A 2014. évi bajnokság versenyzői már értesültek róla, de a fórum olvasói is kitalálhatták ( ld. pl. 12241 ) , hogy bajnokságunk idei díjkiosztó rendezvényére 2014. november 21-23. között Kiskőrösön kerül sor. Ennek keretében nyílt VSzB ülést tervezünk, ahol többek között a versenyszabályzat módosítására vonatkozó javaslatokat is szeretnénk áttekinteni. Jó lenne, ha akinek javaslata van, azt írásban tenné meg, akár itt a fórumon az alábbiak megjelölésével:
- Módosítani kívánt szabályzat pont
- Módosítani kívánt szövegrész
- Javasolt szövegrész
- Rövid indoklás
Kedvcsinálónak az eddig felmerült témák:
SportIdent alkalmazásánk figyelembe vétele
versenyrendezőkre vonatkozó követelmények
csapat(versenyző) jelölés egyértelműsítése
formai változások ( szövetség, bizottság neve )
Nem akarunk minden áron versenyszabályzatot módosítani, ennek szükségességét éppen a javaslatok alapján kívánjuk eldönteni.
Az a gáz, hogy hallom, hogy sajnos Szandi sem tud menni a túlélőre és ha most is megnyeritek nélkülünk, akkor tuti mi leszünk az okai a korábbi gyengébb (2.) helyezéseknek. :)
Most látom, hogy az Eltájolók neveztek csapatként az esti agyzsibbasztásra? Pedig tegnap igazoltuk le Szandit Határkaróval, hogy gyengítsük őket. :) Még nem dőlt el a csapatnév: Valami Szandi? Szandinátor? A kőszívű asszony fiai? A bója neve halál? Szandi hősei? A szépség és a két szörnyeteg? Our Fair Lady?
A verseny célja:A tájékozódási túraversenyzés asztali formájának megismertetése, népszerűsítése.
A verseny időpontja: 2014. november 22. szombat, vacsora után
A verseny formája:egyfordulós, virtuális, 3 fős csapatokkal, speciális szabályokkal.
Térkép:
József Attila lakótelep (2013), színes tájfutó térkép, M = 1:5 000
Népliget-észak (2008), színes tájfutó térkép, 1:4.000
Minden csapat symboljelzéssel ellátott térképet kap, lakótelepről 2 db összpontosat, Népligetről 1 db berajzoltat.
Térképeket csak nevezés alapján nyomtatunk ki, helyszínen erre nem lesz lehetőség.
Feladatonkénti értékelés:
1.Trail-O: öt helyszínről a kivetített kép és symbol alapján kell a bója kódját írásban megadni. Minden helyes válasz 3 pontot ér.
2. Pontazonosítás térképhibás helyen. Az öt kivetített kép és megadott bójakód alapján eldöntendő, hogy az igaz, vagy nem igaz, tábla felmutatásával. Minden helyes válasz 1-1 pontot ér.
3. Párosítás. 10 kivetített kép alapján az azonos bójákról készülteket kell írásban párosítani. A képek kétszer lesznek levetítve. Minden helyes párosítás 2-2 pontot ér.
4. Útvonal követés. Megadott ponttól a vetített képek alapján a kiadott térképen figyelni kell a virtuális versenyző útvonalát és az öt érintett bója kódját kell sorrendben felírni. Minden helyesen megadott a sorrendnek is megfelelő bójakód 2-2 pontot ér.
5. Pontazonosítás azonnali válasszal. Válaszolni a jelentkezési sorrendben lehet a bója kód megadásával. A válaszok 4-2-1 pontot érnek. Csak a csapatvezető mondhatja be és csak az első helyes választ adó csapat kap pontot. Három kép lesz.
Az eredeti időpontban Eger Nagydíj lesz, amiben ők is érdekeltek. Egy héttel később Őszi Boróka Kupa Bócsán.
Nem árt kisebb fizikai terhelést igénylő versenyen is részt venni. Különben is már régen voltam Avar Kupán.
Az évzáróra hosszabb meditálás után végül is készítek egy kisebb virtuális tájékozódási versenyt, feltéve hogy itt a Fórumon legalább öten jelzitek indulásii szándékotokat. Feladatok: pontazonosítás, Trail-O, útvonalkövetés.
Férfi egyéni 1. Fehér János 3 pont 2. Komoróczki András 5 pont 3. Döme Géza 49 pont 4. Franczva László 56 pont 5. Gelányi Zoltán 77 pont 6. Fodor Péter 92 pont 7. Horváth András 141 pont 8. Kerekes Viktor 162 pont 9. Volf István 180 pont 10. Dr. Tóth Alexandra 195 pont 11. Jakab Albert 252 pont 12. Marx István 335 pont 13. Kotolics János 341 pont 14. Bóta Attila 647 pont 15. Sándorfalvi János 1892 pont
Női egyéni 1. Tóth Éva 130 pont 2. Bartók Adrienn 140 pont 3. Jakab Éva 337 pont 4. Csarnai Béláné 380 pont
Nyílt egyéni 1. Bóta Zsombor 128 pont 2. Mihályi Zsolt 213 pont 3. Kemény Mihály 312 pont 4. Bátonyi Zsolt 513 pont 5. Bartók Julianna 806 pont 6. Pásztor Ágnes 811 pont 7. Fodor János 919 pont 8. Szabó Mihály feladta
Az előző napi eső után egész jó idő kerekedett szombatra. Dokiék a megszokott korrekt pályákkal vártak minket, így nem csoda, hogy a helyezéseket elsősorban a technikai feladatok pontos megoldása adta. Nagy hibával csak a mezőny közepén lehetett helyet foglalni.
Sok hagyás fás feladat volt, úgy látszik az irányfésű most már hibamentes megoldást kíván.
Köszönjük.
Jövő héten A50-ben kihelyezett házi verseny lesz. Kíváncsian várjuk a végét. A másik két kategóriában még lehet és érdemes a dobogóra felkerülésért hajtani.
Mielőtt végleg befulladna a fórum néhány gondolat a Zemplén egyéniről.
Versenyértékelés helyett.
Mint az ismert ketten Andrással vállaltuk az egyéni megrendezését több ok miatt. Az első és a legfontosabb, hogy hazánk méltán egyik legszebb tájegysége ne maradhasson ki az éves versenynaptárunkból. A másik számítva Jármi Istvánnék segítségére, valóban meg tudjuk rendezni a kétnapos hétvége második napját. Mint az kiderült, igen!
Többszöri egyeztetés után valamikor júniusban sikerült a helyszínt bejárva a tereppel és a térképpel ismerkedve véglegesíteni a verseny koncepcióját. Tekintettel arra, hogy sikerült megszerezni a térkép digitális változatát, (Köszönet Gidónak egyébként!) már a bejárás során tapasztalt változásokat igyekeztünk kijavítani, illetve a térképre felvenni. Mindenképpen kategóriánkénti külön pályákban gondolkoztuk figyelembe véve a korábbi versenyeket. Továbbá az átmenő idők kizárólagos jegyzésével igyekeztünk a menetidő tartás tervezését ellenőrizni. –Jelen sorok írásakor még nem ismerem az eredményét de a pályatervezéskor igyekeztünk úgy kijelölni a pályákat, hogy az ellenőrzőpontok beazonosíthatósága adott lehessen s a ráfordított idő beleférjen a szabályzat adta idő keretekbe.
A pályatervezésről néhány gondolat. Szerettük volna megmutatni a Tengerszemet –így került be a frissítőpont. Fontos szempont volt továbbá, hogy a pályák vonalvezetése a verseny elejére adja a fizikai terhelést s a második felére az inkább technikai finom tájékozódást igénylő terhelést. Szinte minden pontra több útvonal választási lehetőség volt –szerintünk,- bár ki tudja. Kíváncsiak lennénk például mennyien választották a szerkesztés után a vissza a távmérés végéhez utat, mint sem a másik irányba eső, ám de csalóka kocsi úton való haladást. Kemény szint várt ugyanis rá.
A kötelező útvonalon történő köztes időmérő közbeiktatása sem volt a véletlen műve, hiszen ha már kiszámította valaki a teljes hosszt, akkor csak saccolnia kellet felező környéki időt a +/- 1 percek figyelembevételével. Remélem, a kartonok kiértékeléséből ki-ki, okulhat e meglepő feladat után. Minden egyes pont –már ami a jelölt szintvonalon volt a helyszínen lemérhető, egyeztethető volt. Igaz nekünk bőven volt időnk megkeresni a pl. határkarókat, vagy a sziklákat.
Az irodai munkaára adott szintidő lemérésével pedig az volt a szándékunk, hogy egyszer s mindenkorra kiderüljön, hogy elég-e a szabályzatban rögzített idő, vagy esetleg érdemes elgondolkozni a változtatáson. Nos, e tekintetben az időjárás felborított mindent mivel az eső miatt a később indulók már észlelhették huncutságunkat, így arról tényszerű megállapítást tenni nem lenne korrekt.
Még egy olyan nem elhanyagolható tapasztalás, ami a jövőre nézve mindenki részére tanulságos lehet. Mégpedig az „Általános tájékoztató” illetve a „Menetutasítás” felületes olvasása! Több esetben is hibákhoz vezettek.
Végezetül szeretném még egyszer megköszönni a segítőknek a munkát, s nem utolsó sorba a szponzori segítséget, amely jókor jött. Egyúttal gratulálunk a résztvevőknek, akik a koránt sem ideális időben versenyeztek a hétvégén.
Ma délután, még ha néhány névelirással is de minden jelentkező részére eljuttattam az írányított rajtlistát. A név és rajtszám elírásokért elnézést kérek. Kijavítva szombaton már kitesszük. Most tárgyalásban állok a fenntik kegyeiért a jó időért.
Felteszek előzetes eredményeket az Eltájolóról. Sajnos a férfi kategória néhány kartonját újra kell értékelnem, mert az elázás miatt a hibapontok helyett csak nagy piros pacnik vannak.
Sziasztok, érdeklődni szeretnék hogy a Zemplén egyéni nevezési címeként megadott kokai.peter49@gmail.com email létező cím-e, mert nekem innen nem érkezik válasz. Köszi.
Fel tudná valaki tenni a hétvégi nyers eredményeket ide a Fórumra ?
Röviden a versenyről:
A nehéz, igazán jó térképolvasási ismereteket kívánó terep sokunkat megtréfált, pedig a rendezők most a korábbi versenyekhez képest nem készítettek nehéz feladatokat. A borókáshoz sok türelem kell, nekünk is több nagy hiba becsúszott, pedig 1-2 perc nézelődéssel kevesebb lehetett volna.
Az időjárás sem volt olyan kegyes, de hát ezt nem tudjuk befolyásolni.
Bocsánat a bénáskodásért, véletlenül küldtem el kétszer a hozzászólásomat. Nem az volt a célom, hogy a teljes monitort kitöltsem.
A tegnap említett rövid távú célunk mellett van egy hosszú távú célunk is. Ez pedig a GPS-es tájékozódási versenyzés népszerűsítése. Ehhez kezdésként szeretnénk az egyesületünkkel (Gémes TE) 2 bemutató GPS-es tájékozódáson alapuló versenyt rendezni. Az első bemutató verseny a Campona Kupa lesz szeptember 7-én Törökbálinton, az Anna-hegyen. A versenykiírás már fent van a honlapokon. Ezen a versenyen a GPS-es tájékozódást megpróbáljuk túraversenyes alapokra építeni.
A második GPS-es verseny a Mindenszentek vetélkedő lesz a Fiumei úti sírkertben október 12-én. Ezt egy különleges versenynek szánjuk. Remélem tetszeni fog. Ezen a versenyen egészen más alapokra helyezzük a GPS-es tájékozódást. A 3. bemutató GPS-es verseny a Köztársaság Kupán lenne.
2015-ben szeretnénk tovább menni a megkezdett úton. Minél több GPS-es tájékozódáson alapuló versenyt szeretnénk rendezni a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokságon belül.
Távlati célunk egy budapesti GPS-es bajnokság elindítása. Mivel túraversenyzőkből nem hiszem, hogy össze lehetne verbuválni egy bajnokságra való érdeklődőt, ezért szeretnénk nyitni azon sportágak felé, ahol már elterjedten alkalmaznak túra GPS-eket erdei tájékozódásra.
Már idén elkezdtük a kapcsolatkeresést a tájfutókkal, teljesítménytúrázókkal, kesserekkel (geoláda keresés) is. Azaz megpróbáljuk megszólítani azokat, akik otthonosan mozognak a GPS-es tájékozódás világában.
Nagy valószínűséggel 2015-ben még nem lesz semmi egy budapesti GPS-es tájékozódási bajnokságból, de szeretnénk egyre több ilyen népszerűsítő, bemutató versenyt rendezni. A mai fiatalokat mára már fogékonyak a GPS-es tájékozódásra. Lásd a geocacherek rohamosan növekvő létszámát.
Mivel még egyáltalán nincs leszabályozva, hogy milyennek is kell lennie egy GPS-es versenynek, ezért szeretnénk 2015-ben elengedni a kreativitás irányába. Ki milyen ötletekkel áll elő, hogy érdekesebb legyen egy GPS-es verseny.
A hozzászóláson célja az lenne, hogy szeretnénk felvenni a kapcsolatot azon túraversenyzőkkel és verseny rendezőkkel, akiket érdekel a GPS-es tájékozódás és szívesen bekapcsolódnának rendezőként vagy versenyzőként a GPS-es versenyzés népszerűsítésébe. Ez a tájékozódási versenyzés elég új iránya és szeretnénk rámozdulni erre a területre.
Jelen pillanatban a kapcsolat keresésnél tartunk.2015-től egyre nagyobb aktivitással szeretnénk mozogni ezen a területen.
Ezzel akkor ki is teregettem a lapjainkat, hogy mik lennének a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság rövid és hosszú távú tervei, céljai.
Szeretném a Fórumon megosztani veletek a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság 2015-ös terveit. De nem csak megosztani szeretném veletek, hanem vitára is bocsátanám, hiszen nem csak a Budapest bajnokságosokat érinti, hanem reményeink szerint akár országos érdeklődésre is számítanánk. Két célkitűzésünk is lenne, aminek a megvalósulása attól is függ, hogy mekkora országos érdeklődés övezi.
Az első tervünkhöz bevezetésként az elmúlt 3 év tapasztalatait szeretném megemlíteni. 3 évvel ezelőtt elindult egy olyan nagyszerű kezdeményezés, hogy legyen egy országos bajnoksága a középfokú (B kategóriás) csapatoknak. Nagy reményekkel tekintettünk elébe, hogy végre az utánpótlásnak is lesz egy komoly országos bajnoksága. De sajnos ez a középfokú bajnokság 2 éven keresztül minimális érdeklődés mellett működött. Mindkét évben 4-4 csapat vette komolyan. Idén az érdeklődés teljes hiánya miatt már megrendezésre sem került. Pedig ez egy nagyon jó és hasznos elgondolás volt. És szükség is lenne rá, hogy ne csak a felsőfokú csapatok versenyezhessenek országos bajnokságban. Egy népszerű és sikeres középfokú bajnokságra az országos felsőfokú bajnokságnak is szüksége van, hiszen ezek a középfokú csapatok fogják kopogtatni a felsőfokú bajnokság ajtaját néhány év múlva.
Ezen bevezető után jönne az, amire szeretnénk a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokságon belül vállalkozni. Szeretnénk még egy utolsó esélyt adni egy működőképes országos középfokú bajnokságnak. Egy évre, kísérleti jelleggel, saját ötleteink alapján szeretnénk, ha a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság szervező gárdája (Lehoczki Zoltán, Magyar Lajos, Magyar Emőke, Balázs József és Dravecz Ferenc) a budapesti túraverseny szervezők támogatásával rendezné meg az országos középfokú bajnokságot. Veszteni valón nincs, hiszen ha 2015-ben a jelen formájában ismét meghirdetésre kerülne a középfokú bajnokság, arra a sorsa jutna, mint idén. Hátha nekünk sikerül életet lehelni egy országos középfokú bajnokságba.
A tervünk az lenne, hogy egymásra építenénk a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokságot és az országos középfokú bajnokságot. E mellett olyan reformokat vezetnénk be, amellyel talán népszerűbb lehetne a középfokú bajnokság.
