Keresés

Részletes keresés

mtib Creative Commons License 2004.12.11 0 0 23
Szervusztok!

Tipp: a budai várban ásatás idején rengeteg jön elő a dátumos verzióból (1600-as, 1700-as évek). A régészek félredobják, mert nekik "szemét". Ha találkoztok ásatással, szerintem csak szépen kell kérni tőlük.

Üdv!
cyperus Creative Commons License 2004.11.13 0 0 22

Hello!

 

Köszi az ötletet, ha Pesten járok, mindenképpen ellátogatok arra a helyre. Ugye az már nincsen bekerítve, tehát senkinek sincs a telkén? Kár azokért, amelyek eltűntek a költözések során. Nem tudom miért, de szinte megőrülök az ilyen téglákért. És ha csak belegondolok, hogy szerte az országban milyen sok helyütt lehetne ilyeneket gyűjteni...

Továbbra is várom a javaslatokat azoktól, akik tudnak ilyen helyről.

Köszönettel:

 

                         cyperus

Előzmény: A guruló (21)
A guruló Creative Commons License 2004.11.03 0 0 21

Hali!

 

+ 1 izgis/érdekes lelőhely:

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (Hűvösvölgyi út 156.) hátsó, erdős részében bontottam még anno 93 környékén néhány falmaradványt és találtam a Budai Tébolyda építése korából (1800-as évek vége) néhány szép címeres/feliratos példányt... Sajnos azóta túléltem 2-3 költözködést, az illető agyagszármazékok már eltűntek. :-(

Ha viszont valakinek kedve van ilyesmi kuriózumot beszerezni, a nevezett helyen egész biztosan talál még jónéhányat...

 

Guruló

Előzmény: cyperus (19)
maplesyrup Creative Commons License 2004.11.03 0 0 20

A veszprémi Téglamúzeum a Várban van, előzetes bejelentkezés után lehet megnézni.

Nekünk is van néhány pecsétes-monogrammos. Nagyon szépek.

Előzmény: cyperus (19)
cyperus Creative Commons License 2004.11.02 0 0 19

Örülök, hogy rátaláltam erre a topikra. Nemrég kezdtem el gyűjteni a pecsétes téglákat. Törmelékkupacukból guberáltam össze jónéhányat. Szerintem nagyon izgalmas, amikor az ember kezébe akad egy ilyen jó állapotú darab. Volt, amelyekből 6 db is előkerült ugyanazon a helyen (pl. EA-Ajka, 1922-es évszámmal jelölt).

Bontott téglából fogjuk építeni a kerítés lábazatát, és abba szeretnék minél többet beletenni díszítésként. A veszprémi téglamúzeumról nem is hallottam, pedig itt lakom Veszprém megyében. Feltétlenül megnézem, mert érdekel. Az egyik hozzászóló írta a Kossuth-címerhez hasonló szimbólummal jelölt téglát. Én is találtam olyat, bár az 1/3-ada hiányzik, de a szimbólum jól kivehető. Ezen kívül még a következő feliratú téglák vannak nekem: KIV, SUEV, 1869, J.V., T.R.

Az elmúlt egy hónapban találtam mindet, némelyikből többet is. A gyűjtést folytatom.

Ha valaki tud "lelőhelyet" az írja meg!

Gaieus Creative Commons License 2004.02.02 0 0 18
Épp tegnap láttam ezt a topicot (és szóltam is hozzá), erre ma lementem a pécsi püspökség pincéibe, és ezeket a fotókat csináltam. Sajnos gyér volt a fény (ha szembe vakuzom, akko meg nem látszanak a bélyegek a "súrló fényben", ezért -- kézből hosszan exponálva -- elég rosszak a képek).
Mindenki megnézheti: www.kep.tar.hu/gaieus ("bélyeges téglák")
Van köztük római:
1. "COH(ortis) VII BR(eucorum) AN(toninianae)" [ebből kettő is -- Kr.u. 211-217.],
2. "FL(avius) MVCIANVS TRIB(unus) [Kr.u. 4. sz. közepe, második fele].
Meg egy csomó "újkori".

A beépített darabok mellett kb. 1-2000 elfekvő, zömiben XIX. századi (de XVII, ill. XX. századi) tégla is áll ott felstócolva.

p.s.: A fényképeken lévő, beépített borosüvegekben valódi óbor van...
Én ugyan (nagyon) Óbort nem sokat ittam ma, de vagy négy üveg (nem túl) Óbor (2000-2002. között) azért lecsúszott a nagy téglavizsgálat közben!

