Én a húsalapú tápokra gondolok, nem a hús és állati származékok címűekre.:) Ha már a példáknál tartunk...nekünk 2 boxi szukánk van, kb. egyidősek is, ugyanolyan "napirenddel", ugyanannyi mozgással, életmóddal. Mégis, az egyikük ugyanannyi mennyiségű táptól kerekebb, így ennek tudatában kevesebb mennyiséget kap. Ez szerintem ilyen egyszerű, tapasztalni kell, melyik kutyának, mi a megfelelő, mi a legjobb. Nyilván, ha látom a kutyán, hogy felpuffad, kifakul a szőre, erősen vedlik és hatalmasakat kakkant a táptól, az annak az eredménye, hogy nem jó a táp-kaja, nem jól hasznosítja a kaját, tehát nem ez a jó neki, ugyanígy, ha híg a széklete több nap után is, az is azt bizonyítja, valami nem stimmel a kajával. Sokan mondják, olcsó táp, ugyanolyan jó, mint a drága. Én etettem középkategóriással is, amiből 40-50 dkg volt a napi adag, 2 részletben kapták. Annyit kakiltak tőle, hogy kb. több jött ki belőlük, mint amit megettek, nem tudták jól hasznosítani, ugyanakkor nem is fogytak, nem is híztak tőle. Ezt a tápot elfelejtettem. :)
Az a 30-40 százalékos hústartalom sem annyi, mert ha megnézed, ez sokszor hús és állati eredetű fehérje megnevezés alatt fut, ami ugye tulajdonképpen az, hogy hús, meg akármi. A hús meg ugye sok fehérje, némi zsír, egy kevés szénhidrát és akármi. A nem préniumtápokról sem mondanék rosszat. Számomra nem ennyire egyértelmű a dolog.
Az előzőekben is fejtegették, de még mindíg feszegetném: Van mondjuk egy kistestű, kifejlett kutya, ami panelban lakik, hetente 3 órát sétál/szalad. Van egy testvére vidéken, 300nm-es telken szaggatja a kerítést, de onnan soha nem léphet az utcára, és nem teheti be a lábát a lakásba. Van egy másik testvérük, aki szintén panelban él, de naponta sétál/szalad 3-4 órát, agilitire és iskolába jár. És van egy 4. testvér, aki családiházban lakik, 100nm-en szaggatja a kerítést, naponta 1 órát sétál, a lakásba is bejár, ott van a vacka is. Vegyük hozzá, hogy ezek különböző nemüek. Azt hiszem, nincs olyan táp, ami mind a négynek egyformán jó. De nincs olyan házikoszt sem. És ezek egy alomból való kölykök...
Szerintem a tápgyártóknak nem feltétlenül az a céljuk, hogy a kutyának optimális legyen a táplálása, hanem hogy minél többet eladjanak belőle.
Csak azért idézlek mert benne van a válasz, ha én nem optimális tápot gyártok a te kutyád lefogy vagy nem is eszi meg akkor te többet nem veszel, nem!? Szerinted nem igy van?
Nem a 4-5% hústartalmú tápokat kell etetni a kutyákkal. A prémium minőségűekben minimum 30-40% a hústartalom, ami ettől alacsonyabb arányban tartalmazza a húst, azt jobb elfelejteni. Én prémium-szuper prémium táppárti vagyok, lehet rámdobálni a köveket. :) Nem a szójás, tartósítószer bombát, búzát, kukoricát tartalmazó tápokat kell előnyben részesíteni, mert ezektől valóban felfordul szegény kutyi. :(
Szerintem a tápgyártóknak nem feltétlenül az a céljuk, hogy a kutyának optimális legyen a táplálása, hanem hogy minél többet eladjanak belőle.
Sokan veszik a Chappit, Pedigrét, ami nem túl jó minőségű táp, de helyette aranyos, jól menedzselt reklámja van, dizájnos zsákban van, dizájnos falatkákkal.
A jobb minőségű tápot pedig sokan az áruk miatt nem veszik meg, pedig abból kevesebbet kell adni a kutyának, mint a kevésbé minőségi tápokból.