Az egymásra épülő Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság és az országos középfokú bajnokság felépítése a következő lenne:
A bajnokságokban érintett versenyeket 4 csoportra osztanánk:
A csoport B csoport C csoport D csoport
Bakancsos Atom Kupa Gémes Sziget Kupa Silvanus parkverseny Avar Kupa
Rezét Kupa Föld Napja Kupa Gémes TE város ism. Muzsikál az erdő
Velence Kupa Varsányi Kupa PTSZ város ism. vers. Hungária Kupa
Napernyő Kupa Kőbányai Barang. Kupa TUTI Kupa
Eltájoló Kupa Gyermeknap Kupa Kőbánya Kupa
Zemplén Kupa Campona Kupa Silvanus verseny
Zöldpont Túraverseny Gémes Kupa
Mátra Kupa Köztársaság Kupa
Kolacskovszky táj. túravers.
Azaz az A csoportba lenne az összes 2015-ben is megrendezésre kerülő országos verseny + Velence Kupa és Kolacskovszky tájékozódási túraverseny.
A B csoportban lennének a kiemelt budapesti versenyek.
A C csoportban lennének a budapesti nem országos bajnoki versenyei.
A D csoportban lennének a javasolt heves-megyei versenyek.
Ezek még csak tervezett csoportbeosztások.
A Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság alapfokú és középfokú bajnokságába a budapesti versenyek kerülnének, azaz a B és C csoportba sorolt versenyek.
Az országos középfokú bajnokságba pedig az A és B csoport versenyei kerülnének.
És ez lenne az első komoly változás a korábbi országos középfokú bajnoksághoz képest, hogy a versenyek fele budapesti lenne, a másik fele pedig nem budapesti. Ezáltal szeretnénk a budapesti csapatokat érdekeltté tenni az országos középfokú bajnokságban is. A budapesti csapatokra építve talán akár két kategóriában is el tudnánk indítani az országos középfokú bajnokságot. Ide várnánk minél több olyan nem budapesti csapatot, akik szeretnének bekapcsolódni az országos középfokú bajnokságba. A budapesti csapatok mellett nagyobb létszámú heves-megyei középfokú csapatokra is számítanánk, ami talán látszik is a versenyek összeválogatásából is. Természetesen más régiókkal is szívesen működnénk együtt, ahol lenne igény egy országos középfokú bajnokságra.
Álmaink között szerepelne még egy országos középfokú Szuper Kupa is, ahová csak úgy lehetne bekerülni, ha egy csapat elindul minimum 3 db A, 3 db B csoportos versenyen és minimum 3 darab C-D csoportos versenyen. Ez még nincs teljesen kidolgozva.
A bajnokságok működése a következő lenne. Mivel a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság középfokú bajnoksága és az országos középfokú bajnokság két különböző bajnokság lenne, ezért minden csapatnak lehetősége lenne mindkét bajnokságba benevezni. Minden csapat abba a bajnokságba viszi az egyedi versenyeken megszerzett pontjait, amelyik bajnokságba tartozik az adott verseny. A közös versenyeken (B csoport versenyei) szerzett pontokat a csapatok mindkét bajnokságba viszik.
Ha lesz Szuper Kupa, akkor a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság középfokú bajnokságából a csapatok átkerülnek a Szuper Kupába és változatlanul versenyeznek tovább az országos középfokú bajnokságban.
Ahhoz, hogy a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság ne legyen egyenlő az országos középfokú bajnoksággal, az kell hogy minél több nem budapesti csapat nevezzen be. Ehhez kell a segítségetek.
A legfontosabb országos bajnokságtól eltérő szabályok:
1) Az országos középfokú bajnokságba való benevezéshez nem szükséges MTSZ tagság, de még egyesületi tagság sem. Bármelyik család, baráti társaság benevezhet, mindenféle tagság nélkül.
2) Az országos középfokú bajnokságba be lehet nevezni és lehet az egyedi versenyeken egyedül is elindulni. Azaz, ha valakinek megbetegszik a csapattársa, vagy csak egyszerűen nem ér rá, akkor a csapattag elindulhat a versenyen egyedül is. Nem kell minden áron csapattársat keresnie, vagy kihagyni a versenyt.
3) Az országos középfokú bajnokságban lehetnek szintidős, pontbegyűjtős versenyek is, ha a tájékozódásra épülnek és nem a gyorsaságra, azaz nem tájfutó jellegű versenyek.
4) Ha több kategóriát is el tudunk indítani az országos középfokú bajnokságban, akkor valamennyi kategória összes csapata egyetlen B kategóriában versenyez az egyedi versenyeken. Egyetlen eredménylista lesz, melyben az összes középfokú csapat szerepel. Az itt kapott pontot viszi minden csapat a saját kategóriájába.
5) Szinte minden hétvégére jut egy verseny. 16-17 verseny kerülne be a középfokú bajnokságba. Az összesített versenyben a figyelembe vett versenyek száma mindig az össz versenyszám fele. A többi versenyen a korábban szerzett pontokat lehet javítani.
6) A Budapesti Természetbarát Sportszövetség Versenybizottsága (Lehoczki Zoltán, Magyar Lajos, Magyar Emőke, Balázs József és Dravecz Ferenc) fogja koordinálni az országos középfokú bajnokságot. Saját honlapon lesz nyomon követhető a bajnokság, saját információs hálózat lesz kialakítása, a nem országos bajnoki versenyekre saját szövetségi ellenőröket küldünk.
Ezen tervükhöz szeretnénk kikérni a véleményeteket, meghallgatni tanácsaitokat, ötleteiteket. Egyetlen célunk lenne, hogy legyen végre egy sikeres országos középfokú bajnokság, ahol az új generáció bontogathatja szárnyait.
Mivel már ez a hozzászólás is túl hosszú, ezért a másik tervünkről, majd egy másik hozzászólásban írnék.
Szeretném a Fórumon megosztani veletek a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság 2015-ös terveit. De nem csak megosztani szeretném veletek, hanem vitára is bocsátanám, hiszen nem csak a Budapest bajnokságosokat érinti, hanem reményeink szerint akár országos érdeklődésre is számítanánk. Két célkitűzésünk is lenne, aminek a megvalósulása attól is függ, hogy mekkora országos érdeklődés övezi.
Az első tervünkhöz bevezetésként az elmúlt 3 év tapasztalatait szeretném megemlíteni. 3 évvel ezelőtt elindult egy olyan nagyszerű kezdeményezés, hogy legyen egy országos bajnoksága a középfokú (B kategóriás) csapatoknak. Nagy reményekkel tekintettünk elébe, hogy végre az utánpótlásnak is lesz egy komoly országos bajnoksága. De sajnos ez a középfokú bajnokság 2 éven keresztül minimális érdeklődés mellett működött. Mindkét évben 4-4 csapat vette komolyan. Idén az érdeklődés teljes hiánya miatt már megrendezésre sem került. Pedig ez egy nagyon jó és hasznos elgondolás volt. És szükség is lenne rá, hogy ne csak a felsőfokú csapatok versenyezhessenek országos bajnokságban. Egy népszerű és sikeres középfokú bajnokságra az országos felsőfokú bajnokságnak is szüksége van, hiszen ezek a középfokú csapatok fogják kopogtatni a felsőfokú bajnokság ajtaját néhány év múlva.
Ezen bevezető után jönne az, amire szeretnénk a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokságon belül vállalkozni. Szeretnénk még egy utolsó esélyt adni egy működőképes országos középfokú bajnokságnak. Egy évre, kísérleti jelleggel, saját ötleteink alapján szeretnénk, ha a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság szervező gárdája (Lehoczki Zoltán, Magyar Lajos, Magyar Emőke, Balázs József és Dravecz Ferenc) a budapesti túraverseny szervezők támogatásával rendezné meg az országos középfokú bajnokságot. Veszteni valón nincs, hiszen ha 2015-ben a jelen formájában ismét meghirdetésre kerülne a középfokú bajnokság, arra a sorsa jutna, mint idén. Hátha nekünk sikerül életet lehelni egy országos középfokú bajnokságba.
A tervünk az lenne, hogy egymásra építenénk a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokságot és az országos középfokú bajnokságot. E mellett olyan reformokat vezetnénk be, amellyel talán népszerűbb lehetne a középfokú bajnokság.
Az egymásra épülő Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság és az országos középfokú bajnokság felépítése a következő lenne:
A bajnokságokban érintett versenyeket 4 csoportra osztanánk:
A csoport B csoport C csoport D csoport
Bakancsos Atom Kupa Gémes Sziget Kupa Silvanus parkverseny Avar Kupa
Rezét Kupa Föld Napja Kupa Gémes TE város ism. Muzsikál az erdő
Velence Kupa Varsányi Kupa PTSZ város ism. vers. Hungária Kupa
Napernyő Kupa Kőbányai Barang. Kupa TUTI Kupa
Eltájoló Kupa Gyermeknap Kupa Kőbánya Kupa
Zemplén Kupa Campona Kupa Silvanus verseny
Zöldpont Túraverseny Gémes Kupa
Mátra Kupa Köztársaság Kupa
Kolacskovszky táj. túravers.
Azaz az A csoportba lenne az összes 2015-ben is megrendezésre kerülő országos verseny + Velence Kupa és Kolacskovszky tájékozódási túraverseny.
A B csoportban lennének a kiemelt budapesti versenyek.
A C csoportban lennének a budapesti nem országos bajnoki versenyei.
A D csoportban lennének a javasolt heves-megyei versenyek.
Ezek még csak tervezett csoportbeosztások.
A Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság alapfokú és középfokú bajnokságába a budapesti versenyek kerülnének, azaz a B és C csoportba sorolt versenyek.
Az országos középfokú bajnokságba pedig az A és B csoport versenyei kerülnének.
És ez lenne az első komoly változás a korábbi országos középfokú bajnoksághoz képest, hogy a versenyek fele budapesti lenne, a másik fele pedig nem budapesti. Ezáltal szeretnénk a budapesti csapatokat érdekeltté tenni az országos középfokú bajnokságban is. A budapesti csapatokra építve talán akár két kategóriában is el tudnánk indítani az országos középfokú bajnokságot. Ide várnánk minél több olyan nem budapesti csapatot, akik szeretnének bekapcsolódni az országos középfokú bajnokságba. A budapesti csapatok mellett nagyobb létszámú heves-megyei középfokú csapatokra is számítanánk, ami talán látszik is a versenyek összeválogatásából is. Természetesen más régiókkal is szívesen működnénk együtt, ahol lenne igény egy országos középfokú bajnokságra.
Álmaink között szerepelne még egy országos középfokú Szuper Kupa is, ahová csak úgy lehetne bekerülni, ha egy csapat elindul minimum 3 db A, 3 db B csoportos versenyen és minimum 3 darab C-D csoportos versenyen. Ez még nincs teljesen kidolgozva.
A bajnokságok működése a következő lenne. Mivel a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság középfokú bajnoksága és az országos középfokú bajnokság két különböző bajnokság lenne, ezért minden csapatnak lehetősége lenne mindkét bajnokságba benevezni. Minden csapat abba a bajnokságba viszi az egyedi versenyeken megszerzett pontjait, amelyik bajnokságba tartozik az adott verseny. A közös versenyeken (B csoport versenyei) szerzett pontokat a csapatok mindkét bajnokságba viszik.
Ha lesz Szuper Kupa, akkor a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság középfokú bajnokságából a csapatok átkerülnek a Szuper Kupába és változatlanul versenyeznek tovább az országos középfokú bajnokságban.
Ahhoz, hogy a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokság ne legyen egyenlő az országos középfokú bajnoksággal, az kell hogy minél több nem budapesti csapat nevezzen be. Ehhez kell a segítségetek.
A legfontosabb országos bajnokságtól eltérő szabályok:
1) Az országos középfokú bajnokságba való benevezéshez nem szükséges MTSZ tagság, de még egyesületi tagság sem. Bármelyik család, baráti társaság benevezhet, mindenféle tagság nélkül.
2) Az országos középfokú bajnokságba be lehet nevezni és lehet az egyedi versenyeken egyedül is elindulni. Azaz, ha valakinek megbetegszik a csapattársa, vagy csak egyszerűen nem ér rá, akkor a csapattag elindulhat a versenyen egyedül is. Nem kell minden áron csapattársat keresnie, vagy kihagyni a versenyt.
3) Az országos középfokú bajnokságban lehetnek szintidős, pontbegyűjtős versenyek is, ha a tájékozódásra épülnek és nem a gyorsaságra, azaz nem tájfutó jellegű versenyek.
4) Ha több kategóriát is el tudunk indítani az országos középfokú bajnokságban, akkor valamennyi kategória összes csapata egyetlen B kategóriában versenyez az egyedi versenyeken. Egyetlen eredménylista lesz, melyben az összes középfokú csapat szerepel. Az itt kapott pontot viszi minden csapat a saját kategóriájába.
5) Szinte minden hétvégére jut egy verseny. 16-17 verseny kerülne be a középfokú bajnokságba. Az összesített versenyben a figyelembe vett versenyek száma mindig az össz versenyszám fele. A többi versenyen a korábban szerzett pontokat lehet javítani.
6) A Budapesti Természetbarát Sportszövetség Versenybizottsága (Lehoczki Zoltán, Magyar Lajos, Magyar Emőke, Balázs József és Dravecz Ferenc) fogja koordinálni az országos középfokú bajnokságot. Saját honlapon lesz nyomon követhető a bajnokság, saját információs hálózat lesz kialakítása, a nem országos bajnoki versenyekre saját szövetségi ellenőröket küldünk.
Ezen tervükhöz szeretnénk kikérni a véleményeteket, meghallgatni tanácsaitokat, ötleteiteket. Egyetlen célunk lenne, hogy legyen végre egy sikeres országos középfokú bajnokság, ahol az új generáció bontogathatja szárnyait.
Mivel már ez a hozzászólás is túl hosszú, ezért a másik tervünkről, majd egy másik hozzászólásban írnék.
Nagyon tetszik ez az egyedi megoldás :D Magamat is felfedeztem a képek között a 3. sorban. Egy emlékezetes Bükki hétvégén készült :) Az én szobám falát is egy 2 méteres Bükki 1:15000-es kivágat díszíti, de vaddisznót nem tartok az előszobában, csak a kertben jelenik meg néha egy-egy kifejlett példány :D
Azannnnnyát......:) Nagyon tetszik!!! Nem gyakori, hogy Robbie Williams fotói helyett egy ilyen ifjú hölgynek térképkivágatok lógnak a falán. Fogadjunk, hogy akkor csivava helyett vaddisznót tartasz az előszobában! :)))))
Valaki a nyár folyamán unatkozott is, ezért hogy gyorsabban teljen az idő (és minél hamarabb mehessen az első túraversenyre), kicsit egyedivé tette a szobáját. :)))
Örülünk a felvetésednek! Ami a kéréseinket illeti, azokról előzetesen annyit, hogy elsősorban az irányított rajtlista kialakításában kérnénk segítséget, melyet a buckajárós, borókás versenyen függesztenénk ki először. Azokból kitűnik majd, hogy az idősebb versenyzőtársainkat szeretnénk a mezőny elején elindítani, hogy legyen időnk értékelni s eredményt hirdetni.
A másik kérésünk –amely ugyan az általános tájékoztatóban is szerepelni fog – az pedig az időmérőkre vonatkozna, - ahol NEM szándékozunk pihenő időt adni, hanem az áthaladási időket fogjuk rögzíteni. Természetesen biztosítunk frissítőt a pálya egyik pontján –amely nem titok, a Tengerszem lesz–, ahol is 5 percet kap mindenki a menetidejébe beépítve a természeti csoda megtekintésére és persze a frissítésre is.
A pályákat úgy alakítottuk, hogy minden bizonnyal hasznos lehet a jelzett idő! Tudjuk, hogy most fogják a „hóhért akasztani”, de nyugodt szívvel várjuk a versenyt, mert a magunk részéről korrekt munkát végeztünk el a helyszínen mind a javításokat tekintve, mind a pályák kialakítása és bejárása tekintetében.
Az idei valóban nem volt könnyű pálya. De legutóbb biztattak, hogy lehet benne még több finesz. :)
Ehhez persze jól jöttek a tavalyi Mátra Kupáról importált pontok. A pontok kb. fele onnan lett átemelve és még tettünk hozzá Tüskevárral pár szerintünk izgalmas pontot.
