Keresés

Részletes keresés

olahtamas Creative Commons License 2019.05.25 0 0 131581

Nem rossz ötlet, de szerintem a jelzés kezdeténél bőven elég egy tábla, hogy megváltozott a kereszt négyzetre.

Mert az sok plusz munka, hogy ennyi törlő jelzést megfessen az ember.

Előzmény: sistergő (131575)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131580

Sőt, tulajdonképp nem értem, hogy mit értesz ez alatt :)

 

Kikre érted, és milyen erre fordítható pénzre gondolsz?

Előzmény: akárkibárki (131578)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131579

Ezt ugyanúgy nem lehet általánosítani, mint azt, hogy közreműködnek-e a jelzésfestésben.

Előzmény: akárkibárki (131578)
akárkibárki Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131578

Sajnos én leginkább úgy látom,hogy felismerték a lenyúlási lehetőséget,tehát pénzcsapként működik és az erre fordítható pénz egy része zsebekbe vándorol.

Előzmény: kutyA (131572)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131577

Igen, ez a kérdéses szakasz egy részén (Nagykovácsi út felőlin) így is van. A szurdok felőli végén nem láttam, sőt egészen a Nagykovácsi úttal párhuzamos utcáig nem láttam ilyet. (Szerettem volna megnézni alaposabban még egyszer, nem csak túra közben kutyafuttában, mielőtt ezt leírom, de nem értem még oda.)

 

Sajnos sokkal jellemzőbb, hogy a régi jelzést teljesen eltüntetik.

 

Tamás, erről van valami a szabványban?

Bé kérdés: konkrétan mi alapján dolgozik a BTSSZ, és mi alapján dolgoznak a festők? Erről van valami információd esetleg?

 

Előzmény: sistergő (131575)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131576

Nem biztos, hogy ezt szervezetekre, vagy jelzésfestőkre és ttúra rendezőkre le lehet egyszerűsíteni. A turista útvonalak jelzését és használatát az erdőtörvény szabályozza (valamelyest), ami itt most sztem fontos, hogy kb bárki túrázhat rajtuk. (A kérdést persze egyebek mellett az is bonyolítja, hogy turistautak nem csak erdőben vannak.) A jelzések publikáltak, bárki által hozzáférhetőek papír vagy elektronikus térképeken, és használják is őket a ttúra-rendezőktől a kisgyermekes családokig mindenféle népek. Érzésem szerint innét kezdve nagyon körültekintően lenne csak szabad változtatni őket, mert megjósolhatatlan, hogy a régi jelzés eltűnése kinek milyen gondot okoz.

 

Sajnos a törvény a jelzések és nyilvántartásuk mikéntjét miniszteri rendelet hatáskörébe utalja, és azt a rendeletet nem találom -- vagy nincs, vagy rosszul keresem, de a nincsre tippelek. Innét kezdve szabad az anarchia, mindenki azt gondol, amit akar.

 

Azt továbbra is ijesztőnek tartom, hogy a BTSSZ tervezete alapján 100-ból 50 km jelzését át akarják alakítani. Az meg, hogy egy évek óta működő jelzést hirtelen le kell cserélni egy harminc éve változatlan, nem kötelezően alkalmazandó szabvány egy sora alapján, miközben ugyanazon szabvány más rendelkezéseivel valószínűleg indokolható a korábbi jelzés -- hát én ezt nagyon nehezen fogom megérteni, ha egyáltalán.

 

 

Az eredeti kérdésfelvetésre: nekem, mint nem festő és nem rendező túrázónak úgy tűnik, hogy a jelzések karbantartói és a ttúrák rendezői is a szervezett természetjárás lehetőségeit bővítik, és ezért hálás is vagyok nekik.

Előzmény: akárkibárki (131562)
sistergő Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131575

Sokat tévedek, ha az egész problémára már régen találtak megoldást?

 

Senkit sem kell megkeresni. A festett szakasz két szélén 2-3 db-nál, és közben legalább minden negyedik jelzésénél új jelzést kellene festeni, és a régire szürke törlőkeresztet festeni. A szürke törlőkeresztes jelzéseket kb. 2-4 év múlva lehetne megszüntetni.  

 

Ebben az esetben a 2-4 éves térkép szerint is biztosan lehetne tájékozódni.

Előzmény: olahtamas (131554)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131574

Hát én ennek úgy esnék neki, hogy TTT Túranaptár --> festésre tervbe vett hét túrái az adott tájegységben --> túrák útvonalának áttekintése alapján próbálnám eldönteni, hogy aza dott túra érintett-e vagy nem.

 

Pl. ha ezen a héten szeretnék festeni, akkor a Budai-hg., illetve Budapest régiók túrái érdekelnek. 7 ilyen van/volt a héten. Ezek közül 5 a megadott útvonal alapjánnem érintett.

A maradék kettő közül a Szerdai Szédelgő hosszabb távja jár arra, de az érintett szakaszt nem használja a rendezők által közzétett térkép szerint.

