Keresés

Részletes keresés

Téglamúzeum Szany Creative Commons License 2005.12.12 -1 0 195

Kedves Béla! Nem az elhatározás kérdése hanem idő. A fiam is már dolgozik ezért kevesebb idelye van a múzeummal törődni. Hétvégén majd azért teszünk fel képeket.

Üvözlettel: Rugli Dezső

Előzmény: hb-tata (193)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.12 0 0 194

Köszi!

 

Kefélni kíméletesen szoktam amúgy is a téglát:-) Egyszer megesett velem, drótkefével szépen eltüntettem a monogramot. Szerencsémre több példány volt belőle.

 

Ja most jut eszembe, tegnap a szőlőhegyen (ahol lakom) találtam S M monogramosat, közötte két kis kalapács keresztben és két darab HIDAS feliratút.

 

Üdv.

Előzmény: hb-tata (193)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.12 0 0 193

Szia!

 

Téglája válogatja. Van, amihez a súrolókefe is durva, másokat drótkefével is kefélheted kedvedre (jobb ötletem is van), az se tesz kárt benne. Bármivel (kalapács, véső, kés,smirgli, stb.) is esel neki, kíméletesen tedd. Van aki a sósavra esküszik, makacs habarcs esetén szinte az egyedüli megoldás. Fontos: ha savazol, a végén mossad le vízzel! Impregnálni nem szoktam, láttam néhány helyen hogy az olaj elszínezi a téglát. A STO cégnek van egy szilikon(?) alapú impregnálója, erről KKS tud bővebbet mondani. 

Előzmény: nyakashegyi (191)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.12 0 0 192

Szia Dezső!

 

A honlapodon lévő képeket milyen géppel csináltad? Ha van, (vagy tudsz szerezni) digitális gépet, akkor máris a kezedben van a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldás, már csak megfelelő hátteret kell választani. Persze minden tégládat ki kell venni a helyéről. Ismerve a gyűjteményedet, kb. 3-4 délután megoldható a dolog, a véleményem szerint  tehát inkább csak elhatározás kérdése az egész. A fiad bizonnyal segít benne. Summa summárum: várjuk a képeket a honlapodon! 

Előzmény: Téglamúzeum Szany (184)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.12 0 0 191

Tényleg, egy általános kérdés: hogy tisztítjátok a téglákat? A drótkefe nem túl durva? Miután le van pucolva, átkenitek valamivel (pl. lenolaj)?

 

Üdv.

hb-tata Creative Commons License 2005.12.12 0 0 190

sziasztok!

 

A csatolt (fél)tégla Thaiföldről, Chiang Dao- ból származik. A sztúpa és kegyhely a 11 szd-tól működik.

nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.12 0 0 189

Hali

 

Pénteken pont ilyeneket találtam a már említett IX. kerületi bontásoknál:-)

Előzmény: Ha-Jó (186)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.12 0 0 188

szia!

 

A felrakott két téglád:

 

Gerenday Műemlék és Építőanyag RT (1869-1974)

Rákosszödligeti Tgy.

Előzmény: Ha-Jó (186)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.12 0 0 187

Nagyon szépen köszönöm, küldtem emilt, remélem odaér.

Két címeres, amit még eddig nem láttam a topicon, s egy pozsonyi tégla, Hekler györgy gyárából.

Előzmény: LUDLUM (183)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.12 0 0 186

Nagyon köszönöm a felajánlott segítséget. Tudod az elmult években elmaradtam a téglagyüjtéssel, csak a hajózástörténettel foglalkoztam. Írtam három könyvet, most rendezem a negyediknek a kiadását. No és csináltam a neszmélyi hajóskanzent.

Remélem, még idén lesz lehetőségünk találkozni, hogy megismerkedjünk.

Az eddigiek alapján úgy vélem, hogy külön kötetbe kellene majd rendezni a téglagyári időszak tégláit, illetve téglajegyeit, s külön kötetbe a téglavetők jegyeit.