Voltak, akik meg tudták így is oldani bójahiba nélkül, de azért rendesen fogytak az álbóják. :) A feladatok egyszerűek voltak, azon nem tudtak sok hibapontot gyűjteni az indulók.
A verseny első felében zuhogó eső azért rendesen hozzájárult a sok hibaponthoz.
Tényleg le a kalappal azok előtt, akik bevállalták ilyen időben is a túraversenyt!
Országos Természetjáró Tájékozódási Egyéni Bajnokság IV. fordulója
Károlyfalva, Megyer-hegy
2014. szeptember 21.
Bevezető helyett:
A csodálatos zempléni táj szeretete késztetett bennünket, hogy vállaljuk a verseny megrendezését, hogy ne maradjon ki a versenynaptárunkból hazánk méltán egyik legvonzóbb tájegysége. Tekintettel arra, hogy csupán ketten és természetesen a helyi sárospataki barátaink segítségével kerül, megrendezésre a jelen verseny, ezért kérjük az indulók segítségét az előzetes kéréseink pozitív fogadását.
Köszönettel Komoróczki András és Kókai Péter
Pályakitűzők és ellenőrzőbírók (Rendezők)
A versenyt idén a korábban már megismert Megyer hegyen, a csodálatos Tengerszem érintésével terveztük meg. Az elmúlt évek során a terep itt-ott változott, de igyekeztünk azokat helyszíni helyesbítéssel kijavítani - kiemelten figyelve a tervezett pályák általunk vélt optimális útvonalára. Nagyon bízunk benne, hogy a befektetett munkánk elnyeri a tetszéseteket, vagy ha mégsem akkor a gyönyörű zempléni táj emlékét vigyétek magatokkal s a fórumon osszátok meg az észrevételeiteket. J
A verseny célja:
A túraversenyzés népszerűsítése, versenyzési lehetőség biztosítása azoknak a természetjáróknak, akik eme szabadidős elfoglaltságra érdeklődést mutatnak.
A verseny helye és ideje:
2014. szeptember 21. (vasárnap)
Gyülekező - Rajt - Cél: Megegyezik a szombati csapatverseny Versenyközpont helyszínével, azaz Károlyfalva/Sárospatak/-Horgásztó /Mikolai Pihenőpark/
(A község tömegközlekedési eszközzel érhető el. Miskolc-Sárospatak vasútállomásról, majd autóbusszal Károlyfalvára. Gépjárművel érkezők Sárospatak után a 37-es főútról Károlyfalva irányában lekanyarodva, a községen áthaladva kb. 1 km –re erdei közúton érhetik el.
Az első rajt 8 órakor, az utolsó rajt 10 órakor lesz. A rajt eléréséről és a hazautazásról minden csapat maga gondoskodik.
A rajtoltatást irányítottan tervezzük, megadva a saját rajtidő választás lehetőségét. /Csatoljuk az irányított Rajtlistát!
Rendező:
Sárospatak Elektromos Sportegyesület (SESE) Természetjáró Szakosztálya
3950 Sárospatak, Bláthy O. u. 2.
Versenybizottság:
MTSZ versenybíró:
Elnöke:
Jármi István
Farkas János, janosf@vipmail.hu, +3670/228-2743
Tagok:
Komoróczki András
Kókai Péter
Ellenőrző bíró:
Kókai Péter és Komoróczki András
A verseny formái és kategóriái:
Bontott távú, kötött menetsebességes, felsőfokú-, egyfordulós, nappali egyéni természetjáró tájékozódási túraverseny.
Női, Férfi és Nyílt A, A/36, A/50, A/60, A70 kategóriákban.
Díjazás:
Kategóriánként az első, második és harmadik helyezést elért versenyzők érem és oklevéldíjazásban részesülnek.
Az eredményhirdetés tervezett időpontja 14 óra.
A versenyen induló minden résztvevő megkapja a verseny kitűzőjét.
Nevezés, nevezési díj:
Előzetes nevezési lehetőség 2014. szeptember 10-ig írásban:
A nevezési díjat a verseny helyszínén, indulás előtt kell befizetni.
Ajánlott felszerelés:
Tájoló, íróeszköz, körző, vonalzó, szögmérő, óra,
Kiegészítő rendelkezések:
Vitás esetekben irányadó a Magyar Természetjáró Szövetség Versenyszabályzata (2010. évi módosított kiadás).
Óvás írásban, a csapat célba érkezését követő egy órán belül nyújtható be a versenybíróság elnökéhez, az 5.000 Ft óvási díj egyidejű megfizetésével.
A versenyen való induláshoz sportorvosi engedély nem szükséges, a versenyen mindenki saját felelősségére indul. Kártérítés a verseny rendezőitől semmilyen címen nem igényelhető.
Szolgáltatások:
lehetőség van a verseny után ebédelni (gulyáslevest), 1000 Ft/adag áron – az előzetes igényt a versenyt megelőző napon kérjük jelezni a park tulajdonosánál.
Lassan vége az uborkaszezonnak, és hamarosan nyit a Bócsa Beach. Az Eltájoló Kupát ismét itt rendezzük, mindenki nagy örömére :)) Rengeteg homok és napsütés vár mindenkit. A kiírást ma szétküldtem, ha valaki (tud olyanról, aki) nem kapta meg, értesítsen!
Már csak 21-et kell aludni, és felvirrad a nagy nap. Addig is szép nyarat mindenkinek!
Kicsit részletesebben: a térképen jelölt pont egy hosszúkás tisztáson volt (olyan, amikor egy sor fa hiányzik egy szakaszon az ültetett erdőben). Mivel ilyen hosszúkás tisztást könnyű elnézni, ezért biztos támadópontként a hosszúkás tisztással párhuzamosan futó nyiladékot kerestük meg. A tisztás és a nyiladék között a térkép szerint 15-20 m volt (emlékeim alapján), a bóják még 5 m-re sem, vagyis mindkettő rossz helyen volt (vagy a tisztás volt rosszul berajzolva a térképre). Ezért mi bentebb kerestük a pontot, de ott nem találtunk (egyébként még bentebb, kb. 25 m-re szintén látni véltünk egy hasonló tisztást - bója nélkül) és ezután már nem mértünk az erdő szélétől, csak ránézésre levettük a belsőt. Valószínűleg, ha visszamegyünk az erdő szélére (és ha bentebb találunk, akkor biztosan vissza is mentünk volna), akkor nem tévesztünk. Így az történt, hogy mindkét bója rossz helyen volt, de amit mi levettünk, az valószínűleg rosszabb.
De ez nem osztott nem szorzott a végeredményben - én annak örültem, hogy egyáltalán végig tudtam menni a pályán a fájós derekammal.
Az óvásról sajnos csak utólag értesültem, a fájdalmaim miatt nem tudtam tovább ott maradni - pedig én voltam a szövetségi ellenőr. Ettől függetlenül, a kérdéses feladat szerintem már téma volt akkor is amikor még ott voltam, de a rendezők nem kérték ki a véleményemet...
Szerintem az irány rossz, ami döntés született nem jó. Mérésekkel foglalkozom a munkahelyemen is és ebből fakadó ismereteim alapján is mondhatom, hogy ez a fajta döntés minden szabványnak, szabálynak ellentmond.
Ha a bakancsosra, ha veszek egy gagyi tájolót és azzal tűzöm ki, akkor az jó lesz???
A verseny utáni beszélgetésből is kiderült, hogy Döméék és Potyoróék is ugyanoda értek ki (szalma bála) és általában a többi csapat is. Tisztán szerencse kérdése volt, hogy az egyik csapat a távolságra (egyébként térkép alapján mért) pontosabb rossz bóját vette le, a másik pedig az irányra pontosabbat választotta. Azt tartom, hogy tájékozódási versenyen nem helyes, ha egy verseny végeredményében a szerencse faktor játsza a főszerepet...
Gratulálok a tiszaújvárosi csapatoknak, főleg az A60-snak és a most kezdőként bejelentkezettnek.
Továbbra nyílt maradt a legöregebbek versenye és Tiszai Lányék első helyével újabb aspiráns tünt fel a bajnoki cím megnyeréséért.
A másik igazi kezdőként teljesítette a pályát, ami az éjszaki szuper holdfény támogatása és a növényzet sűrűségének hátráltatása tekintetében kiemelkedő teljesítmény.
A szentesieknek köszönöm, hogy városi gyerekként ismét átélhettem a nagyinál töltött nyarak emlékeit.
Az első feladat utáni tényleges első pontra nagyon nehezen találtunk rá. Nem találtuk meg a nyiladékot és még szerencse, hogy a sürü erdőből a tanyáról jövő kutyaugatás hangjaival visszataláltunk a távolságmérés kezdetéhez.
Mint később kiderült a távolságméréseink is csapnivalóak voltak. (Hát nem kellett volna délelőtt a Vizsla Kupán három pályát futni.)
A szerkesztés a két látható bója közé jött ki, a helyszínen 50% esélyünk volt a jót levenni. Itthon két különböző időpontban visszaellenőrizve más-más jött ki. Egyszer a domb, másszor ismét a kettő között.
Röviden a versenyről: két pihentető, távolságméréssel meghatározható pont, a többinél a tereptárgyak egymáshoz viszonyított elhelyezkedése volt a fontos.
Tetszett a terület bejárása, és a bejelölt területen kívül hasonló tereptárgyi elhelyezkedés melletti tévesztő(k). Ennek a feladatnak adnám a verseny legjobbja címet.
Az óvás egy kicsit eltolta az eredményhirdetés időpontját, de mint ahogy Vargánya írta érdemes lesz elgondolkodni a feladatok bemérésére használt eszközök pontosságán.
Összességében az országos bajnokság szempontjából egy jó versenyt rendeztek szentesi sporttársaink.
Ha bárkinek versenyezni támadna kedve a nyári uborkaszezonban akkor annak ide másolok egy linket, ahol megtalálhatjátok a tájfutó Hungária Kupa kísérőversenyeként idén is megrendezésre kerülő túraverseny kiírását.
Augusztus 20-án, a Hungária Kupa első napján Mátrafüreden a Mátra Erdészeti, Mezőgazdasági és Vadgazdálkodási Szakközépiskola (Mátrafüred, Erdész u. 11. - 47°49'21.13"É, 19°58'20.78"K) épületében, ami egyben a Hungária Kupa versenyközpontja is, lesz a rajt. Nevezni a kiírás szerint lehet emailben vagy a helyszínen 11 és 16 óra között.
A versenyre a nevezés INGYENES! :)
Ha valaki korábban vagy nagyon későn szeretne rajtolni az is megoldható, de kérlek előre jelezzétek a szándékotokat.
Pályabontás 18 órakor lesz.
Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődéseteket! Ha igen akkor várunk szeretettel mindenkit Mátrafüreden augusztus 20-án! :)
Ezzel a bejegyzésemmel most megszegem a saját magamnak tett ígéretemet, de két dolog miatt szeretnék ismét billentyűzetet ragadni.
Az egyik a kunszentmártoni éjszakai verseny.
Nem szeretném, ha pozitív bejegyzés nélkül maradna itt a fórumon az elmúlt éjszakai verseny. Bár én tavaly nem jutottam el a szentesiek éjszakai versenyére, de az idei verseny nekem tökéletesen beteljesítette azt, amit egy éjszakai versenytől várhattam. Az időjárást is olcsón megúsztuk, egyedül a zsombékos részeknél kellett ügyeskedni, hogy száraz maradjon a láb.
Én már annak is nagy tisztelettel adóztam, hogy a versenyrendezésben ilyen aktívan bekapcsolódtak a szentesiek, annak pedig még inkább, hogy a semmiből csináltak egy saját térképet.
Kívánom nekik, hogy ne hunyjon ki a lelkesedésük!
El kell ismerni a pókokkal nem sikerül egyeztetni a rendezőknek, mert hogy én is összeszedtem vagy 80-at. Először kikerülgetve a fákat, aztán elhajolgatva, később a térképpel szakítva el a hálót, végül átengedtem magam a pókhálók ölelésének.
Az A-A36-os pályát én nagyon élveztem. Hallottam a monogon feladat újraméréséről, de ez a tájoló kérdés szerintem további kérdéseket vetne majd föl. (Milyen tájolót tartunk etalonnak? Elvárhatjuk-e egy rendezőtől, hogy "etalon" tájolója legyen? Ha meg lassan mindenki beszerez majd egy "etalon" tájolót, akkor mi értelme is lesz egy ilyen feladatnak?) :)
Szóval hajrá szentesiek! Én jövőre is szeretnék menni a versenyetekre! :)
A másik dolog, amiért írok egy pályázati lehetőség. Szerintem nagyon jó esélyünk lehetne használni ezt a pályázatot a versenyeinkhez. Sajnos a kiírás miatt inkább az őszi versenyekhez lehetne talán felhasználni, de talán mások többet tudnak tőlem a pontos lehetőségekről. Én csak szeretném közzé tenni, hogy élhessen minél több rendező vele, akinek lehetősége van pályázni.
Nekem életem talán legrosszabb versenye volt, sajna. (Azért azt megjegyzem, hogy nem csak a rendezőknek köszönhetően!)
Már az első pont megtalálása előtt vissza akartam menni a rajtba.
De a B 10-es pontja után a pálya vonalvezetését látva mindenképpen!
Aztán a Párom rábeszélt, hogy a mundér becsülete!!! Végül is onnan már nem is volt olyan vészes a helyzet.
Leginkább a pókhálók zavartak, vagy ezer pókhálót szedtem le a fejemmel (kitudja miért, de mindegyik arcmagasságban volt), de a sötétben a sártól cuppogás sem volt valami szupi! Volt olyan rész ahol vagy 10 klió sarat cipeltem a cipőmön. Átázni viszont csak az időmérő utánni elsüllyedésem után sikerült!
Azért arra kiváncsi lennék, hogy a páylakitűzők voltak-e kint éjszaka??? És látták-e, hogy az utak (nyiladékok) szinte mindegyikének eleje teljesen benőtt volt, ami így sötétben azért elég nehezen felismerhetővé tette ezeket.
Szóval túléltük, de nem marad a legszebb emlékeim között! Azért gratula mindenkinek aki végogküzdötte!
És persze a kérdés fennmarad, hogy normálisak vagyunk mi, hogy minden ilyen kihívásra szép számmla összegyűlünk?!
Igazat megvallva a szerencse faktor velünk volt. Főleg a Gyöngyösi lányok teljesítménye előtt le a kalappal. Ha a két -két pont differenciára gondolok, akkor pedig még inkább igaznak érzem a szerencse dolgát.
Ami az itiner dolgát illeti, mint „fan” semmi közöm” nem volt hozzá! Mici a tudor nálunk köztudottan, de amikor Ő is rábólint arra, hogy húzzunk π-csába ráadásul adjuk, be az óvást akkor már lehet valami a dologban! A célban egyelőre csak észrevételeztük a véleményünket, megerősítve az esetleges írásos óvás szándékot is. Mivel szóbeli ígéretet kaptunk a kivizsgálásra így nem foglalkoztunk tovább a témával. Nem számítottunk egyébként ilyen sikerre!!
Valahol sajnálom is Cufiékat mert az sikerük sem lett volna érdemtelen, -sőt! De így legalább van továbbra is miért küzdeni.
Üdv a nyaralóknak! Bár nyáron túraversenyzésben is pihenőidő van, azért vannak ilyenkor is versenyek. Jövő hétvégén rendezi Kunszentmárton mellett a Szentesi Egyesület az egyetlen éjszakai bajnoki versenyünket (nevezési határidő: július 7).
Múlt hét végén pedig lezajlott a villamosenergia-ipari találkozó (a 64. VOTT). Az eredményei a http://vitsport.hu/~vitsportadmin/index.php?a1=/gallery/494 oldalon olvashatóak. A verseny jól szervezetten zajlott le, Gyula városa ideális volt a városismereti versenyre, a szállásunk tökéletes volt (a Vár mellett, direkt belépővel a Várfürdőbe), a környéki terepek pedig a sűrű növényzet ellenére alkalmazhatóak voltak a versenyre. A tájfutó verseny nehéz terepen zajlott le, az 1:7500 (fordítós) térképen sajnos nem ábrázoltak minden tereptárgyat.