A  KTF trailnél nincs a TTT Túranaptárban útvonal, de a rendezői honlapon megadott térkép messze-messze van az érintett szakasztól.

 

Ezek alapján egyik túranaptárba feltöltött túrát sem érinti a héten. De akár idáig se kell elmenni, az viszonylag lendületesen látszik, hogy két túra van, ami a környéken halad -- nekik mehet mail, hogy ott akkor azt átfestjük, ha érinti a túrájukat, akkor jelezzék az indulóiknak.

 

 

Szerintem a ttúrákat ennyivel nagyjából lehet kezelni. Persze nem csak ttúrákat érinthet, hanem pl. 

- futóversenyeket

- t-tlen, de szervezett túrákat, kirándulásokat

- iskolai kirándulásokat, akadályverseny jellegű túrákat

- családi csellengéseket.

 

A futóversenyek útvonalát jellemzően kiegészítő jelzéseel látják el. Ha nem, és ugyanúgy kifestik alóluk a jelzést, az szívás. Nincs rá ötletem.

A csoportos kirándulások, vezetett túrák általában nem itiner alapján, hanem vezetővel működnek - ők remélhetőleg tudják ezt kezelni, illetve ezek inkább csapatépítőek, mint szintidősek, szóval talán nem annyira kritikus.

A iskolásokra nincs ötletem.

A családi csellengések kezelhetetlenek. Erre a FB lehet megoldás. Ott még az se kell, hogy jó helyen legyen közzétéve, elég, ha témába vágó és forgalmas csoportban van közzétéve, onnét kezdve általában utat talál magának az infó ahhoz, akinek kell.

Előzmény: olahtamas (131554)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131573

A belépést.

Előzmény: kutyA (131571)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131572

Nincs itt vaalmi félreértés? A turizmus milyen értelemben lett kiemelt ágazat, mint természetjárás, vagy mint turisztikai szolgáltatások igénybevétele, nyújtása, fejlesztése?

Előzmény: akárkibárki (131562)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131571

Melyiket, a belépést vagy a festést?

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (131563)
kutyA Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131570

Bocsi, erről lemaradtam, a rendezők hol kérték számon?

Előzmény: HEV (131567)
sistergő Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131569

Valóban? A nagyon rossz után a rossz is örvendetes?

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (131568)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131568

Ez örvendetes fejlemény!

Előzmény: efemm (131565)
HEV Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131567

Bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy a ttura rendezők kérték számon, hogy miért pont akkor, pont úgy és pont ott festettek át jelzést ahol Ők éppen rendeztek egy túrát! 

 

A jelzésfestésbe ez évtől bármely civil szervezet pályázhatott nem csak azok akik MTSZ tagok. A 12.000.- Ft /km nem sok de nem is kevés, aki valóban tenni is akar a rendezvénye technikai hátteréért megtehetné!

 

 

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (131564)
olahtamas Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131566

Ez a létszámfüggő díj valóban aggályos.

A területhasználat az rendben van, pl amikor a K100 Pilis-nyereg pontjába felmennek teherautókkal és lefoglalnak 100 négyzetmétert, azért triviális, hogy felszámolnak területhasználatot.

 

De mondjuk az, hogy egy padra leül bélyegezni egy pontőr, azért már csak nem kéne pénzt szedni...

Előzmény: efemm (131565)
efemm Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131565

forrás: parkerdo.hu

 

 

Pár hete még egy nagyságrenddel(!) nagyobb összegek szerepeltek ugyanott. Mivel a létszámtól függő területhasználat díjnak -véleményem szerint- semmilyen jogalapja nincs, úgyhogy lesz ez még kevesebb is...

2009. évi XXXVII. törvény 91. § (1) (3) Az erdőgazdálkodó és az erdő tulajdonosa az erdő látogatójától a látogatásért díjat nem kérhet, azonban jogosult a ténylegesen felmerült kárának és költségének megtérítésére.

 

Akik (a BP kupában) a legtöbb túrát rendezik, ott az átlagos létszám 180-200 fő, úgyhogy 2020-tól kb. 400 forintotokba fog kerülni NEKTEK TÚRÁZÓKNAK csak az, hogy elindulhattok egy teljesítménytúrán a Pilisi Parkerdő területén.

Előzmény: Sánta Kutya (SK) (131564)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131564

Nemcsak a hatóság van, hanem az erdészet is, és a Parkerdő nemrég jelentette be, hogy jövőre drasztikus emelést hajt végre. Nem hiszem, hogy a dolgozóik bérét emelnék vele, ne legyünk naivak.

 

Nem gondolom, hogy ez lenne itt a fő kérdés, hogy a ttúrák rendezői fizetik-e a minden turista számára létesített infrastruktúra költségeit (egyáltalán ne is beszéljünk költségekről, amíg csókosok nagy állami pénzeket nyúlnak le erre a célra, amiből aztán ilyen-olyan színvonalú jelzések és táblázások lesznek, erről sok szó esett sok helyen, ehhez képest miről beszélnénk?).

Előzmény: olahtamas (131560)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131563

Az elnökség feltette, leszavazták.

