Keresés

Részletes keresés

Carpy Creative Commons License 2002.12.16 0 0 2374
Azt hiszem sajat rekordot dontottem egy perc alatti hataratlepesek szamabol, amikor anno a Nagy Milicen jartam. A hatarkovek egyik oldalarol a masikra ugraltam, mondogatva, hogy "most Csehszlovakia, most Magyarorszag, most Cseh..."
Fiatalsag, bohosag. :-)

Ennek ellenere tiltott hataratlepesnek minosul, ha a zoldhataron megy at az ember, meg akkor is, ha nala van az utlevele. Varjunk meg masfel evet, es akkor mar talan nem lesz akkora baj :-)

Egyebkent nekem a szlovakok szoktak az utlevelembe pecsetelgetni.

Előzmény: Váci (2372)
Múzsla Creative Commons License 2002.12.16 0 0 2373
Nekem két kerékpáros társam kerózott át ilyen módon Szlovákiába a Medves-vidékén.
Mondhattak ők bármit, az éjszakát az ottani kapitányságon töltötték.
:(
Előzmény: Váci (2372)
Váci Creative Commons License 2002.12.16 0 0 2372
Sziasztok!

Tegnap olvastam a Túristamagazinban a Nagy-Milic túloldaláról szóló cikket. Abban volt, hogy aki a túloldalát szeretné bejárni, Hidasnémetinél vagy Sátoraljaújhelynél kell átmennie. Onnan aztán 20-30 km...

Aztán megnéztem a térképet is. A Szlovák oldalon pár-száz méterre a határtól mennek a túristautak.

Mi van akkor, ha valaki - véletlenül vagy szándékosan - áttéved a Nagy-Milicről? Visszatoloncolják? Kérik az útlevelét?

Utóbbi esetben honnan tudják, hogy hol léptem át a határt? A pecsételés megszünt régen...

Ti jártatok már igy?

burnie Creative Commons License 2002.12.16 0 0 2371
Miután szombaton egy mindent elsöprő rohammal letudtam a karácsonyi ajándékvásárlást, vasárnap a Börzsönyi várromok mozgalom újabb három pontját kerestem fel. Igaz már jártam erre, de akkor még nem pontszerzés céljából.
Drégelyvár vm.-n szálltunk le, innen a kék+ és kéken jutottunk el Drégelyvár romjaihoz. A romokat éppen tatarozzák. Habár kívül belül végigjártam az egészet, a táblát nem találtam.
Innen a Honti szakadék irányába vettük az irányt (K, K+), majd vissza a gerincre a zöldön. Ezen a részen a jelzett út három helyen is érinti a Jelenc-hegyi földsánc maradványait. Mind a három helyen van ellenörzőpont. Innen a kéken mentünk be Bernecebarátiba, ahol a Templom-hegyen közvetlen a templom előtt van az ellenörzőpont. Mivel a busz indulásáig volt még egy óránk átsétáltunk Kemencére, a térképen jelzett tó száraz medre mellett. Kellemes téli túra, újabb három pont kipipálva.
Güsziológus Creative Commons License 2002.12.13 0 0 2370
Második összegzés

A cím ne tévesszen meg senkit! Nincs mit összegezni, hacsak azt nem, hogy behatároltam a Békés megyei szakaszt. De ez nem elég ok az összegzésre.

Ez a rövid hozzászólás inkább kiegészítés. Négy új szálláshelyet találtam. Ha a végére érek, majd egybeszerkesztem az előzőkkel, de lehet, hogy valakinek pont most van szüksége az infóra.

Szarvas (rengeteg faház, kemping, igényeseknek szálloda)
Ópusztaszer (csak szezonban faházak, részletek a neten)
Ruzsa (igazi csemege, van elérhetőség is)
Hajós, Judit panzió (füzetben Jutka panzió)
Telefonszám a neten, él. Nincs üzemszünet, nem olcsó, de van.

Végül egy érdekesség.

Beütöttem a google-ba: „pici paci”

Ezt „válaszolta”:
„pici paci pici pitypikülöjét a pici poopsidba”

Aki írta, annak is.

Mára vége.

nagypapi Creative Commons License 2002.12.13 0 0 2369
"Ezek a túrák kimerítették a lelkigyakorlat fogalmát..."

Ilyen szépen még senki sem fogalmazta meg, hogy qrvára nem volt semmi látnivaló :))

Előzmény: Güsziológus (2368)
Güsziológus Creative Commons License 2002.12.13 0 0 2368
Egy kis előzetes

Kihasználva a csodálatos időt jártam még egy kicsit. Remélem, lesz még folytatás!

Eljutottam Körösnagyharsányig (itt kezdődik/végződik a Békés-megyei szakasz) és jártam Gádoroson (itt végződik/kezdődik a Békés-megyei szakasz). Ezek a túrák kimerítették a lelkigyakorlat fogalmát, a problémám csak az, hogy hangulat, na és idő kéne a megíráshoz. Még nem adtam fel.