Talán a kutyatáp gyártok azért költenek sok pént a fejlesztésre, hogy a kutyáknak optimális legyen a táplálása. Gondolom ez nekik is cél mivel akkor nem lesz forgalom és nem tudnának ebből élni. Akik főznek azok a változatos etetésre esküsznek, A Vuk -ban tényleg aranyos, hogy ma kacsát holnap libát kérnek, de mert emberi tulajdonsággal ruházták őket fel. A ragadozó falka ha 1bizonyos zsákmány állat van böségesen a környéken akkor ameddig a falka sikeres azt eszi, akár életük végéig. A csontot nem kell, hogy megegye, de a rágáshoz igen is szükséges, nagy méretü csonttal megoldható. De lehet csak porokat ahogyan irtad, meg csupa mesterséges /rágó rudak/ adni neki, mert ők ugysem mondják, hogy ez nem túl jó nekik.
ha vegigolvasod a topikot akkor szerintem megtalalod a valaszt a kerdesedre.
en nem adnek soha eletemben többet tapot, de sok sok ember meg van gyözödve, h csak tappal lehet kutyat (macskat) kielegitöen etetni. (hatasos a reklamhadjarat)
legaranyosabb most eppen nalunk a vendegmacska volt, aki ellopott egy sült csirkecombot, leragta a csont veget es a csalad kiborult, h nem art-e neki a porcogo!? mondtam, h aaa az egeret, madarat videken mindig kifilezik a macskanak ...
de jo üzlet; ne adj csontot, mert az art, helyette vegyel porban/tablettaban csonterösitöt, es mücsontot, mert ugye a fogat is tisztitani kell ...
Kicsit oktalanul halt ki ez a topic, gondolom a labradoros téma nem minden kutyatartót tartott éberen. Pedig szerintem mindenféle kutyatopicban újra meg újra felmerül, hogy mit adjon a kutyájának. Jómagam szívesen adnék tápt, de a kutyusom képes 3 napig is meglenni kaja nélkül, ha nem azt kapja, amit szeret. Szerintem nem vagyok egyedül. Ismerek egy kutyást, akinek annyira nem eszik a kutyája, hogy kilátszanak a bordái. Kézből eteti, de kizárólag a sertésmáj hozza meg az étvágyát. Nem agyontenyésztett kutyusokról van szó, hanem vérbeli utcagyőztesekről.
Sajnos olyan sokfajta táp van a piacon, és annyiféle összetevő, hogy képtelen vagyok megbirkózni vele, hogy végülis mi lenne a legjobb a kutyusomnak. Ő főttkaján él, pontosabban párolton, mert saját levén szoktam megpárolni a csirkeszárnyat-combot-farhátat. Néha egy ici-pici só, néha az sem. Hetente egy nap kap szívet-zuzát-májat-nyakat és legalább egy naoot ki szokott hagyni magától. A tápot kicsi kora óta nem eszi.
Bevallom a 4-5%-os hústartalom engem sem vonz, azon sem csodálkozom, hogy a bolti felvágottak sem jönnek be neki. A száraztápból több kilóval van otthon, de akármilyen vonzó az értékelésük, a kutyám lepontozta őket.
Ki mondja meg, mi kell valóban a kutyának? Természetes, hogy más jó egy útépítőnek, mint egy titkárnőnek. Őszintén: a táp megoldás, vagy csak félmegoldás:
A labrador topicon,még régebben valaki tituált tenyésztőnek,és nem emlékszem rá,hogy az ellenkezőjét állítottad volna,ezért gondoltam,hogy tenyésztő vagy.
Más:
egy kis tévedés...azok a zömök testű,robosztus kutyák,akikkel vadászni járnak,még véletlenül sem kövérek...egy gramm fölösleges súly sincs rajtuk.Nekik ilyen az alkatuk!!!És elhiheted,hogy strapabíróak!!
Nem minden kutyának azért széles a háta,mert kövér...az eredeti vadász labrador is
olyan,nézzél utána.
Csak ezek nem járnak kiállításra...helyette dolgoznak.Keményen.
keves olyan kutyas konyv van ami nekem nincs meg ... illetve a regi konyveimtol megszabaditott egy kedves oszt.tarsam, "elfelejtette visszaadni". labradorokbol szeolvastam magam, de ez nem lenyeg.