A terepverseny ennél jobb terepen és térképpel zajlott le, (legalább is számomra) könnyű átmentekkel. Persze itt figyelembe kellett venni a sok kezdő csapatot is (összesen 64 csapat volt). A térkép ferdített É-i iránya sokaknak zavaró lehetett. A verseny SI alkalmazásával zajlott le, így minden ellenőrző pont időmérő állomás is volt. A sietéseket is büntették (59 másodpercen túl). A rajtbeli szerkesztéseket nem szokványosan adták meg: a feladat végrehajtásához először meg kellett találni a térképen leg- É-bb, Ny-bb, D-bb és K-bb jellegfákat. Majd ezután az egyik szerkesztéshez nem távolságokat kaptunk, hanem menetidőket, amelyből ki kellett számolni a métereket. A rajtban összesen 13 percet kaptunk (volt menetidő-számítás is).
Sok feladat volt, például: távolságmérésbe ágyazott irányszög-mérés, ovális terület bejárás (furcsamód igaz-hamis feladatnak nevezve), az 1. pihenőállomáson a vezértérkép elvétele után távolságfésűk sorozata és egyidejűleg a kapott nagyított térkép léptékének meghatározása. A szokásos szétválás pályáit nem nehezítették meg túlságosan, de voltak finom trükkök, például lyukasztás a köves gödör jelének hegyébe, ahol bója került a gödörbe is és tőle D-re is.
A legtöbb gondot a Cél előtti befutó szakaszra tett itiner okozta a csapatoknak. Kb. 880 m-es volt, rengeteg (kb. 40) szakasszal. Ezeknek jelentős része a Cél körüli tábor kövezett útjain – a már beérkezett csapatok és az ott lévő külsősök között zajlott le. Sok képzelő erő kellett hozzá, sajnos emiatt kevés csapat tudta végrehajtani (állítólag 5 csapat volt ilyen, többek között a mi csapatunk!). A feladatot több csapatvezető észrevételezte (például az itinerek fanja is :-)). A rendezők a megszámlált 9 db (!) hiba miatt végül törölte az értékelésből.
Összefoglalóan az eredményekről:
A C összetett kategória (terep + városi) fődíjának – a Reaktornak - „örök” sorsa alakult a legizgalmasabban. A szabályzat szerint, amely csapat 5x megnyeri egymás után, elviheti örökre. Cufiék 4x nyerték el sorban, és idén is a fő esélyesek voltak.
Városiban a 2. helyen végeztek a csapattársaik, a paksi családi csapat pedig a 3. helyen. (A Budapesti Erőmű csapata nyerte a városit – 0 helyezési szám.)
Terepen viszont Kokeszék épp 1 hellyel megelőzték Cufiékat: 5. hely (268 hp) vs. 6. hely (270 hp). C-ben így 8-8 helyezési számmal végeztek, de a szabályzat szerint holtverseny esetén a terepi sorrend a döntő. Vagyis 1-2 perc csúszáson múlt, hogy Cufiéknál maradjon örökre a Reaktor. Így viszont a paksiak megszakították a sorozatot.
Egyébként a C eredménye még ennél is izgalmasabb lett, mivel a Budapesti Erőmű (a terepcsapata 9. lett) és a Mátrai Női csapat 9-9 helyezési számot hozott össze. A Bodor Ica által vezetett terepcsapat 2. lett (jól megelőzve így a 7. helyen végzett Károlyékat is!), míg a városi csapatuk a 7. helyen végzett. A városiban náluk 3 ponton (itt az elméleti maximum 555 pont volt) múlt, hogy nem jöttek be a 6. helyre, amivel C-ben 8 helyezési számmal megnyerték volna a Reaktort!
És végül, hogy nehogy kimaradjon a terepi győztes csapat, és álszerénységnek se tűnjön: csapatunk Volfi nélkül is megnyerte a versenyt! Talán erre a győzelmünkre vagyok a legbüszkébb (remélem a végeredmény többet már nem módosul – érmet, kupát vissza nem adunk! :-)), mert az előző 6-ot húzóemberekkel szereztük meg, míg most igazi csapatmunkával értük el. Sikerült úgy felkészíteni a ritkán versenyző (évente kb. 1x), de jól tájékozódó csapattársaimat, hogy a versenyen mindenki olajozottan tette a dolgát.
Üdv mindenkinek, találkozunk a jövő heti éjszakai versenyen!
Már-már kezdtem elfelejteni, hogy mi is volt a Napernyő Kupán, erre tegnap – jó nagy késéssel – befutott az eredményértesítő. A verseny után a helyszínen nem tudtunk maradni, de nem számítottam jó eredményre – mégis elszomorító, amit az eredményértesítőben találtam.
Volt a versenyen egy távolságmérés feladat, ami egyrészt rosszul volt kitűzve, de a csapatok többsége is rosszul hajtott végre. Ha ebbe az irányba halad a sportágunk, az nagyon rossz irány – és nem egyedi esetről van szó.
A feladat szokványos volt, a 6-os számmal jelzett útvonalon kellett az első és harmadik bója közötti távolságot lemérni. A rendezők azonban tekertek a feladaton és kitettek egy bóját – szerintük – az útvonal kezdete elé is. Na, ezt valószínű inkább nem kellett volna… Ez a bója ugyanis egyértelműen 1- 2 m-en belül pont ott volt, ahová kiszúrással a mérendő szakasz kezdetét jelölték. Számomra itt két dolog elkeserítő. Az egyik, hogy a csapatok többsége ugyanúgy gondolkozott, mint a rendezők és gépiesen lemérte a távolságot az 5. pontról lejövő útkereszteződéstől és ez alapján elfogadta, hogy a pont az útvonal előtt van. Valójában ez az út a térképen rajzoltnál sokkal nagyobb ívben kanyarodott É-nak, amit ki lehetett mérni a helyszínen is hiszen a lejövő metsződés és az út közötti távolság a valójában 40 m körül volt, a térképi nem egész 30-al szemben. Ezen kívül a kiszúrástól délre lévő, a térképen is ábrázolt orr a terepen is jól beazonosítható volt (igazából erre figyeltünk fel először a helyszínen és ezért is néztem meg részletesebben a térkép kontra terep összevetést) és a „tévesztő” innen sem látszott tévesztőnek.
Ezeket a dolgokat beérkezésünk után elmondtam potyoróéknak, akik akkor elképzelhetőnek tartották, hogy mindkét féle távmérést elfogadják „de majd meglátjuk, a többi csapatot” megjegyzést is hozzáfűzték. Nem hivatalos észrevételezés volt a részemről az igaz, azért a hivatalos eredményértesítőben – ha már ilyen sokáig készült – valami reakciót vártam volna az „óvás nem érkezett a versenybíróság felé” mondaton kívül.
Ami ténylegesen elszomorít ebben az egészben, az az a tendencia, amit ez a feladat is képviselt. A domborzat tényleges felismerése helyett egyre többször a gépies távolság-, néha iránymérés alkalmazása történik versenyeinken a terepi beazonosítás helyett.
A múlt hetet Patakon töltöttük egy kis terep bejárással itt, ott térképjavítással a tervezett pályák bejárásával. Kedv csinálónak néhány kép a borókást megelőzően. Az egyiken gyönyörű szálerdő látható, s ígérjük ott is maradunk. Igaz ki keres, talál alapon egy kis susnyás is lesz, de csak Géza és Szandika kedvéért. A Tengerszem nem véletlenül szerepel a csatolt képek között, hiszen pihenő és hűsítő pontként tervezzük megmutatni a z indulóknak. Ja még véletlenül se írjátok fel a P kódot.
Az időjárás kegyes volt hozzánk, nem volt eső és nem volt nagy meleg sem. Az utak, metsződések járhatóak voltak.
A szombati Hollós Kupa változatlanul tartja a magas színvonalú, néha az értelemezhetőség határát is súroló feladataival tájékozódási versenyeit. A standard távolságmérés két nem megszokott változatban: az elhagyhatatlan, vagy inkább kihagyhatatlan jelzés figyeléssel. Pontos megoldása visszaméréssel volt biztosítható és távolságfésű köves úton. Feltűnt, hogy a fiatalok a fésű végén kötöttek ki.
Két összetett feladat, egy sziklajárás direktbe megszokott módon és egy gödörjárás a nem gödörrel jelzett bójákat kellett keresni. A nem gödörrel jelzett bójáknál sokan a jelzett más tereptárgyakra gondoltak, a terület bejárása után tisztázódott, hogy jelölendő bóják a nem jelzett tereptárgyakat is jelentette. A férfiak 18. pontja előtt egész bójaerdő lett kitéve, jó helyen voltam mégsem vettem észre amit kellett, így maradt a látható tévesztő 60 hibapontért.
Tetszett a 12 pont előtti frissen (talán huncutságból) összerakott rönkök, amit megelőzött a tisztás szélén egy figyelem elterelő (felhívó) bója. Ugyanakkor több visszametszéses pont is volt, amelyek közül a 10-est említeném meg.
Napernyő Kupa pihentetésül egyszerűbb feladatokkal, de figyelem lankadása nélkül (pl. magasles talpán levő kiszúrás, nem a magaslest jelenti). Itt is volt lehetőség a finom tájolásra. Több pontnál nem annyira a mérés döntött, inkább a bója környezeti elhelyezése: az "A öreg" kategóriákban a 1, 5, 6, 11, 14.
Nekem 14. pont tetszett a legjobban. Csapattársam a biztonság kedvéért lemérte az úttól való 20 méter távolságot a meredeken, de egyszerűbb volt az útelágazástól irány nézni, amit megerősítettek a szintvonalak is.
Távolságmérésnél a kezdő lapbóját kétszer mértük meg, az 500 méter feletti mért értéket (510 m) nem mertük beírni. Az utóbbi időkben 100 méterenként 3 métert vissza kell vennem a távolságból, most ez bejött. Ennyit változott a lépéshosszam.
Köszönet a rendezőknek a kellemes hétvégért, a versenyzőtársaknak az egri szombati estéért.
Nekem az első benyomásom az volt a 4.pontról, hogy a lefele jövő száraz árok befolyása a metsződésbe nincs a térképen jelölve. Utána átmentünk a boksa helyre és távolság alapján is ugyanezt állapitottam meg.
No de miért is vagyunk egy csapatban minimum ketten ? Legyen aki nem a megérzésekből indul ki. A verseny folyamán egy párszor ezt a megérzést elutasító szót többször hallottam, nagyra becsült, igazából is nagy versenytársunktól. Ők is megnyerték a kategóriájukat. Hajlamosak vagyunk a tévest megerősítő információk befogadására.
Vissza a szárazárokhoz. a felső része merölegesen jött le, onnan mértem. Másik jött ki.
Vissza a boksa helyhez. A nagy bemélyedésben kettő látható, de csak egy boksa van jelezve. Ez is inkább a lefolyásokhoz közeli oldalon. Onnan pedig szintén a második megoldás jött ki.
Vissza a szárazárokhoz. A térkép szerint egy kis hajlással megy tovább, tehát az első benyomás téves. Most már látom is. Csapattársam is jelzi, a középsőt tartja jónak.
Hát igy ca. 7-8 percben kiválasztottuk a rendezők által is helyesnek ítélt bóját.
Doki említette a Zöldpont korábbi versenyének hasonló estét. Potyóróék ott rosszul választottak, engem pedig a fiatalok leszavaztak, mivel osztottam az ő vélemyényét.
Igen, térképhibás hely volt, de ki tud ennyi kis oldalárkot bejelölni ?
Az ominózus 4-es ponthoz/A 50,60,70 kategória/:az első benyomás a rendezők által jónak itélt második kis horpadás a jó/tájfutó szemmel/ aztán elkezdünk méricskélni/túraversenyzőként/és kiderül,hogy a kiszurás az ároktól való távolság,az északra barna x-el jelölt szénégetőtől irányban és távolságban,illetve a horhos túloldalán lévő részben fogazottan jelőlt nagy horpadáshoz képest sem stimmel,nagy tanakodás után a fentiek alapján mint sokan mások levesszük az északnyugati tévesztőt.Utólag: nem kellett volna méricskélni,ez a térkép nem túraversenyzőknek,hanem tájfutásra készült,ahol semmi problémát nem okozott volna. Kicsit visszaüt a 2 évvel ezelőtti versenyünkön éppen a mostani rendezők által akkor nagyon kritizált "betemetett gödör"esete.Van ilyen.Más :a pályakitüző ugy látszik nem értesült a februári VAB ülésen elhangzott és elfogadott ajánlásról,hogy A 60,70 kategóriában a szintemelkedés lehetőleg ne legyen több 300 méternél.Ettől függetlenül jól felépitett fizikailag és technikailag kemény pálya volt.Végül is 103 kilóm ellenére időhiba nélkül sikerült teljesiteni a pályát,inkább a meredek lefelemenetek okoztak nagyobb problémát.Gratulálok a győzteseknek,a helyezetteknek,rendezőknek.
Csatlakozom Rezétemberhez. A babgulyásról sajnos nem értesültem. Egy szakmai észrevétel:
"Ha az ellenőrző pont körrel jelölt környezetében hasonló tereptárgyból több van, mint
amennyit a térkép jelöl, akkor ott nem helyezhető el tévesztőbója."
Mivel óvás, észrevétel nem érkezett, csak a további versenyek rendezőinek figyelmébe ajánlom a mellékelt ábrát. A térképen a kis horpadásból kettő van. A terepen ennél több. Legalább az a három, ahová a bójákat helyezték, de emlékezetem szerint még ezektől KDK-re továbbiak is voltak. ( Emlékeztetőül: tavaly a Napernyő Kupa egyik pontját ugyanilyen okból kivették az értékelésből: a körön belül határozatlan jelleghatárral ábrázolt kis tisztásból több volt a terepen, mint a térképen.)
Nagyon úgy néz ki, hogy nem megyünk. Ebben döntő, hogy a diákok, akik a csapatokat alkotják, nem tudnak vagy nem akarnak időt fordítani a felkészülésre. Mi pedig nem tudunk rájuk hatni, a középiskolákat - ahová járnak - meg nem érdekli ez a program. Nekem személy szerint iskolai táborom van 28-ig, nem a legjobb ez a pénteki kezdés.
És akkor végre kiérek a házak közül. Végre fák, füvek, virágok,erdő a populáció vidáman nyomja a madárdalt. Minden nyűg a hátam mögött. Megállok egy pillanatra, és mélyet szippantok a levegőből. MEGÉRKEZTEM ! Ez az !!!!!!!
Bőven hozott hajnali töprengéseket ez verseny. Egyáltalán ... alig jöttünk vissza egy nagyon kis szentesi dzsemboriról, alig csomagoltunk ki már mehetünk is vissza . De megszületetett az elhatározás Gizikével úgy döntöttünk megyünk.Ezek után márcsak az utazás és a szállás megszervezése van hátra, mert az egyszerű népek nem tudják, hogy Ópusztaszer a világ végén van. Nekem már előtte két nappal csomagolnom kell, mert előző este nem érek rá. Nekem !!!! Aki indulás előtt egy fél órával szoktam ezt megejteni. De minden rendben csomagolás megvan, sőt a főnöktől való alázatos elkérezkedés is és akkor kitör az álatlános nagy vihar. Bevallom őszintén nem nagyon bánom .Lustaságom és kételyeim ezáltal kapnak némi alátámasztást. Lehet hogy nem "kell" menni. Szegedi barátaim jelzik, hogy ne menjek arra a környékre üljek csak nyugodtan azon az észeki kis fenekemen a jó meleg szobában. Telefon Gizkének .Mi lesz ? Ő ebben akérdésben optimista.Ki fog sütni a napocska . Hát kisütött.OK: De akkor hajnalban jő a megvilágosodás , szabad-e ezt egyáltalán nekem , jelen állapotomban egyedül kimenni az erdőbe.De elhessegetem a kis ördögöt, mindenesetre még azon frissiben betáplálom a telefonba a verseny megadott telefonszámát, úgyhogy így egy gonddal kevesebb.
Másnap aztán dél körül indulás és suhanás (zötyögés) a fél országon keresztül. Kellemes szállás, jó társaság ( kártyaparti) és nagyon kellemetlen éjszaka, rossz alvás, rémálmok és ismét a töprenkedés.Mit keresek én itt ?
