Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2017.04.20 0 0 51

a cukormentességet éni támogatom. (csak egy talált recept volt.)

ha cukor nélkül is eláll, az tökéletes.

 

ültettem 2 hete 3 (konténeres) kerti berkenyét ( év körüli fák:)

ill. konténerben várja az ültetést 3 Hugin fekete berkenye,

1 Viking pedig már elültetve.

Tavaly termett a Nero fajtám.

 

több növényt sem ültettem még ki ebbe az áprilisi TÉLI időbe, majd májusban, a fagyosszentek után.

(fügék, gránátalmák, stb.)

Előzmény: kaalyz (48)
diospyros Creative Commons License 2017.04.20 0 0 50

Lószemű szilvát én is vettem itt, remélem bejön.

Előzmény: kaalyz (47)
csehrigo Creative Commons License 2017.03.31 0 0 49

Ez elmaradt.Majd talán friss hatással megpróbálom.

Előzmény: kaalyz (46)
kaalyz Creative Commons License 2017.03.28 0 0 48

Írtál naspolya lekvár recepteket, sok-sok cukorral, minek.

Én így csinálom, macerás de megéri. Az érett megpuhult naspolyából szemenként kinyomom a belsejét (nem kell a külső héját, meg a pálhaleveleket belefőzni). Egy 5 literes lábasra valót összehozok, majd elkezdem főzni, de előtte 2-3 deci vizet öntök alá mert nagyon sűrű. Amikor látom hogy elég jól lefő a magról a gyümölcshús, akkor átpaszírozom egy sűrű szövésű szűrön.

Az így kapott elsődleges sűrű masszát fogom véglegesen felfőzni, ki fertőtlenített üvegekbe rakni illetve száraz dunsztba tenni. Tehát én egy deka cukrot sem teszek bele, így viszont megőrzi az eredeti ízvilágát. Az átpaszírozás során megmaradt magokat sem dobom ki, mivel marad raja még naspolya, hanem kevés vízzel felöntöm, hígítom, átkeverem, majd utána ismét átpaszírozom. Ebbe a higabb, de még mindig markáns naspolya ízű lében, aprított almát főzők fel. Ezt már izesítem, némi fahéj (pár db. de később kiveszem) szegfűszeg, és kevés gyömbér. Ez az almás - naspolya lekvár is nagyon finom tud lenni. A fahéjat azért veszem ki, mert ha végleg benthagyom, nagyon elviszi a lekvár ízét.    

Próbáljátok ki nem fogtok csalódni.

 

Üdv Zoli.

Előzmény: diospyros (40)
kaalyz Creative Commons License 2017.03.28 0 0 47

Köszönöm az infót, de nem élek vele. Helyette az utolsó pillanatban vettem egy Kisnánai Lószemű szilvafát. Ahogy utána néztem ezt már valamelyik német császár, Miksa is kérte Magyarországról az 1700-as években. Az utóbbi írások szerint, viszont, mint kajszi alany sem elhanyagolható a Fehér Beszterceivel együtt. 

Előzmény: diospyros (39)
kaalyz Creative Commons License 2017.03.28 0 0 46

Én tavaly decemberben szedtem a dugványnak való anyagot. Egyéves vesszők alsó, középső, és felső végéből vágtam kb. 20-25 cm-es darabokat. Sajnos a kezelés ellenére a gyökeresedés nem indult meg. A kihajtott pici levelek elszáradtak. Az idén újra csinálok dugványokat, de azok most hajtásdugványok lesznek, részbe sima, részben Incit-8 al kezelve. Próba szerencse. Egyébként ma néztem a fát, talán helyrejön a tavalyi vizes elárasztás után. Sajna tanácsot adni nem tudok a vesszőszedést illetően, én is csak találgatok. A naspolya dugványozásáról leírást sajnos még nem sikerült találni. 