Kanadaban szinte a leggyakoribb kutya a labi, a MIRA a vilagon az egyik leghiresebb segitokutyakepzo, latom a kutyaikat, ismerem oket. latom melyik kutya dolgozik es melyik santikal ...
es a tap-kaja-testalkat az szerintem osszefugg, engem egy cseppet nem zavar, ha itt beszelunk rola, csak konyorgom ne legyen hiszti es sertodes.
Nem is neked irtam hogy tenyésztőnek "tituláltál", de lényegtelen. Azt meg főleg nem irtam hgoy csak én értek hozzá. Nem kéne kiforgatni a "gondolataimat". Csak elmagyaráztam a véleményem, amit "tényekkel" támasztottam alá, mert te kérted.
A munkaversenyeken gizda kutyákak a többszörös gyöztesek nem a nagydarabok. (általában, nagyon nagy százalékban! ami azt jelenti hogy biztos van show vonalas győztes is vagy duál is.)
Nyilvánvaló hogy egy vékonyabb ergonómikusabb kutya könyebben mozog terepen, gyorsabb és lendületesebb ezt azért ismerjük el.
Én (sem?) nem vagyok orvos, csupán ismeretségi körben látom hogy tiz kövér emberből nyolcnak legalább fáj a térde, lába, dereka.
Ó bocs ez kimaradt: "meg tudod magyarázni hogy vajon miért nem a felső képen lévő (vagy hasonló alkatú kutya) indul a versenyeken és lesz "munka"champion? ;)" Hát mert akinek ilyen kutyája van, az megy és vadászik vele és eszébe nem jut, hogy kiállításon valaki más döntse el, jó-e a kutya vagy sem. Ő maga dönti el, hogy jó-e! Kérdezz csak meg valakit, aki rendszeresen nevezi a kutyáját, neki mindegy-e ki a bíró? Ha ismered a kiállítások és versenyek világát, akkor pont ugyailyen jól kellene ezt tudnod. Míg fiatal volt a kutyám, mi megfordultunk néhány helyen. Egész életemre elment tőle a kedvem, hogy versenyre, vagy kiállításra akarjak menni.
Már megin a szóhasználat... én nem tituláltalak tenyésztőnek, de épp lehetnél az is. Miből gondolod, hogy csak te érthetsz ehhez a kérdéshez? Szvsz sem a kutyákkal sem az emberekkel kapcsolatosan nem értek egyet veled. Porcos és kopásos problémák nem feltétlenül csak súly eredetűek lehetnek. Az igaz, hogy a túltáplálás nem javít az ilyen helyzeten, de nem mindig az az okozója. Lehet baleseti, vagy túlterheléses előzménye, vagy hozza a génjeiben. Ezért is kell szűrni az arra hajlamos kutyákat. A túlterhelés pedig éppen a vékony egyedeket veszélyezteti inkább. Függ attól is, hogy milyen idős korban vonják munkába a kutyát, kifejlődött-e már teljesen, vagy még növésben van. A magam részéről kiszálltam a vitából, mert úgy gondolom, ennek nem itt a helye. Ráadásul terméketlennek érzem, mert nem vezet sehová. Vannak ilyen meg olyan testvonalú, karakterű kutyák, kinek ez kinek az jön be. Olyan hogy csak ez lehet jó, vagy csak a másik szvsz nincs, mindenütt van előny, lehet hátrány és mindenki szeretheti azt amelyik neki jobban tetszik. Szerencsére a tenyésztők között még akad, aki hasonlóan gondolja, és nem megy el az éppen aktuális divattal.
Nem tudom honnan veszitek ezt a baromságot, de nem te vagy az első aki "meggyanusit" hogy tenyésztő vagyok. De mindegy....
Az én véleményem szerint a felső képen levő.
Elfogadom a véleményed, de akkor talán azt is meg tudod magyarázni hogy vajon miért nem a felső képen lévő (vagy hasonló alkatú kutya) indul a versenyeken és lesz "munka"champion? ;)
DPhez: valószinüleg nem a cingár kutya lesz dp-s vagy izületi beteg, mint ahogy embereknél is a dagadtnak fáj a térde... Statisztikaként nézz meg öt-öt csak munkavonalra ráállt kennel és csak showvonalas kennel kutyáit. Biztos vagyok benne hogy az ősök között is nagyobb részben az utóbbiak között lesz nem mentes kutya. Ez meg az én véleményem.