Elkisér ez az érzés a rajtba is. Konstatálom, hogy kedvenc kategóriám a "NY" lassan ifjúságivá avanzsál. Elsőnek indulok , mert a busz ugyebár negyed háromkor indul visszafelé , és addig vissza kell érni. Ez nyomasztólag hat rám, valamint az is hogy fogalmam sincs hogyan kell szerkeszteni. Előbányászom az agyamból az emlékeket , de azt márcsak némi külső ráhatás után veszem észre, hogy az észak ezúttal nem a lap tetején van.
Elindulok nagynehezen. Kezemben papírral , és feldúlt arckifejezéssel vonulok el a helyi potentátok előtt egy hosszú-hosszú beton úton ( remélem jó felé) .
És akkor végre kiérek a házak közül. Végre fák, füvek, virágok,erdő a populáció vidáman nyomja a madárdalt. Minden nyűg a hátam mögött. Megállok egy pillanatra, és mélyet szippantok a levegőből. MEGÉRKEZTEM ! Ez az !!!!!!!
Ezután jő a verseny, egy szép kis poligonnal ( mikor tanulok meg végre kettővel szorozni ?) , félreszerkesztéssel, álbólyákkal és bólya kihagyásokkal, eltévedéssekkel és nagy-nagy "magányban", mert alig láttam élő embert. Viszont egy őzikét azt igen.
A pálya vége felé már komolyan aggódok, hogy elérem-e buszt. Már nem nagyon agyalok, csak lekapkodom azat a bólyát ami a kezembe akad. Fél kettőkor még kint vagyok de után szárnyakon suhanok be a célba ....
Elértem a buszt. Még nem tudom hanyadik lettem, de tényleg nem ez a lényeg , hanem hogy megérte....
Végre egy verseny, ahol nem méricskéléssel kell megoldani a feladatokat ! Természetesen ez alól kivétel a méréssel megoldható poligon és távolságmérés.
1. Gödörjárás álbójával határon kívül, álbójával határon belül álgödörben. Ügyes volt !
2. Facsoportban kettő bója. Megoldás akár a kiszúrás szerint, akár a közelben levő jellegzetes fától irányt véve. Kinek mi a kedvesebb.
3. Hosszanti tisztáson három bója. Kiszúrás a tisztásba benyúló erdős rész töve. Igazán biztosra menők az úttól is kimérhették a távolságot gyakorolva a sövényjárást.
4. Távolságmérés, a térkép pontossága segít a távolság ellenőrzésében. Újra kell kalibrálni a lépéshosszamat, kopnak az ízületek.
5. Szárazárok elején, közepén bója. Kiszúrás egyértelműsíti, pontosítani úttól mérve is lehet, de minek ?
6. Tisztás szélén ismét három bója, másik oldalon zöld ponttal jelölt bozót. Iránymérés elegendő.
7. Időmérő. Lányok panaszkodnak a poligonra, simogatom a szőrt a hátamon. Kíváncsiságomat legyőzve nem kérdezem meg honnan indultak. Nem is lett volna fair.
8. Fenyves sarkában három bója, de a jelleghatároktól 1-1 mm-re levő kiszúrás egyértelműsíti melyik a jó. Itt sem a méricskélés volt a fontos, inkább az arányérzék.
9. Könnyű pihentető pont bozótos mélyedésben.
10. Szerkesztett pont. Egyik irányhoz rövid volt a kis vonalzóm is, másik irány megnyugtatott.
11. Elgondolkodtató térképhibás hely. A térképen nem jelzett, de bójával megjelölt jellegzetes fát kellett keresni. Mérgelődöm, hogy két egymás melletti és a kicsit távolabb levő harmadik közül vajon melyik is van a térképen bejelölve ? Az ÉK-i első egyedül álló fától a külön álló irányát lemérem, pont délre van. Nézem a térképet és a térképi É-D vonal átmegy a kettős fán, de a külön állón és a most felhasznált biztosan jelölt fán nem. Így meg is van a megoldás, de még nem volt vége ! Ügyes húzás, még volt egy önálló nem jelzett bójás fa. A nap legjobb feladta címet itt osztanám ki.
12. Bokrok között, milyen jó is egy kis borókás hangulat ? Finom tájolás gyakorlására kiváló.
13. Irányszög mérés, egy kis bizonytalansággal, de abszolváltam. Nem tudom mit mértek stopperrel, ha úgyis a mérés beírása után vették be a kartont.
14. Gödör a magas aljnövényzetben, ami még a pályakitűzőt és ellenőrző bírót is megtréfált. Mi megtaláltuk az igazi gödröt is. Szerencsére két bója volt csak kitéve és a jó igazi gödörben volt.
15. Kúp, vagy gyökérsor jel barna pontja ? Nagyítóval könnyű, talán meg is engedhetem már magamnak. Ismét egy finom tájékozódás, nem kell méricskélni.
16-17. Poligon. A helyszínen is, itt is volt róla komoly vélemény. Hát ezért nem szeretem ezt a feladatot, mert sok benne a tévedés lehetősége. A jó megoldások nemcsak a versenyző, hanem a rendező öröme is.
Egyébként kár volt a helyszínen szerkesztenem, egy kis átgondolással meglett volna ez is. Csak hát a "volna" nem indult a versenyen.
18. Növényzeti jelleghatár, útkereszteződésben levő határkarótól irányban 50 méter. Csak a jelzés után néztem körbe, volt másik is. Mázli ?!
Köszönet a rendezőknek, az éjszakai is ilyen legyen !
Bár a fórum szemmel láthatóan haldoklik :-(, azért essen néhány szó a hétvégi versenyről.
Azért ragadtam billentyűzetet, hogy még egyszer megköszönjem a szentesi csapatnak a hétvégi rendezést. Az elmúlt hetek időjárását is figyelembe véve, nem lehetett könnyű nekik sem. Pont ezért tartom unfair-nek, hogy néhány előnevezett versenyző el sem jött. Nem kellett volna megijedni, nem is volt olyan rossz idő...
Ami az szememben nagyon nagy pozitívum, hogy kezd kialakulni (pontosabban már ki is alakult) egy újabb tájékozódási versenyes "fellegvár".
A versennyel kapcsolatban pedig az a véleményem, hogy összességében egy jó kis verseny volt, csak az a poligon ne lett volna... Azt már régóta tudjuk, hogy hibátlan verseny nem létezik (már HTCS is megmondta :-)), de ahogy tapasztaltam, ez a poligon bizony rányomta bélyegét a verseny megítélésére.
A fiúknak a végén volt a feladat, így ők (velem együtt) a már csak a célban morgolódtak, de a pályán a szembe jövő lányok, akik ezzel a feladattak kezdtek, mind komorak voltak. Még a mindig mosolygó Eszti is, és Tiszailány zsörtölődéséről már nem beszélek...
Nem tudom, az eredeti pálya tervezéskor, kitűzéskor milyen volt a terepfedezet, de a verseny idejére legalább kettes zöldnek megfelelő terepen a sorozatos irány- és távolságmérés az elvárt pontossággal és mindez egyedül - hát szerintem lehetetlen. Nem tudom, hányan mentek itt pontosan, de itt inkább a szerencse döntött, mint a tájékozódó képesség...
Voltak persze más apróbb pontatlanságok is, és feladat félreértés is előfordult, ám ezeken talán könnyebben túl lehetett lépni, nem estek annyira rosszul, mint a poligon.A rendezés többi része pedig teljesen rendben volt.
A verseny nagy tanulsága talán az lehet, amit a korábbi évek Varsányi Kupája után is elmondhattam volna (idén ott kimaradt :-)), hogy a poligon feladat nem csak a versenyzőknek nehéz, de jól megcsinálni a rendezőknek is komoly kihívást jelent.
Tudomásul vettem az írásodban jelzetteket, már ami a sportszerűtlenségre vonatkozik. A fair play bejelentést is hasonlóan gondoltam, mint a későbbiekben is szóvá tett szerkesztett pontra vonatkozó a másik csapat segítségét illetően. Ha emlékeim nem csalnak azonnal a fórumon jeleztem, hogy semmi közünk nem volt az eredményhez és nem is vagyok, vagyunk büszkék az ottani eredményre. Akkor két vonal mellett haladtunk és valóban a Éva-ék erősítették meg hogy a második vonal mellett található a pont. Természetesen nem behatárolt infót kaptunk csupán annyit, hogy az első vonalunk közelében van a pont.
Még valami azért pedig, hogy az döntötte el a bajnokságot, már bocsánat, de ahhoz kellett még néhány sikeres szereplés.
No de az alapgondolathoz visszatérve. A jelzett email cím, élő. A vállalkozásunk címe, melyet minden nap fel szoktam keresni. Arra üzenet, nem érkezett felőled. De igazad van személyesen kellett volna tisztázni az általunk vélteket. Remélem, erre mód is nyílik a Hollóson, vagy a Napernyőn. Addig is kereslek telefonon. Baráti üdvözlettel
Véletlenül sem szeretnék beleszólni a nagyok dolgába, csak pusztán az együtt haladás definícióját szeretném tisztázni. Szerintem ha egy ep-t több közeli támadópontból közelíti meg a csapat, illetve az egyik csapattag az ellenőrző pontnál marad, hogy ezzel is segítse a társa(i) helymeghatározását a pont környezetének beazonosítása során, az teljesen helyénvaló, hiszen ez is a verseny része. Viszont a pontok közti átmenetben a csapatnak együtt kell haladnia, az kevésbé tolerálható, ha például az egyik tag a másik előtt halad több száz méterrel, és nincs semmi kontaktus a tagok között. Úgyis az esetek többségében az idősebb csapattaghoz igazodik a menetsebesség a felsőfokú kategóriáknál. Összegezve mondjuk egy 400 méteres átmenetben (ahol pl. csak egy utat kell követni) a csapatnak együtt kell haladnia, olyan nem fordulhat elő szerintem, hogy egymás látótávolságából kikerüljenek. (És ezt nem a vitához szántam, nem is mernék kívülállóként egyik fél kapcsán sem pálcát törni. Csupán csak - mint ahogy azt a bejegyzés elején írtam - az együtt haladás túraversenyeken történő értelmezését szeretném tisztázni a segítségetekkel.)
Én nem pofont kaptam,de nagyon szomorú vagyok,miután”fair play” módon nyilvánosan megvádoltak,-mintegy”feljelentettek”-,nyilvánosan válaszolok a KBK csapatversenyen történtekre. Először is a versenyt CSAPATKÉNT végigcsináltuk,a versenyzőkartont a Versenybíróságnak leadtuk, a dugókát kiolvastattuk, a Versenybíróság ezek alapján kihirdette az eredményt. A hozzászóló az előzőkben”fair play” bejelentést várt valakitől. Mit?Miért?Hová?
6 nappal ezelőtt az aguaalpin@tolna.net címre levelet küldtem hogy esetleg ránk célozott-e a fair play "bejelentést" illetően,mert úgy éreztük veletek és másokkal szemben sem semmi sportszerűtlenséget nem követtünk el. Erre választ nem kaptam./lehet.hogy ez a cím már nem él /A Fórumon való újabb hozzászólásból nyilvánvalóan kiderült,hogy rólunk van szó. Miből gondolja a hozzászóló,hogy „mobilos” csapategyesítésről volt szó,vagy nem lehet megtudakolni,hogy mi történt a 73 éves csapattárssal, ha indokolatlanul lemaradt a társaktól?/az okok ránk tartoznak,vagy kérni fogja a hozzászóló a szolgáltatótól „cellainformáció” alapján-a beszélgetés tartalmának közlését?Társaim koromra való tekintettel kétségbeesetten megpróbáltak elérni,hogy nem történt -e velem valami baj. A telefont csak másodszorra vettem fel,mert kaptam ,már társaimtól dorgálást,hogy verseny közben is „rendelek”,ami több alkalommal is elvonta a figyelmemet,és estleges baki is bekövetkezett./ezért még senki nem jelentett fel/A telefonálást ti is halottátok/ha valami titkos csapategyesitésről lett volna szó,nyilván nem az ellenfél füle hallatára történt volna..Mint hallottam,felajánlottátok a segitségeteket,ha szükséges,amit nagyon köszönünk és ez tényleg fair play volt részetekről.Miből állítja a hozzászóló, hogy a-10-11-12 es ellenőrző pontokat nem együtt fogtuk?/Ez az állítás így biztosan nem igaz. Megjegyzés:A Sport Ident alkalmazásának előnye/Szóval ezután úgy versenyzünk-én lehet, hogy nem-,hogy figyeljük egymás minden lépését,és mindent jelentünk az illetékes......-nak? Amennyiben a verseny után maradt benned tüske a versennyel kapcsolatban,jelezhetted volna ott a helyszinen,vagy személyes megkereséssel.Állitom,hogy az általad felrótt eset kapcsán semmiféle előnyünk nem származott,másnak hátrányt nem okoztunk,sőt igen erőltetett menetre volt szükség az időhátrány behozására .Irhatnék nagyon sok mindenről/a csapat hölgy vagy gyengébb fizikumu tagjainak meghatározott helyen való várakozásáról,,az egyéni versenyeken az egy egyesületben lévő sportolók együtt haladásáról,a távolságmérés,irányfésű,iránymérés stb.későbbi-klubtárssal való egyeztetés utáni- beirásáról-de az előző évi Eltájoló csapatversenyen a nem megoldott szerkesztett pont helyének más csapatbeli versenyző részéről való „igazi fair play” módon történt megjelöléséről,ami végül is bajnoki cimet is eldöntött. Nagyon nem szívesen írok ezekről és írhatnék másokról is. Tudom nehéz nem győztesnek lenni, de úgy érzem erre válaszolni kellett , mert 15 évi túraversenyzés után,egy eddig ellenfélként és versenyzőként nagyon tisztelt, szinte baráti viszonyban lévő sporttárs nyilvánosan egy nem teljesen ismert helyzet alapján súlyos vádakkal illetett.
Vártam, vártam a fair play bejelentést, de csak nem jelent meg, így számomra, számunkra óriási csalódásként értük meg a történetet. Óvni nem állt szándékunkban és az eredmények ismeretében sincs szándékunk óvni a VAB felé, sőt nem akarván ünneprontók, sem lenni az év végi borítékbontásról is letettünk. A történet pedig egyszerű! Mobilon történő csapat egyesítésről van, volt szó. Mi is alkalmazzuk –s gondolom mások is-, hogy egyes pontokra két, vagy ha a csapat létszáma engedi, több támadó pontról próbálunk rámenni egy – egy, ellenőrzőpontra. No de három pontot is különváltan megtenni s közte egy időmérőt is ez azért felháborít. (KBK 10.11.12 pontok) Ha ez a követendő, akkor ebből Mi nem kérünk. Mobilt kint a terepen csupán sérülés esetén illik használni s nem, a fent vázlatosan ismertetett módon.
Ezzel ezt a témát is lezártnak tekintem s többet nem kívánok ezzel foglalkozni. Nem az én felelősségem!
Csupán onnan kaptuk a „pofont” ahonnan a legvadabb álmomban sem gondoltam volna!
Te komolyan úgy gondoltad a térképpel a kezedben, hogy gondolataidat kék szalagozással jelölve a terepen csak végig kell menni és megjegyezni a talált pontok helyét...
Bár ilyen egyszerű lenne a történet !
Mert ha így történt volna, ahogy írod, akkor azt mondom igazad van és dobjuk ki az egészet.
Egyetértek veled, nagy baj van, ha így vélekedünk mások munkájáról.
Csupán csatlakozom az íráshoz, de nagyon nagy a baj. Te komolyan úgy gondoltad a térképpel a kezedben, hogy gondolataidat kék szalagozással jelölve a terepen csak végig kell menni és megjegyezni a talált pontok helyét s azokat egy szürke térképmásolatra berajzolni? Még az előre kiadott színes térképen sem lett volna egyszerű, nem hogy így.
Előre bocsátom nagyon jó az feladat gondolata. De a kivitelezett formája hibás félrevezető.
A méretarány hiánya igenis fontos adat!
A magam részéről ezt a témát lezártam, mert úgy látom értelmetlen tovább ragozni, főleg úgy, hogy a többség jónak találta és nem reklamálta meg. Kár!
Nagyon izgalmas itt ez az eszmecsere ! De bevallom engem sokkal jobban érdekelne, hanyadik lettem a Varsányi Kupán...úgyismint Erdőjáró. Igen megköszönném a felvilágosítást !
Miután nem készült hangfelvétel az indításokról, ezért nem tudom bizonyítani, hogy mi hangzott el és mi nem.