 

Előzmény: csehrigo (37)
diospyros Creative Commons License 2017.03.27 0 0 45

A nagy naspolya fajtajegyzék :)

 

Hollandi óriás
Hollandiából származó, elterjedt fajta. Későn érik, novemberig szedhető. Gyümölcsei nagyok (50-60 gr.). Héja vastag, rágós, gyakran berepedezik, ezért kevésbé tetszetős. Húsa közepes minőségű, feltűnően nagy magokkal.

 

Szentesi rózsa naspolya

a legízletesebb naspolyafajta. Gyümölcse mellett egyre jobban előtérbe kerül a díszítő értéke is. Lombkoronája önmagában is szép dísze a kerteknek, parkok­nak. Nagyméretű virágai különlegesen szépek.

A naspolyának ez a változata ismeretlen eredetű, Szentes környékén régóta ismerik, elterjedt tájfajta. Korán, október végén szüretelhető, kb. egy hónapig fogyasztható. Gyümölcse nagyon mutatós, szabályos körte alakú. Hosszúsága (40-45 mm) nagyobb, mint a szélessége. Tömege közepes (22-30 g). Héja és húsa a legvilágosabb a hazai fajták közül. A héj színe halvány zöldes- vagy sárgásbarna, fogyasztásra alkalmas állapotban szürkésbarna, enyhén molyhos. Húsa éretten világos szürkésbarna, íze, zamata, levesessége kiemelkedik a többi közül.

Koronája viszonylag laza, kissé szét­nyíló, közepes növekedésű. Vesszői vékonyak, egyenesek. Lombja matt, sötétzöld, nagyon dekoratív. Virágai középnagyok, hófehérek, hólyagos szirmúak.

Vitaminokban és pektinben gazdag gyümölcsét elsősorban frissen fogyasztják, de lekvár főzésére is kiválóan alkalmas. Ezenkívül püré, cukrozott gyümölcs, közönséges, rumos vagy pálinkás befőtt, bor és likőr is készíthető belőle. Más gyümölcsfajokkal vegyesen ivólének is ki­váló.

 

 

Nottingham
Angliai származású, de egész Európában ismert fajta. November elején szedhető, és karácsonyig fogyasztható. Gömb alakú gyümölcsei kis, illetve közepes nagyságúak (18-25 g). A héj színe a napos oldalon piros, egyébként sötétbarna színű. Szabályos középnagy koronát nevel, szép kékeszöld lombozata miatt díszfának is alkalmas. Rendszeresen és bőven terem.

Kiegészítésem: kisebb szemű, mint a Szentesi rózsa, és savanyúbb is.

 

Apyrena
Mag nélküli fajta! Gyümölcse apró és kevésbé áll el.

 

Egyéb fajták:
Metz, Boom en Vrucht, Bredase Reus, Macrocarpa, Nottingham Neu, Royal, Westerveld, Dunkelsteiner Wald, Eschenauer Halbkugel, Puch-Weingarten, Rossatz, Schönbrunner Riesenmispel, St. Michael Kirche.

 

dmkert.hu:

Macrocarpa, Boom en Wrucht, Bredase Reus, Delice des Vannes, Holland óriás, Metz, Monstrueuse d'Evreinoff, Nottingham, Solymári öreg, Sultani, Szentesi rózsa, Tűzelhalás álló, Westerveld

diospyros Creative Commons License 2017.03.27 0 0 44

fekete berkenye ültetvény Németországban, gépi betakarítással:

https://www.youtube.com/watch?v=nqtDGzCyGJg

diospyros Creative Commons License 2017.03.27 0 0 43

4-5 év körüli konténeres kerti berkenye fák kaphatók:

 

www.adam-kert.hu

 

honlapon nincs fenn, de a kertészetben van belőle több, mint 5 db.

diospyros Creative Commons License 2017.03.14 0 0 42

én sem ettem még, de:

 