Egyébként meg ez az egész már nem ide való és 62x ki lett tárgyalva már a retrieveres topikban, de ha akarod ott ujra elővehetjük a témát.
Nem hagyott nyugodni...beleolvastam Richard A Wolters könyvébe,megtaláltam a google-vel.A NEMZETKÖZI KUTYA-ENCIKLOPÉDIA szóról-szóra írta le a fajta eredetét,
az ő könyvéből.Pont azt,amit én idéztem az enciklopédiából.
Ez az idézet a NEMZETKÖZI KUTYA-ENCIKLOPÉDIA/1991/-ből
való.Olvasd el benne a fajta eredetét.De sok más helyen is olvastam már,rengeteg könyvet begyűjtöttem róluk,és úgy általában a kutyákról.
És láttam dolgozni az eredeti,robosztus kutyákat .....ahol én jártam,nem is használtak ilyen vékony kutyákat.Kitűnően bírták a vadászatot.
Ha belegondolunk,hogy Új-Funlandon,ahol először használták ezt a kutyát,a halászok mellett dolgozva,azt volt a feladata,hogy vízbe ugorva partra vigye a teli háló vontatókötelét,akkor elképzelhető,hogy nem egy vékonydongájú kutya volt.
Ugyanitt (is) képet is találsz az első kutyákról.
Eszerint a labrador magassága kannnál..57-62,szukánál 54,5-59,7 cm.
Nézz körül mazsi...még a robosztusabb labradorok is 60 cm felett vannak.
Én amiket láttam vadászaton,alacsonyabb,rövidtestű,robosztus kutyák voltak.
Kitűnő kondicióban,hihetetlen strapabíróak! Nem véletlenül írja az enciklopédia,hogy kopót meghazudtoló a képességük.
Nem idézek az enciklopédiából,mert tudom,hogy Te utánanézel mazsi..fenn van a neten is.
Egyébként "kicsi,de csodálotasan képzett vizi kutyának"jellemezték,természetesen
a szintén Új-Funlandról származó óriás újfunlandihoz képest.
Ezt a könyvet egyébként megszerzem...pont ez nincs meg...
hat az eredeti ujfundlandi labrador az se igy, se ugy nem nezett ki ... magasabb volt, massziv, de nem tomzsi, feher labvegekkel ... nagyon hasonlit az itteni berni pasztor - labrador keresztezeshez = labernois. ha tudod szerezd be ezt a konyvet;
Richard A Wolters: Labrador Retriever
a standard az elvileg egy kene, h legyen csak azt a tol - ig kicsit szabadon ertelmezik.
teljesen egyertelmu, h a vekonyabb fele labi az ami a sportosabb, ugyesebb es kevesbe beteg ... aztan, h kinek mi tetszik az mas kerdes. nekem se tetszik a vizslaszeru labi, de hogy jobban birja a strapat az tuti.
A standard...erről megoszlanak a vélemények.Vegyél 3 fajta könyvet a labikról,és rájöhetsz,hogy mind a 3 könyvben más méretet adnak ki standardnak.A labi lapon ebben már megegyeztünk.Amit én leírtam standardet,az az erdeti fajtáról szól.
Megpróbálok mégegyszer küldeni,nem tudom,hogy miért nem ment el.
És még mielött leszólnád a tájékozottságomat,elmondanám,hogy lehet hogy tenyésztő létedre nem olvastál annyit a fajtáról,és eredetéről,mint más,akit talán a tenyésztésen kívűl más is érdekel a fajtáról.