Ellenben, határozottan állítom, hogy az asztalon levő narancssárga színű papíron levő "IDŐMÉRŐ HELY" feliratról minden csapatnak elmondtuk, hogy ezeknél kell a dugókát használni a többi helyen lyukasztani. Egyáltalán láttátok ezt a lapot ?
A helyszínen lehetőség van észrevételre (szóban,vagy írásban), óvásra csak írásban. Így tudunk dolgokat egyszerűen rövidre zárni, de most már nagyon nehéz. Te mondod: nem, én mondom: igen.
Részetekről a legnagyobb tanulság, hogy az átadott anyagokat célszerű az átvételkor megnézni. Szabályzat szerint erre max. 2 perc áll rendelkezésre.
Részünkről pedig a tájékoztató kiadását kellene már nevezéskor kiadni. Tavaly ősszel kirakott tájékoztatót sajnos nem mindenki olvasta el, pedig fontos információk voltak benne. Ezért tettük papírtakarékossági megfontolásokból a menetutasítás hátoldalára, mert ezt biztos megkapják a csapatok és ott van a kezükben.
Félek tőle, bár ne legyen igazam, hogy a külön kiadott lapokat sem fogja mindenki elolvasni. Lehet, hogy a leírtakat majd ki kell kérdezni ? Ezt már elkeseredésemben írom. Hogyan jusson el mindenkihez az információ, hogy ne érjen az esélyegyenlőség megsértésének vádja ?
A topológiától még nagyon messze vagyunk. Láss, ne csak nézz !
Menj végig, jegyezd meg, végül rajzold be a térképre !
Hol van itt mérés ? Hol van itt helyesbítés ? Hol van itt térképkészítés ? Hol van itt léptékhelyesség ?
Egy pontot és hozzátartozó karikát kértünk.
Egy egyszerű feladat túlbonyolított megoldásai, mert tökéleteset akarunk.
Kíváncsi vagyok,most a megoldás ismeretében is ugyanazokat a műveleteket végezték volna el a csapatok ?
Lehet, hogy minden csapatnak elmondták a dugók használatára vonatkozó speciális szabályokat, de ebből mi sajnálatos módon kimaradtunk. Ami a start dobozon történő indítás előtti olvasgatást illeti, ez nekem ellentmondásosnak tűnik, mivel ezzel akár a szerkesztést is el lehetett volna végezni (időn kívül), mivel a teljes anyag addigra átadásra került (ez persze eszünkbe se jutott, mivel közel sem lett volna fair).
Abban ighazad van, hogy ha "hivatalosan" akar(t)unk valamit, azt ott és akkor kell jelezni. Fel sem merült, hogy a leírtakat "óvásként" kéne kezelni, csupán tanulságként...
Ami a memória feladattal kapcsolatos eszmecserét illeti, azt gondolom, a vita alapvetően abból alakult ki, hogy szerinted lényegében topológiai feladványt kellett megoldani, a hozzászólók szerint pedig léptékhelyesen tájékozódási pontokat kellett megjelölni. Ez a feladat kitűzésekor nem volt egyértelmű.
Verseny közben többször gyanús volt, de leginkább a zöld ( nekünk 21-es ) pont 3 támadópontról - 2 tornapálya tábla + kis domb - 3 különböző helyre érkezve a térkép tájolása. Most ráillesztettem a GoogleEarth-re és nem tévedtem: A kék vonalak nem a mágneses, hanem a földrajzi északi irányba mutatnak - ez Budapesten 3-4 fok eltérést jelent. Tájfutóknak az ilyesmi általában meg se kottyan, de nekünk a finom feladatoknál nem mindegy.
(Úgy emlékszem, egyszer már mutattam ilyenre példát a patcai és jánoshalmi térképek összehasonlításával.)
1. A Fair play bejelentkezést nem tőled várjuk! 2. Még csak nem is HTCS-től!!! Tőle csupán egy rövid igen/nem elég!
3. A koordináta vonalak nem mérvadóak, hiszen lehetnek 50, 100, 250, 500 m akkor most melyik???
Írod, hogy nem kellett volna méricskélni! Hát akkor mi túrót kellett volna csinálni! Ha valamikor kaphatnék egy méretaránnyal feltüntetett szürke térképet az egyébként é-i tájolású „vaktérképünkre” berajzolt-felírt- irányszög és mért távolságok alapján sikerül kiszerkesztenünk viszonylagos pontossággal akkor én fogok mea culpázni.
Az utolsó két pontot az idő miatt rajzoltuk be gyorsan a pontsorra.
Az asztalnál induláskor nem adtak erre vonatkozó info-t. A menetutasítás hátoldalán (ami az "Általános Utasítás" címet viselte és valóban azonos volt a visszaérkezésünnkor a fára kifüggesztettel) valóban ott voltak a megfeleló előírások, az alján ráadásul kiemelten is, az alap probléma azonban az, hogy ezt már a start után (saját időnkből) kellett volna végigolvasni. Ráadásul induláskor/szerkesztéskor fel se tűnt, hogy a menetutasítás hátoldalán bármi is van :(. Ez a 3. pont után derült ki, ahol nem volt dugó aljzat, csak szúróbélyegző.
2. A memória feladatról már írtam. Sokkal egyszerűbb lett volna a megoldás, ha nem méricskéltek.
3. A kihelyezésben és annak következményében igazad van, de mielőtt konkrétan válaszolnék, szeretném megtudni, hogy
az indítóasztalnál az óra melletti narancssárga "IDŐMÉRŐ HELY" feliratú tábláról adtak-e felvilágosítást és a menetutasítás hátoldalán levő legalsó 4 soros „apróbetűs” rész mennyire volt feltűnő ?
Örülök, hogy sikerült meggyőznöm a Sport Ident használhatóságáról. Egyéni versenyen, ahol kevesebb bója is kihelyezhető és nincs mellette tájékozódási futóverseny korrekt módon használható, kiolvasás után 5 perccel eredmény közölhető.
A memória feladatról a véleményemet már megírtam
Sajnos az észrevételezésről lekéstél, most már csak óvási lehetőséged van, mivel a helyszínen az eredményeket közzétettük és ünnepélyes keretek között eredményt hirdettünk. Nagyon örültem volna, ha aggályaidat a helyszínen kifejtetted volna.
A feladat alapötletét Kokesz adta egy korábbi hozzászólásában.
:-)) és/vagy :-((
Lényegében egy tereprészt kellett úgy bejárni, hogy versenyzők észrevegyék annak jellegzetességét. Ebből kiindulva megjegyezni a kihelyezett bóják helyét és berajzolni.
Aki nem vette észre, hogy a szalagozott útvonal jelentős része jelleghatáron, vagy annak közelében halad, illetve gyökérsor végétől a töréspontjáig, annak ez a feladat nagyon nehéz volt. Nem részletes mérésekre, irányokra, hanem egy jellegzetességet kellett megállapítani.
Egy felsőfokú bajnokságban (szerintem) elvárható, hogy a versenyzők a térkép É-D irányát (itt) a gödör jelekből, a (berajzoláshoz egyébként szükségtelen) méretarányt az É-D vonalak egymástól való távolságából meg tudják állapítani.
Nem kellett méricskélni !
Úgy látom mintha már nem tudnánk egy terepet egyszerűbben látni, csak méterben és irányszögben.
Nem térképhelyesbítésről van szó, mert nem térképhibát kellett keresni, hanem a bóják helyét megadni.
A kivitelezésben történt hibákat a következőkben látom:
- Színes térképpel jobb lett volna, de ennek elsősorban anyagi akadályai voltak
- A kihelyezett szalagok főleg a feladat első részén eltűntek, pedig reggel folyamán lettek kitéve. A pálya bontásakor megállapítottuk, hogy az erdei tornapálya tábla melletti szalag, az erdőirtáson a széles útig átmenő részen kitett három szalagból kettő, a széles úton a fákra ágaira kihelyezett három szalag teljesen eltűnt. Az úton egy kisebb szalag volt a földön.
(A feladat idejét ezért töröltük.)
- A feladat jellegéről, elvárásról részletesebben kellett volna írni.
- Kevesebb hibaponttal díjazni. A feladatot összetettként kezeltük és az eltéréseket minimálisan súlyoztuk. Bevallom nem számítottam ennyire rossz megoldásokra.
Szokták mondani, hogy „kellemesen elfáradtam” , nos én NAGYON! Igaz az év első versenye volt számunkra, ám szombaton is és vasárnap is sokszor „haltam” !
No de sorjában!
Varsányi Bandira emlékére – s persze Nándira való tekintettel minden képen indulni akartunk a versenyen (sok versenyt rendeztünk együtt korábban). A régi csapatból Pelle Gabit hiányoltam csupán.
Könnyen és jó szívvel gondolok vissza második „0” hibapontos versenyünkre még az esős időjárás ellenére is. Végre egy olyan „Nándis verseny” ahol nem sok oka lehetett a versenyzőknek a morgásra –még Cufiék igaza ellenére is. Ott volt tévesztő ahol védhető és mérhető volt a pont kihelyezése bár méricskéltünk Micivel a száraz árkos ponton
A kötelező útvonal követéses feladat azért tetszett, mert az egyértelműsége mellett volt lehetőség „észrevétlenül” letérni arról majd újra visszatérni a helyes útra! Viszont a két nap tükrében a távolságmérésünket agy kicsit mákosnak minősítem mivel a vasárnapi versenyen sík száraz úton jóval rövidebbre jött ki egy lépésem hossza, mint az előző napon emelkedőn sáros csúszós úton. ffene sem érti! Ám összességében, köszi, a versenyt!
(jaj ! még valami! Wolfi pálinkája tartotta a lelket az eredményhirdetés kezdetéig a várakozó tömegbe! Nándi helyében én bizony nem ellenőrizgetném a kiértékelt kartonokat, hanem csupán annyit kérdeztem volnaa rendező társaktól, hogy hol írjam alá az okleveleket.
Este, kettős sikerélménnyel feküdhettem le, hiszen nyertünk mi is, és sz..rrá aláztuk a DVTK-t4:0 ide!
Így reggel..
Lelkileg és az esti borozás meghatározó hangulatával indultunk a Péterhalmi erdő felé!
A terepről, a térkép ismerete miatt előzetesen már nem voltak illúzióim, de Andrásra való tekintettel és az elmúlt évi verseny otthagyása miatt is mindenképpen végig akartam menni a pályán.
Előre bocsátom, hogy egyenlőre észrevételt teszek s az eredményértesítő ismerete után döntünk a továbbiakról.
No, sorjában.
Amennyire féltem és ellen érzéseimet fejtettem ki a „dugóka” iránt most ez kicsit változott a véleményem. Nem rossz! Igaz a financiális okok miatt csupán ma még csupán álom! De hát, akinek van készlete az szerintem is használhassa, és használja is!
A pályáról!
Most futok előzetesen egy-két pozitív kört!
Tekintettel arra, hogy tájfutókkal is több közös pontunk volt, így több helyen nem is kerestünk tévesztőt. Tetszett a felépített pálya vezetése, amely a kis terület ellenére kellően változatos volt. Tudomásul veszem az aljnövényzet megnövekedését, de azt, hogy a gödör aljába összerogyva leljünk a legtöbb bójára, az egy kicsit zavart. Szerencsére több helyen a tájfutók bójája segített. A szerkesztés még itthon is „stressz mentesen sem jött ki a gödörre mind a két vonal szerint. Kizárásos alapon vettük le a helyszínen a gödör pontot.
Végül s nem utolsó sorban amit észrevételezek- mint az elején is írtam egyenlőre!
A „memória” feladat ütötte ki a biztosítékot! Egy ötletes feladat hibás kivitelezéssel! Mi a jó isten volt itt a „memória”? Ha térképjavítás lett volna a feladvány talán közelebb kerültünk volna a megoldáshoz, de így a véletlen faktor nagyobb szerepet játszott, s dönthetett a sorrenden. Kérdezem mennyi volt a fénymásolt térkép méretaránya??????????
Ilyen alapon Lázár deák térképét is ki lehetett volna adni.
Az ellenőrzőbíró végig ment a feladaton és jónak s egyben megvalósíthatónak találta a kivitelezést??? (a hiányzó méretarányt is figyelembe véve)
Már bocsánat, szerintem nem! Utólag hallom, hogy az időket kivették az értékelésből, így egyelőre csupán azt észrevételezem, hogy a feladatot kellett volna kivenni az értékelésből.
Kíváncsian várom a részletes eredményértesítőt!
Befejezésül két gondolat az egyik a morgolódásom ellenére is jól éreztem magam a fenntartásaim ellenére is.
A másik! Vártam és várok egy fair play bejelentést!
Mint középhaladó néhány megjegyzést szeretnék fűzni a hétvégi KBK versenyhez:
1. A pontok kitűzése és a feladatok egyértelműek érdekesek voltak.
2. A "fordított memória" feladat szórakoztató/szellemes "játék" volt, egyetlen hiányossága csupán az, hogy a végén átadott térképvázlat léptéke ismeretlen volt, így hiába mért a szerencsétlen versenyző a szalagos kijelölés mentén minden távolságot gondosan, a térképre nem lehetett a mérésnek megfelelő pontossággal bejelölni a megtalált pontokat (a feladat kiírása nem tartalmazta a teljes környezet felderítését...).
3. A végére hagytam az "utoljára, de nem utolsó sorba" tartozó megjegyzést/kifogást:
Az a megtiszteltetés érte csapatunkat ugyanis, hogy elsőként indulhattunk kategóriánkban, így nem tudjuk, hogy az alábbiak hány csapatot érinthettek az elsőként indulók közül:
Tény azonban, hogy a mi esetünkben az "Általános tájékoztató" (bár a menetutasítás hátoldalán átadásra került) a rajt előtt nem volt kifüggesztve (a verseny végén, már kint volt több példányban is...), így arra kényszerültünk (volna), hogy az általános tájékoztatót (egy teljes A4 oldalt), ami a szokásos pontérintési szabályoktól jelentősen eltérő előírásokat tartalmazott, a VERSENYIDŐNK TERHÉRE tanulmányozzuk. Ezért úgy gondolom, hogy a csapatok közötti egyenlő feltételek elvének ez az eljárás nem felelt meg.
A Varsányi kupához röviden pár gondolat: (ironikusan, ahogy szoktam)
Hát ezt a versenyt nekem találták ki... mert úgy érzem, hogy ha normális lennék, nem élveztem volna ennyire... :D Sorolnám a rendezők hibáit a szerény és versenyzői meglátásom szerint: 1, a szervezők nem paktáltak le előre BEELZEBUB-bal ( az időjárás istenével), ezt jó lenne, ha legközelebb nem felejtenék el. :) Ha szükséges, tanítok néhány táncot a kommunikációt elősegítendő.... :D 2, B kategóriásként a fordított arányt szeretem. Vagyis a táv és a szintemelkedés ne egyenesen arányosan közeledjen a maximumhoz, hanem fordítottan arányosan. Persze ez nem kívánságműsor, de fiatalosságomnak köszönhetően még van lelkületem az alkudozáshoz.... 3, A pálya szerkesztői nagyon cselesek voltak, kifogtak a gondolkodásomon... azt hittem hogy az elbénázott időnket majd be tudjuk hozni, erre a szokásos 1-2 időmérő helyett 4 volt. Nahát, így időhibát spórolni sem tudtunk..... Önmagában nagyon tetszett, de hogyha tudom, hogy "visszanyal a fagyi"... :D itt a fórum előzményeire utalok, hiszen elkötelezett híve voltam eme témának... 4, Nagyon jó önismereti képzés volt számomra, mivel rájöttem, hogy a fent említett nehézségeket betegesen, aberrált, rendellenes, elfajult, abnormális, kéjenc, mazohista módon szeretem és megyek legközelebb is.
Ezek után szeretném megköszönni a rendezőknek a szervezést, a célban a nagyszerű vendéglátást és bár nem volt öltözősátor, de reményemet fejezem ki, hogy a jövőben erre is gondot fordítanak.... :D Még 1X köszönöm.
Az első két forduló után még egy témát célszerű érinteni: A rajtnál elvégzendő feladat(ok) idejének beszámítása az értékelésbe.