A Te tégláid már olyan korokba visznek vissza bennünket, ami már alig követhető. Igen igen nehéz lesz megállapítani, hogy kinek a jeleit viseli a tégla.

Teszek fel néhány képet. Meg kell majd oldanom, hogy le tudjam fényképezni a tégláimat, mert biztosan van néhány, ami nem annyira ismert a nagyérdemű előtt. Van példáúl ciril betűs téglám is Óbecséről, a Tisza - Ferenc csatorna szögéből.

Előzmény: hb-tata (178)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.12 0 0 185

Köszönöm az infót, igyekszem megnézni a honlapot.

Egyébként az I betűs tégla némely vonatkozásban különbözik a W betűstől. Más az anyaga is. Remélem, sikerül felraknom.

Előzmény: hb-tata (172)
Téglamúzeum Szany Creative Commons License 2005.12.11 0 0 184

Sajnos nincs módomban olyan technika amivel gyorsan és egyszerűen le tudnám fényképezni az összes téglámat. Gyülyteményem nagysága  is elég jelentős, ezért időigényes is lenne. De majd csinálok egypár photot a gyülyteményem legszebb, és legérdekesebb darabjairól.

 

Üdvözlettel: Rugli Dezső

LUDLUM Creative Commons License 2005.12.11 0 0 183

Szeva!

 

A hétvégén egy halom irododalmat vittem Cyperus-nak. Amikor végzett és visszküldi,küldöm tovább.

Előzmény: Ha-Jó (169)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.11 0 0 182

Szevasz!

 

Küldtem mélt tegnap este. Megkaptad?

 

Üdv.

 

Előzmény: hb-tata (179)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.11 0 0 181

Szia Dezső!

 

Én is ugyanazt kérdezem ismételten, mikor láthatjuk a honlapodon a tégláidat külön-külön?

Előzmény: Téglamúzeum Szany (176)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.11 0 0 180

Szia!

 

Lehet, hogy nem voltam teljesen pontos: Az egykori bencés tanár, utazó, régész Rómer Flóris írt a kolostor-erődről "A Bakony" c. könyvében. Ő is múlt időben említi, a török korban ugyanis kihalt a település, és az épületek is jórészt elpusztultak. Én olyan értelemben kérdeztem, hogy hátha tudni lehet, hol vannak az alapjai, vagy ami kézenfekvőbb, a lerombolt épületek köveit, tégláit (ha voltak) újból beépítették valahova. Esetleg egy ilyen bontásban lehet kutakodni.

üdv. 

Előzmény: cyperus (161)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.11 0 0 179

szia mindenkinek!

Kedvenceim (az egyik) az egyházi jelű téglák. Küldök nektek egyet

Lébényben kukáztam, együtt fordult elő az SZ 1656 és 1651 darabokkal.
hb-tata Creative Commons License 2005.12.11 0 0 178

Szia!

A kérdésedre a legkimerítőbb választ Pfannl Jenő és Lővei Pál dolgozataiban fogsz találni. Az előbbi citátuma: A győri vár és téglái- Győri Szemle 3,(1932):1-20 -(ezt tőlem megkapod).

A Lővei féle katalógust (Adatok a magyarországi téglagyártás és felhasználás történetéhez) Ludlum már felajánlotta másolásra.

Érdemes még elolvasni Lővei P., Pusztai L. és Fodor J. tanulmányát, melyet az 1986- os veszprémi kiállításra készítettek. A kiadvány címe: Magyarországi bélyeges téglák I. Dunántúl- OMF-MÉPMÚZ- Veszprém -ezt is megkapod tőlem.

üdv.

Előzmény: Ha-Jó (158)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.11 0 0 177

Szia!