Készül a túrabeszámoló.

Nagyon jót derültem az elmúlt napok eszmecseréjén. Nekem ilyen problémáim mostanában nincsenek. A fok is és a százalék is 0. Szerencsére a hőmérséklet is alatta maradt a kritikus értéknek és így sár helyett talajon közlekedhettem. Elképzelni is borzasztó, hogy mi lett volna, ha megolvad a talaj.

Múzsla Creative Commons License 2002.12.13 0 0 2367
A "győztes" megállapításánál azért figyelembe kell venni azt is, hogy melyik irányból jártuk már be.
Én jó pár hegyen meglepődtem már, amelyen előtte csak felfelé jártam. Igen, lehet hogy furcsán hangzik, de nekem egy csomó szakasz (Oroszlánvár, Szederjes-tető, Szarvaskő vára...) sokkal meredekebbnek tűnt lefelé, mint felfelé. Akkor hihetetlennek tűnt, hogy itt felfelé is lehet menni. Aztán amikor megmásztam felfelé is már nem tűnt olyan hihetetlennek.

Nos, én a Csataréti eh. - Nagy-Milic közötti szakaszra szavazok a jelenlegi OKT vonalán. Azonban a korábbi Gyári-tó - Bél-kő-nyak volt szerintem a legmeredekebb, amelyen valaha kékeztem.

Előzmény: Váci (2366)
Váci Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2366
Nagy-Milicre szavazok, Füzér felöl.
nagypapi Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2365
Sejtettem :)
Amúgy a SztGyörgyhegy K-i oldalán van egy nem túl hosszú, de majdnem végtelen %-os (!) szakasz, a turistaház után/előtt. A Mátragerinc egyes szakaszai is elég durvák.
Előzmény: asciimo (2364)
asciimo Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2364
bocs lemradt a szmajli.

Amugy a Geterol lejovo KEK jelzesre gondoltam, de az iranyt meghatarozando irtam hogy 2ahogy a Kinizsin jovuk"

Előzmény: nagypapi (2359)
larzen Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2363
A legmeredekebb szakasz szerintem a Mályinka és Bánkút közötti, a dédesi vártól érkező KL jelzés becsatlakozása előtti rész, vagy a Nagy-Milic előtti emelkedő.
nagypapi Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2362
Még az is lehet, de azon a szakaszon nem emléxem nagyon meredek részekre. Hacsak nem arról a bizonyos lépcsőről van szó.
Előzmény: lükepék (2361)
lükepék Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2361
Lehet, hogy a Kinizsi nagyban átfed az OKT-vel??? :)))
Előzmény: nagypapi (2359)
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2360
Eddigi élményeim szerint (bár nem jártam végig a Kéket - sajnos) a Csatarét-Nagy-Milic szakasz bizonyos részei.
Előzmény: nagypapi (2359)
nagypapi Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2359
Mivel a topik alapvetően a kéktúráról szól, maradjunk ennek útvonalánál.
És pontosítanám a kérdésemet, met asciimo kiforgatja a szavaimat :(
Szóval: A kék-túra útvonalán melyik a legmeredekebb, minimum 100m-es szakasz, és ez milyen meredek lehet?
Előzmény: asciimo (2358)
asciimo Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2358
"Meg tudja-e vki tippelni, hogy a kéken melyik lehet a legmeredekebb szakasz, és milyen meredek lehet? "

Akkor legyen tipp.
Amikor a Kinizsin jossz le a Geterol.
de amugy ez nem igy izgalmas, mert egy meredek szakasz kelloen rovid szakaszat
kiszemelve tetszoleges meredekseget kapunk.
(peldaul vegyunk egy lepcson vezeto utat, ennek
a lepcsofokjanal levo 20 centi alatt 40 centi az emelkedes)