Tudtommal végül nem okozott komoly bajt, de okozhatott volna. ( Tavaly volt olyan verseny, ahol egy ponton múlt az elsőség. )
Az első versenyen az állomásbírót, a másodikon ( azt hittük, okulva az előzőn ) a rendezőt kérdeztük meg, benne van-e ez az idő az első pont menetidejében? Mint tapasztaltuk, a félreérthető fogalmazás miatt néha maguk a rendezők sem tudják, hogyan számoljanak ( Állomásbíró és rendező ellentétes kijelentése, visszavett kartonok 10 pont hibákkal )
A rendezők a versenyzőknek és saját maguknak is komoly bosszúságot takaríthatnának meg, ha nem akarnák elspórolni a menetutasításból azt a fél mondatot, ami a rajtban adott feladat idejére vonatkozik. Tehát például:
"A rajtban 10 percet adunk a szerkesztési feladatra" után írjuk le:
"és ezt az időt beleszámítottuk az első ellenőrzőpont menetidejébe" vagy
"és ez az idő az egyes ellenőrzőpontok menetidején felül jár a csapatoknak" vagy
"és a csapatok ennyi idővel a versenyzőkartonra írt indulási idő előtt kapják meg a térképet és a menetutasítást
A beszkennelt térképrészleten a sárga mezőben több kisebb fehér folt van. Ezek futható "erdő"-t jelentenek, sprint pályán nagy lombbal rendelkező fá(ka)t. Itt melyikről van szó ? Talán egy harmadik megoldás ?
Hát persze, a fákat nem csak egyesével lehet ábrázolni, sok fa együtt pedig erdőt alkot. :-)
Viccet félretéve, sajnálom, hogy ez a feladat félreértésre adott okot a BAK-on, és főleg az "öregek" között (az Aés A36-os csatok többsége úgy értelmezte a feladatot, ahogy a rendezők). Szerintem egy tök jó feladat lett volna, ha nem csúszik be ilyen félreértelmézés...
Tanulság nekem is, hogy ami a rendezőnek egyértelmű, az a versenyzőnek még nem biztos, hogy szintén az lesz. Viszont nehéz kivédeni ezt a lehetőséget, mert még sem adhatom oda előre a versenyzőnek, hogy ő hogyan értelmezi. De tény, hogy oda kell figyelni a rendezőnek erre is.
(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy emlékeim szerint rajtatok kívül kb. 3-4 csapat volt a teljes mezőnyből, aki mindkét erdőfoltban lévő bóját levett, tehát csak a félreértelmezés miatt került hátrányos helyzetbe. A legtöbb csapat csak ez egyik erdőfoltnál hibázott, tehát, ha az ő logikáját követem, akkor sem oldotta meg helyesen a feladatot.)
Igazad van, erre nem gondoltam. Az összevont térképjellel ábrázolás lehetősége egy pillanatig felmerült bennem, de akkor jellegfa jelet kellene látnunk ( A feladat akkor is korrekt, mert nem az összevont jellel ábrázolt tárgyak között kell választani, hanem a különálló[nak ábrázolt] jellegfa és az összevontak egyike között) . Jó tanulság a további versenyekre, hogy a térképrajzoló ilyen "összevont" ábrázolást is választhat.
Ha már a facsoportként ábrázolásnál tartunk: A BAK fenyőjárás feladatában ezek szerint a "térképen ábrázolt fenyőfának" minősült az a fa, amelyik külön nem volt ábrázolva, hanem a sötétzöld folt szélén állt?
Most már tudom melyik pontról van szó. Ez nekünk nem volt pontunk, de az egyik időmérésben a Turbócsigák már mutatták, hogy ez szerintük rosszul lett kitűzve.
Három fa. Egy a "tisztáson", láthatóan megszünő úttal, amely nem ér el a tisztásig. Másik inkább kiszáradt fa a K-i úttól kb. 10 méterre, a harmadik az erdőrész jellegének megfelelő, talán azoktól erősebb növésű fa.
Mivel pontszámban közelálló ellenfelek is elhibázták, ezért inkább a többi feladat tanulságait vettük számba.
Tetszett egy korábbi Szuper Kupáról ismert memo feladattípus.
A BAK általad felvetett pontjára reagálva meg kell jegyeznem, hogy itt véletlenül sem beszélhetünk még csak térképi pontatlanságról sem. Az adott helyen valóban két nagy fán volt bója, de a tévesztő bójával jelölt fa is ábrázolva van a térképen. A különbség annyi volt, hogy a K-i fa magányosan, különállóan állt, míg a Ny-i mellett még volt vagy 5-6 hasonló méretű, korú fa. Ezeket lehetetlen lett volna egyenkénti jellegfaként ábrázolni, ezért 1-es zölddel fedett facsoportként jelölte a térképrajzoló.
Teljes mértékben egyetértek pontkeresővel,kár hogy nem láttunk megoldó térképet,mert akkor kiderült volna,hogy az ominózus 11-es pont nem lehetett a rendezők által jónak mondott,mert az ÉK -i- jól azonositható 2-ik generációs jellegfától az általunk levett tévesztő már 70 m-re lett volna,és különben is ez volt a legjellegzetesebb és legnagyobb fa,én térképhelyesbitőként mind a hármat ábrázoltam volna,mert volt bőven hely a térképen,egy alig látható nem jellegzetes felhagyott út végéhez viszonyitott fél milliméter alapján ilyen szituációban szerintem sem volt korrekt ez a pont,mi 4x-i távolság és iránymérés után/mint sokan mások,akik nem tegnap kezdték a versenyzést/ döntöttünk a"tévesztő" levétele mellett.Az ellenőrző biró miből gondolta,hogy az ominózus fa az igazi,mert felé kanyarodott a felhagyott út vége?A 3-as pont nem okozott ilyen problémát,mert északra 20 méterre ott volt a jól látható tisztás,bár az is furcsa volt,hogy az átmenetben az előtte lévő jól azonositható fenyő jelleghatár nem volt ábrázolva, hanem csak a fenyőerdősáv nyugati határa, ahol a rókavár volt,ami kis zavart okozott. Egyébként az eddidiekhez hasonlóan jó verseny volt jól éreztük magunkat,jól esett a forraltbor,jó volt az idő és a hangulat,és még hazaértem a kosárcsapatunk Sopron elleni meccsére,ahol óriási küzdelemben 8 ponttal győztünk.
Szeretném kicsit kifejteni Kőbarka udvarias fogalmazását. Minden elismerésem a Rezét Kupa rendezőié. Mind a pálya, mind az időjárás, mind a hagyományosan kitűnő ellátás dicséretet érdemel. Mivel érteni vélem az „egy ponttól eltekintve” jelentését, és figyelembe véve, hogy a dobogósok mindegyike elbukott ezen az egy ponton, azt hiszem a rendezők hibáztatása nélkül érdemes elgondolkodni a kérdésen.
Miről is van szó? Versenyszabályzat: „Ha az ellenőrző pont körrel jelölt környezetében hasonló tereptárgyból több van, mint amennyit a térkép jelöl, akkor ott nem helyezhető el tévesztőbója” .
A költői kérdés: A rendezők szerint az a fa, melyet a „tévesztő” csapatok levettek ( A60 11. pont ) nem volt jellegfa? ( Ellenőrző bíró jelentése? ) Ha a rendezők szerint nem, akkor konzultáljanak a térkép helyesbítőjével: szerinte a rendezők által bójával megjelölt fák közül melyik volt az "igazi" jellegfa? . Ha viszont igen, akkor életbe lép a fenti szabály.
De itt nem állhatunk meg. Versenyszabályzat problémáról van szó. Mi a helyzet a Rezét A60 3. pontjával ( 1 db barna x = rókavár a térképen + tévesztő bója szintén rókaváron a körön belül ) ? Erre ugyanúgy igaz a Versenyszabályzat idézet, pedig senki sem kifogásolta.
De menjünk tovább. A BAK A60 7. pontja ( iránymérés ) jellegfán. A térképen a körön belül egy jellegfa. A terepen két bója. Mindkettő legalább 1m átmérőjű fán ( egyik talán nem jellegfa? ) Attól tartok, itt is él a fenti szabály.
Amivel nem feltétlenül azt kívánom kiemelni, hogy ezek a pontok szabályellenesek, hanem a két utóbbi példával inkább arra hívom fel a figyelmet, hogy a szabályzat talán túl szigorú.
( Személyes véleményem, hogy a Rezét A60 3. pont és a BAK A60 7. pont korrekt feladatok, mert körön belüli adatokból egyértelműen eldönthető, melyik a helyes, a Rezét A60 11. pont viszont hibás, mert körön belülről nem eldönthető, viszont a körön kívüli ÉÉK irányban lévő igen jellegzetes jellegfától mérve a rendezők által hibásnak nyilvánított fa a térképen ábrázolt jellegfa )
A verseny célja:A tájékozódási túraversenyzés megismertetése, népszerűsítése és versenyzési lehetőség biztosítása mindazon versenyzők, érdeklődők (tájékozódási futók) részére, akik már űzik ezt a sportot vagy most kívánják kipróbálni.
A verseny időpontja:2014. április 27. vasárnap
Versenyközpont (jelentkezési hely), rajt:
Budapest, XVIII. Kerület Péterhalmi erdő, Sas utca végén levő pihenőpadok.
Megközelítés: Gilce térről Dráva utcára, majd erdő felé Sas utcába kanyarodva
Tömegközlekedéssel: Kőbánya-Kispestről 182-s, busszal Sas utcáig, vagy 184-es busszal Péterhalmi útig, majd az erdő szélét követve a Mályinka utcán a Sas utcáig.
Elnök: Komoróczki András (20-4306821, komoroczki@t-online.hu)
A verseny formája:gyalogos, egyfordulós, bontott távú, kötött menetsebességes, nappali, természetjáró tájékozódási túraverseny, csapatoknak.
Kategóriák:
Felsőfokú kategóriák: A-A36, A50, A60-A70, 2-4 fős csapatokkal.
Előzetes igény esetén középfokú B kategória 1-5 főből álló csapatokkal.
Térkép:
2013-ban helyesbített színes, tájfutó térkép, M = 1:7 500, alapszint köz 2 m.
Minden A-s csapat 2 db, a többiek 1 db berajzolt, kiszúrt térképet kap. További berajzolt, plusz-térkép előzetes igény alapján kapható (300 Ft/db).
Eltérés a Versenyszabályzattól: A versenyen Sport Ident időmérő rendszer lesz használva. A személyzet nélküli időmérő hely(ek) bója száma előre megadásra kerül. Érintéskor az addigi idejük nullázásra kerül. Sietésért a versenyzők nem kapnak hibapontot, minden megkezdett perc egész percnek számít. A személyzettel működő időmérő(k)-nél pihenőidőt biztosítunk.
Díjazás:A kategóriák első három helyezettje éremdíjazásban részesül. A kategóriák legkisebb pontszámot elért csapat elnyeri a „Kőbányai Barangolók Kupa 2014” serlegét.
A versenyzéshez szükséges felszerelés:tájoló (ÉK-i rendszerű, 360 fokos), íróeszköz, óra, (stopper), szögmérő, vonalzó, kalkulátor.
Íme a teljes lista, átnézés után egy-két pontszám összeadási hiba miatt módosult, de a sorrend sehol sem változott. Az első oszlop a hibapont, a második a bajnoki helyezés.
Normal
0
21
false
false
false
HU
X-NONE
X-NONE
MicrosoftInternetExplorer4
Szép idő, kellemes környezet, minden igényt kielégítő ellátás, profi rendezés. Kinntről nézve kiváló hírverés a túraversenyzésnek. A TV felvételből szeretnék linket küldeni az MTSZ online részére.
Pályáról majd a versenyzők tudósítanak. Gondolom terítéken lesz a "fenyőfa járás".
Igaz egy helyi verseny, de szép tájakat láthat a térképpel és tájolóval bíbelődő. Április 5-én rendezzük a Kolacskovszky-t, amelyik az ország egyik legrégebbi terepversenye. (1959-ben rendezték meg először.)
Sajnos a péntek esti búvárkodás lehetőségét vissza kellett mondanom az uszoda bérlés magas ára miatt, valamint a kései időpont lehetősége is ez irányba vitte a dolgot. Agyalunk Micivel valamiféle kárpótláson!
Határidőre 254 fő előnevezett, 8 db A-s, 7 db A36-os, 5 db A50-es, 8 db A60-as, 4 db A70-es, 19 db B-s, 30 db C-s csapat nevezését regisztráltam. Az előző évek tapasztalata alapján a paksiakkal idén is 300 fő körüli résztvevőre készülünk.
Az időjárási előrejelzések szerint szuper időben reménykedünk, és mivel a pályák is szuperek, egy szuper versenyre számíthatnak azok, akik eljönnek. :-)
Budapesti Természetbarát Sportszövetség Tájékozódási Verseny Bizottsága a Gémes Természetjáró Egyesület segítségével városismereti tájékozódási versenyt szervez általános és középiskolák, családok és a Budapesti Tájékozódási Túrabajnokságba benevezett csapatok részére. A verseny lényege: a résztvevőknek a rajtban kiosztott feladatlap és térkép alapján kell a helyszíneket felkeresni, a feladatlap kérdéseire valamint a XV. kerülettel kapcsolatos TOTÓ kérdésekre válaszolni. A verseny ideje: 2014. március 23. (vasárnap) Nevezés: a megfelelő számú versenyanyag elkészítéséhez kérjük, hogy a nevezni szándékozók jelezzék a résztvevő csapatok számát március 19-ig a gemeste@x3.hu címen. http://tfsz.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=2782:varosismereti-tajekozodasi-verseny&catid=24&Itemid=560
A képek az értéklési táblázat a bemenő adatait tartalmazza, tehát egy hagyományos kézi módszer látható. Ez csak azt bizonyitja, hogy gubanc esetén lehetőség van az értékelést kézzel is elvégezni.
Tavaly tavasszal mind a programmal, mind kézzel el lett végezve az értékelés. A végleges eredmények ezek egyezősége után lett elküldve.
Kokesz ! A tényleges élő (képletezett mezőket tartalmazó) excel táblázatot ide nem tudom feltenni, de elektronikus levélben elküldöm bogarászás céljára.
A részemről nem a vita generálása volt a cél a 12080. hozzászólásomban, hanem arra hívtam fel a figyelmet, hogy amíg relatív kevés az információnk a program használhatóságát – kihasználhatóságát – tekintve, addig ne akarjunk belevágni egy újdonságba, még akkor sem, ha minden bizonnyal óriási lehetőségeket rejt! Én azt vállaltam és vállalom, hogy beleásom magam a programba és azt követően mondok véleményt. András a következő kommentjében közzétett a két fényképet gondolom excel fájlokról van szó. Ha igaz, akkor valóban nem „karton szerű „ kiértékelés lehetőségéről kell beszélnünk, hanemaz excel program lehetőségeit kihasználva egy valós, gyors kiértékelésről beszélhetnénk. Még akkor is, ha a beírandó adatokat maga a program nem fogja tudni kezelni.
Egyetértek. Sőt, még a bajnokságra vonatkozó irányelv kiadására sincs szükség, maga a szabályzat lehetővé teszi az eltérést [ Általános rendelkezések 2) ] . Talán elsikkadt az egyebek között, ezt írtam a VSZB tagoknak:
Továbbra is áll az a véleményem, hogy a versenyszabályzat módosítás esetleges elhúzódása nem lehet akadálya semmilyen konkrét verseny SI rendszeres megvalósításának, ha az adott versenyre elfogadjuk a rendezők javaslatát.
De a vitához, illetve Kőbarka felvetésére reagálva. Szerintem a szombati VSzB ülésen nem szabad VSz módosításról beszélnünk. Időszerű, hogy hozzányúljunk a VSz-hez, de ezt ennél jobban elő kell készíteni. Csak a felmerült két pont miatt nem szabad, mert akkor ilyen erővel évente módosíthatunk, a rendezők meg győzzék kitalálni, hogy akkor most mi alapján rendeznek. Elindíthatjuk most a folyamatot, de év végén, jövő év elejére javasolnám új VSz kiadását.
Kőbarka által felvetett dolgokat persze kezelnünk kell, de erre van is lehetőség. Korábban is volt olyan, hogy a VAB irányelveket adott ki az adott bajnokságra, vagy a VSz-ben nem szabályzott dolgot beemelt a bajnoki kiírásba. Én ezt javasolnám megfontolni most szombatra is.