"...jó érett naspolyák vannak a kertjében, és szívesen ad belőle. Szedtünk hát egy szatyorra valót, és gondoltam, megpróbálkozom egyszer a naspolyalekvár főzéssel.
Az eredmény egy nagyon fimon, különleges ízű lekvár lett, bárkinek szívesen ajánlom.

hozzávalók / 4 adag

elkészítés:

  1. A naspolyákat mossuk át jó alaposan, majd rakjuk fel egy nagyobb lábosban főni. Adjunk hozzá nagyjából fél liter vizet. A  kezünkkel, vagy egy fakanál segítségével nyomkodjuk szét a gyümölcsöket, és sűrűn kevergetve főzzük addig, amíg a naspolyák teljesen szét nem főnek (kb. 15-20 perc).
  2. Ezután az egész masszát nyomkodjuk át egy nagyobb lyukú szűrőn, ami a gyümölcs héját és a magokat felfogja.
  3. A leszűrt gyümölcspéphez öntsük hozzá a cukrot, és tegyük vissza a tűzre. Kevergetve főzzük sűrűre, és forraljuk legalább 10 percig.
  4. Ezután töltsük kis üvegekbe, melyeket egyből lezárunk, és végül 24 órára száraz dunsztba teszünk.

nosalty."

 

és

 

http://regisegeknek.cafeblog.hu/2013/11/10/naspolya-lekvar-most-erik-a-gyumolcs/

 

és

 

 

 

NASPOLYALEKVÁR

HOZZÁVALÓK

  • víz
  • 60 PERC
  • 4 ADAG
  • KÖNNYEN ELKÉSZÍTHETŐ

ELKÉSZÍTÉS

  1. A naspolyalekvárhoz november elején a teljesen érett, egészséges naspolyát mossuk meg, és kézzel zúzzuk bele egy zománcozott edénybe
  2. Öntsünk alá kilogrammonként 2 dl vizet, és főzzük homogén masszává
  3. Utána szitán törjük át, és lassú tűzön, állandóan kevergetve forraljuk min
  4. 10 percig
  5. Végül töltsük a lekvárt kis üvegekbe, és szárazgőzben tartósítsuk
  6. Mézet ne adjunk hozzá, mert ez elveszi a kellemes, kissé savanykás ízét
  7. Cukorbetegek is fogyaszthatják

    https://www.okoskonyha.hu/recept/naspolyalekvar
Előzmény: csehrigo (41)
csehrigo Creative Commons License 2017.03.13 0 0 41

Még nem kóstoltam naspolya lekvárt. De fülig érne a száma ha lehetne ezt az ízt pár hónapig tárolni ! :-)

 

Talán megpróbálom most dugványozni és biztos amit biztos majd az idei friss hajtásokkal is teszek egy próbát.

Előzmény: diospyros (40)
diospyros Creative Commons License 2017.03.13 0 0 40

naspolya dugványozás:

nem tudom :) de gyökereztető hormon por mindenképp lendít a dolgon!

idén nem érek rá kipróbálni a dugványozást, de jövőre lehet!

(és addigra ki is derül, működik-e :))

 

érdekesség, amit most olvastam:

 

naspolya:

  • Mint gyümölcs, lekvárt lehet főzni belőle
  • Gyümölcsének magas pektin tartalma miatt zselé főzhető belőle.

akkor zselésítő por sem kell lekvárfőzéshez? :)

purin -alias húgysav- érzékenyeknek jó hír, zselésítő= zselatin (a francia gélatine-ból) egy áttetsző, színtelen, majdnem íztelen szilárd anyag, melyet az állatok kötőszövetéből kivont kollagén irreverzibilis hidrolízisével állítanak elő.

bár van növényi zselésítő is, de drágább, ami igazán jó.

 

naspolya lekvár tapasztalat?

Előzmény: csehrigo (37)
diospyros Creative Commons License 2017.03.13 0 0 39

a szombathelyi Örökzöld kertészetben most 6.500 ft-ért kapható kb. 4-5 éves fa!!

kb. 2.5 méteres, 4-5 cm átmérőjű a törzse alul, sok ága van.

