok! De sokat írtatok! Megpróbálok válaszolni. Szóval. Gyümölcs ügyileg én is úgy voltam vele, hogy ha fogyok, akkor miért ne egyem. Mondjuk szerintem nem ettem rengeteget. Pl. átlagosan napi 2-3 almát, 1-2 narancsot. Kb hetente ettem 1-2 banánt. Időnként a narancs helyett mondjuk körtét. Ja és volt olyan, amikor banános palacsinta tésztát készítettem. És így is fogytam, bár tudom, a banánnal vigyázni kell. De volt, amikor hetekig meg nem ettem banánt. A zöldségből ettem elég keveset, amit már írtam is és azóta erre odafigyelek jobban. Van, hogy nyersen eszem meg mondjuk este egy répával a karalábét. 

Nem tudom, miért, de nekem úgy néz ki, valamiért kevés a 6-7 óra alvás!!! Kipróbáltam 2 napja, hogy amikor nem dolgoztam és nem volt senki itthon, délelőtt aludtam 2-3 órát (persze többször felébredtem.... szokásos). Utána kb semmi bajom nem volt! Nem voltam fáradt, nem voltam álmos, nem voltam ideges, semmi olyanon nem húztam fel magam, amin egyébként fáradt állapotban a plafonon vagyok. Tehát az már tuti, hogy nekem a nemalvás vagy a kevés alvás okozza a minden fajta problémámat. Viszont amióta azon nem idegelek, hogy miért ébredtem már fel megint és miért nem alszom végig az éjjelt, azóta tényleg jobban alszom, illetve azt vettem észre, hogy HAMARABB VISSZA TUDOK ALUDNI!!!!!!! Mindjárt folytatom, csak megint vissza kell olvassak.

Valaki kérdezte, vagy felvetette, hogy a gyerkőnek valami gondja lehet, hogy felébreszt 4x. Namost ez nem mindennapos! Általában vagy egyszer jön át, vagy át sem jön már, főleg -és ez érdekes- azóta, amióta azt mondjuk neki, ok ha átjössz ,itt maradhatsz, de csak a szivacson. És ebbe belenyugodott. 

pucros Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3899

Akkor említsük már meg az f.lux programot is, ami a képernyőt színezi át a napszaknak megfelelően, hogy a felhasználó cirkadián ritmusát a helyén tartsa.

Előzmény: szomi_szomi (3898)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3898

OK, vissza az egész. Rosszul magyarázom. Nehezen alszik el, felületesen alszik, könnyen felébred és nehezen alszik vissza. Ezek a tünetek és ugyanezek voltak nekem is.

 

Nyilván ezek a tünetek csak akkor érdekesek, ha egyébként háborítatlan volt az alvás. Értsd senki se ébresztett fel. Ha a gyerek odajön és felrángat, az egy dolog. Ha egyébként az ember jól alszik, akkor nincs nagyobb gond szerintem. Majd kinövi. :)

 

Tehát mi az ok, ha a "durva" külső tényezőket kizártuk: Nem termelődik elég melatonin. Ez meg általában azért van mert délután környékén nem kezd el csökkenni a kortizolszint. A kortizol egyébként rendkívül fontos hormon, de nem jó ha állandóan magas. Meg van a kortizol termelésnek a napi ritmusa. Ebben a cikkben szépen le van írva:

 

http://robbwolf.com/2012/02/23/sleep-sleep-sleep-how-artificial-lighting-and-cortisol-impact-zzzs/

 

Az ábra a kortizol szint természetes ingadozásáról:

 

 

Emiatt van, hogy hiába méreted meg egyszer a kortizolszintedet, az nem sokat mond. Háromszor érdemes megmérni egy nap folyamán, mert az ad igazán jó információt.

 

Egyébként Robb Wolf összes alvással kapcsolatos cikkét érdemes elolvasni.

 

http://robbwolf.com/category/sleep/

Előzmény: szomi_szomi (3897)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.02 0 0 3897

Hát pont ez az, hogy 10-14 éve felébresztett rendszeresen. Akkor kezdődtek az alvásproblémák. Az ébresztés már rég megszűnt, de az alvásprobléma megmaradt. Szvetinek is az a problémája szerintem, hogy akkor sem alszik jól, amikor nem ébreszti fel a gyerek. 