 

nem, 1666. Ez a fajta 6-os írásmód- mint azt te is nagyon jól tudod- nem volt ritka azidőtájt. Gondolj csak Montecuccoli 1660 körüli, Paulus Zichy 1678, vagy von Baden 1684- es tégláira.

Előzmény: LUDLUM (175)
Téglamúzeum Szany Creative Commons License 2005.12.11 0 0 176

Üdvözlöm önöket! Ez egy álltalam készített téglaeggyüttes mely a Szanyi templomot ábrázolja. Ez a darab a világon egyedülálló, és senki más nem készíti az országban.

LUDLUM Creative Commons License 2005.12.11 0 0 175

Szeva!

 

Az évszám 1888?

Előzmény: hb-tata (170)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.11 0 0 174

Szeva!

 

A sasos téglán az I betű valószínűleg INZENDORF, Bécs egyik kerülete. A Wienerberger tgy. korábbi telephelye.

cyperus Creative Commons License 2005.12.10 0 0 173

Sziasztok!

 

Megfejtettem hogy mit jelent a Z.A monogram a téglán. Az egyik LUDLUM-tól kölcsönkapott könyvben találtam meg. Eszerint a Zirci Apátság téglaégetőjéből származik.

 

hb-tata Creative Commons License 2005.12.10 0 0 172

szia!

 

A sasos-I-betűs tégláról a legnagyobb valószínűséggel Gerhard Zsutty tud közelebbit. Ő a Bécsi Téglamúzeumban dolgozik. A Wiener Ziegelmuseum a Penzinger Str. -n van a belváros közvetlen közelében. Havonta assz'em egy hétvégén látogatható (ez változhatott, a honlapjukon megtalálod). Zsutty egyébiránt kedves, segítőkész ember. A neve alapján tudhatna magyarul, de nem beszéli a nyelvünket, viszont sokat megért.

üdv

Előzmény: Ha-Jó (160)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.10 0 0 171

szia!

 

Nem akarlak elkeseríteni, de bármennyit is hozol, kevés. (Murphy)

Előzmény: LUDLUM (165)
hb-tata Creative Commons License 2005.12.10 0 0 170

sziasztok!

 

A téglát Pannonhalmán találtam, egy nagy kupacban, sok más mellett. A tulaj szerint a tégláinak zöme győri bontásból való. Van- e tippetek, mit jelent a rövidítés?

Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.10 0 0 169

Szia Ludlum!

Ezek mind a Széchenyi könyvtár példányai, s csak átolvastam őket tizenéve, illetve a '49-esből jegyzeteket készítettem. Ezek és az 1898-as téglagyárakra vonatkozó statisztikai anyagok jegyzetei be vannak szkennelve, de majd csak hétfőn tudom elküldeni emilben. Ha 100%-ra nagyítod, tökéletesen olvasható.

Előzmény: LUDLUM (164)
Ha-Jó Creative Commons License 2005.12.10 0 0 168
Olyant még nem láttam. De van néhány általam eddig nem ismert tégla a Hill Topban. És ha netán érdekel, van lenn a mellékágban egy marék történelmi hajónk, melyekből múzeumoz szeretnénk csinálni. A legöregebb 136 éves.
Előzmény: LUDLUM (163)
nyakashegyi Creative Commons License 2005.12.09 0 0 167

Hali!

 

Mint írtam, IX. ker. Megpróbálok még jövő héten elmenni mégegyszer, repetázni, mert csak egyet volt pofám elhozni a melósok engedélyével:-) Szóval Mester utcai telek, valahol a Lenhossék u. mellett, de lehet látni, szép nagy grund lett ott.

 

Üdv.

Előzmény: LUDLUM (165)
LUDLUM Creative Commons License 2005.12.09 0 0 166

Szeva!

 

 

Újból jártam a honlapon. Azt gondoltam, hogy a tégláid külön-külön is ott lesznek.

Sajna nem találtam.

Elrontottam valamit?

Előzmény: Téglamúzeum Szany (148)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!