Előzmény: olahtamas (131561)
akárkibárki Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131562

Köszi a válaszokat!Az a kérdés,hogy itt a szervezetek partnerként vagy inkább ellenfélként tekintenek egymásra.Meg ugye mivel mostanában kiemelt terület lett a turizmus kormányszinten,ezért azt is gondolhatják a szervezők,hogy volt/van rá keret,hogy karbantartsák az útvonalakat.

Előzmény: olahtamas (131561)
olahtamas Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131561

Esetleg ha a TTT belépne az MTSZ-be, de annak kis esélyét látom...

De a TTT is szervezhetne jelzésfestést, az is lehetne egy járható út.

Csak az egyeztetéseket kellene jól megoldani.

Előzmény: olahtamas (131560)
olahtamas Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131560

Nem kell az MTSZ felé semmit sem fizetni, nincs is jogalap rá!

Hogy egy teljesítménytúra rendező mit tesz a túrája érdekében, ebből a szempontból csak lelkiismereti kérdés!

Persze a hatósági engedélyekért kell fizetni, szóval elvileg onnan is lehetne visszaforgatni jelzésfestésre is, de az már nagyon áttételes dolog.

Az inkább azoknak az ügyintézőknek a bérére mehet el, akik foglalkoznak az adott útvonallal és leellenőrzik, hogy milyen védett növények és állatok az, amit veszélyeztet a sok ttúrázó.

Előzmény: akárkibárki (131559)
akárkibárki Creative Commons License 2019.05.24 0 0 131559

Laikus kérdés lesz,de egy teljesítménytúra szervezésekor nem kell fizetni az MTSZ felé semmit?Mert ha kell,akkor vehetjük úgy,hogy azzal száll bele a turistaút fenntartásának a költségeibe.

Előzmény: olahtamas (131556)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131558

Annak idején mi is szépen rendbeszedtük VadMalaccal és cejasszal a Szőke-forrás völgyét. Ezt azelőtt is a Vasasban csinálták a Vasas Maraton előtt, csak a korábbi felelős kiöregedett, szóval megvolt a hagyomány.

Előzmény: olahtamas (131556)
HEV Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131557

Ez jó, akkor csak követni kell a jó példát!

Előzmény: olahtamas (131556)
olahtamas Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131556

Nem lehet általánosítani!

Vannak olyan rendezők, akik tesznek is valamit az infrastruktúra karbantartásáért!

Én is vettem részt TTT által szervezett út karbantartáson, csatlakoztam olyan rendezőhöz, aki az OKT útvonalát rakta egy szakaszon rendbe (ez még persze a nagy felújítós projekt előtt volt)

A mi általunk rendezett teljesítménytúra útvonalán is szoktunk felújítani jelzéseket.

De nyilván van olyan rendező is, aki évente több tucat ttúrát rendez és nincs ideje ilyesmivel bíbelődni...

Előzmény: HEV (131555)
HEV Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131555

A teljesítménytúrák rendezői hozzájárulnak valamivel a turista utak létrehozásához?  Nyilván a bevételükből erre nem áldoznak, csak úgy használják a jelzéseket de azért talán a munkában aktívan is részt vesznek. Vagy nem? 

 

Hasonló a helyzet a túramozgalmi pecsétekkel, sok rendező használja az OKT-s pecséteket nem OKT-s célra, aztán amikor több száz ember után leesik a gumi akkor a facebookon az OKT-s fórumban panaszkodnak, hogy milyen szar a pecsét.  A pecsétek kihelyezése / cseréje ilyenkor nyilván a rendezők felelősségét is felveti és nyilván a munkából is kiveszik a részüket. Vagy nem?

 

Előzmény: olahtamas (131554)
olahtamas Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131554

Nos tegyünk egy gondolat kísérletet!

Át kellene alakítani egy turistajelzést itt:

https://turistautak.openstreetmap.hu/mentettutv-15586336360dos

Mikor haladnak itt teljesítménytúrák?

Kit keressek meg ez ügyben, hogy nem ütközik e az időpontjukkal?

Előzmény: kutyA (131552)
Sánta Kutya (SK) Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131553

Hát ez Husi dolga lenne. :-(

 

Nem akarom elvinni a dolgot rendezők kontra festők irányába, ez most nem arról szól, hogy mindenki védje a maga lovát, egy hajóban utazunk. De valóban eszükbe juthatna, és ha van valami sillabusz, akkor abba érdemes beleírni. De leszállok a témáról, hiszen valóban elvétve fordul elő ilyen ütközés.

Előzmény: olahtamas (131550)
kutyA Creative Commons License 2019.05.23 0 0 131552

Ja, itt valószínűleg az eszükbe jutás a kritikus. Talán ha a képzések, tájékoztatók megemlékeznének erről a lehetőségről, akkor könnyebben eszükbe jutna a festőknek.

 

A festés másnapján egyébként a másik arra vezető túra rendezőjére rátelefonáltak, hogy átfestették a jelzést, ezúton is köszi szépen!

Előzmény: olahtamas (131550)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!