Előzmény: Törölt nick (3894)
H_G Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3896

Szendinek, ha jól emlékszem, nincs fehérjebeviteli ajánlása, elég egyedülálló módon a paleó-szerzők között. (És ha lenne, is meggondolnám, hogy kövessem-e, mert SZG őszintén szólva pálcikaember :) 

Előzmény: Evicke (3895)
Evicke Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3895

Sok-sok tapasztalat a hivatkozási alap.

Ami a mai hivatalosan és orvosilag elfogadott táplálkozási irányzatokat ismerve nem kis dolog. Vedd hozzá SZG cikkeit a portálján és megvan a szakirodalom is. :-)

Előzmény: H_G (3889)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3894

Téged is felébreszt a gyerek 4x egy éjszaka?

Előzmény: szomi_szomi (3893)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3893

Csak a tünetek ugyanazok. :)

Előzmény: Törölt nick (3892)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3892

Igen, nem fogjuk egymást meggyőzni, mert te is a saját egyéni tapasztalatodat és problémamegoldásodat akarod ráhúzni a Szvetire, mikor nála minden más. 

Előzmény: szomi_szomi (3890)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3891

Mondjuk többek közt ezért is hagytam ott a fórumukat. :) Ők inkább tapasztalat megosztó és egymást motiváló társaság. De végülis a tapasztalatok is hasznosak. Őket olvasgatva jöttem rá, hogy az én ketogén diétám elég messze volt az ideálistól.

Előzmény: H_G (3889)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3890

Hát jó. Nem értek egyet és nem is tetszik az érvelésed, de szerintem már nem fogjuk egymást meggyőzni. Főleg mert nekem már nincs türelmem a vitához. Nem alszom utána jól. De tényleg. :)

 

Én leírtam, hogy hasonló körülmények és tünetek mellett szerintem mi volt a probléma és mi segített. Nyilván lehet, hogy tévedek az okokat illetően. Szveti majd eldönti mit csinál.

 

Illetve nem írtam le mindent, mert a sok kis egyéb trükköt nem írtam le. Inkább ezzel folytatom, ha lesz időm. 

Előzmény: Törölt nick (3888)
H_G Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3889

Csupa kinyilatkoztatás, semmi hivatkozás.

 

Előzmény: Evicke (3887)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3888

Szia. Nagyon furcsa az érvelésed. "Nekem egyszerűen nem tetszik, hogy ha valaki azt bizonygatja, hogy már pedig ilyen probléma nem is igazán létezik, mert egy orvos nem írt róla a könyvében."

Én nem bizonygatom, hogy "ilyen" probléma nem létezik, hanem arra hívom fel Szveti figyelmét, hogy különféle okok vannak és lehetnek és még mielőtt olyan "jótanácsokat" megfogad, amik esetlegesen több problémát okoznak, mint amennyit segítenek, ki kell meríteni az egyéb nem káros lehetőségek tárházát.

A nevezett orvos nem egy dilettáns és nyilván a hosszú évtizedek alatt feltűnt volna neki a páciensek körében és a kutatásai során, ha a te általad bizonygatott kóros folyamatok lepték volna el a pályát.

Most akkor én a te kijelentéseidre azt mondhatom, hogy az, amit te egymagad állítasz, semmit nem bizonyít, különös tekintettel arra a tényre, hogy te összekombináltad a ketogén diétát az edzéssel, ami ilyenkor súlyos fizikai megterhelést jelent és nyilván egyéb problémákat is okoz. Az alábbi cikkben pont azt írják a 19. pontban, hogy "Edzés közben vagy közvetlenül utána fogyassz 40g szénhidrátot"

http://www.biotechusashop.hu/your-body/2013/08/21/25-tr%C3%BCkk-hogy-kord%C3%A1ban-tartsd-a-kortizolszinted/

Előzmény: szomi_szomi (3884)
Evicke Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3887

miért is?

Előzmény: H_G (3883)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3886

Ja most már értem mit akarsz mondani. Végülis, ahogy vesszük. Úgy is nézhetjük, hogy egy év alatt fokozatosan rendeződött és mostanra már egész jó az alvásom.

 

Én kb olyannak látom, mint, amikor elhagytam a tejet és a kenyeret. Csak utána tudtam megfigyelni, hogy mi az az étel, ami tényleg emésztési problémákat okoz. Előtte folyamatosan problémáim voltak és elhittem, hogy én egy ilyen típus vagyok bármit eszek is.