így már csak 13-15 év a saját termésig!!

Előzmény: kaalyz (36)
diospyros Creative Commons License 2017.03.13 0 0 38

átlag 20 év a kerti berkenye (sorbus domestica) első terméséig.

de olvastam már "csak" 14 évet is :)

az a helyzet, hogy 5-600 évet is megél, vagy talán többet is, minek siesse el az első termést (és a növekedést), van rá ideje bőven... :)

csak nekünk nem, embereknek.

az örökkévalóság fájának is nevezik.

sajnos azonban rózsaféle, és mint ilyen fogékony lehet a tűzelhalásra... :((

berkenye (Sorbus) a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik.

Mint a naspolya is. Erről talán "közismert". talán azért nem "szokott" kipusztulni, mert nem ültetik ültetvénybe.

de pl. szüleim naspolyája 1 év után "elégett" tűzelhalásban...

 

én még berkenyekörtét akarok beszerezni (sorbopyrus)

 

wikipédia:

Magyarországon az alábbi berkenyefajok fordulnak még elő:

Védettek a lisztes, déli és barkócaberkenye átmeneti kisfajai (minden lisztes levélfonákú berkenye).

Idegenhonos fajok:

Előzmény: kaalyz (36)
csehrigo Creative Commons License 2017.03.10 0 0 37

Mikor lehet a naspolyát dugványozni?

Ha most szedek tavalyi(?) hajtásokat az jó vagy sem?

Esetleg az idei friss hajtásokkal próbálkozzak majd?

Gyökerezetető por ajánlott gondolom.

Előzmény: kaalyz (31)
kaalyz Creative Commons License 2017.03.04 0 0 36

Nem akarom elkiabálni, de várjuk meg a végét. Az egy éves hajtásdugvány a legjobban levelesedő, a pet palck oldalán még nem látszanak a gyökerek. Ha érdemben lesz valami úgyis írok majd. A Berkenyéid csodálatosak, én  is gondolkodtam rajta, de koromnál fogva nem biztos, hogy megérném az első termését. Amit olvastam róla, aszerint 15-20 év múlva fordul termőre.

Előzmény: diospyros (34)
diospyros Creative Commons License 2017.02.28 0 0 35

káli-medencei kerti berkenyém 2015. októberében.

nem tudom pontosan hány éves, 4-5 éves közé teszem (ekkor).

 

és 2016. októberében:

diospyros Creative Commons License 2017.02.28 0 0 34

érdekes ez a naspolya dugványozás!

akkor fajtaazonos kell legyen...

 

nem gondoltam volna, hogy naspolyánál működik, de majd ki fogom próbálni!

 

Előzmény: kaalyz (31)
diospyros Creative Commons License 2017.02.28 0 0 33

Tervezek majd egy "kampányt" ráírok más fórumokra, hogy "ide emberek"! :)

Egyelőre még nem, mert én sem tudok most aktív lenni. Tavasszal/nyáron tervezek berkenyevadászatot is, és képek is kerülnek fel. Ill. a naspolyáimról, fekete berkenyéről, somról is...

addig is, ha valaki képeket, hozzászólást osztana meg, szívesen vesszük :)

diospyros Creative Commons License 2017.02.28 0 0 32

Köszönöm a választ, jobbulást kívánok.

Akkor célba ért az e-mail-em :)

Akkor a naspolya lekvár készítést ki kell próbálni! Csak sajnos még nem termett annyi.

Szombathelyen is van egy kerti berkenyém, ill. láttam még máshol is kiültetve.

Előzmény: kaalyz (31)
kaalyz Creative Commons License 2017.02.14 0 0 31

A dugványozott naspolyából 4 db megindult. Biztató jeleket látok még legalább 3 db-on. 