Előzmény: nagypapi (2355)
nagypapi Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2357
Most találtam rá a bukk.lap.hu oldalra. Elég sok infó van a hegységről!
SKSK Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2356
Az én tapasztalatom, hogy a szabad szemes becslés kis rutinnal meglepő pontossággal kiadja ugyanazokat az értékeket, mint a curveométer. A cérnával nekem is rosszak az eredményeim.
A lejtők hossza kb. 2-3 havonként felmerül valamelyik topicban, és méf soha nem sikerült egységes álláspontra jutni...
Előzmény: nagypapi (2355)
nagypapi Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2355
A távolságokat egy kis gyakorlattal szemmel is meg lehet becsülni 5-10%-os pontossággal. A cérna szvsz elég kezdetleges, gyatra eszköz, különösen egy kanyargós szakasz mérésénél lehet nagyokat tévedni. A gördülő távolságmérő (kurveométer) sokkal pontosabb, de a kanyarok miatt ez is gyakran pontatlan lesz.
Valóban, elég nehéz lemérni térkép alapján a valódi távolságot, nem árt a térképen mért szakaszhoz pár százalékot hozzáadni, akkor legfeljebb kevesebbet fogsz gyalogolni. És egyes területeken (Kemenesalja, Cserehát a kéken) az eltévedést is bele lehet kalkulálni…
Még egy apróság a fok és a % között: az áthajlásokat - mondjuk, a kék-túrán viszonylag kevés van :) - csak fokban lehet mérni.
Meg tudja-e vki tippelni, hogy a kéken melyik lehet a legmeredekebb szakasz, és milyen meredek lehet?
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.12.12 0 0 2354
Én térképmérővel szoktam mérni a távolságokat.
A 45 fokosnál meredekebb lejtőkről:
Legközelebb, ha kergetnek a labancok, felszaladok Mátraházáról a sárga kereszt jelzésen, nem bírnak utánam jönni!
Lefelé is élmény volt a nyáron :-)
kvte Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2353
A lejtőszögekkel kapcsolatban: igaz vagy nem, nem tudom, de azt tanították nekünk annó, hogy a 100%-nál (45 foknál) meredekebb lejtőket a monarchiabeli katonai térképeken fehér foltként meghagyták azzal a magyarázattal, hogy olyan meredek lejtőn egy császári katona már nem tud közlekedni, és így ábrázolni is felesleges...

kvte

Előzmény: Lud (2351)
larzen Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2352
Tegyük hozzá: az, hogy egy túra távja térképen van mérve, nem azért pontatlan, mert a szintkülönbség miatti torzítását nem tudják mérni, hanem azért, mert a térképről nem nagyon lehet pontosan mérni. Különben is: lehet térképmérővel mérni, lehet cérnával és lehet szemmel is. Sajnos néha ez utóbbi módszert alkalmazzák...
Előzmény: Joker Karakter (2350)
Lud Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2351
Egy 45 fokos lejtőn valszeg nem az miatt sírunk, mert 1,4-szer hosszabb utat kell gyalogolni...
Előzmény: Joker Karakter (2350)
Joker Karakter Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2350
Szerintem is a két befogó arányáról van szó. Ebből következik az is, hogy egy lejtő 100%-os feletti is lehet, ehhez mindössze 45 fok felett, tehát egy fél derékszögnél jobban kell emelkednie. De innentől ez már a hegymászó topic témája.
Azért a befogó a lényeges, mert a térképen is azt - tehát a vízszintes vetületet - látod. Szintes túrákon a távolság mellé néha odaírják, hogy: térképen mérve. Ez pár százalékkal kevesebb lehet, mint ha kerékkel mérik.
Előzmény: Váci (2348)
nagypapi Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2349
A 100m a befogón (a vetületen értendő), neked ennél többet (109,66m) kell az átfogón (a megtett úton) csúszkálni.
Előzmény: Váci (2348)
Váci Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2348
Állj, állj, állj!

Ezt szeretném pontosan (!!!) tudni. Hogy a 100 métert vizszintesen (a vetületen) kell értelmezni, vagy pedig az átfogón (a megtett úton).

Előzmény: nagypapi (2347)
nagypapi Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2347
Zolcsi, neked most nem kell idefigyelned:
A 45%-os lejtő azt jelenti, hogy 100m vetületen 45m-t emelkedik. Azt hiszem. Szóval egy olyan derékszögű 3szöget képzelj el, aminek egyik befogója 100, másik 45m. Te pedig baktatsz felfelé/lefelé az átfogón :)
Én a fokokat nem tudom elképzelni, a százalékot is csak a kresztáblák miatt.
Messzire jutottunk a Kéktúrától…
Előzmény: Váci (2345)
Zolcsi67 Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2346
Kettes matek érettségivel a hátam mögött (ráadásul elég rég is volt) csak annyit tudok csinálni, hogy ránézek a szintvonalakra a térképen, és megálapítom, hogy "na, ez k*** meredek lesz!" :-)))
Előzmény: Váci (2345)
Váci Creative Commons License 2002.12.11 0 0 2345
OK, nekiálltam háromszögeket rajzolni, osztani, Pitagorasz-tételt és szögfüggvényeket használni...

Igy aztán minden világos lett... :-)

Egyébként furcsa, de én sokkal inkább tudok gondolkodni szög-fokban, mint lejtő-százalékban.

25 fok: tiszta dolog, már meg is jelent előttem.

45 %: akkor hogy is van? Ha gyaloglok 100 métert, akkor 45 méterrel kerülök feljebb... Vagy nem is 100 métert kell gyalogolnom, hanem 100 métert kell elmozdulnom? Tehát 100 méter helyett csak a cosinus-alfa-szorosát? Vagy mégse? Ez most sok vagy kevés? Stb.

Előzmény: nagypapi (2344)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!