Előzmény: Evicke (3879)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3885

"Én nem kételkedek a te saját tapasztalaidban, de abban is más faktorok is közrejátszottak az étkezésen kívül. "

 

Nyilván más tényezők is voltak és sokminden mást is változtattam, ami segített is, de amíg az étkezésen nem változtattam, addig folyamatos volt a probléma. Ezért az a véleményem, hogy az étkezés (és az edzés kombinációja) volt a legnagyobb probléma.

 

"72 gramm szénhidrátom sem naponta, miközben a paleo szinte a dupláját is megengedi, mégsincs semmiféle (el)alvási problémám"

 

És ez mit bizonyít? Mert azt nem, hogy nem lehet az alap ok a CH megvonás. Maximum azt, hogy nem mindenki fut bele ebbe a problémába, aki ilyen diétán van.

 

Hogy mennyi gyümit evett szveti ezt nem tudjuk pontosan. Szerintem nem olyan sokat, mert különben nem fogyott volna. Ha van kedve majd utánaszámol.

Előzmény: Törölt nick (3882)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3884

Nem is az a lényeg, hanem, hogy külön foglalkoznak a kortizollal, ami alátámasztja azt, hogy ebbe bizony bele lehet futni.

 

Nekem egyszerűen nem tetszik, hogy ha valaki azt bizonygatja, hogy már pedig ilyen probléma nem is igazán létezik, mert egy orvos nem írt róla a könyvében. 

Előzmény: H_G (3883)
H_G Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3883

Bocs', de ez a Zöldház-féle cikk messze nem tűnik olyan színvonalúnak, mint amilyekhez szoktunk.

 

Előzmény: szomi_szomi (3881)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3882

Szia! Itt nem könyvlengetésről és nem is ketogén diétáról van szó. A paleo az nem ketogén.

Én nem kételkedek a te saját tapasztalaidban, de abban is más faktorok is közrejátszottak az étkezésen kívül. Én is elmondhatom, hogy általában mesze nincs meg a 72 gramm szénhidrátom sem naponta, miközben a paleo szinte a dupláját is megengedi, mégsincs semmiféle (el)alvási problémám, hanem csak akkor, ha valamilyen problémák motoszkálnak a fejemben. Sőt ha éjjel felébredek vmi miatt, akkor is vissza tudok rögtön aludni. Szveti saját maga írta, hogy sok gyümölcsöt eszik, úgyhogy nem lehet alacsony a vércukra, hacsak nem attól, hogy túl sokat eszik és utána hirdeten leesik. Akármelyik low carb diétáról van szó, egyikben sem lehet nyakló nélkül gyümölcsöt enni, főleg nem a magas cukor tartalmúakat. Egyébként pedig minden diétánál benne van, hogy fokozatosan kell rátérni főleg a drasztikus dolgokra, mert komoly problémákat tudnak okozni.

Előzmény: szomi_szomi (3878)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3881

Mire figyelj, ha ketogén diétán vagy:

 

http://www.zoldhaz.info/paleolit-ketog%C3%A9n-di%C3%A9ta-f%C5%91-szab%C3%A1lyai

 

A kortizolról külön fejezet.

Előzmény: szomi_szomi (3878)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3880

Nekem ez úgy történt, hogy egy azaz egy nap CH töltés után, hetek óta először végigaludtam az egész éjszakát. (Ma már nem hiszem, hogy mellékvese kimerülésem lett volna. Szerintem addig nem jutottam el, bár jó úton haladtam...) Mit ne mondjak, meggyőzött.

 

Van még több egyéb trükk, amit használok, de szerintem ez volt az alapprobléma. Én bizony több szénhidrátot fogyasztok azóta. Főleg azon a napon, amelyiken súlyzózok és másnap. Nem ideális és sokkal jobban oda kell figyelnem a súlyomra, de az alvásom mostanra már nagyon jónak mondható. Ma például 7,5 órát aludtam egyben  és  hajnalban arról álmodtam, hogy egy sípályán vagyok és azt gyakorlom, hogy megpróbálok a síbotokon kézen állni. Már majdnem sikerült, de aztán felébredtem. :)

 

Előzmény: Evicke (3879)
Evicke Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3879

de ha nem múlt el azonnal vagy kevés idővel az álmatlanságod a ketogén abbahagyása után (az említett CH-löket hatására), akkor valszleg nem (csak) a mellékvese-kimerülés okozta.