:)))

Gaieus Creative Commons License 2004.02.02 0 0 17
Lyphater,

El kell keserítselek, mert itt nálunk a téglák bélyegzése (valójában így hívják), a rómaiak óta szokás. Őnáluk zömiben a katonai csapatok készítették a téglákat, így az ő nevük van (többnyire rövidítve) rajtuk, de meglepő változatosságban!
Persze, ha belegondolunk, ez nem annyira elkeserítő, csak hát -- ha ezeket is "be akarod venni", akkor kösd föl a gatyádat!

PiroskaésaFarkas Creative Commons License 2003.09.17 0 0 16
Sziasztok!
Örömmel fedeztem fel a "pecsétes tégla" témát. Mi most építkezünk, és a teljes házat szeretnénk bontott téglával ill. kővel beburkolni, melyek közé nagyon szeretnék pár pecsétes téglát is tenni.
Elkezdtem keresgélni, de sajnos nem jártam sikerrel. Szívesen vennék egyesével is (bár számításaink szerint kb. 100 db-ra lenne szükség), mert akkor tudnám, hogy melyiket honnan "szereztük"!
Ha esetleg valaki csak 1-1 db-ot is el szeretne adni, nagyon szívesen venném!!!!
Előre is köszönöm!
Piroska
peaso25 Creative Commons License 2003.09.03 0 0 15
kb:27x12

nagyobb, mint a kisméretű tégla (meg erősebb)

Előzmény: HeXeN (14)
HeXeN Creative Commons License 2003.09.03 0 0 14
Kiszámolom mekkora területet kell beborítani vele az jó?
Előzmény: peaso25 (13)
peaso25 Creative Commons License 2003.09.03 0 0 13
mond mennyi kellene,megnézem otthon!
Előzmény: HeXeN (12)
HeXeN Creative Commons License 2003.09.02 0 0 12
Nem akarom szétkapalácsolni, de be akarom betonozni az tény.
Még a forma nem végleges, de az biztos, hogy félbe nem csapok egyet sem. Nem kell megijedni.
Vagy elcsúsztatgatom egymás mellett, vagy dominó formában lesz lerakva, vagy valahogy ahogy kifér. Ha másként nem megy levágok még a parkettből.
Előzmény: peaso25 (11)
peaso25 Creative Commons License 2003.09.02 0 0 11
és hogy-hol fogod szétkalapácsolni a téglát?vagy bebetonozod egysorban?
Előzmény: HeXeN (10)
HeXeN Creative Commons License 2003.09.02 0 0 10
Szia, köszi, a Kolossy teret ismerem, de nem tudtam, hogy ott árulnak is.
Monogrammos is jó lenne.

Budapestre kell, és egészen furcsán a parkettába padlóra. Ugyanis a parketta halszálkásan van rakva és egy fal még 10 éve ki lett bontva. Na most ott a parketta nem visszapótolva lett, hanem belevágva szépen egymás mellé párhuzamosan. Az ajtó helye meg kihagyva. Szóval nagyon frankón néz ki.
Az egyik oldalon az ebédlő a másik oldalon meg a nappali lesz. Ezt akarom szétválasztani.
Az ötlet egy nagyon régi Otthon vagy Lakáskultúrából van, onnan ugrott be a kép.
Nekem tetszik. Olyan széles az egész, hogy kb. másfél tégla széles lehet az egész csík.

Le lehet hurrogni, de nekem bejött.

Előzmény: peaso25 (9)
peaso25 Creative Commons License 2003.09.02 0 0 9
én sajnos épp most dobtam ki azokat, amelyekre már nekem volt szükségem, bár azok egyszerű monogrammosak voltak...

tudsz venni a kolosy téren a mcdonalds-szal szembeni csempeboltban ára:kb 600-3000 ft/db

de ha felújítanak bárhol a belvárosban körfolyosós régi házat, nagy eséllyel adnak ingyen. vagy felhívsz bontással foglalkozó cégeket, esetleg konténerekben turkálsz.

mennyi kellene és hova (város)?

Előzmény: HeXeN (7)
Lord Iffy Creative Commons License 2003.09.02 0 0 8
a párom is ilyen "mániának" hódol.
mindig mondom is neki hogy kihajitalak a tégláiddal együtt.:O))))

van 1-2 darab, majd megnézem milyen pöcsétek vannak rajta.

1x talált egy állitólag marhaszépet (nem láttam) és jó állapotut. a teherautómosóban kilopták az ülés alól. a magnó vagy esetleg más cucc nem kelett nekik, a téglát lopták el.:O))))
mérges volt ám nagyon...

HeXeN Creative Commons License 2003.09.02 0 0 7
Tehát vegyem fel a nadrágom és legyek keménylegény... Átgondolom és elmegyek venni. Mennyit ér egy ilyen tégla? Valami árat mondj légyszíves.
Előzmény: sasmadár73 (6)
sasmadár73 Creative Commons License 2003.09.02 0 0 6
Nemrégiben újíttattam fel 120 éves lakásomat -néhol falat is bontott a mester, előkerült néhány tégla, de sajnos már van gazdája...

