Keresés

Részletes keresés

bestpixel Creative Commons License 2015.12.13 0 0 15269

Mindkét adapter nagyjából azonos méretű, a Sony kicsit, kb. 1 mm-el hosszabb/magasabb. Az M42 jóval hosszabb, tehát nem erről lehet szó. Utánanézek a Sony NEX és a micro4/3 bázistávolságoknak...

Előzmény: nemethla (15268)
nemethla Creative Commons License 2015.12.13 0 0 15268

Nem, így kell lennie. A Leica M39 bázistávolsága más, mint a másiknak, az valszeg az M42-vel azonos, tükrös M39 -re van méretezve.

Előzmény: bestpixel (15267)
bestpixel Creative Commons License 2015.12.13 0 0 15267

Ahogy megnéztem a Jupiter-9 obit, azt vettem észre, hogy L39-micro4/3 adapterrel Oly PEN-en volt végtelen, de M39-SonyNEX adapterrel Sony A7-en pedig nem. A 39-es menet mindkét adapteren metrikus(nak néz ki: nem szorul az obi). Az adapterrel lehet a gond?

bestpixel Creative Commons License 2015.12.13 0 0 15266

Nos, az M42 adok-veszek topikból jövök ide, mert ide való a téma folytatása.

 

Szóval:

Rőth Sándor, Rolvanden, Jahno:

Nem tudom, mi az igazság, hogyan minőségellenőriztek a szovjet érában objektíveket (nem voltam ott), de az biztos, hogy más termékek esetében is volt cocialista és randa kapitalista megkülönböztetés: órák, autók (Lada: külön nyugati extrék, stb.) stb.esetében, így logikusnak tartom, hogy a jó obik mellett készülhettek még jobbak is.

Az 50-es Industarokról azt olvastam itt, hogy mivel egyáltalán nem volt minőségellenőrizve, nagy a szórás, ki kell fogni a jó példányokat.

De mindegy is, ki kell próbálni az adott objektívet, ha jó, akkor jó, hanem, akkor nem. ;)

 

 

nemethla Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15265

Akkor érthető voltam, köszi. Szép fényeket!

Előzmény: Kersti (15264)
Kersti Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15264

Kösz!

nemethla Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15263

Hátrahúzod a rugó ellenében a rekeszgyűrűt, és az ütköztetni ( egyben használni ) kívánt legszűkebb rekeszhez állítod, igazgatod kicsit, hogy beugorjon. Utána az elülső, szabadon jobbra-balra tekerhető gyűrűvel tudod a beállított rekeszig leszűkíteni, vagy teljes nyílási nyitni. Ha csak a kellő mélységélesség a cél, használd a legszűkebben, és csak annyira tekerd el a szűkítő gyűrűt, ameddig a mélységélesség miatt kell.

Előzmény: Kersti (15262)
Kersti Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15262

Sajnos nem :-(

Előzmény: nemethla (15261)
nemethla Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15261

A presetes megoldással ezek szerint még nem találkoztál.

Előzmény: Kersti (15260)
Kersti Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15260

Szép estét!

Egy kis segítséget kérnék: ma délután vettem a kezembe az Ukrajnából  frissen érkezett Industar 61 L/Z-et.
Ennél  az obinál a rekeszérték állítás nem olyan mint mondjuk a Heliosnál?
Vagyis fixen nem ugrik be egy adott értéknél, hanem egyenletesen forog a rekeszállító gyűrű?
Valami orosz youtube oldalon láttam hogy a rekeszgyűrűt le lehet nyomni és úgy mintha fixen rögzülne egy adott rekeszértéken.
Mert az enyémet is le lehet nyomni az obi hátsó lencséje irányába, de olyan furán ferdén nyomódik le és nem olyan jellegzetes beakadós mint azt a videón láttam.

pater68 Creative Commons License 2015.12.10 0 0 15259

Sajnos újat kell venni.

Előzmény: GBENY0V (15256)
Noxin Creative Commons License 2015.12.09 0 0 15258

Többféle generációs chip van, ami jó volt a régihez az nem jó az új vázhoz.

Az ebayon úgy is már igy hirdetik azokat amik jók az újabb vázakhoz.

Előzmény: GBENY0V (15256)
GBENY0V Creative Commons License 2015.12.09 0 0 15257

 az elmaradt kép.