Szerintem felesleges. Nem a SportIdent-et kell programozni. Én úgy közelítem a kérdést, hogy feltételezem, a verseny végén a versenyző által leadott dugókából kinyerhető egy lista, amely tartalmazza az érintett pontok azonosítóját és érintési időpontját. Tehát valami ilyesmi:
09:22:11 A_123
09:24.43 C_345
09:44:51 B_412
. . .
12:22:57 M_555
. . .
Az értékelő program megkapja ezt a listát és ennek alapján értékel. Tudja, hogy A_123 a rajt, itt tehát elmenti az indulás időpontját. C_345 az első ellenőrzőpont helyes bójája: időpontot nem nézünk, büntetést nem adunk. B_412 a második ellenőrzőpont tévesztőbójája.: időpontot nem nézünk, adunk 60 hibapontot. M_555 az első időmérő állomás: Rögzítjük az időpontot, a rajttól eltelt idő alapján adunk vagy nem időhiba miatt pontot. És így tovább.
Ami a lényeg: Az értékelő program számára közömbös, hogy az eredményeket a dugókáról levett listából vagy az értékelő bíró által a kartonról leolvasott és bepötyögött adatokból számolja. Tehát ha az értékelő programot kell ellenőrizni, akkor ezt ugyanolyan mértékben és módon kell tenni, mint hagyományos kartonos verseny esetében.
Mielőtt az a vád érne, hogy az új és a modern dolgok ellen lennék pontosítani, szeretném a álláspontomat. Bele ásom magam az SportIdent a mi versenyeinknek megfelelő programozásába, – tekintettel arra, hogy véleményt mondtam annak pontos ismerete nélkül, s miután, megismertem közzé teszem a tapasztalataimat.
Abban, hogy Kokesz „az SI rendszert egyszerűen alkalmatlannak tartja a mi esetünkben”, kicsit én is ludas vagyok. A kérdés nem csengett le. Ott maradt abba, hogy nem válaszoltam 12026-ra.
Kokesznak igaza van. Azon a versenyen nem a VSZ szerint történt az értékelés: a tévesztőbójás pontok érintési időpontját is beszámították, így ezek is „időmérők” lettek. Sajnos eddig minden SI-vel rendezett versenyünkön volt valamilyen eltérés a VSZ-től. De akárhány, a szabályzatnak nem teljesen megfelelő SI-s verseny sem jelenti azt, hogy ne lehetne szabályosan rendezni versenyt SI-vel. De jó lenne, ha ennek igazolására valaki vállalná egy, a VSZ-nek teljes mértékben megfelelő SI –s verseny megrendezését! (Nem lehetne például mindjárt a KBK egyéni verseny ilyen? Hiszen csak a kiértékelő programot kéne megfelelően beállítani.)
Úgy látom, az SI rendszer alkalmazása és a sietés büntetése külön-külön is sok eltérő véleményt és félreértést hordoz, a Versenyszabályzatban ne kapcsoljuk ezeket össze. Kokesz futsal példája is jól mutatja, itt két, teljesen eltérő jellegű dologról van szó:
- egy technikai eszköz bevezetése, melynek használata 100%-ig megfelel(het) jelenleg érvényes szabályzatunk szellemének
- egy olyan szabálymódosítási javaslat, mely sportágunk alapvető jellemzőjét érinti
Javaslom, nézzük először az SI rendszer alkalmazását az érvényes VSZ-nek megfelelően. Emlékezetem szerint eddig az SI alkalmazásának három esete jött szóba
- Pontérintés igazolása: lyukasztó, kréta, stb. mellett SI mint lehetőség
- Időmérés (érkezési/indulási időpont rögzítése): klasszikus (ember órával + beírás) mellett SI mint lehetőség
- Új típusú (állomásbíró nélküli) időmérő állomás bevezetése
Végignéztem a versenyszabályzatot és külön hozzászólásban leírom, szerintem a fenti 3 eset milyen változtatásokat, kiegészítéseket igényel.
Mégegy Kokesz által felvetett téma: Az ellenőrző bíró szerepe SI alkalmazása esetén. Nem látom, miért a kiértékelő számítógépes program ellenőrzésére tevődik át a feladat. Higgyük el, a program készítői néhány tesztadat sorozattal ellenőrzik a program működését. Ha mégis marad benne hiba (100%-os szoftvert még én sem láttam) , akkor sincs baj. Az érintett csapatok (egyéni versenyzők) nyilván jelzik a hibát, és nem szentírás, hogy 100%-ban a program által számított eredményt kell kihirdetni. Ezen az alapon a különböző versenyeinken használatos excel kiértékelő programok ellenőrzését is az ellenőrző bíró feladatává tehetnénk.
A pénz és a vagyonvédelem jogos kérdések, de az SI alkalmazhatóságát nem érintik. Nem akarjuk kötelezővé tenni, akinek nincs rá pénze és/vagy nem tudja megvédeni a drága eszközöket, nyilván nem fogja alkalmazni.
Mindenkinek köszönjük az e-KISPEST KUPA-n való részvételt, külön köszönettel tartozunk azon sporttársaknak, akik véleményükkel is megtiszteltek bennünket. Reméljük, hogy a következő programjainkon is találkozni fogunk minél többetekkel. Addig sok szép túra- és versenyélményt kívánunk. Zsuzsi és Sanyi
Helyszín: Rajt-Cél: Eger, EKF Gyakorló Iskola Eger, Bartók tér 4. Bejárat a Trinitárius u. felől.
A verseny jellege:Gyalogos, egyfordulós, városi nappali, alap-középfokú szórt pontkereső tájékozódási túraverseny.
Rendező: Heves Megyei Természetbarát Szövetség,
Kategóriák: felnőtt (18 év fölött), ifi (14-18 év), gyermek 14 év alattiak. A csapat legidősebb tagja határozza meg a kategóriát
Feladat:
A kapott tájfutó térképen jelöltek alapján, tetszőleges sorrendben felkeresni minél több terepi helyet és az adott pontra vonatkozó kérdést ott helyesen megválaszolni, a megadott versenyidőn belül.
A kérdésekre a válasz a ponton megtalálható. Feladat lehet még távolságmérés terepen lépésszámlálással, iránymérés tájolóval, valamint ezek kombinálása, fénykép felismerés. A versenyt az nyeri, aki kategóriájában a legtöbb pontot szerzi.
A további információkat a verseny előtt, a helyszínen kiadott menetutasítás fogja tartalmazni.
A versenypálya adatai és a várható versenyidő:
kb. 10 km, 110 m szintemelkedés, versenyidő: kb. 3 óra .
Csapatlétszám: 2 – 4 fő
Térkép:
A versenyző csapatok a terület bejárához a belvárost ábrázoló színes tájfutó térképet, kérdéssort, fényképeket kapnak. A térkép 1:5000 méretarányú, részletesen ábrázolja a város utcáit, tereit, épületeit.
Tájolót, vonalzót, íróeszközt, órát minden csapat hozzon magával.
Nevezés:
A helyszínen, 8:00 – 11:00 óra között, indítás folyamatosan.
A nevezési díj: 400 Ft/fő.
A versenyen való induláshoz sportorvosi engedély nem kell, mindenki saját felelősségére indul. Kártérítés a rendezőségtől semmilyen címen nem igényelhető.
A nevezést előre lehet jelezni: Bóta Attila 20/965-1432 vagy palfiilona@chello.hu címen.
Így biztosan lesz berajzolt térképed.
Díjazás: Mindhárom kategória első három helyezettje érem, oklevél – első helyezettnél kupa is – díjazásban részesül. Eredményhirdetés várhatóan 14 óra.
Csatlakozom Vargányához, én is nagyon élveztem a versenyt, és hatalmas köszönet a rendezőknek a sok befektetett munkáért, mert egy olyan típusú túraversenyt rendeznek, amiben abszolút úttörők, tehát nincs kitől tanulni, nincs kivel tapasztalatot megosztani. Ennek ellenére szerintem nagyon magas szintű versenyt rendeztek, és örülök, hogy ilyen sokféle feladatot sikerült virtualizálni. Kíváncsian várom a versenyértékelőben beharangozott további ötleteket!
Megértelek. Számomra is ugyanolyan nehéz ezeket a sorokat leírni.
A VSZ-t csak a VSZB (VAB) változtathatja meg, javaslattevő bárki lehet.
2014. árprilis 27-én országos egyéni bajnoki verseny rendezését vállaltam, amelyhez úgy érzem szükséges a lentiek megfogalmazása.
Ezt a versenyt az érvényes VSZ szerint szeretném rendezni.
Az sem gond, ha a VSZB 2014. február 8-án elutasítja, csak nálam sokkal gyakorlatiasabb, nagyobb tudású és átlátó képességű sporttársak tárgyalják meg és mondjanak véleményt.
Több javaslatom a VSZ-be egyenlőre nincs és belátható időn belül várhatóan nem is lesz.
Nehéz szívvel szólok hozzá újólag, hiszen azt hittem, hogy lecsengett ez a két kérdés! Sőt abban is reménykedem, hogy sokkal szélesebb kör változtathat az érvényes szabályzaton, meghagyván a VAB véleményező, javaslattevő jogát!
A sietés késés kérdéséhez korábban már hoztam példát a labdarúgásból, hiszen hasonló a nagypályás és a futsal játék még is alapvető különbséggel kell egyiket-másikat művelni. A nagypályás játékos tudomásul veszi a futsal szabályait és nem kezd variálni hogy neki szabadjon ütközni! Tisztában vagyok vele, hogy az élet és a gyakorlat tovább léptet bennünket azért a magam részéről a mindenkor rendezőkre bíznám a késés-sietés engedélyezését, amelyet nem a kiírásban, hanem az Általános utasításban jelezném az indulók felé!
Az SI rendszert egyszerűen alkalmatlannak tartom a mi esetünkben. Lehet, ezt ragozgatni jelenleg ki tudja a programot elkészíteni, annak közérthető mindenki részére átlátható módon ellenőrizhetővé tenni. De ha csupán egyszerűsítek is vajon az ellenőrzőbíró és a szövetségi ellenőr mindenkor átlátja az egyedi kategóriafüggő programot?
A személyzet nélküli időmérő bójakódját meg előre be kell adni! Minek? Bőven elég a helyszíni tábla! De ha már személyzet is kell az esetleges torlódások elkerülése okán, akkor meg végképp értelmezhetetlen az alkalmazás!
Egy előny mindenképpen lehet mégpedig a bóják azonosíthatósága!
Mivel egyik csapat sem akar ilyen módon hibapontot begyüjteni, ezért nem fog jelezni. Ebből következően bejön a Barátság Kupák már jól ismert barátságos torlódása.
Re: Elektronikus pontérintő rendszer használata esetén:
- a számított idő bemondásának lehetősége nem adott, ezért a hivatalos időpont előtti beérkezést (sietést) nem lehet hibapontozni
Elektronikus pontérintő rendszer használata esetén a hivatalos időpont előtti beérkezést nagyon egyszerűen lehet hibapontozni.
Példa: A csapatnak 10:15 -re kell az ellenőrző ponthoz érkeznie. Az ellenőrző ponthoz érve megtudják ( tábla, bójakód, pontőr révén ) , hogy időmérő. Az SI eszközzel jelölnek. Ha ezt 10:15 és 10:16 között teszik, 0 hibapont . Ha 10:14 és 10:15 vagy 10:16 és 10:17 között - 2 hibapont. Ha 10:13 és 10:14 vagy 10:17 és 10:18 között - 4 hibapont. És így tovább.
Ezen a héten elküldtem VSZ módosításával kapcsolatos javaslataimat a VSZB-nek, segítve annak minél szélesebb körben való megtárgyalását (elsösorban az SI rendszer használatának eddig nem konkrétizált kérdéskörét), a VSZB tagok véleményének kialakításához.
A javaslat megfogalmazásákor figyelembe vettem az elmúlt idöszak vitáit.
1. Javaslat a sietés büntetlenségének legalizálására (kiemelve a módosítás)
16.11. Időmérő, utasítást adó állomás
… bekezdés módosítása
A rendezők a csapatok (egyéni versenyzők) számára lehetővé tehetik, hogy az időmérőhöz való beérkezés hivatalos időpontja előtt számolt idejüket bemondhassák, valamint tovább indulhassanak, amennyiben erre mód van és amennyiben a csapatok (versenyzők) élni kívánnak ezzel a lehetőséggel. Az indulási időpont azonban a valóságos időpontnak kell lennie !
Ezt a lehetőséget a versenykiírásban szerepeltetni kell.
2. Javaslat az SI rendszer használatára és szabályozására (az eddigi szabályozás helyett)
19.2. Időmérés elektronikus pontérintő rendszer esetén
Ha a versenyen alkalmazott jelölő szerkezet elektronikus pontérintő rendszer, abban ez esetben a bójáknál történő igazolás egyben időmérést is jelenthet.
Ilyen típusú igazolószerkezetek alkalmazása esetében is legalább egy hagyományos (állomásbíró jelenlétével működő) időmérő állomást kell a versenypályára beiktatni, hogy a csapatok (versenyzők számára igény esetén pihenőidő legyen biztosítható és az esetlegesen összetorlódott csapatok szétválaszthatók legyenek.
A személyzet nélküli időmérő bójakódját előre meg kell adni, az ellenőrző pontnál külön táblával fel kell hívni a figyelmet. A pont érintése után az addig eltelt szakasz ideje elszámolásra kerül és pihenőidő nélkül az új szakasz ideje kezdődik.
Egy-egy időmérő szakasznak minimum három ellenőrző pontot kell magába foglalnia.
Elektronikus pontérintő rendszer használata esetén:
- a számított idő bemondásának lehetősége nem adott, ezért a hivatalos időpont előtti beérkezést (sietést) nem lehet hibapontozni
- az előírt menetidőt + 1 perccel növelni kell
- minden megkezdett perc egész percnek számít.
Várhatóan a KBK 2014 versenyen SI rendszer lesz használva, de csak abban az esetben ha erre engedélyt kapok.
A pótverseny résztvevőinek az eredeti versenyutasításban szereplő 2 órán belüli visszaigazolást nem tudjuk garantálni. De amennyiben 24 óra elteltével sem küldenénk meg, akkor kérjük a versenyzőkarton ismételt megküldését továbbítással.
Kedves kokesz44, bak-ancs, kisdecso és akit még érdekel a virtuális verseny, csak lemaradt róla!
Az utólagos nagy érdeklődésre való tekintettel meghirdetünk egy pót kategóriát (P), melyre minden olyan érdeklődőt szeretettel várunk, aki nem látta még az idei e-Kispest Kupa versenyanyagát. A pótverseny lényege:
- Holnap, azaz 2014. január 20-án 19-20 óráig ismét elérhetővé tesszük a versenyanyagot az eredeti kiírásban megadott helyen.
- A letöltést követően 2014. január 22-én (szerda) 20 óráig várjuk vissza a versenyzőkartont a versenyutasításban szereplő e-mail címre. A versenyre ideje 120 perc + 30 perc keverési idő. Azaz kérünk mindenkit, hogy a fair play jegyében csak akkor nyissa meg a versenyanyagokat, ha van ennyi ideje végigcsinálni.
- A válasz e-mailben kérjük megírni a felhasznált versenyidőt percben.
- A versenyben azok is részt vehetnek, akik másik sporttárstól kapták meg a feladatsort, és a versenyutasítást betartva oldották meg.
Kérjük, hogy adjátok tovább az infót, hogy minél többen élhessenek ezzel a lehetőséggel. Köszönöm szépen!
A gratuláció mellett csatlakozom kokesz44[12053] és garass[12061]-hez. Bajai évzárónkon a mi "álmaink" már elhangzottak. Így talán az első feladat annak felmérése, kiderítése, ebből a pozícióból nézve mik a realitások.
Hogy hivatalosan is meglegyen, a szavazás eredménye 179 mandátumból 2 tartózkodás mellett 177 igen szavazattal került K. András az MTSz elnökségébe.
A gratuláció természetesen jár.
De az eredményes munkához a jókívánság kevés.
Ezért tenni kell és főleg nem neki, hanem annak a közösségnek, aki őt delegálta és elvárásokkal ide juttatta. A VSZB-nek máris el kell kezdeni azon feladatok kidolgozását amit várunk tőle. Én ehhez kívánok elsőként jó munkát.