Azt javasolnám, hogy lassan gördülj végig Kőbánya utcáin, nyitott szemmel nézve, melyik ódon házat újítják fel éppen - s ha olyan a vérmérsékleted, alkudj meg néhány darabra, mert ott biztosan vannak ilyenek.

Előzmény: HeXeN (5)
HeXeN Creative Commons License 2003.09.02 0 0 5
Sziasztok!

Nemrég jött az ötlet, hogy a lakásfelújításomhoz régi pecsétes téglát használjak fel díszítésként.
Van valami ötletetek, honnan tudok ilyet szerezni?
Van autó, de nem tudok olyan házbontásról ahol ilyen "leletek" kerülnének elő a falból.
Hol bontanak mostanában régi házakat? Pesten is lehet találni?
Mennyiért és hol lehet ilyet venni? Van aki egyáltalán eladja?
kb. 40-50 darabra lenne szükségem.
minden segítséget örömmel vennék!

lymphater Creative Commons License 2003.06.20 0 0 4
üdv,

örvendek, hogy van, akinek megmozgatta a fantáziáját a téma

az igazság az, hogy védjegyként csak a legutolsó időkben, főleg a XIX. sz. második felétől kezdett funkcionálni a téglajegy, persze, voltak előtte is gyárosok, akik a monogramjukat írták a téglákra, de gyakoribb volt, hogy a földesúrnak a monogramja volt rajta, akinek a birtokait szolgálta a téglavető, vagy, főleg városban, a vár(os)parancsnok nevének betőit nyomták rá

vannak például lovasberényi tégláim, amiken nyomon lehet követni a birtokosok időbeni egymásutánját (CJ-Cziráki János, CA-Cziráki Antal stb.)

egyébként, az is csak a XIX. században jött divatba, hogy minden téglára rányomták a jegyet

előtte minden századik, ötszázadik, ezredik stb. darabra tettek csak jegyet, az elszámolást megkönnyítendő

divatban voltak az évszámos téglák is, monogrammal vagy nélküle

téglamúzeum van például Veszprémben elég nagy, meg magángyűjtőket is ismerek 2-4000 féle téglából álló gyüjteményekkel

amúgy, ha az a sok tégla beépítésre kerülne, szívesen ott lennék, még a pecséteket is rárajzolnám a tervre...:))) (ez a(z ön)reklám helye...)

ha beindul ez a topik, és nem vérzik el hamar, csinálok honlapot, ahová föl lehetne tenni a téglák képeit

bízva a folytatásban:

lymphater

sasmadár73 Creative Commons License 2003.06.20 0 0 2
A gyártó védjegyeként szerepelt. Mint a papírokon a vízjel.

Előzmény: kivi (0)
sasmadár73 Creative Commons License 2003.06.20 0 0 1
Szia,

egyszer láttam egy Tv-műsorban, hogy valaki ilyenekből már egy múzeumfélét is összeállított, még, ha időszakosan, de látogatható is. Csak tudnám, hol, mikor? A 3 legnagyobb tv társaság közül valamelyiknek csak lesz infója erről a dokumentumfilmről.

Engem azért ragadott meg a téma, mert a családunk hagyományosan szilikátvegyészet irányban (is) nyomul.

Előzmény: lymphater (-)
kivi Creative Commons License 2003.06.20 0 0 0
A régi telkünkön (egy régi házból megmaradva) volt pár tégla, amiken egy Kossuth címerhez nagyon hasonlító "jel" volt.

Mi volt a célja a téglák pecsételésének?

Előzmény: lymphater (-)
lymphater Creative Commons License 2003.06.19 0 3 topiknyitó
kedves mindenki,

bár elsőre bután hangzik, azt gyanítom, vannak még egy pár(százan), akik mániákusan gyűjtik a pecsétes, jegyes, címeres stb. téglákat

-asziszem, nálam sokkal komolyabbak is...-

szóval, én a fejembe vettem, hogy össze kéne szedni a magyar téglajegyeket, és valamiféle kiadványt készíteni belőlük

de, mivel olyan becslést is hallottam már, hogy kis Hazánkban úgy 11 ezer féle volt, mégiscsak egyszerűbb lenne összeszedni őket egy nagy össznépi banzáj keretében

szóval, ha van érdeklődés, gondoltam, nyitnék egy honlapot a témának

egy picit szakmámba is vág, építész vagyok

szakirodalommal - már, ami egyáltalán létezik - is kezdek tűrhetően állni

szóval, szabad a gazda...

üdv, lymphater

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!