Előzmény: GBENY0V (15256)
GBENY0V Creative Commons License 2015.12.09 0 0 15256

Most kerültem én is ebbe a helyzetbe.

 

Nekem is van egy M42 - EOS chipes adapter átalakítóm.

Az EOS 350D gépen eddig tökélesen működik.

Az EOS 700D gépemen viszont nem működik vele, a gép szoftvere le is fagy. Az üzenet:

"sikertelen firmware-frissítés. próbálja újra a frissítést.''

"a firmware memóriakártya frissítést igényel."

 

A neten látom, hogy nemcsak nekem van ez a gondom. És eddig még nem talált rá megoldást senki? Csak a leragasztás?

 

Magam arra gondoltam, hogy a fókuszmotorra semmi szükség nincsen és azt ragasztottam le.

Ettől kezdve megszűnt a hibajelenség.

 

DE a pontos élességbeállítást segítő csippanás nem jött elő.

 

Ez lenne a megoldás?

Miért nem jó az eredeti chipes adapter?

Előzmény: lgr24 (12834)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.12.09 0 0 15255

A 2/100-as nagyon jo kozelre, a 2,8/40-es meg izgalmas.

Előzmény: nemethla (15252)
pagrus Creative Commons License 2015.12.09 0 0 15254

Erre én is kíváncsi vagyok, ha Canon vázam lenne akkor biztosan vennék egy 2/100-ast. Hasonló lehet egyébként a helyzet, bár a hosszabb fókusz makrónál jobb korrekciót tesz lehetővé távolra. Ilyen pl. a Panagor 2,8/90 Macro, de annál sem változik az a viselkedés, hogy később éri el a "tökéletességet", 2,8-4 körül még elég lágy portrézáshoz. Az ugye nem kerülte el a figyelmedet, hogy az 50-es normál középen 4-esen már a maximumot hozza?

Előzmény: nemethla (15252)
pagrus Creative Commons License 2015.12.09 0 0 15253

Pl.a medical makróik nem crc-sek:

 

http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/specs.html#55Micro

Előzmény: Rőth Sándor (15251)
nemethla Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15252

Kösz a demot, érdemes volt. Már csak a 2,8/100-as makro  vs 2/100-as kistele portré demoja kellene...

Előzmény: pagrus (15250)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15251

A Nikon CRC rendszere atrendezi a lencseket a lencserendszeren belul, azzal javitja a tavoptikakat, kozelre, a makrokat meg tavolra, mar amelyik ilyen epitesu. 

Előzmény: pagrus (15250)
pagrus Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15250

Akárhogy is forgatjuk, normál obiból nem lesz makró :) Fordítva is igaz, egy makró a legenda szerint jo távolra is, a tesztek szerint viszont az is csak kompromisszum.

 

Minolta MD 1,4/50 és Minolta MD 3,5/50 Macro távolra, a kép közepén. Hangyányival ugyan de jobb a normál:

 

 

...és a szélén, ahol a makró obi jobban lemarad:

 

 

Ugyanez a kép obi egy karórán, a makró alig vagy nem torzít, a normál obi hordós torzítású:

 

 

A dátumot a normál obi színezi, a makró nem színez:

 

 

Szóval makróra a makró obi a jó, távolra meg a normál, mily meglepő :)

 

 

nemethla Creative Commons License 2015.12.08 0 1 15249

A makrozáshoz retro állású obik használata elsősorban a síkra/térre korrigáltság miatt van.  Idézek:

" A normálobjektívek korrekcióját nagy távolságokra végzik el. Miután N>1 nagyításnál az optikai viszonyok fordítottak ( kis tárgytávolság, nagy képtávolság ), ezért ilyen esetekben az objektívet egy... fordítógyűrűvel kell a kamerához erősíteni. " Műszaki fényképezés, G. Schröder, Műszaki Könyvkiadó, 1985.

Másik könyv: "A normálobjektív fajták erős nagyításra alkalmatlanok. Az ehhez szükséges kis felvételi távolságok esetében a feloldóképességük lényegesen romlik." Dékány Sándor, Műszaki fényképezés és filmezés, MK, 1973. Ebben a kötetben egyébként már a holográfiáról is esik szó...