Előzmény: szomi_szomi (3878)
szomi_szomi Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3878

Lehet lengetni akármelyik könyvet, de amiről én írok az saját tapasztalat. És szerintem kisebb mértékben ugyan, de Szvetinek is ez a gondja.

 

Akár hiszed, akár nem, én nagyon hittem a ketogén diétában. És azt is hidd el, hogy olyan durva álmatlanság lett belőle, hogy azt hittem belepusztulok. 

 

Egyébként nem azt mondom, hogy rossz a ketogén diéta, csak azt, hogy lehet rosszul is csinálni és annak bizony krónikusan emelkedett kortizolszint lehet az eredménye. Olvasgattam ketogén fórumot és ott is megerősítettek ebben. Bizony felsoroltak pár  dolgot, amire oda kell figyelni.

 

Amit ajánlottam az csak egy egyszerű teszt, amit könnyű házilag is kivitelezni. Időnként egy-egy magas szénhidrátlöketre tökéletesen fel van készülve a szervezet szerintem. Lehet, hogy nem ideális, de abban biztos vagyok, hogy a folyamatos kialvatlanság sokkal többet árt.

 

De nyilván aki él és virul 72g szénhidrát mellett és mélyen alszik egész éjszaka, az ne csinálja.

Előzmény: Törölt nick (3875)
tyúkanyó48 Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3877

Iiiiigen,.... erről már volt szó, hogy nem baj az a felébredés, de mi van, ha valaki nem ébred fel ugyan, vagy max. egyszer pisilni,  de évek óta már csak 5 órát tud aludni? Egyszerűen reggel nem megy tovább.

 

Igen, állandóan stresszelnek, hogy így stroke, meg úgy demencia...stb. ha nem alszunk eleget. Nem tudom, ebben mi az igazság.

Előzmény: Evicke (3873)
tyúkanyó48 Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3876

Ja, értem, hát, akkor passz....

Előzmény: szvétyitszolnyísko (3870)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3875

Szia! Kiegészítésképpen elmondom, hogy ez a Dr. Lutz írt egy német professzorral közösen még egy könyvet, ami nem annyira ismert. Ebben pontosan leírják a hormonok működését és hatásait.
http://bookline.hu/product/home.action?id=344054&type=200&tabname=idegennyelvu&_v=Schole_Jurgen_Lutz_Wolfgang_Regulationskrankheiten
Én minden könyvet elolvastam már évekkel ezelőtt és nem tudok visszaemlékezni olyasmire, hogy az alacsony szénhidrátos táplálkozás miatt károsan magas lenne a kortisolszint. Ez különösen azért érdekes, merthogy ez a Dr. Lutz, aki egyébként habilitált orvos volt, saját maga is kb 50 évig a napi 72 gramm szénhidrátos diétán élt és e szerint kezelte a pácienseit is. Ja és 97 évig élt.
Az alábbi cikkben tényleg le van írva, hogy az alacsony vércukorszintre a szervezet magas cortizol kibocsájtással válaszol, de nem normál esetben, hanem a magas szénhidrátfogyasztást követő leesett vércukorszint miatt, ami nem ugyanaz.
És többek között az is le van írva, hogy a magas cukor és keményítőtartalmú étkezés ugyan olyan hatással van a szervezetre, mint az állandó stressz, úgyhogy teljesen felesleges szénhidrátpróbákat tenni, mert azzal az ember csak saját magának árt.
http://www.hygeia.de/cortisol
http://translate.google.hu/
Egyébként pedig ha valamelyik hormonszint magas, akkor annak a "párja", amivel szabályozzák egymást - azért is az a könyv címe, hogy Szabályozási betegségek - alacsony lesz. Szülőképes korú nőknél érdemes megnézetni a női hormonok szintjét és rögtön kiderül, hogy tényleg fennáll-e a probléma. Erről itt egy leegyszerűsített cikk: http://www.hormonharmonia.hu/stresszrol-maskepp/a-mellekvese-faradtsag-es-a-kortizol/

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.01 0 0 3874

Szia! Szerintem az egyáltalán nem OK, ha a kisfiad éjszaka 4x ébreszt fel. Én ezzel a témával is kezdenék valamit, végső esetben tényleg a gyermekpszichológushoz is elvinném.

Előzmény: szvétyitszolnyísko (3859)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!