Csak egy kis idézet " Robosztus,mégis úgy úszik,mint a hal.Ha akár a legkellemetlenebb talajon futó vad után küldik,olyan tüzes lendülettel vadászik,mint a legjobb kopó.Ez a nemes állat évszázadok óta szolgálja erdőn-mezőn vadászó gazdáját.Erős felépítésű,közepes méretű kutya,viszonylag rövid testű,szilárd,atletikus ,jól kiegyensúlyozott termet.Kiváló apportirozó vadászkutya,mely képes vizi,és főldi vadra ,hosszú órákon át,nehéz körülmények között vadászni......."a könnyű,cingár alkat nem kívánatos"
" Termetük..kanok 29,5-35.5 kg......szukák 24,5-32,5 kg. súly"
Amikor régen behozták a labradorokat Újfundlandról,akkor még ilyenek voltak a kutyák.És VADÁSZTAK!!!Valamint húzták a halászoknak a hálót ki a vízből,amit nemigen tudok elképzelni az alsó képen levő kutyáról.Lehet hogy a munkavonal évtizedek óta ez,de a labrador évszázadok óta ilyen,amilyennek leírtam,és sajnálom,de nekem az tettszik.Tettszene,ha a tenyésztők már nem kavarták volna össze úgy,hogy ilyen képeket is tudsz mutogatni.És valahogy érdekes módon,akkoriban nem volt DP-s kutya,most meg 10-ből 6 kutya azzal küszködik.
Nyújtsuk csak tovább a méretét.Az hogy ilyen kutyák vannak most,az a "tenyésztők érdeme".Én /de már írtam/jártam Svájcban,Németországban vadászni,egy ilyen "cingár" kutyát nem láttam,vadászni ezeket a robosztus termetű kutyákat láttam.
És lihegés nélkül végigfutották a távot.
Valóban nem szóltad le a kutyáját senkinek,de azért a stíluson talán kéne változtatni,mert nem biztos,hogy Te vagy az egyetlen,aki ismeri ezt a fajtát,és a fajta eredetét.Van aki hobbiból foglalkozik a kutyák eredetével,a fajtával,és mindent elolvas róla.Persze,van ebben lexikális tudás is...de mennyivel rosszabb a lexikális tudás,mint a tenyésztés,ha nem ismerem jól ,és nem küzdök a fajta tisztaságának eredeti jellegéért,hanem átállok a divatra?
Én nem szégyellem,hogy erről a fajtáról (is),elég sok lexikális tudást halmoztam fel.
Engem érdekelnek a kutyák,bár nem vagyok tenyésztő.Ha módom volna rá,lennék,
de biztos,hogy akkor ragaszkodnék a fajta eredeti állapotához.Ezért inkább nem is tenyésztenék.Mert divatkutya lett,akik aztán mennek az utcára,tele a menhely velük:((((Nagyon sajnálom,hogy ez a kiváló fajta az utcára került:((
A témát nem vitának szántam...csak leírtam a véleményem.
Nem hiszem hogy csak küllembiróként érne bármit is a véleményem, bár véleményt még nem is irtam. Nem igazán érdekel kinek milyen a kutyája, dagadt e vagy sovány, hosszú, magas, alacsony vagy széles, soha nem szóltam le senki kutyáját. Mindenkinek az a szép akije van.:)
Csak hogy érthetőbb legyen - mivel ezt az "érvelést" már többször is irta, mertem hozzászólni hogy egy pár könyvet vagy weblapot még olvasson ki vagy, esetleg egy két fieldtrial vagy workingtest sem ártalmas. A munkavonal évtizedek óta vékony, jól izmolt, karcsú és hosszú lábú, fejü. Az igazi munkavonal!
Az eredeti labradornak egyébként már köze nincs a mostani show vonalakhoz, nézz meg néhány régi ujságot, képet, weblapot. (Tény, ez sem az én véleményem.)
Izelitőként két kép. Az egyik munkachampion, a másik kiállitási. Szerinted melyik fog full tempóban végigrohanni egy egész napos hajtást zokszó nélkül? Ki dőlne ki?
(és még mielött meggyanusitanál, nem mondtam véleményt egyik kutya munkájáról sem!;)
Ha ilyen stílusban szólsz be, minimum indokolnod kellene, mitől van ekkora nagy (na majd mit mondtam) hozzáértésed! Ez itt baráti beszélgetés - lehet egy kutya sovány, jó testű és akár kövér is ha a gazdájának tetszik és ő jól érzi úgy magát az a kutya és gazda dolga! A véleményed meg akkor ér valamit, ha pl. labrador küllembíró vagy - mert ha teszem azt tenyésztenéd a fajtát, akkor is lehet egy más vérvonal erősebb alkatú. És láthatod te a más kutyáját kövérnek, akkor is ha nem is az! A standard meg marmagasságot és kb-i súlyt ad meg, hátszélesség-adata nincs!