 

Előzmény: moTmeN (15244)
moTmeN Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15248

hat, a ketszerezovel csak csinjan bannek akkora pixelmerettel.
Nekem Canon 100/2.8-assal van tapasztalatom (meg sigma ex 2xtc-vel). Meg annak idejen a 300D 6 megapixelenel elment, nem volt nagyon zavaro a minosegromlas, de amint kisebbek lettek a pixelek (ertsd az esetemben 40D majd 7d markII), elegge kiveheto volt a minosegromlas. Max 1.4-es telekonvertert hasznalok. Kozgyuruvel erem el a szukseges nagyitast, ha az nagyobb, mint 1.4 : 1.

Előzmény: pagrus (15247)
pagrus Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15247

Másik lehetőség a makró kétszerező ami magában is "tekergethető", nagyobb leképzés esetén plusz közgyűrűvel kiegészítve. Nekem Minolta MD 50-eshez van, de mióta megvan a Minolta MD Macro objektívem azóta nem használom. Lehet, hogy M42-re is létezik ilyen:

 

 

Előzmény: moTmeN (15246)
moTmeN Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15246
Előzmény: pagrus (15245)
pagrus Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15245

Persze, az objektív fordítás makró kihuzaton értelmes dolog:

 

Előzmény: moTmeN (15244)
moTmeN Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15244

Tovabbra is megjegyezve, hogy nem volt a kezemben meg volna, igy csak altalanossagban gondolkodom az altalam ismert m42-es lencsekrol (flektogon, sonnar, biogon):
Fokuszalaskor a teljes optikai keplet fix egysegkent mozog az m42-es foglalathoz kepest, egyutt a frontlencse elotti szurovel. Mindezt ha megforditja az ember, es a szurot a szenzortol fix tavolsagra rogziti (magyaran nem hasznal kihuzatot, masik objektivet kuplunggyuruvel), akkor tulajdonkeppen egy fix lekepezesu optikai rendszert kap, allithato melysegu napellenzovel. 

Előzmény: Kersti (15242)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15243

Nem, azzal olyan objektiveket lehet nagy lekepzesu makrofotozasra alkalmassa tenni, amit nem arra terveztek. pld. 1:1 lekepzes eseten mindegy az objektiv milyen iranyban all.

Az viszont nem mindegy mennyire kezelheto. Egy rendszer makroobjektiv mellett nyitott rekesszel lehet fenyt merni, fokuszalni.

Retro allasban ez korulmenyesebb es dragabb. Nem lehet szurot, napellenzot felszerelni.

Maga az M42-es csatlakozas ezert tulhaladott, ritka, es nem megbizhato az informacioatvitel a vaz es az objektiv kozott.

Előzmény: Kersti (15242)
Kersti Creative Commons License 2015.12.08 0 0 15242

Köszönöm mindkettőtöknek a választ.
Most már érthetőbb a dolog.
Vagyis ez a fordítógyűrűzés az optika határainak feszegetése :-)

 

Előzmény: moTmeN (15240)
pistik100d Creative Commons License 2015.12.07 0 0 15241

Bár az Ymmar-hoz nem volt köze Dulovitsnak az tény, hogy ő nem rajongott ahogy ő fogalmazott a "metszően éles" Tessar-okért :)
A DUTO lágyító előtét pedig ugye ma is az ő nevét hírdeti.

Előzmény: nemethla (15239)
moTmeN Creative Commons License 2015.12.07 0 0 15240

nem biztos, hogy ertheto, amit irsz, szerintem a masodik feleben elkeveredtel.

 

Tehat 1:1 az ugy, ahogy mondod. Azon tul pedig hanyadoskent erdemes gondolni a szamokra, tehat 1:3 az 1/3 azaz harmadakkora lesz a kep, mint a targy, 3:1 eseten meg haromszor akkora. Szerintem amit nemethla 1:5-kent extremnek ertett, az az 5:1 lekepezes, magyaran az otszoros nagyitas. Akkora lekepezes utan kezdenek eleg ocsmany aberraciok fellepni. Peldaul 13:1 : http://fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=141758

 

Volnam nem volt meg sosem, de 50mm-es 1:1 lekepezesu objektivvel keztem a makrozast, es valoban nem volt egyszeru. Hajnalban, amikor a rovarok lassuak, nem elkepzelhetetlen igy is elcsipni oket.
http://fotozz.hu/fotot_megmutat?Foto_ID=107964

Előzmény: nemethla (15236)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!