A Holladi Óriás szerintem nagyon jó ízű. 2014-ben, 6 rekesz /mandarinos rekesz) termett. Ez a vízelöntés előtti évben volt. Én október végén leszedem, majd az erkélyen tárolom. Műanyagot teszek alá, hogy ki ne száradjon az érés folyamán.  Mivel nálam emiatt egyszerre érik, zömével naspolya lekvárt készítettem belőle. Egyrészt natúr, másrészt ízesítve. Eszméletlen finom lett, nekem a natúr ízlett a legjobban, mivel ez olyan volt, mintha a fáról vettem volna le.

Valamikor találkozhatunk, ha javul az idő, és az állapotom.

 

Üdv Zoli.

 

 

Előzmény: diospyros (29)
diospyros Creative Commons License 2017.02.13 0 0 30

9 féle naspolya a gyümölcsfa oltvány kínálatban:

http://dmkert.hu/kereses?s=naspolya&x=0&y=0

diospyros Creative Commons License 2017.01.19 0 0 29

Naspolya dugványozás:

érdekes kísérlet, erre még nem gondoltam, ill. nem tudtam róla, várom a híreket!

Mi a vélemény Holland(i) óriásról?

Nekem csak a Szentesi és a Nottingham termett csak, bár ettem már hollandit, van is ültetve egy,

de a favorit a szentesi.

Illetve tavasszal ültetem ki a Delice des Vannes, Mosnstrueuse d'Evreinoff fajtákat. (Most a pincében vannak elvermelve, talán jobb is, hogy ősszel nem kerültek kiültetésre az erős mínuszokba a pici csemeték, bár nagy valószínűséggel nem fagytak volna ki.)

Így lesz 11 féle, ha jól számolom.

Előzmény: kaalyz (28)
kaalyz Creative Commons License 2017.01.18 0 0 28

Van egy Holland Óriás naspolyám, még 2000-ben ültettem. Szép nagy bokor lett belőle, sokat termett. Tavaly júniusban a sok csapadék miatt a víz elborította a tövét. Sajnos ennek hatására (más oka nem volt) hiánybetegség tünetei jelentkeztek a levelein, emellett a gyümölcsök is kicsik csököttek lettek. A korona mintegy 40-%-án viszont a lombozat szép zöld maradt és a gyümik is megfelelő méretűek voltak. Remélem a vízborítottság hatása elmúlik ez évre. Viszont azutánpótlásról is szeretnék gondoskodni, ezért pár vesszőt dugványoztam. Állítólag a naspolya dugványozással is szaporítható. A tövüket INCIT-8 -al kezeltem, a pet palackokat a lépcsőházba tettem. Várom az esetleges megeredést, erről majd beszámolok.   

Előzmény: diospyros (20)
diospyros Creative Commons License 2017.01.04 0 0 27

Erdélyi János - A szenvedelmes kertész - A nemtudom szilva [2003]

diospyros Creative Commons License 2016.12.31 0 0 26

Boldog Új Évet!

diospyros Creative Commons License 2016.12.29 0 0 25

Ü

diospyros Creative Commons License 2016.12.29 0 0 24

Átkerültunk a gyümölcsfák alá ;-)

unartis: Creative Commons License 2016.12.26 0 0 23

Esetleg mogyoró, szelídgesztenye, dió, nagyapáink utóbbit előszeretettel ültették!

unartis: Creative Commons License 2016.12.26 0 0 22

Javasolt növény még, amely belefér ebbe a témába:

eperfa/szederfa(Morus alba), (Morus nigra), már  termesztett növénykultúránk része, mind a két típushoz volt szerencsém ismerni, még gyerek koromból(1980-as évek), sok helyen még ma is fel lelhető, igaz már nem olyan népszerű mint hajdanán.

Kelet-, és Közép Magyarországon még előfordul, Csongrádon a P3NNY markett parkolójahoz közel  az út mellett is van néhány tő, mindkét fajból, típusból!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!